Zou Lages al twee jaar geleden naar Duitsland vertrekken? ZEVEN JAAR GEËIST TEGEN STUDENTDIE MEISJE DOODDE POSTSPAARBANK RENTE TOT 99Us Je lie* *t studiehoofd uit Oosterbierumnu aan de top S.E.R. bezint zich op kosten van zijn werk Schade in Haarlem door gasexplosie Meer Hongaren gaan theologie studeren in het buitenland Bankgebouw uitgebrand te VHertogenbosch Willy's zuster weigert informaties Door politie weggestuurd Insluiper gevat in Utrecht Drukke dagen voor Prinses en bruidegom GEKORTWIEKT REPRESAILLES NIEUWE OPERATIE SNIKKEND TOEREKENBAAR DISCUSSIE Dr. Berkhouwer vroeg om opheldering inzake Lages RAPPORT Indringer ontkomt met 150 gulden Alb. Schweitzer prijs Pagina 5 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) BRAUNLAGE (Duitsland) Bestond reeds twee jaar geleden het plan Willy Lages naar Duitsland te laten vertrekken? Gistermiddag spraken we met de pastoor van de ene r.-k. kerk, die Braunlage ryk is. Hy verklaarde te weten, dat Lages in de Bredase gevangenis tot het rooms-katholieke geloof was overgegaan. In het ziekenhuis had hy hem eenmaal bezocht, maar vanwege de ernstige toestand van de tot levenslang veroordeelde ex-SD'er, kon hy geen zinnig ge sprek met hem voeren. Over 't leven van mevr. Lages in Braunlage kon hy geen inlichtingen verstrekken- omdat hij sedertdien geen contact meer met de familie had gehad. Wel wist hy zich te herinneren, dat ongeveer twee jaar geleden een jurist (waarschijnlyk een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering) en een geestelijke gedurende een kwartier by hem waren geweest. Beide heren wilden weten of er nog familie van Willy Lages In Braunlage woonachtig was en hoe het stond met de huisves ting. strekken en sloeg vervolgens voor onze neus dicht. de deur In een gesprek met burgemeester We ber, later op de middag .vernamen wij, dat de jurist en de geestelijke ook bij hem waren geweest. Zy stelden onge veer gelijksoortige vragen, in verband, zo zeiden zij, met een eventuele amnes tie of vrijlating van Willy Lages. Tot nu toe is het geen enkele journa list gelukt Willy Lages een interview af te dwingen. Gistermorgen werden wij door een Kriminal-beambte die bij de familie Lages op bezoek was van het erf verwijderd, omdat, zo deelde hij mee, Herr Lages rust moest hebben. Hij verzekerde ons, dat er geen enkele mogelijkheid bestond de ex-S.D.'er te spreken te krijgen. Overigens was hij van mening, dat Lages nimmer meer naar Nederland zou terugkeren. Inmiddels is ons bekend geworden, dat mevrouw Lages niet meer in de wasserij achter de woning Am Schuh- tale 8 werkzaam is. Het is niet be kend waar zij en haar man op het ogenblik van leven. Zij genieten in ieder geval geen sociale ondersteuning van de gemeente Braunlage. Waarschijnlijk krijgen zij uitkeringen van de zgn. .Heimkehrergesatz', de organisatie, die zich het lot aantrekt van uit het buiten land terugkerende landgenoten, die om welke reden dan ook tijdens de oorlog elders verzeild zijn geraakt. Van de gemeentesecretaris vernamen wij, dat hij Willy Lages tot zijn on genoegen, zo zei hij met opgericht hoofd meermalen voorbij had zien ko men tijdens diens dagelijkse wandeling. De plaatselijke bevolking is verontwaar digd over de belangstelling die door Ne derlandse journalisten voor het geval- Lages aan de dag wordt gelegd. Zij blij ken niet te weten wat zich tijdens de oorlogsjaren in Nederland heeft afge speeld en betreuren slechts de „arme oude man", die nu zo moet lijden. Zij UTRECHT De Utrechtse politie heeft een 18-jarige insluiper gearres teerd, naar wie ze al een paar maan den op zoek was. De jongeman heeft een kleine vijftig diefstallen bekend, waarvan hij de „opbrengst" zelf op 5.000 gulden raamt, maar die volgens de schattingen van de politie dichter in de buurt van de 10.000 gulden zal lig gen. Met het geld ging hij op stap in Amsterdam. De jongen, die geen beroep heeft, werkte volgens een bepaalde methode. Als werkterrein koos