P.S.P. staat politiek van nationalisatie voor Tweede woning" voor Yeluwe bedreiging? Ontdek dan de ffóersignret met de derde'smaak! Bewoners van Po-delta beveiliging wensen „Drs. F. nam ook Ned. Bank bij de neus!" Dronkemansrit van bijna 20 kilometer Akkoord met Rhodesië niet moge U dacht dat er voor rokers geen verrassingen meer waren? Zürich ontzegt vrouwen weer kiesrecht [VALDA 25 filters uoar Boulevard van Vlissingen nog steeds te laag GEKORTWIEKT Verkiezingsprogram te Arnhem besproken DECENTRALISATIE VAN BESTUUR Nationale omroep Mi*. B. W. Biesheuvel voorgedragen als a.r.-lijsttrekker Woningbouw •>r> Symposium ruimtelijke ordening L 210 CITROEN BRANDEWIJN Vergadering Teixeira-gedupeerden Sjah van Perzië in *67 gekroond Foto's van LOR-2 blijven goed Ontspanning in Noord-Ierland Subandrio vraagt gratie Podgorny toch tegen È.E.G. Massagraf gevonden Naar mening van Wilson Paaina 9 MAANDAG 21 NOVEMBER 1966 ARNHEM Om „de belangen van het volk" veilig te stellen, acht de P.S.P. een nationalisatie-politiek dringend noodzakelijk. Niet alleen nationalisatie van het bankwezen of uitbreiding van de genationaliseerde sector van het bedrijfsle ven is geboden, maar ook een centraal investeringsbeleid en kwalitatieve controle op de kapitaalsaanwending in de particuliere sector van het bedrijfsleven. Aldus het verkiezingsprogram van de Pacifistisch-Socialistische Party, dat dit weekend op de partyvergadering in Arnhem is besproken. In dit program wordt allereerst aandacht geschonken aan de politieke situatie en men constateert o.m. dat de huidige crisis een dubbele crisis is. „We hebben zowel te maken met een regeringscrisis als met een crisis van het partijwezen en het gezag, zeker bij de vyf grote politieke organisaties". In het nieuwe verkiezingsprogram dringt de PSP aan op decentralisatie van het bestuur, zonodig door het vor men van een extra-bestuurlijk niveau tussen provincie en gemeente. Ook de centralisatie in de vorm van wykbestn- ren voor grote gemeenten wordt aanbe volen. In het program wordt voorkeur uitgesproken voor een verkiezing van de burgemeesters en wordt de monar chie in strijd geacht met de menselijke waardigheid en met de democratie. Ook staat de afschaffing van de Eerste Ka mer in dit program. De PSP spreekt zich uit voor een vrije loonpolitiek, althans „zolang wij het met regeringen moeten doen, die het onder nemersbelang zwaarder laten wegen dan dat van de werkende bevolking". Voorts wordt bepleit een onverkort sta kingsrecht, een goed functionerende vakbeweging en meer rechtstreekse in vloed van de arbeidende bevolking op de gang van zaken in het bedrijfsleven. In het program wordt voorts o.m. een verantwoorde bevolkingspolitiek geëist en wordt onderstreept, dat het Indus trialisatie- en bevolkingsbeleid zich die nen aan te passen aan de beschikbare ruimte en leefmogelijkheid. In een volgende paragraaf van het verkiezingsprogram wordt nader inge gaan op de, wat genoemd wordt, „waanzinnige bewapeningspolitiek." In het program wordt opgemerkt, dat de enige manier om aan de ontwik kelingsgelden te komen, ligt in het be stemmen van de defensiepost voor dit doel. „Vandaag de armoe in de wereld bestrijden, betekent de oorlog van. morgen te helpen voorkomen," al dus het verkiezingsprogram. Radiio en televisie zullen uit handen van instellingen en particulieren moe ten worden gehaald. De Pacifistisch So cialistische Partij staat een nationale omroep voor, op democratische wijze bestuurd door vertegenwoordigers uit maatschappelijke en culturele organen. Een open bestel door middel van meer zendgemachtigden wijst de partij af. Het recht van wederwoord dient onver wijld te worden Ingevoerd. Monopolievorming van de grote dag- DEN HAAG Minister mr. B. W. Biesheuvel is voorgedragen als lijst trekker van de Anti-Revolutionaire Partij bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Als nummer twee op de lijst, ook voor het gehele land, is geplaatst de heer B. Roolvink voorzitter van de Tweede-Kamerfractie. Daarna volgen o.a. de namen van mr. VV. Aantjes, vice-voorzittcr van de frac tie, en minister mr. I. A. Diepenhorst. Het voorstel van het Centraal Comi té van de ARP om ook de naam van oud-minister J. Smallenbroek op de ad- vieslijst te plaatsen, is door het Ver sterkt Centraal Comité, dat zaterdag te Utrecht bijeenkwam, niet overgeno men. Het Versterkt Centraal Comité telt twee extra-afgevaardigden uit alle achttien Kamercentrales, waardoor het ledental, dat 45 bedraagt, op 81 kwam. Op de groslijst en de advieslijst ko men de namen van mej. mr. Rutgers en prof. mr. Versteeg, beiden lid van de Tweede Kamer, en van minister Ver dam niet voor. Zij hebben te kennen ge geven een kandidatuur voor de Twee de Kamer voor de komende zittingspe riode niet te ambiëren. bladen dient, volgens de PSP, te wor den voorkomen door financiële facilitei ten ten behoeve van de kleine pers met betrekking tot posttarieven en omzetbe lasting. Voor de gehele pers moet de instelling van een advertentiefonds wor den overwogen. Ook voor het geschre ven woord dient een recht op weder woord te bestaan. De PSP wil komen tot een geleide economie, dus ook tot een geleide loon politiek, en indexering van de lonen is een voorwaarde tot zulk een loonpolitiek aldus het verkiezingsprogram, waarin voorts o.m. wordt aangedrongen op vaststelling van minimumlonen voor al len, op geleideiyke arbeidstijdver korting, op vier vakantieweken per jaar voor elke volwassen arbeider en op minstens zes weken voor de categorie van jeugdige werknemers. De PSP eist verder de invoering van een premie- vrij staatspensioen, dat wordt betaald via de algemene middelen en financie ring van de algemene sociale verzeke ringen uit de algemene middelen. De PSP streeft naar nationalisatie van alle grond en staat de instelling van produktielichamen voor met bestuurs raden, gekozen uit en door de grondver- bruikers. Met betrekking tot de Woningbouw wordt in het verkiezingsprogram aan gedrongen op bevordering van fabrieks matige woningbouw, op vergroting van het aantal woningwetwoningen en op het tegenhouden van liberalisatie van de woningbouw. Nationalisatie van de woningbouw vormt een van de eisen in het PSP- verkiezingsprogram. De gelden voor de woningbouw worden verkregen uit de al gemene middelen en uit verplichte le ningen. Ruimtelijke Ordening is een vanzelfsprekend onderdeel van de plan matige organisatie van de maatschap pij. In het belastingstelsel dient te wor den gestreefd naar relatief maximale belasting van hoge inkomens en mini male belasting van lage inkomens. In dit verband wijst de PSP de door de vijf grotere partijen nagestreefde ver schuiving naar meer omzetbelasting en minder (e.g. minder progressieve) in komstenbelasting af als antisocialis tisch, als een feitelijk streven om de economisch sterken sterker te maken ten koste van de economisch zwakkeren en als een streven naar meer economi sche ongelijkheid. UTRECHT Georganiseerd door het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap, de Geografische Ver eniging in Nederland en de Nederland se Vereniging voor Economische en Sociale Geografie, is zaterdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een sym posium gehouden, dat was gewijd aan de tweede regeringsnota over de ruim telijke ordening in Nederland. Een aantal inleiders, geografen uit wetenschap en praktijk, die geen van allen bemoeienis hebben gehad met het totstandkomen van de onderhavige nota, hebben verschillende aspecten op het gebied van de ruimtelijke orde ning, zoals beschreven in de nota, aan een nadere beschouwing onderworpen. Hoewel de inleiders veel waardering hadden voor de nota, hebben ze