Leger des Heils richt zich naar jongeren Vreemde pyramides op maan ontdekt Reactie B.P. boort weer gas op de Noordzee Chinese vertaler van Marx door Rode Garde fel aangevallen „Ik zou graag eens prow's ontmoeten Nieuwe commandant looft f risse aan ipak World Press Photo wil meer Nederlandse steun Nu hoog water in Rome Straatterreur van N.D.P. 50 cent sparen f2.50 Vliegramp door sabotage? India op zoek naar graan Indonesië wenst joint ventures Rusland geeft Indonesië uitstel Moskou krijgt een onbekende soldaat DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 (Van een onzer redacteuren) „Tk zou graag eens provo's ontmoeten. Natuurlijk, het Leger des Heils moet niet alleen op de hoogte zijn van de problemen, doch er zelf ook iets aan doen. In Den Haag was ik op een samen komst, daar waren d'r vier of vijf. Er bleef er één over na het zingen. Hij in teresseerde mij, het leek een goed type. Maar het is, dacht ik, moeilijk om de middelen te vinden, om deze jongeren te ontmoeten. Té dikwijls hebben we gedacht, dat de jongeren moesten denken als wij". Commissioner Kaare Westergaard: een vriendelijke zestiger. Zijn kamer in het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam is van een calvinistisch-strakke, eenvoudige in richting. In een hoek de legervlag, een zitje, een bureau, een kast. Aan de achterwand bij het bureau een groot portret van William Booth, stichter van het Leger des Heils. „Inderdaad, wat William Booth heeft gezegd: het Leger is niet ge maakt volgens een speciaal plan, het is een evolutie is volkomen waar. Dat geldt zeker voor deze tijd. Ook het Leger des Heils ontwikkelt nieu we vormen, die in deze tijd de men sen meer aanspreken. Bijvoorbeeld bij het jongerenwerk. Ik ben bijzon der geïnteresseerd in dat jeugdwerk, de jeugdwerkclubs, de zondagsscho len." „In Den Haag lieten ze me de „Kel der" zien, een prachtige nieuwe club met een kantine, een grammofoon, alles. Neem bijvoorbeeld ook eens de Joy Strings, die band die in moderne vorm het oude geloof brengt, dat spreekt mij aan: juist de jonge men sen via deze jeugdclubs en andere activiteiten in contact brengen met God. Voor de „sophisticated" jonge ren is onze boodschap nog van grote waarde. Of de bekende blazerskorp sen nog zin hebben? Ze spreken nog steeds veel mensen aan. Het is met de ontwikkelingen zó: oude takken zullen afvallen als nieuwe komen, maar de boom zal dezelfde vruchten van Gods Koninkrijk voortbrengen." „Zo zijn er heel wat ontwikkelin gen. Neem die in het sociale werk. Daarmee begon het Leger als eerste, tientallen jaren geleden in Engeland. Nu zijn we in vele landen van de we reld bezig, de autoriteiten komen nu ook naar óns toe als zij hulp willen geven aan anderen. Dergelijke ont wikkelingen zijn er ook in de evange lisatie, het opvoedkundig werk, de medische arbeid, er is nu ook literair werk, in de muziek is verandering gekomen. We leven niet in 1866, maar in 1966." „Bij de liederen is de oude taal af geschaft. In de evangelisatie zoeken we naar nieuwe middelen. Evangeli satie is niet meer: in een meeting staan, evangelisatie is als „leek" het christendom laten zien in de fabriek, op kantoor, thuis, op school, in het gesprek. „Leken" moeten in deze taak worden betrokken." „In Engeland heb je die Billy But- linkampen, hele dorpen met alles er bij voor recreatie en vertier voor ve len tegelijk. Daar zijn tegelijk duizen den mensen, ze hebben er winkels, speeltuinen, noem maar op. We zijn er heengegaan met als enig doel door alles heen, door al die vrije dagen heen het christelijke geloof te