hij voornamelijk studentenhuizen, kantoren en woningen van dokters en tandartsen, waar hij niet opviel, als hij naar binnenstapte. Ontmoette hij niemand, dan ging hij op zoek naar portemonnais en geldkist jes; werd hij wel aangesproken, dan verzon hij smoesjes in de trant van „mag ik even van het toilet gebruikma ken" of „ik kom iets ophalen". Dinsdag werd dit systeem hem nood lottig, toen hij naar een studentenhuis aan de Van Asch van Wijckkade in Utrecht ging, zogenaamd om een hoc keystick van een student op te halen. De bewoners vonden zijn verhaal ver dacht, hielden hem vast en waarschuw den de politie. Toen de jongeman de politiewagen voor de deur zag staan, zei hij lakoniek tegen de studenten „Ik zie het al, ik stap wel in". Zo nu en dan werd de insluiper ge- assiteerd door een vriendje dat voor hem op de uitkijk ging staan. In ver band daarmee heeft de politie als ver dachte een achttienjarige winkelbedien de aangehouden. zijn eveneens verontwaardigd over het feit, dat Willy Lages ruim twintig jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, terwyi oorlogsmisdadigers in andere landen reeds lang op vrije voeten wer den gesteld. De familie Lages is kennelijk ook bang voor eventuele represailles van Nederland, want de twee deuren van het huis, waar zij woont, worden angst vallig gesloten gehouden. Gisteravond was Willy Lages zo opgewonden en be angst geraakt door de Hollandse be langstelling, dat hij met koorts naar bed is gegaan, aldus werd ons meege deeld door de directeur van de wasserij, de heer Erhardt. Inmiddels begint de politie zich met het geval te bemoeien. Journalisten wor den op hun weg door Braunlage per euto gevolgd. Toen wij ons gisteravond by het huis van de familie vervoegden, werden wy opnieuw, maar nu door de plaatselijke politie van het erf verwij derd. Ook de zuster van Willy Lages, Mathilde Birnbaum, die op 100 meter afstand woont van haar broer aan de Wiesengrund 4, wenst geen mededelin gen te verstrekken. Zij is de weduwe van een S.S.-politiefunctionaris. Gister avond verklaarde zij, in hoge mate op gewonden, geen mededelingen te ver- Van de directeur-geneesheer van het plaatselijk ziekenhuis, dr. W. Utseh, ver namen wij nog, dat Lages waarschijn lijk over twee of drie maanden opnieuw zal worden geopereerd voor zijn darni- fistel. ,Ik heb van dr. N. de Voogd (ge neeskundig inspecteur van het Gevange niswezen in Nederland) op 10 november een brief gekregen met een verzoek om nadere inlichtingen," aldus dr. Utseh, die hieraan toevoegde, dat hij nog geen antwoord gezonden had. Wel had hij op 28 augustus jl. aan het Nederlandse mi nisterie van Justitie een uitvoerige brief gestuurd, met daarin een nauwkeurige beschrijving van Lages' gezondheidstoe stand. „Toen wij Lages hier van het Rode Kruis overnamen," aldus dokter Utseh, „heb ik gezegd: Deze man sterft. Het onderzoek leerde echter, dat er geen sprake was van kanker, maar van een darmfistel. Daarmee kan men lang le ven. Als arts hoop ik ook, dat deze pa tiënt nog lang leeft. Toen hij hier arri veerde, was hij 50 pond onder zijn nor male gewcht. Nu heeft hij er weer 30 pond bij. Zijn toestand is nu zo, dat hij nu en dan lopend naar het zieken huis komt. Daar is hij toe in staat." Willy Lages zelf weigert pertinent met vreemden te spreken. Vandaar, dat hij aldus dokter Utseh de arts ge machtigd heeft tot verklaringen. Zo over Nederland en de Nederlanders: „Sinds zijn verblijf in Braunlage heeft Lages in mijn bijzijn over Holland en de Hol landers nog niet één onvriendelijk woord gezegd." De minister van Justitie, prof. dr. Samkalden, zal zich pas met de vaste Kamercommissie voor Justitie ver staan over „het geval-Lages" als het rapport van dokter N. de Voogd, ge neeskundig Inspecteur van het Gevangeniswezen in Nederland, over de toestand van de Duitse oorlogsmis dadiger hem heeft bereikt. „Wanneer dit rapport kan worden verwacht, is niet bekend," aldus een woordvoer der van het ministerie. 