Dit huurbeleid werkt discriminerend DUET Financiële perikelen voor Astma Fonds Landsbelang eist beperking van loonstijgingen Enorme golf doodt op kruiser twee mannentwee gewonden POLLEN Zeg het met bloemen Oppositie organiseert zich (nog) binnen LHV brandewijn ,LL 99 \oorzitter bouwondernemersbond: 99 GEKORTWIEKT „Woningsubsidies onrechtvaardig* 800 gulden in vuilnisbak Kerkelijke ruzie in Herwijnen VERKLARING Op weg liggende man overreden OF MEER j? ELEGANT W DAN DELICATESSE OF MEER DELICATESSE DAN ELEGANT OF Wegvloeien deviezen steeds sneller Ordeverstoorders A'damse raad snel berecht eigen Man stak zijn woonwagen in brand Gemeenten Bedrijfsleven Prof. Langman sprak voor C.S.W.V.: *1*1/ 6 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 i ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het huur- en subsidiebeleid voor woningen heeft geleld tot een chaotische situatie en werkt in hoge mate discriminerend, vooral voor degenen, die op een nieuwe woning zyn aangewezen. De koppeling van de subsidiëring aan de soort woning en niet aan het inkomen van de bewoner is onrechtvaardig. De heer D. J. Beuker, voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, zei dit vandaag in Amsterdam op het congres van de Europese Unie van Bouw ondernemers. De enige oplossing zag hy in een zo snel mogelijke terugkeer naar een vrije huur- vorming voor alle woningen. Hieraan zou een gedifferentieerde subsidiëring moeten worden verbonden, die in duidelijk verband staat met de hoogte van het Inkomen van de bewoner. De woningvoorziening moet tot stand komen in vrijheid en onder volledig ge- lyke voorwaarden voor woningwet- en andere bouw, aldus de heer Beuker. „Dit zal tevens de beste waarborgen bieden voor een op de behoefte afgestemde pro- duktie tegen de laagstmogeiyke kosten." Als andere voordelen zag hij: het tot stand komen van gelijke huren voor gelijkwaardige woningen; steunverle ning op kosten van de gemeenschap (subsidies) slechts aan hen, die deze nodig hebben; een sterke bevordering van het eigen woningbezit en kosten dekkende huren, die noodzakelijk zijn om beheer en produktie van woningen mogelijk te maken. Het voorstel van minister Bogaers voor een huurheffing voor bewoners van woningwetwoningen, die meer dan f. 12.750 per jaar verdienen, vond de heer Beuker op zichzelf billijk, maar hij voorzag nieuwe kunstmatigheden, die het huur- en subsidiebeleid nog in- ADVFRTENTIE 18 november Cyclamen Cyclamen Cyclamen U kunt veel mensen geen groter plezier doen dan met een cyclaam. Door de jaren heen blijft deze plant gewild door zijn vriendelijke bloemen en zijn onverzettelijke wil om steeds weer te bloeien! C6f f/Jdigl gewikkelder zullen maken. Ook bij aanvaarding van het voorstel blijft de overheid woningen voor het overgrote deel van de bevolking be schikbaar stellen tegen de „halve prijs meende hij. Hij betichtte de overheid van „onwaardige manipulaties" om de grondprijzen en bouwkosten van wo ningen laag te houden. Het afwentelen van kosten op de on gesubsidieerde bouw heeft een gezonde ontwikkeling van deze bedrijvigheid zijns inziens belemmerd. De vastgeleg de, te lage huren van bestaande wonin gen achtte hij een oorzaak van het ge ringe eigen-woningbezit in ons land. In Nederland bedraagt dit 29 pet van het totale woningbezit, in België 49 pet, in Denemarken 45 pet, in Frankrijk 41 pet, in Italië 40 pet, in West-Duitsland 35 pet, in Engeland 44 pet en in de Verenigde Staten 62 pet. De heer R. Schauènburg, vice-presi dent van het Verbond van Vrije Bouw ondernemers in West-Duitsland, zei, dat in de Bondsrepubliek in 1965 ruim 590.000 woningen gereed