Huidige V.P.R.O.-uïl zendingen leiden tot groot ledenverlies ARAM De Gouden Cobra Neveda UIT DE KERKEN REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Kunstveiling voor Florence Ray Charles kreeg zware straf Scheepvaartberichlen VANAVOND 400 LEDEN IN EEN WEEK Morgen Onmiddellijke verlichting van Zo'n ten-twen cap kost 1 uur en 500 cent TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 Terwijl Elisabeth de jonge vrouw die van dag tot dag mooier en van jaar tot jaar meer haar rivale wordt, de ene vernede ring na de andere bezorgt groeit die jonge vrouw die nooit klaagt en nooit tekeer gaat, stilaan en gestadig de keizerin, haar omgeving en dat he le bar onontwikkelde hof waarvan de helft niet lezen en amper een derde schrijven kan, ver boven het hoofd. De zwaartillende dauphin te Parijs en zijn lichtzinnige vrouw Marie An toinette bespeuren niets van de on heilspellende wind die voorafgaat aan de grote aardbeving der revolutie: maar in Rusland, ver van de vuur haard van de dreigende catastrofe, te midden van de zuipende of kaart spelende halve barbaren, voelt de jonge troonopvolgster en zij alleen de frisse adem van de komende nieuwe tijd. Ze vreest die niet, ze heet hem welkom. Zij, de hermetisch af- geslotene, is de enige die door de grondgedachte van haar tijdperk wofdt beroerd en bezeten. In haar eenzaamheid is ze vervuld van de geest aller geesten van haar tijd; waar ieder zelfstandig handelen haar is ontzegd, leert ze zelfstandig den ken; verlaagd tot gevangene, groeit ze uit tot waarachtige grootheid. Nu heeft haar eerzucht niet meer alleen het primitieve uiterlijke doel: te heer sen nu heeft zij het verheven, waarachtig keizerlijke doel: de goe den aan de macht te helpen. o o o Als haar een ongeluk overkomt, dan is dat altijd tot haar geluk: als ze in deze beslissende ontwikkelings jaren het vrolijke vrije leventje van een begerenswaardige jonge vrouw had geleid, als ze alle genietingen der jeugd, der schoonheid en van haar hoge positie had mogen smaken dan had ze nooit tijd en zin gehad om haar natuurlijke geestelijke aan leg te verdiepen en die adeldom der ontwikkeling te verwerven die haar ver boven alle vorstinnen zou verhef fen. De Tsjoglokows zijn een zegen rijke tuchtroede der Voorzienigheid maar alleen in die zin vervullen zij hun taak. Aah de instructies waar voor ze hun baantje hebben gekre gen, beantwoorden ze op geen enkel punt Ze voldoen zelfs niet aan de primi tiefste verwachtingen van Elisabeth: het grootvorstelijk paar tot een stra lend voorbeeld van echtelijk geluk en echtelijke deugd te zijn. Het zou geen slechte stof voor een blijspel zijn ge weest, zoals dit vervelende model- paar door het voortdurend bewaken van een ander echtpaar tot vermaak van het jonge hof en tot de grootste ergernis van het grote hof van de ene verwikkeling in de andere rolt. Het begint ermee dat de heer Tsjoglokow onder andere ook tot plicht heeft naast de kamer van de grootvorst te slapen, waardoor mevrouw Tsjoglo kow zich 's nachts heel eenzaam voelt en een van de hofdames, een zekere juffrouw Kosjeliew, overhaalt bij haar te komen wonen Als nu me neer Tsjoglokow 's morgens binnen komt, ziet hij in het bed naast zijn zure altijd zwangere vrouw een ste vige jonge vrouw met stralend blanke huid en daarvoor zijn ook beroeps halve deugdbewakers niet helemaal ongevoelig. Op een dag krijgt Catha- rina de mazelen en mevrouw Tsjog lokow wijkt niet van haar ziekbed. Hoe zou ze ook anders kunnen Ze moet toch verhinderen dat bijvoor beeld een dokter een verboden groet aan de grootvorstin overbrengt of dat een hofdame of een kamenier haar heimelijk een briefje in handen speelt. Volkomen in beslag genomen door het bewaken van Catharina, denkt ze niet in het minst aan een mogelijk gevaar in eigen huis; ze merkt nog niets als het hele jonge hof al giechelt