0 Het Haagse gemeentebestuur heeft de Dienst van Gemeentewerken op dracht gegeven een plan met kostenra ming te maken voor de toekomstige ontwikkeling van het openbaar vervoer in Den Haag. Primair wordt daarbij gedacht aan een stelsel van vrije tram banen met, waar nodig, tunnels of via- dukten: een zogenaamde semi-metro. UTRECHT Een gevangenisstraf van zeven jaar, met aftrek van voorar rest, eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. A. Somer- wil, vrijdagmiddag tegen de 23-jarige student J. W. O. uit Utrecht, die op de vierde mei van dit jaar op zijn kamer zijn meisje, de 20-jarige Henriëtte M door wurging om het leven bracht. De officier achtte de subsidair ten laste gelegde doodslag bewezen. De student kende het meisje al van kindsbeen af. Zij waren samen opge groeid. Halverwege het vorig jaar kwa men zij tot de ontdekking, dat zij een diepere genegenheid voor elkaar koes terden. Dit leidde tot een vaste relatie. Zij zagen elkaar regelmatig, maar in de eerste maanden van dit jaar werd het meisje, dat in Enschede voor logo pediste studeerde, onzeker. Zij begon aan haar liefde voor de Utrechtse student te twijfelen. Door die onzekerheid ontstonden er moeilijkhe den in hun verhouding. Het meisje be sloot aan alle onzekerheid een einde te maken. Op 1 mei verbrak zij vol gens de officier nogal bruusk de re latie. Drie dagen later reisde zij, op aan drang van de jongen, naar Utrecht om de zaak uit te praten. Het gesprek had plaats op de kamer van de student in de Utrechtse Bouwstraat. Het verliep aanvankelijk goed, maar toen het meis je liet weten toch bij haar besluit te blijven en liet doorschemeren dat er een ander was, raakte de student buiten zinnen. Er ontstond een vechtpartij, die een fatale afloop had. Bij de aanvang van de zitting, hoor de hij de dagvaarding snikkend aan. Direct daarna liet de president van de rechtbank, mr. J. W. van Eek, de deu ren sluiten om de verdachte in een ge sloten zitting te horen. Publiek en jour nalisten mochten de zaal weer in, toen het de beurt aan de getuigen was om hun verklaringen af te leggen. De belangrijkste was de getuige-des- kundige prof. dr. J. H. Plokker uit Doorn, die een psychiatrisch rapport over de student had uitgebracht. Zijn conclusie luidde, dat verdachte volledig toerekenbaar was voor zijn daad. Naar zijn oordeel, betrof het hier een geval van kortsluiting. Het hele bestaan van de impulsieve student stond of viel met ADVERTENTIE 5° het meisje. Nadat het meisje de ver houding had beëindigd, kon hij de situ atie niet meer aan en toen zij bleef weigeren, kregen primitieve, instinctie ve driften de overhand. Zijn beheer- sings-mechanisme werd doorbroken en de wurging werd een feit. Naar de stellige overtuiging van prof. Plokker, had de student niet het voor opgezette plan het meisje te doden. Hij merkte verder op dat de verdachte een nerveus temperament heeft en dat hij al eerder heftig had gereageerd in situaties waarin voor hem iets verkeerd ging. De jongen komt snel tot onaan vaardbare reacties, aldus de getuige- deskundige. Mr. Somerwil begon zijn requisitoir met te stellen, dat hij de primair ten laste gelegde moord niet bewezen acht te. In grote lijnen schetste de officier hoe de verhouding tussen de student en het meisje tot stand was gekomen, hoe er moeilijkheden waren opgetreden en hoe er tenslotte een misdaad uit was voortgevloeid. Mr. Somerwil ging uit van de mening van de psychiater, aat de verdachte volledig toerekenbaar is. Hij herinnerde eraan, dat de student aanvankelijk nogal merkwaardig had gereageerd, toen het meisje had laten weten geen prijs meer te stellen op een verdere omgang. Met vrienden en vrien dinnen had hij een, wat de officier noemde, vrolijk weekeinde doorge bracht, voordat het meisje uit Ensche de naar Utrecht kwam. Mr. Somerwil constateerde bij de verdachte een oppervlakkigheid en een tekort aan zeltstandigheid. Hij had, naar zijn oordeel, nooit geleerd