zijn gekomen, waarvan 228.000 zogenaamde sociale woningen. Ter vergelijking in Nederland met een vijfde van het aantal inwoners van de bondsrepubliek kwamen vorig jaar 115.000 woningen gereed, waarvan circa 55.000 woningwetwoningen. Ook in West-Duitsland willen bouwon dernemers de gesubsidieerde woningen naar de vrije markt overhevelen, aldus de heer Schauènburg. Daarbij wordt aan minder draagkrachtigen financiële huurbijslag met de naam „woninggeld" (van onze correspondent) De heer A. Bokser is f 800,armer geworden, doordat hij dat bedrag in een asemmer verstopte, die een dag later door zijn gedienstige buur man op straat werd gezet en kort daarna werd leeggestort in een vuil nisauto. Het .echtpaar Bokser was toen al op reis naar familie. De ech* telieden waren bang het geld kwijt te zullen raken, wanneer ze het mee namen op hun uitstapje. Daarom werd een, naar zij dachten, veilig plaatsje opgezocht op de bodem van de asemmer. Het echtpaar, terug van visite, heeft intussen al enige uren wroetend doorgebracht op de asbelt, maar de spaarduitjes zijn nog niet teruggevonden. DEN HAAG Kernen van steeds vyf artsen, die het niet eens zyn met het beleid van de Landelijke Huis artsen Vereniging (L.H.V.) en die me nen dat het tegenvoorstel van de ziekenfondsen (verhoging van de art senhonoraria met 19 procent) moet wor den aanvaard, zijn, volgens de Sche- veningse arts J. F. van der Vliet, gevormd in Amsterdam en Den Haag. In voorbereiding zijn de vorming van dergelijke kernen in „belangrijke ste den in het oosten en het westen van het land". Volgens dokter Van der Vliet, zal uit deze kernen „na verloop van tijd" een comité worden gevormd, waarin een vijftig artsen zitting zouden moeten hebben. „Het is evenwel best mogelijk, dat de minister zodanig optreedt, dat onze actie overbodig wordt. Maar voor lopig gaan wij door met het organise ren van de oppositie binnen de L.H.V. Pas als wij openlijk door het hoofdbe stuur van de L.H.V. van rebellie zul len worden beschuldigd, zullen wij ons van de L.H.V. afsplitsen". Wanneer het comité zal zijn gevormd, zal het voor het eerst in de openbaar heid komen met een pamflet, aldus de HERWIJNEN In het Betuwse dorp Herwijnen is een controverse ontstaan tussen de hervormde predikant ds. K. van de Sluis, en het overgrote deel van de kerkeraad. Van weerszyden worden al geruime tyd beschuldigingen geuit, maar de zaak werd scherp gesteld toen ouderling C. van Maarten enkele weken geleden, namens de diakenen en ouder lingen, een verklaring voorlas, waarin ze de samenwerking met de predikant opzegden. Tevens weigerden ze de domi nee naar de kansel te begeleiden. Ds. Van de Sluis heeft een klacht in gediend tegen deze ambtsverzaking, maar intussen wordt hij bij de aanvang van de kerkdiensten door een willekeuri ge kerkganger naar de kansel geleid. Bovendien liep tijdens de dankstond een van de ouderlingen de dienst uit. Inmiddels is er weer en nieuw feit bij gekomen. Na afloop van een collecte voor de medische zending, bleek dat er geen hogere bedragen dan een rijksdaal der gegeven waren, maar het zou zeker zijn geweest, dat enkele briefjes van tien gulden in de collectezak hadden ge zeten. De dominee en drie kerkeraads- leden hadden de telling verricht. Dit feit heeft nu weer stof gegeven tot nieuwe «**adaliikhedea. Scheveningse arts. Het plan tot vor ming van een dergelijk comité be staat, volgens hem, al sinds juni van dit jaar. Het is niet ingegeven door 't incident, dat zich afspeelde tijdens de vorige week gehouden algemene leden vergadering van de L.H.V. Dokter Van der Vliet werd toen wegens het ge bruik van een bandopname