Was Amelia Earhart spionne voor V.S.? Familie Zwolsman borg voor obligatielening Zuivering Indonesische ieger duurt voort Dominas-bende roofde tij deus hu weiij ksr eis SCHOOL-SLAG Landdag Rusland wil Franse liulp bij industrie De Gaulle onder druk om Hanoi diplomatiek te erkennen Officieel onderzoek in Amerika bepleit Over de grenzen NIEUW BOEK OVER RAADSEL IN 1937 ÉÉN ACTIE VOOR VIJF WERELDDELEN Johnson uit liet ziekenhuis Treinramp in N.-Korea Opzet Speurwerk Geborgen Arabisch 5e taal in UNESCO Omwisselingsaanbod E.M.S. V.N.-soI daten op Cyprus smokkelden wapens Athenagoras ziet hereniging Vernieuwingen in Jezuietenorde Bil ly Graham boekte winst Pers, Radio en Televisie vestigen uw aandacht op de actie School-Slag. Ook u bent betrokken bij goed onderwijs in vijf werelddelen. Doe daarom mee aan deze wereldwijde dienstverlening! Steun volksopvoeding en onderwijs vanuit het Evangelie. School-Slag rekent zonder meer op u. Laat dit appél niet onbeantwoord, maar gééf! giro 515 Hilversum. Actie-Bureau Simon Stevinweg 146, Hilversum. Tel. 02950-41372 Italiaanse soldaten zagen spoken Verslaving neemt toe in Engeland Oostenrijk mag raketten hebben Uitvinder gasmasker overleden ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 (Van een correspondent) NEW YORK Op 2 juli 1937 startte Amelia Earhart, de dappere Ame rikaanse vrouwelijke piloot, het idool van haar generatie, haar tweemotorige Lockheed-Electra „Lady Lindy" te Lae op Nieuw-Guinea voor de laatste gro te sprong van haar vlucht rond de wereld, waarvan nog circa elfduizend kilo meters moesten worden afgelegd. Haar enige metgezel was Fred Noonan, die als marconist meevloog. Het doel voor deze dag was het op vierduizend kilometer afstand in oostelijke richting gelegen eiland Howland, een kleine atol onder Amerikaans bestuur in de groep van de Marshall-eilanden. Zij hadden benzine voor ruim zeven duizend kilometer aan boord. Maar zij zijn nimmer op Howland aangekomen. Zij zijn spoorloos verdwe nen. Op persoonlijk bevel van president Roosevelt werden meteen tien oor logsschepen samengetrokken om naar het vermiste vliegtuig te speuren. Een maand lang werd het zoeken voortgezet. Systematisch werden 660.000 vierkante kilometer van de Stille Oceaan uitgekamd, doch alles was vergeefs. In 1939 werd de nala tenschap van Amelia Earhart toege wezen aan haar echtgenoot, de uitge ver George Putnam, nadat zij tevo ren officieel als overleden was gere gistreerd. Alles leek erop te wijzen, dat Ame lia inderdaad met haar vliegtuig was verongelukt. Zij was trouwens al eer der door het oog van de naald gekro pen en het nieuws van haar vermis sing wekte niet eens zoveel verba zing. Desondanks geloofden vele Amerikanen, dat er toch iets geheim zinnigs aan de hand was. Volgens een bepaalde theorie, die later is gebruikt voor de Hollywood- film „Flight for Freedom", zou de dappere vrouw met haar marconist volgens een zorgvuldig uitgewerkt plan van het toneel zijn verdwenen om een voorwendsel te geven tot een grootscheepse opsporings- en red dingsactie. Amerikaanse verkennings vliegtuigen zouden daarmee een unie ke kans hebben gekregen boven het Japanse deel van de Marian en rond te neuzen. Bekend was immers dat deze eilandengroep, die de Japanners als mandaatgebied van de Volken bond hadden ontvangen, in strijd met de internationale bepalingen heime lijk als militaire basis werd inge richt. Amelia's naam werd niet genoemd in de film, die in 1943 in première ging, twee jaar na de Japanse over val op Pearl Harbor. Er kon echter geen twijfel aan bestaan, dat Japan bezig was zich over de gehele linie op oorlog voor te bereiden in de pe riode toen het vliegtuig