PLAN DRA GONDER GEWIJZIGD: GROTE KANS OP VEEL MEER LAAGBOUW r Sluitende begroting vastgesteld Doortrekken Randweg biedt nu goede perspectieven LEREN JASSEN Volle kerk bij intrede van ds. J. van der Haar Ds. Van Enk tot BP-leden: Jullie horen in die partij niet thuis r>? VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. HENNY JANSEN AGENDA THE AMERICAN SHOP Korte gewone' agenda van de raad Parfumverstuivers Voor BabyUÜ SUBSIDIE RATIOBOUW RUSTIG AAN IJSKAST Nutsspaarbank verhoogt rente Ds. Den Oudsten spreekt in Eist Permanent FORD-show in showroom Ledenwerf act ie van G.M.v.L. RARE BAL THUIS VOELEN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Een aangenaam onderdeel van de ver gadering vormde het diner dat de raad en het college kregen voor geschoteld. ADVERTENTIE POEDER - CREME- OLIE-ZEEP w M «muimi» li j<p VEENENDAAL Uit de standpunten die de fracties tijdens de raadsvergadering van gisteravond innamen is duidelijk gebleken dat zij de noodzaak van een slui tende begroting over 1967 inzien. Hoewel hier en daar het op de lange baan schuiven van het overdekte zwembad/sportpark-complex enigszins teleurgestelde reacties tot gevolg had, was men van de noodzaak van deze stap van het college algemeen overtuigd. Aan het vaststellen van de begroting gingen tijdrovende al gemene beschouwingen vooraf, waarin veelal dezelfde onderwerpen aan de orde werden gesteld. Vrij urr nieme ongerustheid bestond er bij de diverse fracties over de hoge huren, die men in de diverse nieuwbouw wijken zal moeten gaan betalen. De woningbouw als zo danig werd uitvoerig belicht. Verschillende keren bleek dat er bij vele raadsleden een duidelijke voorkeur bestaat voor eengezinswoningen, boven de bouw van flatgebou wen. Over dit punt kon de voorzitter in zijn antwoord op de algemene beschouwingen een belangrijke medede ling doen wat betreft het uitbreidingsplan „Dragonder". Hij deelde mee dat het college pogingen in het werk stelt om in het genoemde plan een wijziging aan te bren gen, die inhoudt dat er voor vijftig procent eengezins woningen zullen worden gebouwd. Na de algemene beschouwingen en de antwoorden van het college ontspon zich nog een levendige discussie, die haar oorsprong vond in een aanval die ds. D. van Enk (AR) op de fractie van de Boerenpartij richtte. Rond middenacht kwam het zelfs nog tot een principiële woor denstrijd, die door de voorzitter gelaten werd aange hoord. Burgemeester Hazenberg ging uitvoe rig op de diverse suggesties en vragen, die in de algemene beschouwingen (die wij elders in dit nummer uitvoerig heb ben weergegeven, in Verschillende fracties hadden zich verontrust ge toond over de financiering van het nieuwe politiebureau. De voorzitter, die overigens wel begrip kon opbrengen voor deze verontrusting, stelde in zijn repliek dat er geen sprake was van „een staat van wanhoop", ondanks het feit dat de gemeente f 300.000,- zal moe ten bijpassen op de vergoeding die men voor de bouw van rijkswege ont vangt. Waarom het rijk hiertoe had be sloten, was volgens de voorzitter een zaak van „normen". „Men gaat vol gens een soort binnenkamers-code te werk, waar wij als gemeente moeilijk achter kunnen kijken". Gezien de grote financiële offers die de gemeente zal moeten brengen, zei hij dat er geen andere mogelijkheid bestond om hiervoor gelden van de ge meenschappen aan te breken. De kapi taalsuitgave voor de bouw van een schietkelder, die in het nieuwe politie bureau zal worden aangebracht achtte hij wel verantwoord. „Ik kan me goed voorstellen dat er raadsleden zijn die denken dat we er een luxe geheel van willen maken, maar dat is niet de be doeling. Het gaat om een zo goed mo gelijk bruikbaar bureau'. Aangaande de sterkte van het politiekorps merkte hij op, dat het politieapparaat als de ge heel de taken nog wel aan kan, maar dat de sterkte te gering is. „We heb ben het ministerie hier al verschillende