Raadslid„Burgemeester paste preventieve censuur toe Drie jaar voor doodsteken van rivaal .EXTRA £sso „kleur-me-zelf paraplu slechts f.3.90 Pastoor van Spekholzerheide vreest een tweede Aberfan Officier onderzocht 74 klachten over politie-optreden in A'dam Alles wat naar modern zweemtwijst hij af99 Mijndirectie houdt vol: „Niets aan de hand! Affaire-„Tingel Tangel" in Heemstede Gereformeerde Kerken groeien sneller dan bevolking Premie-inkomens grens verhoogd tot f14.050 Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! PRO VOrBURGEMEESTER OUDE REGENT REACTIES „Waarom mag een provo alles zeggen, maar een burgemeester niet?" Petitie aan Paus Scherpe kritiek op structuurrapport van de K.V.P. Iets heel aparts voor alle jonge meisjes in Nederland Een prachtige, stevige kinderparaplu, die de kinderen zélf kunnen inkleuren. 3 Waterproof kleurstiften zijn erbij. Enig Sinterklaasgeschenk! Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet. IS BRANDENDE BERG GEVAARLIJK 11 Nacht vastgehouden ONTPLOFFING „GEEN GEVAAR Voor Babylijf Kleuter overleden door tabletjes WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 55 (Van een onzer redacteuren) TVTatfw aanleiding van de kwestie-„Tingel Tangel" in Heemstede, heelt de heer ■*- H. J. Verkouw, raadslid voor de P.v.d.A. in die gemeente, zich met enige vragen gericht tot zijn burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard. De heer Verkouw, een bedachtzame, grijzende doorbraakman met een C.H.U.-verleden, ontmoetten wij op de provinciale griffie te Haarlem. Reeds zaterdag werd hem door journalisten uit Haarlem om zijn mening gevraagd. „Ik was toen nog niet volledig op de hoogte en heb daarom mijn commentaar op geschort. Uiterard heb ik ook overleg met mijn fractie gehad. Nu kan ik zeggen, dat ik de beslissing van de burgemeester, om een Sieto Hoving het verbod op te leggen zich uit te laten over het Koninklijk Huis, als preventieve censuur beschouw" „Artikel 221, tweede lid van de ge meentewet zegt, dat de burgemeester waakt tegen het doen van met de open bare orde en zedelijkheid strijdige ver toningen. Maar daar is hier toch geen sprake van De burgemeester heeft verklaard, dat hij Sieto Hoving niet kent en ook zijn programma niet ge zien heeft. Later, na het commentaar van Hoving zelf, beweert hij te weten, dat in het programma van Hoving over het Koninklijk Huis gesproken wordt. Hij gebruikt daarmee een argument, dat aanvankelijk niet voorhanden was. Het beroerde is, dat die gemeentewet In handen is gelegd van één man, de burgemeester. Maar de manier, waar op de burgemeester die wet hanteert, lijkt mij strijdig met de bedoelingen van die wet. Komt, zo vraag ik mij verder af, de goede samenwerking met de raad daardoor niet in het gedrang?" De heer Verkouw zegt geen rel van deze zaak te willen maken. „Ik houd het liever in de zakelijke sfeer. Ik vraag mij af waar de grens ligt. Zal de burgemeester ook ageren, wanneer er iets gezegd wordt over de minirok jes, de Paus, de negers of de Joden? Ik geloof, dat zijn beslissing bovendien averechts werkt." Hoe staat u tegenover de kritiek op het Koninklijk Huis? Ik moet zeggen, dat ik de grollen vaak kinderachtig en flauw vind. Wat denkt u, dat de burgemeester met die vragen zal doen? Ik heb de indruk, dat hij niet zal antwoorden. Er zijn twee mogelijkhe den. Hij neemt een motie aan van de raad of hij spreekt niet over de vragen en zegt tijdens de rondvraag te zullen antwoorden in de volgende vergadering. Als hij niet antwoordt, kunnen wij slechts een motie opstellen, waarin wij onze te leurstelling