Israël slaat en stevig terug ook Britse economie „streng" blijft bij hondeweer... M//QQQQO katjesdrop SUCROSA SUCROSA Chefarine..4" TL E.G.K.S. blijkt niet uiteen te vallen N.D.P. geweerd uit presidium van Beierse Landdag INDUS Een of twee schoten op Kennedy? Maar werd schuldige wel getroffen is fantastisch! VAN ONZE LEESTAFEL „Oog om oog, tarui om tand Oostduitse aanval op Kiesinger Leger Verstandig Geen hoger loon; hard werken KWALITEITSDROP Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Nederland bezorgd om huisbrand Tienduizend mensen bij herdenking Kennedy Werkgevers maken drie ton over aan text iel bonden Vastende Hindoe in arrest Proces-Dominas Verdachte poogde te vluchten John Steinbeck naar Vietnam U" Dodelijk pietluttig Grenzen heeft een feestelijke verrassing voor U. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 (Van onze correspondent) TEL-AVIV „Het Joodse volk zal na tweeduizend jaar ballingschap en na de verschrikkelijke Hitler-periode niet langer toestaan dat steeds weer Joden worden vermoord". Deze verklaring legde de minister-president van Israël, Levi Esjkol. af in het parlement, dat in een speciale zitting bijeen was gekomen om de gevolgen te bespreker* van de Israëlische vergeldingsactie tegen Jordanië. De door Esjkol gebruikte formule ring drukt op treffende wijze de ge voelens en gedachten uit van de be volking. Ieder grensincident waarbij Israëlische militairen of burgers om het leven komen geeft aanleiding tot dergelijke emotionele commentaren. Deze gevoelens leven vooral sterk bij de jeugd, die door het proces te gen de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, werd geconfron teerd met de moord op zes miljoen joden in Europa tijdens de tweede wereldoorlog. De Sabra's, de in Israël geborenen, begrijpen niet, dat de Europese joden zich zonder weer stand te bieden hebben laten afma ken. Vandaar dat Esjkols woorden vooral de jeugd en militairen zo aan spreken. Ieder incident waarbij doden vallen aan Israëlische kant scherpt de wraakgevoelens. Vooral als er doden zijn te betreuren als gevolg van sa botagedaden of hinderlagen, die het karakter van moord hebben. De re gering beschouwt het leggen van landmijnen door saboteurs van het Palestijnse bevrijdingsfront El Fatah als poging tot moord. De vergeldingsactie tegen Jordanië was de reactie op een incident, waar bij een Israëlische legerwagen op een landmijn reed. Drie soldaten kwamen daarbij om het leven. De sporen van de saboteurs leidden naar het Hebrongebergte in Jordanië, ten zui den van de Dode Zee. Dit was voor de Israëlische rege ring aanleiding, om na een periode van zelfbeheersing, toe te slaan, of schoon men zich er in Israël van be wust is dat de acties van de terroris ten van El-Fatah op Israëlisch grond gebied niet door Jordanië, doch door Syrië worden geïnspireerd Premier Esjkol liet er tijdens zijn verklaring in de Knesseth echter geen twijfel over bestaan, dat zijn rege ring zowel het land dat de saboteurs aanmoedigt en bewapent verantwoor delijk stelt, als ook de landen waardoor de terroristen naar Israël komen. Tijdens de behandeling van de Israëlische klacht tegen Syrië in de Veiligheidsraad hamerde de Isra ëlische vertegenwoordiger voortdu rend op dit aambeeld. Esjkol betreurde het, dat een veto van de Sowjet-Unie heeft verhinderd dat het revolutionaire Syrische regi me van Zayen formeel door de Veilig heidsraad werd veroordeeld wegens het aanmoedigen van agressie tegen Israël. Uit het feit, dat tien van de vijftien leden van de Veiligheidsraad de Afro-Aziatische resolutie steunden, waarin Syrië indirect verantwoorde lijk voor de acties van de terroristen werd gesteld leidde Israël destijds ten onrechte af, dat haar positie sterk ge noeg was. Daarbij werd te Jeruzalem over het hoofd gezien, dat drie grote