EMS zal tegen geladen in het Veenendaal veld komen Elftallen zondag HVC zoekt herstel voor misstap tegen Wilhelmina voor Nederlandse kampioen bekend vóór start van KNAC-Herfsttocht al Twee Veenendaalse judoka's doen zwarte-bandexamen Financiën en Economie Iets meer weerstand tegen afbrokkelende koersen Rusland winnaar van Schaakolympiade Opzet van toernooi om wereldtitel voetbal ongewijzigd Niet eenmaal 13 goed in de toto Bokser na gevecht overleden Ned. Bank overweegt rem op gemeenten Zwitserland stelt (wieler)kandidatuur Concentratie in bankwereld gaat nog steeds door WISSELMARKT Graham Hill gaat voor Lotus rijden AAN HET EINDE VAN DE BEURSWEEK MARKTEN Ered ivisie Hogere omzetten De Boer Uitkering Texeira wacht nog Commissie V.N. industr. ontw.* Nog geen commissie van „wijze manneir' Bijna 3000 man bij E.M.S. E.G.K.S. zoekt stabilisatie Krist alprodukt ie in Maastricht Wessanen verwacht hogere winst Philips Meest verliezen Pagina 7 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 VEENENDAAL Morgen zullen, indien de weersomstandigheden en de terrein- gesteldheid het toelaten, op één na alle ploegen uit onze streek in het veld komen. Allereerst is daar de ontmoeting Veenendaal-EMS. De Veenendalers hoefden vorige week wegens afgelasting niet te spelen tegen WY. Velen van hen togen dan ook naar Amerongen om er de enerverende streekderby DVSACandia '66 te zien. Morgen zullen de geelblauwen wel binnen de krytlynen moeten versche nen. EMS uit Bunnik zal de gast zijn. De Bunnikse ploeg zal geen kinderachtige tegenstander zyn. Eén wedstrijd meer gespeeld dan de Veenendalers en twee pun ten minder. Verder krygt DVSA een harde dobber aan Vreeswijk. Vorige week speelden de Amerongers ten energieke party. Wanneer zy dat in Vreeswijk eveneens doen, zouden zij wellicht enige puntenwinst kunnen meenemen. Candia '66 verspeelde tegen DVSA in de laatste minuten de volle buit. Hoewel het met enkele invallers aantrad, speelde het toch een vrij goede party. Op eigen veld zullen de Rhenenaren tegen SVF uit Cothen tot winst komen. Veenendaal heeft, wellicht doordat het vorige week niet in het veld kwam, op de ranglijst twee punten achterstand op Amsvorde en één punt op KDS. Nog steeds geven de elftallen in deze vierde klasse elkaar niet veel toe. EMS staat als vijfde op de ranglijst en heeft slechts vier punten achterstand op de koploper. De inzet, die Veenendaal tegen KDS toonde, moet ook tegen EMS mo gelijk zijn. Dan zullen de geelblauwen morgen stellig de winst kunnen binnen halen. Veenendaal 812 EMS 9—10 Candia '66 zal SVF ontvangen. De Rhe nenaren moeten kunnen winnen van hekkesluiter SVF uit Cothen. Vorige week wonnen de Cothenaren weliswaar van Midlandia met 21, maar de vreug de hierom zal waarschijnlijk slechts van korte duur zijn. Candia '66 9—6 SVF 9—3 DVSA zal in Vreeswijk een moeilijke middag krijgen. Te hopen is, dat aan voerder Breeschoten door zijn tegen Candia '66 opgelopen blessure niet ver hinderd zal zijn in deze belangrijke wed strijd uit te komen. Vreeswijk heeft een goede ploeg en drie punten meer dan de Amerongers. Volgens ons winst voor Vreeswijk. Vreeswijk 98 DVSA 9—5 UPVB Om 2.30 uur zal Oranje Wit in Utrecht tegen St. Maarten spelen. St. Maarten bengelt bijna onderaan. Het heeft een jonge ploeg, die er dit jaar niet zoveel van terecht brengt. Toch wonnen de Utrechters tegen Unitas in Veenendaal. Ze zagen namelijk kans om na herhaalde offensieven van Unitas telkens terug HAVANA Rusland heeft in Ha vana voor de achtste achtereenvolgen de maal de wereld-schaakolympiade ge wonnen. In de twaalfde ronde versloegen de Russen Argentinië met 3-1, waardoor hun puntentotaal op 36 kwam. De Ver enigde Staten, die met 31 punten en één afgebroken partij de tweede plaats bezetten, kwamen in de ontmoeting te gen Roemenië nog niet tot een beslis sing: 1V2-1V2 voorlopig. De grootste ver rassing van deze wedstrijd was de ne derlaag, die de Amerikaanse kampioen Bobby Fischer tegen Florijn Gheorgia leed. De stand luidt: 1. Rusland 36 pnt.; 2. Ver. Staten 31 pnt. en 1 afg.; 3. Hongarije 31 pnt; 4. Zuid-Slavië 29 pnt. en 2 afgebr. In de tweede groep (om de 15e tot en met de 28e plaats) vergrootte Ne derland zijn voorsprong Op Oostenrijk door uit de twee afgebroken partijen van de wedstrijd tegen Columbia ander half punt te