Prof. Zijlstra dwingt alom respect af OPENINGS ATTRACTIE Een compleet DAMES- of HERENRIJWIEL voor 1139,75 LAAT DE SINT VOORAL NIET VERGETEN dat er vele NUTTIGE GESCH ENKEN zijn die U in onze zaak kunt vinden. nieuwe SOLEX BROMFIETS. WITTE KRUIS PERSCOMMENTAREN OP NIEUW KABINET „Onduidelijkheid" „Gelijk gekregen ,Andere problemen „Nuchtere kijk ABDIJSIROOP „Nieuwe wegen GEKORTWIEKT op en top drop 25 ct. VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS Kloosterbalsem Deen verdacht van spionage Door de enorme ruimte waarover we nu beschik ken, kunt U thans een keuze maken uit ruim 200 fietsen en 5 merken bromfietsen. Wij nodigen een ieder uit om deze grootse te bezichtigen en tevens te raden hoeveel km onze Lucia Nozem tijdens de openingsweek fietst. Wie het dichts bij het aantal kilometers Is, mag zich eigenaar noemen van een complete Deze attractie geldt tot vrgdagavond 9 uur. PR. BERNHARDLAAN 110 TELEF. 08385-3731 - VEENENDAAL WOfcNSDAG 23 NOVbMBER 1966 HAAST NIET TE GELOVEN IN DEZE TIJD metlamp dynamo jasbeschermers slot snelbinders sierbeugel en standaard In de loop van de laatste jaren hebben wij een bizondere reputatie verworven met ons artikel TASSEN Juist doordat wij onze kollektie samenstellen uit een grote variatie van fabrikaten, kunnen wij U steeds het allernieuwste bieden. Door de zeer snelle omzet van onze tassen kunt U ervan verzekerd zijn steeds de modernste modellen bij ons te vinden. Besteedt vooral aandacht aan dit artikel; het is een cadeau-artikel bij uitstek! Spaakbellen Batterijbellen Royale effen rieten manden uitsluitend in de goede kwaliteit Rubber looplampen Uitgebreide sortering gereedschap Kinderhandvatten Kilometer - snelheidsmeters Koplampen en dynamo's Onderhoudsmiddelen voor fiets en bromfiets in de bekende VALMA-serie Voetpompen Regenponcho's Reparatiedozen Schijnwerpers Skelters Snelbinders in St. Nic. verpakking Spinkopsnelbinders Spec, sturen voor de jeugd Spec, zadels o.a. ROKzadels Zijstandaards Buddysits en buddy-dekken Bromfiets gereedschapsets Kabelsloten Spec, bromfietsuitlaten Bromf. wanten Anti-verblindingskapjes Asbakjes Auto-kinderzitjes, reeds vanaf 12, Ruitenwassers Plastic auto-afvalbakjes Kinderbellen - in vele modellen Autopeds - in 12 uitvoeringen Balhoorns Batterijclaxons Diverse race-artikelen Chroom voordragers met manden Driewielers in 9 modellen Toeters in 5 maten Batterij-hulzen, onze sortering is reeds bekend Drie-versnellingsnaven o.a. Torpedo - Duomatic Auto-onderhoudsmiddelen - VALMA Regenbroeken - regenpakken Inzettassen Rolschaatsen Orig. houten DABOS sleden Spec, spatlappen voor de jeugd Rijw. en bromf. spiegels Zadeldekken, reeds vanaf 1,95 Bromfietsbrillen Metalen bromfietsschermen Valhelmen en STADIUM brillen Bandenspanningmeters Gevarendriehoeken - jerrycans Bromf. tassen en windschermen Auto-wasborstels en sponzen IJskrabbers Pechlampen - diverse modellen Sleepkabels Dashboardrekjes SHOW VAN WIJK DEN HAAG „In één opzicht verdient prof. zyistra ons aller dank. Hy heeft eindelijk een kabinetscrisis opgelost, die de K.V.P. zes weken geleden in een onberaden ogenblik heeft, uitgelokt, zonder haar zelf op te kunnen los sen", aldus schreef „Het Parool" gisteren in zijn hoofdartikel, met dezelfde per- sooniyke waardering, die de meeste vaderlandse dagbladen voor de nieuwe pre mier onder woorden brachten. „Daartoe heeftde nieuwe minister-president zich los moeten maken van de voorgeschiedenis der motie-Schmelzer", zo ging het onafh. soc. Het Parool verder. „Iiy spreekt niet over gaten in de begroting van Vondeling. Hij vraagt extra-overheidsgelden om er de arbeidsmarkt