Al 20.000 Nederlanders kochten tweede huis in het buitenland Apart hotel voor bliksembezoeken BIJ CLAUS" „Altijd lente" Archipel Goede verbindingen „Welvaar!" Naar schatting twintigduizend Nederlanders hebben al een eigen vakantieverblijf in den vreemde— van luxueuze chalets tot minuscule flats. Verreweg de meesten kozen hun tweede huis in Spanje, bij voor keur aan de Costa Brava. Het zou daar z.o goedkoop zijn. Hier ook speelden zich intussen de eerste drama's af, omdat malafide onder nemingen hun schone beloften niet konden nakomen. Bij dit soort transacties kan men niet voorzich tig genoeg zijn. Een probleem is, dat geen enkele officiële instantie kan worden geraadpleegd. Zelfs de ANWB onthoudt zich van advie zen. „Dat ligt niet op onze weg," wordt gezegd. Gegadigden moeten zodoende zelf hun weg zien te vin den door het oerwoud van de haus se, die de exploitatie van dit wel vaartsverschijnsel heeft veroor zaakt. Insiders uit de branche heb ben de indruk, dat zeker vijftig gro te internationale maatschappijen jacht maken op gronden voor bun galowparken, appartementhotels, en dergelijke. Intussen vliegen de prijzen omhoogvan Gibraltar tot Athene. Een Belgisch-Nederlandse firma heeft zich hierbij tamelijk ver gewaagd, namelijk door neer te strijken op de Canarische eilanden, Spaans grondgebied, gelegen voor de Westkust van Afrika in de At lantische Oceaan. Aan de zuidkant van Tenerife werd een toeristisch dorp opgezet, waarvan de eerste woonwijk nu klaar iscompleet met bijbehorende infrastructuur: De Canarische Eilanden behoren gezien hun ligging in feite niet meer tot Europa. Zij worden daartoe tóch gerekend, aangezien de archipel staatkundig een provincie is van Spanje, met als hoofdstad Santa Cruz op Tenerife. De afstand van Amsterdam naar dit voor de Afri kaanse kust liggende paradijs be draagt door de lucht ongeveer 4.000 kilometer. Voor de scheepvaart bete kent deze ligging een aantrekkelijke bunkerplaats op de route naar Zuid- Amerika. wegen, gas, licht en water. Men heeft er vijftien miljoen gulden ge ïnvesteerd. In de komende jaren moet dit bedrag worden vertienvou digd. Wij werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld de „eeerste fa se" ter plaatse te verkennen. Vol gend jaar zullen naar deze plek de eerste vakantiereizen per charter vliegtuig worden georganiseerd Architectonisch imponeert het bungalowdorp van Ten Bel aan de Costa del Silencio op Tenerife. De wit gepleisterde woningen aan de kust zyn laag gehouden, de rij daarachter is zó neergezet, dat men vanuit de kamers toch uitzicht heeft op de hier onwaarschijnlijk groene oceaan. De infrastructuur rondom de huizen is fraai afgewerkt: geasfalteerde wegen, trottoirs met lantaarns. Onder elke „verhoogde woning' kan een auto worden geparkeerd. Als toegang tot zon miniatuurvilla werd een open wenteltrap aangebracht. Belgische miljonair (met Nederlandse commissaris) start toeristisch project aan Costa del Silencio Ooit gehoord van Ten Bel? Dat is de naam van een maatschap pij die zich heeft voorgenomen Tenerife temaken tot het Haw ai van Europa. De Belgische mil jonair M. A. Huygen uit Ant werpen stichtte hiertoe de aldus genoemde naamloze vennoot schap met als maatschappelijk kapitaal 50 miljoen peseta s volgestort. Hiervan is circa zes tien procent afkomstig uit „in heemse deelnemingen'En de rest? Is dat particulier vermo gen? Of zijn er ook banken en andere bedrijven bij betrokken? Komt het geld uit België? Uit Nederland? Uit de Kongo? Op al deze vragen wordt geen ant woord gegeven. Wij weten al leen, dat te Rotterdam een com missaris van M. A. Huygen en Co. is gevestigd: de heer Avan Baardwijck, Molenlaan 207. Wel uitvoerig zijn de inlichtingen over het doel der onderneming: het bouwen, daarna verkopen en vervol gens exploiteren van honderden bun galows aan de zogenaamde Costa del Silencio de Stille Kust. Men kan daar een eigen vakantieverblijf aan schaffen, met keus uit drie types, voor 28.000,-, 41.000,- en 53.000,—, en vervolgens de beheer ders opdragen de bungalow te verhu ren als de bezitting niet zelf wordt gebruikt. Hiertoe dient dan een con tract te worden ondertekend voor tel kens drie jaar, waarbij