ge meend de inhoud kritisch te moeten bezien. Bijna alle inleiders maakten de opmerking, dat nog vele vragen voor hen openbleven. Dr. G. A. Hoekveld somde enige oor zaken op, waardoor deze tweede nota, evenmin als de eerste, een duidelijke visie heeft gebracht ten aanzien van de invloeden en de gevolgen van Ne derlands positie in Noordwest-Europa. Er bestaat gevaar dat de economie van West-Nederland eenzijdig gezien wordt als een delta-economie en dat haar hoofdbetekenis als veelzijdige grondslag en conditie voor Nederland's bijdrage tot de Westeuropese en mon diale urbaniteit wordt miskend. In te genstelling tot het gebied ten zuiden van de lijn Alkmaar-Arnhem, zal het gebeid ten noorden hiervan geen be langrijke impulsen vanuit de buiten Nederland gelegen Noordwesteurope- se ruimte mogen verwachten. Dr. M. van Huiten maakte een aan tal opmerkingen over de stadskernen die hij belangrijke recreatiegebieden noemde. In de binnensteden is, naast „ontvolking" de kwalitatieve verbete ring van de bevolkingssamenstelling minstens even opmerkenswaard. Als oorzaken hiervoor dacht hij aan een mogelijk ontvluchten van de monotone buitenwijken en het vervoer van werk naar huis. Het stadskernonderzoek is nog maar enkele jaren aan de gang; onderzoek door specialisten achtte hij noodzakelijk. Drs. Ph. Daniels, die over de niet- agrarische open ruimten sprak, was van oordeel, dat naar alle waarschijn lijkheid elk Nederlands recreatiegebied omstreeks het jaar 2000 primair een ADVERTENTIE QUALITY CIGARETTES Gold Dollar ia de filter sigaret metde de rde'amaak: de smaak die bijna verge ten waa.de pure amaakvan echte tabak. Elke roker komt volledig tin zijn trekken met de atevige. net iets dikkere Cold Dollar. Proef! De filter helpt mee U te laten genieten van het beate: Gold Dollar's echte regionale functie zal vervullen. De be handeling van het Nederlandse land schap wordt in de nota gekenmerkt door een niet-consequente en verwar rende terminologie, het in een verband hanteren van uiteenlopende criteria en een formalistisch-architectonische be nadering, die volledig aan de mens voorbijgaat. Prof. dr. H. J. Keunig was van oor deel dat aan de betekenis van de dienstensector en met name aan zijn categoriale structuur, in de nota be trekkelijk weinig aandacht is geschon ken. Hij achtte een meer diepgaande analyse van de dienstensector nodig en vroeg zich af of in het raam van de ruimtelijke ordening verplaatsing van bedrijven, die niet aan een plaats ge bonden zijn, niet ernstig onder ogen moet worden gezien. Na de middagpauze brachten enkele sprekers verslag uit van besprekingen, gehouden in verschillende delen van ons land en bijgewoond door honderden geografen. De visie van het Noorden werd gege ven door drs. Chr. van Welsenes, wiens betoog hier en daar nogal wat hilari teit veroorzaakte, onder meer toen hij betoogde, dat wanneer men allerlei na tionaal verzorgende diensten uit de Randstad wil gaan spreiden spreker dacht aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, de P.T.T., het Landbouw- Economisch Instituut, de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Oner- zoek, de Rijks Planologische Dienst en Rijkswaterstaat dan kan men hier mee bereiken dat perifere delen van het land duidelijk nationale taken krij gen. zodat bijv. Leeuwarden met het L.E.I., Groningen met het C.B.S. en Hengelo met de P.T.T. een duidelijk geïntegreerde plaats gaan innemen. In tegenstelling tot de nota, merkte drs. A. J. H. Gietelink, namens het landsdeel Oost op, dat er een sterke re verbreding van de zgn. Noordvleu gel zal optreden tussen Arnhem en Apeldoorn-Deventer en een verstede lijking van de noordelijke Veluwe- rand. Verstedelijking geeft in het he le Oosten geen problemen, behalve misschien voor de Veluwe. Als een directe bedreiging voor dit deel van het land zag