apparaat uit de vergadering verwijderd. Hem werd gedreigd met royement als lid van de L.H.V. en hij zou door een achttal artsen zijn gemolesteerd. Dokter Van der Vliet heeft van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst nog geen reactie gehad op de klacht, die hij tegen de voorzitter van de LHV dr. J. F. A. van Rijn te Arnhem, had ingediend wegens diens houding tijdens het incident. Ik hoop, dat men bij de behandeling van mijn klacht de nor male weg zal bewandelen en dat de uitspraak voor mij eervol zal zijn. Ik wens volledige rehabilitatie", zei hij. verstrekt. Daarvoor is dit jaar 400 mil joen dm. (ongeveer 360 miljoen gulden) uitgetrokken. Op het congres hebben de bouwonder nemers een gemeenschappeiyke verkla ring uitgegeven, waarin wordt gesteld, dat de overheid niet concurrerend mag optreden tegenover belastingplichtige particuliere bouwondernemers. Deze ondernemers moeten zich in het bijzonder toeleggen op het verschaffen van eigen-woningbezit. De overheid be hoort de sociale woningbouw te subsi diëren. Huren moeten de kosten dekken en maatregelen van de overheid, die dit voorkomen, worden afgewezen. In de verklaring wordt voorts vrije deelneming aan de woningproduktie in de hele E.E.G. bepleit. Vrije vestiging in de gemeenschap moet zijn gewaar borgd. MIERLO Woensdagavond is op de brug over het Eindhovenskanaal in de Geldropseweg in de gemeente Mierlo een op de weg liggende man aangere den door een automobilist. Deze kon de man niet meer ontwijken, omdat hij, verblind door een tegenligger, de man pas op het laatste ogenhlik zag. Het slachtoffer, de 60-jarige J. Jan sen uit Horst, werd met ernstige ver wondingen aan het hoofd overgebracht naar een ziekenhuis in Helmond, waar hij bij aankomst reed bleek te zijn overleden. De politie in Mierlo stelt een onder zoek in naar de wijze, waarop de man op het wegdek is terecht gekomen. Fijn... die ken Ik RENTE VOORLOPIG NOG WEL HOOG UTRECHT „Onze jaarlijkse collec te voor de astmabestrijding dreigt ern stig in moeilijkheden te komen. De zwa re neerslag van de afgelopen dagen en de landelijke incidentele acties (Collec tes voor Tibet en de Italiaanse over stromingen) hebben onze collecte tot nu toe geen goed gedaan. Wij verwachten dit jaar dan ook 100.000 gulden minder aan collectegelden te ontvangen." Dit zei gistermiddag mr. A. Katan, directeur van het secretariaat van de stichting „Het Nederlands Astma Fonds" (N.A.F.) in Utrecht, op een te elfder ure belegde persconferentie. Vorig jaar ontving het N.A.F. onge veer 800.000 gulden, waarvan 350.000 gulden door duizenden collectanten in ons land werd opgehaald door middel van huië-aan-huis en straatcollectes. „De acties voor Tibet en voor Italië, met daarbij de normale jaarlijkse col lectes, hebben een dusdanig grote zuig kracht op het geld van de particuliere gevers gehad, dat onze collecte een al- zware tegenvaller dreigt te worden dus de heer Katan. „Zo langzamerhand weet het publiek niet meer aan wie men moet geven. Via de televisie zijn nu reeds zeven gi ronummers voor acties bekend gemaakt en het is duidelijk, dat dit bij het pu bliek een versnippering van de aan dacht ten gevolge heeft," zo meent de N.A.F.