niet te redden? Dr. Finlay zondagavond op NCRV-televisie terug ARAM De Gouden Cobra UIT DE KERKEN PERSONALIA Rusland veroordeelde kunstrestaurateurs Geen strafvervolging voor „Lurelei" 1 VANAVOND Morgen Maandag RADIC- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Bence TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 Catharina is verbaasd en gekwetst door dit nieuwe gedrag van haar bruidegom. Ze is zich van geen kwaad bewust, ze heeft er geen flauw idee van dat ze zelf degene is die Pe ter op het beslissende moment ge krenkt en van zich afgestoten heeft, ze vindt dat ze het aan haar trots verplicht is om tegenover zijn de monstratieve koelheid de grootste te rughoudendheid te stellen. Maar trots en terughoudendheid vermogen niets anders dan Peter te sterken in zijn mening dat hij haar door zijn afzich telijkheid van zich doet walgen en ze kunnen hem alleen nog maar moede lozer, nog eenzamer, nog hatelijker maken. o o o Juist in die tijd wordt er een aan vang gemaakt met de voorbereidin gen voor de bruiloft. Elisabeth kan niet langer wachten, de schrik van de ziekte van de grootvorst, de razen de, door angst voortgezweepte rit naar Chotilowo zit haar nog in de be nen. Tevergeefs bezweren de dokto ren haar dat de grootvorst nog altijd te jong is, dat hij te zwak is en nog lang niet helemaal hersteld van de pokken, tevergeefs zegt Stehlin haar dat zijn pupil nog te groen is om een gezin te stichten, dat hij nog geen ernstige manlijke gedachten in zijn hoofd heeft en voor het slapengaan nog met poppen speelt. Ze houden het haar allemaal uitdrukkelijk voor: één jaar, minstens nog een jaar moet er worden gewacht! Maar ze sluit er haar oren voor. Ze kan niet nóg een jaar wachten. Onlangs hebben ze in een gordijn, een man gegrepen die een opengeklapt mes in zijn hand had: zelfs onder de zwaarste folterin gen was er geen woord uit hem te krijgen geweest over wie zijn op drachtgevers of bondgenoten waren. De spionnen weten meer dan ooit te vertellen over ontevredenen, over ge heime aanhangers van Iwan. Wat heeft het voor zin dat de ene oekaze na de andere wordt uitgevaardigd, dat alle documenten betreffende Iwan en zijn moeder verbrand worden, dat ze beveelt alle muntstukken met de beeltenis van de kleine tsaar op aller strengste straffe in te leveren wat heeft dat allemaal voor zin als de troonopvolging aan zo'n dunne draad hangt als de gezondheid van groot vorst Peter immers is? Binnen één jaar heeft een tweede, gemenere ziekte hem misschien weggerukt over een jaar echter kan er ook een stamhouder zijn, sterker en gezonder dan Peter, sterk en gezond als Catha rina. Per slot van rekening is de grootvorst zeventien jaar inder daad nog te jong om hoofd van een gezin te zijn, om de essentie van het huwelijk te begrijpen, maar dat komt later vanzelf wel, en het is ook niet zo belangrijk. Het enige dat belang rijk is, is dat hij, de laatste telg der Romanows (afgezien van die Iwan), een zoon verwekt en daarmee Elisa beths troon consolideert. Enkel dat. De huwelijksvoltrekking wordt vast gesteld op de eerste juli. Elisabeth wil dat het de grootste zal zijn die er ooit in Rusland is gevierd, ze wil door de zo groot mogelijke vertoning van pracht en praal van het hof haar eigen volk en het hele buitenland een Indrukwekkend beeld geven van de geweldige en onwankelbare macht van de Russische troon. De voorbe reidingen voor dit gigantische feest dat niet minder dan tien volle dagen zal duren, nemen haar volledig in be slag. Het strookt volkomen met haar pronkzucht en haar gevoel voor het in het groot „ensceneren". Ze heeft nergens anders meer belangstelling voor, ze luistert niet naar haar mi nisters, de belangrijkste documenten blijven ongelezen, de belangrijkste beslissingen worden uitgesteld. Maar wel wordt er al in maart een oekaze uitgevaardigd aan alle personen van hoge stand, waarin hun wordt bevo len voor de festiviteiten schitterende kleding, alsook wagens met zes paar den en andere rijtuigen gereed te houden. Er wordt heel nauwkeurig aangegeven dat de personen uit de eerste en tweede stand „twee lopers en acht tot twaalf bedienden maar beslist niet minder dan acht bedien den gereed moeten