als rende ment wordt gegarandeerd: 6 procent netto van het geïnvesteerde bedrag. De kosten van onderhoud, vaste voor zieningen en dergelijke begroot op 4,8 procent zijn dan al afgetrokken. Overigens verwacht Ten Bel vooral De stranden zijn onvergelijk baar met die in ons land. De kust is er rotsig, het water on voorstelbaar helder, zacht en warm. n Direct na de landing op Tenerife is het eerste reclamebord, dat men ziet nog vanuit het taxiënde vlieg tuig een aanbeveling voor de pro- dukten van wat wy plegen aan te duiden als „een bekende gloeilam penfabriek in het zuiden des lands". Minder opvallend was het uithangbord, dat wjj 's avonds opmerkten te Puerto de la Cruz. Daar stand op „Bü Claus". Het bleek een café te zijn, dat bovendien nog werd getooid met een origineel bord „Volledige Vergunning". By het binnengaan wordt men verder nog verrast door een wandkleed met als afbeelding: de Kaasmarkt van Alkmaar. Boven de tapkast een foto van prinses Beatrix. Achterin hangt een reddingsboei met de onsterfelijke tekst „als ut effe kan". Het was duidelyk, dat hier een landgenoot aan het werk moest zyn. Wij troffen het niet. Hy was met vakantie. In Nigeria! ook belangstelling van geldbeleggers, die in het buitenland willen of moe ten investeren. Spanje wordt wat dit betreft nogal „aantrekkelijk" ge noemd, omdat er nooit naar de her komst van binnenkomend kapitaal wordt gevraagd. Het interesseert geen enkele instantie of daarmee wel licht elders bepaalde belastingen zijn ontdoken. En wat betreft de opbrengst: die mag men later dan zonder meer „meenemen" er is geen verplich ting tot registratie, noch behoeft de circulatiebank officieel te worden in geschakeld. Dit laatste mèg natuur lijk wel, doch dan moet de helft van de gemaakte winst „binnen" blijven. Deze gang van zaken maakt het dus mogelijk, hier als buitenlander onroerend goed te kopen met zwart geld, terwijl de revenuen daarvan evenmin onder controle komen van de belastingen „thuis". Met al die ingewikkelde manipu laties hebben vakantiegangers niets te maken. Die boeken te Brussel, Amsterdam, Stockholm of Hamburg een reis naar en verblijf op Teneri fe. In Nederland heeft de Neder landse Reisvereniging hiervan de primeur. Deze organisatie sloot met Ten Bel een overeenkomst voor ten minste anderhalfduizend gasten. Men kan straks aan de Costa del Silencio twee weken in de zon lig gen zomer of winter, dat maakt niet uit: het is er altijd lente te gen betaling van 900 gulden per persoon. Naar gelang de grootte van het ge- 5 zin wordt voor die periode een „eigen huis" toegewezen met twee of drie slaapkamers, voorzien van keuken met koelkast, bad of douche, terras en tuin. Het riante woonvertrek is voorzien van een volledig wegschuif- bare glaswand met bijbehorende zon wering. Het enige wat er aan ont breekt is een schoorsteen. Op de Canarische Eilanden wordt nimmer gestookt. Deze verrukkelijke archipel ligt iets boven de kreefts keerkring en is dus vergelijkbaar met Calif ornië, Florida of Marokko. Wat het klimaat betreft: uit de Sahara ko men warme winden, die zorgen voor temperaturen rondom de twintig gra den met maar weinig schommelin gen tussen de jaargetijden. Het is er nooit klam heet als in de tropen, doch evenmin woestijndroog. Reeds Homerus vermoedde hier de Elyseïsche velden: een lieflijk oord dat aan de uiterste westrand van de toenmalige wereld moest liggen en waar de uitverkorenen der goden na hun dood een aangenaam en zorge loos bestaan konden leiden. De Feniciërs zijn er vermoedelijk als eersten geland. Zij troffen een bevolking, over de herkomst waarvan nog steeds niets met zekerheid vast staat. Deze mensen, de Guanchen, stammen vermoedelijk af van de Berbers in Noord-Afrika. Niemand Helderwitte, straklijnige bun galows en paden kenmerken het bungalowdorp dat eerst wordt verkocht en daarna verhuurd. weet echter hoe zij op die eilanden terecht zijn gekomen, aangezien de zeevaart hen volkomen onbekend was volgens de oudste geschreven bron die dateert uit het begin van onze jaartelling. Daarin wordt onder meer ook gewaagd van grotwoningen die zijn thans nog steeds in gebruik. Halverwege de veertiende eeuw werden de Canarische