Politieke leiders over ka binet-Zijlstra Persconferentie van prof. Zijlstra Deining in Drentse Statenvergadering Voor „doorstromers" genoeg particuliere woningen LLEN Geen president van Ned. Bank Set Snoezige Babykleertjes 'JUWEEL BROOD Staatssecretaris wil toevloed van buitenlandse arbeiders afdammen jenever (leen afspraak Commentaar van verschillende fracties Twee nieuwe C.N.V.-bestuurders 50 cent sparen f Door optreden van „boeren" A Drs. Bogaers is van mening: Adviescommissie inzake artsen geschil benoemd Petrochemie geheel van AKU GEKORTWIEKT Mr. Ca Is Wijzigingen in B.W. bij faillissement en massa-ontslag Teleurgesteld f2.50 Verzet tegen artikel in kerstnummer MEERDERHEID? Zelfwerkzaamheid Eerste daad van minister Zijlstra: DINSDAS 22 NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE DEN HAAG De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft de volgende verklaring afgelegd, na het slagen van de formatie-Zylstra: „Ik ben verheugd, dat de pogingen, die sinds half oktober zyn ondernomen om een kabinet te formeren, thans met succes zyn bekroond. Het verheugt mij evenzeer, dat prof. zyistra, gezaghebbend als hy is, aan het nieuwe kabinet leiding zal geven en tevens de portefeuille van Financiën zal be heren, terwijl dr. J. E. de Quay, die eveneens groot vertrouwen geniet, vice-pre- mier zal zyn. Ik heb er grote waardering voor, dat daarnaast bekwame K.V.P.- en A.R.-bewindslieden bereid z(jn gevonden de bezetting van de andere posten op zich te nemen, onder de moeilijke omstandigheden, die zich thans zoveel duidelij ker zyn gaan aftekenen. De zorg, die bij ons leefde en leeft, «n die zich vooral richt op het gevaar van een stijgende werkloosheid en voortgezette inflatie, zal daaraan twijfelen wij niet weerklank vinden bij het nieuwe kabinet. Daarmee is het landsbelang, dat wil zeggen het belang van iedere Nederlander zonder uitzonde ring, gediend. Men zal van de KV.P. nooit kunnen zeggen, dat zij een eng partijbelang heeft willen behartigen, noch dat zij bij deze crisis de weg van de minste weerstand heeft gekozen. De keiharde economische feiten heb ben de K.V.P. in het gelijk gesteld. Ook de K.V.P. betreurt het, dat thans harde maatregelen genomen moeten worden, maar wij wensen niet, dat de wal het schip zal keren. Wij willen ver hoeden, dat nog verdergaande maatre gelen, zoals in Engeland, in ons land genomen moeten worden om de econo mie weer gezond te maken. Daarom steunen wij dit nieuwe kabinet. Voorko men is beter dan genezen. Wij hopen en verwachten, dat het team-Zijlstra die oud-vaderlandse wijsheid waar zal ma ken." Mr. Cals, wiens kabinet in de nacht van 14 op 15 oktober ten val werd ge bracht, is over de jongste politieke ont wikkeling „niet zo gelukkig". In een commentaar op de jongste gebeurtenis sen zei hij daarover verbaasd te zijn, nu blijkt, dat de K.V.P.-fractie zaken zal aanvaarden, die onder het kabinet- Cals door de fractie onaanvaardbaar werden geacht. „Was de crisis, die veel te lang heeft geduurd, dan wel nood zakelijk geweest?" aldus mr. Cals. Mr. Cals heeft veel waardering voor de persoon van prof. dr. J. Zijl stra, die inmiddels heeft aangekondigd niet in het Catshuis te zullen gaan wo nen. Mr. Cals en zijn gezin zullen de ambtswoning verlaten en wel zo spoe dig mogelijk. „De grootste zorg van deze week was voor ons het verkrij gen van een nieuw onderdak," aldus mr. Cals. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen, heeft de regering twee wettelijke maat regelen voorbereid, die beide zijn be doeld om de zwakste partijen meer be scherming te bieden bij calamiteiten in het bedrijfsleven, zoals die zich te genwoordig meer en meer voordoen. Het gaat. om twee voorstellen tot wij ziging van het burgelijk wetboek, die het departement van minister Samkal- den hebben verlaten en die op advies van de Raad van Staten wachten. Een van deze wijzigingen in het B.W. wil bij faillissement een voor rang toekennen aan rechthebbenden op pensioenen. Met een tweede wijziging van het B.W. beoogë# het kabinet-Cals een vervanging van de termijn waarop aan werknemers van 50 jaar en ouder ontslag kan worden verleend. Met die wetswijziging hoopt men o.m. te berei ken dat in geval van massa-ontslagen in ieder geval de meer kwetsbare werk nemers betere bescherming krijgen, dan tot nu toe het geval is. UTRECHT De heren L. C. van Dalen en A. Hordijk zijn maandag in Utrecht, op een buitengewone algemene vergadering van het Christelijke Na tionaal Vakverbond, met ingang van 1 januari 1967 benoemd tot bestuurder van het C.N.V. Zij zullen de twee va catures in het verbondsbestuur vervul len, die zijn ontstaan door de benoe ming van dr. W. Albeda tot hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rot terdam en van de heer C. J. van Mas- trigt tot wethouder van Zeist. De heer L. C. van Dalen (44) begon zijn werkzaamheden bij de christelijke vakbeweging op 1 juni 1949, als assis tent-bestuurder bij de Protestants-Chris telijke Bond van Vervoerpersoneel. Hij werd belast met de behartiging van de belangen van de werknemers bij het wegvervoer. Elf jaar later werd hij penningmeester van de P.C.B. In deze jaren heeft hij zich ontwikkeld tot een deskundige op het terrein van de loon- techniek en het vervoerwezen. Sinds 29 september 1962 is de heer Van Da len voorzitter van de P.C.B. De heer A. Hordijk (39) deed 18 jaar geleden zijn intrede in de christelijke vakbeweging. Hij begon in 1948 op het secretariaat van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel. Een jaar later kwam hij als bureau secretaris in dienst van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale. Op 1 februari 1960 volgde zijn benoeming tot assis tent-hoofdbestuurder. Ruim een jaar la ter, 1 oktober 1961, werd hij algemeen secretaris van de C.B.C. De heer Hor dijk heeft zich in het bijzonder toege legd op de scholing, vorming, sociale verzekeringen en rechtskundige bij stand. ADVERTENTIE VW BAKKER HEEFT T De heer Nederhorst, fractieleider van *le P.v.d.A. in de Tweede Kamer, zei blij te zijn met het feit, dat er nu weer een kabinet is. Zijn fractie zal de plannen, die volgende week in de rege ringsverklaring nader gepreciseerd zul len worden, kritisch volgen. „We zullen naar aanleiding van de in te dienen voorstellen ons standpunt bepalen," aldus de heer Nederhorst. Het samen gaan van de A.R.-fractie, die stemde tegen aanvaarding van de motie- Schmeizer en van de K.V.P.-fractie, die zich voor aanvaarding daarvan uit sprak, noemde hij „heel raar". Daaruit blijkt, aldus drs. Nederhorst, hoe „knoeierig" er bij de kabinetsformatie is opgetreden. Ook de heer Beernink, fractieleider van de C.H.U., toonde zich verheugd, dat er eindelijk een kabinet komt. Hij zei dit te beschouwen als een over gangskabinet, dat slechts enkele maan den zitting zal hebben en een beperkte taak zal kunnen vervullen. Daarmee zal de C.H.-fractie bij haar beoordeling re kening houden en zich zo positief moge lijk ten opzichte van dit kabinet opstel len. De mate, waarin dit geschiedt, zal afhangen van de regeringsverklaring. „Vinden we daarin onze gedachten ge heel of gedeeltelijk terug, dan zullen wij dat toejuichen," aldus de heer Beer nink. „Het is goed, dat er eindelijk een kabinet is. Wat my tot dusver over het regeringsprogramma bekend is, heeft mij teleurgesteld. Wij zijn steeds bereid geweest aan de regering deel te nemen, maar de confessionele partijen wilden dit niet," aldus de voorzitter van de liberale Tweede-Kamerfractie, mr. E. H. Toxopeus. Naar zijn mening, wordt er niets aan het uitgavenpeil gedaan, hetgeen hij onjuist .acht. Een bezwaar achtte hij 't dat dit kabinet extra-parlementair wordt genoemd, maar niettemin een aantal ministers uit het vorige kabinet bevat, die bindingen met de fracties hebben. „Ik ben bang, dat formateur Zijlstra is ingekapseld door een aantal zittende ministers, die hun begroting reeds had den geopenbaard en nu niet meer terug willen", aldus de liberale politicus. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de belastingverlaging rustig op 1 januari doorgang kan vinden, als straks in de regeringsverklaring een drastische uitga venbeperking van 2.procent wordt aan gekondigd. ADVERTENTIE Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger Voor mooier haar: van f. 3.- voor slechts en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en droni«t-- DRIEBERGEN Het Kerstnummer van „De Open Deur", een gemeenschap pelijke uitgave van de Hervormde, Ge reformeerde en Evangelisch-Lutherse Kerk, zal dit jaar niet in twee edities verschijnen. De uitgever, „Kerk en We reld" te Driebergen, heeft besloten het hele nummer in zijn oorspronkelijke vorm te handhaven. Ook de gewraakte aanhef van het ar- tigel van ds. Van Woerden over de„My- the van de maagdelijke geboorte" zal ongewijzigd in dit nummer blijven staan. Alleen de gemeenten, die hiertegen be zwaar hebben gemaakt, kunnen in plaats van het omstreden artikel een pa gina met meditatie en/of plaatselijk nieuws krijgen. In de hervormde gemeente van Drie bergen is tegen dit alles zoveel verzet gerezen, dat de centrale kerkeraad bij meerderheid van stemmen besloten heeft dit Kerstnummer niet te verspreiden. In plaats daarvan zal dit jaar de Elisa- bethbode worden verspreid. De kerke raad acht het besluit van „Kerk en We reld" in strijd met de apostolische ge loof sbelijdenis en met artikel 10 van de kerkorde. Thans wordt gewacht op de uitspraak van de synode, bij wie de predikanten van de ring Rhenen van de classis Doorn deze zaak reeds aanhangig heb ben gemaakt. De hervormde gemeente van Driebergen zal de zaak verder aan hangig maken bij het breed moderamen van de generale synode en het directo rium van „Kerk en Wereld", terwijl daarnaast alle hervormde kerkeraden in Nederland hierover een brief zullen ont vangen. (Vervolg van pagina 1) Over de vraag, of er nu ook naar zyn mening een „gal" in de begroting van 1967 was, zoals in verschillende toonaarden door de Kamerleden Notehoom (KVP), Kool vink (AR) en Witteveen (VVD) betoogd was, liet prof. Zijlstra zich slechts zydelings uit. Hij zag „de grootste ongelukken" voortkomen uit de overspannen kapitaalmarkt en voegde hier later aan toe: „In mijn opvatting van de situatie kom is eenvoudig niet toe aan Noteboom". Hy gaf echter toe, dat de gekozen be lastingmaatregelen financieel-technisch ook andere hadden kunnen zijn. Het was hem echter het meest doelmatig voorgekomen de tweede branche van de belas tingverlaging niet te ver naar voren te schuiven en tegelijkertijd de omzetbelas ting, waarvoor toch een wetsvoorstel gemaakt moest worden, maar eerder te verhogen. Op het stuk van de overheidsuitga- van een kritiek punt voor fracties als de C.H.U. en V.V.D. liet prof. Zijlstra duidelijk blijken zich bewust te zijn van de geringe speelruimte, die zijn interimregering had om tot herzie ning te geraken. In het regeringspro gram zou hij echter laten uitkomen, dat de begroting-1967 over de gehele linie „kritisch bekeken" zou worden. Of dit „uitkammen" betekende, zoals C.H.U-fractievoorzitter mr Beernink had gevraagd als voorwaarde voor zijn medewerking aan de belastingvoorstel len, kon prof. Zijlstra niet zeggen. Hij wilde en kon zich eenvoudig niet vast leggen op het resultaat van het door lichten van de begroting-1967, dat hij in het vooruitzicht had gesteld. Wat de parlementaire steun betreft, die het kabinet-Zijlstra nodig zal heb ben om de kern van het urgentiepro gramma de twee belastingmaatrege len door de Kamer aanvaard te krjj- gen, liet prof. Zijlstra blijken, dat hij niet kieskeurig zou zijn in het aanvaar den van het vereiste stemmental, uit welke hoek die