Tuinliefhebbers kregen tal van goede wenken van jury Streekmuseum blijft in Rhenen Spel is belangrijk voor het gestoorde kind Mist stak spaak in tv-wicl Am. Meurs is aan pensioen toe maar blijft nog graag onder mensen en dieren verkeren Beste dag voor BVV-biljarters Tweede-Kamerlid Harmsen over landspolitiek sprak Ds. Van Enk heeft de farizeeër uitgehangen Einduitslag van tuintjeskeuring J. van Dam won ereprijs Voorlopig geen Duits kabinet Marktmeester door zoon opgevolgd Sint komt in Seherpenzeel Ds. Koerselman bij Philadelphia99 Officiële Bekendmaking Vï inkelsluiting Keuring bracht veel fouten aan het licht ïtvoering van „Ons Genoegen Barneveldse dammers wonnen van Seherpenzeel FOUT KRANKZINNIG FARIZEEËR Zend ingsa vond „De Eendracht" school raak WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 RHENEN De traditionele siertuinavond van de V.V.V., die gisteravond in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Rhenen" werd gehouden, trok een volle zaal. Nog steeds worden elke zomer in de Grebbestad de voor tuinen gekeurd door een commissie, waarin zitting heb ben de heren A. Blom en J. de Jong. Deze keuring heeft tot doel, door middel van een wedstrijdje tegelijk de ge meente een fraai aanzien te geven voor de toeristen die er komen. Vandaar dat de V.V.V. als organisatrice optreedt. Voorzitter A. J. Bovenschen deelde mee, dat het ko mende jaar ook Eist en Achterberg bij deze siertuinkeu- ring zullen worden betrokken. Er komt een publikatie, waarin de bewoners zullen worden opgewekt zich voor deelneming bij de V.V.V. aan te melden. De heer Boven schen dankte de keuringscommissie voor het vele werk en overhandigde beide heren een attentie als bewijs van erkentelijkheid. De heer Blom bracht vervolgens na mens de commissie verslag uit van de bevindingen in de afgelopen zomer. Het natte weer was soms een zware tegenstander, soms een medewerker. Over het algemeen was het echter te vochtig. Er werd weer gekeurd op aanleg, bloeirijkheid en kleurencombi naties. De heer Blom drong er op aan, niet te veel met stenen in een tuin te wer ken. Uitgebreid besprak hij waar in de verschillende tuinen schoonheidsfout jes werden ontdekt. Vaak riep men vanuit de zaal: „Ik heb het al verhol pen". De tuinen waren ook nu weer ge splitst in drie afdelingen, namelijk gro te tuinen, middelgrote tuinen en kleine tuinen. In de eerste categorie werden zeven prijzen toegekend, in de tweede veertien en in de derde dertien. De prijzen bestonden uit een wisselbeker voor de winnaars en voorts uit diplo ma's, getuigschriften en waardebon nen. variërend van f 5,- tot f 25,-. De amateur-tuinier, die het hoogste aantal punten had behaald in alle ca tegorieën was de heer J. van Dam, Kastanjelaan 40. Hij kreeg er tweeën negentig en won daarmee niet alleen de eerste prijs in de middenklasse, maar tevens de ereprijs: een prachti ge zilveren bokaal. Een tweede bijzonderheid is nog, dat de heer H. M. v.d. Heijden voor de derde maal in successie de eerste prijs won in de klasse grote tuinen zodat de RHENEN Van talrijke zijden zijn wij gebeld met de vraag wat voor waarde moet worden gehecht aan het bericht dat het Streekmuseum aan de Molenstraat zal worden opgeheven en naar een andere gemeente zal verhui zen. Wij hebben hieromtrent contact opge nomen met de conservatrice, mej. Aleid van de Bunt. „Schrijft U alsublieft zo weinig mo gelijk over deze zaak. het Streek museum blyft in Rhenen, dat kan ik U verzekeren. Verder is de kous af!" Met dit commentaar van de conser vatrice, dat niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, zijn alle