om de zondeval van Tsjoglokow, zij is de enige die niet ziet dat juffrouw Kosjeliew met de dag rondere vormen krijgt; te mid den van een onbeschrijflijk schan daal dat tenslotte tot Elisabeth door dringt, is zij de enige die er niets van vermoedt. Een paar dagen lijkt het er veel op dat het grootvorstelijke paar zijn kwelgeesten zal kwijtraken maar dan schenkt mevrouw Tsjog lokow haar man vergiffenis terwille van haar zeven kinderen, ze werpt zich zelfs aan de voeten van de kei zerin en smeekt om genade voor de trouweloze. Met steun van Bestosjew blijven de beide Tsjoglokows in hun functies maar van een modelhu welijk is geen sprake meer. De vrouw heeft enkel uit verstandelijke overwe gingen vergeven, ze houdt een on overkomelijke afkeer tegen haar man uit haar ontgoocheling over. Haar persoonlijk ongeluk maakt haar mil der noch beminnelijker, integendeel: het maakt haar aangeboren gevoelig heid, haar humeurigheid en haar eeuwige prikkelbaarheid nog erger. Vrouw Kruse heeft te vroeg gejuicht over de val van de gehate mede dingster: mevrouw Tsjoglokow heeft ervan gehoord en dat kost de dienst vaardige poppenspeelster haar baan tje. Ze wordt vervangen door vrouw Wladyslawa, wat bij uitvoering voor Catharina geen slechte ruil is. Als opvoeder heeft Tsjoglokow in de acht jaren dat hij als zodanig werkzaam was, volkomen gefaald. Hij was ook niet van ganser harte zijn taak toegedaan, want terwijl hij gehoorzamen wilde aan Elisabeths verlangens, was hij er tevens op uit bij zijn toekomstige keizer in het ge vlij te komen en dat wil zeggen dat hij waar dat maar mogelijk was, beide ogen dichtkneep. Zeer ten na dele van Peter die zich door zijn sol dateske spelletjes, door zijn dwaze liefde voor Holstein en de koning van Pruisen, des te belachelijker en min der geliefd maakt naarmate hij ouder wordt. Als hij vierentwintig is, richt de grootvorst in zijn kamer een gans arsenaal in. Op lange smalle tafels staan hele legers van tinnen en loden soldaatjes opgesteld, bordpapieren forten en kanonnen van hout. Terwijl Catharina verdiept is in de studie van de encyclopedisten, houdt Peter een hele meute honden in zijn kamer die hij onvermoeibaar met een reusachtige koetsierszweep van de ene hoek naar de andere jaagt tot de dieren jankend van pijn neerval len. Op een dag klimt er een rat op tafel, knaagt aan een vesting en vreet twee soldaatjes van stijfsel op. Catha rina komt juist binnen als Peter het knaagdier voor zijn „staatsmisdrijf" straft; hij laat de rat door een van zijn honden vangen en hangt hem dan midden in het vertrek op „tot waar schuwend voorbeeld voor het volk". Een andere keer brengen Holsteiners hem een kartonnen maquette van de stad Kiel en Peter verklaart ongege neerd ten overstaan van iedereen dat die stad hem „liever is dan heel Rus land". Ook in alle andere opzichten blijft Peter de oude onder het toezicht van Tsjoglokow. Hij houdt er niet mee op nu eens de ene dan weer de andere hofdame na te lopen en hij vergeet nimmer Catharina in te lichten over zijn nieuwgewekte hartstochten. Er zijn dingen waar een vrouw nooit aan went. Hoewel Catharina haar man niet lief heeft, ondervindt zij het elke keer als hij ten aanschouwen van het hele hof de voorkeur geeft aan een andere vrouw boven haar, als een pijnlijke belediging. Soms be drinkt hij zich met zijn bedienden en in de gemeenschappelijke roes verge ten dezen wel eens in Peter hun heer en gebieder te zien Dan probeert hij met stokslagen en allerlei dreigemen ten het verlorengegane respect te herstellen maar al te vaak zonder succes Mevrouw Tsjoglokow kan al even min bogen op resultaten als haar man. Juist op dat punt dat voor Bestoesjew het belangrijkst is, faalt Catharina's afzondering van de bui tenwereld: de correspondentie. Vol gens punt vier van de instructie was het Catharina „ter voorkoming van de