ook maar zou komen. „Welke politicus bekommert zich om een meerderheid, als hij die maar krijgt?" zo verklaarde hij, daarbij het extra-parlementaire karakter van zijn eigen kabinet kennelijk, en niet geheel met reden, als maatstaf nemend. Of hij Inderdaad in de positie zou komen, dat hij met een wisselende meerderheid zou UTRECHT Drs. P. C. W. M. Bo gaers, de scheidende minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, verwacht niet, dat zijn „huurbe lasting" zal leiden tot een honderd pro cent doorstroming, maar als slechts een vijfde deel van de bewoners van wo ningwetwoningen, met een inkomen bo ven de in zijn wetsontwerp genoemde grens, doorstroomt naar de particuliere sector, zouden al ongeveer 50.000 gezin nen een woning krijgen, die juist voor hen is gebouwd. Vlak voordat hij prof. Zijlstra mee deelde geen deel te willen uitmaken van diens overgangskabinet, heeft drs. Bogaers in een interview met „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de mening be streden, dat er onvoldoende particuliere woningen beschikbaar zouden zijn voor de „doorstromers". Men gaat, zo zei hij, dan voorbij aan het feit, dat wij zo langzamerhand toe groeien naar een normaal evenwicht op de woningmarkt. Er is sprake van een normale situatie, als er een leegstand (reserve) is van ongeveer anderhalf procent van de totale woningvoorraad. Volgens drs. Bogaers, benaderen wij in Nederland deze norm, zodat het voor de middengroepen steeds gemakkelij ker wordt een geschikte particuliere woning té betrekken. Van de ongeveer 850.000 woningwet woningen in ons land worden er op het ogenblik circa 250.000 bezet gehouden door gezinnen, die niet tot de groep met de lagere inkomens behoren. Er zijn nog ongeveer 100.000 gevallen van inwoning als gevolg van de woning nood. Hierbij gaat het voor het overgro te deel om mensen, die wel tot de groep met de lagere inkomens behoren. Drs. Bogaers meent, dat de oplos sing van het woningprobleem niet uit sluitend een zaak van de overheid is. Als men de woningbouw op peil wil houden, zal volgens hem de zelfwerk zaamheid bij het zoeken en scheppen van woonruimte verstrekt moeten wor den: het eigen woningbezit en een gro tere vraag in de particuliere sector moeten worden gestimuleerd. Door mensen, die woningwetwoningen bewonen, maar die een hogere huur kunnen betalen, een bijdrage in 's-rijks kas te laten storten denkt drs. Bogaers niet alleen de doorstroming naar parti culiere woningen of naar woningwetwo ningen van het B-type te kunnen bevor deren. Hij hoopt op die manier ook meer financiële middelen'te krijgen om de continuïteit in de produktie van de woningwetwoningen te kunnen handha ven. Voor woningwetwoningen, die in de periode 1945-1956 gereed zijn gekomen, bedraagt de huur thans gemiddeld 780 gulden per jaar, voor woningwetwonin gen van na 1959 gemiddeld 902 gulden. Men is er altijd van uitgegaan, dat van het bruto-inkomen 15 tot 17,5 procent voor huur moet worden uitgetrokken. Dit percentage ligt echter voor vele huurders van woningwetwoningen aan zienlijk lager. „Men mag toch niet verwachten", al dus drs. Bogaers, dat mensen met een inkomen, dat aanzienlijk boven de loon grens van de sociale verzekeringen ligt, blijven profiteren van voordelen, die voor anderen zijn bedoeld. Dit temeer, zo voegde hij hieraan toe, nu het pro gramma voor de woningwetbouw-1967 door budgettaire moeilijkheden voorlo pig met 2500 woningen moet worden verlaagd. De bezetting van woningwetwoningen door mensen met midden en hogere in komens betekent volgens drs. Bogaers een indirecte belemmering van de par ticuliere bouw. Dat het bouwprogram ma in de particuliere sector dit jaar, ondanks de grote financiële moeilijkhe den kan worden verwezenlijkt, is mede te danken aan het belangrijke „stuw meer", dat begin 1966 nog aanwezig was. Volgens minister Bogaers is de si tuatie nu echter zodanig, dat