hebben, alsook twee hardlopers en zo mogelijk nog één of twee pages en twee jagers. De personen van de derde stand zes be dienden en twee hardlopers enz." Aan de Russische gezant in Parijs wordt het bevel gericht zich zo nauw keurig mogelijk op de hoogte te laten houden van de feestelijkheden die er plaatsvinden ter gelegenheid van de huwelijksvoltrekking tussen de dau phin en de Spaanse infante, en inder daad komen er te gezetter tijd woord getrouwe afschriften van de Franse bruiloftsceremonie, tekeningen van de feestoptocht en verslagen van oogge tuigen. In de verste uithoeken van het Russische rijk worden oekazen uitge vaardigd met het bevel vruchten en wijn alsook schepen en wagens aan Petersburg te leveren ter vervrach ting. Terwijl er hele kudden slachtvee naar Petersburg gedreven worden, terwijl er honderden karren met ge vogelte, mede en wijn de hoofdstad binnenrijden, terwijl er dagelijks schepen de haven binnenlopen met stoffen uit Engeland, gerede livreien uit Parijs en rijtuigen uit Duitsland, terwijl de keizerin en met haar heel Rusland druk doende is de bruiloft voor te bereiden laat de bruidegom zich door zijn lievelingslakei Rumber, een voormalige Zweedse dragonder, alles vertellen over wat het huwelijk in feite betekent. Rumber heeft een vrouw achtergelaten in zijn vader land, hij spreekt uit eigen ervaring: een vrouw mag eigenlijk in aanwezig heid van haar man niet eens durven ademen; alleen een onnozele sukkel staat een vrouw toe er een eigen me ning op na te houden; een paar oor vijgen op de juiste tijd zouden zeer aan te bevelen zijn enz. Peter hoort graag zo praten en nog liever vertelt hij zulke praatjes door aan Catharina met een boosaardig grijnsje. Ze moet toch echt niet denken dat hij om haar liefde zit te springen! Hij heeft haar liefde niet nodig ze moet hem vrezen. En zo begint Catharina bij de afkeer van zijn afzichtelijkheid deze afkeer zou te overwinnen zijn geweest ook angst te krijgen voor zijn karakter. Ze begint bang te wor den voor het huwelijk, ze huilt vaak en haar hofdames hebben heel wat moeite om haar weer in een opgewek te stemming te krijgen. Het huwelijk is nog niet gesloten en er beginnen zich al tekenen voor te doen van een diepe wederzijdse tegenzin. Elisabeth komt daarvan ook iets ter ore. Hevig verontwaardigd laat ze lakei Rumber verwijderen, ze laat hem zelfs gevan gen zetten. Ze verdubbelt haar vrien delijkheid jegens Catharina en onder scheidt het meisje bij iedere gelegen heid. Voor het overige ziet ze de din gen echter zoals ze ze zien wil, zien moet: zo onschuldig als maar kan. De grootvorst is gewoon nog een beet je kinderlijk, het huwelijk zal vast wel een man van hem maken. Als hij eerst maar een vrouw heeft, dan houdt hij er wel mee op met poppen te spelen, als hij die verstandige, vro lijke Catharinna als vrouw heeft, dan zal zijn vertrouwelijkheid met de lompe lakeien wel afgelopen zijn. In die zelfde tijd wórdt de kinderlij ke Peter meerderjarig verklaard en benoemd tot regerend vorst van Hol- stein. Voor de toekomstige heerser over het oneindige Russische rijk zou dat niet zo belangrijk hoeven te zijn voor de neerslachtige, mismoedige jongen heeft het echter een overwel digend grote betekenis. Stehlin ver haalt dat de grootvorst zijn benoe mingsoorkonde hardop voorlas en te gen Bergholz en Bruemmer zei: „Eindelijk zijn mijn wensen in ver vulling gegaan. Jullie zijn lang ge noeg de baas over mij geweest, nu is het mijn beurt om te bevelen. Ik zal alles doen om jullie zo gauw mogelijk naar Holstein terug te sturen!" Het zou hem waarschijnlijk het liefst ge weest zijn als hem zelf was toege staan terug te keren naar Holstein en daar een kleine vorst te zijn, een va zal van zijn aanbeden Koning Frede- rik van Pruisen. Omdat Holstein pre cies het formaat heeft waartegen hij is opgewassen, is hij bijzonder op dat land gesteld. Terwijl vele duizenden mensen ermee bezig zijn zijn aan spraken op het machtige Russische rijk door de geweldige bruiloftscere monie op grootse wijze te bezegelen, terwijl alle delen van dit rijk hun cijns betalen voor dit feest en zijn naam op de lippen is van miljoenen keizersgetrouwe Russen zoekt hij het gezelschap