PT AN-MOÏ FNRRTTG VAN STAPFT om de weg op te gaan Hoogste flats met twaalf etages Sint-Nicolaas- wandeltocht Bijna zeshonderd huizen in West Bouw start over enkele weken Men is niet meer bereid Type woning is nationale primeur HENNY JANSEN Geslaagd MARKTEN AGENDA Een cadeau van Sint Drogisterij Rein Kok Bij inleiding over stakingsrecht: J_ j /~m I 1 J_ T JL I -J JL-J -L 1 JLFJL t V_J T JL 1 JL -L m I JLJ J_J VEENENDAAL Dè Besturenbond van het NVV belegde gisteravom VEENENDAAL Begin volgend jaar, wellicht nog in januari, zal een begin worden gemaakt met het plan-Molenbrug, dat de bouw van 576 etagewoningen omvat. Op een terrein, omsloten door het Omleidingskanaal, het Panhuis^en de Geerseweg zullen twaalf blokken flats verrijzen, die in hoogte variëren van zes tot twaalf woonlagen. De woningen zullen, als voortzetting van de bouwstroom, gebouwd worden door Bouwmaatschappij Van Eist N.V., die momenteel nog op grote schaal in „de Engelenburg" en het „Vijverplan" aan het werk is. Met de realisering van het gigan tische Molenbrug-plan zal de woningbouw in Veenendaal in een nieuw stadium zijn gekomen, dat dicht bij de oplossing van het huisvestingsprobleem ligt. De huizenblokken zullen in een vlot tempo worden opgeleverd en zullen een geheel nieuw „stadsge deelte aan Veenendaal toevoegen. In de raad werd onlangs nog gesproken van een „nieuw klein dorp". De wijk zal straks door ongeveer tweeduizend mensen bevolkt worden. SCHAKEL Parfumverstuivers Accordeonmuziek in Edese Kerk AAN HET W OORD DETAIL ALS HOOFDZAAK De bank waar u zich thuis voelt NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK - f DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE Onder het motto „Een cadeau van Sint voor ieder kind", heeft Sint Nicolaas een grote zak neergezet bij een bekende Vee- nendaal8e drogisterij. Ieder kind, dat met een oudere mee komt in deze feestelijke weken, mag er een cadeautje uithalen. De zak staat tot en met maandag 5 december bij Gelderland - hoek Hoogstraat Ruim gesorteerd in geschenken gal«rijg«vel De Bouwmaatschappij Van Eist startte destijds in de Engelenburg met het zogenaamde „gietsysteem", dat arbeidsbesparend werkt en dat boven dien een goede kwaliteit woningen als resultaat heeft. Volgens datzelfde sys teem zal ook in de Molenbrug worden gewerkt. In de praktijk komt het er op neer dat grote stalen mallen met be ton worden volgestort, zodat kant-en- klare wanden ontstaan, waar een met selaar nauwelijks aan te pas hoeft te komen. De totale oppervlakte van het nieu we plan zal men in feite kunnen verge lijken met de Engelenburg, waar in to taal 540 woningen zullen worden ge bouwd. De Molenbrug-flats zijn van het type „ontwikkelingscycluswoning", dat, zo werd ons van bevoegde zijde meege deeld, in Nederland nog geen verdere toepassing heeft gevonden. Dat begrip „ontwikkeling" moet vooral gezocht worden in de ruimte, want de wonin gen kernmerken zich door een ruime opzet. De grote woonkamer loopt over in een tweede woonkamer, door een verplaatsbare tussenwand kunnen zij van elkaar worden gescheiden. Op deze wijze krijgt men dan de be schikking over een extra slaapkamer, zodat het totaal daarvan op vier komt. De woningen zijn zeventig centime ter breder dan bijvoorbeeld die in het Vijverplan. De algehele vloeropper vlakte is ongeveer 106 vierkante me ter. De ontwikkelings-cycluswoning wijkt, naar de ontwerpers bewust hebben na gestreefd, op vele punten af van de Eurowoningen, die in de Engelenburg zijn en worden gebouwd. Men heeft 't „recht-toe-recht-aan-idee" vaarwel ge zegd en in plaats daarvan is de mo gelijkheid geschapen de woningen