keren op geattendeerd". De fractie van de SGP had bij mon de van de heer G. J. van Deelen woor den van teleurstelling laten horen over het feit, dat in het kader van de be zuinigingsmaatregelen de doortrekking van de westelijke Randweg naar de Cuneraweg voorlopig geen doorgangzal kunnen vinden. De voorzitter zei hier over dat er in principe met de ge meente Rhenen een plan was opge steld om tot een spoedige aansluiting naar het zuiden te komen. „Er zijn ge lukkig geen grote tegenstellingen van belangen, de gemaakte ontwerpen wor den door de technische diensten van gemeente en provincie bestudeerd". De doortrekking van de Randweg in noor delijke richting, dus naar Rijksweg 12, vormde volgens de voorzitter eveneens een punt van bespreking met provincie en waterstaat. „Ook hier gaat het uit sluitend om technische zaken, scherpe tegenstellingen zijn er niet". De geprojecteerde provincieweg ten oosten van Veenendaal zal het toe komstige woon- en industriegebied dat aan die kant van de gemeente wordt aangelegd niet doorkruisen. De burge meester toonde zich hierover verheugd en sprak zelfs van een ramp die nu voorkomen was. Vele fracties hadden de rioolwater zuiveringsinstallatie in de beschouwin gen opgenomen. Mevr. Buddingh opper de in dit verband de suggestie om de ze kostbare installatie in samenwerking met de gemeente Ede te exploiteren, om zo voordeliger uit te zijn. De voor zitter stond niet zo onwelwillend tegenover dit idee, maar stelde vast dat de provincie hier de beslissende stem in heeft. Over de installatie zelf is binnen korte tijd een technisch rap port te verwachten, dat onder meer na diverse besprekingen met de plaatse lijke industrie tot stand is gekomen. Hij voegde daar aan toe dat de raad zich door deze gang van zaken niet „miskend" hoefde te voelen, want zo zei hij „er zijn u geen gegevens om trent het geheel van de installatie ont houden". De noodzaak van subsidie aan het Julianaziekenhuis werd door mevr. Buddingh in twijfel getrokken. In zijn reactie hierop liet de voorzitter uitko men dat de aard van de subsidie in de loop der jaren is veranderd. „De eer ste jaren na de bouw van het zieken huis werd de subsidie gebruikt als bijdrage in de exploitatie. Het geld krijgt nu echter een andere bestem ming. Er is een voorzieningsfonds ge sticht voor de bouw van een zusterhuis en daar gaat de subsidie nu naar toe". Een idee van de heer Hendriks (KVP) om wijkagenten in te stellen kreeg bij- van -ffWT, mr. dr. Hazenberg. minder enthousiast toonde hij zich over de vraag van hetzelfde raadslid of de re- serve-politie niet vaker kon worden in- gezet; „Dat is in strijd met de doelstel ling van dat korps. Het moet een hulp dienst blijven". Het „jeugdprobleem", een kreet die ook tijdens de begrotings vergadering van vorig jaar werd ge hoord, kwam ook nu weer aan de or de. De voorzitter zei dat er in Veenen daal van „uitwassen" geen sprake was en dat het gemeentebestuur zich posi tief opstelt tegenover de initiatieven van de jeugd, mits deze binnen de grenzen van orde en fatsoen blijven. De heer Hendriks had kritische ge luiden laten horen over, zoals hij zei, de „mensonterende toestand", die hij in het woonwagenkamp had aangetrof fen. „Dat het kamp niet aan de eisen voldoet hoeft geen verwondering te wekken. De provincie streeft naar de stichting van regionale kampen en daar om doet men het met de voorzieningen voorzichtig aan. We zijn bereid de klachten door te geven, maar zijn daar naast van mening, dat de bewoners zelf de grootste schuldigen zijn. Het lijkt er in de praktijk op of de men sen bewust een disorde willen schep pen", zo besloot de burgemeester zijn opmerkingen hierover. Daarna bracht hij de flatbouw ter sprake. „In overleg niet het Instituut Ratiobouw hebben we een soort bouw team in het leven geroepen, dat tot 'n nieuwe opzet van het plan Dragonder heeft geleid. In dat team werken