THE TIMES Gigantisch gevecht om bezit Times Sovjet-delegatie uit China weggetreiterd Hanoi gelooft nog in terugtocht V.S. Wereld huivert na succes van de N.P.D. aan Beierse stembus Kragtmeting Rliodesische politie van wreedheid beticht Thompson wil bekroning van zijn loopbaan Over de trenzen Taalkwestie in Europees Hof Nationaal Londen half uur „tijdloos" Herdenking moord op Kennedy Klaus eist weer raketten Hindoes vasten voor behoud koeien Engelse zondag wordt aangepast ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Episcopaat in V.S. steunt Johnson maakt uw keel weer als fluweel Vrienden Mika jlof in arrest Storm teisterde Philippijnen Kampbeulen voor gerecht Rode Garde op de vingers getikt internationale allure... OPPOSITIE S.S.-arts weigerde euthanasie Sovjet-Unie helpt India DINSDAG 22 NOVEMBER 1961 LONDON TUESDAY JULY 6 1954 LONDEN. - In Engeland is een gigantische worsteling gaande, niet als inzet de eerbiedwaardige „Times". Tegen de vastberaden pogingen van de 72-jarige Canadese krantenmagnaat Lord Thomson om het blad aan zijn reeds honderd kranten en tijdschriften omvattend bezit te voegen, zijn twee vroegere partners van hem in het geweer gekomen, die de „Times" in Britse handen willen houden. De uit Wales afkomstige kranteneigenaar Claud Morris en de in deze wereld eveneens niet onbekende Anthony Berry hebben laten weten, dat een Brits consortium bereid is het blad over te nemen. Zij zeggen dat Lord Thomson een bedreiging vormt voor de nationale pers en dat het overgaan van de „Times" in buitenlandse handen gelijk zou staan met het „exporteren van een Rubens". Op 30 september van dit jaar ging een schok door alles wat Brits is, toen bekend werd dat Gavin Astor, tot dusver de eigenaar van de „Ti mes" en van een zestigtal andere dag bladen en periodieken, het oudste blad van Engeland had overgedaan aan Lord Thomson, die een maatschappij wilde vormen waarin „Times" en „Sunday Times", reeds zijn eigendom, zouden samengaan. Het blijkt nu, dat de verkoop in be handeling is bij de Britse commissie voor monopolies. Dit scheen aanvankelijk niet veel moeilijkheden op te leveren, tot vrij dagavond bekend werd, dat Morris en Berry een aanbod tot terugkoop van de 181 jaar oude „Times" bij de com missie hadden ingediend. Volgens Morris wil Thomson zich van de „Times" bedienen, om de con currenten van zijn „Sunday Times" te verslaan. Morris schreef vrijdag in de „Eve ning Standard", dat Thomson onlangs gezegd heeft, een gezond klimaat te willen scheppen voor de „Sunday Ti mes". Ik geloof, dat dit „gezonde kli maat" het einde betekent van de „Sun day Telegraph", de „Guardian" en de „Observer", aldus Morris, die geen reus in de wereld van kranteneige naars is, maar die zich gesteund weet door verscheidene grote Britse bladen en banken. Volgens Morris en Berry beschikt hun consortium over een kapitaal van ongeveer vijftig miljoen gulden van nationale en provinciale bladen. "De twee zakenlieden trokken zich twee weken geleden terug uit een groep van tien industriële tijdschriften, die zij tezamen met een van Lord Thomsons maatschappijen bezaten. Berry, telg van een van Engelands bekendste families van krantenmagna ten, verklaarde „Lord Thomson gaat een te belangrijke positie in deze dag bladwereld innemen. Wat gebeurt er later? Ik moet er niet aan denken dat ons grote Engelse blad eigendom wordt van onbekende kleinkinderen van Thomson in Toronto." „Een ander belangrijk motief", zei Morris, „is de Times als een Brits na tionaal instituut te behouden en te verhinderen dat zij uiteindelijk in To ronto terechtkomt waar de ware lei ding van de Thomson-groep in de loop der jaren gevestigd zal zijn." Lord Thomson of Fleet, is de 72-ja- rige eigenaar van 125 dagbladen en 150 periodieken, van „The Austin Dai ly Herald" in Texas tot de „Bangkok Post" in Thailand. Hij