andersluiden de berichten volkomen ontzenuwd. We zullen met de wens van mej. v. d. Bunt rekening houden en het hierbij la ten. EDE. In café „Marktzicht" heeft gisteravond Teus van Droffelaar de marktmeesterspet overgedragen aan zqn zoon B. van Droffelaar. De 75-jarige heer Van Droffelaar, die ook koster van de Oude Kerk is ge weest, heeft 45 jaar de functie van marktmeester vervuld. SCHERPENZEEL. Zaterdagmiddag zal Sint Nicolaas zijn intocht doen in Seherpenzeel. Om half twee maakt hij een rondgang door het dorp samen met de muziekvereniging „Caecilia". Om drie uur begint het Sint Nicolaasfeest van de bestuurdersbond van het N.V.V. in de „Sociëteit". Ook daar zal „Caecilia" haar medewerking verlenen. Voor de kinde ren is er een tractatie en een film.. Na afloop van de filmvoorstelling ontvan gen de kinderen een fraai geschenk. wisselbeker definitief zijn eigendom werd. In de serie kleine tuinen ging de wisselbokaal naar de heer B. J. Tho massen, Dennenweg 20. Vele vragen. In de pauze maakten vele aanwezi gen gebruik van de gelegenheid vra gen in te leveren, die later door de heer Blom deskundig werden beant woord. Daaruit kwam het verzoek of de WV 't initiatief wilde nemen om te komen tot oprichting van een afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in verband met meer voorlichting omtrent aanleg en sortiment. De voorzitter van d« vereniging deel de mee in de eerstvolgende bestuurs vergadering hiertoe voorstellen te zul len doen, daar de vereniging het groot ste belang heeft bij een fleurig uitzien de gemeente. Prachtige films. De rijksvoorlichtingsdienst vertoon de hierna de kleurenfilm „Uw tuin Uw hobby", waarvoor de plaatselijke kwe ker Bijl had gezorgd. Hem werd daar voor dank gebracht, evenals voor zijn geste om aan de hoofdprijswinnaars drie waardebonnen ter beschikking te stellen van elk f 15,-, om daarvan plan- tenmateriaal te kunnen aankopen. Als toegift kregen de aanwezigen nog een prachtige kleurenfilm voorgeschoteld over Denemarken. De volledige uitslagen van de sier- tuinkeuring 1966 laten wij hieronder volgen Grote tuinen A: le prijs met wissel- beker H. M. v.d. Heijden, Bremlaan 4, 91 punten; 2e prijs J. D. A. Heerbaart, Bantuinweg 61, 85 punten; 3e prijs Voorburg, Spoorbaanweg 37, 82 pun ten; 4e prijs G. S. Schoots. Zandh.str. 39, 81 punten; 5e prijs J. Lagaay, Spoorbaanweg 73. 77 punten: 6e prijs F. A. de Graaf, Spoorbaanweg 61, 74 punten; 7e prijs K. v.d. Stelt, Willi- brordweg 18, 71 punten. Middelgrote tuinen B: le prijs met wisselheker J. v. Dam, Kastanjelaan 40, 92 punten; 2e prijs M. ter Haar, Roghairweg 22, 88 punten; 3e prijs A. M. Sanders, Ds. Bergweg 28 87 pun ten; 4e prijs J. A. v.d. Grift, Grebbe- weg 49. 87 punten; 5e prijs Bosman, Spoorbaanweg 69, 86 punten; 6e prijs J. Jeuken, Jasmijnplantsoen 1, 86 pun ten; 7e prijs B. v. Veenendaal. Nwe. Veenend.weg 204. 85 punten; 8e prijs J. Dingemanse, Kastanjelaan 36, 84 punten; 9e prijs F. v.d. Scheur, Br. Engseweg 64, 79 punten; 10e prijs G. Noppen, Achterbergsestr.w. 41, 76 pun ten; 11e prijs J. Keijman-Macor, Ds. Bergweg 3. 