uitspreken. Ik vind de hele gang van zaken niet erg democratisch. Ik dacht ook, dat het juist de Koningin was, die de democratie zo hoog houdt. hadden gehad. Dan was het volk stuur loos geweest. We hebben ook de geluk kige omstandigheid gehad, dat onze laatste Vorstinnen zich wondergoed heb ben gedragen. Op grond van dit verle den, van die oorlog dus, zeg ik nee, als er vuil gespoten wordt over de ko ninklijke familie. De leden van de Ko ninklijke familie staan dag in dag uit voor ons klaar. De Koningin getroost zich onnoemelijke opofferingen Het gaat bij dit alles om de bevoegd heid des burgemeesters. Dat is een af zonderlijk bestuursorgaan. Natuurlijk, aan het hoofd van de gemeente staat de raad, maar ik heb het recht te be slissen, zoals ik gedaan heb. Let wel, ik heb geen vergunning geweigerd. Ik heb hem verleend, maar onder voor waarde dat enz. Men verwijt u preventieve censuur? Het zou censuur zijn geweest, als ik vooraf de tekst had gehad. Trouwens, ik ga deze eis ook stellen aan andere gezelschappen. Het recht van de burge meester om op te treden is niet alleen een genoegdoening, maar ook iets dat hem toe komt. Ik strijd tegen het gif, dat langzaam doorsiepelt in ons maat- schappelijk leven. Ik kan me best voor- stellen dat er mensen overtuigd zijn, p dat de monarchie niet de juiste staats vorm is. Onze democratie geeft gelegen- heid daarover het een en ander te zeg gen, maar het gaat niet aan, dat dat gebeurt in een lolprogramma H Sieto Hoving kan moeilijk als lol- programma worden aangeduid. Het is toch wel degelijk van niveau.... Juist, van niveau, dat moet het zijn. Maar waar gaat het om? Weet u, dat het koningschap door het volk is opge dragen aan Oranje? Burgemeester Van Rappard wordt voorgesteld als een regent van het ou de stempel. Bent u het daarmee eens? Inderdaad, hij behoort tot de oude regenten. Wij hebben hier in het politie bureau een prachtig instructielokaal, dat ook uitstekend geschikt zou zijn voor de plaatselijke gymnastiekvereniging. Wij hebben daar bij de burgemeester voor gepleit, maar hij legt de zaak ge woon naast zich neer. In deze nieuwe tijd verwondert hij zich over alle din gen. Wanneer kunstenaars willen schok ken, dan ziet hij daar alleen de slechte kant van. Hij wil niet aannemen, dat een schok ook een heilzame werking kan hebben. Hij zou het liefst alle kri tiek onder de tafel werken, in de doof pot stoppen. Al jaren hebben wij op een contact aangedrongen tussen de burgerij en de overheid, maar de bur gemeester geeft niet thuis. Waar gaat zijn politieke belangstel ling naar uit? Hij is a-politiek. Hij probeert alleen te redden wat er te redden valt. Ten opzichte van de tijd, waarin wij leven, of ten opzichte van zichzelf? De heer Verkouw maakt een gebaar van niet-weten. Hij wil er kennelijk lie ver niet op antwoorden. Nou moet ik wel zeggen, dat hij ons in de raad volledig de ruimte geeft om aan het woord te komen. Maar nog maals, ik wil er geen rel van maken. Wij moeten niet eikaars tegenspelers worden. Zo is mijn instelling. Men weet hier, dat ik meermalen het verzoenend element ben in de raad. De heer Verkouw heeft over de kwestie „Tingel Tan gel" advies gevraagd aan de Wiardi Beekman-stichting. Van die zijde wordt gezegd, dat de burge meester bezwaar kan maken, indien hij vooraf van de tekst kennis heeft genomen. De heer Verkouw: „A prio ri hoeft niet te worden aangenomen, dat liedjes over het Koninklijk Huis stui tend zijn, tenzij opvoeringen in andere plaatsen hebben aangetoond, dat zulk's wel het geval is. Wanneer de burge meester in het laatste geval geen ver bod had uitgevaardigd, zouden wij zelfs gevraagd hebben waarom de burge meester geen gebruik maakte van zijn recht." Het raadslid vertélt, dat de burge meester alles wat naar modernismen zweemt, afwijst. Dat is o.a. gebleken toen er een glas-in-loodraam moest ko men in een r.