zich te beheersen. Hij had dat ook niet op de vierde mei gedaan. Een straf van zeven jaar met attrek was, volgens de verte genwoordiger van het openbaar mini sterie, op zijn plaats. Beide raadslieden, mr. J. K. Mathuisen en inr. B. Stokvis, pleitten voor ont slag van rechtsvervolging. Volgens hen was van moord geen sprake, evenmin als van de temastegeiegde doodslag. Wel meenden de raauslieden, dat zou kunnen worden gedacht aan mishande ling, de dood ïen gevolge, hebbende. Keiuiierkend in deze zaak was liet ver schil in opvattingen tussen de juristen en psychiaters, uit gaf ook tijdens de pleidooien aanleiding tot discussie. Mr. Mathuisen noemde een beslissing van de rechtbank in deze zaak „ont stellend moeilijk". Hij stelde met na druk, dat het meisje van verdachte zijn liefde jegens haar niet op dezelfde manier heeft beantwoord. Voor ver dachte was zij „de" grote liefde. Hen riëtte had echter een harde levensop vatting; zij liet duidelijk tot uiting ko men dat haar vriend haar op de lange duur ging vervelen. Dat de gevoelens van het meisje niet zo diep zaten, was, volgens hem, al eens gebleken, toen O. zijn auto moest verkopen en daarna de verhouding opeens minder goed was geworden. Het studiehoofd uit Oosterbierum heeft de top van de politieke pi ramide bereikt: Jelle Zijlstra /,8is minister-president. Op 31t-jarige leef tijd, in 1952, kwam hij voor het eerst in een regering, formateur Donker nodigde de briljante hoogleraar in de theoretische economie toen uit voor de portefeuille van Economische Za ken. Het verhaal gaat, dat de socialist Koos Vorrink deze tip had gegeven op basis van een paar artikelen van de jeugdige hoogleraar over het P.v.d.A.-plan „De weg naar de vrij heid". Het heeft prof. Zijlstra heel wat moeite gekost zich los te rukken uit de geliefde sfeer van de Vrije Universiteit, waar hij al op 50-jarige leeftijd hij was nog doctorandus hoogleraar was geworden. Nadat hij eenmaal „ja" had ge zegd, heeft hij zich met alle, wat nerveuze concentratie en de hele in zet van zijn intelligentie in de prak tische economie en de politieke strijd gegooid, al werd het wat minder, toen hij in 1963 van minister Eerste- Kamerlid werd. Een rustpunt is voor hem Fries land, waarheen hij zich af en toe te rugtrekt - naar zijn zeilboot en bui tenhuisje bij Drachten, bijvoorbeeld, ivaar hij in zijn Buick geregeld heen rijdt, ook als hij voor een moeilijke beslissing staat, zoals toen formateur Sclimelzer hem een paar weken gele den vroeg voor het minister-presi dentschap. Het Friese land is zijn „heitelan". In Oosterbierum, in de gemeente Bar- radeel, waar hij werd geboren, ging hij op de lagere school en las hij de plaatselijke bibliotheek uit. In Har- lingen ging hij naar de h.b.s. einddi ploma met negens en tienen), op de fiets heen en terug door de Friese polders. In Friesland ook zat „Us Jelle" ondergedoken bij zijn schoon ouders, toen hij als student aan de Economische Hogeschool in Rotter dam de loyaliteitsverklaring van de bezetter wiegerde te tekenen. Prof. Zijlstra bleef van 1952 tot 1959 minister van Economische Za ken en van 1959 tot 1963 was hij, in het kabinet van prof. De Quay, mi nister van Financiën. Daarna was hij lid van de Eerste Kamer. Een solide wijze van regeren, scherpzinnige betogen en rappe tong hebben hem een groot gezag gegeven, in de politieke wereld en in het be drijfsleven. Hij is een felle man, naast wie in een kabinet de verzoe nende figuur van prof. De Quay („een soort vaderfiguur" zei iemand onlangs) een goede aanvulling zal vormen. Prof. Zijlstra is een zuinig man. Hij heeft het nieuwe kabinet ruim schoots voorzien van dubbel-porte- feuilles: één minister voor twee „ba nen" er geen cent extra selaris. Nu loopt een ministersloon met al les wat eraan vast zit aardig in de papieren en het zou zonde zijn om zoveel geld uit te geven voor een man, die toch maar een paar maan den aan het roer heeft te staan. Een minister verdient