spreker de „tweede wo ning." ADVERTENTIE ADRIANUSvandinEELAART SCHIEDAM ROME Bij aanhoudende regenval hebben zondag drieduizend arbeiders en militairen in de Po-delta de verster king en het herstel van de zeeweringen voortgezet. Het zal nog wel een week duren voor de dijk is hersteld, die het vrijdagavond begaf, waardoor vrijwel het gehele eiland Donzella onder water kwam te staan. Met de drooglegging van het gebied zal waarschijnlijk de ge hele winter gemoeid zijn. De bewoners van de delta dringen aan op afdoende maatregelen. In het rampgebied bevinden zich nog slechts 475 mensen bijna uitsluitend mannen. De overige bewoners ruim tienduizend zijn al sedert het begin AMSTERDAM De Amsterdamse accountant A. Vos heeft zaterdag op de in „Krasnapolsky" gehouden vergade ring van het „Hulpcomité Gedupeer den Teixeira de Mattos" een pleidooi gehouden tegen het voeren van een procedure tegen de Nederlandsche Bank, terzake van een verondersteld in ge breke biyven in de Teixeira-deb&cle. Volgens de heer Vos, zou in de ko mende strafzaak tegen de voormalig beherend vennoot van het bankiers huis, drs. F. blijken hoezeer de Neder landsche Bank door hem bij de neus is genomen. De heer Vos kwam geheel terug van zijn vroeger gedane uitlating, waarin hij de Nederlandsche Bank ver antwoordelijk achtte voor het Teixeira- tekort. Thans heette het: „De Nederlandsche Bank treft geen schuld". Bovendien zou bij een eventuele procesvoering, die wel drie jaar kan duren, hangende de procedure, geen hulp van de Neder landsche Bank te verwachten zijn, nog afgezien van de geringe kans om het te winnen, zo meende de heer Vos. De ongeveer 80 aanwezige schuld eisers besloten hem met een stem te gen in het bestuur van het Hulpcomité op te nemen, met welke benoeming de betrokkene instemde. VLISSINGEN Het gemeentebe stuur van Vlissingen, dat de Boulevard van de Scheldestad in onderhoud heeft, blijkt na de storm van vorige week le lijk met de schade in de knoei te zitten. De Vlissingse Boulevard is dermate door het geweld van de aanstormende golven beschadigd, dat B. en W. op dit moment eigenlijk niet precies weten, waar ze het geld vandaan moeten ha len om de schade te herstellen. Ze hebben nu een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden, waarin zij meedelen, dat zij van nu af aan de uitgaven voor het her stel van de schade aan de zeewering beschouwen als gemaakt op grond van de Deltawet. De gemeente zal nu, op grond van deze Deltawet, voortgaan al le noodzakelijke maatregelen te nemen, omdat het niet meer verantwoord is de ze uitgaven ten laste van de gemeente te laten komen. Verder zijn aan het college van B. en W. in Vlissingen schriftelijke vragen gesteld door het V.V.D.-raadslid de heer E. T. Oosterhuis. Het raadslid vraagt ln de eerste plaats of het colle ge ook van oordeel is, dat de situatie tijdens de laatste storm als zeer ge vaarlijk gekwalificeerd moet worden voor de stad Vlissingen. Verder vraagt hij of het college ook van mening is, dat het bijzondere gun stige verloop van de storm, zoals het op het laatste, kritieke moment afne men van de wind en het niet samenval len van springtij en storm op één dag, de gemeente Vlissingen voor een regel rechte ramp heeft behoed. Tenslotte wilde hij weten welke stappen het ge meentebestuur gaat ondernemen om de Vlissingse Boulevard werkelijk in de zin van de Deltawet veilig te maken. ZURICH In het kanton Zürfch, het dichtst bevolkte van Zwitserland heeft het merendeel van de manlijke kiesge rechtigden bij de gisteren gehouden stemming het vrouwenkiesrecht ver worpen. Voor het amendement van de grond wet, krachtens hetwelk alle Zwitserse onderdanen boven de 20 jaar kiesge rechtigd en kiesbaar zouden zijn gewor den, stemden 93.372 mannen, ertegen, stemden 107.778 mannen, voor het me rendeel van de Zwitserse conservatieve