verdween. Was Amelia inderdaad een spionne van de Verenigde Staten? Als het juist is, waarom is dat dan nimmer toegegeven? En als het niet klopt, waarom was Roosevelt dan zo royaal om enorme geldsbedragen beschik baar te stellen uit de overheidskas voor de vliegtocht van Amelia Ear hart naar het eiland Howland, een volstrekt privé avontuur? En waarom stationeerde hij oorlogsschepen als navigatiebakens langs de voorgeno men route? Nu, bijna dertig jaar na het sen sationele gebeuren, is een radio verslaggever uit Californië, Fred Goerner, met nieuwe bijzonderhe den voor de dag gekomen. Hij heeft zes jaar lang ijverig gespeurd en niet minder dan vier reizen naar de eilanden in de Pacific voor dit doel ondernomen. Heeft de Hollywood- film toch meer dan een kern van waarheid bevat? Goerners boek, „The Search for Amelia Earhart", heeft vier Ameri kaanse senatoren ertoe gebracht, aan te dringen op een onderzoek vanwege het congres naar de mysterieuze af faire. Zij willen, dat het onderzoek nog dit jaar ter hand wordt genomen en dat vóór alles geheime documen ten uit het Pentagon te Washington, het ministerie van Defensie, te voor schijn worden gehaald. Goerner be weert althans, dat die stukken er zon der enige twijfel zijn. De theorie van Goerner luidt, dat de „Lady Lindy" 800 kilometer uit de koers is verongelukt boven de Mar shall-eilanden en dat Amelia Earhart en haar licht gewonde metgezel door de Japanners als spionnen werden ge vangen genomen. Zij zouden vervol gens zijn gebracht naar het eiland Saipan, waar destijds het Japanse hoofdkwartier voor het gebied van de Pacific was gevestigd. Amelia zou daar aan dysenterie zijn gestorven, terwijl Fred Noonan zou zijn terecht gesteld. Goerner heeft onder meer gespro ken met Amerikaanse oud-mariniers, die intussen allang weer in de bur germaatschappij zijn teruggekeerd. Zij konden zich nog levendig herinne- rei hoe zij in 1944, na de verovering van Saipan tijdens een der bloedigste episodes van de gehele oorlog, op dracht kregen de stoffelijke resten van een vrouwelijke vlieger en haar begeleider te bergen uit een graf op een Japanse begraafplaats. Het grai was niet op een bepaalde manier aan geduid. Zoals te doen gebruikelijk, werden de lijken tenslotte naar Ame rika vervoerd. Officieel is dit relaas niet beves- PARIJS De organisatie voor On derwijs, Wetenschappen en Cultuur van de Verenigde Naties (UNESCO) heeft sloten met ingang van 1968 het Arabisch op beperkte wijze als vijfde officiële taal van de organisatie te erkennen. Een resolutie hiertoe, gesteund door 13 Arabische staten, werd op de UNES- CO-conferentie in Parijs door de admi nistratieve commissie aangenomen, waardoor het zeker is dat zij binnen kort door de volledige conferentie zal worden goedgekeurd. De vier officiële werktalen van de UNESCO zijn Engels, Frans, Spaans en Russisch. Bepaald is dat het Arabisch op de volgende algemene UNESCO-conferen- tie in 1968 gebruikt zal worden, evenals in enige sub-commissies. Ook zullen belangrijke documenten in het Arabisch worden vertaald. DEN HAAG. Bijna tweeduizend aandeelhouders van de „Exploitatie Maatschappij Seheveningen" (EMS) NV hebben in het Scheveningse „Kur- haus" hun voorzitter, de heer R. Zwolsman, het nu reeds twaalf maan den tegemoet geziene omwisselings aanbod voor aandelen EMS in obliga ties horen uiteenzetten. De obligatie lening, die voor de omwisseling zal worden uitgegeven, is een zeven en een half procents lening, maximaal groot veertig miljoen gulden. De lening heeft een looptijd van 25 jaar en is verdeeld in stukken van honderd gulden nomi naal. De aflossing zal geschieden in twintig gelijke jaarlijkse termijnen. In