verdenking van een nutteloze en geheime correspondentie" absoluut verboden brieven te schrijven. De maandelijkse berichten aan haar ouders worden opgesteld in de raad voor buitenlandse zaken en zij mag alleen haar handtekening zetten on der de stereotiepe zin: „Ik ben ge zond en wens jullie hetzelfde toe." De betrekkingen tussen Pruisen en Rusland worden van jaar tot jaar meer gespannen. Frederiks diploma ten aan het Russische hof zijn welis waar heel druk in de weer maar ver staan niet de kunst die bedrijvigheid te verbergen, en geven enkel voedsel aan het toenemende wantrouwen waaraan op een goede dag zelfs Les- toque, de meest intieme vriend van Elisabeth, ten offer valt. Hij komt onder verdenking te staan geld van Frederik te hebben gekregen, hij wordt opgesloten in de vesting, ge folterd en al kan er niet het geringste belastende materiaal ter tafel worden gebracht, van zijn hele bezit beroofd en verbannen naar Oeglitsj in Siberië. Met een grondig inzicht in het wezen van het despotisme schrijft Catharina naar aanleiding hiervan: „De keize rin was niet sterk genoeg om een onschuldige recht te doen wederva ren: ze moet bang geweest zijn voor zijn wrok." Na De la Chétardie is dit dus het tweede slachtoffer in Elisa beths intiemste vriendenkring van Bestoesjews politiek. Catharina koes tert geen bijzondere sympathieën voor Frederik II. Ondanks al het kwaad dat ze hier ondervindt, is ze toch met hart en ziel haar nieuwe va derland toegedaan en al is ze de „ge zworen vijandin" van Bestoesjew, ze deelt diens politieke opvattingen veel meer dan die van haar man. Als ze zich dan ook in een geheime corres pondentie begeeft met haar moeder, doet ze dat niet om politieke redenen maar omdat ze in opstand komt te gen het vernederend onder curatele gesteld zijn en omdat haar de moge lijkheid van een opstand, die wat de romantische gevaren betreft in de lijn van haar karakter zou liggen, tegen de borst stuit. Op een dag komt er een Maltezer ridder, een zekere Sacrosomo, naar Petersburg en wordt daar met veel eerbetoon ontvangen en ook aan het hof voorgesteld. Als Sacrosomo de grootvorstin begroet, laat hij een klein papierrolletje in haar hand glip pen. Catharina slaagt erin het ge vaarlijke rolletje ongemerkt te lezen. Het is een brief van haar moeder die allerlei bijzonderheden wil weten, on der andere ook of Catharina's broer niet een kansje maakt op Koerland. Verder staan er nog een paar regels van Sacrosomo zelf met het verzoek het antwoord in de zak te moffelen van een bepaalde musicus tijdens een concert. Dat lijkt voorlopig absoluut onuitvoerbaar: als een ware gevange ne heeft Catharina niets dat nodig is om te schrijven, geen papier noch inkt noch pen. Ze kan onmogelijk om deze dingen vragen zonder mevrouw Tsjoglokows argwaan te wekken. Dus wat te doen? Ze laat zich door haar juwelier allerlei zilveren en gouden voorwerpen tonen, zogenaamd om haar bedienden wat kleinigheden ten geschenke te geven. Ze koopt ook in derdaad heel wat snuisterijen, onder meer een zogenaamde „eindeloze pen" waarin een inktreservoir is aan gebracht. Aan papier is veel eenvou diger te komen: in ieder boek zit voorin een leeg blad en daar ze vele boeken heeft, is zo'n leeg blad vlug voor het grijpen. Ze schrijft haar brief dus een heel onschuldige brief en zodra het eerstvolgende concert bij de grootvorst gegeven wordt, loopt ze onopvallend naar het kleine orkest toe, wacht tot de aan geduide musicus onder voorwendsel zijn zakdoek te zoeken zijn rokzak zo ver mogelijk opent, en laat dan uiter lijk rustig maar met bonzend hart haar brief in die zak glijden. Nie mand heeft er iets van gemerkt. Op die manier worden er verschei dene brieven tussen Zerbst en Peters burg gewisseld. Maar Catharina heeft ook gevaarlijker geheime correspon denties; op een dag stopt een Fins dienstmeisje haar