Financiën en Economie Grootste exportartikel naar V.S. blijft: ham Gedrukt SHELL Hér Om de Nederlandse judotitels Rusland doet niet mee aan atletiekduel Amerika-Europa Oostelijke atleten trainden onder leiding van Huiskes Olympisch Stadion krijgt veilige tunnel Nederlandse judoka'sGESELECTEERD JEUGDVOETBAL naar Rusland Nederlandse renner sterk op de weg in Nieuw-Zeeland Groot zwemfestijn in Bremen Zesdaagse van Gent van start gegaan til: III lllll IK VOLLEDIGE AANKOOPPRIJS TERUG VAN EEN NIEUWE OLIEHAARD! Waar u dit biljet ziet, weet men van de grote gratis Shell-prijsvraag alles af haardolie W3 SUBSIDIE VOOR SC DRENTE Den Haag krijgt topsportcentrum Ford en Coca Cola op zwarte lijst WISSELMARKT VOOR GRATIS TOEZENDING VAN HET BOEKJE „UIT HE KOI PLEZIERIG! HANDIG! VOL WELKOME WINTERTIPS! Wie pas een oliehaard heeft gekocht of gaat kopen, doet natuurlijk mee aan de grote GRATIS SHELL- PRIJSVRAAG met élke week als prijs: service om te zoenen! altijd vertrouwd! ZATERDAGVOETBAL Amateurs „GLASHELDERE" KWALITEIT! Grijp die kans. Pak die .honderdies". Koop nu een oliehaard en profiteer van de kans die Shell u biedt de aankoopprijs van uw nieuwe oliehaard terug te winnen! Vraag daartoe uw haardenwinke ier bij de aankoop meteen om het gratis She 1-boekje „UIT DE KOU" met prijsvraagformulier. Hebt u pas (na 1 juli) een oliehaard aangeschaft? Haal dan alsnog zo'n boekje met prijs vraaglormulier of maak gebruik van de bon in deze adverten tie. Elke week is er een gelukkige winnaar of winnares, die de volledige aankoopprijs van zijn of haar nieuwe oliehaard van Shell terug ontvangt. Ook al is 't een oliehaard van wie weet hoeveel honderden guldens! 0 SHELL Pagina 6 DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 In de R.A.I. is een groot aantal span ten aangekomen, die de basis zullen vormen voor de wielerbaan voor de zesdaagse, die in december wordt ge houden. DEN HAAG Nederlands beste ju doka's, die zich hebben gekwalificeerd in de districtswedstrijden, komen za terdag 26 november in Sporthal West aan de van Hoogendorpstraat in Am sterdam tegen elkaar op de mat met als inzet de Nederlandse titels in de verschillende gewichtsklassen. Onder de dertig judoka's bevinden rich, naast een aantal opkomende krachten, Europese kampioenen als Wlm Ruska en Joop Gouweleeuw, stu dentenkampioen Koos Letterie, junioren titelhouder Chris Dolman, Tino Hoogen- dijk, Hans Boersma, Theo Klein en Martin Poglajen. ASSEN Provinciale Staten van Drente hebben maandag besloten de eerste-divisievereniging SC Drente fi nancieel te steunen. Het bedrag, dat de Staten beschikbaar stellen, moet worden gezien als een beginsubsidie voor de Stichting SC Drente; die het af gelopen seizoen voortkwam uit de se- miprofclub Zwartemeer. Over het sei- xoen 1966/1967 wordt een bedrag van f 22500 uitgekeerd, in de daarop vol gende seizoenen resp f 18.000, f 13.500, f 9.000 en f 4.500, zodat in vijf jaar voor een totaalbedrag van f 67.500 zal worden gesubsidieerd. 