van een paar Holstein- se officieren, interesseert hij zich uit sluitend voor Holsteinse aangelegen heden en gaan al zijn gedachten naar Holstein uit. De kolossale voorbereidingen en het moeizame vervoer in Rusland dwin gen de ongeduldige Elisabeth zelfs de bruiloft nog een paar weken uit te stellen. Tenslotte wordt die bepaald op de eenentwintigste augustus. Drie dagen van tevoren rijden herauten te paard door de straten van Petersburg en waarschuwen de bevolking met hun tromslagen. De bevolking hoeft niet te worden opgeroepen, die komt wel vanzelf. Op het Admiraliteitsplein zijn tafels met gerechten voor het volk opgesteld, fonteinen sproeien wijn en er komt geen eind aan de verrukkelijkheden. De optocht van het Winterpaleis naar de Kazanse Kerk duurt van tien uur 's ochtends tot één uur 's middags. De wagen waarin de keizerin met het bruids paar zit, is met acht paarden bespan nen die geleid worden door stal knechts en daarachter komen hon derdtwintig hofkoetsen, geëscorteerd door ontelbare hardlopers, lopers, pages en officieren te paard. Catha rina draagt een kroontje van'briljan ten in haar ongepoederd haar en een japon van zilverglacè die tot halver wege de rok gegarneerd is met blad goud. Ze ziet er zelfs volgens haar moeder werkelijk betoverend uit. De ceremonie der huwelijksvoltrek king wordt geleid door de leermeester en biechtvader van Catharina, Simon Todorske, en duurt ruim drie uur. De volgende feestelijkheden, de recepties en soupers, de komedies, operavoor stellingen, illuminaties en vuurwer ken nemen tien dagen in beslag. Het slot wordt gevormd door een zonder linge ceremonie die was ingesteld door Peter de Grote, maar die dit jaar voor de eerste en de laatste maal plaatsvindt: het vaartochtje van het „grootvadertje van de Russische vloot", de beroemde kleine sloep van Peter de Grote. Die bevindt zich ge woonlijk goed bewaakt in de Petrus- Paulus-vesting en is veel te oud en wrak om te water gelaten te worden. Hij wordt dus op een grotere boot ge zet die tot op de waterlijn met rode stof behangen is, en in gezelschap van ontelbare roeiboten, van alle sloepen van de zee-officieren, de kop stukken van de admiraliteit, van de keizerin en van het bruidspaar, wordt het bootje over de Newa naar het Alexander Newsky-klooster gebracht waar de aartsbisschop het met wij water besprenkelt en de keizerlijke vlag gehesen wordt terwijl Elisabeth de op de boot aanwezige beeltenis van haar vader kust. De symboliek van deze hoogst omslachtige ceremo nie ligt voor de hand: hij stelt een nieuwe gelofte van Elisabeth aan de ideeën van Peter de Grote voor een gelofte die tevens het pasge trouwde paar verbindt. „Het waren de vrolijkste huwelijks feestelijkheden die er wellicht ooit in Europa zijn geweest," schrijft de vorstin aan Christian August. En dat kan ook best kloppen, als men geen rekening houdt met twee deelnemers eraan: met Peter en Catharina. Hoofdstuk 5 EENZAAMHEID Daarna bracht de keizerin de grootvorst en mij naar onze -vertrek ken, de dames kleedden mij uit en brachten me tussen negen en tien uur naar bed. Ik smeekte de prinses van Hessen nog een poosje bij me te blij ven, maar ze liet zich daar niet toe overhalenIk bleef meer dan twee uur alleen en wist niet wat ik zou doen: zou ik weer opstaan? Zou ik in bed blijven Eindelijk kwam mijn nieuwe kamenier, vrouw Kruse, me heel vrolijk vertellen dat de groot vorst op zijn souper wachtte dat hem weldra opgediend zou worden. Nadat zijn Keizerlijke Hoogheid goed gege- ten had, kwam hij naar bed en toen hij erin lag, begon hij er tegen mij over, hoe leuk een van zijn kamer dienaren het wel zou moeten vinden ons samen in bed te zien. Toen sliep hij in en dutte heel behaaglijk tot de volgende ochtendVrouw Kruse J probeerde ons, de jonge echtelieden, J de volgende ochtend uit te horen, Maar haar verwachtingen bleken haar bedrogen te hebben. En zo ble- ven de zaken gedurende de volgende negen jaar, zonder de geringste ver- andering." Met deze woorden beëin- digt Catharina de beschrijving van haar bruiloft en het eerste deel van haar memoires. Het is Catharina zelf die het gor- dijn ophaalt en haar alkoof prijsgeeft aan de blikken der nieuwsgierigen. J