Schat aan prijzen tijdens Sint-Nicolaasactie INITIATIEF VAN VEENENDAALSE MIDDENSTAND TEN BATE VAN HET PRINSES BEATRIXFONDS ZO HIELP HET FONDS AL IN T VERLEDEN Activiteiten van het fonds zijn niet langer beperkt tot hulp aan polioslachtoffers Een pony is een speelkameraad DIT IS ER ZO MOET U TE WINNEN HET DOEN REIN KOK Prinses Beatrixfonds bestaat nu 10 jaar AGENDA Rolstoel Boeren won ing Uitstapjes Nut Groei Vorming Zelfstandig Studie Nu al kopen is rustig kopen Paqina t DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 VEENENDAAL Het kost het bestuur van de Winkeliersvereniging „Han del en Nijverheid" ieder jaar heel wat hoofdbrekens een aantrekkelijke actie voor het Sint-Nicolaasfeest te verzinnen. Dat men dit jaar weer een actie voor het Prinses Beatrixfonds organiseert, is geen toeval, of gebrek aan inspiratie van de bestuursleden, maar men vond dat dit fonds in het tiende jaar van zijn bestaan een extra steuntje van de Veenendaalse burgerij goed kon ge bruiken. Temeer, daar enkele weken geleden de polio nog weer eens in het middelpunt van de belangstelling stond, bij het gebeuren op de Veluwe. Een ziekte, die velen afdoende bestreden achtten, stak plotseling weer de kop op en eiste weer slachtoffers; jeugdige slachtoffers. Dat is juist wat de doelstel lingen van 't Prinses Beatrix Polio Fonds zo de sympathie doen hebben van 't Nederlandse volk, dat merendeels jeugdige slachtoffers geholpen worden. Dat maakt het ook aantrekkelijk om deze actie ten tijde van het grote kinderfeest, dat het Sinterklaasfeest immers nog steeds is, te voeren. Nu zijn zij, die geheel gezond thuis het feest van de Goedheiligman vieren in staat ook de kinderen, die hiertoe niet in staat zijn een verrassing te bezorgen, al is dat dan niet op 5 december. Bovendien wordt re uit het fonds geen speelgoed beschikbaar gesteld, maar wordt er met de middelen van het fonds naar we gen gezocht, om de ziekte tot staan te brengen en dure geneesmiddelen en behandelingen te betalen. Hieronder volgen enkele voorbeel den, van de manier waarop in het ver leden het geld van het Prinses Beatrix Fonds besteed is, en nog dagelijks, zij het misschien in iets gewijzigde vorm, wordt besteed. Mejuffrouw Y, 50 jaar oud, vanaf haar eerste jaar poliopatiënte, vroeg op een gegeven moment aan, of de mogelijkheid bestond aan een rolstoel geholpen te worden. Bij een onderzoek van een revalida tiearts bleek zij op een gewone stoel, waaronder wielen gemonteerd waren, te zitten. Om in bed te komen, liet zij zich op de grond zakken, om vervol gens drie treden omhoog te wippen, waarna zij met vereende krachten in bed geholpen werd. Haar leven speelde zich af in bed of voor het raam in de stoel. Door de revalidatiedienst werd een hulpprogramma opgesteld. Het gevolg is, dat de patiënte thans naast haar kamer in een vroegere provisieruim te een slaapkamertje heeft met een bed, waar zij vanuit de verstrekte rol stoel zelf in kan komen. Een paar hoeken van het oude keukentje wer den afgerond, zodat zij nu zelf door haar eigen huisje en de keuken kan rijden. In het toilet werden voorzieningen aangebracht om de betrokkene ook daar onafhankelijk te maken van hulp van anderen. Om het huis werd een tegelpad gelegd, waarover de patiënte het buurhuis, waar een zuster woont, kan bereiken. De levensvreugde van deze vrouw is na de hulp van het Prinses Beatrix Fonds met geen pen te beschrijven. Een ander geval betreft een jonge vrouw, die in 1956 op 13-jarige leeftijd kinderverlamming kreeg. Hiervan hield zij ernstige restverschijnselen aan beide benen en verminderde kracht in de bovenste