-k. school. „Zes jaar ge leden ben ik al begonnen te pleiten voor kunstuitingen, maar hij moet er niets van hebben." Burgemeester Van Rappard ten ge- MR. A. G. A. RIDDER VAN RAPPARD provo-burgemeester O brieven en telegrammen te ordenen en telefoontjes te beantwoorden ver klaart ons trots, dat hij nog geen en kele anti-reactie heeft ontvangen. „Van morgen ben ik opgebeld door een oude dame, die zei: Wat ben ik blij, dat er eindelijk iemand eens wat zegt!" Men betitelt u als een regent van de oude stempel Wat is dat, een regent? Meneer, mijn leeftijd impliceert, dat ik van een vooroorlogse generatie ben. Wij heb ben de oorlog meegemaakt. Wat je toen dreigde kwijt te raken.... Stelt u zich nu eens voor, dat we een president Burgemeester Van Rappard is van mening, dat het een ramp zou zijn, wan neer de burgemeester door het volk ge kozen wordt. Hij zou in zijn beleid de vermindering van het aantal stemmen vrezen. Zoekt de burgemeester publiciteit? Nee, ik wens niet in de publiciteit te komen. Ik heb een broer, die altijd in de publiciteit staat, maar dat zoek ik niet. Bewogen spreekt de burgemeester over de natuur, de flora en de fauna, die hij kwalificeert als een wonder. En als je thuis komt en je leest de kranten weer, dan Bent u van mening, dat de wereld in beweging is en dat dit dus verande ringen op allerlei gebied met zich mee brengt Jullie jongeren begrijpen het niet. Jullie draven met lange manen als wil de paarden langs de weg. Als je ouder wordt, denk je er anders over. Na enig zwijgen: „Ik heb vreemd bloed in mijn aderen, met name van mijn moeders kant. Dat is waarschijnlijk de reden, dat ik wat geëmotioneerd ben." Hebt u spijt van uw beslissing? Ik besef de moeilijkheden en conse quentiesMisschien ben ik een pro vo-burgemeester. Ja, waarom mag een provo alles zeggen en een burgemees ter niet? Wat gaat u met de vragen doen? Ik ben niet gebonden ze te beant woorden. Overigens had ik niet ver wacht, dat het opstellen van die vragen op zo'n klungelige wijze zou geschie den. UTRECHT De Gereformeerde In de laatste vijf jaar zijn 816 rooms- Kerken in ons land zijn de laatste zes jaar sterker gegroeid dan de Neder landse bevolking in het algemeen. Van 1960 tot 1966 nam het aantal inwoners van ons land toe met 8,41 procent. De Gereformeerde Kerken gingen in die zelfde periode met 9,62 procent voor uit. Het aantal leden van de Gerefor meerde Kerken loopt op het ogenblik tegen 840.000. Op het ogenblik behoort 6,65 procent van de Nederlandse be volking tot de Gereformeerde Kerken. In 1960 was dat 6,58 pet. Het geboortecijfer was in 1965 in Ne derland 2,5 maal zo hoog als het sterf tecijfer. Voor de Gereformeerde Ker ken gold echter, dat er bijna 3,5 maal zoveel kinderen werden geboren dan er mensen overleden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Onder een groep van twintig vijfentwintig roomskatholieke Nederlanders priesters en leken en in hoofdzaak personen met een academi sche vorming circuleert momenteel een smeekschrift aan paus Paulus VI, waarin op een zevental punten de nieuwe Catechismus als in stryd met de gevestigde waarheden in het geloof wordt aangemerkt. De ondertekenaars van de in het Latijn gestelde tekst van de petitie ver zoeken aan het slot de Paus tussenbei de te komen, opdat „het geloof in Ne derland" zo zeggen zij niet ver der in gevaar komt. Naar wij van de kant van samenstel lers c.q. ondertekenaars van de peti tie vernemen, ligt het in de bedoeling het geschrift dezer dagen naar Rome te zenden en het tegelijkertijd aan de Ne- meentehuize druk doende de stroom derlandse bisschoppen voor te leggen. ADVERTENTIE Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger van f.3.