het college en de technische dienst samen met de stedebouwkundige. de verkeers- deskundige en vertegenwoordigers van Ratiobouw .Patrimoniums Bouwvereni ging en particuliere beleggers. De pro vinciale planologische dienst is bij het geheel nauw betrokken. We streven er nu naar om in de Dragonder voor vijf tig procent eengezinswoningen te reali seren". De wethouder van financiën en on derwijs, de heer R. Koppenberg, kwam vervolgens aan het woord. Hij sprak er zijn tevredenheid over uit, dat de fracties zich in grote lijnen konden ver enigen met het sluitend maken van de begroting. „Een begroting die tekorten vertoont, werkt stagnerend. Wat dat betreft hebben we met voorgaande ja ren geen prettige ervaringen. Dat slui tend maken is bovendien noodzaak om de vereiste goedkeuring te verkrijgen, want we willen immers zo snel moge lijk de beschikking hebben over de di verse kredieten. De financiering van de vanavond genoemde projecten zal gro te moeilijkheden meebrengen. We kun nen alleen maar hopen op een gunsti ge wijziging op de kapitaalmarkt." Hij voegde er aan toe, dat in het licht van deze financiële moeilijkheden 't zwem bad absoluut niet te verwezenlijken is en wat de rioolwaterzuiveringsinstalla tie aangaat, merkte hij op, dat het er de schijn van had dat de gemeente ook hier zware financiële offers zal moeten gaan brengen. „Die ervaringen hebben we met het raadhuis ookDe wet houder noemde het „de harde reali teit", dat bevolking en industrie voor een deel de lasten van de investeringen zouden moeten dragen. Aangaande het onderwijs zei hij nog, dat een tweede mobiele kleuterschool op het Coniferen- plein geen directe noodzaak is. „De kinderen die op de wachtlijst staan wo nen voor het merendeel in de Engelen burg en daar gaan we een kleuter school bouwen". Wethouder Ant. de Ruiter van open bare werken sprak de hoop uit dat de volgende begrotingsvergadering in het nieuwe raadhuis zou kunnen worden ge houden. Het ontwerp van het raadhuis plein kan binnenkort van de stedebouw kundige worden verwacht, zo vervolg de hij. Verschillende grondaankopen, die moeizaam verlopen vertragen de ge maakte plannen, vooral wat betreft de omgeving van het Panhuis. De wethou der zei dat er geen andere oplossing in het plan Molenbrug bestond dan een deel van de Geerseweg op te offeren aan de woningbouw. Het aanleggen van parkeerstroken op de Patrimoniumlaan, een voorstel van de heer Brouwer (Boe renpartij), zag de heer De Ruiter we gens financiële moeilijkheden voorlopig nog niet In praktijk gebracht. „We moe ten het even rustig aan doen", zo stel de hij. De heer Hendriks had zich verdiept in de situering van de bushaltes in de gemeente. Hij had zich met het geheel niet erg gelukkig getoond („te veel be woonde wijken zijn verstoken van een goede busverbinding") en kon van de wethouder vernemen dat eventuele sug gesties van harte welkom waren bij het college. Over het al of niet open baar aanbesteden, al eerder een twist appel in de raad, zei de heer De Rui ter, dat in samenwerking met de com missie van openbare werken bekeken zou worden in welke gevallen men wel of niet in het openbaar zou aanbeste den. Gesignaleerde vernielingen van de jeugd op diverse plaatsen in de ge meente, waren van minder ernstige aard dan algemeen wordt verondersteld. De wethouder zei dat er in 1965 nog geen zevenhonderd gulden door de ge meente aan herstel van schade was be taald. De wethouder van sportzaken, de heer C. N. van Kuyk was het bepaald niet eens met de heer Van Deelen, die het onverantwoord achtte de hele be volking, zoals hij (Van Deelen) zei, „aan het sportpark te laten meebeta len". „Het sportpark is een recreatie oord voor duizenden Veenendalers", zei ADVERTENTIE puwwmw«M»%mw«uwtiwttwimmuwHwtmu*uwtiw%j LEDEREN DAMESMANTELS RIBFLUWELEN JACKS VOETBALSCHOENEN TRAININGSPAKKEN SPIJKERBROEKEN - naam LEDEREN JACKS NATO Itas - met - met