1STANBOEL Rusland heeft tij dens het congres van de Europa-Com missie van de I.A.A.F., dat in Istan- boel werd gehouden, meegedeeld dit jaar geen Russische atleten te kunnen afvaardigen naar de wedstrijd Ameri- ka-Europa, die op 16 en 17 aug. a.s. in Montreal zal worden gehouden. De Rus sische atletiekbond deelde de presi dent van de Europese commisie, onze landgenoot ir. A. Paulen. echter mee wel voor de tweede ontmoeting, die in 1969 in West-Duitsland zal plaatsvinden, in aanmerking te willen komen. De finale van het toernooi om de Eu ropese beker zal in 1967 op 15 septem ber voor de dames en op 16 en 17 sep tember voor de heren in Kiev worden gehouden. De Europese indoorspelen, die dit jaar in Dortmund werden gehouden, zul len in 1967 op 11 en 12 maart in Praag worden gehouden, terwijl voor 1968 Ma drid werd aangewezen. De Europese atletiekkampioenschap- pen in 1969 in Athene zullen dan om de twee jaar plaats vinden. Voor 1971 kreeg Helsinki de Europese titelwedstrijden toegewezen. De belangrijkste wedstrijden zijn: 1 en 2 juli Polen-Rusland: 8 en 9 ju li Nederland-België-Zwitserland (heren); 16 juli: Oostenrijk-Nederland (heren); 30 juli: Zweden-Nederland (dames); 22/23 augustus Oslo: Noorwegen-Bene- lux. Bovendien staat nog een aantal wed strijden om de Europese beker op het programma. BEEKBERGEN Anton Huiskes was het afgelopen weekeinde de gast- trainer in het KN.G.V.-centrum te Beekbergen voor een veertig atleten uit het district Oost van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. De laatste tijd beweegt Huiskes zich steeds meer op het atletiekterrein. En kele weken geleden leidde hij in Utrecht een bijeenkomst van de Neder landse Atletiektrainers Vereniging. In het district Oost der K.N.A.U. werkte hij enkele jaren geleden als districtstrainer en het was opvallend, hoe de prestaties van diverse atleten erop vooruit gingen. In hoofdzaak lag dit aan de uitermate goede conditie, waarin de sportlieden vertoefden. De opzet van dit trainingsweekelnde was dan ook: Instructie voor de opbouw van de algemene conditie. Voor de zaterdagmiddag stond er een zaaltraining op het programma en de zondagmorgen werd besteed aan een bostraining Het meest opvallende in deze trainingen was wel het enorm ho ge tempo waaronder gewerkt moet wor den. ,,Het tempo en de wil om te trainen, ook alleen, vormen de basis van de conditie," aldus Anton Huiskes. Ir. Tissot van Patot, de technische medewerker van de K.N.A.U. vertoon de zaterdagavond nog enkele leerzame instructiefilms, die door hem werden vervaardigd tijdens de Europese Atle- tiekkampioenschappen in Boedapest. Het gehele weekeinde heeft bij alle deelnemers bijzonder veel weerklank gevonden. Wanneer de financiële middelen het toelaten zal het bestuur van district Oost trachten vaker dergelijke bijeen komsten te organiseren. AMSTERDAM Woensdagavond 7 december wordt in het Olympisch sta dion een tunnel in gebruik genomen, waardoor spelers van Ajax en Liver pool, alsmede scheidsrechter en grens rechters voor dit Europa Cup-duel, on gestoord speelveld en kleedkamers kun nen bereiken. De ongeveer dertig meter lange tun nel is ontworpen en wordt gebouwd door het Aminiumlas- en Apparatenbe- drijf van Henk Faanhof, de jaren gele den bekende Tour de France-renner en oud-wereldkampioen op de weg bij ama teurs. De directie van het Olympisch Sta dion heeft opdracht gegeven voor de tunnelbouw als een van de maatrege len om wanordelijkheden, zoals bij Ne- derland-Tsjecho Slowakije en eerder bij D.W.S.