Oude kaarten drogen heteluchtka non Ned. kunsthistoricus: „Het was onvoorstelbaar" Johnson wil Eisenhower op goodwill-reis sturen Parlementariërs willen NAY O-versterken 1 GEORGIA NOG STEEDS ZONDER GOUVERNEUR Alcazar AARDGAS Schatkamers van Florence worden ontruimd que4 S g c De kreeft beet hem nog Melk geen lokartikel Geen behoefte VERDOOFD «gw» PRECISIE CRUCIFIX 6 Auto in, auto uit... er zijn hele groepen automobilisten die hun wagen hoofdzakelijk voor het korte afstandswerk ge bruiken. Veel schakelen, hoogstens 50 km, een motor die te weinjg op temperatuur komt... het vergt nogal wat van zo'n automotor. Gelukkig is er een olie die het allemaal aan kan: Shell Super motorolie! Voor alle rij-omstandigheden, voor alle typen auto's, voor alle weersomstandigheden, voor alle rij-stijlen is Shell Super motorolie de aangewezen smering en bescherming. Shell Super motorolie - voor smering in veelvoud! SHELL BIEDT MÉÉR! Drie kardinalen met emeritaat Belg ontsnapt uit Kongolese gevangenis Alg. vergadering wil geweld tegen Rhodesië Weer V.N.-kantoor in Djakarta Booreiland buiten gevaar ROESTVRIJ STAAL geschikt voor elke warmtebron, dus ook VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Steeds krassen op de zelfde auto Hervormde synode weer uiteen Wilson tegen een Europese A-macht Telefoon Lagerhuis- leden niet afgetapt VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 FLORENCE Miljoenen boeken zijn deze week van hand tot hand gegaan in de rijkste collectie van Italië, misschien zelfs wel van heel Europa: de Bi- blioteca Nazionale Firenze. Kunststudenten uit alle landen van ons werelddeel vormden een levende ketting bij het ontruimen van schatkamers als deze vol vormeloze klompen papier: vieze vochtige pakketten waarover zaagsel was uitgestort om verdere beschadigingen te voorkomen. Beneden in de kelders begon dit karwei. Daar stonden jongelui in plastic pakken en met anti-stankmaskers voor de stellingen leeg te halen kilome ters plankruimte moest worden verwerkt. Boven was een archivaris om te beslissen welke weg de meestal onherken bare bundels drukwerk zouden volgen: rechtdoor, langs de honderden han den naar de buiten gereedstaande vrachtwagens (die zorgden voor vervoer naar droge pakhuizen in de omgeving of linksaf anar de nieuwe vleugel van het enorme gebouw waar een droogkamer was ingericht voor het opvangen en prepareren der platen van de bijna 10.000 unieke exemplaren. Hier haalden experts de bladen van kostbare atlassen voorzichtig van elkaar om tussen elke pagina een blad vloei papier te leggen. Midden tussen de ve le eerstelingen van onze boekdrukkunst, zag ik toevallig een* titelpagina uit een of ander handboek over brand bestrijding, in het Nederlands. Daar vlak naast bleek te staan drs. H. W. Van Os uit Groningen. Hij hielp mee. Sinds 1 september werkt drs. H. W. Van Os (28 jaar) in Florence. „Van de stichting voor zuiver wetenschappelijk onderzoek kreeg ik subsidie om hier een jaar lang te werken aan mijn dis sertatie. Mijn vrouw die kinderpsy chologie studeert is ook hier. Wij hebben de ramp helemaal meegemaakt. Het was onvoorstelbaar. Men heeft ons ondergebracht in het Nederlands Insti tuut aa n de Viale Torricelli nr. 5, op een heuvel aan de Arno. Vanuit ons raam kijken we uit over het centrum van de stad. Ik zag bij wijze van spre ken de boeken hier het raam uitspoe len..." Tijdens ons gesprek liep drs. Van Os telkens even naar het heteluchtkanon om een blad om te slaan van het boek, dat hij onder handen had genomen zomaar een zestiende-eeuws werk met veel gravures. „Die eerste dagen kon je niks doen. De bagger lag hier meters hoog. Die moest eerst met grote bulldozers wor den weggewerkt terug in de Arno. Het duurde trouwens even voor dit soort werk op gang kwam. Eerst leek het wel of iedereen verdoofd was, niet in staat iets aan te pakken een ge voel van machteloosheid had iedereen hier. Maar dat kon natuurlijk niet voortdu ren. Men moest wel aan