behalen. Met nog één ron de te spelen kan Nederland de overwin ning in deze groep niet meer ontgaan. De stand op kop luidt hier: 15. Nederland 35pnt; 16. Oosten rijk 29 pnt; 17. Polen 27% pnt; 18. Finland 26% pnt. te komen. De Elstenaren zullen beslist tot een zege kunnen komen. Oranje Wit 10—8 St. Maarten 94 Om 2 uur zal Maluku Muda in Scher- penzeel aantreden. De eerst ontmoeting van deze teams was nu niet direct om over naar huis te schrijven. Hopelijk zullen alle 22 spelers zich als „volwas senen" gedragen. Dus het verstand vóór alle gevoelens. Dan zou deze wed strijd een interessante ontmoeting kun nen worden van twee sterke teams. Scherpenzeel 911 Maluku Muda 88 ZURICH Het dagelijks bestuur van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft vrijdag tijdens een bij eenkomst in Zürich besloten, dat het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1970 in Mexico wordt ge houden, op dezelfde wijze wordt geor ganiseerd als de toernooien van 1962 en 1966. Dr. Helmut Kaser, de secretaris-gene raal van de FIFA, verklaarde na afloop van de bijeenkomst, dat de FIFA wel ingrijpende wijzigingen overweegt voor het toernooi om het wereldkampioen schap, dat in '74 in West-Duitsland ge houden wordt. Het gaat er voorname lijk om hoeveel teams zich voor de eindstrijd kunnen kwalificeren. Meer wilde Kaser hierover nog niet loslaten. De FIFA zal geen verdere strafmaat regelen nemen tegen Argentinië, van welk land tijdens de wedstrijden in En geland enkele spelers van het veld wer den gestuurd. De FIFA wil het laten bij de geldboete van ruim achthonderd gul den en de schorsingen, die de betrok ken spelers zijn opgelegd. De strafcommissie van de FIFA wil de Mexicaanse organisatoren van het komende toernooi wel voorstellen de in schrijving van Argentinië te weigeren wanneer het land geen garanties kan ge ven voor het gedrag van de officials en spelers. DEN HAAG De cijfers van de sporttoto 19 van het afgelopen week einde zijn: Aantal deelnemers: 682.782; prijzen- bedrag f 314.469,-. Eerste prijs: f 172.957,95, geen meldingen. Dit be drag gaat voor 2/3 naar tweede en 1/3 naar derde prijs. Tweede prijs: f 209.646,-, 18 meldin gen bruto f 11.647,-. Derde prijs: f 104.823,-, 82 meldingen bruto f 1.278,-. BREDA Cees Snepvangers, die voor Willen II heeft gereden en de ama teurwielrenner Jan Harings, broer van Huub, de Nederlandse kampioen cycle- cross, hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een tweejarig contract bij „Televizier". HVC gaat zondag een poging doen het verlies, dat zondag j.l. tegen Lim- burgia werd geleden weer goed te ma ken. Dat moet tegen het betrekkelijk zwakke Wilhelmina en bovendien op eigen terrein mogelijk zijn. FC WV en Haarlem hebben relatief eenzelfde puntentotaal. De Haarlemmers hebben twee punten minder dan de Limbur gers maar ook een wedstrijd minder gespeeld. Zondag zal in Venlo worden uitgemaakt, wie van de twee de sterk ste is en natuurlijk hopen de medege gadigden voor een van de promotie plaatsen, dat het een puntenverdeling wordt. Naast HVC zou daarmee ook Roda JC bijzonder gebaat zijn, aanne mende, dat deze Limburgse formatie ®rin slaagt in Veendam van de club van die naam te winnen. Waarvan we ove rigens nog lang niet zeker zijn. Wageningen heeft nog altijd goede vooruitzichten en zal zich die door EDO niet willen laten ontnemen. Ech ter, de Wageningers zullen het bijzon der moeilijk krijgen. De Baronie gaat vermoedelijk winnen van het op be zoek komende Hermes DVS en van PEC verwachten we een zege in de thuiswedstrijd tegen Helmondia '55. Hetgeen zou betekenen, dat de Zwolle naren weer een plaatsje opschuiven, omdat Excelsior een vrije dag heeft. Tubantia zal alles doen om in Henge lo meer afstand te nemen van rode-lan- taarn-drager Zwolse Boys en Heeren veen kon NOAD wel eens een koude douche bezorgen. ZFC blijft hoogst waarschijnlijk wel de baas over Hilver sum. AGOVV tenslotte gaat op bezoek bij SC Gooiland en mag daar al blij zijn met een puntenverdeling. In de eredivisie heeft Ajax na de ruime overwinning van zondag j.l. een comfortabele voorsprong van drie punten op Feyenoord. Die voorsprong zal het in de wedstrijd tegen Telstar zeker niet verspelen. Feyenoord zal moeten tonen de dreun van zondag te- boven te zijn in de thuiswedstrijd te gen GVAV. Stadgenoot