Van 1500 ontslagenen nog 150 werkloos in Deventer Sloop van Brusselse flat zal nog wel even wachten Prof. Witteveen: „Op tweesprong tussen groei en afbrokkeling" Begroting hoofd bedrijfschap verworpen Doorsnee-Nederlander denkt te gunstig over zijn land Russen leggen cordons anti-raket raketten rondom steden Aldrins vingertoppen gloeiden in ruimte Dorp klaagt Britse Spoorwegen aan bij de Verenigde Naties Nationale Exportdag in Amsterdam „Dc Werkgeverover massa-ontslagen Regeling geboden dè jas GRONINGEN r lëhlenha Literair schandaal in Friesland „Meer eenheid van CHU en ARP in genteen ter aden** T roonpretendent verzoent zich met moeder Den Haajï zoekt r-u-i-m-t-e Boete voor roepen van „Republiek!" en „Claus heraus!" Op non-actief met behoud van salaris Bromfietsdievegge van 15 jaar.... Jmvelendiefstal 60 mille buit Net als in een film. en toch waar Rovers sloten man in kleerkast op DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 DEN HAAG Van de vijftienhonderd personen, die by de massa-ontslagen te Deventer betrokken waren, zyn er thans nog circa honderdvyftig werkloos. Door velerlei oorzaken kon voor hen nog geen nieuwe arbeidsplaats worden gevonden, aldus de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Deventer, de heer J. A. Leenhouts, in zijn bijdrage, getiteld: „De confrontatie in de praktyk met het mas sale ontslag", in een byzonder nummer van het officiële orgaan van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, dat aan het massale ont slag is gewijd. De heer Leenhouts hoopt, dat de im pulsen voor vestiging van nieuwe in dustrieën zoveel effect zullen hebben, dat ook voor de nog niet aan het werk zijnden weer werkgelegenheid zal ont staan. Daarmee is niet gezegd, dat de 1350 werknemers, die wel weer in het arbeidsproces zijn opgenomen, allen overeenkomstig hun wensen, aanleg en capaciteiten te werk zijn gesteld. Inte gendeel, aldus de heer Leenhouts, ver wisseling van arbeidsplaats komt nog veelvuldig voor. Ruim driehonderd ontslagen werknemers hebben een werkkring buiten Deventer gevonden, waarvan een belangrijk deel dagelijks pendelt. Wanneer het toch wel geschokte ver trouwen in het Deventer bedrijfsleven zal zijn hersteld, zo merkt hij voorts o.m. op, mag een geleidelijke afne ming van de uitgaande pendel worden verwacht. De heer Leenhouts zou graag zien, dat bedrijven tijdig het arbeidsbureau inlichten over komende personeelsaf- vloeiingen. Het arbeidsbureau moet niet alleen 'n inzicht hebben in de kwantiteit, maar ook in de kwaliteit van het af te vloei en personeel. Met gegevens over de werknemers Is het arbeidsbureau in staat een glo baal bemiddelingsplan voor elke werk nemer op te stellen, dat, zodra dat noodzakelijk is, met hem kan worden besproken, waardoor een meer ver antwoorde bemiddeling mogelijk is. De aanbodzijde kan redelijk goed wor den geanalyseerd, maar met de vraag zijde is het anders. Het arbeidsbureau is n.l. niet steeds op de hoogte van al le vacatures. De heer Leenhouts deelt voorts naar aanleiding van de gebeurtenissen in Deventer o.m. mee, dat duidelijk ge bleken is, dat bij de besluitvorming, die to liquidatie heeft geleid, de fac tor tot weinig of geen inbreng heeft ge had. Medio 1965 waren in de Deventer in dustriële bedrijven nog ongeveer 9500 mannen en 1800 vrouwen werkzaam. Na de op 9 december 1965 aangekondig de sluiting van Ankersmit, de op 20 de cember bekend gemaakte sluiting van de meelfabriek van Noury en Van dei- Lande, de in mei en juni aangekondig de sluitingen van Davo en van de Overijsselse Steenfabrieken, moesten in totaal 1513 mannen en vrouwen aan ander werk worden geholpen. Van dit aantal waren 603 mannen en 146 vrou wen jonger dan 40 jaar, 312 mannen en 20 vrouwen tussen de 40 en 50 en 422 mannen en 10 vrouwen 50 jaar en ouder. De heer P. Tjeerdsma, secretaris van het CNV, bepleit