LEVENDIGE ALGEMENE BESCHOUWINGEN 0 P E L A. Visser (C.H.U.) Veenendaal wordt steeds meer boomloos G. J. van Deelen (S.G.P.) Waar blijft verbinding met Ruisseveen Mevr. Buddingh (V. V.D.) Meet de gemeentewerken met twee maten van Enk (A.R.) Verontrusting over de flatbehuizing CHEVROLET RAIFFEISENBANK VEENENDAAL jonge mensen kunnen nog met jaren spelen! V.A.B. KIRPESTEIN I _gina 4 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Wy achten het voor de goede gang van zaken noodzakelijk, dat de begro tingsvergadering kan plaatsvinden in de maand november van het lopende be grotingsjaar en onze fractie is dan ook dankbaar voor het feit, dat het uw col lege en uw staf van medewerkers dit jaar is gelukt deze begroting niet alleen sluitend te maken maar ook op tijd klaar te krijgen. Het hoogtepunt van het komende begrotingsjaar is ongetwij feld het gereedkomen van ons nieuwe raadhuis. In uw schrijven aan de raad d.d. 18 oktober deelde u mede, dat er in de bouw enige vertraging was ont staan. Hopelijk komt dat in de eerstko mende maanden niet meer voor en zal de opening op de gestelde tijd doorgang kunnen vinden. Indien mogelijk zal dan ook de verharding van de omgeving van het nieuwe raadhuis gereed moeten zijn. Wij hopen, dat uw college bij de in richting en bij de opening van dit nieuwe raadhuis de nodige soberheid zal willen betrachten. Na meer dan 25 jaar praten gaat dan ook eindelijk de bouw van een rioolwa- terzuiverings-installatie van start. In de vorige algemene beschouwingen maak ten wij gewag van het feit, dat het hier een investering betreft, die van grote betekenis is voor de gehele om geving en we vonden het daarom nood zakelijk deze plannen streekgewijs op te zetten en in combinatie met andere ge meenten financieel rond te krijgen. Thans blijkt ons dat de gemeente Vee nendaal het gehele project moet reali seren en ook financieren. De zogenaam de zuiveringsbelasting zal een moeilijk punt zijn in deze materie. Ook spraken wij vorig jaar onze be zorgdheid uit over de vraag of mis schien onze plannen voor het bouwen van een zweminrichting annex sporthal niet alleen maar plannen op papier zou den blijken te zijn. Reeds toen achtten wij een eenvoudiger opgezet plan beter uitvoerbaar. Het blijkt nu dat de oorspronkelijke plannen inderdaad niet uitvoerbaar wa ren. Wij vinden het een gelukkige sa menloop van omstandigheden, dat uw college in de voorlaatste vergadering van de raad met plannen heeft kunnen komen omtrent de bouw van een in structiebad, dat op korte termijn ge bouwd kan worden. We hopen, dat onze schoolgaande jeugd en ook vele ouderen reeds in de volgende zomer in dit bad hun zwem lessen kunnen krijgen; natuurlijk wordt daardoor de behoefte aan een groter bad, en dan liefst overdekt, alleen maar groter en wij zullen dus als ge meentebestuur zeer zeker verder moe ten werken aan het realiseren van een groter project. Naar we vernomen hebben zijn de plannen voor de bouw van een nieuw politie-bureau ook in een ver gevorderd stadium gekomen; het lijkt ons zeer ge wenst, mede met het oog op de plannen om te komen tot een winkelcentrum in de omgeving van de Tuinstraat, dat op het moment, dat het oude raadhuis wordt ontruimd, ook het oude politie bureau gesloten zal worden. Of zou de rijksuitkering voor de bouw van dit nieuwe politie-bureau misschien in ge vaar komen nu men in Den Haag moei lijkheden heeft met het sluitend maken van 's lands begroting voor 1967? Dat in het complex „de Molenbrug" alleen maar flats zullen verrijzen is voor onze fractie een grote teleurstel ling. Wij weten hoe uw college gebon den is aan allerlei regels en richtlijnen, zoals vastgestelde .grondprijzen, curve- prijzen, bouwstromen en wat dies meer zy en dat het daarom niet anders kon. ADVERTENTIE Als je vijftien bent, of zestien of zeventien denk je nog niet zo veel aan later. De toekomst ligt vóór je. Daarop is het jeugdspaarplan "De Zilver vloot" gebaseerd. Je moet na melijk je spaargeld zes, zeven, acht of negen jaar laten staan. Maar dan krijg je ook een spaarpremie van 10% bóven