boerenpartij. In de stad ZUrich, het grootste van de elf kiesdistricten van het kanton ZUrich, waren er 46.374 voor- en 87.602 tegenstemmen. De gisteren gehouden volksstemming is in het kanton Zürich de vijfde in 46 jaar. De aanhangers van het vrouwen kiesrecht hebben deze keer een stem- menmeerderheid het dichst benaderd en zij hopen bij de volgende stemming bin nen enkele jaren definitief een meer derheid te behalen. Met uitzondering van de boeren, hadden alle partijen, de regering van het kanton en andere in stanties incluis, bij de kiezers erop aan gedrongen voor het vrouwenkiesrecht te stemmen. Hierdoor, zo hoopten ook de aanhangers van de vrouwenemancipatie in Zwitserland, zou de weg zijn geëffend voor soortgelijke stemmingen in andere kantons, gevolgd door verkiezingen in het hele land. Opmerkelijk is, dat de tegenstanders de kiezers erop hadden gewezen, dat het vrouwenkiesrecht een „buitenlandse" uitvinding is en dat het de waardigheid van de man schaadt. Men schijnt hier mee wel succes te hebben geboekt, te meer omdat het kanton Zürich een groot aantal buitenlandse werknemers, voor het merendeel Italianen telt, en de spanning op de arbeidsmarkt er groot is. Evenzo opmerkelijk is het dat in Zwitserland, het oudste bestaande de mocratische land, aan de vrouwen het kiesrecht nog steeds wordt ontzegd. Zoals bekend, is de heer Vos begin no vember uit het bestuur van het Actie comité Teixeira-gedupeerden getreden, omdat hij het bestaan daarvan, na de benoeming van de crediteurencommis sie, overbodig achtte. Daar het hulpco mité in feite een voortzetting vormt van het actiecomité is hij kennelijk van deze zienswijze teruggekomen. Unaniem nam de vergadering een motie aan, waarin er bij de bewind voerders op aan wordt gedrongen zo spoedig mogelijk een faillissement van drs. F. privé uit te lokken, als het juist is, dat alleen een faillissement van drs. F. privé inzicht zal kunnen ge ven omtrent vermogensbestanddelen in het buitenland. Teneinde het werk van het comité mogelijk te maken, werd een geldinza meling gehouden, die een bedrag ople verde van f 736. Niet iedereen kon ech ter een bijdrage leveren, met name gold dat voor een gedupeerde vrouw, die tengevolge van de Teixeira-deb&cle aan haar kinderen had moeten vragen de treinkosten naar de hoofdstad te be talen. TEHERAN Op 1 november 1967 zal de Sjah van Perzië worden ge kroond, tegelijk met de viering vi zijn 48-ste verjaardag, zo is zondag middag door het hof te Teheran in een communiqué bekendgemaakt. De kleine prins Reza Pahlewi, die pas zes jaar geworden is, zal tegelij kertijd worden gekroond tot erfgenaam en wettelijk opvolger van de sjah. In een tweede communiqué van het hof wordt meegedeeld, dat in de herfst van 1972 de 2.500-ste verjaardag van het Perzische keizerrijk zal worden ge vierd. PASADENA, (Californië) De Lu- nar Orbiter 2, het vliegende fotolabo ratorium dat door de Verenigde Staten in een baan om de maan is gebracht, seint foto's van hoge kwaliteit naar de aarde, zo heeft het straalvoortstuwings- laboratorium te Pasadena gisteren be kendgemaakt. Een woordvoerder van het laborato rium te Pasadena zei dat de 350 kg wegende ruimtesonde zijn 67e omwen teling rond de maan had voltooid en het overseinen van foto's van de eerste zes mogelijke landingsplaatsen had be ëindigd. Binnen het kader van het Apollo-pro- ject, waarbij Amerikaanse astronauten een zachte landing op de maan moeten uitvoeren, moet de Lunar Orbiter 2 uit eindelijk van dertien mogelijke lan dingsplaatsen op de maan foto's naar de aarde seinen. De satelliet zal tot en met 25 november voortgaan met het zenden van fotosignalen. In de Europahal van de R.A.I. te Am sterdam is de internationale honden tentoonstelling „Kynophilia" gehou den. Algemeen winnaar werd de lang harige das Etzel von der Wildbahn. De eigenares, mevr. Brandt uit Kre- feld, kreeg een medaille, die door ko ningin Juliana en prins Bernhard ter beschikking was gesteld. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Een stomdronken automobilist, de 55- jarige C. de V. uit Drachten, is vrydagavond tegen achten tydens een dolle rit tussen Leeuwarden en Bergum tot twee keer toe met zyn gloednieuwe auto achterop andere auto's ingereden. Er waren gelukkig geen gewonden. De rykspo- litie greep De V. In de kraag, direct nadat hy een in Bergum geparkeerd staande auto van het hoofd van de chr. ulo school aldaar, had geramd. Hij werd overgebracht naar de politiekazerne te Quatrebras. De auto moet de hele weg tussen Leeuwarden en Bergum (bijna twintig kilometer) slingerend hebben gereden. De Dokkumer stukadoor J. Terpstra, die De V. even buiten Leeuwarden achterop reed, onderkende het gevaar, dat diens wagen voor het verkeer opleverde. Hy slaagde er in de slingerende auto voorbij te rijden en trachtte de bestuur der daarvan door het geven van stoptekens tot stoppen te bewegen. Toen de stukadoor zijn snelheid voortdurend terugbracht, reageerde De V. aanvankelijk wel, maar plotseling reed hij met een flinke snelheid achterop de voor hem rijdende auto. Na de aanrijding bleef De V. doorrijden. De stukadoor waarschuwde de politie, die de auto met de dronken bestuurder trachtte in te halen. In Bergum reed De V. met zo'n vaart tegen de auto van de hoofdonderwy- zer, dat deze meer dan 30 meter werd weggeduwd. Direct na deze aanryding arriveerde de auto van de rijkspolitie. Alle drie by de aanrijdingen betrokken auto's liepen flinke schade op. De V. was even buiten Leeuwarden al naast de weg ge weest: hy was daar het fietspad opgereden en had er een aantal verkeersborden geramd. van het noodweer begin deze maand weggetrokken. De dorpen in de omgeving werden weer geëvacureerd. Porto Tolle, met 12:000 inwoners de grootste plaats in de omgeving, biedt een rampzalige aan blik. Het gehele plaatsje staat onder water en men schat het verlies aan vee op meer dan 70.000 stuks. De Italiaanse regering heeft een lijst met 112 namen uitgegeven van slacht offers van de overstromingen welke op 4 november begonnen. Van de 112 slachtoffers zijn 70 mannen, 38 vrou wen en vier kinderen. Vijf mannen en een vrouw worden nog vermist. Het jongste slachtoffer was de „onge veer drie jaar oude" Maris Ripari, die te Sesto Fiorentino bij Florence ver dronk. Het oudste slachtoffer, de 84-ja- rige Faustina Bianchini, kwam samen met een broer en een zuster om het le ven toen hun huis te Santa Maria a Monte bij Pisa instortte. Een zuster van de drie wordt nog vermist. Van de slachtoffers waren er zeker 30 ouder dan 60 en 12 20 jaar of jonger. Negen personen kwamen om by red dingspogingen. Onder hen was brand weerman Dante Zini, die na een uitput tende reddingsactie in zijn woning te Bologna aan een hartaanval overleed, en Gianfranco Trevisan, dorpsarts te Longarone. BELFAST De bewaking van wo ningen van Noordierse ministers, die de afgelopen 12 maanden wegens dreigen de terreur werd uitgevoerd door agenten met vuurwapens, zal gematigd worden zo is vandaag bekend geworden. In november 1965, toen in Noord-Ier land verkiezingen werden gehouden, had de politie inlichtingen ontvangen, dat een geheime terroristenbende van plan was de ministers te vermoorden. Oppositieleden wezen er destijds echter op, dat het een verkiezingsstunt van de anti-republikeinse partij was. De ver mindering van de bewaking wordt ge zien als een algehele ontspanning in de binnenlandse politiek. De premier van Noord-Ierland, Te rence O'Neill, is in het ziekenhuis op genomen voor een hernia-operatie. De minister van Handel, Brian Faulkner, zal hem gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis vervangen. DJAKARTA De 25 oktober jj. ter dood veroordeelde