Eigen composities uiterst populair In E.E.G. onbehagen over de eenheid Nationalisme is (nog) zeer sterk Jongens en meisjes Kort baar M Frisse kijk Eigen stijl Brommer een luxe Studentenclubs Op verkenning Hard werken Jazzfestivals Duur Rustig dansen Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Baas boven baas in Guiness Book Douane Unie (juli 1968) slechts een stap Overal Nog meer Wat is eenheid V.S. Pagina 8 MAANDAG 21 NOVEMBER 1966 POOLSE TIENERS VERZOT OP BEAT WARSCHAUDe Poolse jeugd heeft een behoorlijke levensruimte. De jongeren kunnen zich vrij uiten en zij doen dat ook. Zij maken een serieuze, haast ambitieuze indruk. Leren, studeren en werken komen nummer één. Ontspanning zoeken de meeste jongeren in de sfeer van de lichte muziek. Voor sport blijft weinig tijd over. Voor duurdere sporten, zoals tennis, hockey en zeilen is geen geld en ontbreekt trouwens meestal de accommodatie. De Poolse steden kennen een no zemprobleem, doch het manifesteert zich veel minder sterk dan in het Westen. De Poolse nozems heten, vrij naar het Engels, ,,kooligans". Stanislas Borkowski (36), de burge meester van de een half miljoen in woners tellende industriestad Wroc law (het vooroorlogse Breslau), zegt er dit van: ,,Er is hier inderdaad een nozem probleem, maar we hebben het goed onder controle. Slechts één tot twee procent van de jeugd in Wroclaw volgt geen verdere opleiding na de lagere school. De anderen hebben geen tijd om leeg te lopen, te vernie len en te stelen. Vooral in de herfst zijn een paar kooligan-groepen ac tief. Snelle acties laten wij dan vol gen door strenge straffen. Drie maanden gevangenis is geen uitzon dering. In die tijd moeten de jonge ren onder bewaking sneeuwruimen in de straten en ander nuttig werk opknappen. In Polen ontbreekt een gunstige voedingsbodem voor nozemdom en baldadigheid, zoals die in West-Euro pa voorkomen. Het land maakt een snelle ontwikkeling door, doch is nog verscheidene jaren verwijderd van het Nederlandse welvaartspeil. Zowel de ouderen als de jeugd moeten hard werken om op een beter bestaansni- veau te komen. Een Poolse jongeman heeft geen tijd zich te vervelen en daarmee is al een belangrijke impuls tot het nozemdom weggenomen. Een brommer is echt een luxe, waarmee niet wordt gerost. Daarvoor moeten de jongens er te lang voor werken. De Poolse jeugd wordt krachtig aangespoord om zoveel mogelijk te studeren. Een fabrieksdirecteur te Ostrow zei mij, dat de jongeren de ouderen in werkkwaliteit, in kennis en inkomen gaan overtreffen. Zonder het gezag van de ouderen aan te tas ten, tracht hij de jongeren te stimu leren hun eigen kansen zoveel moge lijk uit te buiten. Een specifiek probleem voor Po len is, dat veel jongeren uit kleine plaatsen naar de grote steden trek ken om te studeren of een vakop leiding te volgen. Deze jongelui hebben vaak veel moeite met de overgang van het platteland naar de stad. Het verschil in ontwikke ling tussen de Poolse steden en het platteland is aanzienlijk. Lang niet overal op het platteland is water leiding. Paarden en wagens be heersen het verkeersbeeld in de dorpen, die weinig contact met de steden hebben. Televisie is grote luxe. In de steden proberen bloeiende verenigingen de studenten op te van gen en in goede banen te leiden. De tegen extra betaling ook voor niet- studenten toegankelijke „Studencki- Klubs" ontplooien vele activiteiten. Geregeld worden vooraanstaande mensen op cultureel, politiek of an der gebied uitgenodigd een voor dracht te houden. Er zijn ook debat avonden, foto- en schilderijententoon stellingen. De studentenclub ,,Od Nova" te Poznan, het vroegere Posen, is een lange