de rente. Om aan de Zilver vloot mee te kunnen doen, moet je tussen de 15 en 21 jaar oud zijn. Ex-militairen mo gen beginnen tot hun 24ste. Kom eens langs. WIJ hebben een leuke folder voor jel VEENENDAAL De algemene beschouwingen die gisteravond tijdens de begrotingsvergadering van de raad door de fractie voorzitters werden gehouden, waren „levendig" van inhoud. Er werden naast kritische opmerkingen ook vele suggesties ge opperd, die in vele gevallen welwillend door het college werden ontvangen. De beschouwingen geven wij op deze pagina uit voerig weer. ADVERTENTIE 66-HA spaarbank en alle bankzaken A. Visser (C.H.U.) In het algemeen zijn wij van mening, dat de in het verleden gemaakte uit breidingsplannen te klein van opzet wa ren; de plannen omtrent de complexen Schrijverspark, Jan Roeckplantsoen en Engelenburg hadden we als een plan matig geheel moeten zien. Wij verzoeken uw college daarom ook zo spoedig mogelijk een globaal bestem mingsplan, een zogenaamd vlekkenplan, voor geheel Veenendaal te laten ontwer pen; een plan, dat speciaal voor de kern van de gemeente Veenendaal na der gedetailleerd zou moeten worden. Wij zouden het bovendien op prijs stellen, als u bij het ontwerpen van de ze plannen en wel speciaal voor de plannen rond de Hoofdstraat en de Tuinstraat ook zogenaamde belangen groepen zou willen raadplegen, opdat ook zij hun oordeel zouden kunnen ge ven over de toekomst van Veenendaal. By de nadere detaillering wensen wij ook in de woningwetsector zoveel mo gelijk laagbouwwoningen. Bij het gereedkomen van meer wo ningen in de toekomst, lijkt het ons noodzakelijk, dat uw college de aan trekking blijft bevorderen van nieuwe industrieën, welke een gedifferentieerd industrie-patroon waarborgen. De in uw nota van aanbieding ge noemde doorstromingsregeling en de behandeling van het wetsontwerp van minister Bogaers, inzake heffingen op woningwetwoningen, zien wij met be langstelling tegemoet, omdat wij vre zen over niet al te lange tijd van de woningnood in de huurnood te zullen ge raken. Bij openbare werken moeten we, ge zien de mogelijkheden welke deze begro ting biedt, gaan temporiseren, dat wil dus zeggen, niet alles tegelijk willen doen. Verschillende onzes inziens urgen te werken moeten dus worden uitge steld. Toch hopen wij dat uw college nog mogelijkheden vindt om de Weste- ïyke Randweg vanaf de Bergweg naar La Montagne door te trekken. Het heeft natuurlijk weinig zin om in dit stadium nog te spreken over de Oostelijke Randweg of is dit, misschien een zuiver provinciale aangelegenheid? Met waardering hebben we geconsta teerd, dat er op vele plaatsen in de ge meente klimrekken en zandbakken voor de jeugd werden gerealiseerd en dat er enkele speeltuinen bijgekomen zijn. Mogen we uw college verzoeken ook in de nieuwe wijken elke vierkante meter grond, die daarvoor in aanmerking zou kunnen komen, voor de jeugd te reser veren? Ook graag enkele stukjes groen met daarop een paar doelpalen. Reconstructie van de wegen brengt vaak met zich mee, dat de bomen, die daar staan, moeten verdwijnen. Veenen daal wordt daardoor steeds meer boom loos. Zou hierin geen verandering kun nen worden aangebracht? Waarom spre ken we anders nog over een Prins BernhardLAAN, een MuldersLAAN of een EmmaLAAN De sanering van het openbaar onder wijs, waar wij in vorige algeme ne beschouwingen op hebben aange drongen, is inmiddels voltooid, helaas niet zonder slag of stoot. Onze fractie hoopt, dat in het komende jaar de bouw van een Herv. lagere school en ook de bouw van twee Chr. kleuterscho len in de Engelenburg gereed zal komen. Is uw college van mening dat daarna voldoende scholen in het complex de Engelenburg zijn gebouwd of zou er in de toekomst nog behoefte zijn aan een tweede Chr. lagere school? Naar onze mening is in het komende jaar een twee mobile kleuterschool aan het Coniferenplein noodzakelijk; boven dien verdient het aanbeveling om in Veenendaal te geraken tot de oprichting van een Detailhandelsdagschool, waar onze middenstand zeer zeker bij gebaat zal zijn. Het bedrag per leerling voor de b.l.o.