een lange brief toe van Andrei Tsjernysjeff die door de belastering van destijds twee jaar lang in de gevangenis gezeten had. Ook die brief beantwoordde Cathari na; het is niet bepaald poëtisch maar wel typerend voor haar situatie dat ze dat alleen zittend op haar kamer gemak kon doen. Menigeen wil uit deze geheime briefwisseling de con clusie trekken dat haar betrekkingen tot Tsjernysjeff wel degelijk intiem waren maar daarvoor bestaat geen enkel bewijs. We kunnen rustig aan nemen dat diezelfde Catharina die meteen na de aanvaarding van haar 3 regering eraan dacht om de oude Ti- mofei eer goede betrekking en een warme bontmantel te bezorgen, uit j puur rechtvaardigheidsgevoel de on- fc schuldig gepijnigde Tsjernysjeff een 3 paar troostende woorden en wat geld doet toekomen. s Catharina's eerbaarheid is voors- hands nog onaangetast. Maar dat is niet de verdienste van mevrouw Tsjoglokow. Een even slimme en vastbesloten als aantrekkelijke min- J naar zou de draak al lang hebben kunnen overwinnen zoals weldra zal blijken. Maar de broer van de gunsteling Rasoemofsky die een hele zomer lang dagelijks zestig mijl rijdt J om Catharina een korte wijle te kun- nen zien, waagt het pas twintig jaar later haar zijn liefde te bekennen; een andere cavalier weer doet haar het al te zotte voorstel 's nachts als bediende verkleed in haar kamer te komen. Degene echter die de makke- lijkste en gunstigste gelegenheden ge- had zou hebben om met haar alleen te zijn, Catharina's meest volharden- de, meest verbeten, dwaaste aanbid- der, staat haar hartgrondig tegen: J het is niemand anders dan meneer Tsjoglokow. Na het mislukte avontuur met juffrouw Kosjeliew is hij ver- liefd geworden op de grootvorstin en deze hartstocht is voor niemand aan het hof geheim gebleven. Wanneer de fc onzinnige bewakerij niet op een wel- verdiend kluchtig slot uitdraait door- dat de bewaakte onschuld door de eigen bewaker wordt geroofd, dan Bij de V.P.R.O. heerst consternatie als gevolg van het bedanken van 4()0 leden binnen één week naar aanleiding van de uitzending van het tv-spel van Johnny Speight „Ryder gaat naar huis". In tien jaar tijd heeft de V.P.R.O. niet een dergelijk ledenverlies hoeven te noteren. Thans treedt duidelijker dan ooit naar voren dat er een aanmerkelijke discrepantie staat tjjssen de instel ling van de leden, die bijvoorbeeld met name in televisie-uitzendingen meer religieuze en andere bezinningsprogramma's willen en het programmabeleid van de V.P.R.O. dat van een minder gebonden levensrichting uitgaat. dankt Elisabeth dat niet aan het toe- zicht van de simpele vrouw ze J heeft het enkel en alleen te danken aan de dikke buik van meneer Tsjog- lokow. Zes jaar na haar indiensttreding moet mevrouw Tsjoglokow de zieden- de keizerin bekennen dat het groot- J vorstelijke huwelijk nog steeds geen vruchten afwerpt, dat Catharina nog altijd maagd is. De boze instructies 3 hebben hun doel gemist. Ze hebben Catharina van zeven jaar jeugd be- roofd, ze hebben een soort politiek gevangene van haar gemaakt, een voorzichtige diplomate, een bezeten boekenwurm, een filosofe, een revolu- tionaire maar geen moeder. Hoofdstuk 6 EEN KIND Sergej Saltykow, een piepjonge ca- valier van de oudste Russische adel, trouwde in 1750 uit liefde met een knappe jonge hofdame. Hoewel zij j krankzinnig veel van hem hield, kreeg hij na verloop van enige jaren genoeg van haar, hij zocht nieuwe avontuurtjes en vond er zoveel hij 5 wilde. Hij was jong, beeldschoon, geestig genoeg om te verblinden en bezat bovenal de eigenschap de vrouwtjes tot het uiterste te kunnen g weerstaan: hoewel door en door trou- k weloos, nam hij de liefde toch volko- men au sérieux. Als hij een vrouw be- geerde, dan was hij helemaal vervuld van zijn hartstocht, dan stelde hij al zijn tijd en al zijn vermogens in dienst van haar verovering, dan