naar eigen inzicht in te delen. Qua inrich ting zijn de flats zonder meer als „lu xe" te kwalificeren. De gedachte, die bij sommige flatbewoners heeft post gevat, dat men in een soort „hokje" ^>u wonen, heeft men in het ontwerp trachten uit te wissen. Men heeft een leefbare ruimte willen scheppen, die past in deze tijd en die een beetje Amerikaans aandoet. Enigszins Amerikaans is ook de wij ze van bouw. Zo zullen de trappenhui zen via het nieuwe gllj-bekistingssys- teem tot stand komen, een noviteit voor Nederland. Dit systeem garan deert een continu-produktie, dat wil zeggen, dat men dag en nacht kan doorwerken. In de praktijk komt het er op neer, dat er van boven af vloei baar beton in een bekisting wordt ge stort, die langzaam omhoog wordt ge stuwd. Op die manier kan men het trappenhuis als het ware zien groeien. Men acht het haalbaar een compleet trappenhuis aldus in enkele weken te voltooien. Bouwmaatschappij Van Eist heeft deze werkwijze nog niet eerder toegepast. De directie heeft er even wel goede verwachtingen van. Door het plan zal een grote weg wor den aangelegd, die verschillende ver takkingen naar de flats heeft. De weg zal aan de z.-westkant over de bestaan de Geerseweg komen te liggen en zal zich ongeveer ter hoogte van de blo- school in noordelijke richting afbuigen en zal dan enkele honderden meters parallel lopen met het omleidingska naal. De weg zal tenslotte op het Pan huis uitmondden, precies tegenover de Dahliastraat. De functie van de Geerseweg zal door deze verbinding komen te verval len. Een deel ervan zal derhalve voor bebouwing worden gereserveerd. Het plan is wat de aantallen wonin- Een afbeelding van een flat met zes bouwlagen in het nieuwe plan „de Molenbrug". geu betreft als volgt onderverdeeld: Vier blokken flats van zes woonlagen (144 woningen), zes blokken van acht woonlagen (288 woningen) en twee blok ken van twaalf woonlagen (144 wonin gen). Tot op heden zijn er in Veenendaal nog geen flats van acht-hoog en twaalf hoog gebouwd. Een record in dit op zicht vestigen de flats in het Vijver plan, die acht woonlagen tellen. Wanneer het plan Molenbrug defini tief gestalte heeft gekregen zal Veenen- daal-west uit één geheel bestaan, want het nieuwe gigantische bouwproject, dat In opdracht van Patrimonium'» Bouwvereniging wordt gerealiseerd, vormt de schakel tussen het Hoorntje enerzijds en de nieuwbouw rond de Westersingel anderzijds. EDERVEEN Voor het diploma van de „Stichting Beroepsgoederen- vervoer over de Weg" slaagde mevr. C. Pater-van Beek, Meikade 8 te Eder- veen.- ADVERTENTIE Drogisterij en parfumerie Zandstraat 7 - Veenendaal PAARDENMARKT UTRECHT, 21 nov. Op de Utrecht se paardenmarkt werden 314 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 12251550; werkpaarden f 1100 1500; oude paarden f 8501225; 3-ja- rige paarden f 8001100; 2-jarige paar den f 725—900; veulens f 300—600; hit ten f 685800; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,80 tot f 3,40; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3,40 tot f 3,70. Handel rustig. VEENENDAAL Zaterdag zal de Stichting Gooise Wandelsport Bond in Veenendaal een St. Nicolaas Wandel tocht organiseren, gevolgd door een Sinterklaasfeest. De sluiting van in schrijving was gesteld op 14 november. Desondanks is het toch nog mogelijk zich bij één van onderstaande adres sen op te geven: Mej. Bouman. Schrijverspark 172, Vee nendaal; de heer Heykamp, Aart de Gelderstraat 24, Veenendaal. Overige inschrijvingen bij de heer Kouveld, Thorbeckelaan 82 te Zeist. Heden, dinsdag VEENENDAAL Salvatorkerk 20 uur: Parochieconcilie Zonde en boete, wet en geweten. OCB-gebouw 