73 punten; 12e prijs J. H v.d. Berg, Nwe. Veenend.weg 196, 71 punten; 13e prijs D. Kosters, Akelei plantsoen 2, 60 punten; 14e prijs J. v. Zuidam, B. Davidweg 7, 52 punten. Kleine tuinen C: le prijs met wissel beker B. J. Thomassen, Dennenweg 20, 88 punten; 2e prijs H. v. Nellestijn, Nwe. Veenend.weg 33, 85 punten; 3e prijs G. v. Breenen. S. Stevinweg 5, 85 punten; 4e prijs G. H. Bosch, Greb- beweg 50, 84 punten; 5e prijs Keij- man-Veenendaal. Valleiweg 115, 80 punten; 6e prijs R. W. v. Zwieten, Valleiweg 117, 77 punten: 7e prijs G. J. Looi jen, Valleiweg 77, 77 punten; 8e prijs J. v. Breenen, Grebbeweg 34, 76 punten; 9e prijs J. de Ruiter, Spar renlaan 16, 74 punten; 10e prijs L. Klaassen, Julianastraat 31, 71 punten; 11e prijs J. Lamme, Berkenlaan 31, 66 punten; 12e prijs H. A. v. Gelder, Ach- terbergsestr.weg 178, 63 punten; 13e prijs W. G. Cijs, Verl. Acacialaan 11 62 punten. VEENENDAAL Het OCB-gebouw was gisteravond stampvol met be zoekers aan de voorlichtingsavond, die Philadelphia een vereniging van ouders van geestelijk gehandicapte kinderen organiseerde. Tijdens deze avond werd het woord gevoerd door ds. G. Koerselman, lid van het hoofdbe stuur van deze vereniging en werd door het bejaardenkoor een aantal liederen ten gehore gebracht. In zijn rede maakte ds. Koerselman bekend, dat op vrijdag 23 december een grote radio- en televisie-actie gehouden zal worden, om geld bijeen te brengen voor Philadelphia. Tijdens deze avond zal veel over het werk van deze vereni ging verteld worden, terwijl men ook een kijkje geeft in de dagelijkse gang van zaken in de tehuizen. Ook zal dan de nieuwe propagandafilm in ieder geval gedeeltelijk gedraaid worden. Men hoopt een tehuis voor alleenstaande, geestelijk gehandicapten en dag verblijven voor deze mensen te kunnen stichten uit de opbrengst van de actie, die volgens ds. Koerselman, naar men hoopt, tenminste enkele miljoenen op zal brengen RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat op grond van artikel 3 van de winkelsluitingswet 1951 de winkels in het tijdvak van 29 november t/m 4 december 1966 geopend mogen zijn tot 21 uur. Rhene/i. 21 november 1966, B. en W. voornoemd. De secr., W. C. Pieters, De burgem., L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN De uit twaalf man be staande cameraploeg van de West- duitse televisie, die in Ouwehands Die renpark opnamen maakt voor de eer ste uitzending in kleuren die in januari van het komende jpar in het program ma „Hier und Heute" zal worden ge bracht is door de mist op de vlucht ge jaagd. Hoewel talrijke opnamen zijn ge maakt, is men niet klaar gekomen. Zo dra de weersomstandigheden wat sta bieler worden komt het team terug. Het programma, waarvoor in Ouwe hands Dierenpark opnamen worden ge maakt, zal straks 7 8 minuten duren. Wie geen kleuren TV heeft, zal de uit zending in zwart-wit kunnen volgen. RHENEN. De twee avonden ge duurd hebbende autokeuring, georgani seerd door de afdeling Rhenen van Vei lig Verkeer, waarvoor de NBM ruimte en medewerkers had afgestaan, heeft vele fouten aan het licht gebracht. Er waren 84 deelnemers op belde avonden. Er konden 33 nieuwe leden worden ge boekt. Men werkte bij de keuring met mo derne apparatuur, waarbij veel hulp werd verkregen van de heer Rombout, inspecteur van de wegenwacht. In percentages konden de volgende fouten worden genoteerd: banden 24%, claxon 8%; richtingaanwijzer 10%; ach terlichten 7%; stóplichten 10%; kente kenverlichting 3%; stadslichten 3%; dimlichten 35% (zo mogelijk werd er bijgesteld); bedrading 8%; reflectoren 10%; set reserve verlichting 30%; par- keerschijf 25%; veiligheidsgordelR 80% en accu 20%. Onder leiding van de Nederlandse bouwkundige, W. van Rij, komen op het ogenblik in het rampgebied van Tur kije de eerste huizen klaar. Ze zijn be stemd voor mensen die in tenten wonen sinds de aardbeving in augustus hun woningen vernielde. In het hoge berg land hebben zij, nu de winter invalt zwaar te lijden van de kou. BONN De sociaal-democraten en de vrije democraten hebben gisteren in het eerste officiële gesprek over de rege ringsvorming vergaande overeenkomst geconstateerd in hun opvattingen over de buitenlandse, defensie- en Duitsland- politiek. De beide partijvoorzitters Wil ly Brandt en Erich Mende ontmoeten elkaar vrijdag weer. Vandaag komen christen-democraten en vrije democraten bijeen en donderdag christen-democraten en sociaal-democra ten. Alle politieke deskundigen in Bonn zijn het er over eens, dat deze maand geen nieuwe regering meer verwacht hoeft te worden. Zelfs C.S.U.