-Fehnerbace te voorkomen. DEN HAAG Het Haagse College van B. en W. is van plan in fasen een topsportcentrum voor de Haagse agglo meratie tot stand te brengen In het „Zuiderpark", zo heeft de wethouder voor sportzaken mr. A. J. Dankelman, maandag meegedeeld tijdens de voort gezette begrotingsbehandeling. Een dergelijk centrum zal ongeveer 35.000, liefst overdekte, zitplaatsen moe ten tellen. De inrichting van dit cen trum zou zodanig moeten zijn, dat alle topsporten, die grote publieke belang stelling trekken, hier kunnen worden beoefend. Wethouder Dankelman deelde verder mee. dat een plan voor een groot sport complex in „Mariahoeve" met een overdekt zwembad, een sporthal en een kunstijsbaan kosten 22 miljoen gul den financieel niet haalbaar ls. DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Jiu Jitsu- en Judobond heeft een uitnodiging, om van 20 tot en met 28 februari s.s. met tien judoka's en vier officials een tournee door Rus land maken, aanvaard. Met het oog op de Europese kampioenschappen in Mi laan, die in mei zullen plaats vinden, is dat voor beide landen een belangrij ke krachtmeting. Beidé landen bezet ten bij de Europese kampioenschappen in 1966 in Luxemburg de eerste en de tweede plaats.. Van de zeven titels eindigde Rusland op de eerste plaats vóór Nederland. Een Nederlands jeugdteam, bestaande uit judoka's van 16, 17, en 18 jaar, zal op 10 en 11 december deelnemen aan een internationaal toernooi in Oost-Ber- lijn. CHRISTCHURCH Een Nederland se wielrenner maakt de laatste tijd furore in Nieuw-Zeeland. Het is de twintigjarige Tinus Tabak uit Christ- church, die de voor de Nieuwzeeland- se wielersport unieke prestatie heeft geleverd achter elkaar de drie belang rijkste wedstrijden van het jaar te winnen. Zijn eerste grote zege van het jaar boekte hij in de tweedaagse Ma- nawatu-ronde. Daarna werd hij winnaar van de tiendaagse North Island Tour. Tabak bekroonde zijn seizoen met het winnen van de driedaagse Rothman Southland Tour, welke overwinning hij voor een belangrijk deel dankte aan zijn zeer sterke rijden in de tijdritten. Nieuw- zeelandse sportjournalisten beschrijven Tabak als „de meest briljante wegren ner van de laatste dertig jaar." Tabak, die deel uitmaakte van de Nieuwzeelandse wielerploeg bij de spe len van het Gemenebest op Jamaica, is ook opgenomen in de voorlopige Olympische ploeg van Nieuw-Zeeland voor Mexico City 1968. Voor die tijd wil hij echter naar Nederland komen voor een langdurige vakantie. „Je kunt het eigenlijk geen .vakantie noemen, want ik kom dan vooral naar Neder land om te leren. Ik weet, dat de Ne derlandse wegrenners tot de besten ter wereld behoren en ik ben er zeker van temidden van hen veel te kunnen op steken", aldus Tinus Tabak, die ver wacht, dat deze kans volgend jaar zal komen, wanneer hij naar Engeland en naar het continent gaat om daar aan een serie wedstrijden deel te nemen. BREMEN Zwemsters en zwemmers uit niet minder dan 22 landen zullen deelnemen aan het elfde internationale zwemfeest van de Bremer SC '85 van 3 tot 5 maart a.s. Tot dusverre hebben zich opgegeven: Argentinië, Australië, België, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk, Finland, Engeland, Canada, Zuid-Afrika, Italië, Nederland, Zwitserland. Rusland, Polen, Roemenië, Hongarije, Zweden. Noorwegen, Spanje, Ver. Staten en Oost- en West-Duitsland. j In verband met de zeer grote belang stelling zijn zeer scherpe limiettijden vastgesteld: Heren: 100 meter vrije slag 55.7: 200 meter 2.03.0; 400 meter 4.23.0; 200 meter schoolslag 2.34.0; 200 meter vlinderslag 2.20.0; 400 meter wisselslag 5.00.0. Dames: 100 meter vrije slag 1.03.5; 200 meter 2.21.0; 400 meter 5.00.0; 200 meter schoolslag 2.51.0; 100 rugslag 1.13.0 en 400 meter wisselslag 5.40.0. 2e klasse A G.V.A.V. P.E.C. R.C.H.SC Drente Veendanj SC Gooiland A.G.O.V.V.—Z.FC. HilversumFC Zaanstreek E.D.O.- De Graafschap Zwolse BoysAlkmaar 2e klasse C D.O.V.O. Excelsior '31 S.S.V.U.—Go Ahead K. Zuidvogels S.S.C. '55 V.V.O.G.Nunspeet Apeldoorn Voorwaarts Be Quick '28Spakenburg 3e klasse West P.V.F. -Geinoord S.D.C.P.S.D.V.B. Vlug en VaardigD.V.S. '33 V.V.OiP.A.D.M. AltiusD.E.S.T.O. 3e klasse Oost Enter Vooruit—W.V.F. D.E.T.O.H.H.C. Vroomsh. Boys—Achilles Elburg DO S. '37 Bennekom—W.Z.C. Oranje Nassau—O.W.I.O.S. klasse Oost D.E.S.Z.—C.S.V. '28 H.T.C. Olympia '28 D.V.O.V. S.V.I. Wilhelmina—Vios V. HarskampC.J.V.'ers 4e 'V 2e klasse A Theole- Ede A.W.C.—Quick N. D.V.C. '26—W.A.V.V. GroesbeekRobiNr V.D.Z.D.I.O. '30 Be QuickT.E.C. 2e klasse B VaassenAchilles '12 Z.A.C. -Rietvogels DaventriaDinxperlo K.H.C.—Spel. Neede Spel. EnschedeHattem Longa '30Epe 3e klasse B Labor V. en K. Roda Almelo U.D.W.S.V. RohdaVict. Boys Zwolle—Albatross Zutphen De Hoven 3e klasse C D.C.S.V.V.O. S.D.O.U.C.— Doetinchem ConcordiaV.V.G. '25 LoenermarkSprinkhanen O. A .BGendringen GrolWinterswijk 4e klasse G Dierense BoysJuventus Voorst Columbia ZutphaniaEerb. Boys Spel. DierenApeld. Boys VoorwaartsK.C.V.O. 4e klasse H Activia Helios Wijhe Kampen SallandiaHeino Spel. DierenApeld. Boys Diepenveen—Wilp GENT Maandagavond om half elf heeft Rik van Steenbergen het start sein gegeven voor de 26e zesdaagse van Gent. De Nederlander Peter Post rijdt in deze wedstrijd, die zondag avond eindigt, met de Zwitser Fritz Pfenninger. Gerard Koel vormt een koppel met de Belg Criel. DEN HAAG Ham is nog st«**ds het belangrijkste Nederlandse export artikel naar de Ver. St. Echter is de afzetontwikkeling In de V.S. niet steeds gunstig geweest, waardoor Nederland niet een belangrijk kleiner aandeel van de importmarkt genoegen moest ne men. Tot 1961 was Nederland de be langrijkste hamleverancier, maar daarna nam Denemarken de eerste plaats over en wist in de volgende ja ren een aanzienlijke' voorsprong op Nederland te krijgen. Dit zegt het jaarverslag 1965 van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika. De Nederlandse export naar de V.S., aldus het verslag, begint thans, na een aantal jaren van terug gang en een zekere stabiliteit, weel een redelijke groei te vertonen. In 1964 bedroeg de stijging f 76 min en in 1965 f 70 min, waarmee een totaal be drag van f 882 min werd bereikt. De fluctuaties in de Nederlandse export naar Amerika zijn wel zeer groot. Dit moet worden toegeschreven aan min of meer incidentele export en deels aan prijsschommelingen op de Ameri kaanse markt bij sommige traditionele export. Uit de cijfers blijkt dat slechts