ledematen over. Na een paar jaar in een revalidatie- Het Prinses Beatrix Fonds werd in 1956 opgericht, ter leni ging van de nood, die door de grote polio-explosie van dat jaar ontstond.. Eerst heette het Nationaal Fonds ter bestrij ding van kinderverlamming. Later verbond onze Kroonprin ses haar naam eraan en werd de officiële naam Prinses Beatrix Polio Fonds. In 1963 werden de statuten gewijzigd. Behalve kinderverlam ming werden ook de aandoeningen, die vrijwel dezelfde ge volgen hebben onder het fonds gebracht, als daar zijn: spas tische aandoeningen, spina bifida, multiple sclerose, spier dystrofie. De spastischen werden als eersten onder de wer kingssfeer van het Fonds dat sinds die tijd het woord polio in zijn naam geschrapt heeft gebracht. Spastische patiënten zijn zij, die tijdens, of vlak na de geboorte een hersenbeschadiging opliepen. De belangen van deze patiënten werden tot 1963 behartigd door de Bond ter bevordering van de belangen der spastici (BOSK), doch daar deze bond niet over veel geldmiddelen beschikte, kon de hulp niet veel verder gaan, dan het geven van voorlichting aan hen, die de zorg hadden voor spastici en de uitgave van een periodiek verschijnend tQdschrift. Overleg tussen het Prinses Beatrixfonds en de BOSK heeft er toe geleid, dat de BOSK als autonome organisatie kon blijven bestaan maar alleen voor zijn voorlichtende taak. Alle financiële steun zou in het vervolg gegeven worden door het Prinses Beatrix Fonds. lichamelijke arbeid zijn uitgesloten, zijn aangewezen op hoofdarbeid, indien zij daartoe in staat zijn. Financiering van psychologische tests is dan ook aan de orde van de dag en dikwijls wordt door het fonds tegemoet gekomen in de kosten van speciale opleidingen, die op grond van de tests noodzakelijk blijken te zijn. De ergste restverschijnselen van polio vertonen zij, van wie ook de ademhalingsorganen verlamd zijn. Deze kunnen in 't geheel niet, of slechts ten dele zelf ademen en worden met kunstmatige ademhaling in het leven gehouden. Van deze categorie liggen er acht in twee speciaal daartoe ingerichte paviljoens gebouwd op 't terrein van 't Zuiderzie kenhuis in Rotterdam. Vijf worden er thuis verpleegd, waar toe in het woonhuis een compleet laboratorium moest wor den ingericht en momenteel verblijven in een ander zieken huis nog meer dan 10 patiëntjes, waarvoor een apart pavil joen in Scheveningen in aanbouw is, om ook deze mensen, die gedoemd zijn levenslang „beademd" te worden uit de ziekenhuissfeer te halen, waarin de meesten reeds jarenlang leven. De verpleegkosten van deze patiënten bedragen ongeveer f 80.per dag. Ondanks de gevallen van Elspeet, dit jaar, hoort men wel eens de opmerking dat een poliofonds zijn nut wel overleefd zal hebben. Niets is echter minder waar. De patiëntjes uit 1956 bijvoorbeeld zijn nu tussen de tien en twintig jaar oud. Velen hiervan hebben ernstige ziekteverschijnselen overge houden en deze blijven geld kosten, veel geld zelfs. Een kind, dat orthopedische schoenen moet dragen, wat een van de „minst erge" restverschijnselen is, krijgt meestal slechts een deel van de kosten hiervan terug. En aangezien deze schoenen ±f 250.kosten en een kind niet met 1 paar toe kan, moet er natuurlijk veel geld bij. Het Prinses Beatrix Fonds verstrekt dan ook regelmatig extra paren orthopedische schoenen ten behoeve van deze patiënten en dikwijls wordt nog het ontbrekende bijbetaald, dat niet door het ziekenfonds wordt gedragen. Sommige kinderen moeten steeds beugelsteunen, die aan or thopedische korsetten zijn bevestigd dragen. De kosten hier van zijn ongeveer f 