Ze weet waarom ze het doet niet uit J schaamtelooshei die blijft haar haar leven lang vreemd; ook als rij- pe, om haar minnarijen in heel Euro- pa beruchte vrouw is ze in haar ge- sprekken, brieven en aantekeningen J terughoudend, bijna preuts. Nooit J rept ze ook maar met één woord van j de vele verhitte uren die ze in later leven heeft gekend. Alleen in dit ene t geval waarbij het gaat om de gevoe- lige vernederingen van haar huwe- lijksleven, is ze met vorstelijke ver- j achting van het pijnlijke dat het voor 5 haarzelf behelst, indiscreet en bekert J ze zonder de geringste poging iets te verdoezelen wat iedere vrouw het diepst zou beschamen. Ze weet v/acir- 5 om ze dat doet: haar memoires wor- den geschreven voor haar geliefde 5 kleinzoon Alexander, en in een tijd dat Catharina al een oude vrouw is, beladen met menigvuldige schuld: ze heeft overspel gepleegd, ze heeft haar man van de troon gestoten, ze heeft niet het minste gedaan om de moord op hem te wreken; haar levenswan- del was een schandaal, een publieke ergernis, een bespotting van zeden en deugd. Niemand waagt het haar te beschuldigen zolang ze de macht J in haar sterke handen heeft; maar fc ze weet dat ze haar ogen maar hoeft k te sluiten, en honderden aanklagers in binnen- en buitenland, historici en zwamneuzen, brave lieden en huiche- laars zullen zich op haar werpen, ze zullen haar zonden met name noe- J men, de reeks van minnaars opsom- k men, ze zullen haar nagedachtenis bezoedelen en bespuwen en door het vuilste slijk halen, waardoor zij vaak genoeg, maar met opgeheven hoofd, is gegaan. Deze aanklagers zullen ge- lijk hebben gelijk wat de feiten be- k treft; maar ongelijk omdat ze niet k zullen weten hoe het tot die feiten is gekomen. Tegenover haar geliefde kleinzoon, die ze tot haar rector maakt, neemt Catharina haar eigen verdediging op zich. Als haar eigen advocaat laat ze, zonder consideratie J en zonder valse schaamte zoals het k een advocaat betaamt, de weg zien k die enerzijds leidt tot de eenzame hoogte der alleenheerschappij en 5 anderzijds tot in de diepste schuld, de schier onbegaanbare weg vol ver- nederingen en beledigingen die in de allerzotste bruidskamer begint en ein- k digt met de bloedige tragedie van k Ropsja. Het begint als een Franse klucht: het begint ermee dat de jonge echt- J genoot in het echtelijke bed met pop- pen speelt en dat de jonge vrouw, als k zij haar gelofte gestand wil doen en k in alle dingen gehoorzaam en volg- k zaam zijn, niets anders rest dan mee te spelen. Er is heel wat moeite en omzichtigheid voor nodig om de pop- pen overdag goed te verbergen, want ze weten allebei heel goed hoe boos Hare Majesteit zou zijn als ze erach- j ter zou komen Wa&rmee het jonge k echtpaar dat zij met zo'n geweldig 5 vertoon voor de ogen van heel Euro- pa neeft doen trouwen, de nachten doormengt. Hot is de meest gewaag- de, tie lachwekkendste, de allv.'dom- k ste blijspelsituatie, zoals deze twee k grote kinderen voortdurend erop be- dacht moeten zijn dat ze er niet op worden betrapt hoe ze zondigen door met poppen te spelen! Maar veertien dagen na de bruiloft J al in alle burgerwoningen wordt k nog gesproken over de schittering k van de feestelijkheden, de gasten uit de verder afgelegen steden hebben hun terugtocht nog niet voltooid, de leveranciers wachten nog op de oeta- ling van hun rekeningen bekent de S jonge echtgenoot zijn jonge vrouw dat k hij verliefd geworden is op een van k haar hofdames. Uitvoerig beschrijft hij haar de bekoorlijkheden van juf- frouw Karr en, alsof dat nog niet ge- noeg is; hij maakt ook een van zijn lakeien tot ingewijde in deze nieuwe k hartstocht. „Hij was zo discreet als k een kanonschot," schrijft Catharina die er juist aankomt als hij de die- naar vertelt dat de grootvorstin ab- soluut niet te vergelijken is met de Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ben schop (toez.): A. van Eik te Bergschen- hoek; te Metslawier-Niawier: M. de Jong, kand. te Scheveningen; te Eist (Utr.): B. G. Donkersgoed te St. Phi- lipsland; te Delft (toez.): J. Catzburg te Opheusden. Chr. Geref. Kerk Beroepen; te Maassluis: G. Bouw te Eemdijk. Vrije Evang. Gemeenten Aangeno