- voor slechts f2.50 Voor mooier haar: V Haar - Cosmetica katholieken overgegaan naar de Gere formeerde Kerken, terwijl 501 gerefor meerden lid werden van de Rooms- Katholieke Kerk. Veel hoger, maar minder ongelijk, liggen de cijfers van het kerkelijk „grensverkeer" met de Nederlandse Hervormde Kerk. Van 1961 tot 1966 gingen 8.499 hervormden over naar de Gereformeerde Kerken, terwijl 7.425 gereformeerden lid wer den van de Hervormde Kerk. In dezelfde periode van vijf jaar kwamen uit de vrijgemaakte Gerefor meerde kerken 2 660 leden over naar de Gereformeerde kerken. Omgekeerd wer den slechts 641 gereformeerden lid van de vrijgemaakte Gereformeerde kerken. In 1965 verlieten 3.087 gereformeer den hun kerk, terwijl er 4.101 werden toegelaten. Daaronder waren 682 bui tenkerkelijken. Onder hen, die de Ge reformeerde Kerken verlieten, waren er 552, die geen nieuw kerkelijk adres opgaven. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de 28-jarige Sardyn- se mynwerker G. M. uit Kerkrade con form de eis, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. M. heeft op 9 augus tus van dit jaar in een vlaag van jaloe zie een landgenoot doodgestoken. Dat gebeurde in de Nierspringstraat in Kerk rade, waar de echtgenote van M. ge armd liep met het slachtoffer, dat door M. als zijn rivaal werd beschouwd. De mijnwerker was vier jaar geleden vanuit Sardinië naar Kerkrade getrok ken. Daar huwde hij een vrouw, bij wie hij twee kinderen kreeg. De mijn werker stond bekend als een rustige man, een harde werker, die trots was op z'n nieuw verworven welvaart. In juli j.l. reisde hij naar Sardinië. Toen hij een dag eerder dan verwacht werd samefl met zijn vader in Kerk rade terugkeerde, zag hij zijn vrouw in hun slaapkamer in gezelschap van een landgenoot. De mijnwerker kwam deze schande nauwelijks te boven. Pas nadat zijn vrouw op een bandrecorder de verkla ring had afgelegd, dat deze man tegen haar wil de kamer was binnengedron gen, zag de mijnwerker een kans om in de ogen van zijn familie zijn eer te redden. Daartoe wilde hij ook over een zelfde verklaring van de verdachte be zoeker beschikken. Op zijn verzoek zou de vrouw deze man naar huis lokken. De eerste maal kreeg de man argwaan en zei, dat hij hen beiden zou doden, als hij M. thuis zou treffen. Later op de dag probeerde de vrouw het opnieuw en ditmaal met meer succes. Gearmd liepen beiden door de Nierspringstraat, gadegeslagen door de op eerherstel beluste mijnwer ker. Toen de andere Italiaan zijn arm om de vrouw sloeg en haar trachtte te kussen, werd de mijnwerker razend van jaloezie, haalde zijn zakmes tevoor schijn en stak zijn rivaal tweemaal in de hartstreek. Tijdens de terechtzitting, veertien da gen geleden, bleek, dat de mijnwerker na het verlaten van de gevangenis nog de bloedwraak van de familie van zijn slachtoffer zou wachten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In een nota, die al voor de val van het kabinet-Cals werd opgesteld, hebben 24 toen nog alle maal leden van de KVP scherpe kri tiek geleverd op het onlangs versche nen „structuurrapport" van de KVP, waarin deze partij haar bestaansrecht ter discussie stelt. In