Sparta blijft zonder twijfel in de directe omgeving via een overwinning op FC Twente, terwijl ADO over DOS de baas moet kunnen blijven. In de onderste regionen zal Elinkwijk tegen PSV weinig hoop koesteren zijn weinig benijdenswaardige positie te kunnen verbeteren, terwijl we voor Willem II evenmin veel hoop hebben in de wedstrijd tegen Xerxes. Onze overige prognoses voor de eredi visie: Go Ahead-Fortuna '54 1 Sittar- dia-NAC 1; MVV-DWS 3. CANTON De Amerikaanse bokser Ernie Crawford is donderdagnacht in het ziekenhuis van Canto (Ohio) over leden aan een hersenembolie, die hij woensdagavond tijdens een gevecht te gen zijn landgenoot Amarion Connor had opgelopen. De 26-jarige Crawford is het eerste slachtoffer van de bokssport in Ame rika van dit jaar. In 1965 stierven twee boksers aan de gevolgen van ver wondingen, die zij in de ring hadden opgelopen. VEENENDAAL (thuis) - EMS: Uit de volgende spelers zal het elftal van Veenendaal worden samengesteld: A. Blankespoor, A. Muller, G. Gerritsen, P. van Soest, G. Heykamp, H. Stuiven- berg, H. Imbos, D. van Dijk, T. Hey kamp, K. Henzen, terwijl de invaller voor de geblesseerde W. Derksen nog niet bekend is. CANDIA (thuis) - Cothen: doel: M. Kok; achter: H. van Walsum, J. van Beek, P. van Baal en C. Szadang; mid den: J. Overeem en L. v. d. Berg; voor: J. Mol, G. van Veenendaal, J. Eibers en C. van Estrik. DVSA (uit) - Vreeswijk: doel: D. v. Brink; achter: J. Buis, E. A. v. Vie- gen en J. v. Esterik; midden: v. Dijk en E. v. d. Water; voor: v. d. Pol, G. Breeschoten, C. v. Ommeren, B. v. Ommeren en E. Drost. SCHERPENZEEL (thuis) - Maluku Muda: doel: C. v. Geel; achter: H. Schipper, A. Veldhuizen en C. Vonk; midden: M. Lauwers en H. Hoef akker; voor: G. Tins, W. J. Vonk, F. Reber- gen, G. v. d. Broek en G. Vermeulen. ORANJE WIT (uit) - St. Maarten: doel: C, v. Rooterdam; achter: J. Haisch, S. Veenendaal en H. de Vries; midden: J. v. Rijn en K. v. Burken; voor: H. Slok, T. Drost, W. Bos, R. Lit en A. Takken. DEN HAAG De Nederlandse Bank overweegt hoe de provincies en ge meenten aan banden kunnen worden gelegd voor wat betreft het sluiten van leningen. Ondanks de centrale financie ring, die enige tijd geleden is inge voerd, hebben provincies en gemeenten onderhands voor een zeer hoog bedrag leningen afgesloten. Sinds de invoering van een leningpla fond ingevolge de Wet Kapitaaluitgaven Publiekrechtelijke Lichamen in 1963, is steeds duidelijker gebleken, dat het on mogelijk is de kapitaaluitgaven van de ze lichamen in de hand te houden. In verband met de krapte op de kapitaal markt, overweegt men nu in te grijpen. Minister Vondeling heeft in zijn Mil- joenennota-1967 geschreven, dat het Rijk voor zijn financieringsbehoefte in het komende jaar geen beroep op de open kapitaalmarkt zal behoeven te doen. Het aanbod op de kapitaalmarkt zou daardoor in de eerste plaats be schikbaar blijven voor gemeenten en provincies. Wel achtte hij het mogelijk, dat het Rijk kapitaalmarktmiddelen nodig zou hebben ter financiering van een in 1966 ongedekt gebleven tekort. De financie ringsbehoefte voor 1967 kon, volgens de minister, gedekt worden uit de midde len, die op voorinschrijfrekeningen be schikbaar komen. Londen: 10.09 J— 10.10; New York: 3.61 3.61 li; Montreal: 3.34 3.34 g; Parijs: 73.22— 73.27; Brussel: 7.24 g— 7.24 l; Frankfort: 90.97— 91.02; Stockholm: 69.98— 70.03 Zurich: 83.81— 83.86; Wenen: 13.98 2— 13.99 2; Milaan: 57.94 J— 57.99 i; Kopenhagen: 52.37 52.42 J; Oslo: 13.98 3— 13.99 3; Lissabon: 12.59 i— 12.61; EMMELOORD De felle stryd om 't Nederlands kampioenschap betrouw- baarheidsritten tussen de combinaties Van Beek-Verschuuren (Aalst/Eindho ven) en PouwelsWindsma (Hello/ Muiderberg) kreeg in de 28e KNAC- Herfsttocht zijn anticlimax. Van Beek en Verschuuren voerden, voordat vrij dagavond by hotel ,,'t Voorhuys" te Em- meloord het startsein voor de laatste rit, tellend voor het Nederlands kam pioenschap, de ranglyst aan. Slechts Pouwels en Windsma, houders van de titel, zouden de Brabanders nog van de eerste plaats kunnen verdringen. Enkele uren voordat de 97 deelnemers aan Nederlands oudste betrouwbaar- heidsrit aan hun opdracht begonnen, meldden Pouwels aan de KNAC-offi- cials, dat zijn co-equipier niet kon rij den. Het kampioensduo trok zich nood gedwongen terug en dat leverde