-voorzitter Strauss, die geprobeerd heeft de coa litiebesprekingen te bespoedigen, ge looft nu dat pas tussen 2 en 10 december aan nieuw Cabinet tot «tand aal komen. In zijn rede („ik heb maar enkele punten in uw midden neergelegd", zei hij aan het eind) ging ds. Koerselman in op een veelheid van onderwerpen. Hij sprak voornamelijk echter over het kind na de schooltijd, welke titel hij echter tweedelig opvatte, n.l. na vieren of na de tijd, dat het kind schoolgaat. Hij stelde, dat het bijzonder belang rijk is, dat ook de imbecielen en de de bielen spelen. Volgens de inleider zal zelfs de zwaarst gestoorde groep bij voorbeeld kunnen plakken. Men moet zich hiervan niet af' maken, door te zeggen, dat dit te veel tijd kost, want ook geheel normale kinderen vragen veel tijd: denk maar bijvoorbeeld aan de hulp bij het huiswerk. Ook kan, al thans volgens ds. Koerselman, zich nie mand verschuilen achter onhandigheid, want iedereen zou het kunnen leren. Een ander punt, dat hij aanroerde was de werkkring van de geestelijk ge stoorde na de schooltijd. Zonder het gro te nut van de beschutte werkplaatsen in twijfel te willen trekken, stelde de heer Koerselman, dat het beste voor het kind een plaatsing in het vrije be roep was. Wel moet over een plaatsing van der gelijke kinderen in het bedrijfsleven al tijd contact plaats hebben met het on derwijzend personeel van het B.L.O. en de sociaal-pedagoog. Het is vooral van belang, dat er voor deze kinderen een werkkring gevonden wordt, waarin ze ook in de toekomst plezier zullen heb ben. Veel van baan veranderen is voor deze gehandicapten funest. Vaak reali seren deze kinderen zich dat zelf wel. volgens inleider. Het onderwijzend personeel van de B.L.O.-scholen schetste deze oud-onder wijzer aan een lagere en leraar aan een middelbare school als het beste onder wijzend personeel, dat er is. Het kan dan ook altijd voorlichting geven over wat het belangrijkste is voor de kinde ren. Ds. Koerselman vestigde de aandacht van de ouders op een schrijven van de vorige minister van volkshuisvesting, de heer Bogaers, waarin stond, dat ouders van gehandicapte kinderen recht heb ben op een zo grote woning, dat voor dit kind een aparte slaapkamer beschik baar is. Indien een kind er voor geschikt is, adviseerde hij het in militaire dienst te laten gaan. Slechts als zeker is, dat het afgekeurd wordt, kan men zich beter in verbinding stellen met het gemeente huis afdeling militaire zaken om vrijstelling van keuring. Een jongen, die in militaire dienst moet voelt dit als een geestelijke herwaardering en zal zich meer gelijkwaardig voelen aan de normale jongens van zijn leeftijd. Wel raadde hij aan zich tevoren in ver binding te stellen met de commandant van de jongen en met de legerpredikant, opdat er van begin af aan voor aan goede begeleiding gezorgd kan worden. Na de pauze ging ds. Koerselman nog op een aantal vragen in en werd een deel van het door hem besprokene nog wat toegelicht. Tijdens een bestuursverkiezing wer den de heren Valkenburg en Van Dijk die aftredend waren, herkosen. RHENEN. De Rhenense harmonie „Ons Genoegen" geeft zaterdag 26 no vember in