Eilanden ver overd en bezet door Spanje. Maar ook daarna zijn geregeld invallen gedaan door Fransen, Engelsen, Hollanders. Admiraal Jan van der Does landde in 1599 met een vloot van tientallen oor logsschepen bij Las Palmas op Gran Canaria. Hij had eerst de stad in puin laten schieten en begon toen een plun dertocht. De bevolking was evenwel tijdig de bergen ingevlucht, met mee neming van alle kostbaarheden. Ook nu nog zou men zich daar heel goed kunnen verstoppen. Alle eilanden twaalf stuks, waar van de zeven grootste zijn bewoond bestaan voornamelijk uit een ge bergte van vulkanische oorsprong. De hoofdkrater ligt op Tenerife en is, geologisch gezien, nog zeer jong. Men moet er overigens flink voor omhoog, tot circa 2.500 meter. Daar ligt dan het luguberste lava landschap ter wereld: gestolde steen rivieren, opspattende formaties met verstijfde kartelranden van kolossaal formaat rondom, een onvoorstelbare chaos van geweldige brokken poreuze rots. Walt Disney kwam hier het scheppingsverhaal filmen. In het midden van deze elf kilome ter lange canadas verrijst de mach tige piek van deze vuurspuwende berg, die zich sinds 1789 niet meer heeft verroerd. Meestal draagt de 3.12 meter hoge top een muts van sneeuw. Aan de noordkant van deze Teide heeft het toerisme zich reeds ontwik keld, met als uitgangspunt de ook nu nog steeds druk bezochte haven op de Atlantische route naar Zuid-Amerika Santa Cruz de Tenerife. Daar komen vooral veel Duitsers. Maar de zuid kust het eiland is in feite driehoe kig, met een lengteas van ruim hon derd kilometer bleef tot voor kort vrijwel onbezocht. Daar wil Ten Bel nu dus verandering in brengen. Volgens de president-commissaris, de heer Huygen, bezit zijn firma hier in totaal drie percelen grond. Het eerste omvat iets meer dan dertig hectare en ligt dus aan die Costa del Silencio, vlak naast het dorp Las Galletas. Beide andere terreinen zijn drie keer zo groot de juiste ligging daarvan wordt geheim gehouden om te voorkomen dat de grondprijzen in de buurt daarvan door speculaties zouden stijgen. (M. A. Huygen: „Wij betaalden enkele jaren geleden 80 pe seta's per vierkante meter, maar ze kunnen er nu al 500 peseta's of wel dertig gulden voor krijgen.") Medio 1965 begon Ten Bel te bou wen, op een hoge rots vlak aan de kust, amper twintig meter van de wand die steil oprijst uit de branding. De eerste vijftig bungalows liggen dus bepaald niet aan het zandstrand, waar zo velen naar verlangen. Trou wens, ook verderop is dat niet te vin den. Wel zijn vlakbij enkele stukken waar men zó de zee in kan lopen, doch dan toch over een bed van keien en verraderlijke punten. En daarom diende hier dus aanvullende accom modatie te worden gecreëerd. De architecten vonden een mees terlijke oplossing. Achter enkele na tuurlijke rotsbanken in zee lieten zij op het land een zwembad uitgra ven, dat thans wordt „gevoed" door de overslaande branding. Bij vloed, met veel bruisende brekers, is dat machtig om naar te kijken en toch ook heerlijk (veilig) voor de ba ders. Nu nog moeten de bungalowbewo ners een hele klimtoer maken om er een verkoelende duik te kunnen ne men, maar over enkele maanden zal de weg erheen wel klaar zijn. Dan is ook het bijbehorende restaurant beter bereikbaar. Hoewel de vakantiegangers zélf kunnen koken in hun onderkomens, wordt hier toch kennelijk op hun lui heid gegokt. Overigens trekken de exploitanten daarbij wel een zware wissel op de beurzen der toeristen. Want de maaltijden zijn er tamelijk duur, verhoudingsgewijs, en voor koe le dranken die in het nabije dorp hooguit acht peseta's kosten bijna twee kwartjes dus moet hier aan de bar het viervoud worden betaald. Waarbij wel dient te worden vermeld, dat men in de autochtone kroegen aan een smerige tapkast hangt, ter wijl het luxueuze etablissement stijl volle bediening garandeert het gaat er dus om wat men prefereert. Uit Las Galletas waaien ook wat klachten over. De dorpelingen zeg gen: „Er wordt daarboven met geld gesmeten, terwijl onze kinderen hier niet eens een fatsoenlijke school heb ben." Ook ergert men zich aan de oorden overal rondom het project met „verboden toegang" erop, „pro- hibido el