Van Beek en Verschuuren, als winnaar van de Brabant-grensrit en Drie provinciën- rit, zonder verdere strijd de titel op. Gemakkelijk hebben de rijders 23 A-klassers, 28 B-rijders en 16 nieuwe lingen in de C-klasse het niet gehad. Zij kregen 12 uur de tijd om in een 480 km lang traject een kleine 100 con- ZURICH De Zwitserse Wieler bond heeft vrijdag besloten zich kan didaat te stellen voor de organisatie van de wereldkampioenschappen wiel rennen voor profs en amateurs. De laatste maal, dat de wereldkampioen schappen in Zwitserland werden ge houden, was in 1961. LONDEN. Henry Taylor, de ma nager van Ford Engeland, heeft vrij dag bekend gemaakt, dat Graham Hill, wereldkampioen in 1962, het volgend jaar voor Lotus-Ford zal gaan rijden. De 37-jarige coureur, in 1963,1964 en 1965 tweede in de strijd om de wereld titel, zal onder leiding van Colin Chap man tezamen met Jim Clark een team vormen. HILVERSUM Overeenkomstig de verwachtingen van drukkerije en uitge verij v/h C. de Boer jr. N.V. te Hilver sum zijn de omzetten in alle sectoren van de onderneming tot dusverre niet onbelangrijk hoger geworden dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Met name de koperdiepdrukkerij laat een aanzienlijke stijging zien. Vergeleken met 1965 hebben de eerste tien maanden van 1966 een sterk geste gen netto bedrijfsresultaat opgeleverd. Het laat zich dan ook aanzien, dat over het met bijna vijftig pet vergrote aan delenkapitaal een gelijk of minstens ge lijk dividend zal kunnen worden uitge keerd als het vorig jaar werd gedecla reerd. (uitgekeerd werd 13 pet. in con tanten VEENENDAAL Hedenavond zullen in de Sporthal van het zwemstadion Den Hommel te Utrecht twee judoka's van Sportschool Van de Velde, te we ten de 28-jarige halfmiddengewicht H. Stuivenberg en de 29-jarige middenge wicht Theo van Wijnbergen, voor het praktische gedeelte van de zwarte band examen doen. Deze examens zijn landelijk. Een examencommissie, waarin veel promi nente Nederlandse judoka's zitting heb ben, onder andere Anton Geesink, Hein Essing en Van de Vlugt, zullen de pres taties van de bruine banders beoorde len. De bruine banders zullen voor het oog van de commissie vijf partijen te gen elkaar spelen, waarvan zij er ten minste drie moeten winnen om voor dit gedeelte van het examen te slagen. Het technische gedeelte van het exa men kunnen ze zelf vaststellen. Op het ogenblik hebben drie judoka's bij Sportschool Van de Velde de zwarte band en wel Rinie Kleier, Wout van Barneveld en de heer Buddels. Voor het praktisch gedeelte van het zwarte- band-examen is Hans van Manen enke le weken terug reeds geslaagd. troles op te sporen. Al lang voordat het middernachtelijk uur was bereikt om een minuut over zeven startte de eerste equipe stond vast, dat velen daartoe niet in staat zouden zijn. De route liep voornamelijk door de Noordoostpolder, het zuidoosten van Friesland en de kop van Overijssel. Via Wolvega, Noordwol- de, Diever, Havelte, Steenwijk, Vollen- hove, Zwolle en Kampen moest in de vroege morgenuren Emmèloord worden bereikt. Vooral in Steenwijk stelde een KNAC-official al bij voorbaat vast werden de kaartlezers voor bijna on mogelijke opgaven gesteld. In luttele kilometers moesten 11 con troles worden gevonden. Tevoren was het moreel van de deelnemers al merk baar ondermijnd, omdat de organisatie, als gold het een „psychologische oor logsvoering", juist de trajecten, die een voudig vroegen om controleposten, slechts spaarzaam met vlaggen had be zet. De kilometers daarentegen, die vol gens de theorie nauwelijks voor het uit zetten van posten in aanmerking kwa men, vereisten vele tientallen contro leurs. Al lang voordat bij Frederiksoord het nachtelijke rustpunt was bereikt werd duidelijk, dat de vondst van de rit- uitzetters zijn uitwerking niet had ge mist. We spreken gemakshalve maar over de hel van Steenwijk. AMSTERDAM De door debiteuren van Teixeira De Mattos verrichte af lossingen incl. de door andere banken overgenomen posten hebben tot op he den een bedrag opgeleverd van ca. f 2,8 min, zo hebben de bewindvoer ders van het bankiershuis op een pers conferentie meegedeeld. Met de invor dering, die bijzonder moeizaam ver loopt, is bij Teixeira een speciale in casso-afdeling belast, die zoals mr. R. Korthals Altes het uitdrukte niets anders