als niet op korte termijn nieuwe maatregelen worden genomen moet worden ge vreesd. dat volgend jaar in de particu liere sector te weinig vraag aanwezig zal zijn om het woningbouwprogramma in dat jaar te realiseren. ADVERTENTIE alsof ten engeltje van vers fruit specialist in vruchten' brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter - Geen statiegeld. ASSEN Drie van de vier leden van de fractie der Boerenpartij in de Drentse Staten hebben gistermiddag, nadat de commissaris der Koningin hun zes keer achtereen had gevraagd hun standpunt duidelijk kenbaar te ma ken, meegedeeld, dat zij geen geloof kunnen hechten aan de verklaring van het lid der Gedeputeerde Staten de heer G. M. Lamberts, dat hij nooit in het geheim lid is geweest van de NSB. De heer Lamberts legde deze ver klaring af tijdens de openbare vergade ring van de Provinciale Staten, op de vraag van een der leden van de Boe renpartijfractie, de heer J. A. Pekel. Toen de heer Lamberts zei, dat alle aantijgingen tegen hem op ergerlijke laster berusten, zeiden de heren J. A. Pekel, K. Hartman en H. Koolman hier aan geen geloof te hechten. Slechts een lid van de fractie, de heer J. de Grijs, zei dat voor hem de zaak nu was af gedaan en dat hij de verklaring accep teerde. De houding van de drie Boerenpartij leden werd door alle fracties ten zeer ste afgekeurd. Veel Statenleden gaven, toen de B.P.-leden hun standpunt ken baar maakten, blijk van hun afkeuring door protesten te roepen in de richting van de Boerenpartijfractie. Er ontstond toen een enorme deining in de verga derzaal. Een van de B.P.-Statenleden de heer K. Hartman, zei daarop, dat hij de kwestie wilde vergeten, wanneer gede puteerde Lamberts de aanklacht, die hij tegen hem had ingediend, omdat hij in een artikel in „De Vr(je Boer" had geschreven, dat de gedeputeerde tijdens de oorlog geheim lid is ge weest van de NSB en ook „met de zwarte broek en de koppelriem had ge lopen" wilde intrekken. De heer Lam berts gaf evenwel te kennen dit be paald niet van plan te zijn. Het liberale Statenlid de heer R. Ze- gering Hadders noemde in een bijzon der felle interruptie de houding van de drie Boerenpartij leden ervan te over- met alle fatsoensnormen. „Als u de heer Lamberts toch niet op zijn woord gelooft, waarom stelt u hem dan vra gen over dit onderwerp?", zei hij bij zonder geëmotioneerd. Tot de commissaris der Koningin zei de heer Zegering Hadders: „Hoe lang moet dit nog doorgaan? Het wordt op deze manier toch een chaotische toe stand! Als we hier op deze wijze moe ten vergaderen, kunnen we beter naar huis gaan. Dit wil ik niet langer!" De commissaris der Koningin, mr. K. H. Gaarlandt, trachtte daarop de drie Boerenpartijleden ervan te over tuigen, dat dit hun laatste kans was om op een eervolle wijze eerder geda ne uitspraken terug te nemen. Zij ble ven op hun standpunt staan. „De rech ter zal moeten uitmaken of de heer Lamberts de waarheid spreekt of dat hij liegt!", zei de heer Hartman, mede namens zijn twee collega's. Alle fracties van de Provinciale Sta ten van Drente hebben zich, na de dei ning, die was ontstaan rondom de vier mansfractie van de Boerenpartij, gedis tantieerd van deze fractie. Dit betekent, dat de Boerenpartij binnen de Drentse Staten, totdat de kwestie is opgelost, niet meer zal worden betrokken bij het interfractionair overleg, d.w.z. dat zij geen deel zal uitmaken van diverse com missies. DEN HAAG Prof. Zijlstra zal als een van zijn eerste daden als minister van Financiën bevorderen, dat het Ko ninklijk Besluit, waarbij hij met ingang van I mei 1967 wordt benoemd tot pre sident van de Ned. Bank, wordt inge trokken. Dit verklaarde de nieuwe pre mier maandagavond tegenover de pers. De heer Zijlstra zei op dit punt heel duidelijk te willen zijn. Er ligt een K.B. en er is, geloofde hij, in for meel opzicht tegen het voortbestaan daarvan weinig in te