Indonesische ex-vice- premier en voormalige minister van Buitenlandse Zaken dr. Subandrio heeft president Soekarno om gratie gevraagd. Hij had hiervoor een maand de tijd. Subandrio is veroordeeld wegens me deplichtigheid aan de mislukte commu nistische staatsgreep van verleden jaar oktober, waarbij onder meer zes gene raals op gruwelijke wijze werden ver moord. Het Indonesische opperste gerechts hof heeft president Soekarno aangera den alle verzoeken om gratie af te wij zen, die in de afgelopen maanden door een twaalftal ter dood veroordeelde In donesiërs zijn ingediend. Zij werden al len veroordeeld wegens medeplichtig heid aan de mislukte communistische staatsgreep van verleden jaar. WENEN De Russische president Podgorny heeft zondagavond, aan het slot van zijn bezoek aan Oostenrijk, in een verklaring voor radio en televisie de Oostenrijkers openlijk gewaarschuwd tegen het aanknopen van banden met de EEG. „Wij moeten als oprechte vrienden van Oostenrijk in alle eerlijk heid en openheid stellen dat een ak koord met de gemeenschappelijke markt In welke vorm ook naar onze mening zou leiden tot niet alleen eco nomische maar ook zekere politieke bindingen, en daarmee opzettelijk of niet tot een afwijking van het staats verdrag, van de ware neutraliteit, die zoveel waarde is door de Oostenrijkse natie", aldus Podnorny. Eerder deze week had Podgorny er op gezinspeeld dat de Russische rege ring misschien haar goedkeuring zal hechten aan een Oostenrijks handels verdrag met de EEG. WARSCHAU In Siodlo by Szcezin (voorheen het Duitse Stettin) in Polen, is een groot massagraf van tydens de oorlog door de nazi's vermoorde sol daten gevonden, zo meldt het Poolse persbureau PAP. De commissie van onderzoek naar nazi-misdaden in Polen deelde mee, dat uit de stoffeiyke resten en resten van kleding kan worden opgemaakt dat de slachtoffers krygsgevangenen waren van het krygsgevangenkamp Stalag no. 2 in Stargard. Het aantal geraam ten noch de nationaliteit der slachtof fers zijn bekend, aldus PAP, en het on derzoek wordt voortgezet. 0 Paus Paulus heeft zaterdag offici* ren en manschappen van de Nedei landse kruisers „De Ruiter" en „Di Zeven Provinciën" in audiëntie ontvan gen. In een korte toespraak verklaarde de Paus, dat hij bij een bezoek aan Ne derland de kwaliteiten had leren waar deren die het Nederlandse volk kenmer ken, zoals moed eerlijkheid, onderne mingslust en vasthoudendheid. 0 Zaterdagmorgen is mgr. J. W. M. Bluyssen, opvolger van wijlen mgr. W. M. Bekkers, in de kathedrale base- liek van Sint-Jan plechtig geïnstalleerd als bisschop van 's Hertogenbosch. De ze installatie geschiedde tijdens een plechtige eucharistieviering, die door tal van kerkeiyke en wereldyke auto riteiten werd bijgewoond. 9 Prinses Beatrix en Prins Claus hebben zondagochtend op het ter rein van de stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen een kerkdienst bijge woond, die in het kader van een confe rentie van de Wereldraad van Kerker aldaar werd gehouden. By de Protestantse Vereniging va Instellingen voor Bejaardenzor; zijn op het ogenblik 225 tehuizei aangesloten. Ten opzichte van het vorig jaar betekent dit een vooruitgang van 36 stuks. In deze tehuizen worden in to taal 15.118 personen verzorgd. 0 Tijdens de jaarvergadering van de sectie Land- en Tuinbouw van de Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel, die zaterdag te Amersfoort were gehouden, heeft de voorzitter, de hee: P. A. van Zorge, met nadruk gewaar schuwd tegen de voortdurende terug gang van het aantal leerlingen, waar door gevaar dreigt voor de arbeidsvoor ziening in de land- en tuinbouw. 