men: naar Rotterdam-Zuid: Q. v. d. Vrie te Wormer. Geref. Gemeenten Beroepen: te Rotterdam-Zuid: A. W. Verhoef te Bar- neveld; te Clifton (V.S.): A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Oud-Geref. Genieenten: Beroepen; te Scheveningen: J. van Prooyen te Graf horst. Bij beschikking van 16 november, heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G.M.J. Veldkamp, het college van toezicht op de Ziekenfonds raad, als bedoeld in artikel 72, lid 2 van de Ziekenfondswet, ingesteld. Tot lid, tevens voorzitter werd be noemd mr. E. H. Toxopeus te 's-Graven- hage. De overige leden zijn drs. D. Roe mers te Badhoevedorp en de heer G.Z. Vos te Rotterdam. Tot gewoon hoogleraar, om onderwijs te geven in de irrigatie, aan de Land bouwhogeschool te Wageningen is in gaande 1 januari a.s. benoemd ir. J. Nugteren. GRONINGEN Van particuliere zijdels in Groningen een actie op ga gebracht om „De Harmonie" te behouden en als cultuurcentrum te resta reren in plaats van het op het veemarktterrein te stichten cutuurcentrum. B. en W. van Groningen handhaven echter volledig hun standpunt, het geen blijkt uit de zojuist verschenen memorie van antwoord op door raadsle den schriftelijk gestelde vragen over de begroting voor 1967. Na de transacties in 1963, waardoor de rijksuniversiteit het „Harmonie" complex verwierf, bestaat de enige be moeiing van de gemeente met „De Harmonie" slechts hierin, dat is bedon gen, dat de grote zaal cum annexis voor concerten van het Noordelijk Fil harmonisch Orkest beschikbaar blijft tot het nieuwe cultuurcentrum in ge bruik kan worden genomen. MOSKOU Twee Russische kunst restaurateurs zijn ieder tot een jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat door hun schuld in een oude kerk nabij Mos kou 300 m2 kostbare fresco's verloren zouden zijn gegaan en 3.000 m2 zeer zouden zijn verwaarloosd. Het blad „Sowjets-Kaja Koeltura" ziet hierin een teken, dat'de Sowjet-justitie een open oog heeft voor de noodzaak om histori sche monumenten te bewaren. De NCRV-televisie zendt zondagavond om half negen weer een deel uit in de serie „Memorandum van een dokter". De serie, die bovenaan staat in de kijk- dichtheidscijfers, gaat haar vierde jaar in. Het is het laatste jaar. Er zijn nog maar vier afleveringen beschik baar. Ze zullen niet alle worden ge speeld met Bram van der Vlugt als dr. Finlay. Bram van der Vlugt Is vast verbon den aan de toneelgroep Studio. Het ge zelschap heeft de première van het to neelstuk „Tango" moeten uitstellen, daardoor is Bram van der Vlugt niet beschikbaar voor de opnamen voor de laatste twee afleveringen. Er komt een vervanger., Wel is er een oude beken de terug, nl. Fientje Berghegge in de rol van huishoudster Janet. Het vorige seizoen heeft ze niet kunnen meewer ken omdat ze te veel gebonden was aan haar werk bij de Noordbrabantse toneelgroep Proloog. De aflevering van zondag heet „Niet klein te krijgen". Er is een patiënt, die niet ziek is, maar het graag wil zijn. Maar dr. Finlay weigert een ziektever klaring uit te schrijven. De patiënt neamt dan wraak door dr. Finlay bij nacht en ontij voor wissewasjes uit het bed te bellen. Tot dr. Finlay er de brui aan geeft. Maar dan is er natuur lijk juist wel sprake van een echt ziek tegeval in het gezin van de lastige cliënt. De behoefte aan ruimte voor de uni versiteit is inmiddels nog sterk toege nomen. Nog onlangs hebben curatoren erop aangedrongen, dat het „Harmo nie" complex zo spoedig mogelijk zal worden ontruimd, teneinde de grond na amovering van het gebouw te kunnen gebruiken ten dienste van de universi teit. B. en W. streven met kracht naar de voltooiing van het nieuwe cultuur centrum, hetgeen naar mag worden verwacht (behoudens overmacht) voor 1971 het geval kan zijn. Het schetsplan van de architect prof. Duintjer zal de raad dezer dagen worden aangeboden. „De bouw van een sfeervol eigentijds cultuurcentrum kan een belangrijke im puls zijn, niet alleen voor het muziek leven in Groningen, doch in wijder ver band tevens voor het gehele culturele klimaat in de gemeente", zo menen B. en W. AMSTERDAM De officier van Jus titie en hoofd van het Amsterdamse arrondissementsparket, mr. J. F. Hart suiker, zal