doen gelden. We moeten het meer en meer daarin zoeken, het gaat niet meer al léén om het zingen en de bijbel lezen, of op de markt staan." „Die vernieuwingen doen we alle maal samen in het Leger. De tyd van de „big boss" is voorbij. Wil liam Booth had iets van een dicta tor, dat was in het begin nodig. De democratie is echter op mars in het Leger. In de loop der jaren zijn speciale raden gekomen, die de ter ritoriale commandant bijstaan en adviseren. Geen territoriaal com mandant is een dictator. God heeft niet alle kennis in mij gestopt. Neem mij: ik heb hier een comple te nieuwe taak, ik ben dus ook af hankelijk van de vele adviezen van ervaren officieren." „Ik had eigenlijk niet verwacht in Nederland terecht te komen. Ik heb Het Leger des Heils komt overal, zo als hier op een vissersboot, ergens in een Nederlandse haven. COMMANDANT WESTERGAARD wij zijn blij. vele jaren in Scandinavië gezeten en in Engels sprekende landen. Ik dacht dus, dat het Scandinavië of Engeland zou worden." „Mijn ouders waren Deense heils officieren. Toen ik werd geboren, was mijn vader te Bergen in Noorwegen commandant van het plaatselijke korps. Bergen is de tweede haven plaats aan de westkust. Hoe hij bij het Leger kwam? Zoals het zovelen vergaat: als jonge man ging hij op een avond naar een bibliotheek. Toen hoorde hij muziek, kwam terecht op een meeting van het Leger. Kort daarna ging hij erbij, werd op zijn zeventiende kadet. Van 1927 tot 1931 was hij hier in Nederland chef-secre taris." „Het gaat om de religie voor hart en hand. Het Leger staat vooraan in het christelijke werk, maar tegelijk geloven wij, dat Hij ook komt in an dere kerkgenootschappen. Wij zijn dankbaar voor die kerken, waar ook geloof is en waarin theologen werken, die ook voor ons het woord van God meer nabij hebben gebracht." „Ik ben erg geïnteresseerd in de oecumenische beweging. Het gaat niet om gelijkschakeling, doch wel om eenheid, als wij maar één geloof in God hebben. Ik ben dus geïnteres seerd in de eenheid van geest, niet van methode. Het Leger, dat is geen kerk, kan overigens zeker enkele an dere kerken nog iets van de prakti sche uitwerking van het christendom laten zien." „Ik was evangelist in Engeland en IJsland, daarna kwam weer Enge land met sociaal werk. Londen is Londen, daklozen en ontwrichten, daar heb ik een prachtige ervaring opgedaan. Zij deden veel voor mij. Daarna kwam de internationale kweekschool in Londen, jeugdwerk in Schotland, Engeland en Ierland. Toen kreeg ik de verantwoordelijkheid voor het werk onder de jongeren over de hele wereld." „Nog onbegrip rond het Leger? In Nederland weet men er veel van, wij hebben hier veel goodwill, wij zijn büj te zien hoevelen ons hier helpen. Men gelooft in ons en vertrouwt op ons. Dat is in vele landen zo." „Er zijn bepaalde landen waar het Leger niet zo duidelijk wordt begre pen. De Zuidafrikaanse republiek, Italië, België (na 75 jaar nog heel moeilijk). Actuele zaken? Vietnam? Dat is een tragedie. Het Leger des Heils wil alles doen om vrede te bren gen in de wereld. Het Leger des Heils staat achter elke eerlijke vredespo ging. Vrede kan alleen komen als de mensen geloven in God. Het gaat om het vaderschap van God en de broe derschap van de mensheid: the Fa therhood of God and the Brotherhood of Man!" ROME In Rome zijn woensdag scholen, winkels en huizen ondergelo pen als gevolg van zware regenval. In de via Delle Robinie in de voorstad Centocelle kwam het water op sommi ge plaatsen een meter hoog te staan. Vermoedelijk door blikseminslag, brak in de nationale bibliotheek