heeft er nooit een gheim van ge maakt, dat het bezit van de „Times" de kroon zou vormen op zijn loopbaan, die hij als zoon van een Schotse kap per van de grond af heeft opgebouwd en waarbij hij de naam verwierf van de „Henry Ford van de journalistiek". LORD THOMPSON bekroning van loopbaan LONDEN De Big Ben, meer een symbool dan alleen maar een uurwerk, heeft gistermiddag ongeveer een half uur stil gestaan. De oorzaak van dit welhaast histori sche „incident" moet worden gezocht bij de schoonmakers, die de klok twee keer per week een „goedé beurt" ge ven en vermoedelijk een klein onderdeel niet tijdig in het mechanisme hebben teruggeplaatst. De meeste Londenaren hebben het tijdsverschil niet eens opgemerkt, om dat de Big Ben zowel om drie uur als om kwart over drie zijn wereldberoem de slagen heeft laten galmen. Bijna een half uur lang zijn de wijzers echter on verstoorbaar op vier minuten voor drie blijven staan. m DALLAS, (Texas,) Vandaag wordt te Dallas de moord op de 35- ste president van de Verenigde Sta ten, John Fitzgerald Kennedy, her dacht. Om 11 uur 's morgens (plaatse lijke tijd) zullen op de plaats waar Kennedy op 22 november 1963 werd vermoord twee zware bronzen pen ningplaten worden onthuld die op een granieten gedenksteen zijn be vestigd. Verpleegsters van het Parkland- ziekenhuis in Dallas, waar de presi dent na de aanslag werd opgenomen, zullen een krans op de deur van de kamer hangen waarin de president overleed en in de kamer zelf zal het interieur zodanig worden geschikt, als het was toen Kennedy erin werd opgenomen. Mevr. Mayguerite Oswald, de moe der van de moordenaar van de pre sident, Lee Harvey Oswald, bezoekt dagelijks het graf van haar zoon dat zij keurig onnderhoudt. Zij zal dit ook donderdag doen, de dag waarop haar zoon door Jack Ruby, een nachtclubeigenaar in Dallas, werd doodgeschoten. De voormalige echtgenote van Os wald echter is nu al 18 maanden ge trouwd met Kenneth Jess Porter van wie zij een zoon heeft. Zij is er van overtuigd dat haar vermoorde echtgenoot de aanslag op de presi dent heeft gepleegd. Voorzover be kend bezoekt zij nooit het graf van haar eerste man. MOSKOU Een Russische „vriend schapsdelegatie" heeft vorige week haar bezoek aan China voortijdig afge broken, wegens de daar ontmoete vij andigheid, die officieel gesteund zou worden. Deze beschuldiging is geuit door Vik tor Majefsky, een belangrijk medewer ker van het partijorgaan „Pravda", GRAZ Josef Klaus, de Oostenrijk se Bondskanselier, heeft te Graz erop aangedrongen, dat het Oostenrijkse le ger de beschikking krijgt over raketten. Artikel 13 van het Oostenrijkse vre desverdrag met de geallieerden van 1955 bepaalt echter, dat Oostenrijk geen raketten mag hebben. Klaus zei hierover dat „wij onze verplichtingen als neu traal land niet kunnen nakomen en on ze grenzen niet naar behoren kunnen verdedigen, wanneer wij niet over de middelen daarvoor beschikken". Oostenrijkse defensiedeskundigen zijn echter de mening toegedaan, dat voor een modern Oostenrijks leger raketten noodzakelijk zijn. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, die het verdrag mede heb ben ondertekend, schijven dit redelijk te vinden. Van de zijde der Russen wordt ech ter terughouding betracht. De kwestie is tijdens het bezoek van president Podgorny ter sprake geweest, maar volgens zegslieden heeft het Russische staatshoofd zich er verder niet over uit gelaten. NIEUW DELHI Jagatgoeroe Swa mi Nigangjan Dev, een van de 12 voor aanstaande Hindoe-leiders in India, is voor onbepaalde tijd gaan vasten, om de regering ertoe te bewegen het slach ten van heilige koeien te blijven ver bieden. Honderden Hindoes verzamelden zich op de zandbanken van de rivier de Joemna, waar Swami zondag de eed aflegde met uitzondering van zout wa ter niets te zullen eten of drinken, tot dat hij zijn doel