deze nota wordt onder meer gezegd, dat partijvorming op basis van christelijke inspiratie in de huidige Nederlandse omstandighe den duidelijk is achterhaald. De bedoeling van de 24 vooraan staande KVP'ers was, dat de nota pas na de Tweede-Kamerverkiezingen in 't voorjaar van 1967 zou worden gepubli ceerd. Het dagblad „Trouw", dat de nota in haar bezit had gekregen, is tot publikatie overgegaan. In de nota wordt gezegd, dat een wezenlijke heroriëntering van de be staande confessionele partijen het meeste effect kan hebben, als deze ge paard gaat met een totale heroriënte ring van de niet-confessionele partij en. Gemeenschappelijk geloof als grond slag voor een katholieke of christelijke partij, lijkt, volgens de onderteke naars van de nota, alleen in zeer bij zondere omstandigheden gerechtvaar digd, als bijvoorbeeld voor het Chris tendom wezenlijke waarden in gevaar worden gebracht. Dat is in de huidige situatie in Nederland niet het geval. Verwacht mag worden, dat de nota op de komende partijraad van de KVP, aanstaande zaterdag, in discus sie zal komen. DEN HAAG Dezer dagen kan de publikatie van een Koninklijk Besluit worden verwacht tot verhoging van het bedrag, waarover ingevolge de Al- Weduwen- en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslagwet en de Kinderbijslag wet voor Loontrekkenden maximaal premie wordt geheven. Deze premie-inkomensgrens, die thans f 12.750,per jaar bedraagt, is verhoogd tot f 14.050,de verhoging zal 1 januari 1967 ingaan. ADVERTENTIE STOP'N TIJGERIN UW TANK! (Van een onzer redacteuren) KERKRADE „D'n pastoor is 'n felle", zeggen ze in het grauwe mjjnwer- kersdorp Spekholzerheide, „maar hij heeft wel gelijk!" Pastoor L. Sangers, vier jaar opboksend tegen de allesbeheersende mijn Willem-Sophia in het tot de ge meente Kerkrade behorende dorp, heeft in een vijftal afleveringen In zijn paro chieblad ernstig gewaarschuwd tegen de gevaren van de brandende steenberg van de myn. Een steenberg, die al vijftig jaar brandt, vlammen en rook uitbraakt en grenst aan een drietal straten van het dorp. „Is die waarschuwing eigenlijk nog nodig, nu we weten wat er in Aberfan Is gebeurd Ook hier is een school aan de voet van de berg. Nu is die berg nog niet hoog, maar als we zo doorgaan, in het zelfde tempo als nu, dan wordt die berg een zeventig, tachtig meter en dan Ik heb al zo vaak gewaarschuwd, maar dat wordt dan geklets van een pastoor genoemd". Hij schrijft: „Negentig procent van de mensen leeft in angst en in stank. Hun is bovendien op een mensonwaar dige manier het zwijgen opgelegd". Volgens de pastoor, klagen zijn paro- chianea wel, maar nooit openlijk; al tijd voorzichtig. „Want", zo meent AMSTERDAM. De officier van Justitie en hoofd van het Amsterdamse arron dissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, heeft op een persconferentie opening van zaken gegeven over zijn beleid ten aanzien van 74 by hem binnengekomen klach ten over het optreden van de politie bij diverse gelegenheden ln de periode van 19 maart tot en met 1 november. In 73 gevallen is er voor de officier geen aan leiding geweest tot het instellen van een strafvervolging tegen politiemannen. Van één geval, waarbij mr. Hartsuiker een vordering tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek tegen een politieman by de rechter-commissaris had ingediend, moet hij het dossier nog bestuderen; het vooronderzoek is namelijk pas kortgeleden gesloten. Wel is mr. Hartsuiker van oordeel, dat ln zes gevallen de politie niet juist is opgetreden. Dat betreft het optreden van 19 maart bij de