-school zal naar onze mening in de toekomst verhoogd moeten worden, zo dra de begroting dit ook maar enigszins toelaat. In een vorige begrotingsvergadering hoorden we spreken over de bouw van een gymnastieklokaal in Veenendaal- Noord. Dit plan zal vermoedelijk ook al om financiële redenen wel van de baan zijn. Nu ook de bouw van de sporthal niet kan doorgaan blijft het gymnastiekonderwijs op de scholen in Veenendaal-Noord een moeilijke zaak. De huisvesting van onderwijzend per soneel is voor ons gehele onderwijs in Veenendaal een zeer belangrijke aange legenheid. Wij hopen, dat er in de naas te toekomst middelen gevonden zullen worden om ook voor deze categorie eengezinswoningen te bouwen, ook al wordt dan wellicht de huurprijs wat aan de hoge kant. Het toerisme in en om Veenendaal neemt in belangrijke mate toe en wij zijn verheugd over het feit, dat Veenen daal sinds kort weer een V.V.V. rijk is. Deze instelling mag in Veenendaal niet ontbreken en waar mogelijk zal dit werk ook door het gemeentebestuur ge stimuleerd dienen te worden. Het verheugt onze fractie zeer, dat uw college ons nu een sluitende begro ting aanbiedt. Wij hebben altijd op een sluitende begroting aangedrongen. Maar helaas het kon nooit, steeds meer moest er geput worden uit het gemeen tefonds. Het was voor ons duidelijk, dat het zo niet zou kunnen doorgaan. Ook bij de hogere instanties ligt het geld kennelijk niet voor liet opscheppen. Ge zien de bedenkelijke financiële toestand blijkt het dan toch gelukt te zijn, meer geld te besteden dan toelaatbaar was. Onze fractie betreurt het zeer dat de begroting voor 1966 pas is goedgekeurd, nu het jaar al voor driekwart voorbij is, zij het dan na het schrappen van een aantal grote posten. Het is toch niet bevorderlijk voor onze gemeente, dat met de werken voor 1966 nog niet kon worden begonnen. Daarom zijn wij zo blij, dat we nu een sluitende begro ting aangeboden krijgen. Dit zal de be nodigde goedkeuring van Gedeputeerde Staten zeker bespoedigen, waardoor er eerder met de uitvoering van genoem de werken een aanvang kan worden gemaakt. Helaas zijn er weer werken van de begroting afgevoerd, die naar onze me ning erg urgent waren. Wij denken in dit verband bijvoorbeeld aan de ver binding van het Panhuis met het Ruis seveen. Tijdens besprekingen in de raad over de nieuwe brug die moest worden ge legd over het Vallei-kanaal, hebben wij opgemerkt hier niet tegen te zijn, als de verbinding van het Panhuis met het Ruisseveen maar niet zou worden ver geten. Wij betreuren het, dat de Vee- nendalers die in het Ruisseveen wonen op nog geen kilometer afstand van het centrum, moeten reizen via Amerongen en Renswoude. Het blijkt, dat er altijd achtergebleven gebied is. Onze fractie is verheugd, dat de ge meentelijke belastingen niet verhoogd zullen worden. Wij zijn van mening, dat de belastingdruk al zwaar genoeg is. Zeker nu er als gevolg van de econo mische moeilijkheden diverse ontslagen vallen, zal het er voor de bevolking financieel niet beter op worden. Al de ze ontwikkelingen vervullen ons met zorg, mijnheer de voorzitter, zij nopen ons tot grotere voorzichtigheid met on ze uitgaven. Wij zijn mede-verantwoor delijk voor het geld, dat door de ge meenschap moet worden opgebracht. Bij onze fractie is de vraag gerezen of het wel verantwoord is het grote be drag van f 1.500.000,- uit te trekken voor de eerste fase van het bouwrijp maken van de industriewijk 2. Naar onze mening hebben wij niet zoveel De waterzuiveringsinstallatie zal, al thans voor driekwart van de stichtings- kosten en de volledige exploitatielasten voor rekening van het Veenendaalse bedrijfsleven en de burgerij komen. Een hoge gemeentelijke belasting zal hiervan het gevolg zijn. Geen plezierig vooruitzicht. Zou het geen aanbeveling verdienen met de omliggende gemeen ten in overleg te treden, ik denk hier met name aan de gemeente Ede, die een even dure zuiveringsinstallatie moet bouwen als wij, om tegen die tijd een gezamenlijke staf aan te trekken voor beide