ont- k wikkelde hij de vastberadenheid van k een veldheer, de sluwheid van een diplomaat, de dapperheid van een ko- zak en de volharding van een onder- 5 zoeker. Zo'n man houdt niet van een ge- makkelijke overwinning. Wanneer Saltykow in 1752 aan het hof terug- k keert, is Elisabeth juist haar Rasoe- k mof sky moe gewerden en de ster van 3 Iwan Sjoewalow rijzende. Elisa- beth laat Saltykov, bepaald duidelijk doorschemeren dat het hem weinig moeite zou kosten Sjoewalow te ver- dringen. Maar de mooie Sergej doet k wat hij kan om die duidelijke wen- ken niet te zien: hij is niet de man die komt zodra hij geroepen wordt. Bovendien is Elisabeth zevenenveer- tig jaar. Catharina is drieëntwintig en op het hoogtepunt van haar k schoonheid. Zoals iedereen weet ook k Saltykow dat ze dag en nacht wordt bewaakt en dat het zelfs verboden is zachtjes met haar te praten. Hij weet dat elke poging de grootvorstin te be- J naderen met gevaren is verbonden en dat van die gevaren de verbanning k naar Siberië nog de minste is. In heel k het uitgestrekte Rusland is- Catharina beslist de enige vrouw met wie het vrijwel kansloos lijkt een liaison aan te knopen en het meest riskant er een te hebben: en juist dat maakt haar k bekoring uit voor Saltykow, juist k daarom raakt hij op haar verliefd. Hij komt zo vaak mogelijk aan het jonge hof niet alleen, dat zou in de gaten lopen. Er bevindt zich steevast een tweede cavalier in zijn gezel- schap, eveneens van de oude Russi- k sche adel: Leo Narysjkin, een weer- k galoze grappenmaker, een originele moppentapper met geestige achter- gronden, een beminnelijke jongeman J die iedereen graag mag en die nie- mand au séreiux neemt. Saltykow J doet onverholen alle moeite om de k vriendschap van de grootvorst te win- k nen; die is niet moeilijk te winnen. (Wordt vervolgd) MM Tot dusverre heeft de kritiek van de leden op de programma's van de VPRO zich binnenshuis afgespeeld op niet-pu- blieke leden- en bestuursvergaderingen. Het roer zal nu ook naar buiten toe worden omgegooid. Het is de bedoeling dat vrijdag, wanneer de VPRO weer tv-zendtijd heeft, tussen twee program ma's door een korte toespraak tot de kijkers wordt gehouden, waar openhar tig mededeling zal worden gedaan over de ledenvlucht. In dat toespraakje zul len de kijkers, die geen VPRO-lid zijn, maar die de VPRO-programma's waar deren om hun nonconformistische instel ling, worden opgeroepen het niet al leen bij deze waardering te laten, maar om lid te worden ter vervanging van de wegvloeiende oude VPRO-garde. Er zal daarbij op worden gewezen dat de VPRO zijn werk zal moeten staken wanneer hij de grens van 100.000 leden naar beneden zou passeren. Wordt de omroepwet-Vrolijk tot een wet verheven dan wordt de zendmach tiging van omroepverenigingen ingetrok ken wanneer zij twee jaar lang minder dan 100.000 leden hebben. De VPRO had in 1963 nog bijna 186.000 leden en leden-abonnees. Op 1 januari j.l. wa ren er 117.855 leden-abonnees en 48.963 leden, van wie er echter slechts 12.000 als leden krachtens de omroepwet kun nen worden aangemerkt, (de omroep wet erkent het lidmaatschap alleen wan neer er minimaal vijf gulden per jaar wordt betaald.) Het ledenverlies van de VPRO is de laatste jaren een constante grootheid, die in verhouding tot het ledental van groter omvang is dan het ledenverlies dat de AVRO, de KRO en de VARA en kele jaren achtereen hebben geleden. Daar komt bij dat deze drie grote om roepverenigingen het laatste jaar weer in herstel zijn. Ondanks het optreden van de Tros en ondanks de gebruike- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Dinxperlo (2e pred. pl.) (toez.): A. Neijeringh te Schoonebeek te Leeuwarden-Huizum (5e pred. pl.) P. Landweer te Nigtevecht; te Poort vliet (toez.): J. Catsburg te Opheus den. Beroepen: door de provinciale kerkver gadering van