bruto f 61(58,per maand. Daar gaat na tuurlijk een flinke schep belasting af, sociale lasten en J)V2 pro cent pensioenpremie. Voor bewinds lieden geldt een speciale pensioen regeling. Zo'n politiek pensioen be draagt 5 procent per dienstjaar, met een minimum van twee jaar. Als iemand ook maar één dag minister is geweest, krijgt hij 10 procent van zijn laatste salaris, dus nu f 61(5,30 per maand, bruto. Het maximum bereikt hij na acht dienstjaren. Dat komt neer op 1(0 procent van het laatste salaris. Mi nister Luns, die al l/( jaar minis ter is, krijgt op 65-jarige leeftijd toch niet meer dan die 1(0 procent. Ministers, die naar huis worden ge stuurd, zoals nu met de socialistische bewindslieden en met mr. Cals ge beurt, komen op wachtgeld te staan. Een jaar lang krijgen zi j80 procent van hun salaris, het tweede jaar na hun ministerschap 65 procent en het derde tot en met het zesde jaar 50 procent. Hun andere inkomsten worden on middellijk van het wachtgeld afge trokken, zodat na hun ministerschap het mes niet aan twee kanten snijdt. DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen, na de huwelijksaangifte op zaterdag 10 de cember, door het gemeentebestuur van Rotterdam worden ontvangen. Het paar zal 's middags een rijtoer maken door de stad, die by het Concert- en Con gresgebouw „De Doelen" eindigt. Het gemeentebestuur van Rotterdam zal de Prinses en de heer Van Vollenhoven in de Kleine Doelenzaal een gezellig uurtje met Rotterdamse kunstenaars aanbie den. 's Avonds zullen de ouders van de bruidegom een diner in besloten kring aanbieden. Dinsdag 20 december zullen prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven in Schiedam worden ontvangen. Het ge meentebestuur zal in het Stedelijk Mu seum een geschenk aanbieden. Het paar zal hierna de tentoonstelling „Oranje en Schiedam" bezichtigen, die in het mu seum is ingericht. Woensdag 21 december zijn de prin ses en de heer Van Vollenhoven de gast van de gemeente Amsterdam. In het Concertgebouw zal 's avonds een uit voering worden gegeven door het Con certgebouw-orkest o.l.v. Bernard Hai- tink. Solistische medewerking verlenen Aafje Heynis, (alt). Jan Wijn (piano) en Wim Groot, (trompet). Zoals bekend, zullen prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven 's mor gens 9 januari, de dag voor hun huwelijk, naar 's Gravenhage komen. Zij zullen ook daar feestelijk worden ontvangen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het dagelyks bestuur van de Sociaal-Economische Raad zal nagaan of het juist is, dat alle kosten van zyn werk voor zyn rekening moeten komen. Dit verklaarde de voorzitter, drs. J. W. de Pous, tijdens de vrydag ge houden openbare vergadering van de raad, waarin onder meer de begroting voor 1967 werd vastgesteld. Een tweetal leden van de raad drong er op aan, dat het dageiyks bestuur de financiering van allerlei werkzaamheden nog eens onder de loep zou nemen. Dit naar aanleiding van het voorstel om de inkomsten van de S.E.R. te verhogen door de opcenten op de heffingen voor het handelsregister, die ten goede komen aan de S.E.R., van 20 op 80 te brengen. Dit betekent een stijging van 25 h 50 cent per jaar voor de kleinere ondernemingen, tot 90 gulden per jaar voor de allergrootste. De heer H. de Mooij (Chr. Midden stand) vroeg zich bij dit voorstel af: „Waar gaan we naar toe?" Weliswaar is deze verhoging een speldeprik in de totale kosten, gaf hij toe, maar we moeten, zo meende de heer De Mooij, letten op de toeneming van de kosten op elk gebied. Daarom stelde hij de vraag of de S.E.R. alle adviezen, die hij uitbrengt, cadeau moet geven. Mr. Vaandrager (K.N.L.C.) wees er op, dat door de verhoging van de op centen ook de bijdragen van het Land bouwschap en het Bosschap omhoog gaan, terwijl juist het Landbouwschap bezig is met het doorvoeren van dras tische bezuinigingen, onder meer door het mes te zetten in de subsidies. In dit verband vroeg de heer Vaandrager HAARLEM Op