drie posten in belangrijke mate de ex portstijging hebben veroorzaakt t.w. ham met f 20 min. universaal en an der plaatijzer met f 32,8 min en elek trische machines en toestellen met f 33 min. In de laatste 5 jaren steeg de export van de EEG-landen naar de V.S. met bijna 50 pet, waarbij Nederland de ge ringste groei vertoonde met 21 pet en en Italië de grootste met 65 pet. Ook in absolute cijfers komt Nederland ver achter bij de andere Euromarkt-lan- den. Wel is Nederland de grootste voe dingsmiddelenexporteur, maar op an dere punten schiet het tekort. De ver klaring van de grote verschillen in de export van bepaalde produkten van Ne derland t.o.v. de andere E.E.G.-landen, moet voornamelijk daarin worden ge zocht, dat Nederland niet over voldoen de capaciteit beschikt de Amerikaanse markt voldoende te leveren, zonder daarbij andere afzetmarkten in het ge drang te laten komen. Concluderende stelt het verslag, dat de structuur en het patroon van de Nederlandse indus trie minder past in het importpatroon van de V.S. dan die van de overige EEG-landen. De toeneming, welke de Amerikaan se invoer in Nederland de laatste jaren liet zien. is in 1965 tot staan gekomen. Sinds 1961 steeg de Amerikaanse in voer van f 2075 n)ln tot f 2813 min in 1964, om in 1965 enigszins te dalen nl. tot f 2771 min. Hiermee zakte het aan deel van Amerika in de Nederlandse invoer van 11 tot 10,3 pet, maar bleef de V.S. de derde leverancier. KOEWEIT De boycot-commissie van de Arabische Liga heeft besloten Ford en Coca-cola op de zwarte lijst te plaatsen, wegens openen van filialen in Israël. Over het boycotten van de Radio Cor poration of America 1RCA) is door de commissie nog geen beslissing geno men. De boycot van Ford en Coca-Cola houdt in, dat beide firma's geen filia len in Arabische landen mogen houden en ook geen produkten aan deze landen mogen leveren. AMSTERDAM Evenals vrijdag hebben vandaag de meeste interna tionale waarden gedrukt in de markt gelegen. De stemming was aan de flauwe kant. Licht Amerikaans aan bod in deze hoeken, waartegenover pas op het lager niveau enige steun werd geboden door wat moedige ko pers, heeft hoofdzakelijk tot de min der florissante stemming bijgedragen. Philips en Kon-Olie gingen ieder circa 2>/2. gulden omlaag tot resp. 75 en 128.70. Unilever daalde twee gul den tot 79,60. AKU ging ruim een gul den achteruit tot 54. Hoogovens werd een puntje lager geadviseerd op 275. Er waren geen factoren die de stem ming voor deze fondsen konden ver beteren. Wall Street was vrijdag niet alleen voor de eigen markt aan de lage kant, doch bovendien ook voor de Nederlandse fondsen. Alleen KLM ging er iyr dollar omhoog, waardoor dit fonds vanmiddag in Amsterdam verbeterde. De claims KLM verlieten de beurs voor de laatste verhandeldag op circa 32. De handel in de interna tionale waarden had gedurende de ge- j.iele beursduur weinig te betekenen. De cultures en de scheepvaartwaar den kregen iets lagere advieskoersen. Ook de Staatsfondsenmarkt was gemak kelijk, De iy2 pet. lening van de Gro ninger Credietbank groot f 7 miljoen, waarop vrijdag tegen 98 pet. is inge schreven, blijkt niet geslaagd te zijn. De inschrijvingen worden volledig toe gewezen. Het door duizenden