Friesland, als pred. voor b.w. (directeur vormingscentrum te Sint-Nicolaasga)W. J. van der Waa' te Sneek, die dit beroep ook aannam Aangenomen, naar Woerden, wijkge meente Centrum: J. J. Poot te Woer den, wijkgemeente Noord. Bedankt: voor Dinxperlo: C. Overdijl te Aalten; voor Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman): J. C. Stelwagen te Zwijndrecht. Beroepen te Groot Ammers: L. Blok, te Ridderkerk; te Aalsmeer (vac. M. Heymans): J. Voordouw te Giessen- Rijswijk. Geref. Kerken. Beroepen: te Leeuwarden-Huizum (vac. B. Berens): H. Leijsen te Schoone beek. Aangenomen: naar Zeist (vac. J. Pas voor): Th. Rienks te Sittard. Aangenomen: de benoeming tot geeste lijk verzorger van langdurig zieken en bejaarden in de inrichting te Apel doorn: ds. D. C. Tiemens te Eindho ven. Beroepen te Delfzijl (3e pred.pl.): G. W. J. van Bleek, te Marken. Geref. Kerken (vr^gern.). Beroepen: te Edmonton (Ontario-Cana da): G. van Dooren te Burlington Antario-Canada), voorheen En schede. Chr.-Geref. Kerken. Beroepen: te Opperdoes: H. Biesma te Stadskanaal; te 's-Gravenzande: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Beroepen te Meppel: J. Westerink, te Haamstede-Kerkwerve. Bedankt voor Gouda: J. Prins te Rijs wijk (Z.-H.) Geref. gemeenten Beroepen te Rhenen A. W. Verhoef te Barneveld. ADVERTENTIE 90 In eentonig wiegende gang sjokken de kamelen uur na uur door de hete zandwoestijn. De zon zakt reeds weg achter de paarlemoerkleurige avondne- veis, als in de verte een kale bergrug in zicht komt. „We naderen het gebied der Zlass", roept een der gidsen, die aan de kop van de karavaan rijdt, Aram toe. En inderdaad, als ze de eerste uitlopers van het gebergte bereikt hebben, klinkt I vanachter de rotsen de luide roep van een schild wacht. Spoedig is de kleine karavaan omringd door een troep luid pratende en lachende Zlass-krijgers. El-Seiff, het oude stamhoofd, heet Aram hartelijk welkom en nodigt hem en zijn metgezellen uit, in zijn kamp te overnachten. „Er is hier nog een oude vriend van u", zegt hij lachend en hij wijst op een klein dik mannetje met een reusachtige Zlass-hoed op het hoofd, die haastig door de me nigte naar voren dringt. „Maar dat is de scheeps- kok van Abdullah", roept Ambre, die van haar ka- meel gestegen is, geërgerd uit. „Dat was hij, ja", zegt Aram lachend, „maar nu is hij een van mijn beste vrienden geworden, nietwaar Otto?" „Uw dienaar, Heer", zegt Otto met een potsierlijke bui- ging, „tot alle diensten bereid, behalve het vangen van cobra's.... dat nooit meer!!" lijke kwartaalbedankjes per 1 oktober heeft de AVRO bijvoorbeeld reeds een deel van de 15.000 leden, die zij te kort komt om met 400.000 leden een A-om roep te blijven, gewonnen. De leden stand is thans rond de 390.000. Het voortdurend ledenverlies van de VPRO heeft er inmiddels toe geleid dat een grotere werkzaamheid wordt be tracht ten aanzien van de inhoud van zijn programma's. Kort geleden zond de VPRO nog in een cabaretprogram ma het Viëtnam-lied van Jaap van der Merwe uit, dat kort tevoren door de leiding van de VARA-tv was geweerd uit „Mies-en-scène", welke beslissing toen bijna leidde tot het weggaan bij de VARA van Mies Bouwman en haar regisseur Erik de Vries. Thans is de VPRO intern doende een soortgelijk lied, dat vrijdag zou worden uitgezon den in het cabaretprogramma „Steen tjes in de vijver" te laten vervallen. In dit programma zou Henk van Ulsen een sketch spelen over een huisbezoeker die een Amerikaanse huisvrouw meedeelt dat haar man, een astronaut, op de maan in zuurstofgebrek verkeert, maar dat zij zich kan troosten met de ge dachte dat de president persoonlijk de doodstrijd van haar man via de televi sie zal gadeslaan. Vervolgens zou de huisbezoeker een andere vrouw meede len dat haar man in Viëtnam is ge sneuveld „normaal is een gesneuvelde soldaat voor de