brengen. „Ik kan u zeggen, dat een van mijn eerste da den zal zijn te bevorderen zij het niet zonder verdriet dat dit K.B. wordt ingetrokken. Daarmee hebben degenen, die te zijner tijd een nieuwe president moeten benoemen, de volle vrijheid gekregen. „Ik wens formeel en materieel de meest volstrekte vrijheid te creëren voor hen, die zich daarmee bezig moeten houden". Verder zei prof. Zijlstra dit besluit vanaf het begin van zijn formatie zelf te hebben genomen. De functie van president van de Ned. Bank noemde prof. Zijlstra „moeilijk maar fascine rend" en als men hem later weer het vertrouwen zou schenken, dan zou hij er zeker serieus over denken. Berichten, volgens welke hij met de K.V.P. een afspraak zou hebben ge maakt over een aanblijven als minis ter-president na de verkiezingen, sprak prof. Zijlstra „op de meest volstrekte en categorische wjjze" tegen. „Hoe kan ik met een politieke partij een derge lijke afspraak maken?", zo voegde hij eraan toe. „Ik heb er niet over gepie kerd". Prof. Zijlstra besloot dit gedeelte van zijn verklaring met te zeggen: „Ik hoop en vertrouw, dat dit een kort in termezzo is. Het laatste wat ik begeer is: continuatie". UTRECHT De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, heeft de ambas sades van de niet tot de E.E.G. behorende landen gevraagd te bewerkstelligen, dat de toevloed van arbeidskrachten uit die landen naar Nederland wordt gestaakt. Van de 70.000 buitenlandse arbeidskrachten in Nederland komt meer dan de helft uit landen buiten de E.E.G. Dr. De Meyer hoopt, volgens „Ruim Zich" van het N.K.V., door het afdammen van de stroom buitenlanders, de werkgelegenheid in Neder land zoveel mogeiyk veilig te stellen. Het tempo, waarin het werkloosheidscijfer maandelijks stijgt, geeft reden tot bezorgdheid. Bovendien maakt dr. De Meijer zich zorgen over de verslechtering van het onderne mersklimaat in ons land, onder meer door ongenuanceerde eisen met betrekking tot een herziening van de onderne mingsstructuur. De staatssecretaris is voorstander van de hervormingen, zoals die door de vakbeweging herhaaldelijk zijn bepleit, maar heeft bezwaar tegen „recente politieke kreten", die door buitenlandse ondernemingen worden ge- interpreteerd als zou Nederland aan de vooravond van een nationalisatie staan. Het gevolg hiervan is, dat men afziet van vestigingen in Nederland. Als voorbeeld noemt dr. De Meijer de Koninklijke Papier industrie in Maastricht, die thans voor meer dan 80 miljoen gulden een fabriek in België bouwt en de textielfabriek Nij- verdal ten Cate, die over acht maanden in Turnhout (Bel gië) een produktiebedrijf begint. Bovendien hebben Amerikaanse industrieën de afgelopen week laten weten, dat zij afzien van investeringsplannen in Nederland, omdat zij vrezen, dat het ondernemersklimaat hier funest is voor een krachtige ontplooiing van nieuwe ves tigingen. Politieke propaganda, zo concludeert dr. De Meijer hier uit, kan als ze door een buitenstaander niet precies wordt begrepen afschrikwekkend werken bij de beslissing over kapitaalsinvesteringen in ons land. Een goed ondernemersklimaat is van het grootste belang voor de werkgelegenheid. Dr. De Meijer vindt ook, dat we in ons land af moeten van de „paperassenwinkel", van de on telbare formulieren en vergunningen, van de lange papie ren weg, die begint by de jonge gemeente-ambtenaar en ein digt bij de minister van een of ander departement. moeten schipperen, wilde hij op dit ogenblik nog in het midden laten. Als sluitstuk van het financieel-econo- misch program, dat forse maatregelen vereiste om de schade voor onze volks huishouding tot een minimum te beper ken, zag prof. Zijlstra een loonbeleid dat, zoals hij het noemde, „restrictief" zal moeten zijn. Nadere bijzonderheden moest hij tot later bewaren, ook al om dat dit een zaak is, die in overleg met partijen werkgevers en werknemers tot oplossing