opening der foto tentoonstelling „Politie-optreden 10-3- '66" op de Prinsengracht (vier perso nen hadden daarover klachten inge diend), het fouilleren van Koosje Kos ter, de klacht van provo Peter Bronk- horst, die aan zijn haren over straat gesleept is, en drie gevallen van klach ten over het optreden van de politie tijdens ongeregeldheden in weekends. Zeven klachten waren ingediend door personen, die hadden deelgenomen aan de demonstratie in het kantoor van 't Portugese consulaat op 26 mei. Zij zou den, toen zij weigerden te voldoen aan het bevel om weg te gaan, geslagen en geschopt zijn door de politie. Zij hebben toen zij werden wegge sleept en weggedragen, passief verzet gepleegd, zei de officier. Het is inder daad mogelijk, dat toen zij de trap, die een smalle bocht heeft, zijn afge dragen, dit wel enige pijn heeft ver oorzaakt. Maar er was geen andere mogelijkheid. Toen mr. Hartsuiker geen reden vond voor een strafvervolging, zijn vijf der demonstranten, w.o. pater F. W. Veelenturf S. J., in beroep gegaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Dit heeft in alle vijf der gevallen begin de ze maand de klachten ongegrond ver klaard. Zes klachten kwamen binnen van personen, die op de 14de juni, tijdens de ongeregeldheden in de hoofdstad, zouden zijn geslagen. Eén daarvan was van een correspondent van een Zweeds blad. Vijf andere gevallen betroffen 't optreden van de politie op het Spui en het Rokin. Klagers hadden o.m. ge zegd, dat het op Rokin rustig was ge weest. Dit was echter allesbehalve het geval, aldus de officier. Een pelotons commandant der rijkspolitie was daar met stenen bekogeld en had een her senschudding en een gebroken neus been opgelopen. Er was in deze geval len geen reden voor hem geweest tot. tussenkomst, omdat de politie was opgetreden. juist Er was van 29 personen een klacht binnengekomen, dat zij in de manege van het hoofdbureau van politie zes uur in de nacht van zaterdag 2 op zon dag 3 juli waren vastgehouden en in de vroege ochtend zonder dat proces verbaal tegen hen was opgemaakt hetgeen zij verwacht hadden, in de mening een strafbaar feit le hebben gepleegd weer waren vrijgelaten. Dit is, volgens de officier, geen opzet telijke wederrechtelijke vrijheidsbe roving geweest. De politie had deze maatregel in het kader van handha ving van de openbare orde genomen. Over het optreden van de politie bij Viëtnamdemonstraties ontving mr. Hartsuiker twee klachten Een, over 21 augustus is nog in onder zoek; de tweede betrof het optreden na afloop der demonstratie op 18 september, toen ongeveer 200 perso nen naar het Amerikaanse consu laat-generaal optrokken en de politie bekogeld werd met bloempotten, fietsbellen en zakjes, waarin glas scherven zaten. Tegen de klager is geveld gebruikt en deze heeft dat, aldus mr. Hartsuiker, helemaal aan zichzelf te wijten. hij, „ze zijn afhankelijk van de mijn. Ze zijn bang". Volgens de pastoor en dat wordt door vele mijnwerkers uit Spekholzer heide beaamd heeft de directie van de mijn, toen in 1963 een nieuwe steenberg tegen de oude „eeuwig brandende" werd opgeworpen, ver klaard, dat deze beslist nooit zou kun nen gaan branden. Dat is echter wel gebeurd. De bewoners van een kleine veertig huizen, waarvan de achtertuintjes grenzen aan de brandende berg, heb ben daarna nog meer last van rook en stank gekregen dan voorheen. De kerkgangers en de kinderen, die schoolgaan op de Johannes de Doper- school, klagen niet eens zo vaak meer; ze zijn er na al die jaren al aan ge wend geraakt, al is de stank bij oos tenwind vaak ondraaglijk. Mevrouw