doet dan kwaje debiteuren ach terna zitten. „Teixeira is eigenlijk een incasso-bank geworden", aldus deze be windvoerder. De bewindvoerders hebben thans een lijst opgesteld van 6T Teixeira- crediteuren, die worden geken merkt als schrijnende noodgevallen en voor wie een oplossing dringend ge wenst wordt geacht. Gisteravond werd hierover door de bewindvoerders een eerste bespreking gevoerd met o.a. de Nederlandse bankiersvereniging, waar mee zoals bekend reeds eerder een re geling is getroffen ten behoeve van de houders van bankboekjes bij de Fo- rumbank. Nu de surséance van beta ling definitief is geworden zullen de bewindvoerders een driemaandelijks rapport over de stand van zaken pu bliceren, waarvan in elk geval het eer ste per 31 december aan alle credi teuren wordt toegezonden. Op genoemd tijdstip zullen, zo hopen bewindvoer ders, alle debit- en creditrekeningen die daarvoor in aanmerking komen met elkaar gecompenseerd zijn, zodat een duidelijk beeld van het crediteu- rencijfer kan worden verkregen. Pas op dat moment kan er worden gespro ken over een eventuele uitkering aan gedupeerden, waarmee men dan overi gens niet te lang wil wachten, zo deel den de bewindvoerders mede. NEW YORK De algemene ver gadering der V.N. is eenstemmig ak koord gegaan met een aanbeveling van de economische commissie, tot vorming van een VN-organisatie voor industriële ontwikkeling. Deze nieuwe organisatie zal voornamelijk tot taak hebben de industriële ontwikkeling der economisch achtergebleven landen te bevorderen. De kosten worden voor het jaar 1967 op ruim vijf miljoen dollar geschat. Het grootste deel der gelden zal de geïndustrialiseerde landen verschaffen. GRONINGEN De burgemeester van Groningen, de heer J. J. A. Berger, die door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid was aangezocht om deel uit te maken van „een commissie van goede diensten" ter zake van het geschil tussen de huis artsen en de ziekenfondsen, heeft de minister laten weten dat hij op het ver zoek niet kan ingaan. De commissie moet nl. 1 januari ge reed zijn met het werk en de heer Berger heeft het juist in de december maand bijzonder druk, mede wegens de behandeling van de gemeentebegro ting. Als gevolg van deze afzegging, ziet het er niet naar uit, dat minister Veld kamp nog voor het weekeinde gereed zal komen met de samenstelling van de commissie, zo vernamen wij giste renmiddag van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. SCHEVENINGEN In de grote kurzaal van het Schev^ningse Kurhaus heeft de exploitatie maatschappij Sche- veningen N.V. (E.M.S.) vandaag haar jaarvergadering gehouden. Voor deze aandeelhouders-vergadering, die in om vang alleen nog maar werd overtroffen door die van Philips in Eindhoven, had den zich 2261 aandeelhouders met 562 introducés aangemeld. Dat het aantal deposanten ditmaal vijfmaal zo groot was als bij vorige E.M.S.-vergaderingen laat zich echter niet alleen verklaren uit een sterk toe genomen belangstelling voor de gang van zaken in het E.M.S.-concern van de heer Zwolsman. Voor velen, die an ders niet zouden zijn gekomen, was de uitnodiging om na de vergadering in het verbouwde circustheater een caba retvoorstelling van Wim Kan en Corry Vonk bij te wonen, niet aan dovemans oren gericht. De belangstelling voor Wim Kan was zelfs zo overstelpend, dat circa 800 aandeelhouders met hun eventuele introducés moesten worden teleurgesteld. De laatste dagen voor de vergade ring zijn 15 personeelsleden van de E.M.S. bijna dag en nacht in de weer geweest om de nodige voorbereidingen te treffen. Talloze telefoontjes met ban ken, commissionairskantoren en aan deelhouders moesten worden beant woord. Maatregelen werden genomen om aandeelhouders en/of introducés die niet meer in de Kurzaal kunnen, met behulp van monitors en luidspre kers in de foyer en de balzaal van het Kurhaus toch in de gelegenheid te stel len aan de vergadering deel te nemen. De accommodatie werd daardoor uitge breid voor de ontvangst van rond 2700 mensen, d.i. 1000 meer dan de Kurzaal kan bevatten. Het verbouwde circus theater biedt plaats aan circa 1600 men sen, van wie er, zoals uit de „overteke- ning" voor het cabaret blijkt, wel geen een zal ontbreken. Om de aandeelhou ders en/of introducés voor wie geen plaats meer in het circus is, toch tege moet te komen, zal een geluidsverbin ding tussen circus en de kurzaal tot stand worden gebracht, zodat men in teren. teren. BRUSSEL Dino Del Bo, voorzit! v. d. Europese kolen- en staalgemeen schap (E.G.K.S.) heeft tegenover jour nalisten verklaard, dat de landen van de Euromarkt hun eigen staalproduktie en de invoer van Russische en Amerikaanse cokes moeten verminderen, ter stabili sering van de eigen kolen- en staalindus trie. In dit verband is het volgens Del Bo beter Europese dan goedkopere import cokes te kopen. Sommige E.E.G.