gebouw „Irene" de jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering. Onder lei ding van dirigent Joh. van Ingen zullen worden uitgevoerd de volgende muziek werken: 1. Astronaut van Cori; 2. Tour- bleem van Bagley. In de pauze treedt de nesol van Courtois en 3. Nationaal Em- „Tiroler Kapel" op onder leiding van Ernst de Rhoter. Daarna wordt een toneelstuk gebracht onder de titel „Mijn vrouw verlangt sala ris" van Dumont. Er spelen elf acteurs in mee. BARNEVELD Het tweede tiental van de Barneveldse dammers speelde dezer dagen tegen het tweede tiental uit Seherpenzeel. Barneveld won met 11 te gen 9. De uitslagen, waarbij de Barneveldse namen op de tweede plaats staan waren: W. van SchaikR. Broekhuis 02; G. PulS. J. Bouw 2-r-O; J. JansenE. v. d Heuvel 11; W. van SettenC. van Leeuwen 11; G. van 't FoortA. Ei- brink 02; D. ValkenburgG. Bouw 2—0; K. Walet—J. C. Koster 1—1; J. v. d. PeppelW. Gulliker 0—2 en regle mentair 22. RHENEN Arnoldus Meurs (72) is —zoals hy zelf zegteen man van twaalf ambachten en dertien on gelukken. Maar het dertiende am bacht vond hij dan zo'n twintg jaar geleden in Ouwehands Dierenpark. Daar troffen wij hem op z'n twee en zeventigste in de kassa. „Als U al twee en zeventig bent. waarom staat U dan eigenlijk nog hier?", vroegen we hem. „Bent U meneer pastoor, die me de biecht af komt nemen?" is zqn we dervraag. waarmee hy eigenlijk al leen maar wil zeggen: bemoei je met je eigen zaakjes. Toch krijgen we Meurs aan het praten, omdat hq nu eenmaal geen man is van weinig woorden. Arnoldus Meurs werd in Wagenin- gen geboren. Hij woont al weer dertig jaar in Rhenen. Na talrijke omzwervingen kwam hij twintig jaar geleden in dienst van de heer Ouwehand. Jarenlang was hij de man, die overal op zijn plaats was. Hij werkte namelijk als invaller dierenverzorger, na op de rijwiel bewaarplaats te zijn begonnen. Hij kreeg kennis aan alle dieren. Met de bison was hij bijzonder goede maatjes. „Hij at uit myn hand. Ik kon alles met hem doen. Maar zodra er een ander in de buurt kwam, nam hij een aanvallende houding aan". De heer Meurs is allang aan A.O.W. toe, maar van pensioen wil hy niets weten. „Ik werk vrijwillig door, omdat Ik onder d« mensen wil biyven". „Hij hoeft het niet te doen," zegt di recteur J. Baars van Ouwehands Dierenpark, „maar hij wil niet an ders. Trouwens we hebben nog een hoop gemak van Meurs. Hij is net een wandelende Enkhuizer Alma nak. Hij weet alles en onthoudt al les. Dat geheugen gaat zover, dat hij twee dagen later nog weet hoe veel entreegelden hy heeft ontvan gen in zijn kassa, waarmee de men sen hebben betaald en wat hij ze heeft terug gegeven. Z'n humeur - is op die hoge leeftijd nog uitste kend. Meurs heeft een enorm in casseringsvermogen. Hij wordt nooit boos". Meurs staat met zijn kassa vlakb(| de papegaaien. Wat doet hij als het 's winters niet zo druk is? „Dan leer ik de papegaaien praten. Daarvoor moet je Jobsgeduld heb ben. Steeds maar herhalen, herha len. En wat nog moeilijker is. de vogels de smerige woorden afleren die ze 's zomers hebben aange leerd!" En intussen is Arnoldus Meurs in zyn nopjes. Hij mag dan twee en ze ventig zijn, hij wil „in the running" blijven en dat lukt hem héél aar dig. VEENENDAAL In het district zijn maandagavond weer enkele wed strijden in de C-l/C-2 klasse biljarten gespeeld. In Leersum won het eerste team van Biljartvereniging Vonk uit Veenendaal met 4-3. De punten voor de Veenenda- lers werden gemaakt door Van Asselt met winst (tegen Gijsberts) en door een prachtige overwinning van B. Vonk op Bouman. De heer Vonk maakte een serie van 60 