geen strafvervolging wegens opzettelijke belediging van de Koningin instellen tegen de leider van het Lure- leicabaret. Eric Herfst, de zanger Ge rard Cox en de schrijver van het lied je „Arme ouwe" Guus Vleugel. Weliswaar acht de officier enkele passages uit het lied grof en onkies doch er bestaat z.i. bij beschouwing van het lied in zijn geheel en de wij ze waarop het wordt gebracht twijfel of de verdachten inderdaad de opzet hebben gehad om de Koningin te bele digen. Tegen de beide cabaretiers en de tekstschrijver was de dag na de pre mière in Amsterdam van het nieuwe programma „Relderelderel" op don derdagavond 27 oktober in het Lurelei- theater aan de Leidsekade door da po litie in opdracht van mr. Hartsuiker proces verbaal opgemaakt terzake van opzettelijke belediging van de Koningin (artikel III w.v.s.). HILVERSUM I 18.00 Lichte ork.muz. en zangsolisten. 18.20 Licht instrum. combo. 18.40 Volks liedjes. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Zin- gening: liedjesprogr. 20.30 Verzoekpla- tenprogr. 22.10 Roulette: spelletje met gramm.platen. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 Goal: muzikaal spdrtpro- gramma met comm., reportages, ge kruide nieuwtjes en lichte gramm.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. Aansluitend: commentaar. 18.20 Opera-aria's (gr). 19.15 Boekbe spreking. 19.35 Melodieën Express: L. muziekprog. 20.00 Nws. 20.05 Teach-in over de inkomstenverdeling. 22.30 'Nws. 22.40 Plein en publiek: L. prog. 23.55- 24.00 Nws. betoverende juffrouw Karr! NEDERLAND I NTS: 13.00-14.00 Report. Aankomst Sint-Nicolaas te Harlingen. KRO: 16.00 Klokke Vier, amusementsprog. 16.50 Voor de kinderen. 17.00 De kinderen in Tegelen vieren St. Maarten, reportage. 17.05-17.35 Voor de jeugd. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. KRO: 19.05 Intermezzo. 19.10 Batman, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Het Gulden Schot: schietshow. 21.25 Moord is Taboe, TV-spel. 22.10 Brandpunt. NTS: 22.20 Journaal. KRO: 22.25-22.55 Brandpunt (vervolg). NEDERLAND II The man from U.N.C.L.E.: De zaak van de groene opaal, TV-film. 21.15 Onzinziens, licht prog. 21.45 AVRO's Televisier. NTS: 22.10-22.15 Journaal. (Wordt vervolgd) 87. Roerloos zit Ambre op haar rustbed Ares aan te staren. Met trillende handen haalt deze een dolk van onder zijn kleed tevoorschijn en reikt haar het wapen aan. „Delg de schuld, Ambre", stoot hij hees uit. „Bevrijd een ellendige lafaard van de schuld, die hij aan je heeft door alles wat hij je misdeed... Bevrijd mij van het honend gejoel van al die duizenden, die getuigen waren van de diepe vernedering die ik, de onoverwinnelijke Ares, on derging toen jij, een vrouw, mij in de arena ver sloeg. O, dat gejoel... dat honend gehuil, waar mijn vroegere vereerders mij, hun gevallen afgod, het stadion mee uitdreven... ik hoor het nog steeds... dag en nacht... Bevrijd mij ervan... stoot toe!" Met spierwit gelaat is Ambre langzaam overeind gekomen. Aarzelend grijpt haar hand het aangebo- den wapen. Dan, met een wanhopige uitroep, werpt zij de dolk weg en geeft Ares met de vlakke hand een harde slag in het gelaat! Snikkend werpt Am- bre zich op de rustbank. Aram is naar voren ge- sprongen. „Eruit, ellendeling", roept hij woedend en Ares in de nek grijpend duwt hij hem de tent uit. HILVERSUM I KRO: 8.00 Klass. muz. (opn). 8.55 Inleiding Hoogmis. 9.00 Hoogmis. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Herv. kerkd. 11.30 Muz. en mededelingen. 11.40 De Open Deur, veertiendaagse rubr. KRO: 12.00 Licht ensemble en zangsolisten. 12.30 Nws. en mededelingen. 12.37 Bui tenlands commentaar. 12.50 Bel canto- progr. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Harrewarren...: licht progr. 15.00 Lim burgs symfonie-ork. en soliste: klass. muz. 15.55 50 jaar ons middelb. onder wijs in Noord-Brabant, lezing. 16.10 Hedendaagse kamermuz. (opn). 16.30 Cavalcade: gevarieerd muz. progr. CVK: 17.00 Christelijk Geref. kerkd. 18.00 Schrift-Noten: muz.progr. IKOR: 18.30 Gewijde muz. met comm. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpr. 19.07 Klanksnoer muz. progr. 19.26 Brusselse kantteke ningen. 19.30 Geestelijke liederen. 