bijbehorende JACKS Grote keus FANTASIE-PANTALONS (nMmunmwwnwwnwiu de wethouder. De heer Van Kuyk gaf toe dat het huidige sportpark te klein is. „Het zal noodzakelijk zijn dat er een ander komt", zo zei hij in dit ver band. „We denken hierbij aan de oos telijke kant van de gemeente, er is al contact met de sportstichting geweest. De gymnastiekzaal in Veenendaal-Noord was volgens de wethouder voorlopig op de lange baan geschoven omdat het niet was gelukt een urgentieverklaring te krijgen. „Hoewel de plannen klaar liggen moet het geheel de ijskast in". Nadat wethouder M. Bastmeijer (so ciale Zaken en Volkshuisvesting) de normen bij de toepassing van de Algemene Bijstandswet had toegelicht en verduidelijkt, gaf hij de diverse fracties die zich zorgen hadden ge maakt over het voorstel om buitenland- VEENENDAAL Behalve de alge mene beschouwingen heeft de gemeen teraad gisteravond ook nog een korte „gewone" agenda afgewerkt. Behalve het vaststellen van een nieuwe verorde ning vuilnisemmerretributie nodig geworden, omdat in de nieuwe flats in de Engelenburg containers in gebruik genomen zullen worden behandelde de raad een aantal voorstellen van fi nanciële aard, als begrotingswijzigingen en vaststelling van de leerlingen-ver goeding voor 1967 en een verhoging van de bijdrage van de vergoeding voor het U.L.O. over 1966, in verband met de gestegen loonkosten. De vaststelling van een nieuwe veror dening voor de vuilnisemmerretributie was in feite het enige punt, dat stof tot een kleine discussie opleverde. De heer Van Genderen vroeg, of aandacht be steed kon worden aan het bepaalde in de verordening, dat men vuilnisemmers slechts korte tijd voor het ophalen van het vuil buiten mag zetten. „In de wijken, waar het vuil op maan dag wordt opgehaald staan de emmers vaak reeds op zondagavond langs de straat", zei hij. Hij vroeg of het college niet met hem van mening was, dat dit wel een zeer ruime interpretatie bete kent van het begrip „korte tijd". De burgemeester stelde zich voor, dat er bijzondere omstandigheden zouden kun nen zijn, waarin men gedwongen was de emmers reeds de avond tevoren buiten te zetten. Hij dacht in dit ver band bijvoorbeeld aan ziekte. Behalve echter in die uitzonderingsgevallen, wil de hij wel toezeggen, dat men ernstig aandacht aan deze overtreding zou gaan schenken. Mevrouw Buddingh vroeg of de voor lichting bij de dienst gemeentewerken uitgebreid kon worden. Volgens de ver ordening moet iemand, die naar buiten de gemeente vertrekt in de loop van 'n jaar, om teruggaaf van de teveel be taalde vuilnisemmerretributie vragen. Volgens haar zouden vele mensen den ken, dat als de emmer teruggebracht was, dat restitutie automatisch volgde. Haar vraag was of het personeel van de dienst even wilde attenderen op de noodzakelijkheid om restitutie aan te vragen. De burgemeester zegde toe, de dienst hierover te instrueren. Met de verhoging van de leerlingen vergoeding voor het U.L.O. zei de heer van Ojik blij te zijn. Hij hoopte, dat het college in 1967 indien noodzakelijk eenzelfde gedragslijn wilde toepassen. Onder de hamerstukken viel een voor stel waarin onder andere het percenta ge voor de rioolbelasting geregeld wordt. Dit blijft voor 1967 onveranderd op 30. Heden, vrydag RHENEN Koning van Denemarken, 19.30 uur: Openbare vergadering BVL en BP, spreker de heer E. J. Harmsen. SCHERPENZEEL Marktzicht, 19.30 uur: Clubavond vv. Scherpenzeel. Parochieconcilie, 20.00 uur: Praat avond. AMERONGEN Raadzaal, 20.00 uur: Cabaret Mij. tot Nut van het Algemeen. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „De langste dag". Morgen, zaterdag VEENENDAAL Salvatorkerk, 9.00 uur: Heilige Mis voor Heren. RHENEN Panoramamolen, 20.00 uur: Mallemolen club „The magic strings". AMERONGEN Vanaf 9.30 uur: Oliebollenactie t.b.v. jeugdwerk. Dorpshuis, 20.00 uur: Ledenvergadering Mij. tot Nut van het Algemeen. SCHERPENZEEL Oskadi. 