-functionaris. Het N.A.F. is in 1963 in het zoge naamde collecteplan gekomen. Als jong ste deelnemer moet men dan ook ge noegen nemen met de laatste collecte van het jaar in de rij van 35 instanties, die deel uitmaken van dit collecteplan. Wanneer de collecte inderdaad 100.000 gulden zou opbrengen dan verleden jaar het geval was, zal het N.A.F. genood zaakt zijn een aantal researchprojecten op te schorten. AMSTERDAM. De Amsterdamse politierechter, mr. R. de Waard, heeft gistermiddag de 20-jarige student E. van K. en de 42-jarige mevrouw T. H. H. wegens ordeverstoring woensdag avond in de zitting van de Amsterdam se gemeenteraad, veroordeeld tot boetes van resp. f 50,en f 25, De officier van Justitie had vijf dagen gevangenisstraf tegen ieder geëist. Bei den waren gearresteerd en hadden de nacht in de cel doorgebracht. Dit was de eerste keer, dat ordeverstoringen in Amsterdam zo snel berecht werden, na melijk binnen 15 uur. De vrouw had aan het eind van de zitting een spandoek ontplooid, dat de student mede had helpen vasthouden, waarop het Amsterdamse wapen stond, geflankeerd door twee grimmig kijken de agenten met sabels. Van een daar van droop bloed. Onder het wapen stond „Heldhaftigenz.". Ook hadden zij met anderen op de publieke tribune meegeroepen, zo verklaarden zij: „Am sterdam politiestad". Ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, slaat de Koninklijke Begeer een penning, naar ontwerp van de beeldhouwer Joop Hek man (die ook de huwelijkspenning van prinses Beatrix en prins Claus vervaar digde HEERENVEEN Donderdag heeft de politie van Heerenveen de woonwa genbewoner H. S. gearresteerd, naar aanleiding van een brand in zyn woon wagen op zondag 6 november aan de Woivegastraat in Heerenveen. De brand brak uit nog geen drie uur nadat de woonwagen daar door S. was neergezet. Na de brand wendde S. voor, dat hij met zijn gezin dakloos was geworden en richtte hij zich tot de gemeente voor onderstand. Zijn eigen woonwagen stond echter op een ander woonwagenkamp. Deze wagen had hij de week vóór de brand daar verkocht. De verbrande wa gen had hij van een aannemer voor een zacht prijsje overgenomen. S. zal voor de officier van Justitie in Leeuwarden worden geleid. (Van onze economische medewerker) Het najaarsrapport van de Sociaal Economische Raad waarin onder meer staat dat het tekort op de lopende re kening van de betalingsbalans dit jaar geen f 300 miljoen maar f 800 miljoen zal worden, is als een bom ingeslagen. Het heeft veel pennen maar ook mon den in beweging gebracht. De bepaald niet gunstige situatie waar in onze betalingsbalans verkeert, oefent natuurlijk een grote druk op ons de- viezenbezit uit. De laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die deze week bekend werden gemaakt, vertellen ons dat de Nederiandsche Bank en de handelsbanken tezamen van januari tot en met september f 669 miljoen zagen wegvloeien. Er was eind september weliswaar nog 6.743 miljoen maar zo'n amputatie is toch pijnlijk. Het wegvloeien van de deviezen heeft echter een neveneffect. Als buitenland se geldmiddelen (een andere naam voor deviezen) voor het betalen van schul den aan het buitenland gebruikt worden, dan lopen ook de tegoeden van de on dernemingen bij de banken terug, zo dra zij deze schulden betalen. Het to taal aan geldmiddelen waarover het be drijfsleven kan beschikken, is door het ongunstiger worden van de betalingsba lans dus kleiner geworden. Men zegt dan in wat geleerder woorden, dat het liquiditeitenreservoir kleiner is gewor den. En dit is weer van groot belang voor de rente. Het is duidelijk dat die be paald wordt door de vraag naar en het aanbod van kapitaal.Hier werken tal van krachten op in. Maar het ligt voor de hand dat de rente niet veel neiging tot dalen zal vertonen als de totale hoe veelheid beschikbare geldmiddelen door een ongunstige betalingsbalans onder druk staat. Van het grootste belang hierbij is het, of de vraag naar kapitaal nog verder zal groeien. Met zekerheid is dit niet te zeggen, maar er zijn toch wel enkele verwachtingen. In