1000.Indien deze apparatuur defect is, dan kan het kind, dat dit nodig heeft zich niet bewegen en ligt hulpeloos neer. Het verzuimt de school en raakt achterop, terwijl deze kinderen het juist van schoolse kennis moeten hebben. Het in ongerede raken van deze apparatuur komt vrij veel voor! Meestal wordt vergeten, dat ook deze patiëntjes groeien, zodat schoenen, beugels en wat dies meer zij, regelmatig te klein worden, hetgeen de ouders handen vol geld kost. Ook de slijtage aan kleding en linnengoed, bij kinderen die beugels dragen is groter, dan bij gezonde kinderen. De ontspanning, die deze kinderen nog harder nodig hebben, dan hun gezonde leeftijdsgenoten, is veel kostbaarder, dan voor de gezonden, kortom, de polio-patiënt blijft een zorgen kind, wat de financiën betreft. Niet alleen voor het polio slachtoffertje, maar ook voor de andere gehandicapten geldt het bovenstaande natuurlijk. Groeien de kinderen op, dan komen de vervoersproblemen. Voor driewielers, scooters met drie wielen, invalidenwagens en aangepaste personenauto's worden door het Prinses Bea trix Fonds regelmatig bijdragen gegeven. Bij de maandelijkse vergadering van de commissie uit het fonds, die alle aanvragen om hulp moet bezien, worden steeds veertig tot vijftig aanvragen behandeld. Het gemid delde bedrag van de verleende hulp ligt meermalen boven de f 1000.per geval. Als een dergelijke patiënt eens een dagje naar huis wil en wie zou hem dat misgunnen moet dit steeds per bran card en met toestel en al, in gezelschap van een arts en een verpleegster geschieden. Dergelijke uitstapjes worden regel matig door het Prinses Beatrixfonds gefinancierd. De patiënten, die met een beademingstoestel in het leven worden gehouden, moeten regelmatig gemasseerd worden, om hun bloedsomloop enigermate te bevorderen; ook de kos ten hiervan komen vrijwel altijd voor rekening van het fonds evenals de kosten van lessen en ontspanning. Èet behoeft geen betoog, dat hoewel het aantal beademingspatiënten ge lukkig gering is, dezen 't fonds jaarlijks vele duizenden gul dens kosten. Een zeer belangrijk terrein, waarop door het fonds hulp ver leend wordt, is dat van de geestelijke vorming en ontwikke ling. van da lichamelijk gehandicapten. Kinderen, die van Jongens en meis jes, Hoe zouden jullie het vinden wan neer jullie bij deze St. Nicolaasactie eens een echte Shetland pony zouden winnen Een ponyveulen van een half jaar oud is een leuk speelkameraadje. De pony's zijn erg lief en mak bij kinderen. Eten doen ze niet veel; een klein beetje gras, of een beetje hooi, een stukje brood of een wortel. Het is helemaal niet moeilijk om een veulen in de kost te hebben. Later als hij groter is, kun je er op rijden of hem laten trekken voor een wagentje. Als jullie thuis geen ruimte hebben voor een pony, dan is dat natuurlijk bijzonder jammer, maar er is aan gedacht. Hij kan geruild worden voor een koelkast zodat er indien jij of je moeder tot de gelukkigen behoort er toch een prijs beschikbaar is. Spaar dus de bonnen van de Sint-Nicolaasactie, want behalve de pony's zijn er nog achtenveertig andere prijzen te winnen, die ook lang niet mis zijn Om het geheel van de actie te doen slagen, heeft de winkeliersvereniging Handel en Nijverheid diep in de beurs getast om de actie zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Niet minder dan vijftig grote prij zen zijn er te winnen, die te zamen vele duizenden guldens waard zijn. De hoofdprijzen zijn 2 Shet land ponyveulens (eventueel koelkasten), 1 radio, 2 centrifuges en 1 stofzuiger. Verder is er te winnen: platenspeler in koffer, 2 