raven, maar uw man, hij ligt begraven. Wij hopen dat Ho Tsji Min u over drie jaar een bezoek toestaat". Deze laatste claus zou de VPRO bij nader inzien niet willen door laten. ADVERTENTIE "Doorstraalt'* verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische Ifeijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ARNHEM De kunstcriticus Johan Wesselink heeft het plan opgevat om ook vanuit de provincie Gelderland een bijdrage te leveren aan de redding van de talloze beschadigde kunstschatten in Florence. Hij heeft daartoe de beelden de kunstenaars in deze provincie opge roepen één van hun werken belange loos af te staan voor een openbare vel ling ten behoeve van de restauratie van deze kunstschatten. De Culturele raad voor Gelderland wil dit initiatief metterdaad steunen. Met de medewerking van het Gelders kunstcentrum „Epok" te Velp zal er bij voldoende instemming 'n openbare vei ling worden gehouden in de expositie ruimte van het kunstcentrum en wel op vrijdag 2 december en eventueel op za terdag 3 december. BOSTON De blinde musicus Ray Charles is dinsdag in Boston veroor deeld tot 5 jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf en 10.000 dir. boete voor het in zijn bezit hebben van verdoven de middelen. Charles was op 31 okto ber 1964 op het vliegveld van Boston gearresteerd. Kleine vaart Anne Christina 21 100 m nnw Tripoli nr Marseille; Breehorn 22 35 m ntw Negrito nr Puerto Cabello; Calchas 22 vn R'dam nr Oporto; Helios 21 110 m o Pentlandfirth nr Killybegs; Steenber gen pass. 21 Vlissingen nr Le Havre; Vega 21 te Gefle; Vlistborg 21 vn Delf- zij' nr Domsjoe. Grote vaart Aagtekerk 22 vn R'dam nr A'dam; Acila 21 te R'dam; Alkmaar 21 vn Lon den nr Oslo; Alnitak 21 80 m zw Masi- ra nr Doha; Amstelhoek 21 te Port Said; Aristoteles 21 vn Curasao nr Le Havre; Bengalen verm. 24 vn Noumea; Blitar 22 te A'dam; Ceres pass. 21 Vlis singen nr Antwerpen; Dinteldijk 21 te Los Angeles; Dorestad 21 te Stanlow; Gaasterdijk 21 120 m zo Kp Race nr R'dam; Hollandsdiep 2/12 te Port Said verw.; Kinderdijk 21 te Stockton; Ko- ningswaard 21 300 m o Miami nr New York; Koudekerk 21 200 m o Chagos nr Adelaide; Krebsia 21 vn Curagao nr R'dam; Langkoeas 22 te Port Said; Limburg 22 te Mangalore; Medon 22 te A'dam; Mississippilloyd verm. 25 vn Basrah; Musilloyd 21 85 m no Porto Rico nr New Orleans; Parthenon 21 vn Port of Spain nr Georgetown; Prove nierssingel 24 te New York; Purmerend 21 te Stanlow; Rondo 22 te R'dam; Se- oia 21 100 m otz Tunis nr Thamesha- ven; Sloterkerk 22 te R'dam; Utrecht 24 te Detroit verw.; Vitrea 23 te Gee- long. U kunt hem zelf in één uur tijds haken uit Neveda wol. Vraag uw winkelier of stuur 80 cent aan post zegels met uw naam en adres in een gesloten envelop aan: Neveda, Post bus 300, Leiden, en u krijgt dc twee patronen toegestuurd, met nog 10 andere gratis! HILVERSUM I. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 Spektr.: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 18.50 Stereo: Vocaal en semble: Nederlandse volksliedjes. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokr. 19.30 Leger des Heilskwartier (gr). 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Lichte gr. muziek. 20.05 Klassieke liederen (gr). 20.45 Stereo: Omroeporkest en solist: mod. muziek. 21.15 Kruistocht voor het kind, reportage. 21.35 Oor-zaken: amu- sementsprogr. 22.15 Avondoverd. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Rondom 't kind: pedagogische ether leergang voor school en gezin. 23.15 Stereo: Platennws. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Uitzen ding van de CHU. 18.30 Licht platen- progr. en praatje. 19.05 Stereo: Licht instrumentaal en vocaal ensemble en zangsolist. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loe ren aan de Hor, radiofeuilleton. 20.55 Ik loop door het land, licht pr. 21.10 Lichte gr. muziek. 