aandeelhouders met grote spanning tegemoet geziene verwisselingsaanhod van de aandelen EMS, is door de heer R. Zwolsman in de jaarvergadering bekendgemaakt. Dit beoogt dat aandeelhouders EMS uit de risicodragende sfeer kunnen stap pen. Voor de 50 pet. agio-bonus wordt voor elk aandeel van nom. f 100,- een aandeel van f 50,- uitgereikt. Hierna wordt de nominale waarde der aande len EMS teruggebracht tot f 50,-. Daarna heeft iedere houder van oor spronkelijk f 100,- nom. aandeel drie aandelen van f 50,-. Hiervan kunnen dan twee aandelen worden verwisseld in twee 1\'2 pet. obligaties groot f 100.- in een overkoepelende maatschappij, „de Centrale Administratie Maatschap pij". Voor het resterende deel blijft men aandeelhouder in de EMS. Note ring ter beurze voor genoemde 714 pet. obligaties zal worden aangevraagd. De rentebetaling wordt gegarandeerd door het vermogen van de familie Zwolsman. Het concept verwisselingsprospectus is ter beoordeling aan het beursbestuur voorgelegd. Wanneer de inhoud ervan wordt goedgekeurd, het verwisselings aanbod doorgaat en de notering der obligaties ter beurze een feit is gewor den, dan zal dit betekenen dat de zaak kerngezond is, aldus de beurs. Dan zou den de obligaties een waarde kunnen vertegenwoordigen van circa 90 pet., waarna van de waarde van de f 50 aan delen EMS nog overblijft. Amsterdam. 21 november. Londen 10.09 -10.10 i; New York 3.61 i - 3.61 i Montreal 3.34 - 3.34 A; Parijs 73.19 -73.24: Brussel 7.24 A-7.25 1; Frankfort 90.97 - 91.02 Stockholm 69.97 - 70.02 Zürich 83.81 - 83.86 Milaan 57.89 i - 57.94 Kopenhagen Wenen 13.98 - 13.99; Lissabon 12.59*4 - 12.61 Aankoopprijs TERUCT ■#- *- van een nieuwe oliehaard Dit boekje moet u natuurlijk heb ben. Het staat vol met allerlei tips, die in de koude maanden bijzonder van pas komen. Maak gebruik van de bon in deze advertentie. (In dit boekje is een prijsvraagformuliar opgenomen.) Achter oliehaarden staan vele jaren van ervaring. Ze zijn modern. Veilig. Zuinig. Geven behaaglijke warmte. Heel gemakkelijk te regelen. En bovendien hebt u met SHELL haardolie PK uw ei gen warmte-zekerheid in huis. Van niemand afhankelijk.Wat wil 'n warmte-minnaar meer? Kies SHELL haardolie PK en u kiest de zuiverste brandstof die er is! U bent zeker van zuiver heid en constante kwaliteit. Bovendien: de meeste warmte per liter! O Overal ln Nederland staan SHELL haardolie PK-leveranciers voor u gereed met prima aer- i vice en snelle levering. 'U vindt de adressen van deze leveranciers in het wintertip-boekje „Uit de kou", dat u via de bon in deze advertentie gratis kunt aanvragen! Steeds meer SHELL haardolie PK-leveranciers beschikken over een hypermoderne tank wagen om de brandstof HAMOOIIF» schoon, snel en gemakkelijk in uw eigen vat (op balkon of in de tuin) te pompen. Hebt u liever levering in han dige bussen met plastic schenktuit? U zegt 't maar! U bestelt maar! Bi Ik wil graag uw gratis boekje „Uit de kou" met het prijsvraagformulier ontvangen. NAAM: ADRES: PLAATS: Stuur deze bon ingevuld, in een enveloppe waarop een postzegel van 20 cent naar Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V.,afdeling SHELL haardolie PK, NA 5 1 I Postbus 69, Den Haag. I HHDUA V

De Vallei | 1966 | | pagina 6