handmixers, 2 elektrische dekens, 1 cassette tafel bestek, 2 strijkijzers met thermostaat, 2 tweepersoons dekens, 1 broodrooster, 1 strijktafel, 2 reiskoffers, 1 kapstok, 2 elektrische wandklokken, 2 kampeer- of hobbykasten, 2 fototoestellen, 2 personenweegscha len, 2 elektrische straalkachels, 2 gereedschapkisten, 2 reistassen, 1 boekenrek, 2 keukengarnituren, 2 trip trap keukenkrukken, 1 elektrisch theelichtje, 2 haar drogers, 1 stalen geldkist, 2 elektrische koffiemolens, 2 tuinstoelen en 2 leren aktentassen. Qm een der prachtige pryzen te winnen, die de win keliers beschikbaar gesteld hebben, moet men na tuurlijk aan de wedstrijd meedoen. De voorwaarden, waaraan moet worden voldaan zjjn voor iedereen haal baar. Hier volgen ze. Voor elke gulden, die u besteedt by de deelnemende winkeliers, ontvangt u een bon. Wanneer u tien bonnen heeft, doet u die in een polio-enveloppe, die voor vijf cent, ten bate van het Prinses Beatrixfonds, verkrijg baar is by de deelnemende winkeliers, kenbaar aan de raambiljetten. Op deze enveloppen staat wat u verder te doen heeft. Hieronder is het maken van een slagzin of een rympje. Om het eenvoudig te maken heeft men l»y de enveloppen een aantal voorbeeld-slagzinnen gevoegd. Het is heel gemakkeiyk en iedereen kan in liet In-zit komen van de waardevolle pryzen, die voor deze win kelweek-actie beschikbaar zyn. Vraag daarom winkel weekbonnen en koop polio-enveloppen. De enveloppen moeten uiterlijk maandagavond 5 decem ber in de grote bussen gedeponeerd zijn. die opgesteld staan by de volgende adressen: Patrimoniumlaan 23; Hoofdstraat 98; Hoofdstraat 6 en Gortstraat. Het Prinses Beatrixfonds werd ruim tien jaar geleden, op II september 1965, als polio-fonds opgericht. Velen denken uiteraard nog steeds bij het horen van de naam Prinses Beatrixfonds aan po lio. Toch heeft het fonds een veel rui mere werkbreedte gekregen. Behalve lijders aan polio steunt het de laatste twee jaar ook lijders aan andere licha melijke aandoeningen, als spina bifida, multiple sclerose, spier dystrofie en spastische aandoeningen. Kortom aan allen, die op een of andere manier gehandicapt zijn. Toen de andere aandoeningen in het programma van het fonds werden op genomen werd de naam polio ge schrapt. Vanaf de oprichting fungeert HKH Prinses Beatrix als bescherm vrouwe van het fonds, dat zij toestond haar naam te dragen. Het fonds heeft in de tien jaar van zijn bestaan al grote bedragen uitgegeven aan hulp en bijstand. Individuele huloverlening slokte in die tijd een bedrag op van ongeveer f 2 miljoen. Aan andere vormen van bij stand als investeringen voor inrichtin gen. bijdragen voor wetenschappelijk speurwerk en dergelijke ging in de loop van die tijd een bedrag van f 4,5 mil joen de deur uit. Alleen reeds uit dankbaarheid voor het feit dat we als mensen „recht van lijf en leden" praktische naastenliefde kunnen bewijzen aan zovelen, die li chamelijk bijzondere zorg nodig heb ben, vraagt het Prinses Beatrixfonds in dit jubileumjaar alle hens aan dek. Dat was dan ook de reden, dat het bestuur van de Veenendaalse Winke liersvereniging „Handel en Nijverheid" heeft gemeend, ook dit jaar weer een actie voor het Prinses Beatrixfonds te moeten organiseren. Onze streek is bekend om zijn spon tane bêreidheid tot het mededragen van de lasten en zorgen van in nood verkerende medeburgers en zal dan ook zeker deze aantrekkelijke manier van hulp bieden te baat nemen. li Heden, donderdag Parochieconcilie VEENENDAAL Salvatorkerk, 20 uur: „Huwelijkszorgen". Bushalte Patrunoniumlaan 8.30 uur: Vertrek uitstapje naar Amsterdam N.V.V.H. Korenbeurs, 16 uur: Gemeenteraadsver gadering. AMERONGEN Dorpshuis, 20 uur: Bingo-avond voor N.V.V.H. BIOSCOOP Luxor-theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De langste dag". Morgen, vrijdag RHENEN Koning van Denemarken. 