brand uit, maar het vuur kon worden geblust voor het de boekenverzameling van on schatbare waarde bereikte. Ook in het begin deze maand door overstromingen zwaar getroffen noor den bleef de regen neerstromen, en in de bergen viel sneeuw. Het slechte weer zal waarschijnlijk nog enkele da gen aanhouden. Met man en macht wordt in de Po-delta gewerkt aan het herstel van de dijken, maar zelfs al worden de gaten snel gedicht, dan nog zullen vermoedelijk elfduizend ha bouw land de gehele winter onder water blijven staan. Het Italiaanse verkeersbureau in Amsterdam deelt mee dat ondanks de door de overstromingsramp aangerich te schade alle grote manifestaties die reeds voor het komende jaar waren vastgesteld, normaal zullen doorgaan. NEURENBERG De Beierse poli tie stelt een onderzoek in naar een ver kiezingsincident waarbij drie leden van de uiterst-rechtse nationaal-demo- cratische partij (N.P.D.) een vorm van straatterreur hebben toegepast. Zij had den, kennelijk onder invloed van aleo- hol verkerend, in de nacht van zater dag op zondag in het dorp Klingenberg een 22-jarige jongeman aangehouden die verkiezingspamfletten van hun party van de muren scheurde. Ze sleurden hem in een auto, reden naar het station en bonden hem daar aan een lichtmast vast, waarna ze hem een bordje omhingen met het opschrift: „Hij verscheurde pamfletten". Ook kreeg de jongeman nog een strop om de nek. Het slachtoffer diende later bij de politie een aanklacht in wegens mis handeling en vrijheidsberoving. De plaatselijke afdeling van de NPD heeft zich inmiddels van het optreden van het drietal gedistantieerd. „Voor ra dicalen is in onze partij geen plaats", zo werd gezegd. DJAKARTA Indonesië ziet zich ge dwongen buitenlandse kapitaalsinveste ringen te aanvaarden voor zijn econo misch herstel, zo heeft de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Suharto, in Djakarta gezegd. Hij zei dat de huidige ernstige situatie van de In donesische economie niet genezen kan worden door middel van gewone uitga ven alleen. Om deze reden heeft de re gering een beleidslijn aangenomen tot het aanvaarden van buitenlandse kapi taalinvesteringen. Krachtens een wets ontwerp dat enkele dagen geleden bij het parlement is ingediend, is het bui tenlandse kapitaal-beleggers toegestaan gezamenlijke ondernemingen op te richten, de z.g. „joint ventures". Deze ondernemingen moeten echter niet „cms land de keel dichtknijpen", zo waar schuwde Suharto. Bovendien moeten ze de fundamentele behoeften van het In donesische volk niet aantasten. Buitenlands kapitaal zal kunnen deel nemen in ondernemingen zoals mijn- bouwoperaties en bepaalde soorten fa brieken. In wezen zullen de werkne mers van zulke ondernemingen Indo nesiërs moeten zijn en zullen buiten landse deskundigen Indonesiërs moeten scholen. Suharto zei dat aandelen van dergelijke gezamenlijke ondernemin gen beschikbaar moeten worden ge steld voor Indonesiërs. Op deze wijze zouden de betrokken maatschappijen uiteindelijk door Indonesiërs kunnen worden overgenomen. DEN HAAG Het wegvallen van de tweeduizend gulden subsidie van het ge liquideerde Bedrijfschap fotografisch bedrijf zal niet tot het gevolg hebben dat de jaarlijkse expositie van de stich ting „World Press Photo" in ons land in gevaar komt. Op het totaal benodig de bedrag (ongeveer een ton) maakt deze bijdrage niet veel uit. „Maar dat wil nog niet zeggen, dat de tentoonstel ling voor ons land voorgoed veilig is ge steld. In het buitenland en met na me in Amerika bestaat er grote be langstelling voor. Er zijn ook in Eu ropa