de slag. Er gens werd een begin gemaakt en nu werkt iedereen praktisch dag en nacht door. Wat een energie. Al die winkels moeten leeggeschept, schoongemaakt, weer ingericht. Het zal nog maanden duren voor alles weer min of meer schoon is." Op het magnifieke Piazza Delia Sig- noria, het raadhuisplein naast het enor me witte pratoxbeeld van Michelangelo stond gistermorgen een Amerikaanse professor voor het Palazzo Vecchio. „Florence is finished", zei hij „afge lopen, uit." De stad van Dante geldt als de „culla della gentilezza", de wieg der beschaving. Naar het vroegere Flo- rentina dit is: „De bloeiende" verwjjzen alle kunsthistorische verhan delingen ter wereld. Hier is geschilderd en geschreven, gebouwd en uit steen ge beiteld als nergens anders. Dit cultureel centrum werd overi gens al eerder geteisterd door rampza lige overstromingen. Voor het eerst in 1544, net als nu op 4 september. Later tijdens de negentiende eeuw opnieuw. Maar de catastofes halen 't niet bij wat er nu is gebeurd nooit ging zoveel tegelijk verloren als deze keer. Fres co's losten op in stookolie, kostbare handschriften verpulverden drijvende auto's beukten hele brokstukken los van beroemde beelden. De meeste beschadigingen zijn onher stelbaar. Experts kunnen wel veel re construeren, maar dat blijft: vervanging van het origineel. „Dit herstel kost vele jaren" taxeert drs. H. W. Van Os. In de Bibliotheca Drs. H. W. van Os uit Groningen, op de trappen van de Biblioteca Nazio nale: „Nooit ging zo veel tegelijk ver loren als deze keer". Nationale wordt normaliter elke maand één oud boek behandeld. Nu staan stu denten hier de banden los te scheuren van vele duizenden stuk voor stuk ui terst kostbare drukken. Drs. Van Os verwacht, dat voor het restaureren van deze kolossale puinhoop ook de hulp in zal worden geroepen van vele monni ken. Die zullen daarbij trouwens wel an dere technieken toepassen dan waar mee op dit moment wordt gewerkt: het naast straalkachels te drogen hangen van een handvol zeldzame titelbladen over een trapleuning... Met meer precisie wordt al gewerkt in de laboratoria van het immense schil derijenmuseum, dat is gevestigd in wat vroeger de kantoren waren van de kunstlievende bankiersfamilie der Medi ci, het nu nog zo geheten Uffizio. Deze Galleria huisvest bijvoorbeeld een ver maard schilderij van Botticelli: de ge boorte van Venus. Het bleef behouden doordat dit meesterwerk op de eerste verdieping hangt, zoals ook vrijwel alle andere stukken van betekenis. De minder bekende doeken lagen niet in de kelders opgeslagen, omdat men hier het restauratiecentrum heeft gevestigd. Vlak voor de ramp arriveer de bijvoorbeeld een zending uit Marche. Enkele zeventiende-eeuwse drieluiken alle van Magnana. Of de deskundigen iets konden doen aan het afschilderen? Nu staat een Duitse studente elk paneel met natte penselen te ontdoen van de dikke modderkorst. Drs. Van Os is al wezen kijken. „Ik ben namelijk bezig aan een dissertatie over de veertiende eeuwse schilderkunst uit Vienna. Altaarstukken uit die buurt interesseren mij natuurlijk. Men heeft hier in Italië voor dergelijke restaura ties een boeiende techniek ontwikkeld. ADVERTENTIE m m Z ■v m Z LU Het grote gevaar van nat geworden schilderijen is meestal dat de verf lang zamer droogt dan het doek, en dus dreigt los te laten. Men brengt zulke stukken dan in ruimten met een hoge vochtigheidsgraad, die in de loop van enige maanden heel voorzichtig omlaag wordt gehaald. Dat gaat men nu ook doen met de door deze ramp aangetaste kunstwer ken. De orangerie achter het Palazzo Pitti met de Boboli-tuinen is daarvoor helemaal vrijgemaakt. In deze verzamelplaats heeft meneer- gisteren enkele veertiende-eeuwse schil derijen aangetroffen, die niemand van ons ooit eerder had gezien. Ze bleken afkomstig te zijn uit de gesloten sectie van 'n klooster. Men kwam er dus nu pas mee te voorschijn, ze s eeuwen la ter" ADVERTENTIE N EUROPA'S GftO°lS Een voorlopige