-landen kopen Ame rikaanse of Russische cokes voor 11 tot 12 dollar per ton, terwijl de Europese cokes in prijs varieert van 14 tot 17 dollar per ton. De cokes vormt de kern van de huidige crisis in de Europese ko len- en staalindustrie, welke op 22 no vember in Luxemburg door een speciale vergadering van ministers uit de E.E.G.- landen zal worden besproken. DEN HAAG Er is een overplaat singsregeling getroffen in verband met de sluiting van de vestiging Nieuw Bui- nen van de Verenigde Glasfabrieken en de concentratie van de kristalproduktie van de Kristalunie in Maastricht. De re geling is opgesteld in overeenkomst met de vakorganisaties. Bij de reorganisatie zijn ongeveer tweehonderd personeelsleden betrokken, die in beginsel allen elders in het con cern te werk zouden kunnen worden ge steld. Deze mogelijkheid wordt echter beperkt, door huisvestingsproblemen en het al of niet acceptabel zijn van de nieuw aangeboden werkkring. Perso neelsleden die van de 'overplaatsings regeling gebruik willen maken, vallen onder een, eveneens met de vakorgani saties overeengekomen, afvloeiingsrege ling. Voor de buitenlandse werknemers gelden de zelfde regelingen als voor d« Nederlanders. WORMERVEER De tot dusver be kende geconsolideerde resultaten van Wessanen's koninklijke fabrieken n.v. zyn mede dank zij 'n hogere omzet ieta gunstiger dan de resultaten over dezelf de periode in 1965, waardoor de directie verwacht 1966 met een wat hogere winst te kunnen afsluiten. (Over 1965 werd een winst behaald van'f 6,1 min en werd het dividend verhoogd van 12 op 15 pet). (Van onze economische medewerker) Op 1 november zijn twee bankiers kantoren nauw gaan samenwerken: F. van Lanschot uit 's Hertogenbosch en Staal en Co. uit Den Haag, waarbij eerstgenoemde een belangrijk pakket aandelen van Staal heeft verworven. Als motief voor deze samenwerking werd opgegeven, dat hierdoor de acti viteiten belangrijk kunnen worden ver groot. Gisteren, ruim twee weken later, werd bekend dat een dochteronderne ming van de grote Loyd's Bank uit Engeland, een bod van 330 procent op de aandelen van het Amsterdamse bankierskantoor Arnold Gilissen zal doen (de laatste beurskoers was 314%). Deze concentratie-tendens in de ban kierswereld is niet toevallig. Zij is ook bepaald niet nieuw. Eerder in het jaar nam de Nederlandse Middenstandsbank de Verenigde Bankbedrijven over. Voorts verwierven de Ameriacn Chase Manhattan Bank en het bankiershuis Pierson een minderheidsbelang van 25 (Door onze economische medewerker) AMSTERDAM Wij moeten weer een pessimistisch geluid laten horen over de gang van zaken op het Dam rak. Dat slaat dan niet zozeer op de internationale fondsen, als wel op de lokale aandelen. Als groep hebben vooral de bouwbedrijven en de onroe- rend-goedmaatschappijen van het no dige aanbod te lijden, kennelijk omdat het publiek op grond van enkele te genslagen hier en daar, tot de conclu sie is gekomen, dat het in deze bran ches momenteel niet goed gaat. Prof. Zijlstra was druk aan het in formeren, maar de beurs interesseert zich uiteraard het meest voor de nieu we begroting en de dekking van de uitgaven. Sluiten uitgaven en inkom sten dat was op papier overigens ook met de begroting van dr. Vonde ling het geval dan behoeft de beurs geen lening te verwerken. Dat is inderdaad een heel belangrijk aspect. Als het Rijk in 1967 ook nog als kapitaalvrager optreedt, naast het bedrijfsleven en de Bank voor Neder landse Gemeenten namens de gemeen ten, dan blijft de huidige rente ook het volgende jaar een reële mogelijk heid en een hoge obligatierente blijft een druk op de aandelenkoersen uit oefenen, omdat het rendement op aan delen het rendement op obligaties zo veel mogelijk wil volgen. Ook deze week konden wij merken, dat de goede