mogendheden, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, Israël in de Veiligheidsraad eigenlijk alleen steun den uit dankbaarheid, dat de joodse staat zich tot de wereldorganisatie had gericht om de activiteiten van de terroristen te bespreken. Sedert de Sowjet-Unie stelselmatig door gebruik BONN Oost-Duitsland heeft eenen veertig documenten gepubliceerd waar uit de rol van Kurt Georg Kiesinger, CDU/CSU-kandidaat voor het Duitse kanselierschap, in de nazi-tijd zou moe ten blijken. Bonn reageerde onmiddel lijk met de woorden: „lasterlijke pro paganda". De propagandachef van de Oostduitse Eenheidspartij SED, pro fessor Albert Norden, die op een pers conferentie in Oost-Berlijn fotokopieën uitdeelde van de documenten, welke Kiesingers handtekening dragen of waarin Kiesinger wordt genoemd, ver klaarde dat dit „ongetwijfeld nog niet alles" is over diens nazi-activiteiten De originele documenten lagen in vi trines tentoongesteld. Alle Oostduitse „bewijsstukken" gaan over de werkzaamheden van Kie singer als plaatsvervangend hoofd van de afdeling radio-aangelegenheden op het ministerie van Buitenlandse Zaken van de nazi's. Volgens de documenten fungeerde Kiesinger als permanente verbindingsman tussen deze afdeling en „interradio", waarin alle onder Duits toezicht staande zenders in het buiten land verenigd waren. De secretaris van de CDU/SCU-frac- tie, Will Rasner, heeft meegedeeld, dat zijn partij Kiesinger als kandidaat voor het kanselierschap handhaaft. De frac tie had opnieuw het volste vertrouwen uitgesproken in Kiesinger. Strauss ver klaarde dat zijn CSU loyaal achter de kanselierskandidaat staat en ook de voormalige regeringsleider Adenauer kwam dinsdag in een brief aan een Joodse vereniging in Amerika voor hem op. actie uit psychologisch en politiek standpunt wel verstandig te noemen was. Het blad kon moeilijk aan de indruk ontkomen, dat een doelwit in Jordanië was gekozen, „omdat de be scherming die Syrië van de Sowjet- Unie geniet, Israël ervan heeft weer houden aan het juiste adres op de deur te kloppen." Eveneens bracht „Haaretz" als argument tegen de vergeldingsactie in Jordanië naar vo ren, dat hierdoor de anti-Nasser krachten in Jordanië zouden kunnen worden verzwakt. Deze vrees werd eveneens door de Amerikaanse regering uitgesproken. De val van of moord op de gematigde, evenwichtige Jordaanse koning Hoe- sein als gevolg van een Israëlische actie zou de toestand in het Midden- Oosten ernstig verslechteren. Het Is raëlische optreden heeft de Jordaan se koning min of meer in de armen van de revolutionaire Arabische lei ders kolonel Nasser van Egypte en dr. Yoessef Zayen van Syrië gedre ven, die tevens zijn gevaarlijkste vij anden zijn. De Syrische radio was er als de kippen bij om de Jordaanse koning te beschuldigen van collaboratie met Israël. Tegen dergelijke ongegronde beweringen heeft Hoesein, wiens macht berust op steun van het Ara bisch legioen en de bedoeïnen, geen verweer. LEVI ESJKOL moord van haar vetorecht Syrië de hand bo ven het hoofd houdt, heeft Israël ech ter het vertrouwen in het nuttig ef fect van het indienen van een klacht verloren. Israël is ervan overtuigd, dat de Arabieren alleen ontzag heb ben voor de krachtige bijbelse spreuk ,,oog om oog, tand om tand". De vraag rijst intussen of de ver geldingsactie tegen Jordanië, waar bij in het stadje Samoah veertig huizen werden opgeblazen, wel aan het juiste adres was gericht. De Is raëlische pers schaarde zich in ieder geval niet eensgezind achter de actie, die door tanks en pantser wagens werd ondersteund. Het invloedrijke onafhankelijke blad „Haaretz" vroeg zich af, of de De Israëlische actie tegen Jordanië had plaats vijf dagen nadat de duur van de militaire dienstplicht voor i mannen in Israël met vier maanden was verlengd en weer van 