tegenstelling tot wat aanvankelijk werd verwacht, zal de lening worden uitgegeven door de „Centrale Admini stratie Maatschappij", waarvan de eni ge aandeelhouders de vijf kinderen van de heer Zwolsman zijn. Het gehele ver mogen van de familie Zwolsman zal borg staan voor de schuld, die door de uitgifte van de obligatielening ontstaat. Aandeelhouders EMS, die dit wensen, kunnen hun aandelen, nadat ze nog de over het boekjaar 1965 aangekondig de agiobonus van vijftig procent heb ben geïncasseerd, voor tweederde om zetten in obligaties „Centrale Admini stratie Maatschappij". Voor eenderde deel blijven ze in de oude vorm belang houden bij de EMS. Dit betekent, dat nominaal honderd gulden aandelen EMS, recht zal geven op nominaal tweehonderd gulden zeven en een half procents obligaties „Cen trale Administratie Maatschappij", ter wijl de aandeelhouders, die van het aanbod gebruik maken voor nominaal vijftig gulden, per nominaal 150 gul den een aandeel in de EMS zullen be houden. De heer Zwolsman kondigde aan, dat de Zwolsman-groep, die een meerder heidsbelang heeft bij de EMS, en de familie Zwolsman niet van het omwis selingsaanbod gebruik zullen maken. De EMS-aandelen, die de „Centrale Administratie Maatschappij" door de omwisseling verkrijgt, zullen onder trustverband worden geplaatst. Het voorstel, zoals de heer Zwolsman dat in de jaarvergadering deed, komt voor in een concept-omwisselingsbe- richt, dat op 15 november aan de „Vereeniging voor den Effectenhan del" is voorgelegd. De heer Zwolsman zei te hopen, dat het officiële bericht spoedig kan verschijnen. Zoals bekend, heeft de omwisselings operatie ten doel een einde te maken aan de speculatie die rond het aandeel EMS ter beurze is bedreven, en die ten koste zou gaan van de kleine aan deelhouders. Bovendien wil de heer Zwolsman met de omwisseling berei ken, dat de EMS-aandeelhouders meer zekerheid krijgen. Naar de heer Zwolsman verder mee deelde, zal de betaling van rente en af lossing op de obligaties voor de „Cen trale Administratie Maatschappij" geen bezwaren opleveren. NICOSIA. De militaire politie van de V.N.-strjjdmacht op Cyprus heeft drie Oostenrijkse en twee Ierse leden gearresteerd, wegens poging tot het smokkelen van explosieven naar een Turks dorp op Noordwest-Cyprus, heeft een V.N.-woordvoerder meegedeeld. De V.N.-bevelhebber, de Finse gene raal Martola, heeft bevolen dat de be trokken militairen onmiddellijk naar hun land worden teruggestuurd voor dis ciplinaire maatregelen door hun eigen autoriteiten. De vijf werden op 13 november aangehouden. tigd. Generaal Wallace, de huidige commandant van het Korps Mari niers, verklaarde slechts, dat hij de theorie, volgens welke Amelia Ear hart en Fred Noonan ter hoogte van de Marshall-eilanden zouden zijn ver ongelukt, niet wilde bestrijden. WASHINGTON President Lyndon B. Johnson, wiens herstel van twee kleine operaties voorspoedig verloopt, zal heden het Bethesda marinehospi taal kunnen verlaten, om verder te rus ten op zijn boerderij in Texas. De president die zei dat hij zich „ge weldig goed" voelde, zal omstreeks het middaguur naar de luchtmachtbasis Andrews rijden vanwaar hij met een straalvliegtuig naar Texas zal vliegen. NEW YORK De hereniging van de orthodoxe en de rooms-katholieke kerk is niet erg ver af, aldus heeft de Or thodoxe oecumenische patriarch van Constinantinopel Athenagoras gezegd, in een exclusief gesprek met een ver tegenwoordiger van de „New York Ti mes", John Cogley. De patriarch had gezegd, dat hij misschien zelf de hereniging niet meer zou meemaken, gezien zijn leeftijd van reeds 81 jaar, maar zijn interviewer zeker wel. Mgr. Athenagoras wil volgend jaar in