heeft bereikt. „Het zou inbreuk op het naleven van mijn gods dienstige overtuiging zijn, indien de re gering tracht mij te arresteren wegens poging tot zelfmoord", aldus de Hindoe leider. Zondag hebben duizend Hindoemonik- ken te Benares gevast, uit medeleven met Swami. LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond in tweede lezing een wetsontwerp goedgekeurd, waarin de zondagsviering wordt aangepast aan die op het Europese vasteland. Je zondagsviering in Engeland wordt op het ogenblik nog beheerst door wet ten, die dateren uit de Middeleeuwen of van de 17de eeuw. Het door de Lords aangenomen wetsontwerp, zal een eind maken aan de tot dusver geldende strenge interpretatie van de zondags viering. waarbij o.m. beroeps-sportwed strijden, schouwburg-opvoeringen, bals, kermissen en vele andere „vermakelijk heden" zijn verboden. Het desbetreffende wetsontwerp moet evenwel nog door het Lagerhuis worden goedgekeurd. die op een persconferentie verklaarde, dat protesten tegen de „genoten" behan deling bij de autoriteiten niets hielpen. De delegatie was naar China gegaan, voor feestelijkheden ter gelegenheid van de 49-ste verjaardag van de Russi sche revolutie, maar stuitte op 4 no vember in Peking op moeilijkheden bij het bezoek aan een beeldententoonstel ling, waar rode gardisten „op iemands bevel" anti-Russische leuzen uitten. Drie dagen later werd de delegatie volgens Majefsky op het plein voor de universiteit van Peking ingesloten door anti-Russische betogers. Ook bij een bezoek aan Kwangtsjoe, op 15 november, werd op vijandigheid gestuit, en bij indienen van protesten hiertegen bij de plaatselijke functiona ris van de Russisch-Chinese vriend schapsvereniging zou deze volgens Ma jefsky verklaard hebben: „Uw protesten zijn niets waard." Na terugkeer van de delegatie in Pe king zou de Russisch-Chinese vriend schapsvereniging in de hoofdstad „be scherming" hebben verleend aan anti- Russische betogers, aldus Majefsky. Deze verhindering van het werk van onze delegatie was klaarblijkelijk ge pland door personen die de vriendschap tussen de volken van onze landen trach ten te ondermijnen en als de dood zo bang zijn voor contacten tussen Russen en Chinezen, aldus de schrijver. ADVERTENTIE DEZE WEEK: O Hoe reageren de lezers van Panorama op de vierkleurenplaat, die deze week naast het commentaar van de hoofdredacteur staat: vier dienstertjes uit de Play boy-club in Londen O Tot 1 oktober van dit jaar werden in Nederland meer dan 6000 werknemers ontslagen; nadien weer honderdtallen; on rust op arbeidsmarkt groeiende; maar deskundigen zeggen: „De zaak is gezond!" O Handige jongen (die boven- di en nog pater werd) deed - financieel gesteund door vee houder - sensationele uitvin ding: schone motor, zonder bougies en zonder versnelling. Alles er over in Panorama. O „Trouw nooit meteen Span jaard, Nederlandse meisjes is hartekreet van Nederlands meisje, dat uit ondervinding spreekt. O Koning van de Wereld wil Moeder Aarde totaal on derdompelen in vrede. Is de goede kroondrager gek? O Panorama brengt kaart van de streek waar zich het Paradijs moet bevinden en waar het gebed is ont staan. O Amerikaanse neger brengt omwenteling in traditie van Wilde Westen O Krankzinnige Brit hield aan trekkelijke jonge vrouw drie maanden als slavin onder de aarde gevangen. O Blanke echtgenote van zwarte president heette Afrikaans land ten ondergang te voeren. Malle gevallen in land der Britten. Wilt u nog meer? Dat krijgt u: het bovenstaande is nog niet de helft van de inhoud van het nummer dat het prachtige kijk- schrift Panorama deze week in 80 pagina's woord en kleuren beeld brengt. Koop een los num mer; voor 55 cent overal verkrijg baar. WASHINGTON De rooms-katho lieke bisschoppen van de Verenigde Staten hebben hun morele steun uitge sproken aan het standpunt van de VS ten aanzien