en enkele van 40. De BBV- er Punt verloor zijn partij van Verkerk met grote cijfers. BW 2 ontving maandagavond Pom- merans 1 uit Breukelen. De Veenenda- lers boekten een 4-2 winst door over winningen van M. van Leeuwen en F. Bruidsman op resp. H. Steenis en nog maals H. Steenis. Pommerans kwam tot de tegenpunten door een zege van De. Jong en J. W. van Hardeveld. Sportlust was in Eist gastheer van Kunstmin uit Leersum. De Elstenaren boekten een overduidelijke 7-0' zege. Al le drie partijen werden gewonnen door de Sportlusters: C. Kaspers (tegen J. Schrijvershof), A. J. M. van Leth (te gen A. Heymering) en A. Lelkes (tegen J. de Stigter). RHENEN Het Tweede-Kamerlid Harmsen van de Boerenpartij sprak in hotel „De Koning van Denemarken" voor de afdeling Rhenen over de huidige kabinetscrisis. Hij vergeleek de toestand, waarin Nederland momenteel ver keert, met die tn Frankrijk vóórdat De Gaulle aan het bewind kwam. Het land is onbestuurbaar, hetgeen wordt bevestigd door de val van het kabinet, voor de tweede maal in korte tijd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat Nederland financieel en economisch aan de grond zit. Hij noemde het een teken aan de wand en schreef dit toe aan de struisvogelpolitiek die door de afgetreden rege ring werd gevoerd. Er is steeds gezegd: „alles is van voorbijgaande aard", maar ik voorzie nog veel meer moeilijkheden. N» de verkiezingen zal er in Neder land een ruk naar rechts komen, voor spelde de heer Harmsen. Dan zal het gedaan zijn met de grote Invloed van de linkse partijen, die tegen de motie Schmelzer hebben gestemd. Daaronder rangschikte hij de P.v.d.A., de PSP, de CPN en de ARP. De boerenpartij heeft meegeholpen een klein pootje onder het kabinet uit te schoppen. Dit is gebeurd op grond van twee motieven: omdat de Kamer geen afspiegeling meer was van de wil van de Nederlandse kiezer en omdat de regering een volkomen fout financieel en economisch beleid voerde. Men moet eerst zien wat men beurt, voordat men gaat uitgeven. De rege ring deed het net andersom. Vooral het laatste halfjaar is duidelijk gebleken, dat er iets scheef gaat ln ons land. Aan de lopende band komen er ontslagen af. Grote bedrijven gaan fusioneren. Dat De heer Harmsen kwam tot één con- doet men niet uit weelde, maar omdat clusie: het gaat slecht in Nederland, men in financiële moeilijkheden is ge- Maar men durft de harde werkelijkheid komen. Iemand wil zo lang mogelijk niet onder ogen te zien. Felle kritiek zelfstandig blijven- leverde de hjuur Harmsen op minister Vondeling. Maar naar zijn eerste be richten zou prof. Zijlstra nog meer uit willen gaan geven. De hetze tegen de boerenpartij heeft voor de grote partij en gewerkt als een boemerang. Zij zit ten in eigen kern met grote moeilijkhe den. Gelukkig zal de P.v.d.A. een meer linkse koers gaan varen. Dan zal ten minste duidelijk zijn wat het socialisme in Nederland wil. De heer Harmsen voorspelde, dat de regering, die na de verkiezingen aan het bewind zal komen, een zeer moei lijke taak zal krijgen. Er zullen maat regelen moeten worden genomen, die door de Nederlanders beslist niet met gejuich zullen worden begroet. Hij be doelde bezuinigingsmaatregelen op gro te schaal. Als voordeel daarvan noemde hij het weer wat „harder" worden van de gul den. Eén van de bezuinigingsmaatrege len zal de premie op de woningwetbouw gelden. De boerenpartij heeft steeds ge streden om de premie te laten vervallen op woningen, die door mensen met grote inkomens worden betrokken. Plotseling kan men nu in de krant kezen dat de minister deze mensen „een boete" gaat