Rome een bezoek brengen en dan met Paulus de zesde de „vertrouwelijke be sprekingen hervatten, welke wij in Je ruzalem hebben gevoerd". De orthodoxe patriarch zei nog, dat de Paus in een herenigde kerk de ere plaats zou krijgen „die toekomt aan de bisschop van Rome of, zoals de ortho doxen het zien, aan de „patriarch van het Westen". VATICAANSTAD De Jezuïetenor de, 432 jaar geleden gesticht door Ig natius de Loyola, heeft vernieuwingen aangekondigd in overeenstemming met de geest van het oecumenisch concilie. De Jezuïeten, ook wel „de soldaten van de kerk" genoemd, hernieuwden echter ook hun onvoorwaardelijke plicht de Paus te dienen. Ook de traditionele belofte van ge hoorzaamheid wordt hernieuwd als „een waarmerk van de Jezuïetencode". In een communiqué, uitgegeven aan het einde van de 31ste algemene con gregatie van de orde, wordt naast de gelofte van gehoorzaamheid, ook de nadruk gelegd op het belang van „een rijpe verantwoordelijke deelneming van de orde in het gemeenschappelijk ne men van wijze besluiten en aan de doeltreffende uitvoering van dergelijke besluiten". A Over enkele dagen zal het Deense volk een nieuw parlement kiezen. De Deense T.V. heeft nu het Parlement gevuld met fraaie ballonnetjes, die de plaats van de afgevaardigden inne men. Tijdens de uitslagen zal een spe ciaal aangestelde „prikker" die ballon netjes die niet-gekozen afgevaardig den voorstellen, doorprikken. LONDEN De evangelisatiekruis tocht van Billy Graham in Londen, in juni gehouden, heeft een netto-winst van f 540.000 opgeleverd. Uit een financieel verslag van het kruistocht-comité blijkt dat van april tot september 1966 een bedrag van 336.460 pond werd opgehaald. De uitga ven in deze periode de voorbereidin gen, de werkelijke kruistocht en de af sluiting bedroegen 282.000 pond. Het overschot zal worden gebruikt voor Graham's volgende kruistocht in Engeland, welke in juni volgend jaar wordt gehouden. DJAKARTA. De sterke man van Indonesië, luit-gen. Suharto, is kenne lijk nog doende met het uitkammen der strijdkrachten op linkse, president Soekarno steunende, elementen. De meest recente aanwijzing is een bericht in een Indonesisch dagblad de ze week, dat tien militaire chefs zijn gearresteerd door pro-Suharto troepen in een poging een „gewapende bot sing" tegen te houden. Bijzonderheden over het beweerde komplot zijn door de militaire autoriteiten en de rege- ringscensuur geblokkeerd. Dinsdag maakte Suharto zelf het be richt geloofwaardig. Aanvankelijk ontkende hij er iets van af te weten, maar daarna zei hij dat het hem om „would-be officieren" ging. Pogingen van Westerse verslaggevers om Su- DORTMUND In het proces tegen de Dominas-bende in Dortmund heeft de beklaagde, Helmut Balk, beschreven hoe hij in zijn wittebroodsweken, op huwe lijksreis in Nederland, samen met Petras Dominas de etalage van een Amster damse juwelierswinkel had leeggeroofd, waarbij zij voor een waarde van onge veer veertigduizend gulden buit maakten. Volgens Balk, had Dominas nog een band van een hem achtervolgende taxi stukgeschoten. Maar Dominas zelf bleef ontkennen by dit geval betrokken te zyn geweest. Aangaande een andere overval op een juwelierszaak in Gelsenkirchen zei Hel mut Balk, dat daaraan ook zijn broer Gerhard had meegedaan, maar dat alleen Dominas geschoten had op de politiemannen die hen na kwamen, maar van wie niemand getroffen werd. Ook wat dit geval betreft ontkende Dominas, evenals broer Gerhard, er bij betrokken te zijn geweest. Heimuts vrouw, Lucie had hem, zo vertelde hij verder, bij het zien van de ko gelgaten in zijn kleren onder tranen gesmeekt er mee op te houden, maar hij had daarop geantwoord eerst nog