van de oorlog in Vietnam, maar eraan toegevoegd, dat het de „plicht van eenieder is te zoeken naar alternatieven". Zij komt neer op een motie van ver trouwen in de Viëtnam-politiek van de regering-J ohnson Hoewel in de verklaring geen open lijke kritiek op de regering wordt ge leverd, zoals sommige protestantse en Joodse leiders hebben gedaan, bevat zij een duidelijke aanwijzing voor de regering, dat er ook onder de katholie ken bezorgdheid heerst over het optre den van de regering in Viëtnam. „Er is een groot gevaar, dat de om standigheden van de huidige oorlog in Viëtnam, mettertijd onze moreele ge voelens ten aanzien van de slechtheid ervan zullen afstompen. Alle te onzer beschikking staande middelen moeten derhalve gebruikt worden om een vre- desklimaat te scheppen". ADVERTENTIE MD BAND ROOStNDAA, WASHINGTON Volgens een ge zaghebbende kring in Washington Is de regering van Noord-Viëtnam nog steeds van mening dat de Amerikaanse rege ring op de duur haar strijd in Zuid- Viëtnam zal opgeven en haar troepen terugtrekken. Het geloof van Hanoi in de onver mijdelijkheid van een vertrek der Ame rikanen, aldus deze kring, is de voor naamste reden waarom de Noordviëtna- mese regering niet aan vredesbespre kingen wil. Dit standpunt weerspiegelt het gevoe len, dat de regering in Hanoi een onaf hankelijke koers vaart, en dat een meerderheid er of) gebrand is grote aantallen communistisch-Chinese troe pen buiten de deur te houden. Terzelfder tijd aldus meent genoem de kring, is Noord-Viëtnam voor een groot deel van zijn voedselvoorziening en bewapening met offensieve wapens dermate afhankelijk van China, dat het voor de regering in Hanoi heel erg moeilijk is een besluit te nemen tegen de wensen van Peking in. De Noordviëtnamese leiders voelen er niet voor, hun voornaamste bondge noot van zich te vervreemden terwijl ze geloven dat de openbare mening in de Verenigde Staten president Johnson zal dwingen zijn troepen uit Zuid-Viëtnam terug te halen, aldus genoemde kring. Aan de andere kant is daar de Sov jet-Unie, waarvan men in Washington aanneemt dat ze vrede in en' neutrali sering van Zuidoost-Azië verkiest boven een Peking welgevallige overwinning van de Viët-Cong. Ondanks deze gedeelde wens dat aan de oorlog een einde komt, is een toena- STRAATSBURG Het Europese Hof voor de rechten van de mens houdt zich momenteel bezig met de Belgische taalkwestie. Een groep van 250 Franstalige Bel gen, die in gemeenten in het Vlaamse deel van het land wonen, hebben de klacht ingediend dat België de Euro pese conventie voor de rechten van "de mens schendt. De klacht behelst dat hun kinderen geen Frans onderwijs in hun woonplaats konden krijgen, maar naar Vlaamse scholen moesten. De kinderen zouden naar Brussel moeten worden gestuurd, of naar Wal lonië om Frans te leren. De klacht werd oorspronkelijk inge diend in 1962-'63, maar lange juridische discussies weren nodig voor het Hof kop beslissen of het de zaak kon be handelen. De drie of vier dagen van behandeling nu dienen niet om de klacht fundamenteel te onderzoeken. Deze da gen zijn gewijd aan bestudering van de stelling van de Belgische regering dat het Hof geen jurisdictie in deze aange legenheid heeft. BELGRADO Drie medewerkers van de Zuidslavische schrijver Mihajlo Mihajlof, die op het ogenblik een ge vangenisstraf van een jaar uitzit, zijn maandag gearresteerd, zo is in Belgra do vernomen. Een van hen is professor Marijan Batanic uit Zagreb, die samen met andere vrienden van de schrijver binnenkort het eerste nummer van een onafhankelijk tijdschrift hoopte uit te geven, dat zich kritisch opstelt tegenover het huidige bewind in Zuid- Slavië. Mihajlof, die de stoot gaf tot de oprichting van het blad, is officieel ver oordeeld wegens „publikatie van valse berichten in het buitenland." dering op dit stuk tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in de nabije toekomst niet te verwachten. De huidige Sovjet-leiders, aldus meent men in Washington, zijn evenzeer over tuigd van overneming van de wereld door het communisme, als Stalin of Kroestsjef. De Russen zullen profijt trekken uit elke internationale zwakheid die zich voordoet. Wel zullen ze daarbij vermijden dat zich een nucleaire confrontatie met Verenigde Staten her haalt, zoals ten tijde van de Cubaanse raketcrisis in oktober 1962. Genoemde kringen menen, dat de Sovjet-Unie streeft naar handhaving van de status quo in Europa wat bete kent dat er twee Duitslanden blijven. Toenadering zal moeten wachten, tot de Russen zich bekeren tot de „Leef en laat leven"-politiek die president TJi- to van Zuid-Slavië is gaan voeren. Meer moeilijkheden mogen verwacht worden van communistische China, dat op het vlak der internationale betrekkingen ver op de Sovjet-Unie achter ligt. MANILLA Een zware storm met de codenaam Nancy heeft zware schade aangericht op het Philippijnse eiland Luzon. 16 vissers worden vermist. Door grote overstromingen is naar schatting voor miljoenen guldens vernield. Of er op het land slachtoffers zijn gevallen, is nog niet bekend. KEULEN Te Keulen is het proces tegen twee voormalige kapiteins van de SS, Karl Schulze uit Dusseldorp en An ton Streitwieser uit Keulen, beschuldigd op moord op gevangenen van de Oos tenrijkse concentratiekampen Mauthau sen en Gusen, van start gegaan. Schulze was tijdens de tweede wereld oorlog het hoofd van de politieke afde ling van het concentratiekamp Maut hausen en staat terecht terzake van moord op 201 Joden. Streitwieser moet zich in het bijzonder verantwoorden wegens moord op vier gevangenen in Gusen. Naar wordt verwacht zullen 229 per sonen tegen hen getuigen. MOSKOU Het Russisch persbu reau Tass meldt, dat de Rode Garde door de Chinese autoriteiten is gewaar schuwd, haar standgerechten en marte lingen in kantoren en fabrieken in Pe king te staken. Tass zegt, dat uit berichten in Chine se bladen valt op te maken dat er een „witte terreur" heerst. „Martelkamers werkten op het medisch instituut te Tsingtao", aldus Tass en volgens dit persbureau woedde er ook „witte ter reur" in textielfabrieken in Peking en in een bandenfabriek te Tientsing. De afdeling-Peking van de commu nistische partij heeft in die stad het verbod laten aanplakken willekeurige arrestaties te verrichten, standgerech ten te organiseren en door middel van marteling bekentenissen af te persen bij industriële instellingen, inrichtingen van onderwijs en andere instellingen. Geconstateerd werd dat dergelijke prak tijken indruisten tegen de wetten des lands en tegen de partijdiscipline. Zij die zich aan een dergelijk optreden schuldig maken dienen zwaar te worden gestraft en er dienen onmiddellijk stap pen te worden genomen als „ernstige misdaden" van deze aard zich herhalen. ADVERTENTIE P RI SM H O R LO G ES LONDEN Het verkiezingssucces van de radicaal-rechtse nationaal-demo- craten in Beieren, heeft over de gehele wereld de aandacht getrokken en blij kens de reacties zeer velen geschokt. In afwijking van het internationale gebruik dat regeringspersonen zich van com mentaar op de binnenlandse aangelegen heden van een ander land onthouden, wilde de Zweedse premier Tage Erlan- der wel even zeggen, dat hij het ver ontrustend vindt „dat de neo-nazi's op deze manier vaste voet krijgen in de VVestduitse politiek". De Zweedse krant Aftonbladet meldde in een grote kop op de voorpagina: „Nazi-zege schokt de wereld". Ook in Parijs heerst bezorgdheid over de huidige ontwikkeling in de Bondsre publiek. Een zegsman uit de omgeving van het kabinet verzekerde: „Wij zullen geen tweede maal lijdzaam toezien, ter wijl Duitsland een nieuwe hoeveelheid draketanden zaait." Waarnemers me nen dat president De Gaulle in eigen land nu grotere steun zal krijgen voor zijn politiek van toenadering tot de Sov jet-Unie. Het blad Paris-PresSe wijt de N.D.P.