in zijn bijdrage aan dit bijzondere nummer van „De Werkgever" o.m. een wettelijk voor schrift, waarin is bepaald, dat bij massaal ontslag een regeling voor schadeloosstelling der betreffende werknemers voorhanden moet zijn. Zonder zulk een regeling moet geen ontslag mogelijk zijn. Een afvloeiings regeling of schadeloosstelling op vrij willige basis biedt niet voldoende waarborgen. De heer Tjeerdsma herinnert eraan, dat de medezeggenschapsgedachte vooral na de tweede wereldoorlog ge stalte heeft gekregen in de Stichting van de Arbeid en in de Wet op de Be drijfsorganisatie. Op deze weg van gezamenlijk be raad, overleg en besluiten is geen stil stand mogelijk. Er zal steeds sprake moeten zijn van voortgang, verdieping, verbreding en vergroting der verant woordelijkheid op straffe van verdwij ning van alles wat we samen hebben opgebouwd, met alle gevolgen van dien. Tot nu toe heeft het gezamenlijk be raden, overleggen en besluiten zich voornamelijk voltrokken aan de top, op landelijk niveau, in de Stichting van de Arbeid, de SER, de „schap pen". Daar ligt het zwaartepunt. Zo lang men de arbeiders op één lijn BRUSSEL De 62 bewoners, respec tievelijk eigenaars van het tien verdie pingen hoge flatgebouw in een buiten wijk van Brnssel hebben opdracht ge kregen het gebouw af te breken. Dit is vandaag in Brussel bekendgemaakt. Verwacht wordt dat hieruit een reeks nieuwe processen zal voortvloeien om dat de huidige eigenaars nimmer in de oorspronkelijke processen zijn gemengd. Onlangs heeft de rechtbank tot sloop ge last. De zaak begon drie jaar geleden toen de eigenaars van 36 villa's aan de def- tigè. „Avenue des Nations" de bouwers van het luxueuze flatgebouw erop we zen, dat zij in strijd handelden met een koninklijk decreet uit 1907, waarin staat dat aan de „Avenue des Nations" slechts villa's mogen worden gebouwd die bo vendien behoren te worden omringd door tuinen. Volgens de klagers handelde de bouwonderneming dus in strijd met dit besluit. De bouwers antwoordden hierop ech ter dat zij toestemming hadden van de stad Brussel en van de gemeentelijke commissie van bouw- en woningtoezicht. Overigens kon de flat Volgens hen, on danks zijn grote afmetingen, best als een villa-achtig gebouw beschouwd wor den daar het in een park staat waar het door bomen en struikgewas wordt omringd. De zaak kwam tenslotte voor het ge recht en vorige maand bevestigde het hooggerechtshof een vroegere uitspraak „het gebouw moet worden afgebroken". Intussen was het veelomstreden gebouw dat bijna acht miljoen gulden heeft gekost aan de diverse bewoners ver kocht. Een woordvoerder van de aannemers firma heeft op een persconferentie mee gedeeld dat zijn firma niet langer ver antwoordelijk kan worden gesteld, om dat het de 62 woningen niet meer bezit. Hij verklaarde echter dat de diverse eigenaars van de uitspraak op de hoog te zijn gesteld. (Van onze correspondent) HEERENVEEN Friesland beleeft in enkele weken tijd zijn tweede literaire schandaaltje. Ging het eerst om het li teraire tijdschrift „De Tsjerne", dat een fusie aanging met twee avant-gardisti- sche tydschriftjes, welke fusie enkele dagen later ongedaan werd gemaakt, ditmaal is het een geval van plagiaat. De schrijver Teije Brattinga, die mo menteel in Wijchen by Nijmegen woont, wordt ervan beschuldigd. Hij heeft een roman van de Engelse schrijfster Moore, die in het Nederlands onder de titel „Een weerspannig hart" door De Spaarnestad is uitgegeven, nog al letterlijk in het Fries vertaald. Ook de intrige v^p zijn boek „De stadige leafde fan Fetsje" is dezelfde. De schrijver heeft toegegeven dat hij het idee aan Moore heeft ontleend. Tien jaar geleden schreef hij een toneelstuk „Harm Amor N.V." naar het Engelse boek. Daarbij vermeldde hij wel waar hij het idee vandaan had. Het stuk is nooit gespeeld. Enkele jaren geleden