pijpenla, met aan weerszijden zitjes en achterin een dans vloert je en een jazzorkest. De kelderverdieping is verdeeld in verscheidene vertrek ken, waar hobbyclubs in huizen, die- bat-avonden worden gehouden en to neelclubs oefenen. Er zijn ook bars, waar sterke drank wordt geschonken en waar wordt gedanst. Een jonge afgestudeerde filoloog, Mielcarek, is directeur van de stu dentenclub die dagelijks om zes uur opengaat en reeds om elf uur des avonds sluit. ,,Dat is een kwestie van lawaai. Hierboven wonen mensen en die willen na elf uur rust," zegt hij. „Soms worden rustige gesprekken in de kelder veel langer voortgezet." Studentenclubs in andere steden, zoals ,,Hybrydy" te Warschau en „Jama Mihalikowa" te Krakov, heb ben een zelfde karakter. De directeur, die een dagtaak aan de voorbereiding van allerlei activiteiten heeft, wordt door de studenten zelf gekozen voor de tijd van een jaar. Hij is herkies baar. Wanneer Mielcarek onverhoopt niet wordt herkozen, rekent hij erop via de universiteit of van de gemeen te een andere werkkring aangeboden te krijgen, die hij zelfs kan kiezen. ,,Ik heb goede papieren daar," zegt hij. ,,Od Nova" drijft financieel voor de helft op de entreegelden van de studenten. Deze inkomsten worden door de staat verdubbeld. De stu denten betalen tien zloty entree per avond. De waarde van een zloty varieert nogal, maar ligt ongeveer in het mid den tussen de vijf cent die op de zwarte markt wordt geboden en de vijftien cent die de toeristen moeten betalen. Elke student krijgt een maandelijks stipendium van gemid deld 700 zloty, aldus de heer Mielca rek. Dat bedrag voert hij vaak door bijverdiensten nog wat op. Daar naast stellen veel bedrijven jonge krachten in de gelegenheid om in doorbetaalde fabrieksuren te stude ren of een bepaalde cursus te volgen, waarbij de jongelui zich meestal wel verbinden voor enkele jaren in het bedrijf te blijven werken. Dit is het derde en laatste arti kel van onze medewerker, die na een bezoek aan enige landen in Oost-Europa speciaal aandacht heeft geschonken aan jonge men sen in een communistische maat schappij Het eerste verslag was gewijd aan Hongarije, tien jaar na de op stand, het tweede aan de moei lijkheden van de jeugdcriminali teit in de Sowjet-Unie, het derde is gewijd aan de Poolse jeugd. In het algemeen hebben de tie ners in de grote Poolse steden een frisse kijk op de zaken, stel len zij prijs op de culturele ban den met het Westen, hetgeen vooral tot uiting komt in de op merkelijke bloei van het beatwe- zen. Eigen composities, qua stijl duidelijk afwijkend van de En gels-Amerikaanse beat, zijn bij zonder in trek. ook een bijbaantje en veel werkende jongeren studeren 's avonds," zegt voorzitter Jan Byrczek van de Poolse Jazz Federatie, die ook de professio nele en amateuristische activiteiten in andere sectoren van de lichte mu ziek bundelt. Anderen, ouders en jon geren zagen evenmin een speciaal probleem. Dat vrouwen werken past geheel in het denkpatroon in de so cialistische landen. Een werkende vrouw wordt hoger gewaardeerd dan een niet-werkende vrouw. De belangstelling van de Poolse jeugd leidt vrijwel altijd naar de lich te muziek, beat, jazz en vocaal. Naar Jan Byrczek. „Tienermuziek speelt de grootste rol bij de ontspanning, meer nog dan sport," zegt hij. „Er zijn momenteel tweeduizend beat- groepen in Polen. In 1960 werden nog slechts 5.000 grammofoonplaten met beatmuziek verkocht, in 1965 waren het er al 750.000 stuks. In 1960 wer den in heel Polen twintig gitaren ver kocht, vorig jaar driehonderd." In veel gezinnen heeft ook moe der overdag een werkkring en buigt vader zich na zijn dagtaak over extra werk