zuiveringsinstallaties. Hiermee zou men dus kunnen komen tot de aan stelling van één directeur, één analist enz. hetgeen de exploitatielasten aan merkelijk zou drukken. Dit systeem schijnt elders ook toegepast te worden. Het plan Zwembad annex sporthal is van de baan. Hopelijk zal een meer reële opzet sneller tot realisering lei den. Een instructiebad is al in aan bouw. Laten we hopen, dat een groot overdekt had binnen afzienbare tijd zal volgen. De woningbouw in de Engelenburg begint langzamerhand tastbare vormen aan te nemen. Er zijn weliswaar ach terstanden op het aanvankelijke sche ma, de eerste twee flats zouden in september j.l. al klaar zijn, volgens de bouwnota van september 1965. De wo ningen in de „Punt" zijn ook over tijd klaar gekomen. Zouden wij dit komend jaar weer eens een bouwnota tegemoet mogen zien? De bouwoverzichten van Ratiobouw zijn volkomen onleesbaar, omdat men hierbij gebruik maakt van een soort „rookgordijnsysteem". De werkelijke stand van zaken ten aanzien van de bouw is er niet uit te lezen. Laten we in ieder geval hopen, dat het bouwtem- po nog opgevoerd zal kunnen worden. In het plan „de Molenbrug" zullen de „Ontwikkelingcyclusflats" gaan ver rijzen. Een bijzonder mooie flat, maar uiteraard nog duurder dan de flats in h 1 Vijverplan. Het schijnt, dat ons hier geen keuze is gelaten, al komt me dat wat onbegrijpelijk voor. Betaalbare wo ningen voor inwoners met lagere inko mens worden niet meer gebouwd. De eisen, waaraan de woningen volgens de ministeriële richtlijnen moeten voldoen, zijn op de toekomst gericht. Al met al voor jeugdige woningzoekenden geen opwekkend vooruitzicht. Jammer genoeg hebben we geen goedgekeurd uitbreidingsplan ter be schikking voor een bouwstroom eenge zinswoningen. De bouwkosten van be paalde typen eengezinswoningen komen tegenwoordig aanmerkelijk lager uit, dan de bouwkosten van flats. Zo gauw „de Dragonder" koninklijke goedkeu ring zal hebben verkregen zal hier op aan moeten worden gewerkt. Dat houdt in, dat nu al met de vorbereidende werkzaamheden moet zijn begonnen. Kunt u hier nadere inlichtingen over verschaffen Zou het college tevens kunnen mee delen, wanneer de bouw van de een gezinswoningen in „de Engelenburg" onder Eurowoningen zal aanvangen Wat voor type woning komt hier, zijn het huur- of koopwoningen en in welke huurklasse Is er al bouwvergunning in zicht of moet ik hier zeggen rijksgoedkeuring voor de eengezinswoningen ahn de Vij gendam De Salamander wordt bouwrijp ge maakt. Het is jammer, dat het aantal liefhebbers voor een perceel grond tot vrijwel nul is terug gelopen. De mijns inziens te hoge grondprijs zal hier ze ker een belangrijke rol bij hebben ge speeld. Het ligt in de bedoeling van het col lege enkele gastarbeiders met hun ge zinnen te huisvesten in nieuwe woning wetflats. Zolang de woningnood zo nij pend is als op dit moment, acht ik dit tegenover de eigen bevolking niet aan vaardbaar. Het nieuwe politiebureau zal onge veer f 300.000 meer kosten, dan de ver goeding, die de gemeente hiervoor van het rijk zal ontvangen. Bij een voorbe spreking over dit onderwerp, heb ik mij al op het standpunt gesteld, dat dit object niet meer moet gaan kosten, dan de gelden die wij hiervoor van het rijk ontvangen. Het moet mogelijk zijn hiervoor een goed geoutilleerd politie bureau neer te zetten, te meer daar het rijk het ai baseert op de korpsbe zetting van over 20 jaar. Onze begro tingspositie is van dien aard, dat wij met de grootst mogelijke zuinigheid met ons budget moeten omgaan. Het bouwen in de vrije sector levert ook nog al eens raadselen op. Ik spreek met name over het bungalowplan in de Engelenburg. Eerst wordt de kopers gezegd op gemeentewerken, dat vrij wel alles is toegestaan, mits het een bungalow is. Bij het indienen van de eerste ontwerpen blijkt, dat er alleen maar bungalows met platte daken mo gen verrijzen. Na eindeloos heen en weer gepraat, waarbij Utrecht voor zo ver ik heb begrepen ook betrokken is, mogen er dan uiteindelijk gelukkig toch verschillende typen daken komen. Wat een verspilling