26 maan den op dertig maanden gebracht. Meisjes blijven twintig maanden de wapenrok dragen. De beslissing van de regering de dienstplicht te verlengen, heeft tot doel de paraatheid van het leger te vergroten en zodoende tot intensieve re grensbewaking over te gaan. In dien Israël erin zal slagen de grenzen met Jordanië en Syrië volledig af te sluiten, zal het voor terroristen aan zienlijk moeilijker en gevaarlijker worden het land binnen te dringen. Vanuit dat standpunt is de verlenging van de dienstplicht een strategische beslissing. Het is echter niet uitgesloten, dat ook economische overwegingen een rol hebben gespeeld. Israël wordt ge troffen door de ernstigste economi sche crisis uit haar bestaan. Door de langere diensttijd worden althans voor enige tijd duizenden jonge men sen van de arbeidsmarkt gehouden. LONDEN. De Britse Labourrege- ring heeft een witboek uitgegeven dat de grondregels bevat voor de tweede fase van haar beleid voor de bevrie zing der prijzen en lonen, de hoeksteen van haar plannen om de zieke econo mie van het land te reconstrueren en het Pond Sterling sterk te houden. Het nieuwe edict zal de werkomstan digheden van miljoenen arbeiders be heersen en iedere sector van industrie en handel raken. Het witboek bevat de normen voor wat is genoemd de periode van zes jaar van „strenge terughoudendheid" welke in januari begint. Deze fase volgt op de periode van volledige be vriezing van alle lonen, inkomsten, di videnden en prijzen, bevolen door pre mier Harold Wilson in zijn program dat op 20 juli is gelanceerd. De rege ring trok dwangvolmachten aan zich om het program door te voeren. De poging de Britse economie ge zond te maken en te beletten dat het land in het buitenland meer uitgeeft dan het verdient, leidde tot de scherp ste beteugeling ooit aan de economie opgelegd. In het witboek betitelt de regering haar eigen maatregelen voor de eer ste helft van het volgend jaar als „zeer straf". Een lans wordt gebro ken voor de vrijwillige steun van de hele natie voor het officiële beleid, doch hieraan wordt de waarschuwing vastgeknoopt, dat de regering over volmachten beschikt om de uitvoering desnoods af te dwingen. De regering gaf toe, dat noch het vakbondcongres (TUC), noch de Con federatie van de Britse Industrie (CBI) de plannen der regering ten vol le had gesteund. Deze instanties zijn de voornaamste zegslieden van de werknemers en de werkgevers. De loonsverhogingen zullen nog vrij wel nul zijn. Alleen die verhogingen die gekoppeld zijn aan wezenlijke pro- duktiviteitsovereenkomst of die de laagst betaalde arbeiders met grote gezinnen betreffen zullen over het al gemeen de goedkeuring van de rege ring kunnen wegdragen. Prijsverhogingen zullen worden ge noteerd in geval van opmerkelijke kos tenverhoging of in „buitengewone om standigheden" wanneer efficiëncy en noodzakelijke investeringen onmoge lijk zijn zonder hogere inkomsten. In de eerste zes maanden van 1967 ADVERTENTIE moet de norm voor het jaarlijks rato van het inkomen in geld per hoofd der bevolking nul zijn, wordt in het wit boek gezegd. Het maakt ook duidelijk, dat de al ternatieven van minder werkuren en langere vakanties niet aanvaardbaar zijn en dat glijdende schalen voor kos ten van levensonderhoud, zo mede via onderhandelingen, taboe zijn niet slechts in de periode van straffe terug houdendheid, maar ook in de afzienba re toekomst. ADVERTENTIE In plaats van suiker. Goedgekeurd door de N.