de hoek van het Frans Halsplein en de Schotersingel in de omgeving van het station van Haar- leem heeft zich omstreek kwart over twaalf gistermiddag een gasontploffing voorgedaan, die veel schade heeft aan gericht aan een woning. De straat lag vol glas en het wegdek werd vernield. In deze buurt wordt nog geen aardgas gebruikt. DEN HAAG. Het liberale Kamer lid dr. C. Berkhouwer heeft de minis ter van Justitie verzocht mondeling, d.w.z. in de Kamer, rekening en ver antwoording af te leggen over de kwestie-Lagen. Hij vraagt dit naar aan leiding van de berichten, dat Lages' gezondheidstoestand zoveel zou zijn verbeterd, dat hij uit het ziekenhuis te Braunlage (Duitsland) ontslagen is en zijn intrek bij zijn vrouw heeft geno men. Dr. Berkhouwer wil van minister Samkalden weten of deze berichten juist zijn. Mocht dit het geval zijn, dan vraagt hij de demissionaire bewinds man in de Kamer uiteen te komen zet ten hoe een en ander zich heeft toege dragen. Het Kamerlid herinnert er in zijn vraag aan, dat Lages in juni van dit jaar strafonderbreking kreeg en naar Duitsland mocht worden ver voerd, omdat zijn levenseinde nabij zou Volgens een voorlopig onderzoek is een lek in de gasleiding in de woning van mevrouw H. P. M. Breukelaar aan het Frans Halsplein nummer 10 de oorzaak van de ontploffing geweest. Het ontsnapte gas is in het riool gestroomd in de richting van de douchecel op de eerste etage. Men neemt aan, dat het gas bij de badgeyser tot ontploffing is gekomen. Mevrouw Breukelaar zat beneden met een bejaarde vriendin koffie te drinken, toen ze 'n geweldige knal hoor de. Beide dames bleven ongedeerd. In een hoek van de kamer ontstond brand maar een voorbijganger slaagde er snel in het vuur te blussen. Grote schade werd aangericht op de eerste verdieping. Daar werden alle rui ten vernield en het plafond is gedeelte lijk omlaag gevallen. In het naastge legen huis, waar een opleidingsinstituut voor de handel is gevestigd, werd even eens schade op de eerste verdieping aangericht. Ook daar werd het plafond gedeeltelijk vernield en vielen stukken uit de muren. Een begin van brand kon daar snel door de bewoners worden geblust. Door de ontploffing is ook het weg dek op het Frans Halsplein beschadigd. De totale schade schat men voorlo pig op ongeveer f 10.000. ADV ER TENTIE MEESTERWERKEN VAN Z TOT A of er geen reden is om van de over heid een bijdrage te vragen in de kos ten van het werk, dat de raad doet voor het consumentenbelang. De voorzitter, drs. De Pous, onder schreef allereerst de woorden, waar mee mr. Vaandrager het werk van de ambtenaren van de S.E.R. had gepre zen. Met een zeer beperkte staf wordt een omvangrijke hoeveelheid werk ver richt, zei drs. De Pous. Dat de werk zaamheden van de raad zich uitbrei den, vond de voorzitter een gelukkig verschijnsel, omdat hieruit blijkt, dat de overheid de S.E.R. inderdaad be schouwt als het toporgaan van het be drijfsleven. Niet juist zou het echter zijn, meen de drs. De Pous, als de raad zich voor al zijn werkzaamheden zou laten beta len. Met de opvatting van de vroegere minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, was de voorzitter het eens, dat als het bedrijfsleven medezeggen schap wil, het er ook aan moet beta len. Maar van de andere kant vond drs. De Pous het van belang, dat het dagelijks bestuur na zou gaan of alle kosten voor rekening van de S.E.R. moeten komen. De begroting werd hierna zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Sociaal-Economische Raad be raadde zich gisteren in besloten verga dering over het ontwerp van het ne gende halfjaarlijkse economische rap port, dat zijn commissie Ontwikkeling Nationale Economie heeft opgesteld. Mogelijk is dat een aantal leden van de S.E.R. eerst de plannen van het ko mende kabinet zal willen weten, alvo rens hun standpunt definitief te bepa len. Het is daarom niet onwaarschijn lijk, dat de j.E.R .de beraadslagingen volgende week zal voortzetten en