0 De Amsterdamse kantonrechter, mr H. Ruis, zal vrijdagmiddag 9 de cember zijn visie geven op de inhou ding van 2 procent administratiekosten bij de verzilvering van vakantiezegels van ongeorganiseerde bouwvakarbei ders, als hy uitspraak doet in de princi- j)iële civiele procedure, die een ongeor ganiseerde Amsterdamse bouwvakker heeft aangespannen tegen de Stichting Vakantiefonds voor de bouwnijverheid. In de nacht van vrijdag op zaterda; zijn tot nu toe onbekende daders er in geslaagd een huis in Amstelveer. binnen te dringen en er sieraden met een gezameniyke waarde van f 50.000 te stelen 0 Zaterdagmiddag heeft de rectoi magnificus van de Amsterdamse Universiteit, prof. mr. J. van der Hoe ven. het Amsterdamse studentenschip „Caledonia" officieel in gebruik gesteld. 9 Een van de moeilijkste problemen. waarmee de gemeente Den Haag te kampen heeft, is de woningnood. Er zijn, bij een afnemend inwonertal nog steeds ruim 15.000 woningzoekenden, terwijl de stad byna is volgebouwd. Het enige lichtpunt is de toekomstige grote opnemingscapaciteit van Zoeter- meer. 0 Bij de voortgezette behandeling van de Haagse gemeentebegroting, heeft de wethouder van Openbare Wer ken, mr. A. J. Dankelman, meegedeeld, dat de Haagse rioolwaterafvoer naar zee, het zogenaamde zeeleidingproject, 1 juli volgend jaar in werking 'zal kun nen treden. 0 De Haagse politie gaat 'n proef ne men met vijf „scramblers" om ge sprekken via de politieradio op de FM- band voor afluisteraars onverstaanbaar te maken. Zaterdagmiddag is in de Rotterdam se haven het 25.000ste schip van dit jaar binnengelopen. Het was de Duitse kustvaarder „Aar" (330 brt), die naar de Maashaven is gevaren om een lading haver, afkomstig uit Norköping te los sen. 0 De Oertll Gereedschappen N.V. te Hardinxveld-Giessendam, een in 1963 gevestigde Zwitserse onderneming, gaat uitbreiden. Er zullen in Hardinx veld-Giessendam nieuwe fabriekshallen worden gebouwd en de personeels bezetting, die nu 24 man bedraagt, wil men in de loop van enkele jaren uit breiden tot ongeveer 80 man. ADVERTENTIE de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist LONDEN Uit welingelichte bron is vernomen dat premier Harold Wilson de hoop heeft opgegeven door onderhande lingen met Rhodesië een einde te ma ken aan de eenzydige onafhankeiykheid van dat land en dat hij besloten heeft de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Voorts is vernomen dat de door pre mier Ian Smith te elfder ure gedane stappen naar besprekingen tussen hem en Wilson, door de Britse premier wel haast zeker zullen worden afgewezen. Zegslieden zeiden, dat Wilson reeds doende is met de voorbereiding van ad viezen aan de N.V. inzake doeltreffende sancties tegen het eenzijdige Rhodesi- sche bewind. Volgens zegslieden, zal de kabinets commissie inzake Rhodesië maandag bijeen komen om het door Engeland bij de V.N. te volgen beleid te bespreken. Berichten uit Salisbury spreken van een nieuwe poging van Rhodesische zij de om tot onderhandelen met Engeland te komen. Zuid-Afrika heeft Engeland ertegen gewaarschuwd, de kwestie aan de V.N. over te dragen. Rhodesische be windvoerders hebben de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd het Britse pogen tot het komen van een overeenkomst te dwarsbomen, maar weigeren hierover bijzonderheden te geven. Soortgelijke aantijgingen zijn ook door kranten in Salisbury geuit. Engeland heeft zulks ontkend. Zuid-Afrika voelt zich nauw betrokken bij de kwestie en heeft bij monde van zijn minister van Transport, Ben Schoe- man, Engeland gewaarschuwd dat de winstgevende handel tussen beide landen in gevaar zou komen, indien Engeland stappen tegen Rhodesië bij de V.N. neemt. De rooms-katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten hebben besloten het gebod tegen het eten van vlees op vrijdag op te heffen. Dit besluit is be kendgemaakt aan het einde va» een buitengewone vergadering van de na tionale conferentie van rooms-katholie ke bisschoppen die in Washington is ge houden.

De Vallei | 1966 | | pagina 9