passo". vendien: onze gasten zullen geregeld rondzwerven jloor hun dorp. Daar kan de middenstand alleen maar wél bij varen. Weliswaar stichten wij hier straks een eigen supermarkt, doch geen enkele vakantieganger is ver plicht bij ons te kope.i. Hij wordt uiteraard volkomen vrijgelaten in zijn keus, ook wat dit betreft." Winkelen op Tenerife is trouwens een genot. Dank zij de vrijhaven kos ten drank, tabak en parfums een krats. U koopt hier whiskey voor hon derd peseta's de fles, zes gulden. Een pakje sigaretten blijft beneden de twee dubbeltjes. Superbenzine komt op nog geen kwartje per liter. Een paradijs voor Europeanen. Het wordt dan ook steeds sneller ontslo ten. Verleden jaar kwamen er 8.000 toeristen op Tenerife. Zij konden kiezen uit 300 hotels. Dit jaar worden ver over de honderddui zend bezoekers verwacht. De accom modatie is daar nog net op berekend er wordt overal druk gebouwd om de groei te kunnen bijbenen, die trou wens bijna acht keer zo snel gaat als in een regeringsrapport werd ver wacht. Naast veel Duitsers 25.000 in 1965 brengen ook heel wat Engelsen en Fransen hun vakantie door op Tene rife. Daarna volgen dan de Scandina- viërs ook nog meer dan tiendui zend. Vervolgens een groot gat, en dan 3.000 Belgen. Helemaal onderaan staan de Nederlanders met amper 2.000 bezoekers. Grote verwachtingen heeft men van de onlangs voltooide uitbreiding van de luchthaven Los Rodeos. Daar kunnen nu ook de grote straalver- keersvliegtuigen landen. Mede hier door zal het winterseizoen een ver betering ondergaan vooral rond om Kerst en Nieuwjaar. Ideaal zou zijn, en in dit klimaat is dat ook mogelijk: een continue exploitatie, onafhankelijk van de jaargetijden in Europa. Aan de Costa del Silencio wordt ook al gerekend op „bliksem-bezoeken" van groepen gasten, die per charter vliegtuig even vier of vijf dagen ko men uitblazen in de zon. Voor hen is een hotel geprojecteerd naast hft bungalowdorp. Hiermee zal de logie^- capaciteit van deze eerste nederzet ting uiteindelijk oplopen tot 3.000 bed den. Overigens zal de mogelijkheid van een lang weekeinde hierheen pas aan trekkelijk worden als de verbindingen op het eiland zelf zijn verbeterd. Nu is het nog zo, dat men vele uren in een autobus door elkaar wordt ge host .over eindeloze kronkelwegen berg op, berg af zodat de passa giers totaal murw arriveren. De over heid heeft een autosnelweg ontwor pen, die deze tocht van vliegveld tot vakantieverblijf moet veredelen tot hooguit vijf kwartier aangenaam toe ren. Blijft natuurlijk de vraag of de reiskosten op zichzelf betaalbaar zijn voor de particuliere bezitter van één enkele bungalow daar. Per KLM kost een retour naar de Cana rische Eilanden in de toeristenklas se nog altijd bijna duizend gulden. Chartervluchten zijn goedkoper, maar duren ook twee keer zo lang tot acht uur toe, zonder tussen landing. Bovendienwie organi seert die? En wanneer? Hoe vaak? Het ziet er op dit moment naar uit, dat alleen welgestelden zich zullen kunnen veroorloven een dergelijk home te bezitten op Tenerife. Wél komt dit eiland via Ten Bel binnen het bereik van een grote groep va kantiegangers. En dat op zichzelf is een belangrijke aanwinst. Want er valt behalve het klimaat zoveel méér te beleven dan in heel wat an dere bestemmingen. Op Tenerife kan men een bananenplantage bezichti gen, of per kameel worden vervoerd, door onafzienbare cactusvelden zwer ven, voorwereldlijke landschappen zien Homerus had gelijk. Hiertegenover stelt Ten Bel: „Wij hebben deze streek werkgelegen heid verschaft en daarmee meer welvaart. Vroeger verdienden de vissers van Las Galletas amper tien peseta's per dag. Nu kunnen ze drie tot vier keer méér krijgen door bij ons te komen in de bouw. Zeker driehonderd arbeiders wa ren ingeschakeld bij de eerste fase. En op dit moment hebben wij al zeker dertig vrouwen in vaste dienst voor het schoonhouden van de appartementen, ons horeca-be- drijf en andere service-sectoren." „Wij zullen in samenwerking met de autoriteiten ook zorgen voor de aanwezigheid van een dokter en meer van dat soort zaken. Daarvan profiteert óók die gemeenschap. Bo- Het landschap: wild en bijster

De Vallei | 1966 | | pagina 13