20.00 uur: Dansavond Hext 1. ELST/RHENEN Ingang Ouwehand, 14.00 uur: Rondlei ding door dierenpark voor Cult.-Nat. Hist. Vereniging Zuid-Oost Utrecht. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „De langste dag". een se arbeiders bij wijze van proef woningwetwoning toe te wijzen een ant woord: „Het gaat om een zeer be scheiden proef", zo stelde hij vast. „Het is niet mogelijk, zoals is gesugge reerd, een extra contingent woningen voor de gastarbeiders te krijgen?" Deze laatste mogelijkheid was door de heer Van Deelen te berde gebracht. VEENENDAAL In de dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de Nutsspaarbank zijn de nieuwe rente-ta rieven per 1 januari 1967 vastgesteld. 4 dagelijks opvraagbaar (oud 3,75 4% met drie maanden opzeggen, ronde sommen van f 500,tussentijdse opname mogelijk voor de aankoop van onroerend goed en effecten, en voor be lastingbetaling (oud 4 5 met een half jaar opzeggen, ronde sommen van f 1000.tussentijd se opname mogelijk voor aankoop van onroerend goed en effecten, en voor be lastingbetaling. (oud 4% 5Vu 1 jaar vast, ronde sommen van f 1000,tussentijdse opname mo gelijk voor aankoop von onroerend goed en effecten, (oud 5%). Het totale spaartegoed bij de Nuts- spaarbank te Veenendaal beloopt een bedrag van zestien miljoen gulden. ELST De Nederlandse Christen Vrouwenbond komt dinsdagavond 22 november bijeen in het gebouw Pniël. Op deze avond zal ds. N. den Oud sten uit Utrecht spreken over het on derwerp: „Ledigheid is des duivels oor kussen". ACHTERBERG In het overvolle hervormde dorpskerkje van Achterberg heeft gisteravond ds. J. van der Haar voorheen predikant te St.-Maartensdijk z(jn intrede gedaan. De belangstelling, die er voor deze dienst bestond was voor Achterberg ongekend. Nadat ook de consistoriekamer door een groot aantal kerkgangers was bezet, werd de openbare school ingeschakeld, waar luidsprekers in enkele lokalen stonden opgesteld. De nieuwe predikent was in de mid daguren door een persoonlijke vriend, ds. J. H. Cirkel uit Huizen, bevestigd. Ook voor deze dienst bestond een enor me belangstelling. Vele oud-gemeente leden van ds. Van der Haar waren naar Achterberg gekomen om de plech tige gebeurtenis bij te wonen. De intredepredikatie van de nieuwe Achterber^se predikant, die de opvol gers is van ds. P. M. Breugem, han delde over de kerk als gebedsgemeen schap. De tekst van de prediking ontleende de predikant aan de zesde brief van Paulus aan de Efeziërs vers 18 en 19, waarin geschreven staat: „En bidt daarbij met aanhoudend bidden en smeken bij elke gelegenheid in den Geest, daartoe wakende met elke vol harding en smeking voor alle heiligen; ook voor mij, dat mij bij het openen van mijn mond geschonken worde, om vrijmoedig het geheimnis van het Evan gelie bekend te maken, waarvoor ik een gezant ben in ketenen." Dominee J. van der Haar merkte in zijn prediking onder meer op: „Van welke kant men het ook beziet, het is noodzakelijk, dat er een biddend volk rondom de predikant en de kerk ge schaard is. De Heilige Schrift drukt ons namelijk op het volharden van de gemeente. Wij zouden wellicht de kracht van het geloof hebben ervaren, als wij de kracht van het gebed ken den." Tot slot van de prediking zei de nieuwe Achterbergse hervormde pre dikant: „Het gaat om de verborgen heid van het Evangelie. Wij leren dit Evangelie pas ontdekken na het ge bed." Na de prediking richtte ds. Van der Haar zich persoonlijk tot de aanwezi gen. Hij verzocht hun met klem te bid den voor de kerkelijke overheid. De consulent ds. L. van der Peut uit Rens- woude, dankte hij voor het werk, dat deze tijdens de vacaturetijd in Achter berg voor de gemeente had gedaan. Vervolgens toonde de predikant zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop ds. Cirkel hem had bevestigd en toon de zich verheugd, dat de oud-predikan ten van Achterberg, ds. C. van Viegen en P. M. van