Janssen, echtgenote van 't hoofd van de Johannes de Doperschool zegt: „Het is een ontzettend vervelen de kwestie. Maar wat helpt het om te klagen? Er is toch niets tegen te doen. De pastoor staat eigenlijk alleen. Er zijn maar weinigen, die hem durven te steunen. Zolang we hier al wonen, is die berg er al. In het begin was ik wel eens bang. Dan keek je naar buiten en zag je die vlammen, die rook. En in het schijn sel van de vlammen liepen de arbei ders met kiepkarretjes om nog meer resten te storten. Nu werken ze met vrachtwagens. Ze hebben gezegd, dat die tweede berg nooit zou gaan bran den. Dat is toch gebeurd. Jaren geleden is er eens een ontplof fing in die berg geweest. Het hele dorp zat onder het gruis. Er zijn ook wel eens verschuivingen geweest. Ik geloof niet, dat er direct gevaar is, maar als het zo doorgaat, wordt het misschien wel gevaarlijk. Die berg ligt 35 meter van ons huis af. De school is er zeventig meter van ver wijderd. Nu hebben we nog wel wat licht, maar als die tweede berg zo hoog wordt als de eerste, komt er geen zonnestraaltje meer binnen". Een mijnwerker vertelt: „In het be gin hebben ze geprobeerd die tweede berg met water te blussen. De tuinen van de omliggende huizen stonden on der water. De directie zei: „Dat beet je overlast moet je maar op de koop toenemen. Het is voor jullie bestwil. Maar de berg brandt nog steeds!" Arbeiders, die op de berg werken, vertellen, dat ze niet te lang op een en dezelfde plaats kunnen staan, aan gezien anders de rubber laarzen wor den aangetast door het broeiende vuur. Pastoor Sangers zegt: „De gemeen te doet ook niets. Er zijn hier vierhon derd woningen, waarvan er 225 nog geen rioolaansluiting hebben". Mevrouw Janssen: „De pastoor heeft met al z'n gewroet toch wel wat bereikt. De gemeente is bezig de stra ten te verbeteren, maar tegen die brandende berg kan de pastoor toch niet opboksen. Die brandt en is niet uit te krijgen. En al het geschrijf van de kranten en van de pastoor kan daar niets aan veranderen. De pastoor is fel, maar wij zien het gevaar niet zo. Hij wel. Hij is hier pas vier jaar. Misschien ook wel. doordat we er al zo heel lang aan gewend zijn, aan die berg". Ir. G. J. Bakker, hoofd-ingenieur van de (particuliere) mijn zegt: „Ach ja, die pastoor. Ik heb zijn laatste pu blikatie nog niet gelezen. Gevaar voor instortingen bestaat er niet. Die berg ligt niet tegen de huizen aan; er zit ten nog tuinen tussen. We hebben ge poogd het vuur te doven, maar dat is niet gelukt. We zorgen heus wel dat de grens van de toelaatbare luchtvervui ling niet wordt overschreden". Ir. Martens, inspecteur-generaal dei- mijnen is van mening: „Voor de om geving bestaat er niet het geringste gevaar; voor de mensen die op de berg rondlopen wel". Een woordvoerder van de Staats mijnen verklaarde, dat de berg in Spekholzerheide de enige Tandende berg in Nederland is. Maar ook hij had nooit gehoord, dat die berg gevaar zou kunnen opleveren voor degene» die gedoemd zijn aan de voet van het „zwarte monster" te wonen. ADVERTENTIE POEDER- CREME - OLIE -ZEEP DORDRECHT In Dordrecht is dinsdag een 2-jarig meisje overleden ten gevolge van het gebruik van ta bletjes. Het kind was in een slaapka mer aan het spelen en kreeg een fles je met tabletjes te pakken, waarvan het er 82 opat. De ouders ontdekten het vrijwel direct en brachten het meisje naar het ziekenhuis, waar haar maag je werd leeggepompt. Het leek er aan vankelijk op, dat het kind geen nade lige gevolgen zou ondervinden, maar een uur later overleed het toch.

De Vallei | 1966 | | pagina 8