gemeenten, die graag bereid zijn de totale financiering op. zich te nemen, als de World Press Plioto maar in hun stad wordt gehouden" aldus de heed P. van Breukelen, voorzitter van dit nationale evenement met internatio- aan de tentoonstelling zou wel wat gro ter mogen worden". De garantie van de gemeente Den Haag bedraagt f 12.000, die van het Rijk f 5000. De steun van de gezamen lijke Nederlandse pers bedraagt echter f 1800. Het aantal bezoekers is zo groot (elk jaar opnieuw komen er meer men sen kijken), dat dit het leeuwedeel op levert: f 41.000. Veel van het verder benodigde be drag komt van buitenlandse bladen, hoewel deze bij de expositie minder be lang hebben dan de Nederlandse bladen. „Alleen al van twee Duitse uitgevers krijgen wij DM 10.000", aldus de heer Van Breukelen. „Het wegvallen van de subsidie van het om der wille van de vrede geliqui deerde schap betekent voor ons weinig. Het komt wel meer voor, dat er spon sors wegvallen, maar er komen altijd weer nieuwe voor in de plaats. Firma's van over de grenzen schenken zo door de bank genomen f 30.000. Na veel sme ken komt er van de Nederlandse indus trie nog niet een tiende van deze som binnen". De steun van de Nederlandse over heid en van de Nederlandse industrie noemt de heer Van Breukelen „niet groot", die van de Nederlandse pers „beschamend". „En dat terwijl World Press Photo een evenement is, dat als geen ander in Nederland buitenlandse publiciteit krijgt"! ADVERTENTIE Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger Voor mooier haar: van f.3.- voor slechts 0 De chauffeur van een personenauto heeft gisteren aan het begin van de middag kans gezien op een niet-bevei- ligde overweg in het Friese St. Anna- parochle tegen een van de twee goede rentreinen te botsen, die daar op een hele dag passeren. Hij kwam er overi- gens zonder letsel af, maar zijn auto 1 werd vernield. ADVERTENTIE PASADENA, Calif ornië) Een tiinsdag door de „Lunar Orbiter 2" naar de aarde geseinde foto, toont „gro te op piramiden" lykende heuvels, op de maan. De foto bestrijkt een gebied van ongeveer 228 bij 167 nieter, de vierde van de 18 mogelijke landings plaatsen voor toekomstige maanreizen, die de Lunar Orbiter moet fotografe ren. Volgens een woordvoerder van de NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, zijn er op de foto, die vijf keer is vergroot, zeven kegelvormige verhogingen te zien. De grootste ervan heeft een basis van ongeveer 15 meter en een hoogte van 12 tot 21 meter. „Van de kleinere zien er een paar uit als omgekeerde ijshorentjes", zo zei een woordvoerder, eraan toevoegend, nooit iets dergelijks te hebben gezien. De kegels hadden lange schaduwen geworpen doordat de zon op het tijd- en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker» en drogisten ADEN Alle 8 inzittenden van een vliegtuig van de Aden Airways, dat ten oosten van Aden is neergestort, zijn om het leven gekomen, aldus de algemeen bedrijfsleider van de lucht vaartmaatschappij Donald Classey. Het vliegtuig, een Douglas DC3, had een bemanning van drie koppen en 25 passagiers aan boord, toen het in een rotsachtig gebied aan de kust, bijna 200 km ten oosten van Aden zijn bestemming neerstortte. Classey verklaarde dat de mogelijk heid van sabotage niet kan worden uit gesloten, omdat er op het ogenblik een felle ruzie gaande is tussen de maat schappij en de bond van luchtvaartper- soneel over het massale ontslag van personeelsleden. MOSKOU De Sovjet-regering heeft Indonesië verscheidene jaren uitstel van terugbetaling van zijn schulden ge geven. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Moskou meegedeeld, nadat Indonesische finan ciële deskundigen, die over de schuld hadden onderhandeld, dinsdagavond naar Polen waren vertrokken. De woordvoerder wilde niet zeggen, hoeveel tijd Indonesië precies heeft be- kregen voor betaling van de schuld die naar schatting 1,2 miljard dollar be draagt, voornamelijk wegens levering van militaire uitrusting in de dagen van Subandrio. De woordvoerder van de Indonesi sche ambassade sprak van een schuld van ongeveer 800 miljoen dollar. Indo nesië mag de terugbetaling over der tien jaar spreiden. De datum van de eerste aflossing wilde de woordvoer der niet noemen. Hij deelde mee dat herbestudering van economische con tracten ertoe zal leiden dat bepaalde al overeengekomen hulpprojecten niet zul len doorgaan. stip waarop de foto was genomen, net opging en een hoek van 11 graden met de maanhorizon maakte. Met deze scha duwen kon men de grootte der kegels schatten. „De verhogingen komen op 't maanoppervlak vr(j veel voor", zo zette de woordvoerder uiteen, „zij behoren op de maan thuis en zijn willekeurig ver spreid." Sommige van de kleinere ver hogingen in de zogenaamde „zee der kalmte" schijnen verweerd en afgerond. De Lunar Orbiter 2, die op 6 novem ber van Kaap Kennedy werd gelan ceerd, zal van de 13 voornaamste lan dingsplaatsen meer dan 400 foto's ma ken. Vrijdag is de vlucht afgelopen. NIEUW DELHI Een woordvoer der van het Indiase ministerie van voedselvoorziening heeft meegedeeld, dat India, Argentinië en Frankrijk zal verzoeken om levering van tarwe op krediet. Misschien zullen echter de ge wone, op de markt geldende prijzen moeten worden betaald. Verder heeft premier Indira Ghandi in een bestuursvergadering van de re geringspartij, waarin de moeilijkheden werden besproken die begin volgend jaar zouden kunnen voortvloeien uit de vertraging van de Amerikaanse voed selhulp, verklaard, dat de Sovjet-Unie, waar de oogst dit jaar een record be reikte, om graanleveringen is verzocht. De Indiase minister van Voedsel voorziening en Landbouw, Chidamba ram Subramaniam, deelde mee. dat op het ogenblik ook onderhandelingen over de levering van tanve worden ge voerd met Canada en Australië. Bij zonderheden wilde hij niet meedelen. MOSKOU In een tuin bij de muur van het Kremlin zal een monument voor de onbekende Russische soldaat worden gebouwd, waarvan de eeuwige vlam op 9 mei 1967 de 22ste ver jaardag van de geallieerde overwin ning in Europa ontstoken zal wor den, aldus het Russische persbureau Tass. Ondanks de grote verering van de oorlogshelden en de voorliefde voor grootse monumenten, bestaan er in Rusland maar weinig gedenktekenen aan de tweede wereldoorlog. Kief en Volgogras (voormalig Stalin grad) zijn de enige twee grote steden met een eigen oorlogsmonument, maar deze bevatten geen graf voor een onbe kende soldaat. In Moskou bestaat helemaal geen oorlogsmonument, ondanks het feit, dat de stad de eretitel „heldenstad" ont ving voor haar strijd tegen de nazi's, die in 1942 de stad tot op 25 kilometer naderden. I \e onrustbarende wederopkomst '-'het politiek nationalisme in Wet Duitsland heeft een herziening van de Europese gemeenschap veroorzaakt. De Britse Labour-regering heeft zich vorige week na zeer lang weifelen tenslotte uitgesproken voor toetreding tot de E.E.G. en op het ogenblik tracht zij uit te vinden hoe haar kansen op een E.E.G.