juwelier Schipper in Amsterdam te moeten afwer ken. Na die inbraak was de bende uiteen gevallen. ADVERTENTIE BOLZANO (Italië) Italiaanse sol daten hebben het vuur geopend op ver meende Duitstalige terroristen. Wat zij raakten was een elektriciteits kabel, voor elektrische lokomotieven, waardoor het treinverkeer over de Brennerpas werd gestremd. Uit een later ingesteld onderzoek bleek dat zich geen terroristen in de omge ving van Vipiteno, waar het incident gebeurde, waren geweest. LONDEN Uit alle aanwijzigingen blijkt, dat de verslaving aan verdoven de middelen in Engeland op alarme rende wijze toeneemt. Dit is verklaard door dr. D. W. Wylie, directeur van de afdeling onderzoek van de Britse Bayer maatschappij, op een conferentie van de vereniging der Britse farmaceutische industrie. Volgens dr. Wylie worden steeds meer kalmerende en verdovende mid delen verkocht, maar stijgt vooral het gebruik van krachtige middelen, zoals heroïne, zeer snel. Hij schatte het aantal verslaafden aan verdovende middelen in Engeland op 2.000 of meer. Vooral jongeren tus sen 17 en 25 jaar zouden met dit kwaad kennismaken. harto's opmerkingen uit een vraagge sprek met het persbureau Antara naar het buitenland te seinen, werden door de militaire censuur verijdeld. Uit welingelichte bron is vernomen, dat de arrestaties in de afgelopen week in Djakarta zijn verricht en dat het om aanhangers van president Soekar no ging. Volgens de zegslieden hadden tenminste drie der arrestanten de rang van generaal. Een aantal was lid ge weest van het inmiddels ter ziele ge gaan „nationaal front", een politieke groepering waarin communisten, naar is beweerd, aan de touwtjes trekken. De arrestaties kwamen op een tijd stip dat in Djakarta opper-officieren van alle takken van dienst in Djakar ta bijeen waren voor overleg dienende om de eenheid der strijdkrachten te bevorderen, een zaak waarmee het slecht is gesteld door meningsverschil over de vraag wat er met Soekarno moet gebeuren. WENEN De Sovjet-Unie is bereid in te stemmen met een wijziging van het artikel in het staatsverdrag van 1955, dat Oostenrijk verbiedt raketten te bezitten. Twee maanden geleden heeft de Oostenrijkse minister van De fensie, dr. Georg Prader, bij een be zoek aan Moskou meegedeeld, dat zijn land tactische luchtdoelraketten nodig had. Hij verklaarde toen op een pers conferentie, dat Oostenrijk over deze kwestie ook contact had met de V.S., Engeland en Frankrijk, die het ver drag van 1955 mede hebben onderte kend. Voor herziening van dit verdrag is de toestemming van de „grote vier" nodig. De Russen zouden hun goedkeuring hebben gegeven bij monde van presi dent Podgorny, die nu Oostenrijk be zoekt. SEOEL Een naar het zuiden uit geweken Noordkoreaanse spoorwegbe ambte heeft meegdeeeld, dat in maart 300 mensen bij een spoorwegongeluk in Noord-Korea zijn omgekomen. Een trein was in een tunnel tegen een hoogspanningskabel gereden, waar door hij onder stroom kwam te staan. Een stationschef was schuldig bevonden en doodgeschoten. Het bericht is volgens kranten in Seoel, door Noord-koreaanse journalis ten in de gedemilitariseerde zone be vestigd. ST. JOHN'S (New Foundland) Dr. Cluny MacPherson, de ontwerper van het gasmasker, dat in 1916 mede ertoe bijdroeg dat Duitsland de door dat land begonnen chemische oorlogsvoe ring stop zette, is gisteren in zijn wo ning overleden. Hij is 87 jaar geworden. Hij werkte op het Britse ministrie van Oorlog, toen hij het gasmasker ontwikkelde en was ook de eerste per soon die het persoonlijk beproefde. Voor zijn verdiensten is hij door de Britse regering onderscheiden. TAe twee jaar oude ultrarechtse natio- naaldemocratische partij