20 uur: Voorlichtingsavond Philadelphia, ds. Koerselman. RHENEN Eigen gebouw 20 uur; NVV-ontwikke- lingsavond „Stakingsrecht". ELST Gebouw Pniël 20 uur: Bijeenkomst NCVB. Bioscoop Luxortheater Veenendaal. Geen voorstel ling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Salvatorkerk 20 uur: Praatavond voor 1825-jarigen. Legerzaal Fluiterstraat 16 uur: Jeugd film Leger des Heils. Hotel Vonk 19.45 uur: Openbare lezing over Soefisme. SCHERPENZEEL Philaletes 14.30 uur: Bejaardenmiddag. Bioscoop Luxortheater Veenendaal: 19.30 uur: „De langste dag".* EDE De Edese Accordeon Vereni ging „Con Amore" geeft zaterdag in de kerk van de N.P.B. in Ede een con cert, dat in zijn soort uniek voor onze omgeving genoemd mag worden. Het concert heeft tot doel de mening, als zou de accordeon uitsluitend als straat muziekinstrument te gebruiken zijn, te logenstraffen. In de N.P.B.-kerk voeren twee orkes ten van Con-Amore en enkele solisten een programma uit, dat bestaat uit werken van componisten als Bach, Han del, Wolff en Wagner, terwijl ook epige religieuze liederen door de accordeonis ten ten gehore gebracht zullen wor den. Het bestuur van „Con Amore" is voornemens bij voldoende belangstel ling dit soort concerten regelmatig te organiseren. VEENENDAAL Dè Besturenbond van het NVV belegde gisteravond een cursusavond voor de bij het NVV aangeslotenen in Veenendaal. Aan de orde was hel dit jaar door het hoofdbestuur op het programma geplaatste on derwerp; „het stakingsrecht". Inleider was de afdelingssecretaris van de grafi sche bond te Den Haag, de heer Th. van Oort. Het aantal aanwezigen was vrij gering, hetgeen de voorzitter, de heer Verkuyl. de opmerking ontlokte aan het eind van de avond: „Ik hoop, dat er op een volgende cursusavond meer leden van hun belangstelling zullen blijk geven". De heer Van Oort ging in zijn on derwerp in op de geschiedenis van het stakings-„recht", zoals dat in het verle den is ontstaan. Daarna vertelde hij de aanwezigen, dat er een wet op het sta kingsrecht in de maak is en wat daarvan de inhoud zijn zal. Ook noemde hij de bezwaren, die er zijn tegen het stak ings ver bod van ambtenaren en spoor wegpersoneel. Ook in het geval dat er gestaakt wordt, terwijl er een CAO van kracht is, kan dit 'n onrechtmatige daad betekenen. De vakbeweging blijft, ook als het stakings recht gerealiseerd is, van mening, dat in het belang van het gehele maatschap pelijke leven en in het bijzonder van de betreffende arbeiders de staking al leen als uiterste middel gehanteerd dient te worden. Tijdens de enkele gestelde vragen werd niet veel nieuws aan het licht ge bracht. Slechts de opmerking van een der aanwezigen, dat het misschien zinvol geweest was, indien in het begin van dit jaar na het verbieden van de sta king in de aardewerkindustrie, een mas sabetoging gehouden zou worden bracht de inleider tot een opmerkenswaardige uitspraak. „Er is een adres gericht aan de ministerraad, door de drie vakcentra les. Daarin werd op spoed aangedron gen bij het indienen van het onderha vige wetsontwerp. Ik betwijfel het nut van een massa-demonstratie. Ik weet niet of dat veel indruk gemaakt zou hebben, temeer, daar inen niet enthou siast meer voor demonstraties is. De tijd, dat er grote demonstraties gehou den werden is voorbij denk maar aan het roemloos ondergaan van de 1 mei vieringen. Men is niet meer bereid de weg op te gaan". Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Aan het begin van zijn betoog merk te de heer Van Oort op, dat de sta- kingsrechtwet actueel toen het hoofd bestuur van het NVV dit onderwerp aankondigde, door de kabinetscrisis - die avond juist opgelost - op een zacht pitje was gezet. Minister Samkalden zou een groot voorstander van invoering van deze wet zijn geweest en de tegenwoordige minister van Binnenlandse Zaken. prof. Verdam was voorzitter van de commis sie van de SER, die een advies over 't wetsvoorstel moet uitbrengen. Door de crisis en het ministerschap zal de indiening van de wet die zo als ook uit de bespreking bleek voor de heer Van Oort belangrijk is nog wel enige tijd op zich laten wachten. Tot nu toe, zo stelde de heer Van Oort, bestaat er geen stakingsrecht, maar een stakingsvrijheid. Een stakings recht zou zijn, dat de wet de mogelijk heid er uitdrukkelijk voor stelt. Een der gelijk recht is in andere EEG-landen, en wel Italië, Frankrijk en Luxemburg bij de grondwet geregeld, terwijl in Duitsland een wettelijke regeling van kracht is. Alleen België en Nederland kennen geen wettelijke regel. Ondanks zijn pessimisme over de spoedige invoering van een wettelijke re geling, zag de inleider één lichtpuntje: de regering moet de bepalingen van het Sociaal Handvest van de EEG rati ficeren en daarin wordt het recht op staking erkend en moet het nader dooi de leden-landen geregeld worden. Volgens de heer Van Oort stoelt de hedendaagse praktijk, waarbij stakin gen veelal bij rechterlijke uitspraak verboden worden op de uitspraak van de Hoge Raad van 1960 in het Pan-hon- lib-co-proces, dat gevoerd werd naar aanleiding van de boycot in de havens van schepen die onder goedkope vlag varen in 1958. De rechter heeft toen staking als een onrechtmatige daad aangemerkt op grond van het bepaalde in een wet uit 1932, die de rechter de bevoegdheid gaf nakoming van zakelijke verbintenissen af te dwingen en het Bijzonder Besluit Arbeidsbetrekkingen van 1945, waarin gesteld is, dat een ontslag alleen ver leend kan worden bij wederzijdse over eenstemming, of met toestemming van de directeur van het Arbeidsbureau. Een eerdere wet, die ook nog gehanteerd wordt, was die van 1904, waarbij be paald werd, dat bij ontslag een mini mum van een betalingstermijn in acht moet worden genomen. Voor 1958 was zelden de rechter in een stakingsdreiging gemoeid. Algemeen werd het erkend, dat de vakbonden het stakingsmiddel moesten kunnen hante ren om hun eisen af te dwingen. Eerst na de beslissing van de Hoge Raad, die een staking als een onrechtmatige daad stelde is men de rechter er in gaan kennen Het laatst dit jaar, bij de dreigende staking in de aardewerkindus trie, die aangekondigd was om de eisen voor een bevoordeling van de georgani seerde werknemers kracht bij te zetten, De nieuwe wet op het stakingsrecht zal de werknemers het recht geven om te staken, indien de rechtspersoonlijk heid bezittende vakcentrales daartoe op roepen. Een „wilde" staking zal niet meer kunnen leiden tot het opleggen van dwangsommen aan de deelne mers, maar de werkgevers krijgen wel het recht iedereen, die aan een staking deelneemt op staande voet te ontslaan, ongeacht of de gtaking door de vakcen trales georganiseerd is of niet. De rechter kan de staking wel on rechtmatig verklaren, maar hij kan dit alleen door haar te toetsen aan andere wettelijke bepalingen. Indien een sta king bijvoorbeeld uitgeroepen wordt om een hogere loonstijging af te dwingen, dan het College van Rijksbemiddelaars heeft vastgesteld, dan is dit een on rechtmatige daad. Geachte redactie. Afgelopen zaterdag is Sint Nicolaas feestelijk ingehaald in Veenendaal. Door en voor de Veenendaalse Winke liersvereniging. Burgemeester Ha zenberg hield een officiële welkomstre de, waarin o.a. gewag werd gemaakt van het nieuwe raadhuis. De Heilige Man