werkte hij het stuk om tot een roman. De vermelding, dat het oorspronkelijk een Engelse roman was van de schrijf ster Moore, liet hij achterwege. Hij heeft hierover inmiddels zijn spijt betuigd. „De stadige leafde fan Fetsje" is uit gegeven door de Kristlik Fryske Folks- bibleteek. Men was daar onkundig van het feit, dat het geen oorspronkelijk De bewuste 62 eigenaars zijn in de on langs beëindigde processen nooit be trokken geweest omdat deze slechts gin gen tussen de klagers en de aannemer. Algemeen wordt nu dan ook verwacht dat de huidige bewoners afzonderlijk te gen de uitspraak in beroep zullen gaan. Als gevolg van de nieuwe processen is het niet onmogelijk dat de sloop ver scheidene jaren op zich zal laten wach ten. UTRECHT De christelijk-histori- sche en anti-revolutionaire fracties in de gemeenteraden en Provinciale Sta ten zullen meer als een eenheid naar voren moeten treden. Dit betoogde de heer J. Hoekstra, burgemeester van Nij- kerk en voorzitter van de vereniging van Christelijk-Historische Leden van Gemeentebesturen, woensdagmiddag in Utrecht, waar de vereniging haar 50- jarig bestaan vierde. De heer Hoekstra zei, dat beide par tijen in de „wandelgangen van het ge meentelijk parlement" goede verhoudin gen kennen. Ook de Bond van Anti-Re volutionaire Gemeenteraadsleden heeft daarvan getuigd. De protestants-christe lijke fracties kunnen meer als eenheid naar buiten treden. „Ik geloof, dat hier een taak ligt, die door beide verenigin gen niet langer verwaarloosd mag wor den." Spreker wees er op, dat de gemeen telijke economie en planologie, die sa menwerking op grotere schaal nodig maken, een geheel andere benadering door de gemeentebesturen vragen. „De bestuurskracht van de Nederlandse ge meente zal in betekenis toenemen, naar gelang de bestuurderen bereid zullen zijn de gevolgen van de schaalvergro ting te aanvaarden en uit te werken", meende hij. PARIJS Don Jaime de Borbon, hertog van Segovia en oudste zoon van de laatste Spaanse koning Alfonso XHI, is uit Parijs naar Lausanne vertrokken, om zich te verzoenen met zijn moeder, koningin Eugenice Victoria, die hij de laatste tien jaar niet meer heeft ont moet. Spaanse monarchistische kringen in de Franse hoofdstad hechten grote be tekenis aan deze ontmoeting, welke is tot stand gebracht en bijgewoond zal worden door prins Alfonso de Borbon y Dampierre, de oudste zoon van de her tog. Don Jaime deed afstand van de Spaan se troon in 1933 voor zich en zijn na komelingen. Sedert de oorlog echter is hij van gedachten veranderd en heeft hij de troon weer opgeëist, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn zoon Alfonso de Borbon y Dampierre. Zijn rivaal tot dusverre is zijn jongere broer, Don Juan, graaf van Barcelona, die door Alfonso XIII als zijn opvolger is aan gewezen in 1941. Don Juan woont in Portugal. Naar verluidt is generaal Franco echter op de hand van de 28-ja- rige prins Juan Carlos, zoon van Don Juan, op wiens opvoeding hij persoon lijk toezicht heeft gehouden. Don Jaime en zijn moeder zijn al tien jaar gebrouilleerd en naar verluidt hebben zij in die periode nooit een woord me^elkaar gewisseld. stelt met een gebouw, een afdeling, de machinerie, is er van samen op trekken geen sprake. De vakbonden dienen betrokken te worden bij het beleid der onderne ming; de ondernemingsraad zal een wezenlijke functie moeten kunnen ver vullen. Mocht onverhoopt collectief ontslag nodig zijn, dan zal dit een con clusie van het gezamenlijke beraad moeten zijn. DEN HAAG Den Haag gaat zoe ken naar nieuwe woongebieden binnen de eigen grenzen, om ook op die wijze de Haagse ruimtenood, die ernstige vor men gaat aannemen, te bestrijden. Ook zal er, waar mogelijk, hoger worden ge bouwd. Dit heeft de Haagse wethouder voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, de heer G. W. Hijikema, mee