in de avonduren om de levensstandaard te verhogen. Van een actief gezinsleven komt vaak weinig terecht. „Dat wordt in Polen als normaal beschouwd. Het is geen probleem. Veel jongeren hebben na schooltijd Geen jongen met lange haren, maar een rasecht Pools meisje. De Poolse meisjes doen voor hun vrienden niet onder als het om beatmuziek gaat. Poolse teksten en Poolse composities in eigen stijl gaan langzamerhand de Amerikaanse en Engelse iitvlotidan. verdrijven. Een van zijn belangrijkste zaken is het organiseren van grote jaarlijkse festivals op het gebied van jazz, beat en lichte vocale muziek. Zijn karig gemeubileerde kantoor is bereikbaar via een achterdeur in een groot oud pand, Nowogrodzkastraat 49 te War schau en drie hoge smoezelige trap pen naar boven. Jan Byrczek is jong en enthousiast. „Dit jaar nog gaan wij een groot con gres organiseren voor leraren, jeugd leiders, producenten van grammo foonplaten en leiders op muziekge bied met als thema: waarom zijn jonge Polen verzot op beatmuziek en andere eenvoudige populaire liedjes? Op dit congres wordt een antwoord op deze vraag gegeven," zegt hij. Ik wil het nu weten. De bij het gesprek aanwezige Pool se jazz- en beatcomponist en musico loog Mateusz Swiecicki meent: „De jongeren protesteren tegen de oudren die de oorlog en de ellende maakten. Zij hebben geen stem in Polen. De jongeren die gaan werken willen de wereld laten zien dat ze er zijn en dat ze beter zijn. Bovendien: op deze manier word je snel popu lair. Je verdient meer geld. De elek trische gitaren, de versterkers en het ritme geven ook een biologisch ple zier." De Amerikaanse en IVesteurope- se invloeden op de in Polen gehe ten „Big Beat" nemen langzamer hand af. Vorig jaar nog speelden de Poolse beatgroepen vooral Ame rikaanse en Engelse muziek. Daar na is er duidelijk een Poolse stijl ontstaan met eigen teksten en com posities. De muziek is meestal rus- de westerse beatmuziek. De melo dieën ontlenen de componisten vaak aan oude zigeuner- en volksliedjes. „Poolse beatgroepen die Engelse of Amerikaanse composities gebrui ken zijn in de ogen van de Poolse jeugd niet meer goed. Zij moeten zelf muziek kunnen maken," zegt voorzitter Byrczek van de Jazz Fede ratie. „Wij stimuleren, dat de groe pen eigen Poolse composities maken. Dit is een belangrijke beoordelings factor bij de selectie op de festivals. De meeste Poolse composities zijn nog niet zo best, maar sommige wel." De leider van een van de twee bes te amateur-beatgroepen te Warschau is Viktor Stroinski. Hij heeft een bleek, intelligent gezicht. Hij is de enige in het instuiflokaal voor socia listische jongeren in een van de bui tenwijken van Warschau (waar ik hem ontmoette) die een beetje En gels spreekt. Waarom zit Stroinski (18) in de big beat business? „Ik hou ervan. Ik heb al twee jaar een eigen groep. Mijn broer speelt jazz. We hebben dus wel eens me ningsverschillen. Ik zit overdag op de hotelvakschool. Ik help mijn moeder met geld verdienen." ons houdt, ook als we niet spelen en zingen? Met veel ritmisch lawaai onder streept de groep de wat bittere teksi van „Stale to samo": liefde is altijd hetzelfde. Het ene meisje komt en het andere verdwijnt. Wat maakt het uit van welk meisje je houdt, de lief de is toch altijd hetzelfde. „In het begin hadden we veel moei te om van de grond te komen," ver telt Viktor Stroinski. „Niemand or ganiseerde de Big Beats en wij moes ten zien dat we in clubs konden spe len. Nu worden de beats door de (Poolse Jazz) Federatie georgani seerd. De ouderen voelen niet zoveel voor de Big Beatconcerten omdat de jongeren rumoerig zijn en de zaak afbreken. Soms breken ze de