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijnl ADVERTENTIE Vier middelen In één tablet helpen snel en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. MIDDELEN IN 1 TABLET HELPEN SNEL EN DOEN WONDEREN! LUXEMBURG De ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft in Luxemburg een duidelijke ont spanning gebracht tussen de zes rege ringen e nde Hoge Autoriteit ten aan zien van de problemen waarmee de kolen- en staalindustrie op het ogenblik te kampen heeft. De E.G.K.S. is niet bezig te desin tegreren ondanks alle tegenstellingen bleek er voldoende besef te leven dat men gezamenlijk moet proheren de moei lijkheden te overwinnen, zo verklaarde na afloop van de vergadering dr. G. Brouwers, directeur-generaal van het ministerie van Economische Zaken, die de Nederlandse delegatie in de E.G.K.S.-ministerraad leidde. Van Franse zijde is niet het gevrees de verzet gekomen tegen het uitwerken van een gemeenschapsregeling voor steun aan de cokes-kolenindustrie, die Gisteren was het drie jaar geleden dat President Kennedy vermoord werd. Op vele plaatsen is de aanslag her dacht: hier legt een Amerikaans stu dent een krans aan de. voet van. Jiet borstbeeld van wijlen de President in het Internationale Studentenhuis in Engeland. Links een lid van de Ameri kaanse ambassade in Londen. WASHINGTON 10.000 Amerika nen hebben 't graf bezocht van president John F. Kennedy op de nationale be graafplaats Arlington te Washington. De broer van de vermoorde president, senator Robert Kennedy, was met zijn echtgenote onder de eersten die op de derde verjaardag van de moord bloe men legden op het graf. De weduwe, mevrouw Jacqueline Ken nedy, bracht de dag door in haar wo ning in New York en was niet aan wezig bij de speciale herdenkingsdien sten. Sinds de begrafenis hebben meer dan 16 miljoen mensen het graf van John F. Kennedy bezocht. Uit naam van president Johnson, werd dinsdag een krans gelegd. In Dallas, waar Kennedy werd ver moord, werd een herdenkingsplechtig heid gehouden. UTRECHT De textiel-werkgevers- federatie en de drie samenwerkende werknemersbonden zijn het eens ge worden over de bijdrage van de werk gevers voor het werk van de vakbewe ging. De werkgevers zullen per jaar 300.000 gulden overmaken aan de bon den. Dit geld mag worden gebruikt voor scholing, vorming, voorlichting, alge meen werk en voor sociale bijstand en gezinshulp, maar niet voor versterking van de weerstandskassen of rechtstreek se uitkeringen aan de leden. Partijen konden niet tot overeenstem ming komen over de mogelijkheden om meer rechtszekerheid te bereiken voor de werknemers bij reorganisatie, fusie en sluiting van bedrijven. De werkge vers menen, dat voor dit probleem geen algemene regeling te treffen is, omdat elk geval afzonderlijk bekeken moet worden. Het gesprek tussen werkgevers- en werknemersvértegenwoordigers over deze kwestie wordt eind deze week voortgezet. NEW DELHI De hindoepriester die zondag de gelofte aflegde dat hij op water en zout gaan leven tot dat het Indische parlement een wet zou aanne men tegen het slachten van heilige koeien, is gearresteerd. Minister van Binnenlandse Zaken Chavan zei, dat „Sankaracharya" (op perste geestelijke leermeester) Jagat- goeroe Niranjana Dev was gearres teerd, krachtens de bevoegdheid die de Indische regering heeft om personen aan te houden en gevangen te zetten die geacht kunnen worden gevaar voor de openbare orde te zullen gaan ople veren. Chavan zei dat de priester een van twaalf oversten van hindoe kloosters die „opperpriester" worden genoemd was overgebracht naar Pondicherry in Zuid-India. Zondag had Dev gezegd dat als de regering zou proberen hem te arreste ren, dit een inmenging in zijn geeste lijke roeping zou zijn. Toen de Sankaracharya met zijn vas ten begon, sloten zich in de heilige stad Benares aan de Ganges 1000 hin does voor 24 uur bij hem aan. DORDTMUND Herbert Balk, een van de verdachten in het proces-Domi- nas in Dordtmund, is dinsdag in hechte nis genomen, omdat hij niet op de rechtszitting was verschenen. De poli tie vond hem in de kelder van zijn wo ning te Bottrop. Hij zei niet te zijn ge komen. omdat hij geen geld had