21.35 Liedjesprogr. 22.00 Memoires der lichte muze (opn). 22.30 Nieuws. 22.40 Act. 22.55 Contras ten: moderne en klassieke kamermuz. (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS; 18.30 Teleac: De boerderij als onderneming (9). 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Pipo de clown. 19.05 Entree voor Danny Kaye. 20.00 Journ. 20 20 Uitzending v.d. Boerenpartij. 20.30 Mak kers staakt Uw wild geraas, sf eelfilm. (Beide keuringen: 14 jr). 22.05 Uitzen ding Stichting Socutera: een film van de Kon. Ned. Centr., Ver. tot Bestrij ding der Tuberculose. 22.20 De strijd tegen onwetendheid, progr. over de or ganisatie van de Ver. Naties voor On derwijs, Wetenschap en Cultuur, de UNESCO. 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. TROS: 20.01 Laura Storm, tv-feuilleton. 20.56 TROS-foto-totovragen. AVRO: 21.01 Kunst Concours no. 2: Toneel, een wed strijd voor jong talent. NTS: 22.05 22.10 Journaal. 14.45 Van 1685 tot vandaag: hoe de kl. muz. in haar eigen tijd werd beoor deeld. 15.15 Sphinx, progr. voor de vr. NCRV: 15.45 Stereo: Blokfluitspel (gr), kl. muz. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Ste reo: Oude muz. (gr). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Knapenkoor (gr): Volks liedjes. 17.30 Lichte gr.muz. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Radio Filharmonisch orkest: kl. muz. 9.40 Lichte gr. muz. voor oudere luis teraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 12.00 Licht orgel- en pianospel. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Voor de jeugd. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursber. 13.30 Stereo: Klein Radio koor: mod. liederen. 13.50 Orgelcon cert: oude en mod. muz. 14.15 Voordr. 14.30 De horizon voorbij: toeristisch progr. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: radiopr. in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.02 Dixielandmuz. 10.30 Nieuwe langsp. pl. met commen taar. 11.00 Nws. 11.02 De Ned. hitpara de. 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. met act. rep. en ber. 13.00 Nws. 13.02 Instr. allerlei (gr). 14.00 Nws .14.02 Licht pl. pr. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Sportpr. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 - 18.00 Verzoekpl. pr. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: licht gev. muz. pr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen gelo ven, gesprek. 11.45 Streeksgewijs: in formatie uit Noord Drente. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws .12.40 Act. 13.00 Pro memorie. 13.05 Klass. gr. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Kamer- en koormuz. (opn). TROS: WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 TV-spel. 11.50 Rondo in C. gr. t. op. 73 voor twee piano's, Chopin. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Keukenmeidenliedjes. 17.00 TV- lexicon v. meisjes. 18.00 Nieuws. (Re gionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Film. 18.50 Klaas Vaak. 19.00 Actuali teiten. 19.31 TV-film. 19.59 Progr.-over- zicht. WDR: 18.05 Zoeklichten op ac tuele gebeurtenissen. 18.30 Journ. 19.10 Film. 19.40 Dierenfilm...) 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.15 Film over het protocol van de Duitse vliegveiligheid. 21.00 TV-spel. 22.00 Film over Carna val in Rio de Janeiro. 22.30 Journaal, weeroverzicht en commentaren. 22.45 Alfred Hitchccok als gast bij de Frank furter Stammtisch. 23.35 Nieuws. DUITSLAND II 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Act. en muziek. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en thema's van de dag. 20.00 Verkeers-quiz. 20.45 Filmreportage uit Hongarije. Aanslui tend: Nieuws. 21.15 TV-film. 22.10 Nws, weerbericht en thema's van de dag. 22.35 El retablo del Maese Pedro, ope ra van Manuel de Falla.

De Vallei | 1966 | | pagina 2