berichten weinig of geen effect sorteerden. En die goede berich ten waren er genoeg. Voor de vuist weg noemen wij: Ver. Machinefabrie ken verwachten over 1966 een zelfde resultaat als over 1965, mede dank zij een straffe kostenbewaking en effi ciency. Kon. Ver. Tapijtfabrieken kon den door een omzetverhoging de kos tenstijging opvangen, Amsterdamse Droogdok Mij verwacht zelfs een be ter 1966 dan 1965 was. Bij Interlas (lasproduktenhandel) is de winst in het eerste halfjaar 34 pro cent omhoog gegaan. Bij Wijers kon den de kostenstijgingen ook worden opgevangen, waardoor over het ver grote kapitaal op een herhaling van de 20 proc. kan worden gerekend. Bij Tapijtfabriek Veneta is de winstda lingsperiode vervangen door een winst stijging. Bij tapijtfabriek Desseaux loopt de omzet zelfs sterk op. Mulder (rollend materieel) rekent op een zelf de winst als in 1965, terwijl de Neder landse Bontweverij een hoger resul taat mogelijk acht. Als wij ter afronding nog zeggen dat Nationaal Grondbezit een behoor lijk jaar verwacht, dat Handelmaat schappij Boeke en Huidekoper in de omzetstijging een voldoende compen satie vindt voor de kostenstijging, dat Apparatenfabriek Nedap een onveran derd resultaat verwacht en dat Druk kerij De Boer op een tenminste gelijk dividend rekent (in 1965 13 proc.), dan blijkt toch wel, dat wij ons geen angstpsychose moeten aanspreken. Natuurlijk zijn er bedrijven, die het moeilijk hebben, maar ook tal van on dernemingen, die erin slagen om de stijgende kosten op te vangen door een hogere omzet, door een goede bewa king van de kosten en door verschil lende efficiencymaatregelen. Wij zien dan ook bepaald geen dividendverla ging over een breed front. Veeleer een dividendhandhaving. Wij kunnen deze opwekkende woor den jammer genoeg niet gebruiken voor Philips. Eergisteren moest het elektronenbedrijf bekend maken, dat de nettowinst in de eerste negen maande met 25 miljoen gulden is ge daald tot 236 miljoen, en dat niettegen staande een omzetstijging van 9 pro cent. Het grote probleem voor Philips ligt in de verzadiging van en de grote coneurentie op de consumentenmarkt in Europa. Mogelijk, dat dit hier en daar op produktiebeperking en be drijfssluiting zal uitdraaien (bij Van der Heem hebben wij er al een voor proefje van gehad). Verwacht wordt dat de netto-winst over geheel 1966 wel enkele tientallen miljoenen lager zal uitkomen dan vorig jaar, toen zij f 399 miljoen was. Het grote vraagteken wordt dan of het di vidend gehandhaafd kan blijven (f 4,50 per aandeel van f 25,Don derdag zakte de koers op het bericht f 2,tot f 78,90. Gisteren werd het f 77,60. Ook de KLM kwam deze week met kwartaalcijfers voor de dag. In het tweede kwartaal (juli t/m september) was de winst f 56,2 miljoen tegen f 42,9 miljoen het vorige jaar. Nemen wij het eerste halfjaar (april t/m sep tember), dan loopt de netto winst van f 57,4 miljoen naar f 89,2 miljoen .Be langrijk is ook, dat de beladingsgraad in dit halfjaar van 57,3 pet tot 59,8 pet steeg. Vorige week vrijdag was de notering f 323,afgelopen donderdag rf 335,en gisteren, na het bekend wor den van de cijfers f 324, In de verzekeringshoek viel de koop lust voor RVS en de verkooplust voor Holl. Sociëteit op. RVS steeg de eerste drie dagen zelfs 25 punten tot 405; in deze tijd een heel goed voorbeeld. Bij de lokale industrie was het gro tendeels verliezen, wat de klok sloeg, vaak nog gepaard met laatkoersen, die duidelijk demonstreerden, dat de kopers het lieten afweten. Vooral bij de bouw ondernemingen was er aanbod. Brede- ro, BAM, Nederhorst, NAM, IGB, zij alle stonden onder druk. De enige die een gunstige uitzondering vormde, was de Hoil. Beton. Daarnaast moeten wij als onder druk staande onroerendgoed- maatschappij de Bank Onroerende Za ken noemen. Van maandag tot en met donderdag gingen 20 punten (tot 255) van de koers af. Er waren echter opvallender verlie zen. Vorstenlanden (gelieerd aan de EMS-groep) kwam dinsdag op 100 te recht, hetgeen 40 punten lager was dan de laatst gedane koers. Ook voor Aar dewerkfabriek Mosa kwamen dinsdag eindelijk kopers en verkopers bij el kaar op 220. Dit was niet minder dan 60 punten lager dan de laatst gedane koers. Daartussen zaten steeds laat koersen. Toch was het opmerkelijk, dat er in de tweede helft van de week wat meer