gedeeld tijdens de woensdag voortgezet te begrotingsbehandeling. De wethouder meende, dat niet al te snel moet worden overgegaan tot wij ziging van bestemmingsplannen, waar bij woningen dan de plaats zouden moe ten innemen van bedrijven en kantoren. „Den Haag moet niet een slaapdépen- dance worden van in de provincie ge vestigde werkgelegenheidsconcentra ties", zo zei hij. De heer Hijikema verwacht, dat het inwonertal van Den Haag (thans onge veer 590.000) zal blijven teruglopen tot even onder de 500.000. Volgend jaar zul len in Zoetermeer de eerste woningen voor Haagse ingezetenen gereed komen. Overigens is het duidelijk, dat Zoeter meer alleen niet voldoende is om de ruimtelyke nood van Den Haag op te lossen, aldus de wethouder. Over onge veer 20 jaar zal de Haagse agglomera tie aan ongeveer 200.000 mensen geen plaats meer kunnen bieden. Zoetermeer moet, volgens de plannen, uitgroeien tot een stad van ruim 100.000 inwoners. Aangezien ook Delft en Lei den geen uitkomst meer kunnen bieden, zal naar andere uitwijkmogelijkheden buiten de Haagse agglomeratie moeten worden omgezien, zo zei de wethouder. DEN IIAAG De Haagse politie rechter, mr. A.H.C. Gieben, heeft de 21- jarige gymnasiast C.A.S.K. veroordeeld tot f 100,boete wegens verstoring van de openbare orde. De eis van de officier van Justitie, mr. H.J. Maan, luidde twee maanden gevangenisstraf, op grond van belediging van leden van het Koninklijke Huis. Samen met de bekende Koosje K., was de eveneens uit Amsterdam afkom stige S.K. op Prinsjesdag naar Den Haag getogen. Staande op een gepar keerde vrachtauto op de Kneuterdijk, zouden zij scheldwoorden hebben geroe pen op het moment, dat de gouden koets langs reed. S.K. zou hebben geroepen: „Republiek, republiek!Claus heraus!" en „Asbakken, vullusbakken". Verdachte ontkende ter zitting de laatste twee woorden te hebben gebe zigd. „Ik zou anders zeer zeker „vuil nisbakken" geroepen", verklaarde hij. De zaak tegen Koosje K. werd wegens ziekte aangehouden. DORDRECHT Dc directie van de N.V. Biskwie- en Chocoladefabriek „Vic toria" te Dordrecht heeft een aanvraag ingediend voor het verkrijgen van een zogenaamde 0-uren vergunning voor 62 personeelsleden van haar verpakkings- bedryf in Dirkland. Deze vergunning zal het mogelijk ma ken de werknemers met behoud van het dienstverband op non-actief te stellen. De directie heeft de aanvraag ingediend omdat na afloop van de Sinterklaaspro- duktie een hiaat in het werk valt. Dit is een normaal verschijnsel. Er zijn bij het Dirklandse bedrijf van Victoria 85 werknemers in dienst. De 62 personeelsleden, waarvoor de vergunning is aangevraagd, behouden hun volle sa laris. HAARLEM De politie van Haarlem heeft een vijftienjarig meisje, leerlinge van een huishoudschool, betrapt bij het stelen van een bi-omfiets. Het bleek, dat ze sinds 10 oktober vier brommers had gestolen. Ze had deze neergezet op de binnenplaats van een flatgebouw. Van huis ging ze naar de binnenplaats per fiets, daar verwisselde ze van voertuig en ging per brommer verder naar school of naar de stad. De bromfietsen zijn te recht. Prinses Margriet heeft woensdagmorgen bij de K.N.S.M., in de haven van Amsterdam, de doop verricht van het instructievaartuig „Prinses Margriet", dat na de plechtigheid door de bouwers van het 2.000 ton metende schip werd overgedragen aan de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. Met een zilveren bijltje hakte de Prinses op de voorplecht een touwtje door, ten gevolge waarvan een fles champagne stuk werd geslagen tegen de scheepsbel. Leerlingen van de stuurmansopleidingen van de hogere zeevaartscholen in ons land zullen aan boord van de „Prinses Margriet", die telkens een reis van twee weken op zee zal maken, praktisch onderricht ontvangen. Op de foto zien we het moment waarop de Prinses het touw doorhakt, waardoor