-lidmaatschap en de voor waarden daartoe zijn. President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft vier jaar geleden de Britse toetreding tot de Euromarkt ge torpedeerd met een veto en heeft niet laten blijken dat hij van mening is veranderd. ïAe gedachten over de toekomst van '-'Europa kunnen echter belangrijk ge wijzigd worden door de verrassende DE GAULLE niet nog eens ontwikkelingen in West-Duitsland, waar de extreem-nationalisten in regionale verkiezingen grote winst hebben ge boekt. De westerse diplomaten die openiyk bezorgd zijn over de ontwikkelingen in West-Duitsland - de Nationaal-democra- ten hebben voorspeld dat zij rekenen op 40 tot 50 zetels in de nieuwe Bonds dag - zijn van mening dat de Westerse denkbeelden over de toekomst van Eu ropa onverwijld herzien moeten wor den. Zij nemen aan dat de vijf E.E.G.- landen die altijd voor toetreding van Engeland tot de gemeenschap zijn ge weest - West Duitsland, Italië en de Be nelux - nog krachtiger op een Brits lid maatschap zullen aandringen, om een tegenwicht te vormen tegen de groei van gevaarlijk nationalisme. /"kok de West-Duitse christen-democra- ten en sociaal-democraten zouden niets liever willen dan dit ultra-nationa- lisme zo spoedig mogelijk indammen, maar nog belangrijker is dat steeds meer gespeculeerd wordt op een reuzenzwaai van president De Gaulle inzake de Brit se toetreding, dit naar aanleiding van de Beierse verkiezingsuitslagen. Sommige commentaren dringen reeds aan op zo spoedig mogelijke consoli dering van West-Europa met Britse deel neming, voordat 't Duitse chauvinisme de kans kan krijgen om door de dijken van de in vele opzichten onvoltooide en politiek onverenigde Westeuropese ge meenschap heen te dringen. /~kf De Gaulle werkelijk van mening zal veranderen, zal vermoedelijk reeds blijken bij 't bezoek dat premier Harold Wilson van Engeland volgende maand aan Parijs wil brengen om de Franse mening over de toekomst van Europa te vernemen. In Engeland worden naast oproepen tot toetreding tot de E.E.G. echter steeds luider bedenkingen geuit tegen een haastig toetreden terwijl op het continent de politieke verhoudingen drei gen te veranderen. De tegenstanders van het Britse E.E.G.- lidmaatschap worden in hun houding gesterkt en zij die met moeite zijn o- vergehaald „EUROPEES" te den ken, zouden huiverig kunnen worden. In het licht van deze ontwikkelingen is het mogelijk dat de Britse explora ties van de komende maanden veelbe tekenende veranderingen aan het licht zullen brengen, die zich tot nog groter internationaal politiek terrein kunnen uitbreiden. LONDEN British Petroleum Com pany heeft bekendgemaakt, dat zij 2 produktieboringen in de Noordzee heeft voltooid. Een van de boringen is ver richt vanaf het drijvende booreiland „Sea Quest" en de andere vanaf 't vas te boorplatform „A". Beide boringen zijn in de gasreserve doorgedrongen op een diepte van ongeveer drieduizend me ter. De boring van de „Sea Quest" le- BOEDAPEST Het communistisch- C'hinese partijorgaan „Volksdagblad" heeft de filosoof en geschiedkundige Hoe VaJ-loe ervan beschuldigd een „in dividualist" te zijn en een „reactionai re autoriteit, die zich gehuld heeft in de mantel van een oude marxistische historicus". Dit is meegedeeld door een correspondent van het Hongaarse pers bureau MTI in de Chinese hoofdstad. Hoe Vaj-loe, thans 70 jaar oud heeft onder andere „Het Kapitaal" van Karl Marx in het Chinees vertaald en heeft samen met premier Tsjoe En-lai in Frankrijk gewerkt. Sinds de commu nistische overwinning van 1949 heeft hij een aantal belangrijke culturele en openbare posities bekleed en was onder andere lid van het Russisch-Chinese cultureel genootschap en de Chinese vredesraad. Volgens de