en de beta lingsbalans mee te saneren. Als er tijdig wordt ingegrepen zo is z.yn overtul- ging dan is onze. economie zonder veel pijn voor verbetering vatbaar". Uiteraard valt te hopen, dat die sa nering van Zijlstra zal slagen. Afge wacht zal moeten worden of zijn voor stellen daartoe geschikt zijn. Nu echter staat al vast, dat zijn kabinet geen bijdrage vormt tot sanering van onze politieke verhoudingen. De KVP heeft natuurlijk reden hem dankbaar te zijn omdat hij haar uit de puree heeft ge holpen. Want wie de zwenkingen na gaat, welke sommige demissionaire K.V.P.-ministers, die nu naar het ka binet-Zijlstra overgaan, in de afgelopen weken hebben gemaakt, gaat het dui zelen. Eerst hebben zij de motie- Schmelzer onaanvaardbaar laten ver klaren, vervolgens hebben zij zich be reid getoond haar uit te voeren, thans laten zij haar weer in het archief op bergen". Wat de V.V.D. en de C.H.U. betreft zei Het Parool: „Hoe Zijlstra na hun publieke verklaringen op de medewer king van die partijen kan hopen, is voorshands een raadsel. Misschien heb ben zij hem gedurende het afgelopen weekend onderhands toezeggingen ge daan, die hem aanleiding gaven deze staatkundige sprong te wagen. Doch indien dit het geval mocht we zen, hadden V.V.D. of C.H.U. beter openlijk zitting kunnen nemen in een kabinet-Zijlstra. Er is niets wat de kie zers langzamerhand zo irriteert als grote woorden van politici, welke niet in daden worden omgezet. Het kwalijke van dit kabinet-Zijlstra is, dat het een minderheid aan de macht brengt zonder dat is beproefd een meerderheidskabinet te vormen uit de partijen, die de motie-Schmelzer in dertijd hebben aangenomen. Alle re spect die men de nieuwe premier als econoom kan toedragen, mag niet ver hinderen vast te stellen dat hij de op positie tegen het kabinet-Cals in staat heeft gesteld zich uit electorale over wegingen aan haar verantwoordelijk heid te onttrekken. Daarmee heeft Zijlstra de onduide lijkheid in de Nederlandse politiek be vorderd op een tijdstip dat meer dan ooit om duidelijkheid vraagt, aldus „Het Parool". „Het Vrije Volk" (p.v.d.*.) schreef: vHoever deze regering-Zljlstra het zal schoppen moet worden afgewacht. Het berust op twee partijen, die samen geen meerderheid hebben in het parle ment. Maar toch zal het voor enige voorstellen in de financiële sector de medewerking van de Tweede Kamer moeten hebben. Want de regering- Zijlstra kan er niet mee volstaan de Kamer te ontbinden en de begroting van het kabinet-Cals gewoon verder te verdedigen. Dan zou de K.V.P. voor iedereen te kijk staan. „Het ligt dus voor de hand. dat er wat veranderd zal worden in de begro ting. Niet veel, want dan wordt het weer te gek voor de anti-revolutionaire ministers, die ook de begroting van de regering-Cals voor hun rekening heb ben genomen. Maar toch net genoeg om iets van het verloren gezicht van de heer Schmelzer te redden. Dit betekent dat het beleid in de financiële sector zich zal kenmerken door onduidelijk heid. Wat de KVP betreft door christe lijk geïnspireerde onduidelijkheid". „Achteraf moet worden erkend, dat de ontwikkeling van de economie de K.V.P. gelijk heeft gegeven, aldus hel commentaar van „De Tijd" (r.-k.). Dat dit niet geleid heeft tot een geluk te formatiepoging van de heer Schmel zer, was gedeeltelijk aan politieke te genwerking te wijten, maar gedeelte lijk ook aan het feit, dat de ernst van de economische situatie pas na zijn po ging in cijfers tot uiting is gekomen. Maar in de loop van de formatiepe riode bleek de solidariteit binnen het kabinet-Cals sterk af te kalven. Dat is onder meer de reden, waarom het ka binet-Cals nooit meer terug kon komen. Geleidelijk moesten de solialisten erva ren, dat wat zij aanvankelijk nog als pure ontrouw van de K.V.P.