inventarisatie heeft ondertussen geleerd, dat in feite maar één befaamd meesterwerk onherstel baar is beschadigd: het geschilderde crucifix van Cimabue. Dat hing in de tot museum ingerichte refter van de grootste Fransiscaner kerk in Florence, de Santé Crocce - het heilige kruis Voor beroemdheden uit vroeger tijd was het een hele eer te weten dat zij werden begraven in deze basiliek uit de twaalfde eeuw. Rossini bijvoorbeeld ligt hier. Michelangelo kreeg er ook een praaltombe, hoewel zijn stoffelijk over schot rust in Ravenna. Deze kerk werd een soort museum apart. Voor de Italianen was daardoor ook het verloren gegane crucifix van dezelf de betekenis als door ons wordt toege kend aan de Nachtwacht van Rem brandt. Tijdens het toeristenseizoen stond men er uren voor in de rij. En nu ligt dat kolossale kunstwerk horizontaal op een provisorisch plat form in een zaal vol modder. De deur staat open, iedereen kan zo binnenlo pen -en doet dat ook. De fresco's langs de muren zijn weggespoeld. Men heeft nog geprobeerd schilfers op te sporen in de kleffe bagger. Zonder succes. De paar flinters die door paters wer den gevonden in het portaal bleken door de op het water drijvende stook olie zo te zijn aangetast, dat er geen redden meer aan is. Dat geldt overigens niet alleen voor dit stuk. Minder bekende werken zijn elders bij tientallen verloren, vernie tigd, „total loss". Niet alleen fresco's, maar ook altaarstukken: kandelaars, gobelins, reliëfs. Een overzicht van de ze schade is er nog niet. Maar wel staat vast dat die groter zal zijn dan alles wat in dit land bij bombardemen ten en beschietingen is vernietigd tij dens de tweede wereldoorlog. Voor Florence betekent deze ramp meer dan welk getal ooit kan uitdruk ken; het einde van een reputatie. WASHINGTON President Johnson is voornemens oud-president Dwight D. Eisenhower te vragen een uitgebreide goodwill- en oriëntatiereis door Azië en mogelijk nog andere gebieden te ma ken, zo is in Washington vernomen. Johnson en Elsenhower zouden dit plan hebben besproken toen de gene raal een bezoek aan Johnson in het Bethesda marineziekenhuis bracht. Volgens zegslieden zal Johnson de VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft drie bejaarde kardinalen ont slag verleend. Het zijn Eugène kardinaal Tisserant (82) de Franse deken van het college van kardinalen, Giuseppe kardi naal Pizzardo (79) van het bisdom Alba- no en Benedetto Aloisi kardinaal Masel- la (77) van het bisdom Palestrina. Volgens het dagblad „l'Osservatore Romano" van Vaticaanstad hebben de drie kardinalen tot ontslag besloten overeenkomstig het recente advies van Paus Paulus dat bisschoppen ouder dan 75 jaar zich van hun plichten kunnen laten ontslaan. Het ontslag van kardinaal Tisserant heeft echter geen enkele invloed op zijn positie als deken van het college van kardinalen. Ook de posities van kar dinaal Pizzardo en van kardinaal Mesal- la in de curie of het bestuur van de kerk worden niet gewijzigd. PARIJS Aan de conferentie van NAVO-parlementsleden is donderdag een verklaring aangeboden, waarin de regering van de vyftien NAVO-landen worden aangespoord, om zes specifieke stappen te ondernemen. Die stappen zijn: het organiseren van een voldoen de stevige verdediging, tydeiyk zonder Frankrijk, de ontwikkeling van de NAVO-parlementariërsconferentie tot een Atlantische Assemblee, druk op de McNamara-commissie opdat de andere NAVO-leden een groter aandeel krijgen in de defensiestrategie op kernwapen- gebied; trachten te bereiken dat de NAVO-partners tot een meer adequate defensie intregratie komen; versterking van de politieke eenheid in de NAVO door middel van gezamenlijke formule ring van de politiek ten opzichte van gemeenschappelijke problemen in alle delen van de wereld en tenslotte het verstrekken van een officiële opdracht om de middelen ter versterking van de Atlantische eenheid te bestuderen. KINSJASA. Een tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Belg, is