stoelen ook kapot." De wat rommelige zaal iu het centrum „Spotkanie" („Ontmoe ting"), Krasinski 2 te Warschau zit vol tieners. Zij drinken limonade of koffie, gaan eenvoudig gekleed. Slechts een enkele jongen heeft lan ge haren. De beatgroep de Dziku- sys (De Wilden) treedt er twee avonden van zes tot tien uur op voor 3.500 zloty, dat is ruwweg 350 gulden. De jongelui dansen weinig geëmotioneerd en ver van elkaar af, eerder in een groep dan paars gewijs op de op zichzelf opzwepen de beatmuziek. De gezongen tek sten zijn eenvoudig en draaien alle maal om jeugdliefdes en vooral de perikelen daarvan. In „Na dobre izle" zingen de jon gens: alle meisjes houden van ons als wij op het podium spelen. Als we gewoon op straat lopen, zien zrj ons niet. Waar is het meisje dat toch van ,,Wat zijn de grootste problemen?" „De groep heeft het vooral moeilijk met het kopen van instrumenten, ver sterkers en microfoons. Ze zijn erg duur en in Polen worden geen goede gemaakt. We moeten instrumenten en ander materiaal kopen van Philips en andere fabrikanten. Een goede versterker kost in Polen 17.000 zloty, ongeveer 1.700 gulden," zegt hij. „Hoeveel verdienen jullie met spe len?" „Wij verdienen 50.000 zloty per jaar. Sommigen zeggen, dat het veel is, maar dat is niet zo, want de in strumenten en het andere materiaal zijn zo duur. Nu beginnen we pas wat over te houden." Viktor draagt een spijkerbroek van prima kwaliteit. „Die kost 1.000 zloty (100 gulden) in de internationale winkel. Dat is duur, maar hij gaat ook lang mee," zegt hij. Zijn ouders zijn gescheiden, vertelt hij later als we op zijn kamer thuis zitten. Oma zorgt voor het huishou den en moeder werkt in het im- en exportbedrijf voor dranken. Thuis le zen ze het tijdschrift „Constance", laat hij zien, en ook „Life" en „The London News". „Ik leen ze van mijn meisje, die ze van haar vader krijgt. Ze zijn ook wel in speciale krantenwinkels te koop." Hij toont verscheidene wes terse grammofoonplaten die hem worden gestuurd door een tante uit de Verenigde Staten of die door ande ren worden meegebracht. „De Poolse platen zijn niet zo goed," constateert hij. „Het zijn vooral liederen voor oudere mensen en niet voor jongeren. Er zijn erg weinig platen voor jonge ren." Hij zoekt radio Luxemburg voor me op de radio. „Daar luisteren we vaak naar." Twee Poolse jongens en een meisje op het jaarlijkse songfestival in Opole, dat grote belangstelling in binnen- en buitenland geniet. Kent u Poolse woord voor meikever LONDEN Stel, u bent de rykste man ter wereld en n wilt voor uw vrouw het kostbaarste kopen dat op deze wereld maar is te vinden. Wat zou u haar dan geven? Hier volgen enkele suggesties: De „parel van Allah", een adem benemend sieraad met een doorsnede van bijna 14 centimeter en eigendom van twee Amerikanen in Californië. De waarde van dit geschenk is 3,5 miljoen dollar. De steen werd in 1934 bij de Philippijnen gevonden in de schelp van een reusachtige oester Het gewicht van Allah's parel is bij na 6,5 kilogram. Een handvol robijnen, smetteloze stenen met een mooie kleur. Het zijn karaat voor karaat de kostbaarste stenen ter wereld, zelfs duurder dan smaragden, diamanten of saffieren. Een zeskaraats robijn brengt bijvoor beeld 3.600 dollar op. Dit zou de waarde van de grootste robijn die ooit werd gevondeneen van 1.184 karaat, gevonden in Birmaop zes miljoen dollar brengen. De „Hope Diamant" 44.4 karaat. Deze werd gekocht door de Ameri kaanse miljonair Harry Winston vctor de som van 700.000 dollar. In 1958 schonk hij hem aan het „Smithso nian Institution" in Washington D.C. De „Hope Diamant" is volgens de jongste schattingen nu veel meer