dat het rapport eerst dan openbaar zal worden. Volgende week zal het rapport echter moeten verschijnen, omdat het de ba sis vormt van de onderhandelingen over de lonen in 1967, die 1 december, op centraal niveau, in de Stichting van de Arbeid beginnen. Op het speciale rampengironummer 777 van het „Nederlandsche Roode Kruis", ten behoeve van de slachtof fers van de overstromingsramp in Ita lië, is tot vrijdag f 22.848,76 gestort. Het Rode Kruis is uiteraard erkente lijk voor deze eerste bijdrage. Gezien echter de enorme omvang van de ramp en de grote behoefte aan medi camenten, (nieuwe) kleding, dekens en ander materiaal is, zelfs om de aller ergste nood te lenigen, een veel groter bedrag beslist noodzakelijk. 9 Het treinverkeer tussen Maas tricht en Valkenburg was gister morgen enige uren gestremd, doordat een vrachtwagen beide sporen versper de. Toen de vrachtwagen de beveiligde overweg in de provinciale weg in Meerssen opreed, schoot de laadbak plotseling omhoog en trok de bovenlei ding stuk. De chauffeur sprong uit de wagen en mankeerde niets. Aan het eind van deze maand zul len bij de KLM drie categorale bonden en drie conventionele vakbon den elkaar met de directie van het be drijf rondom de tafel vinden om voor besprekingen te openen voor een CAO voor het hele personeel de eerste in de historie van de KLM. Tot dusver werden bij het bedrijf steeds tenmin ste vier verschillende CAO's afgeslo ten. f De reeds aangekondigde „aanrij dingsformulieren van de ANWB zijn klaar en de eerste zijn reeds ver zonden. Het aanrijdingsformulier (in viervoud) dient om alle betrokkenen bij een aanrijding de voornaamste ge gevens te laten noteren, die voor de bewijslevering van belang kunnen zijn. 0 Naar de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort meedeelt, is op een niet nader te bepalen tijdstip voor 1928 in de Jan Plassensteeg te Nijkerk een Romeinse munt, een sestertius, gevon den. De vindplaats ligt ruim een kilo meter ten zuidwesten van het centrum van Nijkerk. 0 Minister Biesheuvel van Landbouw en Visserij heeft bevestigd, dat wordt overwogen het beheer van de rijksmiddelbare landbouwscholen te Assen en Hengelo over te dragen aan resp. het Drents Landbouw-Genoot- schap en de Overijsselse Landbouw- maatschappij, zulks op verzoek van 't Koninklijk Nederlands Landbouwco- mité. 0 Uit de etalage van een juweliers- zaa kin de Marnixstraai tn Amster dam zijn gisternacht 117 gouden siera den merendeels damesringen ter waarde van f 11.000,-, gestolen. Het Nederlands Huisartsen Genoot schap (NHG), dat vooral de be vordering van wetenschappelijke be oefening van de huisartsengeneeskun- de ten doel heeft, viert zijn tienjarig bestaan met een gisteren in het RAI- centrum te Amsterdam begonnen twee daags congres, gewijd aan „De evolu tie van de huisartsengeneeskunst in de veranderde maatschappij". Het beroep, dat de gemeenteraden van Mijdrecht, Vinkeveen, Waver- veen en Wilnis in juni 1965 hebben in gesteld tegen het weigeren door Gede puteerde Staten van Utrecht van de goedkeuring van hun plannen, om mee te werken aan de oprichting van en deelneming in de Naamloze Vennoot schap Gasbedrijf Amstelland, is door de Kroon afgewezen. 0 De Verolme-werf in Alblasserdam heeft, in opdracht van de Indone sische regering, een dok, twee sleep boten en een drijvende bok gebouwd, bestemd voor een nieuwe werf in Am- bon. Het dok lengte 100 m, breedte 22 m zal maandag a.s. worden ge doopt door mevr. Sudjarwo Tjondrone- goro, echtgenote van de Indonesische ambassadeur in ons land. 0 Rooms-katholieken en oud-katho lieken in Rotterdam zullen 12 de cember een gemeenschappelijke dienst houden. Zij geven hiermee gehoor aan de gezamenlijke herderlijke boodschap van de bisschoppen van beide kerken. Het ligt in het voornemen van de Actiegroep Viëtnam om dit week einde een protestmars naar Den Haag te organiseren, waaraan zal worden deelgenomen door demonstranten uit Amsterdam, Haarlem, Leiden