-fractie be schouwden, plaats moest maken voor harde economische feiten, waaraan niet meer was te ontkomen. Naarmate die ontwikkeling zich voltrok, kreeg de leu ze „Niet terug voor de motie-Schmel zer is ingetrokken", iets onwaarach tigs. Wij zijn benieuwd hoe de P.v.d.A. zich bij het debat over de regerings verklaring van het kabinet-Zijlstra zal opstellen. Een gang naar Canossa hoeft het niet te worden. Men heeft voldoende redenen om zich daarvan verre te houden. Interessanter is het of de socialistische oppositie niet aflaat de economische moeilijkheden door een rose bril te bekijken". „De heer Zijlstra heeft ais het ware een andere poiitiek-economische pro blematiek op tafel gelegd dan die van 14 oktober, schreef „Trouw" (prot. chr.), en hij stelt, dat die problematiek zich onontwijkbaar voordoet per he den. De verslechtering van de beta lingsbalans speelt daarin een essentië le rol. Op die manier wil prof. Zijlstra de politieke controversen van 14 oktober uitrangeren. Daarom legt hij er zijn nadruk op, dat zijn extra-parlementair overbruggingsrompkabinet er eigenlijk vanuit zou willen gaan, dat er noch een oppositie, noch een niet-oppositie is. Hoe dat uitpakt, moeten- we af wachten. Want de formateur heeft geen zekerheid, dat de Kamer hem wil vol gen. Hij heeft daarover enige Informatie trachten te verkrijgen, maar in hoever re hij zekerheid heeft gekregen, is niet duidelijk. Er zijn geen bindingen. Hij re kent met de mogelijkheden, dat zijn ka binet, dat niet meer kan aftreden voor de verkiezingen, zijn termijn vleugellam zal moeten uitzitten, maar hij achtte de formateur blijkbaar verantwoord. Onder die omstandigheden kan de daad van de heer Zijlstra niet anderrs dan een moe dige daad genoemd worden. Temeer, daar zijn benoeming tot president van de Nederlandsche Bank hierdoor onge daan wordt gemaakt". „Het kabinet zal slechts kunnen re geren dank zij de gunst van de par tijen, die werden versmaad toen het op de formatie aankwam", aldus het hoofdartikel van de N.K.C. (liberaal). „Deze gang van zaken voorspelt wei nig goeds. Dat is jammer, niet in de laatste plaats omdat de nieuwe minis ter-president. die nuchtere, scherpzinni ge en onafhankelijke kijk op de econo mische tendenties heeft, die voorwaar de is om een verantwoord beleid te ontwerpen. Een nieuw kabinet, na de verkiezin gen in februari 1967, zal misschien eni ge bouwstenen aantreffen, maar dat is dan alles. Dat is te weinig. Ook nu weer wreekt zich, dat het kabinet in meerderheid bestaat uit personen, die akkoord zijn gegaan met het uitgaven- peil van het kabinet-Cals. Het is verheugend, dat zo'n voortref felijk econoom als dr. Zijlstra bereid is gebleken ons land op het ogenblik te bevrijden van een kabinetscrisis, die ADVF.R1 ENTIb Da zacht maar betrouwbaar warkanda ABDIJSIROOP (Ak kersiroop) jaagt die gevaarlijke griaphoast weg uit Uw gezin. 's werelds beste hoestsiroop reeds al te lang had geduurd. Het is jammer, dat de politieke oplossing van een extra-parlementair kabinet, be staande in meerderheid uit figuren uit het kabinet-Cals, niet die ruimte aan dr. Zijlstra laat, die Voor het econo misch herstel van ons land wenselijk is. Maar ondanks onze reserves, past hier een eresaluut aan de persoon van de formateur. Dat hij niet als partijman handelt, was reeds geble ken uit zijn weigering om aan de po ging van de heer Schmelzer mee te 'doen. Want dat zou een partij-aange legenheid zijn geweest. Nu heeft hij ook. door af te zien van