woensdagavond uit de Makala-gevange- nis ontsnapt. De Belg, George van Rijcken, werd dit jaar veroordeeld wegens moord op twee Afrikaanse kooplieden in Loe- boembasji. Hij werd in Loeboembasji in eerste instantie ter dood veroordeeld, maar na een nieuw proces in de Kongolese hoofd stad werd het vonnis omgezet in levens lang. Van Rijcken heeft steeds volge houden dat zijn broer de moorden heeft gepleegd. NEW YORK De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft haar goedkeuring gehecht aan een resolutie waarin op Engeland een beroep wordt gedaan geweld te gebruiken tegen de blanke minderheidsregering in Rhode sië. De uitslag van de stemming was 89 voor en twee tegen met 17 onthoudin gen. De resolutie werd vorige week door de beheerschapscommissie met 94 stemmen aangenomen. De Nederlandse afgevaardigde, jhr. L. Quarles van Ufford, sprak de Wes telijke bezwaren uit, voordat er werd gestemd. Hij zei dat de oproep tot ge bruik van geweld „veel verder gaat dan welke uitvoerbare maatregelen dan ook." ,Hij wees er daarbij op dat de kwestie-Rhodesië nog bij de Veiligheids raad in behandeling is en het krachtens artikel 12 van het handvest niet juist voor de assemblee is aanbevelingen te doen betreffende kwesties die nog in behandeling bij de raad zijn, tenzij de raad daar speciaal om vraagt. De verklaring concludeert o.m. dat het op het moment niet juist zou zijn het getal van de Amerikaanse troepen in Europa te verminderen. Zij is onderte kend door 213 leidende persoonlijkheden uit de vijftien leden-landen. Tot de ze ventien Nederlandse ondertekenaars be horen Prins Bernhard en mr. D. U. Stikker, voormalig secretaris-generaal van de NAVO. Er zijn acht Franse on dertekenaars. De verklaring werd aan de conferentie voorgelegd door de Ame rikaanse afgevaardigde Wayne L. Hays. In een aanbeveling van de economi sche commissie wordt er voorts bij de E.E.G.-landen op aangedrongen, andere Europese staten tot de gemeenschap toe te laten, hetzij als volledig, hetzij als geassocieerd lid. Een aanbeveling van de militaire commissie vraagt de Noordatlantische raad, civiele en mili taire organisaties aan te moedigen over eenkomsten op lange termijn te sluiten met de Franse regering of Franse mi litaire autoriteiten voor het gebruik van NAVO-infrastructurele voorzieningen op Frans gebied en het gebruik van Fran se luchtruim voor de Noord-Zuidverbin dingen en oefeningen. De Duitse christen-democraat Erik Blumenfeld zei, dat er geen behoefte was aan het haastig sluiten van een non-proliferatieverdrag met Rusland. Ook waarschuwde hij de bondgenoten tegen discriminatie van West-Duitsland. Na afloop van de vergadering verklaar de hij op een persconferentie, dat uit de verkiezingsuitslagen in de deelstaat Hessen was gebleken, dat de winst der rechtse extremisten ook was ingegeven door de mening van sommige jongeren, dat Duitsland „tweederangsbehandeling" genoot. DJAKARTA. De volkerenorganisa tie heeft haar kantoor in Djakarta formeel heropend. Het V.N.-kantoor in Indonesië, werd twee jaar geleden gesloten toen presi dent Soekarno besloot zijn land uit de Ver. Naties te doen treden, uit protest tegen de benoeming van Maleisië tot lid van de Veiligheidsraad van de V.N. In scherpe tegenstelling tot de heftige redevoering van Soekarno van twee jaar geleden, gericht tegen de volkeren organisatie, was de toespraak van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, waarin vreugde werd uitgesproken over het feit dat de V.N.-vertegenwoordiger in Indonesië binnen de kortst mogelijke tijd zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. LONDEN. Het Franse booreiland „Neptune-1", dat woensdag meldde in moeiiykheden te zijn gekomen door de storm, is buiten gevaar. Er is geen schade aan het booreiland ontstaan, nie mand behoefde van boord te worden gehaald. Twee reddingboten hebben bijna twaalf uur lang de wacht by het booreiland gehouden. 