voor de reis naar Dordtmund. In het proces kwam dinsdag een over val van de bende van Dominas op een juwelierswinkel te Gelsenkirchen aan de orde, waarbij de overvallers in een auto wisten te ontkomen, dank zij het feit dat de politie alleen de beschikking had over verouderd materieel. GARDENCITY (New York) De Amerikaanse schrijver en Nobelprijs winnaar John Steinbeck zal met ingang van december correspondent voor Viët- nam en Zuidoost-Azië zijn, van het dag blad „Newsday". MI NCHEN - Geen van de vijftien af gevaardigden van de rechts-radicale Na- tionaal-Dcmocratische Party (N.P.D.) in liet nieuwgekozen Beierse parlement, krygt waarscliynlyk de kans een van de twee functies van viee-voorzitter van de landdag te gaan bekleden. De beide grote partijen C.S.U. (110 zetels) en S.P.D. (79 zetels) willen na melijk, naar in Miinchen is meegedeeld, afwijken van het reglement van orde dat bepaalt dat bij de verkiezing van de voorzitter en twee vice-voorzitters een volgorde van de fracties naar sterkte wordt aangehouden. De post van twee de vice-voorzitter, waarvoor volgens de regel een N.P.D.-afgevaardigde in aan merking zou zijn gekomen, zal nu naar verluidt door een C.S.U.'er worden be kleed. De leider van de N.P.D.von Thadden, heeft in Hannover gezegd dat de hyste rische reactie in het buitenland het schreeuwen van de drie partijen hier weerspiegelt. De president van het World Jewish Congress, dr. Nahum Goldman heeft in Londen bekendgemaakt, dat hij een zit ting van het bestuur heeft uitgeschreven ter bestudering van de winsten die de N.P.D. in verkiezingen in West-Duits- land heeft geboekt en om te overwegen welke stappen het WJC dient te nemen. Terwijl de resultaten in Beieren en Hessen een teken zijn van ontevreden heid van een groot aantal Duitsers over het gebrek aan leiding, veeleer dan een aanwakkeren van anti-semitisme vol gens het recept van Hitier, dient de we reld, en met name het Joodse Volk, uiterst waakzaam te zijn. De nazi's van vroeg in de jaren dertig werden aanvan kelijk niet als gevaarlijk beschouwd, al dus Goldman, en hun verkiezingssucces was veel kleiner. te kampen heeft met de concurrentie van goedkoper Amerikaanse invoer. De regeling als zodanig (met nationa le subsidies aan de hand van gemeen schapsnormen voor cokeskolen die de eigen nationale staalindustrie gebruikt, en een gemeenschapssubsidie voor E.G.K.S.-cokes, die de onderlinge gren zen tussen de zes partners passeert) moet nog door een speciaal comité on der leiding van de Hoge Autoriteit wor den uitgewerkt. Daarbij zullen nog ge noeg problemen kunnen rijzen, zo ver klaarde men in goed ingelichte kringen in Luxemburg, doch het beginsel dat dit een gemeenschapszaak is, die op ba sis van gemeenschapsnormen moet wor den geregeld, is aanvaard. De Hoge Autoriteit is voorts niet op verzet gestuit met plannen, die binnen enkele dagen geconcretiseerd zullen worden, om haar driemaandelijkse prognoses voor de ontwikkeling van de staalproduktie en -afzet te verfijnen en vergezeld te laten gaan van duidelijke adviezen aan de staalondernemingen in de E.G.K.S., inzake het gewenste produktieniveau voor de voornaamste produkten. In afwachting van een rege ling op langere termijn voor 't bereiken en behouden van het evenwicht tussen staalproduktie en afzet in de gemeen schap, hoopt men met dit beroep op de zelfdiscipline van de E.G.K.S.