20.00 Daar en nu, lezing. 20.15 Stereo: Am sterdams kamerork. en solist: klass. muz. KRO: 21.00 Melodieën en Muzi kanten: progr. over Parijse chansons en chansonniers rond 1900. 21.40 Gees telijke liederen. 22.00 Zin in liedjes: liedjesprogr. 22.30 Nws. 22.40 Geloven in morgen: bezinning en gebed. 23.00 Kruispunt: programma over actuele vraagstukken op religieus gebied. 23.45 Lichte orkestmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 8.00 Nws. 8.15 Sportmedede- iingen en socialistisch strijdl. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd progr. (9.00 Sportmededelingen). 9.45 Nws. 10.00 Klass. verzoekplatenprogr. 11.00 Stereo: Amus. muz. (opn). 11.30 Ik bedoel maar, actueel cabaretprogr. AVRO: 12.00 Muz. onthaal: bonte muz. show. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de we reld, lezing. 13.20 Knipperlicht: progr. voor alle weggebruikers. 14.00 Ameri kaans koor en orkest (opn). NRU: 14.30 Marathon Sportrevue (I). VARA: 17.00 Stereo: Tango-Rumba orkest en zangsolisten. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws. NRU: 18.05 Marathon Sportre vue (II). VARA: 18.30 Stereo: Wals- orkest. 18.55 Zin en tegenzin: gecom primeerde discussie. VPRO: 19.30 La ine niet lachen, cabaretprogr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Klankomrankte levens: licht muz. progr. 21.15 De visie van mr. Jonkman, gesprek. 21.55 Stereo: Mondharmonica en piano: klass. en mod. muz. 22.25 Ik geloof, dat..., pr. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. TROS: 22.55 Voorgerecht. 23.00 Op de valreep: felicitatie. 23.10 Lichte gramm. muz. NRU: 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Gevarieerd platenprogr. KRO: 10.00 Nws. 10.02 Verknipt. 11.00 Nws. 11.02 Licht pla tenprogr. en praatje. VARA: 12.00 Nws. 12.02 Loco, een progr. zonder motief. 13.00 Nws. 13.07 Dansork. en solisten. 13.45 Trombone en gitaar met ritm. begeleiding. 14.00 Nws. 14.02 Rome - Athene: platenprogr. voor de buitenl. arbeiders. 14.32 Koperork. 15.00 Nws. 15.02 Ankara - Madrid: platenprogr. voor de buitenl. arbeiders. 15.32 Rhythm and blues. 16.00 Nws. 16.02 Muz. aller lei (16.30 Voetbaltoto-uitslagen). 16.35 Dansmuz. voor de tieners. 17.00 Nws. 17.0218.00 Nederl. artiesten op de plaat. NEDERLAND I NTS: 15.30 - 17.00 Monitor: ontspan ning en informatie voor de zondagmid dag met om plm. 15.05 Flipper en om pl.m. 16.30 Sportuitslagen. IKOR: 17.00- 18.00 Ned. Herv. kerkdienst te Hum- melo CVK/IKOR/RKK19.00 Bijbel vertelling voor de kinderen. CVK/ IKOR: 19.05 Terug naar de city, progr. over Chicago. NTS: 19.30 Sport. 20.25 Journ. NCRV: 20.30 Memorandum van een dokter, TV-feuilleton. (Ie afl.) 21.20 Scholen in 't krijt: reportage over het chris. onderw. in verschillende landen. 22.00 Nederlands kamerork.: klassieke muz. NTS: 22.30 - 22.35 Journ. NEDERLAND II NTS: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Wie zijn toch die Britten, docum. (dl.5). 20.00 Journ. 20.05 Dr. Kildare, TV- feuilleton. 22.30 De goede oude tijd, va- riété-progr. 21.10 De gokker; De Mis leiders; De schooljuffr, drie korte ver halen. 22.30 Journ. 22.25 Pauze. 22.30 - 23.15 De verkiezingen in Beieren. HILVERSUM i 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lihte gram. muz. 7.30 Nws. 7.32 Ste reo: Lichte gram. muz. 7.40 Radiokrant 8.00 Nws. 8.10 Gram. muz. 8.15 Gewij de 'muz. 8.30 Stereo: Lichte gram.muz. 9.0 0 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.25 Theologische etherleergang. 11.00 Lichte gram. muz. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: act., rep., ber. en lichte muz. 13.30 Stereo: Lichte gram. muz. 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: L. instr. kwintet en vocaal ensemble (gr.) 15.00 Stereo: Mod. muz. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Stereo: Moderne mu ziek voor fliet en cello. 17.00 Overheids voorlichting: Surinaamse suikerheren en hun kerk, boekbespr. door F.J. van Wel. 17.10 Voor de kleuters. 17.25 Voor de jeugd. 17.40 Stereo: Licht instrum. ensemble. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuz. (7.30 - 7.35 van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 9.00 Stereo: Klass. en mod. orkestwer ken. 10.00 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Voordracht. 