van energie allemaal. Als klap op de vuurpijl blijkt dan het laatste huis helemaal geen bungalow meer te moeten zijn. Daar wordt een huis gebouwd van twee volledige ver diepingen. Het lijkt mij alleszins rede lijk te verzoeken, dat de bn»u'v'^r- Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (V.V.D.) schriften met betrekking tot een be paalde wijk voor alle bouwers dezelfde zijn. Hier is namelijk sterk de indruk ge vestigd, dat op gemeentewerken met verschillende maten wordt genieten. Ik pleit voor zo min mogelijk beperkende bepalingen, maar als men daar niet buiten meent te kunnen, dan wel voor ieder dezelfde beperkende bepalingen. Verschillende grote benzinemaat schappijen hebben in verscheidene ge meenten akkoord gemaakt via huur, koop of erfpacht te komen tot het plaatsen van benzinepompen op bepaal de punten. Hiervoor werden tot voor kort grote bedragen neergeteld. Het schijnt, dat ook Veenendaal is bena derd. Als we hier nog iets klaar willen maken, moeten we er geen gras meer over laten groeien. Het tij begint na melijk te Peren. De grote maatschap pijen zitten met een levensgroot pro bleem, met name de witte pompen. De ze laatste schijnen gevoed te worden met Russische benzine, die beneden de kostprijs verkocht wordt. Nogmaals, als we hier nog enig profijt willen trek ken, dan niet nog langer dralen, an ders vissen we achter het net. We kun nen best iets in ons sport- en recreatie fonds gebruiken en morele bezwaren zijn er mijns inziens, niet aan verbon den. Gaarne zou ik hier over de me ning van het College vernemen. Jaar lijks kent de gemeente een subsidie van f 7000,- toe aan het Juliana Zieken huis. Ik heb inmiddels de balans bestu deerd over het vorige jaar en ben tot de conclusie gekomen, dat het zieken huis uitgesproken ruim in zijn geld middelen zit. Dat is iets wat we van de gemeente niet kunnen zeggen. Zou het niet mogelijk zijn deze subsidiepost aan te houden om de commissie van financiën advies over dit punt te laten uitbrengen na bestudering van genoem- Kolorq G. J. van Deelen (S.G.P.) grond in eigen bezit en naar onze ge voelens loopt het met de aankoop van gronden ook niet zo bijzonder vlot. Zijn onze gevoelens juist, zo ja, is hier ook een oorzaak voor aan te wijzen! Wij zouden hier graag een antwoord op ontvangen. Is het gezien de moei lijkheden waarin veel bedrijven verke ren, niet wat voorbarig dit grote be drag ineens uit te trekken? Wij zijn be vreesd, dat we in de toekomst wel over industrieterrein beschikken, maar dat er geen aanvragen voor vestigingen komen. Dat de rioolwaterzuiverings-installa- tie van de begroting 1966 afgevoerd moest worden, wordt door onze fractie betreurd. Het is voor Veenendaal ze ker geen overbodige luxe. Een zuive ringsinstallatie, kan niet anders dan onze volksgezondheid ten goede komen! We hopen, dat met de bouw in 1967 een begin kan worden gemaakt. Wat onze fractie betreurt is, dat de kosten in de toekomst geheel zullen worden afge wenteld op onze bevolking en de indus trieën. Is er al een regeling getroffen met de gemeente Ede voor het veront reinigde water, dat via Veenendaal af gevoerd wordt? Indien de kosten te hoog blijken te zijn voor onze gemeen te, kunnen we dan met een kleinere installatie beginnen? Het is beter om klein te beginnen en wat tot stand te brengen dan om grote plannen te ma ken, die niet te verwezenlijken zijn. Onze fractie leefde in de veronder stelling, dat met de bouw van het nieu we politiebureau in 1966 zou worden be gonnen. Dit is helaas niet gebeurd. Een nieuw politiebureau is toch wel ur gent. Voorts vraagt onze fractie zich af, waar het grote bedrag vandaan komt, dat door onze gemeente aan de stichtingskosten moet worden toege voegd. Wij hopen niet, dat dit bedrag verband houdt met de aanschaf van ze kere luxe die niet direct noodzakelijk is. Het woningbouwprobleem komt steeds weer bij de jaarlijkse begrotingsbehan deling terug. Dit is een ernstige zaak. Wii zijn er van overtuigd, dat uw colle ge alles in het werk stelt om boven staand vraagstuk op te lossen. Waar