de eerste plaats dan de overheid, die ruwweg 40 procent van de totale kapitaalvraag voor haar rekening pleegt te nemen. De Rijksoverheid zou volgens de begroting voor 1967 in het komende jaar geen beroep op de kapitaalmarkt doen. Er komt echter een nieuw kabi net en het is zeer de vraag of de be groting dan gehandhaafd wordt. Wij zul len dan ook rekening moeten houden met de mogelijkheid dat de nieuwe mi nister van financiën het volgend jaar wel zal willen lenen. De lagere overheid en dan denken wij voornamelijk aan de gemeenten heeft het veel moeilijker. Haar kapitaal uitgaven voor openbare werken, volks huisvesting, grond voor woningbouw, straten, industrie enz., onderwijs, kun sten en wetenschappen, openbare nuts bedrijven, volksgezondheid en nog wat onderwerpen lopen jaar in jaar uit ver der op. Deze kapitaaluitgaven kunnen maar gedeeltelijk met eigen middelen en met voorschotten van de rijksover heid worden gefinancierd. In belangrij ke mate moet er geld op de geld- en kapitaalmarkt worden genomen, moet er dus van derden worden geleend. Ter illustratie een paar cijfers van 1964: Totale kapitaaluitgaven van alle ge meenten bijna f 4.000 miljoen, waar voor ruwweg f 1.800 miljoen geleend moest worden. De gemeenten lenen niet alleen geld op lange termijn, maar ook op korte termijn. Er bestaan voorschriften voor het maximum bedrag dat op korte ter mijn geleend mag worden. De praktijk leert nu dat de gemeenten als totaal gezien ver over de schreef gaan. Zij hebben veel te veel op korte ter mijn geleend. En dat beteket dat zij een deel van het geld dat zij op lange termijn lenen en dus op de kapitaal markt opnemen, voor het aflossen van die kortlopende schuld moeten gebrui ken. Zij moeten met andere woorden geld lenen voor consolidatie van de kort lopende schuld en voor de financiering van de kapitaaluitgaven. In de Financiële Koerier van 11 no vember j.l. is een berekening van de kapitaalbehoeften van de gemeenten op genomen. Zij wordt voor dit jaar nog op iets meer dan op f 3.100 miljoen ge schat, waarvan f 1.670 miljoen voor fi nanciering van investeringen en f 1.450 miljoen voor consolidatie van kort lo pende schuld. De gemeentelijke kapi taaluitgaven zijn in het kader van de bestedingsbeperking weliswaar onder druk gezet, maar dit betekent dan wel dat dit uitstel van executie is en dat die kapitaalbehoefte volgend jaar aan de deur klopt. Naast de overheid komt het bedrijfs leven ais geldvrager op de markt, voor zover het de investeringen niet uit ei gen middelen kan financieren. Die in vesteringsbehoefte is groot ais het be drijf nieuwe en moderne machines wil aanschaffen om sneller en goedkoper te kunnen produceren en om ontbreken de arbeidskrachten te kunnen vervan- gen. De hoeveelheid geldmiddelen waar over het bedrijfsleven beschikt, wordt eerder kleiner dan groter. Zijn liqui diteitspositie wordt dus slechter. Het be roep op de buitenwereld, op de kapi taalmarkt, kan daardoor groter worden. Of het inderdaad groter zal worden, hangt enerzijds af van de behoefte om meer te investeren, van het rendement dat men van die investeringen ver wacht en van de kosten in de vorm van rente. De wal kan hier het schip keren. Als de rente te hoog wordt en blijft, zullen de investeringen gaan te ruglopen. Pijnlijk is dat het kapitaalgebek en de hoge rente in verschillende geval len zwakke bedrijven steeds tot inkrim ping en soms tot stillegging hebben ge dwongen. In zoverre is er een duide lijk verband tussen de hiermee gepaard gaande werkloosheid en de kapitaal- schdarste. Tegenover' de kapitaalvraag staat het aanbod in de vorm van besparingen. Dat zij