het presi dentschap van de Nederlandsche Bank, getoond dat hij zijn persoon lijke voorliefde en belangen achter stelt bij het landsbelang. Zo'n man aan het hoofd van de regering te hebben is op zichzelf bemoedigend". Het dagblad „De Telegraaf" (rechts radicaal) schrijft o.m.: „De^nieuwe re gering zal stellig geen grote beloften doen, dat zsken op korte termijn ver wezenlijkt kunnen worden, want haar eerste taak is liet herstel van het on misbare evenwicht. Het is dan ook bulten twijfel, dat 1967 voor Nederland een moeilijk jaar zal worden. Als echter de juiste lijn wordt uitgestippeld en toepassing kan vinden, dan kunnen in 1968 de vruch ten worden geplukt. Onder deze omstandigheden is het eigenlijk jammer, dat de verkiezingen reeds in februari a.s. worden gehouden, omdat dan nog geen volledige verge lijking tussen de beide kabinetten mo gelijk zal zijn. Op dit ogenblik kan slechts worden gezegd, dat er moed voor nodig is de Augias-stal van sterke inflatie, exces sief hoge rente en een aanzienlijk te kort op de betalingsbalans, tegemoet te treden". „Prof. Zijlstra zou de man kunnen zijn, die nieuwe wegen aanlegt voor het in de knoop geraakte partijwezen in Nederland. Eenmaal eerder heeft hij die kans gehad, maar toen weiger de de KVP hem als premier te aan vaarden", schreef het Brabantse dag blad „De Stern" (r.k.). „Een A.R. man als premier betekent teveel gewichtsverlies voor ons, rede neerde de K.V.P. destijds. Dezelfde Zijlstra moet de K.V.P. nu uit de pu ree halen, waarin zij in de „nacht der Norbertijnen' is geraakt. Hij krijgt meer bewegingsvrijheid dan de K.V.P. ooit aan haar eigen man, mr. Cals, heeft willen geven en heeft een greep op de K.V.P.-fractie, zoals mr. Cals zelfs in sijn stoutste dromen niet voor mogelijk heeft gehouden. De partyraadsvergadering van de K.V.P. van aanstaande zaterdag kan dus intarsssant worden". 0 De voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer,. heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de demissionaire premier, mr, J. M. L. Th. Cals. Het onderhoud tussen beide KVP-politici had plaats op het Catshuis, de ambtswoning van de minister-president, die gisteren voor het laatst in functie was. 0 De CH-Tweede-Kamerfractie en het bestuur van het C.N.V. hebben in Den Haag een ontmoeting met elkaar gehad. Bij deze gelegenheid werd van gedachten gewisseld over enkele belang rijke problemen van sociaal-economische aard. 0 Drie jongerenorganisaties zullen be gin volgend jaar een onderzoek hou den naar de woonsituatie van de wer kende jongeren. Het zijn de Katholieke Werkende Jongeren (K.W.J.), de Stich ting Jongerencontact van het N.V.V. en de Christelijk-Sociale Jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" van het C.N.V. 0 De partij Democraten "66 zal haar congres, waarop het verkiezingspro gramma zal worden vastgesteld, zater dag 17 en zondag 18 december houden in de congreszaal van de RAI te Am sterdam. D'66 zal bij de komende ver vroegde verkiezingen in alle achttien kieskringen met een lijst uitkomen. 0 Er staan op het ogenblik 424 werk loze schilders geregistreerd. Vorig jaar september waren het er 64. Deze signalering deed de heer H. A. Kok, voorzitter van de Ned. Katholieke Bond van Schilderspatroons „feint-Lucas", in de toespraak, waarmee hij dinsdag in Amsterdam het bondscongres van zijn organisatie opende. 