gebracht moet worden. Bovendien is er het tweede halfjaar lijkse rapport van de Sociaal-Economi sche Raad, dat nog afgewacht moet worden. DEN HAAG De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en de staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels hebben de leden benoemd van de commissie van advies ex artikel 49 van de Ziekenfondswet, die hen op zo kort mogelijke termijn moet adviseren over de honorering van de huisartsen. De commissie heeft de opdracht te adviseren omtrent de inhoud van de door minister en de staatssecretaris vast te stellen richtlijnen, die door de Landelijke Huisartsen Vereniging en de ziekenfondsorganisaties in acht moeten worden genomen bij het sluiten van een overeenkomst met betrekking tot de versterkingen ingevolge de Ziekenfonds wet aan de huisartsen na 31 december 1966. In haar advies zal de commissie on derscheid maken tussen enerzijds de honorering op langere termijn en an derzijds die voor het jaar 1967, gezien de voor dat jaar beperkte middelen. De commissie is als volgt samenge steld: Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven uit Goirle, hoogleraar aan de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg en plaatsvervangend voorz. van 't College van Rijksbemiddelaars (lid en tevens voorzitter) en de leden prof. dr. A. C. Drogendijk te Amstelveen, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, voorzitter van de centrale raad voor de volksge zondheid; mr. dr. A. A. van Rhijn te Den Haag, lid van de Raad van State, oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid; de heer W. J. Roy- aards, arts, geneesheer-directeur van 't ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amers foort, oud-voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter bevor dering van de Geneeskunst te Amers foort en mr. Y. Scholten te Den Haag, advocaat en procureur, oud-minister van Justitie. ARNHEM Algemene Kunstzijde Unie n.v. (AKU) en Amoco hebben in het kader van hun samenwerking in be ginsel besloten, dat het aandelenpakket van Amoco in de n.v. Petrochemie, overgenomen zal worden door AKU. N.V. Petrochemie is een te Delfzijl gevestigde onderneming, die dimethyl- tereftalaat (DMT) maakt, de grondstof voor terlenka (polyestervezel en-garen) AKU en Amovo bezitten ieder 50 pet. der aandelen. Indien de transactie door gaat, zal AKU volledig eigenaar zijn van een grondstoffenproducerend be drijf. Amoco zal, zoals zij reeds mededeel de. in Europa een nieuwe fabriek bou wen voor de produktie van DMT en ge zuiverd tereftaalzuur voor derden. De samenwerking tussen AKU en Amoco blijft voortbestaan, AKU blijft DMT maken met een licentie van Amo co en zal ook verder van deze onder neming technische hulp ontvangen. Een merkwaardige speling van de natuur heeft in het dorp in Rheden voor een vervroegde „lentebode" ge zorgd. In de kooi van de Stichting Rhe- dense Schaapskudde op het landgoed „Hueven" is het eerste lammetje ge boren. Het behoort tot de uitzonderin gen, dat reeds in november de eerste lammeren worden geworpen. De Duitse Spoorwegen hebben in samenwerking met andere Europe se spoorwegmaatschappijen een speci ale kerstverlof-dienstregeling opgesteld, zodat alle 435.000 arbeiders tijdig voor Kerstmis in hun vaderland züllen arri veren. In totaal zullen 194 extra-treinen worden ingezet, waarvan 100 naar Ita lië, 37 naar Spanje, 22 naar Griekenland, 19 naar Joegoslavië en 16 naar Turkije. 0 Er hebben zich maandagmorgen chaotische toestanden ontwikkeld op de verkeersweg van 't Gooi naar Amsterdam. Het gladde wegdek door de regen, vallende bladeren en moge lijk ook een zekere maandagochtend stemming heeft series aanrijdingen ver oorzaakt, waaruit weer kettingbotsin gen voortkwamen. Er waren weinig ge wonden, maar veel materiële schade. 