waard. Deze en andere „superlatieven" zijn opgenomen in het 344 pagina's tel- Byrczek en Swiecicki menen bei den: „Nu we televisie, radio en film hebben zijn de jongeren overal ter wereld gelijk. Als in Londen de jeugd massaal tegen de oorlog in Vietnam protesteert, gebeurt hetzelfde de vol gende dag te Warschau." Toch schijnt de politieke belang stelling van de Poolse jeugd mini maal te zijn. „Politiek interesseert ons niet. Daar kunnen wij toch niets aan doen en wij hebben ge noeg aan onze eigen besognes," zeiden verscheidene jongeren, on der wie studenten. Politieke kritiek viel bij niemand los te weken. De jonge Polen zijn eerder wat chau vinistisch en zeker nationalistisch. Een aanklacht tegen „mijnheer de president" komt in Poolse liedjes niet voor. Wel worden eenvoudige vragen gesteld, vooral over de lief de en de school. De populariteit van een zanggroep van zeven meisjes, de Filipinki's, en van een jonge Poolse gitaar-chan sonnier, Pjotr Szczepanik, is momen teel nog groter dan die van de be kendste beatgroepen in Polen. „In kranten is erg veel kritiek op beiden. Zij worden door de critici te simpel bevonden. Maar dat is juist wat het jonge publiek zo aanspreekt," aldus Byrczek. De zeven zingende meisjes zijn allen oud-leerlingen van een middelbare school. Een van de leraren, die zelf muziek en teksten maakt, heeft de groep gevormd. De Filipinki's liggen met een verkoop van een half mil joen stuks van een grammofoonplaat ver vooraan in de platenverkoop. „Het geheim van deze groep is dat ze de eenvoudige problemen van de jeugd bezingt. Szczepanik begeleidt op zijn gitaar vooral romantische eenvoudige teksten." (Van onze medewerkster te Brussel) Een steeds groeiende ongerustheid is in EEG-kringen te Brussel te consta teren over het lot van de Europese Gemeenschap. Binnen anderhalf jaar, juli 1968, zal de gemeenschappelijke markt voor alle produkten, zowel industriële als agrarische, in werking treden. Ofschoon dit een niet te onderschatten prestatie is van samenwerking, is toch in feite daarmee slechts een douane-unie tot stand gekomen, die nog ver verwijderd is van de realisatie van de Europese eenheid. Wil men het voorlopig daarbij laten of gaat men verder? En is het mogelijk om verder te integreren? Dit zijn vragen waar eigenlijk niemand een antwoord op weet. Oud-minister Spaak heeft onlangs in een artikel getiteld: „Europese ontreddering" er weer zijn ongerust heid over uitgesproken dat het uitblij ven van enige vooruitgang op het ter rein van een politieke eenheid de Eco nomische Gemeenschap in haar onvol tooidheid ernstig bedreigt. Zelfs generaal de Gaulle heeft tij dens zijn laatste persconferentie ge steld dat: „om de continuïteit van de Economische Gemeenschap te garan deren en het haar mogelijk te maken zich verder te ontwikkelen, een poli tieke samenwerking der zes lidstaten beslist onvermijdelijk is." Maar als iedereen het dan zo eens is over de noodzaak van een politieke eenheid, waarom is dan de realiteit zo teleurstellend? Omdat in praktijk men het niet eens is over wat die politieke eenheid moet inhouden. Voor de Gaulle betekent het een „samenwerking" waarbij alle natio nale regeringen hun vrijheid behou den om onafhankelijk akkoorden te sluiten met andere landen; een sa menwerking zonder gebondenheid dus. Voor Spaak is het veeleer een we zenlijke eenheid van denken en han delen, een vast, onherroepelijk akkoord. Ieder land heeft hier zo zijn eigen ideeën over. De weg tot eenheid is voorts zo moeilijk omdat men in nationale poli- tink» kringen w%t barugdainsi voor een supranationale politiek. Nu in kringen van industriëlen en vakbewe ging de Europese