heeft haa voornaamste verkiezingsleuze geleend van de Amerikaanse demonstranten voor de burgerrechten en stelt Israël als voorbeeld voor de Duitse nationalis ten. De NPD, waarvan wordt beweerd dat zij het nieuwe politieke toevluchts oord is voor ex-nazi's, houdt de Beier se bevolking de leuze „Wir setzen uns durch" voor, een vertaling van het veel in Amerika gehoorde „We shall over come". De NDP wil alle buitenlandse elemen ten uit Duitsland verwijderen en wenst alle vroegere Duitse grondgebieden die na de tweede wereldoorlog zijn bezet, weer terug te krijgen. „Als de Israëlische premier Levi Es- kol in mijn schoenen zou staan, hier vanavond", zei de spreker van de NDP, Otto Hess, deze week voor een aantal inwoners van Neurenberg, „dan zou hij dezelfde nationalistische houding demon streren als ik nu". „De Joden hebben de bewondering van de wereld verkregen door naar het land terug te keren waar zij tweedui zend jaar geleden zijn verbannen. Waar om zou de wereld zich dan tegen ons tichten, als wij naar Sudetenland terug keren, het gebied waar wij pas 21 jaar niet meer komen." TAoor ijverig de trommen van het na- tionalisme te slaan, alle andere partijen zwart te maken en de kerken ervan te beschuldigen marionet ten van de buitenlandse machten te zijn, hoopt de NDP zondag bij de verkiezin gen voor de Beierse Landdag een flin ke winst te boeken. Als dit gebeurt, zullen zij misschien de kleinste van de traditionele democra tische en parlementaire partijen vernie tigen. De „vrije democraten" (liberalen) in Beieren hebben reeds toegegeven dat zij vechten voor hun leven. Op 6 november heeft de NDP al een storm in de Duitse politieke kringen doen opsteken, door bij de verkiezingen in Hessen 7,9 procent van de stemmen te winnen. Hiervoor heeft de NDP 8 van de 98 zetels in deze staat gekregen. MOSKOU Vice-premier van de Sovjet-Unie, Nikolai Baibakof, die te vens president is van de Russische staatscommissie voor planning, heeft Frankrijk verzocht, de Sovjet-Unie te helpen bij de ontwikkeling van haar mijnbouw en andere industrieën. Baibakof deed daartoe een voorstel PARIJS. De Franse president Charles de Gaulle staat onder druk van sommige vooraanstaande mede werkers, om Noord-Vietnam volledi ge diplomatieke erkenning te verlenen. Volgens diplomatieke zegslieden heeft De Gaulle over deze kwestie nog geen beslissing genomen. Communistische zegslieden in de Franse hoofdstad verklaren, dat ook de regering in Hanoi druk op De Gaul le heeft uitgeoefend om normale diplo matieke betrekkingen tussen Frank rijk en Noord-Viëtnam te vestigen, en voor dit doel privé-besprekingen met hoge Franse functionarissen voert. Op het ogenblik heeft Hanoi een „al gemeen afgevaardigde" in Parijs, die ongeveer dezelfde bevoegdheden heeft als de Franse gezant in Hanoi. Hoe wel beide delegaties geen volledige di plomatieke erkenning genieten, hebben zij wel volledige diplomatieke on schendbaarheid en enige andere privi leges. Sommige diplomatieke zegslieden hebben te kennen gegeven, dat norma lisatie van de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen in de naaste toekomst kan geschieden. Het is volgens waarnemers echter bekend, dat minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville een nieuwe ambassade in Hanoi of Saigon wenst te vestigen. De Zuidviëtnamese ambassade in Parijs verloor in 1965 de ze status. Argumenten tegen het aangaan van volledige diplomatieke erkenning van Hanoi bestaan volgens de zegslieden ook uit de kans, dat deze kan leiden tot overneming van de Franse scholen, ziekenhuizen en andere instellingen in Zuid-Viëtnam. bij besprekingen met de Franse minis ter van Financiën, M. Debré, in