opleggen. De heer Harmsen noemde dit een krankzinnige uitslag van een krank zinnig beleid. Inhakende op de uitlatingen van ds. D. van Enk in de Veenendaalse raad, die de vertegenwoordigers van de boe renpartij zou hebben gezegd, dat zij niet in de partij thuis horen, omdat er geen principes zyn en geen geloof, maar dat dit wel het geval is by de A.R.P., zei de heer Harmsen, dat, er geen enkele partij in Nederland is. die zo haar prin cipes vertrapt als juist de A.R.P. van ds. Van Enk. „Hy heeft de farizeeën uit gehangen. Wy kunnen het alleen, een ander deugt niet," aldus de heer Harm sen. Een dezer dagen passeerde ik er gens in onze omgeving een tuin en kon mijn nieuwsgierigheid niet bedwin gen. Dit wil zeggen, dat ik als een dief in de nacht in bedoelde tuin loerde. Mijn oog ontwaarde een rotsborder, die er kaal en als het ware uitgestorven uitzag. Ik waagde mij ettelijke stappen de tuin in en constateerde dat de be planting zodanig was, dat de rotsborder vanaf het vroege voorjaar tot half juni ongeveer wel een weelderige bloei zal hebben gegeven. De beplanting bestond hoofdzakelijk uit Iberis, Arabis, Alys- sum, Dabra-sibrica, en een groot kwantum Aubritia's, met hier en daar een Iris. Zoals gezegd, tot ongeveer half juni heeft zo'n beplanting genoe gen gegeven, doch nadien? Kaal en doods! Als 't ware uitgestorven! Het had zo heel anders kunnen zijn, wan neer men bij de aanplant er rekening- mee had gehouden dat er ook zomer en herfstbl.oeiers in thuis hoorden en zeer zeker ook planten die gedurende de wintermaanden het geheel „leven dig" houden. In veel tuinen kan men tuinmuurtjes, stapelmuurtjes, rotsborders en minia tuur- rotstuintjes zien, waarvan de aan plant zodanig is, dat het na de maand juni wel lijkt alsof het een bezit is... dat niet meer geteld wordt. Plant naast de vroege bloeisters in tuin- of stapelmuurtjes, in rotsborder- tjes en miniatuur-rotstuintjes, ook zo- merbloeisters, herfst- en winterbloei- sters. Dan is zo'n geval zelfs in de win ter niet doods en kaal. Waarom in 't voorjaar alles en verder niets? In dergelijke tuinen dienen o.m. aan geplant te worden: Oenothera missou- riënsis (hangende stengels met rode knoppen en gele bloemen); Silene schatta (purperroze)Mimules (Mas- kerbloem); Corydalis lutea (he melbloem); Acena michophylla (geeft in juni tot september fraaie vruchtjes); Acantholisnons (bloeit fraai roze tot in oktober); Compositae Astertjes, die op vallen door mooi gevormde bloemen en dan de soorten „Astilbe" en „Cerato- sligma", Chamaelum, Christanthe- mums ter hoogte van 10 cm; het rots roosje Cistus; zonneroosjes; Alpenhei (Laiselauria), bloeit nog laat met rose bloempjes. U ziet, er is te kust en te keur! Ook in de wintermaanden kan zo'n geheel er levendig uitzien. Enkele dwergconifeertjes in diverse tinten en in de winter bloeiende heide spreken voor zichzelf. Erica darleyynsis (bloeit eerst in december) en Erica darlevensis Silver star en -vagans; Erica Carnea Ruby Glow en Erica Carnea Spring- wood bloeien midden in de winter dat het een lust is. De hoogtegroei is 15 cm. De Silverstar bloeit wit en maakt lange bloemtakken. Voor elk jaargetij de is er wel plantmateriaal dat voldoe ning geeft. Uw rotstuin, hetzij groot of klein, be hoeft er in de late herfst en gedurende de winter niet zo doods bij te liggen. Dat men bij de beplanting hiermee re kening moet houden is nogal duidelijk. Laat het een symbool zijn van de al tijd levende natuur! Mochten er lezers zijn die hierom trent meer inlichtingen wensen? Zoja, gaarne bereid plantennamen, bloeitijd en bloeihoogte op te geven. Die