76-jarige oud-president een meer om lijnd voorstel doen, als Eisenhower van zijn jaarlijkse vakantie in Palm Desert (Californië) aanstaande lente zal zijn teruggekeerd. Eisenhower zat ongeveer 50 minuten aan het bed van Johnson die herstel lende is van twee operaties. Hun ge sprek, zo vernam men, ging over de mogelijkheid dat Eisenhower volgend jaar een aantal landen zou bezoeken, waaronder die welke Johnson in okto ber heeft bezocht. Eisenhower zou te kennen hebben gegeven, dat hij daar wel in geïnteresseerd is. Johnson zou voor een straalvliegtuig, een staf en an dere zaken zorgen. De factoren welke Johnson aanlei ding hebben gegeven Eisenhower op een dergelijke reis te sturen zijn: De overweging dat geen andere ADV EP fENTIk ZAANDIJK. Een Inwoner van Zaandyk, directeur van een technische handelsonderneming, heeft duizend gul den uitgeloofd voor een ieder, die aan- wyzingen kan geven voor de opsporing van de onbekende, die tenminste tien maal lange, diepe krassen op de lak van zijn personenauto heeft getrokken. De krassenmakerij is vorig jaar sep tember begonnen. Steeds is er korte tijd nadat de wagen opnieuw gelakt werd, een nieuwe kras op aangebracht. Alleen tijdens de zomermaanden gebeurde dit niet. Een wachtmeester van de rijkspolitie heeft enige nachten onder een plaid op de bodem van de auto doorgebracht, maar toen gebeurde er niets. Het op merkelijke is, dat een andere auto, waarmee de gedupeerde enige weken heeft gereden, ook krassen kreeg. De bedrijfsauto's daarentegen blijven onge moeid en ook auto's in de omgeving worden niet bekrast. De gedupeerde zegt zich niet te kun nen herinneren, dat hy ooit een conflict heeft gehad, waaruit een dergelijke wraakoefening zou kunnen voortvloeien. NEW YORK „Ik heb geen trek meer", zo zei de Ghanese afgevaar digde by de Ver. Naties Joe Appiah, toen hem in het restaurant in het V.N.-gebouw Zuidafrikaanse kreeft werd geserveerd. Appiah noemde het dwarsbomen van de V.N.-resoluties over Zuid-Afrika door Zuidafrikaanse kreeft op het menu te zetten. „Wie weet hoeveel andere gerechten uit Zuid-Afrika ons zijn voorgezet", zo riep hij uit. Appiah bracht de kwestie later ter sprake in de beheerschapscommissie van de V.N. tot grote hilariteit van de afgevaardigden. Hij bleef de zaak echter ernstig opnemen en zei dat een en ander onder de aandacht van secretaris-generaal Oe Thant moest worden gebracht. Franck Reickert, directeur van de restauratie, zei niet te weten waar de kreeft vandaan kwam. „We kopen ze bij een vis handelaar in New York, maar waar die ze vandaan heeft weet ik niet". Amerikaanse leider, met uitzondering van oud-president Harry S. Truman, die niet in staat is een dergelijke reis te ondernemen, zoveel ervaring heeft en zoveel achting geniet als Eisenho wer. In de Philippijnen waar Johnson in oktober op bezoek was, heeft president Ferdinand Marcos opgemerkt, dat hij profijt heeft gehad van een militiar op leidingsprogramma dat door Eisenho wer was ondernomen toen hij daar als legerofficier dienst deed. President Mohammed Ajoed Kahn van Pakistan heeft tegenover Johnson verklaard, dat Eisenhower in zijn land enorme achting geniet. En in India her innert men zich nog het bezoek dat Eisenhower daar als president bracht. Dit geldt ook voor Korea. Bill D. Moyers, woordvoerder van het Witte Huis, bevestigde later, dat Johnson en Eisenhower de mogelijkheid van een rondreis door Azië en elders in of na de lente hadden besproken. Hij voegde er echter aan toe, dat van een bepaald voorstel geen sprake was en dat beide mannen slechts „de moge lijkheid" van een door Eisenhower te ondernemen reis hadden besproken. J DRIEBERGEN Met algemene stemmen heeft de hervormde synode op de laatste dag van haar najaarszitting besloten het haar voorgelegde ontwerp- schryven over de inzegening van het zo genaamde gemengde huweiyk niet uit te geven. In het stuk, dat naar alle hervormde predikanten en kerkeraden zou moeten gaan, werd geadviseerd, dat de synode de