Breugem, de dienst bij woonden. Ds. L. Brasser, die de school- catechisaties had waargenomen, werd eveneens dank gezegd evenals de ker- keraad van de hervormde kerk te Ach terberg, die hem bij zijn komst zo had verwend en de verhuizing zo gemakke lijk gemaakt. Namens de classis Doorn opende ds. A. Vroegindeweij uit Veenendaal de rij van sprekers. De predikant heet te ds. Van der Haar van harte welkom in de classis. „De betrekkingen tussen de kerk van Achterberg en Veenendaal zijn altijd nauw geweest. Ik hoop dat dit in de toekomst mag worden voort gezet. Moge door uw arbeid de ge meente worden gebouwd", aldus ds. Vroegindeweij. Wethouder T. van Lienden verwel komde de nieuwe predikant namens het gemeentebestuur van Rhenen en wen ste hem en zijn gezin een goede tijd ln Achterberg toe. De volgende spreker was ouderling Post uit Sint-Maartensdijk. „U hebt ons verlaten en in Achterberg de her dersstaf opgenomen. Het is uw zesde gemeentè. Hieruit blijkt, dat aan stand plaatsen een einde komt, maar niet aan het ambt. Wij hopen dat het u wel mag gaan in uw nieuwe gemeente". Ouderling J. G. Hardeman uit Ach terberg sloot de rij van sprekers en heette de predikant welkom namens de kerkelijke gemeente van Achterberg. „Wij zijn blij, dat u hier bent. U zult zowel troostende als blijde woorden moeten spreken. Laten wij veel voor U bidden". Op verzoek van de spreker zongen de aanwezigen ds. Van der Haar psalm 122:3 staande toe, waarna de predikant zich met een kort dankwoord tot alle sprekers richtte. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 r Drogisterij en parfumerie Zandstraat 7 - Veenendaal ARNHEM De sinds 1 oktober lo pende ledenwerfactie van de Gelderse Maatschappij van Landbouw loopt goed. Tijdens de gisteren gehouden leden raadsvergadering kon een radiotoestel worden uitgereikt aan de heer H. W. Remmelink uit Warnsveld, die het hon derdste nieuwe lid in deze periode aan bracht. De secretaris-penningmeester van de G.M.v.L., ir. W. J. Kneppelhout deelde mee dat zeer binnenkort zal worden be gonnen met de bouw van het landbouw- huis in Arnhem, dat men in het voor jaar van 1968 gereed hoopt te hebben. Door de ledenraad werd de begroting voor 1967 goedgekeurd, die een voorde lig saldo toont van f 35.900. Voorts hechtten de afgevaardigden hun goed keuring aan enkele wijzigingen van het huishoudelijk reglement. VEENENDAAL Na de algemene beschouwingen en het antwoord van burge meester en wethouders vroegen de fractievoorzitters het woord om nader op de diverse gemaakte opmerkingen in te gaan. Ook werd nog eens aandacht ge vraagd voor punten, waarop door het college niet .of naar hun smaak onvol doende was geantwoord. Het eigenlijke debat, dat hier het gevolg van was liep uit op een beginselstrijd, waarhy de partijen zich ruimschoots op het principiële vlak bewogen. Er ble ken voornamelijk verschillen te liggen in de vraag, of een christen werkelijk lid van een christelijke party moet zjjn, zoals door ds. Van Enk gesuggereerd was. De eerste, die deze discussie op gang bracht, was de heer Brouwer, die onder meer zei: „Ik ben steeds van mening geweest dat een dominee best deel van een raad kan uitmaken, maar na zjjn rede ben ik tot andere gedachten gekomen. Het betoog van de heer Van Enk raakt kant noch wal. Hij heeft alleen over prin cipiële zaken gesproken en vrijwel niets over de begroting gezegd. Indien hij als dominee Van Enk had gesproken, dan had hij dit van de kansel moeten zeg gen. Het zou misschien beter zjjn, als hjj landelijke bladen zou lezen, In plaats van alleen kerkelijke. Hoewel ds. v. Enk meent te moeten constateren, dat ik, om dat ik zjjn levensovertuiging deel, niet in de BP thuishoor, wil ik hem erop wij zen, dat zyn AR duizenden verontrusten heeft. Wij zullen in de raad van Veenen daal beslist een eonstruetleve politiek voeren." Na verscheidene andere opmerkingen gaf de burgemeeste