een rotstuin(tje), rotsmuurtje of derge lijke wil aanleggen, geef ik de raad om zich met een „kweker - vakman" ter plaatse te verstaan. Ga niet op eigen houtje volgens „leek-zienswijze" te werk. Dat loopt uit op een teleurstelling. Hiervan zijn voorbeelden te over. Laat ook in dezen niet de „Zuinigheid de wys- heid bedriegen." O Mevr. A. S. R. van I. te V. Is in het bezit van een Kamerlinde en vraagt hoe te handelen om deze in Woei te krijgen. Ziehier het antwoord: de Ka merlinde bloeit omstreeks februari. Zij is vamiit Nieuw-Zeeland tot ons geko men en is een bijzonder fraaie bloei- ster. Het is ook mogelijk dat zij in de wintermaand reeds bloeit. Zij kan tot een flinke struik uitgroeien. Op buiten plaatsen zag men vroeger de Kamerlin de, latijnse wereldnaam „Sparmannia", veelal in grote serres staan. Ik herin ner mij nog een Kamerlinde op een buitenplaats in de grote bloemenserre staan, die ruim 3 meter hoog was. Prachtig! Tegenwoordig worden er ook soorten gekweekt die jong bloeien en niet zo hoog opgroeien. Met de volgende behan deling garandeer ik u succes: zet de plant op een koele (lichte!) plaats, want om bloemen te kunnen vormen verlangt zij zulk een plaatsje. Veel lief hebbers weten dat niet en zetten de plant willekeurig en vaak veel te warm vandaar geen bloei. Wanneer koning winter aan de macht komt dan mag zij wel matige warmte hebben, vooral niet veel warmte. Verlangt veel water (lauw) en de plant iedere dag flink met lauw water besproeien. (Voelt u waar voorheen de gemaakte fout zit?") Na half mei de watergift sterk ver minderen en geen bemesting geven. De plant moet dan 4 weken rust hebben. Daarna de plant insnijden (inkorten), en verpotten in goede bloemistengrond. Kan gedurende de zomermaanden met pot en al buiten worden gezet. De pot tot aan de bovenrand ingraven, veel water geven en in de groeitijd éénmaal per week kamerplanten kunstmest ge ven. Verlangt een plaatsje in de volle zon. Begin oktober wordt de plant weer binnen gezet op een lichte plaats. Wie eenmaal de fraaie tere bloemen heeft aanschouwd, verlangt ieder jaar weer om dit wonder te beleven. In het hart van de bloem heeft zij een bun del meeldraden, het binnenste gedeelte rood en de buitenste kring geel-bruin gekleurd. Raakt men even de meeldra den aan, dan gaan deze uiteen en ge lijkt het geheel op een stralenkrans. On gelooflijk mooi! Onvergetelijk! Onge twijfeld zullen meer lezeressen met dit antwoord hun voordeel doen. 't Zou mij een waar genoegen zijn. Succes! Buiten in de tuinen en tuintjes ge raakt flora's hoorn leeg. Hier en daar ziet men nog wel een verwildert bloempje, als afscheid van het vlieden de. Plukt nog dankbaar de laatste knop, En neemt met liefde uw last weer op! E. J. Grijsen - Rhenen. RHENEN Door verhindering van ds. Rijksen zal de zendingsavond die door de Geref. Gem. (Syn.) morgenavond is belegd, worden geleid door de heer Schreuder uit Amersfoort. BARNEVELD De uitslagen van de onderlinge schietwedstrijden van de schietvereniging „De Eendracht" te Bar neveld luiden deze week als volgt: A. Bouw, 97 pnt.; T. Roskam. 95 pnt.; J. Westerneng, 94 pnt.; W. Vinkeborg. 93 pnt.; W. Adams, 91 pnt.; D. van Gin- kel, 91 pnt.; A. v. d. Brink, 90 pnt.; H. J. van Ee, 88 pnt.; J. Bekebrede, 87 pnt.; C. Mastebroek. 86 pnt.; M. Zegers, 86 pnt.; W. de Gijdt, 86 pnt.; M. Teunissen, 85 pnt.; J. van Eist, 85 pnt.; G. v. d. Langemeen, 84 pnt.; M. van Ginkel, 84 pnt.; A. G. J. Oudsten. 83 pnt.; K. Turn hout, 82 pnt.; L. D. Huisman, 80 pnt.; A. Willem», 77 pnt.; J. Vermeer, 76 pnt. •n C. Veldhuizen* T2 pnt

De Vallei | 1966 | | pagina 6