onze fractie wel vrees voor heeft, is, dat we straks wel woningen hebben, maar geen huurders, dat de woningen niet meer te betalen zijn. Ook wil onze fractie er bij uw college op aandringen het bouwen van eengezinswoningen te bevorderen, hier is grote behoefte aan. Het college heeft nu de bouwgronden volraken, het oog laten vallen op het complex „de Dragonder". Echter naar de mening van onze fractie zal het er duur bouwen worden. Wij zouden uw college willen sugge- ren om allereerst een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor het bouwrijp maken van het „petenbos". Heeft onze gemeente daar niet meer grond in eigendom? Bovendien is onze fractie van mening, dat daar de onder grond beter geschikt is voor de woning bouw dan in het „Dragonderplan", het geen resulteert in goedkopere wonin gen. Mijnheer de voorzitter, hoewel onze fractie begrip heeft voor het feit, dat die buitenlandse arbeiders die zich in onze gemeente kunnen aanpassen, zich hier blijvend willen vestigen, vinden wij het wel bezwaarlijk, dat zij in wo ningwetwoningen zullen worden onder gebracht. De woningnood is in onze gemeente nog te groot en het is pijn lijk voor onze bevolking dat er, indien uw proef slaagt in de toekomst een aan tal woningwetwoningen beschikbaar zul len worden gesteld voor bovengenoem de categorie arbeiders. Onze fractie verzoekt uw college dan ook om voor deze categorie mensen, bij het ministerie voor volkshuisvesting, een bijzondere regeling te bepleiten. Er is in het verleden ook een regeling ge troffen ten behoeve van repatriërenden en zeer recent is er ook een regeling gekomen yoor woonwagenbewoners. Hiermede zou bereikt kunnen worden, dat het ons toegewezen aantal woning wetwoningen gereserveerd blijft voor onze woningzoekenden, terwijl er extra woningen zouden komen voor bovenge noemde arbeiders. Onze fractie vindt het jammer, mijn heer de voorzitter, dat er in het kader van de bezuinigingen, enkele verbin dingswegen niet doorgetrokken kunnen worden. Erg jammer is het met name voor de doortrekking van de westelijke rondweg vanaf de Bergweg naar de Cuneraweg. Wij hebben echter begrip voor de moeiljjke financiële situatie. Onze fractie is blij dat er besprekin- •yrQfr vHr S Voor en na de verkiezingen waren er nogal moeilijkheden in de A.R.-gelede- ren. Ondergetekende vormde daarvan 't lijdend voorwerp. Sommigen konden 'n dominee in de raad maar niet aanvaar den. Gelukkig kunnen we verklaren dat de gerezen moeiiykheden nu wel tot het verleden behoren. Wel willen we er di rect aan toevoegen, dat het ons zeer spijt, dat de heer Diepeveen gemeend heeft om deze reden de raad te moe ten verlaten, we hadden juist nu zijn veeljarige ervaring zo goed kunnen ge bruiken. Waarbij nog komt en dat was ook en flinke tegenvaller dat de heer Ester tegen alle, ook zijn ver wachting, een huis in Utrecht kon be trekken; een man met zijn capaciteiten te zien heengaan betekent een gevoelig verlies. Het stemt tot grote dankbaarheid dat het ergste achter de rug ligt en dat met nieuw.élan naar nieuwe wegen ge zocht wordt. Maar wel moet gezegd worden, dat nu temeer de teruggang van de AR. van 5 op 4 zetels in de raad gevoeld wordt. Aan het adres van de Boerenpartij zou ik willen zeggen - meneer Brouwer bracht me zelf het beginselprogram van die partij en vroeg om principiële en zakelijke kritiek. Kijk, er staan in dat program veel mooie en christelijke dingen zo uit de Bijbel. Maar die vindt u ook in het program van de andere partijen. Daar hoeft u geen Boerenpartij voor op te richten en te gaan vertegen woordigen. Maar zo hebt u zelf te gen ons gezegd wij willen geen christelijke partij zijn die hebben na de schoolstrijd geen reden van bestaan meer. Maar wat dan wel? Belangen verde digen. Daarvoor kunt u ook weer bij andere partijen terecht. Dat is juist mijn spreken als meneer Van Enk. 