van de grootste betekenis zijn, heeft de regering en in de Rijksbegro ting en in de daarna gepubliceerde spaarnota duidelijk uiteen gezet. De besparingen tot nu toe bij de tra ditionele spaarbanken, geven nu niet di rect reden tot juichen. In de eerste ne gen maanden van dit jaar (f 923 mil joen) waren zrj bijna f 140 miljoen la ger dan vorig jaar. Bij de handelsbank is er in de eerste 8 maanden wel een vooruitgang van f 120 miljoen geboekt tot f 330 miljoen, maar alles bij elkaar hebben wij het niveau van vorig jaar amper gehaald. Laat staan dat wij van extra besparingen kunnen spreken. Na tuurlijk zijn er nog wel andere spaar- vormen maar deze cijfers zijn toch wel een teken aan de wand. Al met al zijn er niet direct aanwij zingen dat wij op een rentedaling kun nen rekenen. Een verdere verhoging van enige betekenis zal daarentegen de vraag van het bedrijfsleven afremmen. Dit kan betekenen dat de rente voor lopig nog wel op het huidige niveau zal blijren. Dat het niveau hierbij licht kan schommelen, ligt voor de hand en bewijst de praktijk: de Bank voor Ne derlandse Gemeenten maakte deze week een nieuwe 7-procent lening bekend te gen een uitgiftekoers van 99 (rende ment 7,1 procent) tegen een maand ge leden 7 procent tegen een koers van 100. 0 Vermoedelijk zal het uit de 18de eeuw daterende kasteel „De Schaf- felaar" te Barneveld dienst gaan doen als jongensinternaat. De leider van het Instituut voor Handelsonderwijs, de heer J. A. Boelkes, heeft meegedeeld dat ver moedelijk al begin volgende maand met de herinrichting van het kasteel zal worden begonnen. 0 Op de donderdag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Algemene Verladers- en Eigenvervoerders Organi satie (E.V.O.) is ongerustheid tot uit drukking gebracht ten aanzien van de regeringsplannen om met ingang van 1 januari nieuwe belastingverhogingen voor het wegvervoer in te voeren. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. De heer H. Hessel uit Utrecht zal bij de komende verkiezingen optreden als lijsttrekker van de Noodraad. Dit is tijdens een donderdagavond in Utrecht gehouden vergadering van de Noodraad besloten. Q Op een bedrijf te Rossum, gemeente Weerselo in Overijssel, is bij enige varkens mond- en klauwzeer vastge steld. De hele varkensstapel van het be drijf is inmiddels naar de destructor af gevoerd. Het bedrijf is ontsmet en inge sloten. Dat wil zeggen, dat het perso nen- en goederenverkeer naar en van 't bedrijf wettelijk is beperkt. 0 Een felle uitslaande brand heeft don derdagmorgen voor ruim f 100.000 schade aangericht in het bedrijfspand van de N.V. Industrie- en Handelsmaat schappij Peereboom te Steenwijk. De brand brak uit in de afdeling, waar knopen, meestal van polyester, worden geverfd. Machines, knopenmatrijzen en knopenmallen gingen verloren. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. Q Tunesië zal deze en volgende maand in totaal 1200 Nederlandse melkkoei en importeren. De eerste zending van 650 koeien vertrekt donderdag 24 no vember uit Harlingen met het Deense veeschip „Clara Clausen". De dieren, zwartbonte stamboekkoeien, zijn in ver schillende delen van Nederland aange kocht. 0 De Indonesische regering gaat de 30 miljoen dollar die Nederland aan de VN voor West-Irian ter beschikking heeft gesteld gebruiken voor de aankoop van vliegtuigen, vrachtwagens en bus sen ter verbetering van de verbindin gen in West-Irian, zo heeft het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken donderdag meegedeeld. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. ADVERTENTIE alsof een engeltje (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - In een lezing op de jaar vergadering van 't Centr. Soc. Werkge vers Verbond in 't Kurhaus te Scheve- ningen, heeft prof. mr. drs. H. Langman onderdirecteur van de Kon. Maatschap- py „De Schelde" te Vlissingen, donder dag betoogd, dat niet alleen het onder- ADVERTENTIE DEN HAAG Twee opvarenden van Hr. Ms. kruiser „Zeven Provinciën" zijn gistermorgen om het leven geko men toen zij tydens 'n oefening in de Middellandse Zee door een zware over komende golf tegen het dek werden ge slagen. Twee anderen werden levensge vaarlijk gewond. Omgekomen zijn de eerste officier kapt.-lt-ter-zee J. Bol huis en de chef d'équipage, opperschip- per K. Flens. Deze laatste werd over boord geslagen. Zijn stoffelijk over schot werd korte tijd later door het met de „Zeven Provinciën" in smaldeelver- band opererende vlaggeschip Hr. Ms. „De Ruyter" geborgen. De beide ge wonden zijn de kwartiermeesters P. Stupers en L. J. Oosterom. Onmiddellijk na het ongeluk zijn bel de schepen opgestoomd naar Messina, waar de gewonden werden opgenomen in een hospitaal, terwijl ook de stoffe lijke overschotten van de beide omgeko menen aan land werden gebracht. Kapitein-luitenant-ter-zee J. Bolhuis (45), was gehuwd en had drie kinde ren. Hij woonde te Voorschoten. De eveneens omgekomen opperschipper K. Flens (46) was ook gehuwd en had één kind. Hij woonde in Den Helder. Kwartiermeester P. Stupers, die zwaar gewond werd, is 26 jaar oud. Hij is ge huwd, heeft één kind en woont in Den Helder. Kwartiermeester L. J. Ooster om, die eveneens zwaar gewond raakte, is 24 jaar, ongehuwd en woont in Utrecht. Het ongeluk gebeurde tijdens een con troleronde over het voorschip van de „Zeven Provinciën", tijdens zwaar weer. Door een onverwacht overkomen de golf werden de vier mannen tegen de reling gegooid, waarbij opperschipper Flens overboord sloeg en de eerste of ficier, kap. lt.-ter-zee Bolhuis aan boord de dood vond. De stoffelijke overschotten zijn gister middag om vier uur met militaire eer in Messina aan land gebracht. Vanoch tend zouden zij per auto naar het vlieg veld Fonta Rossa worden overgebracht en vandaaruit per vliegtuig naar Neder land worden vervoerd. De twee gewonden zijn opgenomen in het militair hospitaal in Messina. De ouders van de heer Oosterom en de echtgenote van de heer Stupers worden vanmiddag in Messina verwacht. nemersbelang, maar ook het landsbe lang grote vasthoudendheid van onder nemerszijde in het loonoverleg vraagt om de totale loonstijgingen de eerstko mende jaren tot 6 a 7 procent te be perken. Als dat niet gelukt, zouden wij vol gens prof. Langman, wel eens binnen niet al te lange tijd in de Engelse situ atie kunnen geraken, waar een Labour- regering een loonstop heeft moeten af kondigen en waar premier Wilson heeft moeten concluderen, dat een verant woord economisch beleid niet te voeren is als de werkloosheid beneden 2 pro cent ligt. Daarom stuurt Wilson bewust op een stijging van de werkloosheid aan. Prof. Langman, die sprak over het onderwerp: „Bedrijfsleven en sociaal- economische vooruitzichten op middel lange termijn" was van oordeel, dat de groeinota van minister Den Uyl op dit terrein behartenswaardige beschou wingen bevat. Hij hoopte, dat de vak bonden deze nota even nauwgezet zul len bestuderen als zij doen met de brie ven van de bankiersvereniging aan de werkgeversverbonden. De vakbonden kunnen de regering wellicht met meer recht dan de ban kiers beschuldigen van het voeren van een politiek, die de inflatie in de hand werkt, maar dat geeft hun geen vrijheid, aldus prof. Langman, om alle verant woordelijkheid uit het oog te verliezen. De marge, die