weerstand tegen de koersdaling optrad. Er zijn nu eenmaal altijd geldbezitters die bereid zijn op een gegeven ogenblik, als de koers in hun ogen behoorlijk is gezakt, in de markt procent in de Nederlandse Krediet bank. Deze concentratie heeft verschillende oorzaken. De concurrentie tussen de banken is scherp, een concurrentie in het aantrekken van geld van derden en in het vergroten van relatiekring waar door de inkomsten kunnen worden opge voerd. Die concurrentie komt op sprekende wijze tot uiting in het bieden, eigenlijk moeten wij zeggen overbieden, van 'n hoge rente voor geld dat voor langere tijd aan de bank wordt toevertrouwd. Er bestaat thans zelfs spaarmogelijk- heden met een ingebouwde verzekering. De banken willen zo veel mogelijk geld aantrekken, om daarmee hun kredietverstrekking niet alleen op korte maar vooral op langer termijn te kunnen uitbreiden en daarna hun omzet te kunnen opvoeren. De hoge rente die de banken voor het geld moeten bieden, moet echter terug verdiend worden. Zo goed als ook de voortdurend stijgende kosten verdiend moeten worden. Middelgrote banken hebben het hierbij moeilijker dan de grote banken, doordat de kosten voor die middelgrote banken relatief veel hoger zijn. Kleinere banken hebben het uiter aard nog zwaarder. De banken moeten niet alleen onder linge concurrentie verwerken, maar zij moeten ook optornen tegen machtige buitenlandse banken die zich in Neder land zijn gaan vestigen en die van hieruit niet alleen de Nederlandse in ternationale handelaar tot klant trach ten te maken, maar ook en vooral de Amerikaanse en Engelse in de Euro- markt gevestigde ondernemingen. Het bod van Loyd's Bank is een nieuwe Il lustratie van die buitenlandse penetra tie op het vasteland. En waarmee automatisch de concurrentie weer wordt verscherpt. Wij kunnen de gehele ontwikkeling voorts niet los zien van de ineenstorting van het bankiershuis Teixeira de Mat tos. Velen die hun geld aan deze mid delgrote bank hadden toevertrouwd maar ook de zeer velen die hun effecten in administratie hadden gegeven, zijn thans het slachtoffer. Het vertrouwen in de bank maar vooral in de kleinere en middelgrote bank heeft hierdoor een enorme knauw gekregen. Dit geschokte vertrouwen zal, niet gauw hersteld worden. De kleinere en middelgrote banken hebben dit pro bleem naast de kostendruk en naast de scherpe concurrentie erbij gekre gen. Het zal de concentratietendens on getwijfeld versterken. Veembarkt Zwolle. Aanvoer: runderen 2768; graskalveren 943; nuchtere kalveren 1304; schapen en lammeren 133; varkens 421; schrammen 12; biggen 1301; geiten 20; totaal 6902. Pryzen (in f per stuk): neurende en versgekalfde koeien 9551400; neuren de vaarzen 9651285; neurende pinken 860900; slachtkoeien en vaarzen 975- 1325; slachtkoeien (in f p. kg gesl. gew.) 3,004,35; guiste koeien 8501050; te stappen. Geen sterveling weet wan- pe' glS neer het allerlaagste punt is bereikt, en men moet in de effectenhandel nu eenmaal risico nemen. Op de obligatiemarkt was de emissie- koers van de nieuwste lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten een verrassing. De BNG heeft kennelijk geen risico willen nemen en het ziet ernaar uit, dat zij met een koers van 99 en een rente van 7 pet een goede ontvangst tegemoet gaat, vooral omdat de inschrijvers pas na 1 janua ri behoeven te storten. Op 25 november kan worden ingeschreven. Er kan na tuurlijk nog het een en ander gebeu ren; er kunnen nog andere kandidaten voor de dag komen, maar dan zullen zij nog betere papieren op tafel moe ten leggen, willen zij de kansen van de BNG kunnen bederven. guiste pinken 650750; graskalveren 350500; nuchtere kalveren 50260; nuchtere kalveren (in f per kg. lev. gew.) 1,301.75; geiten 2055; vette schapen 95125; lammeren 7595; drachtige varkens 450575; slacht- varkens 475575; schrammen 100 120; biggen 7083; stieren (in f per kg gesl. gew.) 3,704.25; vette kalveren 425575; vette kalveren (in f per kg. lev. gew.) 3,153,40; Overzicht: Reap. Aanvoer en Handel, gebruiksvee rustig, prijsh; guiste koeien rustig, niet prijsh; pinken traag, prijsh; varkens redelyk, prijsh; graskalveren traag, prysh; vette kalveren kalm, niet prijsh; nuchtere kalveren rustig, niet prysh; biggen redelijk, prijsh; slacht koeien kalm, prijsh.

De Vallei | 1966 | | pagina 7