-overwinning aan het ontbreken van een uiterst-linkse oppositie. „De Duitsers betalen nu voor de fout, de communistische partij te onderdrukken. Nu bestaat het gevaar dat zich een op positie van uiterst-rechts vormt die alle ontevredenen aantrekt", aldus het blad. Zeker in Israël zijn velen pijnlqk ge troffen door het succes der nationaal-de- mocraten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft daarente gen in zijn commentaar op de verkie zingen in Beieren gezegd, dat vrees voor Duitsland niet meer aan de orde is. „Zo velen hebben in de afgelopen vijftig jaar onder oorlogen met Duits land geleden, dat het niet verwonderlijk is dat hun gevoelens hierdoor worden ingenomen. Sentimenten kunnen echter een zeer slechte raadsman zijn, en een ieder die het Duitsland van vandaag nader bekeken heeft, weet dat het vol ledig verschilt van het Duitsland van de twee wereldoorlogen. De leiders van de nationaal-democra- tische partij N.D.P.hebben hun ver kiezingsoverwinning in Beieren toege juicht als „slechts het begin" van hun streven naar nationale erkenning. „Dit is slechts het begin," zei de voor lopige voorzitter van de Beierse N.D.P., Bruno Hermannsdörfer, „de wereld zal aan ons gewend moeten raken". De plaatsvervangend voorzitter van de N.D.P., Adolf (Bubi) von Thadden, verklaarde dat zijn partij na de verkie zingsoverwinning van zondag niet aan „grootheidswaan lijdt." Hij was ervan overtuigd dat de nationaal democraten in de volgende bondsdag vertegenwoor digd zullen zijn. In Bonn was men in het algemeen somber gestemd over het succes van de N.D.P. in Beieren. In Beieren zelf zal de Christelijk-So- ciale Unie (C.S.U.) die met 110 zetels bij de verkiezingen van zondag haar ab solute meerderheid in de Landdag heeft behouden, alleen gaan regeren. De so ciaal-democraten die hun 79 zetels be hielden, verklaarden maandag dat er geen coalitie-besprekingen met de CSU nodig waren. Zij kondigden aan dat hun partij de rol van democratische opposi tie zal voortzetten. In een verklaring van het partijbestuur werd hieraan toe gevoegd, dat de S.P.D. met de „Natio- nal-Demokratische Partei Deutschlands' (N.P.D.) noch zal samenwerken, noch contacten zal hebben zoals tussen de mocratische partijen gebruikelijk zijn. De rechts-radicale Nationaal-Demo- craten hebben grote stemmenwinst geboekt bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Beieren. Hun Natio- nal-demokratische Partei Deutschlands verwierf 7,4 procent van de stemmen. Op de foto de N.D.P.-leider voor Duitsland Fritz Thielen in gesprek met Benno Hermannsdörfer, N.D.P.- Dij de verkiezingen voor een nieuw Folketing (parlement) welke van daag in Denemarken worden gehouden als gevolg van het daartoe op 2 novem- mer j.l. door de socialistische minder heidsregering van premier Jens Otto Krag onverwacht genomen besluit, gaat het in hoofdzaak om de vraag op welke wijze de inkomstenbelasting moet wor den geheven. Volgens waarnemers zou Krag echter tevens tot zijn besluit om verkiezingen te doen uitschrijven gekomen zijn, om dat hij meende van de thans in de op positie heersende verdeeldheid gebruik te kunnen maken. Zijn partij bleef kort geleden met een minderheidsregering zitten, toen de ra dicalen zich uit de negen jaar oude coalitie terugtrokken nadat zij een van hun elf zetels in het parlement verloren hadden. JENS OTTO KRAG proberen T~\de drie grote oppositie-partijen, de liberale agrariërs, de conservatie ven en de onafhankelijken, wijzen Krags belastingplan vierkant van de hand, maar zijn onderling verdeeld over de vraag hoe de inkomstenbelasting dan wel geadministreerd moet worden. De radicalen zijn het wel in principe met het dekkingsplan van de regering eens, maar niet met de vorm waarin