0 De gemeente Amsterdam heeft van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bericht ont vangen. dat de hoofdstedelijke plannen voor het eerste woningbouwproject in de ADV/KW bN I If- MD BANO «OOStNUAAl Bijlmermeer zijn goedgekeiftd. De eer ste paal voor de woningen in totaal 1182 gaat vermoedelijk in de loop van december öe grond in. 0 Amsterdam gaat een duidelijke bin ding creëren tussen inkomen en huurprijs. Gezinnen met een inkomen van f 10.000 bruto zullen erop moeten rekenen f 140 huur per maand te moe ten uitgeven. Voor Inkomens van meer dan f 22.000 is er alleen de vrije sector; dat betekent een huur van meer dan f 300 per maand. 0 De havenrechten voor Delfzijl zul len worden verhoogd, omdat de ver wachte stijging van de opbrengst van het havengeld, als gevolg van de toene ming van het scheepvaartverkeer niet voldoende is om de sterk stijgende per soneelslasten en baggerkosten, die op de havenexploitatie drukken, op te van gen. 0 Tegen half twaalf maandagavond ls brand uitgebroken in de houten ba rakken. waarin de r.-k. middelbare land bouwschool te Emmeloord is gehuisvest. Enkele leslokalen en de directeurskamer gingen verloren. Ook het archief ging in vlammen op. 0 Door een storing in de stroomvoor ziening van de Provinciale Limburg se Electriciteits Maatschappij heeft het stationsemplacement in Maastricht van ongeveer tien uur tot elf uur gistermor gen geen stroom gehad. Dit had onder meer tot gevolg dat een trein naar Am sterdam niet kon Vertrekken. ADVERTENTIE Aklieve Witte Kruis poeders bestre den verkoudheid -en griep radikoal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. ook ia tabletten en cachets. 0 De verkeerssituatie op Voorne-Put- ten en Rozenburg is zeer verontrus tend; een complex van werken zal op korte termijn tot uitvoering moeten wor den gebracht. Dit zegt de „Eilandenge- meenschap Voorne-Putten-Rozenburg" in 'n brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat, het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en het gemeentebe stuur van Rotterdam. ADVERTENTIE Heilzame, diepwerkendt verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren 0 De heer C. Muys. lid van de ge meenteraad van Schiedam, heeft in de gemeenteraad meegedeeld uit de Boerenpartij te zijn getreden. Hij ver klaarde dat te hebben gedaan, vanwege het in bescherming nemen van personen met een politiek besmet oorlogsverleden door. de Boerenpartij. 0 De burgemeester van Haarlem heeft de 19-jarige student Harry van der Meulen geen toestemming verleend om met vijf andere jongens omstreeks Kerstmis op de Grote Markt of bij het verzetsmonument aan de Dreef plaats te nemen en dan door 48 uur te vasten te protesteren tegen hetgeen zij noemen .,de economische materialistische geest in de Kersttijd". 0 De Amsterdamse centrale recherche heeft de 46-jarige. zich journalist noemende, D. J. aangehouden, op ver denking van oplichting. Hij zou van een caféhouder en een particulier in totaal f 9000 hebben losgekregen met het ver haal dat hij zaakwaarnemer was en op een voordelige manier aan tweedehands auto's kon komen. 0 Voor de inrichting van een natuur kundig en een scheikundig laborato rium aan de Vrije Universiteit van Kon go. heeft de Ned. regering f 104.000 uit het fonds voor Ontwikkelingshulp ter beschikking gesteld. SLEESWIJK De 55-jarige Deen se antiquair, Fred Möller, is door de veiligheidspolitie van Sleeswijk-Holstein gearresteerd en beschuldigd van spio nage voor de Oostduitse regering. Volgens een politiewoordvoerder wordt Möller, die heeft opgegeven in Kopen hagen te wonen, vastgehouden om te worden verhoord. Er is niet bekend ge maakt wanneer de Deen is gearres teerd. De veiligheidspolitie was al eni ge tijd van Möllers activiteiten op de hoogte en hij is daarom tot zijn arres tatie scherp in het oog gehouden, zo deelde de woordvoerder mee.

De Vallei | 1966 | | pagina 5