't Is een belangenzaak geworden tot en met. En in die belangenwereld hebben u, meneer Brouwer en meneer de Kie vit, veel kritiek. Er gebeuren zoveel dingen die niet in orde zijn op allerlei gebied. Ik geef u de verzekering, als u die aantoont, vindt u ons vlak naast u. Maar luistert u toch: nooit, nooit los raken en willen zijn in deze zaken van het Christelijk beginsel. Wie dat wel doet, komt zelf ook in een woestijn te recht van allerlei boze krachten van egoïsme, klassenhaat, kronkelwegen, die hemzelf ook gaan regeren. Dat ondervindt de Boerenpartij reeds nu aan alle kanten. Dat heeft de heer van Hardeveld (één van de beste raads leden van Veenendaal geweest) in zijn afscheidsrede gezegd, toen hij sprak van 2 destructieve krachten in de nieu we raad. Niet om u persoonlijk te bele digen (beiden) maar om daarmee dui delijk naar voren te brengen dat je des tructief bent en wordt, als je over be langen gaat spreken los van principes. Dat wilt u in wezen niet maar u doet het. Daarom: komt bij ons. En laten we allen die kerk zijn 's zondags het ook zijn elke dag van de week. Samen één partij worden om Hem te dienen, naar Zijn wil samen te zoeken en dat uit te dragen, ook hier. En wie, die Christen is, durft anders een verstandig woord te zeggen over begroting en memorie van aanbieding. En als ik zo, voorzitter, in mijn vol gende opmerking nog enkele concrete dingen ga noemen, dan zie ik vanuit ons beginsel zoveel moois en ook zoveel dat vragen oproept. Wat een prachtig werk in de sociale dienst wordt er vandaag verricht, en wat zijn daar mensen aan het werk die deskundig en sociaal bewogen zich hier aan wijden. De heer Van Deelen sprak in een vorige algemene beschouwing zijn zorg uit en achtte de verlegging van de kerk naar de gemeente almeer vrucht van 't humanisme. Ik zou dit toch wel met alle kracht willen bestrijden. M.i. is er na de oor log een heel andere kijk gekomen op de taak van de kerk in 't diaconaat en maatschappelijk vlak en aan de andere kant van de overheid is gelukkig de armenzorg van vroeger losgelaten en is er een stuk recht geschapen om te hel pen. En zouden wij dan niet samen hier de schouders onderzetten? Ik geeft u de verzekering, dat er een kerk in Veenendaal is die dat doet en die toch financieel gezien geen cent ver lichting heeft gekregen; zo is ener zijds de taak op beider schouders ge legd en anderzijds zijn er andere taken opgekomen. Eén vraag in dit verband: Kan over het algemeen gesproken de afwerking van de gevallen niet wat vlugger; heel graag daarover uw mening. In dit ver band denk ik ook aan het prachtige in- stuifwerk, dat er al jaren gedaan is door Sola Fide een ere-saluut aan de ze groep is op zijn plaats. Een andere kerk heeft eindelijk zich ook daarbij aangesloten. Ook hier is Christelijk werk bij innemendheid aan de gang en subsidie wel besteed. Met dankbaarheid zij ook hier het be ginnend instuifwerk genoemd van de Sions-Kerk. Maar is het niet brood-no dig dat dit meer gebeurt en daarom ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS EDE onderwijs, om op korte termijn te ko men tot de afgifte van een urgentie verklaring voor de bouw van een chris telijke lagere school in de „Engelen burg". Er bestaat in genoemde woon wijk beslist behoefte aan een bovenge noemde school. Wij willen ook even ingaan op de stijging van het tekort op de door de stichting voor lichamelijke opvoeding en sport Veenendaal ingediende begro ting. Dit tekort wordt veroorzaakt door de hogere personeelskosten. Maar, zo vraagt onze fractie, moet dit dan ten laste komen van de gemeente? U kent ons standpunt, wij vinden het niet redelijk dat hier de gehele gemeen schap voor moet betalen, zeker niet nu de sport er op zondag beoefend wordt. Hetzelfde geldt trouwens ook voor een aantal subsidies, zeker nu het financieel Ds. D. van Enk (A.