gedachte steeds meer veld wint en de supranationale bewustwording in omvang toeneemt, wordt het nationalisme als het ware in de verdediging gedrukt. Er is van de nationale politieke kringen, zo meent men te Brussel, dan ook voor lopig geen steun voor een uitbreiding van een supranationaal Europa te verwachten. En wanneer wij hier over „poli tiek" spreken bedoelen wij niet al leen het terrein van de buitenlandse betrekkingen, maar ook buitenlandse handelsbetrekkingen, defensiepolitiek, wetenschap en techniek enz. Op al deze en andere terreinen zal men het eens moeten worden over een gemeenschappelijk beleid, indien men werkelijk tot een Europese een heid wil komen. En juist dit laatste punt, de bereid heid van de lidstaten om gezamenlijk een politieke, economische en finan ciële macht in Europa te vormen die als volwaardig gesprekspartner te genover andere grote wereldmachten kan staan, is wat de EEG-autoritei- ten zorgen baart. Wat Frankrijk denkt over een gemeenschappelijke defensiepolitiek heeft het de laatste tqd wel gedemonstreerd door zich terug te trekken uit de NAVO. Over de internationale handelsbetrekkingen heeft De Gaulle tijdens zijn laatste persconferentie ook zijn mening ken baar gemaakt; Frankrijk wil zijn buirvdao vrij bnhben. Zelfs op een gebied zoals dat der wetenschappelijke en technische on derzoekingen, waar allen het eens zijn over het gemeenschappelijke be lang en het feit dat men gezamenlijk efficiënter en voordeliger kan werken dan elk land apart, kan men het om politieke redenen niet eens worden. De recente moeilijkheden rond Eura tom hebben dit weer eens te meer aangetoond. Zolang het gaat om zuiver funda mentele research, is er geen vuiltje aan de lucht. Maar zodra komt men op het terrein van de technologi sche research, de toegepaste we tenschap, die rechtstreeks verband houdt met de nationale economie, industriële ontwikkeling, bewape- ningsbelangen e.d., of de moeilijk heden stapelen zich op. De heer Marjolin heeft het onlangs gezegd: „Wetenschappelijk en tech nisch onderzoek is nauw verweven met economische politiek. Maar," voegde hij eraan toe, „de kosten voor research zijn hoog en drukken zwaar op de post openbare uitgaven der begrotingen." Het opstellen van deze begrotingen behoort tot de com petentie van de nationale regeringen. Zij zijn het dus die deze uitgaven in de richting van Europese gemeen schappelijke belangen zouden moeten dirigeren. De beslissingen van de na tionale regeringen zijn echter voorna melijk gebaseerd op politieke overwe gingen. En zolang de belangen op in dustrieel, defensief en buitenlands politiek terrein niet parallel lopen, is een overeenstemming op internatio naal niveau niet mogelijk. En dat is dan de kern van de huidi ge ongerustheid in EEG-kringen: Europa's eenheid is afhankelijk van een politieke conclusie. Een conclusie die onder de gegeven omstandigheden niet genomen kan worden. Laat men echter niet wanhopen. De Onafhankelijke Vakbewegingen van Europa hebben zich in hun rapport uitgesproken voor een „Verenigde Staten van Europa" die op gelijke voet zouden staan met de Verenigde Staten van Amerika. Maar ook de Verenigde Staten van Amerika zijn niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. Zij deden er een kleine honderd jaar over. lende „Guinness book of records" dat onlangs In Engeland is verschenen. Voor de liefhebbers: „Guinness super- lavites Ldt". De prijs bedraagt f 7, Volgens de uitgeefster bevat het werk al het grootste, kleinste, lang ste kortste hoogste, diepste en moes- e van vrijwel alles wat maar op aar- Ie is te vinden, zowel boven als onder i, voor of na u. Probeer deze eens