11.20 Radio-kamer-or- kest:mod. muz. 12.00 Licht orgelspel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Stereo: Licht instr. ensem ble. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.20 Voor de middenstand, praatje. 13.25 Promenade orkest en fluit: Ned. lichte muz. 14.00 Wikken en wegen:, consumentenbelan gen. 14.15 Operamuz. 14.30 Moord op de agenda, hoorspel. 16.00 Nws. 16.0 Sociëteit: Zestig min. voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Lichte gram. muz. 17.45 Overheidsvoorlichting. Den Haag aan de lijn. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Licht platen progr. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Lich te gram. muz. 11.00 Nws. 11.02 Actual. 11.05 Adam 66: licht muz. progr. en reportages. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Licht platenprogr. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Gevar. platenprogr. 14.00 Nieuws. 14.02 Act. 14.05 Even draaien. 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klik: momentop name va neen stukje Nederland. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 - 18.00 Verzoekpl- tenprogr. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van gist.) 10.20 Kennziffer 01, detectivefilm. 10.45 Schildburger, film. 11.00 Tausend Bau- ern - Tausend Wunsche landbouwprogr. 11.30 Ork.muz. 12.00-13.30 Actualiteiten- kron. 13.55 Nws. 14.00 Pianoconcert. 14.35 Filmreport. 15.00 Uitz. over be langrijke gebeurt. 15.45 Quiz-progr. 16.15 Balans in bewogen beelden. 16.30 Beat-Club. 17.00 Das Rasth. pr. over verkeersporbl. 17.45 Sportjourn. (Regionaal prog. NDR: 18.30 Hucky en zijn vriendjes, film voor de kinderen. 19.00 Act. 19.15 Amusementsprog. 19.58 Programma-overzicht. WDR: 13.30 W. journaal. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Meine drei Sohne, TV-feuilleton. 19.35 Wat brengt Intermezzo de komende WEEK4 19.40 Schauplatze des Unge- wohnlichen). 20.00 Journaal en weer- ber. 20.15 Diederik soil heiraten, ko medie. Daarna: ALlzumal Sunder ko medie. 21.55 Trekking van de Duitse lotto. 22.00 Journaal en weerbericht, aansluiten woord voor de zondag. 22.15 Der Gehetzte (The Juggler), amerik. speelfilm. 23.40 Nws. DUITSLAND II 14.30 Programma-overzicht voor de komende week. 15.00 Prog. voor jonge kijkers. 15.25 Das Zauberkarussell.15.30 Der Texaner, Estern-serie. 15.55 Reis- report. 16.20 Lichte muziek. 16.45 Der 17.00 Erwachsen musste man sein, tv- serie. 17.25 Filmreport. 17.55 Nws. en weerber. 18.00 Ber. en meningen uit de Bondsstaten. 18.30 Skaat en muziek. 18.55 Raadselspel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en kroniek van de week. 20.00 Das schwarze Schaf, duitse speelfilm, aansluitend Nws. 21.30 Commentaar. 21.40 Sportactualiteiten en lotto-uitsla gen. 23.00 Nws. en weerber. 23.05 Haus Herzenstod, komedie. ZONDAG, 20 NOVEMBER 1966. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gisteren) 10.20-10.50 Jeugdconcert. 11.00 Progr.- overzicht voor de lopende week. 11.30 Meditatie. 12.00 Borreluurtje m. 6 jour- nisten uit 5 landen. 12.45 Weekjourn. 13.15 Region, weekjourn. 14.30 Die rote Geldbörse, TV-spel. 15.40 Zwemfeest. 16.40 Filmreport. 17.30 Reportage over hulp aan India. 18.15 Sportjourn. 19.00 Reportages van buitenl. corresponden ten. 19.30 Sportjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Landdagverkiezingen in Beieren. 20.30 Detectivespel. 21.00 Landdagverkiezingen in Beieren. 21.30 Film. 22.00 Landdagverk. in Beieren. 22.45 Aantekeningen uit München.23.45 Landdagverk. uit Beieren. DUITSLAND II 12.00 Docum. 12.30 Progr.-overzicht voor de lopende week. 13.00 Amusem.- progr. voor Spanjaarden. 13.45 Repor tage. 14.15 Report, en muz. 14.55 Nws. en weerber. 15.00 Film. 15.30 TV-feuil- leton. 15.45 Med. documentaire. 16.20 Spaanse speelfilm. 17.45 Nws., weer bericht en sport. 18.00 Progr. over be roepskeuze. 18.30 Documentaire. 19.00 Sportreport. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. 19.40 Eerste uitsl. van de land dagverk. in Beieren. 20.00 Bomhard Lichtenberg, doe. spel. 21.35 Amusem.- progr. rond de landdagverk. in Beieren pl.m. 22.30 Nieuws.

De Vallei | 1966 | | pagina 2