Mos kou. Baibakof noemde mijnbouw, grond- stoffenverwerking en lichte industrie gebieden, waarop Frankrijk en de Sow- jet-Unie zouden kunnen samenwerken onder de in juli in Moskou gesloten overeenkomsten. „Onze economische betrekkingen kunnen veel meer omvatten dan alleen het normale handelsverkeer. Wij zullen op zeer veel terreinen kunnen samen werken, als Frankrijk daar tenminste belangstelling voor heeft" zei Baibakof volgens het Russische persbureau Tass tegen Debré. Hij stelde Frankrijk voor, de Sowjet- Unie te helpen bij de bouw van grond stoffen verwerkende bedrijven en hun produktie als betaling te nemen. Baibakof zei, dat de Sowjet-Unie Frankrijk reeds heeft gevraagd uit rustingen voor de lichte industrie ter waarde van honderd miljoen roebel te leveren. Hij zei er vertrouwen in te hebben, dat binnenkort contracten met Franse bedrijven zullen worden onder tekend. In de komende paar jaar wil de Sow jet-Unie alles bij elkaar in Frankrijk 500 miljoen roebel besteden voor de aankoop van industriële uitrusting, zo zei Baibakof. VON THADDEN Führertje ¥Ae NDP is twee jaar geleden ge- vormd uit een aantal kleine, uiterst rechtse politieke groeperingen, die alle eenzelfde kijk hadden op de Duitse kwes ties. Hoe de partij zich het moder ne Duitsland voor ogen stelt blijkt uit de volgende zinsnede uit het partijma nifest: „Terwijl de communistische kliek een deel van Duitsland in een stalen greep omklemd houdt, hebben de grote mach ten zich in W.-Duitsland gevestigd, alsof het hun eigen land is. Het land, waar zij kunnen heersen en een monopolie over hebben. De eer en de waardigheid van het volk hebben voor hen geen en kele waarde." |n 600 bijeenkomsten binnen twee we ken gehouden heeft de NDP in Noord-Beieren de bevolking haar stand punt kenbaar gemaakt. Aangezien in tenminste een van de zeven districten van deze staat een stemmental van 10 procent gehaald moet worden, verwach ten politieke waarnemers, dat de par tij geen zetel zal verwerven. Von Thadden, de vice-president van de NDP, is ervan overtuigd dat het de partij wel zal lukken een of meer ze tels te winnen. Hij verklaarde onlangs in een inter view dat „Duitsland wel wapens van de Verenigde Staten heeft gekocht en daar mee de dollar heeft gered, maar dat de aankopen Duitsland geen centimeter dichter bij de hereniging hebben ge bracht". Verder zei hij: „De Britten zeggen dat zij hun leger hier niet zullen hou den, tenzij wij hen daarvoor betalen. Laat ze toch gaan. En is er iemand die gelooft dat de hereniging dichterbij is gekomen door geld te geven aan de ont wikkelingslanden of de miljoenen Mar ken die aan Joden worden gegeven als zogenaamd smartegeld?" „„Laten we toch stoppen met het ko pen van nutteloze wapens. Laten we stoppen met de ontwikkelingshulp. La ten we ons geld dan maar besteden aan de hereniging van Duitsland." De NDP heeft blijkbaar een grote be wondering voor de Franse president. Von Thadden zei over president De Gaul le het volgende: „De Gaulle is geen superman, maar hij is een groot staatshoofd. Hij weet wat hij wil, hij weet wat het volk wil en is niet bang het volk de waarheid te zeggen." Sprekende voor een menigte mensen zei Von Thadden tijdens de verkiezings campagne in Beieren verder, dat „we zullen handelen zoals het Franse Staats hoofd om de vrede in Europa te hand haven en onze eigen bewegingsvrijheid terug te winnen." Dit is een van de uitlatingen waar mede de NDP zondag de strijd met de vrije democraten zal aanbinden. CHINESE STUDENTEN Het Chi nese persbureau meldt dat Hongarije de vijf Chinezen die daar studeren, heeft uitgewezen, „in slaafse navolging van Moskou".

De Vallei | 1966 | | pagina 6