en Den Haag. Deze „mars" zal gedeeltelijk lopend, gedeeltelijk per trein en auto bus worden afgelegd. AMSTERDAM. De 32-jarige sla ger J. Mulder uit Amsterdam schrok gisternacht wakker door het openen van zijn slaapkamerdeur. Tot zijn ver bazing, stapte een man naar binnen, die hem verzocht zijn handen omhoog te steken. In plaats van op dit verzoek in te gaan, sprong de slager uit zijn bed om de ongewapende indrin ger te grijpen. Deze wist na een wor steling, waarbij enige ruiten sneuvel den, via de achterzijde van het huis te ontkomen, naar later bleek met mede neming van f 150,-, die zich in een in de hal staande tas had bevonden. v (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bisschop dr. Tibor Bart ha, leider van de eerste officiële delegatie van Hongaarse protestantse ker ken, die thans ons land na de Tweede Wereldoorlog heeft bezocht, meent, dat zijn deelneming aan de vergadering van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk, deze week In Driebergen, alleen al nuttig is geweest doordat de band, die altyd al tussen de protestanten in beide landen bestond, is versterkt. Op het ogenblik studeert één Hongaar theologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. De bedoeling is, dat binnen niet al te lange tijd een tweede student naar ons land zal komen. Waarschijnlijk zal deze colleges volgen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam of aan de Theologische Hoge school in Kampen. Het aantal Hongaarse studenten in de theologie op het ogenblik alleen één in West-Duitsland en in Zwitserland dat in het buitenland gaat studeren, zal volgens bisschop Bartha, in de nabije toekomst worden uitgebreid. Gedacht wordt aan Schotland, Engeland, Frankryk en de Verenigde Staten. „Aan onze beide theologische hogescholen in Hongarije tezamen studeren op het ogenblik 118 studenten. Dat is een aantal, dat de behoefte voldoende dekt", aldus de bisschop, tijdens een persconferentie vrijdagmorgen in Den Haag. DEN BOSCH Een felle uitslaande brand, die gepaard ging met hevige rookontwikkeling, heeft vrijdagmorgen alleen de muren maar overgelaten van het Boernleenbankfiliaal te Den Bosch. Van binnen werd het pand zeer zwaar beschadigd. I Volgens de brandweer, die na de alarmering van 's ochtends half tien, het vuur met zes stralen bestreed, zou de brand ontstaan zijn bij de ketel van de centrale-öliestookverwarming. Via het buizenstel, dat warme lucht door het gebouw brengt, werd het vuur ra zendsnel door het pand verspreid. Gelijkvloers was het bankfiliaal zelf gevestigd. Daarboven woonde de filiaal houder. De inventaris van zowel bank als woning ging verloren, maar er is, naar men aanneemt, geen geld ver brand. 0 Een nagenoeg nieuw stenen gebouw van de kalvermesterij Schuurman aan de Veenstraat te Lunteren is vrij dagmorgen door brand totaal verwoest. Er kwamen 61 kalveren in de vlammen om het leven. De fel uitslaande brand werd door buren ontdekt. De brand weerkorpsen van Lunteren en Ede ston den machteloos tegenover de vuurzee. In korte tijd stond het gebouw geheel in brand. Door nat houden wist men de houten loodsen, die in de nabijheid ston den te behouden. AMSTERDAM. De Stichting Al- bert Schweitzerprijs heeft voor het ko mende jaar drie prijzen toegekend, om een bijzonder karakter te geven aan 't bereiken van het eerste lustrum. In ja nuari a.s. zal de prijs namelijk voor de vijfde maal worden uitgereikt. De prijs op voordracht van de com missie voor de geneeskunde is toege kend aan de heer Benjamin J. van Es- so, arts, geboortig uit Amsterdam, thans onder de naam Dokter Ben-Assa werkend in Israël. Twee prijzen zijn toegekend op voor dracht van de commissie voor christe lijke en humanitaire arbeid, namelijk aan mej. A. B. Korndorffer, heilpeda- goge en logopediste te Oosterbeek en aan dr. Heinrich K. E. Gruber, eme ritus-predikant van de Evangelische Kerk van Duitsland en voormalig dom proost te Berlijn.

De Vallei | 1966 | | pagina 5