-industrie de huidige problemen binnen de perken te kunnen houden. De ministers hebben na een uitvoeri ge uiteenzetting van de voorzitter der Hoge Autoriteit over de ontwikkeling in de staalsector en een onderlinge ge- dachtenwisseling besloten een speciaal comité voor de staalproblemen op te richten, dat een diepgaande studie van deze zaak moet maken en aan de vol gende vergadering, in februari, ver slag uitbrengen. Secretaris-generaal Brouwers heeft er bij de discussies over de kolenproble- men op gewezen, dat de Nederlandse delegatie uiteraard de nieuwe Neder landse regering niet kon binden t.a.v. de financiële consequenties van het be ginselakkoord inzake gemeenschappelij ke steun voor de cokeskolenmijnen. Voorts heeft de Nederlandse delegatie gesteld, dat voor Nederland het pro bleem van de hulsbrandkolen even be langrijk is als dat van de cokeskolen. Als de komende winter zou tegenvallen, dat wil zeggen zeer zacht zou zijn, en de produktie van huisbrandkolen in Ne derland en de partnerlanden hoger zou uitvallen dan wordt verwacht, zou door een teruglopen van de export het Ne derlandse saneringsplan voor Limburg in het gedrang kunnen komen. Om aan deze Nederlandse zorg tege moet te komen is dinsdag in beginsel erkend, dat de partnerlanden die Neder landse huisbrandkolen importeren, in dat geval hun invoer uit niet-E.G.K.S.- landen nader zullen bezien, zo is van Nederlandse zijde verklaard. De Neder landse delegatie heeft er bij de bespre king van de plannen van de Hoge Auto riteit voor de staalsector tenslotte nog op gewezen, dat er geen te sterke conserverende werking van uit mag gaan. Er is integendeel stimulering no dig voor de modernisering ook in de staalindustrie. Ook wees men van Ne derlandse zijde in dit verband op geva ren van kartellisatie en produktiebeper- king, waarbij een juiste uitvoering van het E.G.K.S.-verdrag in het gedrang zou kunnen komen. „D e T y d" (r.-k.) knipten wy het volgende commentaar: „Het Consumenten Contact Orgaan kan soms zo dodelijk pietluttig voor de dag komen, dat het moeite kost zijn verdiensten niet geheel uit het oog te verliezen. Het orgaan heeft nu een prijsvergelijking voor choco ladeletters gemaakt. Het heeft er niet van geproefd, noch heeft het op andere wijze op de kwaliteit gelet. Het heeft alleen maar gewogen en de prijzen en verpakkingen bekeken. Conclusie: de verschillen zijn zo groot, dat de consument niet kan vergelijken. De schaduwkruideniers van het CCO hebben er dus geen chocolade van kunnen maken. Mis schien moesten wij daar niet over vallen. Er zijn grotere problemen en het gaat tenslotte niet om de let ter. Het gaat om de geest. Toch is er een vraag omtrent chocoladelet ters, die wij nu eigenlijk wel eens beantwoord willen zien. Of men nu de grote of de kleine lettertjes neemt, er staat nooit of te nimmer een puntje op de i. Dat geldt trou wens ook voor de banketletters. We willen er geen punt van maken, maar het hindert ons wel dat hier nooit iets aan gedaan wordt. Wij wachten op vragen van mevrouw Gerda Brautigam." 4 demloos lopen de nationale politie- 1 organisaties achter de feiten aan. In een poging deze betreurenswaardige gang van zaken te verbeteren, heeft de Utrechtse officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, 21 vertegenwoordi gers van politiekorpsen in vijf landen bijeengeroepen en zij zijn spoorslags ge komen omdat overal wordt gevoeld dat men er niet langer mee toe kan, dat voor de politie de grenshoom valt, maar voor de misdadigers niet. „H et Va derland" (lib.) merkt naar aanlei ding hiervan op: „Er is in zeer korte tijd zeer veel veranderd in de wereld van de mis daad. Een internationale bende was tot voor een paar jaar nog een op merkelijk fenomeen, een internatio naal opererende misdadiger een be zienswaardigheid. Daar is nu geen sprake meer van. Ook de misdaad is een „E.E.G." aangegaan. En de echte E.E.G. moet Europees én ge meenschappelijk aan deze bedrei ging van haar economie paal en perk stellen. Want het zijn juist de economische misdrijven, die de in ternationale misdadiger trekken. Geweldsdelicten vormen zijn ter rein niet, al schrikt hij bepaald niet terug voor geweld bij een econo misch misdrijf. „We moeten 'n internationale „re cherche