19.30 uur: Openbare vergadering B.V.L. en B.P, spreker de heer E.J. Harmsen. SCHERPENZEEE Parochieconcilie, 20 uur: Praatavond. AMERONGEN Raadzaal 20 uur: cabaretavond Ver eniging tot Nut van het Algemeen. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal 19.30 uur: „De laagste dag" centrum te hebben doorgebracht kwam zij terug in het dorp bij haar ouders. De boerenwoning bleek niet geschikt voor een gehandicapt kind. In team verband, ook met bijdragen van an dere instanties, doch met grote steun van het Prinses Beatrix Fonds werd een aangepaste woning gebouwd, waarin het meisje zich met haar door het Fonds verstrekte rolstoel zelfstan dig kan bewegen. Vervolgens kreeg zij een een elek trische rolstoel, waarmee zij zich naar haar werk kan begeven, dat inmid dels voor haar gevonden was op de secretarie van haar dorp. Enkele jaren geleden bleek haar li chamelijke toestand zo sterk verbeterd, dat zij een auto met handbediening kon besturen. Gezien de medische in dicatie, die er was, omdat het meisje iedere dag, ook bij koud weer, een vrij grote afstand naar haar werk moest afleggen in de open invaliden- wagen. werd een overdekt vervoer middel geadviseerd. Wederom met hulp van het Prinses Beatrix Fonds werd tot de aanschaf van een DAF overgegaan. Door de hulpverlening is deze als kind zo zwaar gehandicapte vrouw een onafhankelijk werkend lid van onze maatschappij geworden. Een landbouwer met een klein eigen bedrijf kreeg ook in het rampjaar 1956 kinderverlamming, met rest verschijnselen aan beide benen. Het zware werk in de koestal kon door hem niet meer zonder hulp verricht worden. Het inkomen van het bedrijfje liet echter niet toe hiervoor een knecht in dienst te nemen, waardoor de man haast gedwongen werd zijn bedrijfje te verkopen en te trachten elders werk te vinden. De huisarts zag in deze gang van zaken onoverkomelijke bezwaren en schakelde het Prinses Beatrix Fonds in. Met behulp van zijn adviezen en die van de provinciale revalidatie-arts is het gelukt deze landbouwer met ver schillende hulpmiddelen en door voor zieningen aan de boerderij weer vol komen zelfstandig en onafhankelijk te maken. Alle kosten hiervoor zijn door het Prinses Beatrix Fonds gedragen. Ook daar waar zich opleidingsmoei lijkheden voordoen, springt het Fonds bij. Een jongeman met capaci teiten voor een gymnasiumopleiding werd geholpen bij de voor zijn ouders bezwaarlijke kosten van de boeken aanschaf. De inschakeling van de provinciale revalidatieraad bij de keuze van een school bleek van zeer groot nut te zijn. daar de oorspronkelijk door de ouders gekozen school uit twee verdiepingen bestond, waardoor de jongen gedwon gen werd tot het voor hem onmoge lijke traplopen. De aanwijzing van een andere ge lijkvloers gebouwde school bleek ook door een betere ligging van het ver voerprobleem te vereenvoudigen. Het lopen met krukken in de school zelf, leverde nog bezwaren op. waar om het fonds de jongen de beschik king gaf over een rolstoel, voor ver plaatsing in de school. Dit is slechts een van de vele ge vallen, waarbij kinderen, die door hun handicap op studie zijn aangewezen, maar waarvan de kosten van een stu die de ouders voor onoverkomelijke moeilijkheden plaatst. Het Prinses Beatrix Fonds is altijd bereid te helpen, waar dat nodig is. DROGISTERIJ/PARFUMERIE Gelderland/hoek Hoogstraat

De Vallei | 1966 | | pagina 9