correspondent wordt door middel van plakkaten in Peking ook een felle aanval gedaan op Hsoe Ping, lei der van het centraal verenigd front van de Chinese communistische partij, die ervan wordt beschuldigd „contra-revolu tionair, revisionistisch, antisocialistisch, anti-Mao" te zijn Hierbij tekent de correspondent aan, dat Hsoe Ping een van de deelnemers van de „lange mars" van de commu- nistisch-Chinezen in de jaren 30 was en tijdens de oorlog tegen Japan enige tijd privésecretaris van Tsjoe En-lai is ge weest. Ondanks waarschuwingen van het centraal partijcomité en de staatsraad, dat met ingang van 21 november stu denten die reizen „ter uitwisseling van revolutionaire experimenten" geen gra tis vervoer meer krijgen, zijn in Peking nog steeds grote aantallen rode gardis ten uit de provincie, die vaak in mili taire formatie door de stad trekken. Hun aanwezigheid blijkt volgens MTI ook uit de grote verscheidenheid van plakkaten .waarop wordt geageerd te gen partijcomités uit de provincie. De rode garde heeft verder officieel weer het ontslag geëist van het staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji, en de secretaris-gene raal van de communistische partij, Teng Hsiao-ping. Zij zijn de leiders van de „anti-partijgroep" en hebben partij voorzitter Mao Tse-toeng vele jaren dwarsgezeten, zo staat in een twintig pagina's tellende brochure, die vel voor vel is aangeplakt op de muren in de drukke winkelstraten van Peking en is uitgegeven door de rode wachters van de hoofdstedelijke universiteit. Het is volgens waarnemers het meest gedegen vlugschrift dat is gepubliceerd, sinds de rode wachters in augustus hun campagne begonnen tot uitroeiing van alle met gezag beklede personen in de partij, die de kapitalistische weg zijn opgegaan. Het moet opgesteld zijn met de hulp of onder leiding van mensen die heel goed op de hoogte zijn van de ontwikkelingen over een lange periode in de toplagen van de partij. verde gas op in een hoeveelheid van 42 miljoen kubieke voet per dag via 'n buis van 5/8 inch. De boring van plat form „A" leverde 14 miljoen kubieke voet per dag op via een buis van de zelfde dikte. De boring waarbij de re serve werd ontdekt, evenals de boring van het platform, waaruit blijkt dat de omstandigheden in de gashoudende laag sterk uiteenlopen. Op beide putten is reeds een perma nente afsluiterinstallatie aangebracht, zodat ze in het produktieschema kun nen worden opgenomen zodra dat ge wenst is. De „Sea Quest" zal spoedig worden verhaald naar de plaats waar een nieuwe proefboring zal worden ver richt, zes mijl ten noordwesten van zijn huidige positie. Het programma van nog drie produktieboringen van platform „A" zal worden voortgezet. De pijpleiding van zestien inch, waardoor het gas naar de kust zal worden gepompt, is reeds aangelegd en het werk aan de andere onderdelen van het produktieschema, waaronder het ingraven van de pijpleiding, de voltooiing van de kunstinstallaties in Easington en de bouw van nog een vast platform, gaat voort onder de bij zondere ongunstige omstandigheden die zich het hele jaar in de Noordzee voor doen. De maatschappij heeft tot dusver twintig miljoen Pond Sterling aan haar activiteiten in de Noordzee uitgegeven. 9 H.M. de Koningin zal te Rotterdam een motorreddingboot voor de Ko ninklijke Zuid- Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen in dienst stellen en daaraan de naam „Javazee" geven. Zij zal dit doen op 27 februari 1967, op welke dag het 25 jaar geleden zal zijn, dat de Slag in de Javazee plaats had.

De Vallei | 1966 | | pagina 10