het is voorgesteld. De regering wil ook een ingrijpende vereenvoudiging van het huidige inge wikkelde Deense belastingstelsel invoe ren. Vfolgens de uitslag van een door een dagblad uitgevoerde opiniepeiling, zou de regering een stemmenverlies van vier procent kunnen verwachten. In het oude Folketing (179 zetels in totaal), hadden de sociaal-democraten er 76, de liberale agrariërs 36, de con servatieven 36, de radicalen 10, de volks socialisten 10, de onafhankelijken 5, het liberale centrum 2, waarbij verder twee zetels voor de Far-öer-eilanden en twee voor Groenland. pen bepaalde partij voor de ontevrede nen, zoals Europa er bijna in ieder land een heeft, is er niet. De volksso cialisten zijn er voor te links gericht en kunnen hoogstens socialistische kiezers die naar links zwenken opvangen. De onafhankelijken hebben geen bepaald ontevreden stempel. Als Krag deze „Krag-tmeting" ver liest zal het een hele toer zijn, de oppo sitie tot een regeringsgeheel samen te bundelen. Dan kon ook daar wel eens een lange regeringscrisis mogelijk zijn. FRANKFORT De voormalige SS- arts dr. Werner Kirchert heeft, naar eigen mededeling, in 1939 met succes geweigerd aan de uitvoering van het genadedood-programma van de nazi's mee te werken. Als getuige in het in Frankfort begonnen proces tegen de drie artsen Ullrich, Bunke en En- druweit verklaarde hij voor benoeming tot eerste leider van het Euthanasie- in stituut Grafeneck op de nominatie ge staan te hebben. Na zich met ambtena ren van de kanselarij in Berlijn in ver binding te hebben gesteld, had hij aan vaarding van benoeming geweigerd en zijn schoolvriend dr. Horst Schumann als de „juiste medewerker" aangewe zen. Schumann kreeg later inderdaad de leiding in Grafeneck en zal ook in Frankfort terecht moeten staan. Zoals gemeld is hij vorige week door Ghana, waar hij een toevlucht had ge zocht, aan de Bondsrepubliek uit geleverd. Genoemde dr. Kirchert is zelf wegens vergrijpen in kamp Buchenwald tot viereneenhalf jaar veroordeeld. NIEUW DELHI De Sovjet-Unie heeft India voor een bedrag van 1,8 miljoen dollar aan landbouwwerktuigen aangeboden en bovendien nog een le« ning beloofd van 10 miljoen dollar, zo heeft de Russische ambassadeur in In' dia, I. A. Benediktctf, in Nieuw Delhi b© kendgemaakt. SALISBURY Een Amerikaanse zendeling, Charles Blakney, heeft voor de politierechter in Salisbury verklaard, dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan vijandige gevoelens tegen de poli tie, door haar te beschuldigen van wreedheid. Aanleiding tot de vervolging van Blakney, een zendeling van de Church of Christ, was een preek die hij in juli had gehouden en waarin hij zei, dat de politie Afrikanen had geslagen en gemarteld met een onder stroom staan de draad in een cel die „de kamer met de slang" werd genoemd. Drie politiemannen verschenen als getuige a charge. Zij ontkenden het be staan van een dergelijke cel. Een van hen, inspecteur Thomas Eggleton, zei, dat er in het afgelopen jaar ongeveer 30 klachten tegen de politie zijn inge diend variërende van grofheid of trage opkomst na melding van een ongelul tot het bedrijven van wreedheid. Dominee Blakney kan, indien schul dig bevonden, veroordeeld worden tot een jaar gevangenisstraf en 100 pond boete. Hoewel andere Amerikaanse, en ook Britse, geestelijken moeilijkheden kre gen met de Rhodesische overheid, sinds het land zichzelf 12 maanden geleden orfhfhankelijkheid van Engeland ver klaarde, is Blakney de eerste die voor een rechter is geleid. In zijn preek had hij gezegd, dat twee Afrikaan» leden van zijn ge meente een van hen een ambtenaar tijdens een verhoor over een vermist bedrag van f 80.- waren geslagen en gemarteld.. Onder de preek verlieten enkele blanke leden van de gemeente de dienst en meldden zijn beschuldi ging aan de politie.

De Vallei | 1966 | | pagina 7