hervormde predikanten zou aanraden hun medewerking, in welke vorm dan ook, aan dergelijke „oecumenische hu welijkssluitingen" tussen hervormden en rooms-katholieken niet te verlenen. In plaats daarvan besloot de synode, dat er een commissie zal worden be noemd, die op korte termijn een nieuw ontwerp-schrijven voor predikanten en kerkeraden zal gereedmaken, waarin ernstig rekening zal worden gehouden met de discussies en adviezen op deze laatste synodedag. Overwogen zal wor den het komende ontwerp-schrijven, dat volgend jaar in de synode zal worden behandeld, ook te bespreken met het rooms-katholieke episcopaat en met de Gereformeerde Kerken in Nederland. LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland heeft donderdagavond in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de kwestie van een afzonderlijk kernwapen voor Europa een fundamenteel gevaar inhoudt voor de hoop op een vergelijk met het oosten. Hij vond het spelen met de gedachte aan een afzonderlijke Europese kernmacht „een tot verdeling en verzwakking leidende factor binnen de Europese economische gemeen schap." Wilson sprak het slotwoord aan het einde van een tweedaags debat over Engelands voornemen om te proberen aansluiting te zoeken bij de Euro- markt, een kleine drie jaar nadat pre sident De Gaulle van Frankrijk dat in eerste aanleg verhinderde. ADVERTENTIE LANGSPEELFLES DE KUYPER Al spelende met een fles Citroenbrande wijn De Kuyper en de frisdranken naar Uw keuze, maakt U ettelijke heeriyke longdrinks. En let wel: Citroenbran- dewyn De Kuyper wordt nog steeds ver kocht in de héleliter-fles. U doet er dus lekker lang mee. Pr is de laatste weken enige dei- ning ontstaan over de verkoop van consumptiemelk door grootwinkel bedrijven. Met name vanuit de krin gen van de slijters kan men hierover ernstige kritiek horen. Men stelt daar, dat naarmate de grootwinkelbedrijven meer melk gaan verkopen, de service door de slijters bij de bezorging-aan- huis moeilijker zal worden. Ook zal in dit geval de slijtersmarge weer om hoog moeten „De Landbode" (alg. agr. weekblad) is echter van oordeel dat het zinloos is om tegen de ontwikkeling van de tijd in te gaan. „Indien de winkelbedrijven en dan denken wij niet alleen aan de grote winkels melk in hun assorti ment willen opnemen, dan kan men moeilijk sterke argumenten vinden om ze dat te verbieden. Zeker niet wanneer voldoende zorg aan de kwa liteit wordt besteed. Waar het voor de producent om gaat is dus veeleer in hoeverre de verkoop in grootwin kelbedrijven enz. invloed zal hebben op de totale melkomzet. Betekenen meer verkooppunten ook een groter melkverbruik Misschien wel gedurende een korte tijd, wan neer, zoals nu, de melk ver beneden de straatprijs dus als lokartikel wordt verkocht. Melk, ook in folie of papier verpakt, weegt per liter toch nog altijd ruim een kilogram. Dat weegt door in de boodschappentas. Nadeliger is evenwel alleen al het feit, dat ergens in een stad melk veel goedkoper verkrijgbaar is, een anti stemming bij de huisvrouw kweekt. Dat is zeker niet bevorderlijk voor 'n grotere afzet. Melk als lokartikel achten wij een nadeel Zelfs indien, zoals de bedoe ling is, dit maar gedurende korte tijd in de huidige omvang het geval zal zijn. Nu bekend is geworden dat veel meer winkelbedrijven de melkverkoop ter hand willen nemen, rijst de vraag waar dit alles op uit gaat lopen. Nog zijn de slijters in de grote consump tiecentra sterk genoeg om aan de gro te melkinrichting hun wil op te leg gen. Dat geldt evenwel niet voor de standaardisatiebedrijven die tot dus verre geen of weinig melk aan de slijters afzetten. Hier dreigt dus langs een omweg het gevaar, dat de melk veehouder in een mogelijk ernstig conflict wordt betrokken. Het beste zou zijn dat de melk- en zuivelwereld zelf tijdig initiatieven zou nemen om zo'n conflict te voorkomen. Een moei lijke opgave voor dit verdeelde huis". Wat er ook In ons land ontbreken mag, een tekort aan