releveerde de f 700,schade, aan gericht in de gemeente door jeugdige vandalen, kritiseerde de lange haren van anderen en prees ons plaatselijk dagblad „De Vallei" alsmede de Win keliersvereniging. Voorwaar zaken, waar de kleine ge lovige kindertjes, die in groten getale aanwezig waren, het mee konden doen. Met grote ogen keken zij eerbiedig naar de Goede Man en zij begrepen waarschijnlijk wel dat tijdens zulke toespraken op hoog niveau, de zwarte Pieten niet grappig mogen doen. Geen klappen met de roe. iaat staan gekke sprongen maken. klauteren en andere platvloerse grollen. Dat zou de ernst van de toespraak en van de hele gebeurtenis maar kunnen verstoren. De muziekkorpsen mogen ervoor, tij dens en daarna geen Sinterklaaslied jes spelen en het leek er dan ook op, dat de stoomboot, de maan door de bomen en kapoentje voorgoed tot het verleden behoren. In dit tijdperk van kredietbeperking hebben we ook begrepen dat peperno ten en strooien en graaien uitingen zijn van gemeentelijke verspilling. Foei. Toen steeg de Sint weer in de ca lèche, onder eerbiedige stilte (zingen moet niet meer), de Pieten schaarden zich weer naast het rijtuig (voorbeel dige keurige Pieten mogen niet dwaas doen), de korpsen stelden zich op en Sint vertrok. Toen vroegen mijn kinderen (6 en 8): „Is het al voorbij?" Ja, het was voorbij. Sinterklaas' „feestelijke" in tocht in Veenendaal was voorbij. Gelukkig hadden we op de TV ge zien, dat in andere steden in Neder land Sinterklaas nog bestaat. De ech te, de warme Sinterklaas van de kin deren... H. J. A. Hofhuis, Rembrandtlaan 49, Veenendaal. ADVERTENTIE Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 TIEL Veilbericht van de Tielse Vei ling Septer, van maandag. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Allington pipkin 19-25 x Cox Orange k 1 66-70, 67-77, 46-63, 39-49, 32-36. x Cox Orange k 2 61-64. 56-61, 42-53, 34-47, 29-34. Dijkmanszoet 31-40 24-29 Glorie van Holland k. 1 32-34, 26-28. x Golden Delicious k. 1 46-56. 41-49. 37-43, 31-38. x Golden Delicious k. 2 35-49, 31-47, 29-41, 26-34. x Goudreinet k. 1 25-37, 23-27, 21-24. x Goudreinet k. 2 29-33, 23-25, 19-23. Goudreinet ver pakt k. 2 34-36, 27-30. Goudreinet rode k. 2 29-32, 26-28, 24-27. Ingrid Marie 32-39 Jasappel 30-36 23-29 x Jonathan k. 1 21-28, 20-27. x Jonathan k. 2 22-28, 21-25, 20-23, 18-21. Pomme Rosa 23-26 Sterappel 24-35 Winston k. 2 21-23. Zuurkroet per 100 kg f 14,20-—16,50. Zoekroet f 11,00. Fabrieksfruit per 100 kg f 16,50. Peren. Beurre Alexander Lucas 31-35 Bonne Louise 42-47 x Brederode 33-46 Conference 26-44 16-34 Comtesse de Barts k. 2 25-27, 21-24, 19-21,. 16-20. Giezewildeman 34-60 10-29 Legiponts k. 1 39-46, 34-48, 21-31. Legi- ponts k. 2 37-42, 29^34, 20-29. Doyenne de Comici k. 1 120-125, 130-132, 116-120. St. Remy 32-35 14-30 Winterjannen 21-28 18-23 IJsbouten 17-30 12-22 Zwijndrechtse wijnperen k. 2 13-15, 8-14. Perenkroet per 100 kg f 5,20. Groenten. Boerenkool 14-22. Koolraap 10-12.. Knol- sederij per stuk 23-25. Prei 20-29, 13-16. Rode kool 16-19. Groene savooie kool 20-22. Witte kool 6-8. Wortelen 14-16. Tomaten per kistje van 6 kg f 3,10—4,40, f 2,30—3.40. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders ver meld. Hoofd van Egyptitcfi beeldja, Alexandria, 100 v. Chr. Zeker in bankzaken zijn details belangrijk. Daarom is aandacht voor het detail bij de Nederlandsche Middenstandsbank zelfs een hoofdzaak. Grote bedrijven, kleine bedrijven, beleggers en spaar ders, allen vinden bij de NMB een diepgaande „kennis-van-zaken" en een vérgaande service. Is dat voor u ook niet de hoofdzaak? s, 1

De Vallei | 1966 | | pagina 3