wij door ons lage kosten- niveoau hadden, hebben wij verbruikt en de recente exportcijfers tonen duidelijk aan, dat wij voorzichtig moeten zijn. Tot de ondernemers merkte prof. Langman op, dat investeren vaak een zaak is van vingertoppengevoel van de ondernemer. In de huidige situatie is meer dan ooit noodzakelijk nauwge zet een verwacht rendement te becij feren. Als de investeringen gemiddeld 10 procent rendement opleveren voor de belastingen, lijkt het mij verstandig, zo zei prof. Langman, investeringen, die minder dan 15 procent beloven, niet te verwezenlijken. De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdag zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel om de Hollandse Aan nemingmaatschappij het baggeren te gunnen van een twee kilometer lange proefgeul in de Noordzee voor Hoek van Holland. Dit werk geschiedt in ver band met de Rotterdamse plannen om voor Hoek van Holland in de Noordzee een twaalf kilometer lange geul te gra ven. die het mogelijk moet maken, dat in de toekomst ook tankers van om streeks 200.000 ton de Rotterdamse olie havens kunnen binnenlopen. De Rotterdamse politie is op zoek naar de man, die deze week in de Maasstad een aantal valse 100-dollar- biljetten in omloop heeft gebracht. Bij drie winkeliers in de Hoogstraat en een aan de Nieuwe Binnenweg betaalde de gezochte man, vermoedelijk een Zuid- Europeaan, goederen, die hij daar kocht met valse 100-dollarbiljetten. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. van vers fruit specialist in vruchten brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter - Geen statiegeld. 0 Huilend heeft het echtpaar A. van de Vegt woensdagavond moeten toe zien hoe hun lunchroom aan de Nieu- wendijk te Amsterdam met de daarbo ven gelegen woning totaal uitbrandde. De aanwezigen konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De brandweer, die snel ter plaatse aanwezig was, was het vuur binnen twee uur meester. „Er bestaat op het terrein van het strafrechtelijk beleid een behoefte aan fundamentele research van de al- coholistenzorg". Dat zei donderdagmid dag prof. dr. G. H. Veringa, direct, voor de Strafrechtspreking van het ministe rie van Justitie, bij de opening van het nieuwe consultatiebureau voor alcoho lisme, in Zeeland. Middelburg heeft donderdag de groot ste tranactie uit zijn 750-jarig be staan gedaan. De oude handelsstad ver kocht voor 3 miljoen gulden een flinke lap industrieterrein aan de chemische fabriek Hercules N.V. Direct daarna werd op het industrieterrein al de eer ste paal geslagen voor de fabriek, die Hercules in Middelburg gaat bouwen. 0 Lips N.V. Drunen heeft een opdracht ter waarde van vele miljoenen gul dens ontvangen van United Aircraft Corp. of Canada Ltd., voor de levering van acht verstelbare scheepsschroeven van groot vermogen. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. 0 Het Bruynzeel-concern in Zaandam heeft de grootste order in één con tract in zijn geschiedenis gekregen: de levering voor meer dan tien miljoen gulden aan keukens, deuren en finalux voor een Parijse satellietstad, genaamd Parly II. Deze satellietstad krijgt 5.500 woningen. Bruynzeel moet hiervoor alle deuren en zestig procent van de keu kens leveren. 0 Minister Luns en staatssecretaris De Block hebben donderdagmiddag in Brussel een receptie bijgewoond ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van prof. Walter Hallstein, de voorzitter der EEG-commissie. ADVERTENTIE ir om^itters' „.2,56 y Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger van f.3.- voor JSSSSKSES. w- slechts f2.50 Voor mooier haar: a

De Vallei | 1966 | | pagina 9