executie" krijgen," oppert mr. Von Meyenfeldt, „die bevoegd heid heeft tot opsporing, verhoor en confrontatie in meer landen." Nu komt het voor dat er maanden op controle van een alibi moet worden gewacht, dat verdachten niet met elkaar en niet met getuigen gecon fronteerd kunnen worden, omdat zij ieder in een ander land gedetineerd zijn en niet uitgeleverd kunnen wor den. Men kan niet anders dan mr. Von Meyenfeldt groot gelijk geven en hem toewensen dat bepalers van het politiebeleid elders én in ons land, zijn woorden tot <iaden zullen ma ken. Maar voorlopig zijn we nog be zig aan „de studie" van een voor stel tot wijziging van een regeling, die gemeentegrenzen imperatief stelt..." ADVERTENTIE Het kopen van een Indus horloge is-al tijd een prettige ge beurtenis. Een Indus Compressor .bij voorbeeld... dat beroemde 100% waterdichte hor loge. Of een sierlijk Indus dameshorloge. Als u tussen 15 november en 31 de cember U t uw Indus koopt, be leeft u een dubbel genoegen! U krijgt dan geheel gratis een prachtige ka lender met kleuren foto's van euro- pese landschap pen, leder Indus horloge is bo vendien 2 jaar verze kerd tegen verlies en diefstal! WASHINGTON Leden van de War- rencommissie hebben zich in Washing ton verdedigd tegen de steeds toenemen de controverse die de bevindingen die zij omtrent de dood van president Ken nedy in een rapport neerlegden, op roept. De leden van de commissie zeiden de mening te zijn toegedaan, dat het on derzoek naar de omstandigheden van de moordaanslag niet opnieuw behoefde te worden heropend, omdat geen nieuw be wijsmateriaal is geleverd dat in overwe ging zou moeten worden genomen. Aan het debat over het Warren-rap port wordt thans ook deelgenomen door de democratische senator Russell B. Long uit Louisiana, en Arthur Schlesin- ger jr., Kennedy's vroegere medewer ker, die om een nieuw onderzoek heeft gevraagd. Long zei tot journalisten in New Or leans, dat hij altijd van mening was geweest dat naast Lee Harvey Oswald iemand anders bij de moord op de pre sident betrokken was geweest. Hij stel de opnieuw een van de meest omstre den vragen - of de kogel die Kennedy trof ook gouverneur John B. Connally van Texas verwondde, of dat beiden werden getroffen door afzonderlijke ko gels. De commissie blijft bij haar theorie van 't ene schot. Maar Connally en hij niet alleen vermoedt dat er twee schoten zijn geweest. Speculaties over hun timing hebben tot de theorie ge leid dat Oswald een medeplichtige heeft gehad. Senator Russell heeft in een vraag gesprek met de Atlanta Journal inge stemd met de twee-kogeltheorie, maar hij is het met de Warrencommissie eens dat Oswald alleen is opgetreden. „Life" heeft deze week gepleit voor nieuwe verhoren op grond van gouver neur Connally's mening dat hij en Ken nedy door afzonderlijke schoten getrof fen werden. Connally wilde gisteren geen nieuw commentaar leveren. Het standpunt van de gouverneur wordt gedeeld door S. M. Holland, een seinwachter op het Union Terminal van Dallas die van de moordaanslag getui ge is geweest. Holland heeft ook tegen over de Warrencommissie verklaard, dat eveneens schoten op de stoet auto's van Kennedy zijn gelost van achter een houten schutting. „Dat vermoed ik niet zomaar, ik ben er zeker van", zegt Holland, „ik zag Connally zich om draaien hij probeerde zich naar rechts te keren, maar keerde zich toen naar links en werd geraakt. Ik weet dat het gebeurde ik keek de man pal in het gezicht". Italiaanse regeringsinstanties heb ben te kennen gegeven dat Neder land, met zijn traditionele ondervinding op het gebied van de watersnoodbestrij- ding, eventueel een bijzonder welkome bijdrage zou kunnen leveren ten aanzien van bijvoorbeeld de restauratie van be schadigde kunstwerken en het herstel van de veestapel.

De Vallei | 1966 | | pagina 7