9 Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud, zoals het C.B.S. dat maandelijks samenstelt op basis 1959/ 1960 is 100, gaf van medio september tot medio oktober geen wijziging te zien. Het bleef onveranderd staan op 128. De heer Gabriël Smit, kunstredac teur van „De Volkskrant", heeft bedankt als lid van de KVP. Hij heeft hiervan schriftelijk mededeling gedaan aan de plaatselijke partij-afdeling in Laren. In de motivering zegt de heer Smit, dat hij bezwaar heeft tegen de politiek, die geleld heeft tot de val van het kabinet-Cals. 0 De minister van Onderwijs en We tenschappen is dringend verzocht de afgestudeerden van de h.t.s. en van de vroegere m.t.s. een ingenieurstitel te' verlenen. De suggestie wordt aan de hand gedaan deze mensen voor hun naam de afkorting „ing" te laten ge bruiken. Dit zou dan een aanpassing zijn van de verhoudingen in ons land aan die van de overige landen van de Europese Economische Gemeenschap. Gisternacht heeft brand gewoed in het zelfbedieningsbedrijf „Ziezo- markt" van de N.V. Eda uit Helmond, gelegen in de nieuwe wijk „Oosterhei- de" te Oosterhout. In hetzelfde pand waren gevestigd een hulppostkantoor en een winkel van de firma Huiben uit Oosterhout. Het hele zelfbedieningsbe drijf brandde uit. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door kortsluiting in een neonlichtreclame. 0 Naar veler overtuiging, is het begin van brand in een caravan-leslokaal bij het Dalton-Lyceum in Voorburg gis ternacht weer het werk van de pyro maan geweest. De brand werd door een passerende burger ontdekt: het vuurtje kon snel worden geblust. Bij het Dalton-Lyceum zijn drie caravans als leslokalen in gebruik. 0 De politie te Delft heeft bij de 32- jarige ingenieur S. L. S. aldaar eni ge tientallen vuur- en slagwapens, als mede duizenden kogels in beslag geno men. De omvangrijke wapen verzame ling, die enige duizenden guldens verte genwoordigt, werd aangetroffen op de kamer van de ingenieur. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. 0 De Heemsteedse politie heeft gister nacht om half vier twee Amster dammers op heterdaad betrapt, die be zig waren een brandkast te farceren in het kantoor van het station Heemstede- Aerdenhout. Tevoren was een derde man, ook uit Amsterdam, die op wacht stond, aangehouden. 0 In het afgelopen weekend is inge broken in het gebouw van de Coöp- Oost, aan de Ootmarsumsestraat te Al melo. Inbrekers hebben de brandkast gekraakt. Een bedrag van ca. f 25.000.- wordt vermist. 0 „Het geven van voorlichting en ad viezen met betrekking tot huwelijk, seksualiteit en geboorteregeling is in principe een typische taak voor de kruisverenigingen". Tot deze conclusie komt de arts H. Bottema, provinciaal kinderhygiënist van het Groene Kruis in Drente, in een discussienota, die hij heeft opgesteld. Op 29 november zal in het Neder lands Textielmuseum in Tilburg 'n tentoonstelling worden geopend, onder de titel „Fiets en Mode". De ontwikke ling van de fiets en de daarbij beho rende fietskledingmode, vanaf de 18e eeuwse celerifère tot een met een he dendaagse op-art-fiets zal op deze ten toonstelling worden geëxposeerd. ADVERTENTIE Een pyamajasje, een luierbroekje met zijdezacht plastic gevoerd plus een royale trappelzak - alles in hetzelfde vrolijk gedessineerde zwanendons, prachtige stevige kwaliteit - voor slechts f 7.50 totaal en 5 Molenaar waardezegels (winkelprijs ƒ11.40). Stuur uw waardezegels aan: Babyset-actie, Postbus 151, Westzaan. Vermeld duidelijk uw naam en adres en ook welke kleur u wilt hebben - rose, bleu of wit. U ontvangt dan een ingevulde giro- stortingskaa. t Binnen 10 dagen na ontvangst van het bedrag krijgt u de set babykleertjes thuisgestuurd. Molenaar waardezegels vindt u op alle pakjes Molenaar'3 Kinder meel - Rijstebloem, Bordklaar Rijstebloem, Tarwebloem, Smulklaar Tarwebloem en Kindergries (Molenaar's Kindermeel is als enige in een assortiment van 5 soorten verkrijgbaar). W -1.-

De Vallei | 1966 | | pagina 8