organisaties is er zeker niet, constateert „De Volks krant" (r.k.). Om één voorbeeld te noe men: bij de kiesraad zijn nu al meer dan dertig politieke partijen geregis treerd. Een groep verontruste Neder landers heeft desondanks toch maar weer een nieuwe organisatie aangekon digd. Dit keer moet het een stichting worden, die voorlopig als naam het al oude, fiere „Neerland hou en trouw" heeft gekozen. Neen, het gaat niet om een herleving van de vroegere „Vrij willige Landstorm", maar het lijkt er wel een beetje op. De stichting wil zich te weer gaan stellen tegen gezagsonder- mynende activiteiten, in het bijzonder voor zover die tegen de monarchie ge richt zouden zijn. „Er wordt de laatste tijd veel over een „gezagscrisis" gesproken. Hier voor zijn tal van redenen aan te voe ren. Een ervan is ongetwijfeld, dat gezag minder vanzelfsprekend wordt aanvaard dan vroeger. Het gezag moet nu, meer dan vroeger, ook zelf het zijne doen om erkend en gerespec teerd te worden. Kan daar in bepaal de gevallen ook wel eens krachtig op treden bij horen, de mensen van de nieuwe stichting zien het dunkt ons, al te ouderwets als zij kennelijk me nen, dat alle moeilijkheden rond het gezag uit de wereld zijn als er maar rakere klappen en forsere straffen worden uitgedeeld. Wat de monarchie betreft is waar. dat weer republikeinse stromingen naar boven komen. Ook daarvoor geldt echter, dat het ouderwets aan doet en aan de tijd van de „Vrijwil lige Landstorm" herinnert, om derge lijke republikeinse strevingen zonder meer gelijk te stellen met gezagson dermijnende activiteiten. Het moet in een democratie, anno 1966, een vol komen oorbare zaak zijn om openlijk blijk te geven van voorkeur voor een republikeinse staatsvorm. Degenen, die deze voorkeur hebben, zijn overi gens nog steeds een kleine minder heid. Het beste bewijs hiervoor was het dezer dagen gehouden congres van de P.v.d.A. De heer Nederhorst. die eerder nogal wat rumoer heeft veroorzaakt met zijn bekende brief, verklaarde op het congres, dat er op het ogenblik geen enkele reden kan zijn om in onze staatsvorm verande ring te brengen. Hij bracht hulde aan koningin Juliana voor de wijze, waar op zij haar taak vervult. En het was een Amsterdamse afgevaardigde, die op' dat congres, met veel instemming, aan een uitspraak van Troelstra her innerde, dat &,ctie tegen de monarchie een reactionaire zaak is. Neen, de nieuwe stichting lijkt ons echt niet in een behoefte te voorzien. Als het vooral Oranjeverenigingen zijn, die zich hierbij aansluiten, kun nen deze hun activiteit rustig richten op de voorbereiding van de eerstko mende feesten". ATLANTA (Georgia) Een uit drie rechters bestaand federaal Hof heeft bepaald, dat de wetgevende vergadering van de Amerikaanse staat Georgia in haar huidige samenstelling geen nieuwe gouverneur mag kiezen. Het Hof heeft geen andere methode genoemd om uit de impasse te komen, die is ontstaan doordat bij de verkie zingen van 8 november noch de demo cratische kandidaat Lester Maddox noch de republikein Howard „Bo" Cal laway de absolute meerderheid verkreeg omdat ex-gouverneur Ellis Arnall per soonlijke stemmen op zich liet uitbren gen. De staat Georgia heeft verklaard, be roep aan te zullen tekenen tegen de uit spraak van het Hof. Volgens de normale procedure, moet de wetgevende vergadering bij een sta ken der stemmen de nieuwe gouverneur kiezen, maar 12 burgers van Georgia hadden bij de federale justitie een pro ces aanhangig gemaakt tegen een der gelijke procedure, omdat naar hun me ning en zoals blijkt, die van het Hof, de wetgevende vergadering niet in overeenstemming met de verdeling van de bevolking is samengesteld. LONDEN. Premier Wilson heeft donderdag in het Lagerhuis in antwoord op vragen tegengesproken, dat telefoon gesprekken van parlementsleden wor den afgeluisterd. Een dergelijke praktyk was sinds het aan de macht komen van zyn regering niet voorgekomen, zo verzekerde hy.

De Vallei | 1966 | | pagina 11