-R.) roepen wij nogmaals de kerken ln het openbaar op de handen in elkaar te slaan om samen dit werk aan te vatte. Zie toch de taak van ons politiekorps, er wordt gezag gehandhaafd, op lam- pergietersavond is er opgetreden. Maar de zaak daarmee echter opgelost? Als Veenendaal zieh uitbreidt? Een stad gaat worden? Moeten we niet ontzag lijk dankbaar zijn voor alles wat er ge beurt aan sport en recreatie, en moe ten wij, voorzitter, niet vanuit deze ver gadering oproepen tot particulier initia tief om ook van overheidswege deze plannen zoveel mogelijk te steunen. Er staan hier grote belangen op het spel. Uiteraard moet de zondagsrust ge waarborgd zijn. Maar als ik tegelijk zie, dat diezelfde overheid en die kerkelijke samenleving machteloos staat om de zondagsrust in de Hoofdstraat te reali seren, en als ik me indenk wat daar uit zal groeien als we hier een 50.000 inwoners zullen hebben, dan lijkt 't mij alleen maar nodig de negatieve houding steeds weer in studie te nemen en sa men naar wegen en middelen te zoe ken om die snelgroeiende bevolking op te vangen op allerlei gebied. Om een voorbeeld te noemen moet in elk geval het instructiebad zo snel mogelijk uit groeien tot de realisering van het oor spronkelijk plan. En zo kom Ik vanzelf tot één van m'n laatste opmerkingen, die kort kan zijn. Ze is vanmiddag al veel meer gemaakt: de flatbehuizing, zelfs ook straks weer in de Molenbrug. Met zeldzaam grote waardering zijn wij vervuld voor alles wat er gepres teerd is. Geen wonder, dat er bij zo veel werk wel eens zieken met hart klachten uitvallen. Ht blijft, college, 'n eer en een kroon op uw hoofd. Maar nu toch deze vraag van bezorgheid: Moet de Molenbrug nu werkelijk met 580 flatwoningen volgebouwd worden? Voor f 40,- per week. Is er in uw eigen hart geen spoortje twijfel over deze gang van zaken? Hier en daar is kentering duidelijk zichtbaar. Er zijn reeds plaatsen, waar flats leeg staan. Kunt u in de Molenbrug nu niet half om half flat en eengezinswoningen neerzetten Ik geeft u een citaat door dat ik er gens las: „Wanneer men zegt dat flat- bouw een zekere winst oplevert aan grondbesparing dan hebben de publlka- ties toch wel getoond dat dit ten hoog ste op 10 pet, kan worden geschat. Op een congres voor Openbare Gezondheid hebben doktoren en m.n. zenuwartsen en psychiaters openlijk getuigd, hoe de flatbouw in grote steden funest is ge worden, nu reeds voor de volksgezond heid". Daarom: Laten we voorzichtig wezen ook in Veenendaal. Ik hoor dat er in het Dragonderplan ook eengezinswonin gen worden opgenomen. Maar waarom niet dadelijk in plan Molenbrug? In verband met de woningbouw in de Molenbrug en in 't algemeen wil onze fractie nog twee opmerkingen maken: Ten eerste vragen wij ons af of bij realisering van de Molenbrug de omleg ging van de Geerseweg niet achterwe ge zou kunnen blijven, gezien de pre caire financiële toestand. En in de tweede plaats nog een vraag in het algemeen: Is het niet zaak, wil len we op de duur met onze'woning bouw niet vastlopen, snel voortgang te maken met de aankopen van de beno digde grond? Het is een zorgelijke taak dat de be groting zo weinig ruimte biedt dat geen nieuwe investeringen konden worden op genomen en de dreiging daarin is dui delijk dat het verzorgingspeil ernstig zal worden aangetast. Onze fractie dringt er daarom op aan uitgaven in die sectoren waar de gemeentelijke over heid in de eerste plaats verantwoorde lijkheid draagt, niet onevenredig hoog op te voeren, maar overal waakzaam te zijn. In de vorige vergadering kwam al zo iets ter sprake: de hoge kosten verbonden aan het schoonhouden van de kleuterscholen. Ernstig wil onze fractie oproepen tot betrachting van de grootste zuinigheid, ook gezien de veranderingen op econo misch terrein die tot voorzichtigheid en kostenbesef nopen. Een ander punt, dat nog even ge noemd moet worden: de rioolzuivering- installatie U deelt ons mee, dat de kosten daarvan op bedrijven en op de bevolking zullen moeten worden afge wenteld. Dit is teleurstellend, om niet te spreken van onbillijk. Daar wij van mening zijn dat dit ook een regionale en nationale zaak is, zouden we bij het college er op willen aandringen niets na te laten naast de provinciale subsidie een zo hoog mogeiyke Rijksbijdrage te ontvangen. De weg van aanbesteding, ingeslagen bij de Buurtlaan (W) moge gezien de gunstige ervaring hier opgedaan verder worden bewandeld. Voor verdere algemene beschouwingen O «VEL 7.

De Vallei | 1966 | | pagina 4