achteloos bij het olgende bezoekje aan de kapper of (rgens in gezelschap te berde te bren gen. De grootste cheque die ooit is uit geschreven bedroeg 960.242.000 dol lar. Hij werd op 31 januari 1961 uit betaald door de „Continental Illinois National Bank and Trust Co. of Chi cago" aan een groep die de belangen behartigde van „Sears, Roebuck and Co", een Amerikaanse postorder bedrijf. De langste oorlog was de 100-ja- rige oorlog die eigenlijk 115 jaar heeft geduurd, tussen Engeland en Frankrijk. Hij begon in 1338 en werd zoals bekend in 1453 door de Fransen gewonnen. Ook bij de kortste oorlog was En geland betrokken. Het land is op 27 augustus 1896 om precies te zijn van 09.02 tot 09.40 uur 's ochtends in oor log geweest met Zanzibar. De Britse marine had de sultan van Zanzibar het ultimatum gesteld zijn paleis te verlaten en zich over te geven. De sultan deed dit na een bombarde ment van 38 minuten. VREEMD Onder de naar schatting 74.000 miljoen mensen die de laatste 600.000 jaar ter wereld zijn gekomen waren en zijn er ook bijzonder vreem de. Volgens de Bijbel had Og, koning van Bashan, die omstreeks 1450 voor Christus leefde, een lengte van 4,59 meter, wat langer is dan de reus Go liath. In de 19e eeuw beweerden Franse geleerdendat de langste man die voorzover bekend ooit heeft geleefd een zekere Daniël Cajanus was. Hij was een Zweed en leefde van 1714 tot 1749. Van hem wordt beweerd dat hij een lengte had van 2,83 meter. Op het ogenblik is de langste reus ter wereld volgens Guinness Eddie Carmel, uit Alaska, die een lengte heeft van 2,71. Zijn werkelijke lengte wordt echter geschat op 2,60 zo voegt het boek er wat raadselachtig aan toe. Het langste ras ter wereld is te vinden in Centraal-Afrika. De leden van de Toetsi stam zyn daar gemid deld 1,80 meter. De kleinste aardbe woners van het ogenblik zyn te vin den op de kleine Andaman Eilanden in de Indische Oceaan. Sommige le den van de daar levende Anda stain meten slechts 1,37 meter. Het staat onomstotelijk vast dat de kleinst bekende mens een Neder landse was. Pauline Musters („prin ses Pauline") stierf op 19-jarige leef- tyd in New York. Zij was toen pre cies 60 eentlmeter lang. Het grootste aantal kinderen dat een moeder ooit heeft voortgebracht „wat door onafhankelijke attesten wordt bewezen" bedraagt 69. De moeder in kwestie was de Russin Fjodora Vassilet, die in 1872 overleed. Bij 27 bevallingen kreeg zij 16 twee lingen, zeven drielingen en vier vier lingen. Slechts enkele van hen zijn in leven gebleven. Volgens het Guinness boek worden en werden meervoudige geboorten zonder geldige papieren vaak over dreven. Sinds 1900 zijn er echter 13 zeeslingen geboren, zo staat „onom stotelijk" vast. Misschien is het niet onaardig als u ook dit nog onthoudt: In de Noord zee is eens een worm gevonden van 2,70 meter lengte. June Clark uit Miami in Florida heeft 155 dagen lang geniest. Op 4 januari 1966 was zij van haar kwaal genezen. Jack U'Leary uit Los Angeles had de langdurigste hikaanval. Tussen 13 juni 1948 en 1 juni 1956 hikte hy ruim 160 miljoen maal. Vanuit heel de wereld kreeg hij in totaal 60.000 raadgevingen hoe er van af te komen. De geurigste reukstof ie 4-hydroxy- 3-methoxy benzaldehyde of vanillal- dehyde. Een tienduizendste ons is te ruiken, in een afgesloten ruimte ter grootte van een voetbalstadion. Het dodelijkste vergif is het bac terievergif pacterium Clostridium botulinum. Vijf tot tien milligram hiervan kan de gehele mensheid uit roeien. En als laatste: voor een Engelsman is het moeliykst uit te spreken woord 'chrzaszcz'. Het is Pools voor mei kever en het r(jmt op 'thraszez'.

De Vallei | 1966 | | pagina 8