gelegenheid aan ds. Van Enk de heer Brouwer antwoord te geven. „Ik wil tot de heer Brouwer zeggen, dat ik een antwoord verwacht had. Wie kaatst moet de bal verwachten, maar er is wel een heel rare bal teruggeko men. Ik heb hem niet kunnen vangen. In zekere zin hoort de heer Brouwer wel in de Boeren Partij thuis. Ik zal op zijn betoog niet ingaan, want dat be stond geheel uit kreten, zoals we dat van de B.P. gewend zijn. Ik heb in eerste instantie bedoeld te zeggen, dat beginselen en algemeen be lang niet van elkaar gescheiden kunnen worden. Waarschijnlijk ben ik niet dui delijk genoeg geweest. Andere fracties zijn ingegaan op za kelijke dingen, maar Ik dacht dat voor de principiële ook een plaats moet zijn in de algemene beschouwingen. Ik heb vanavond veel geleerd en ik ben niet van plan nu te bedanken, want ik hoop nog veel te leren. Van da haar Brouwar zou ik aan de kant ook weer niet. Ik ben blij, dat hij B.P. thuishoort, maar aan de andere kant ook weer niet. Ik heb blij, dat hij gezegd heeft, dat onze levensovertuigin gen niet veel verschillen, juist daarom hoort hij in de B.P. niet thuis. Dit zeg ik uit de grond van mijn hart." De heer Brouwer sloeg terug door te zeggen: „De heer Van Enk heeft mijn betoog1 niet begrepen; Ik zal zelf beoor delen, of ik in de B.P. thuishoor. Een kerkelijke groepering hoeft niet verbon den te zijn met een politieke partij. Bo vendien is de houding, mede van de A.R. de reden van het ontstaan van de B.P." „Ds. Van Enk wist reeds, voordat we in deze raad zitting namen, dat we lid wilden zijn van de B.P.," merkte de heer De Kieviet op, die zijn fractiege noot bijviel. „Hij had ons toen moeten vermanen. We zijn in de raad gekomen om het algemeen belang te dienen." Naar aanleiding van een opmerking, over de algemene bijstandswet van ds. Van Enk, zei de heer Van de Berg (SGP) dat hij het met de dominee niet eens was. In tegenstelling tot de domi nee had hij bezwaren, op grond van de bijbel. Hij herinnerde eraan, dat ook in A.R.-kringen, toen deze wet aan de or de kwam, verschillend gedacht werd. Twee leden hebben zelfs in de Kamer tegengestemd. In navolging van enkele AR-leden meende hij dat de kerken aan de totstandkoming van de wet schuld hadden. Dit werd later door ds. Van Enk ontkend, door te wyzen op de gro te bedragen, die de kerk aan diaconale zorg uitgegeven heeft. Het verschil van mening of men al of niet lid van een confessionele partij moet zijn, indien men christelijk is, cul mineerde in de uitspraak van de heer Van Hal: „Ik voel me als lid van de hervormde kerk volkomen thuis in de P.v.d.A." De andere vragen betroffen allerlei zaken, waaronder het verlenen van een subsidie aan het Julianaziekenhuis groot f 7.000,- voor de bouw van een zusterhuis. Ondanks dat de burgemeester ver klaarde. dat het om de band, die er tussen het ziekenhuis en de gemeente bestaat, niet juist zou zijn deze subsi die te schrappen, wilde mevr. Bud dingh graag aanhouding van dit punt. totdat de financiële commissie in staat was gesteld de balans van het zieken huis in te zien. Zij kondigde aan bij de puntsgewijze behandeling van de begro ting hierover stemming te vragen. Al leen de heer Brouwer stond achter me vrouw Buddingh, terwijl alle andere raadsleden de mening van de burge meester deelden. Toen het dan ook aan de orde kwam bij de puntsgewijze behandeling, kon mevr. Buddingh niet voldoende steun voor haar verzoek om stemming krij gen. Hiervoor is het namelijk noodzake lijk, dat twee leden het verzoek onder steunen. Zij en de heer Brouwer vroe gen aantekening tegen dit onderdeel van de begroting te hebben gestemd. Hetzelfde vroeg de heer Van Odijk over de begrotingsonderdelen die handelden over subsidie aan zondagssport en ver enigingen, die gelegenheid geven tot dansen en de S.G.P.-fractie over de on derdelen, die handelden over cultuur en verzekering. I

De Vallei | 1966 | | pagina 3