de fles champagne tegen de scheepsbel sloeg. AMSTERDAM „Wy staan thans op de tweesprong tussen voortgezette wel vaartsgroei en welvaartsafbrokkeling" Dit zei prof. dr. H. J. Witteveen woens dag in het RAI-congrescentrum, waar hij als onderdeel van de Nationale Ex portdag voor circa 811 deelnemers een rede hield over „De Nederlandse econo mie in de strijd om de export". De oud-minister vestigde er de aan dacht op, dat indien ooit een restrictie ve loonpolitiek nodig is, dit thans wel het geval is. Zijns inziens zou een pro- DEN HAAG In de woensdag ge houden vergadering van het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel, is de ontwerp-begroting voor 1967 ver worpen. Dit heeft tot gevolg, dat het dagelijks bestuur van dit hoofdbedrijf schap zich nader zal beraden over de situatie en over zijn positie, omdat het deze ontwerp-begroting had voorbereid en ingediend. Het is, voor zover bekend, voor het eerst in de geschiedenis van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar zeker voor het eerst in de histo rie van het tienjarige hoofdbedrijf schap, dat een ontwerp-begroting ver worpen is. Het kwam zover, nadat in een bijna drie uren lange discussie tussen vier bestuursleden, aangewezen door de vier centrale middenstandsbonden, en de voorzitter (eveneens aangewezen door een dier bonden), alsmede functionaris sen van het schap, de heer Th. M. Ha- zekamp (Ned. Katholiek Ondernemers- verbond) voorstelde de begrotingsbe handeling aan te houden tot de volgen de vergadering. In de tussentijd zou het dagelijks bestuur dan nog eens kunnen nagaan of er geen aanleiding was en kele posten te herzien. Dit voorstel kwam in eerste termijn van beantwoording der vragen en op en aanmerkingen door de voorzitter niet meer ter sprake. Toen, naar de mening van de vragenstellers, niet op alle punten duidelijkheid was ontstaan, werd het voorstel van de heer Haze- kamp ondersteund door de heren mr. A. Geurtsen (Kon. Ned. Middenstands bond) en P. J. de Kruif (Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen), waarna het in stemming werd gebracht. Ter vergadering waren 21 van de 30 bestuursleden aanwezig. De stemming had tot resultaat dat het voorstel-Haze- kamp werd verworpen met zes stem men voor en vijftien tegen. De heer Geurtsen vroeg vervolgens schorsing der vergadering. Na de hervatting deelde de heer Ren- kema als woordvoerder van zeven be stuursleden mee, dat deze zeven, gezien de uitslag der stemming, hun stem aan de begroting zouden onthouden. Deze 7 bestuursleden, die allen in het bestuur van het hoofdbedrijfschap zitting heb ben voor de vier centrale midden standsorganisaties, voelden zich niet verantwoord, noch in het belang van het hoofdbedrijfschap, noch in het be lang van degenen, die de heffing moe ten betalen, thans hun steun aan deze begroting te geven. De voorzitter voegde er nog aan toe dat het dagelijks bestuur unaniem van mening was dat de ontwerp-begroting aan alle omstandigheden is aangepast. De heer Geurtsen stelde daarop in het licht dat het onthouden van zijn stem aan de begroting in feite betekent dat men tegen is. De begroting werd vervolgens in stemming gebracht met als resultaat: dertien leden voor en ze ven tegen (een der bestuursleden had inmiddels de vergadering verlaten en zijn stem bleek voor het dagelijks be stuur de kostbaarste). Dit resultaat be tekende, dat de begroting was verwor pen, omdat de tweederde meerderheid in zaken als deze is vereist en die werd door het ontbreken van een stem juist niet gehaald. cent extra loonstijging boven de grens van 3y2 pet., waarbinnen een verdere verslechtering van onze concurrentiepo sitie kan worden voorkomen, een stij ging van werkloosheid tengevolge kun nen hebben van een procent of 30.000 man. Wel meende hij, dat een dergelijke politiek, gezien de stijging van prijzen, belastingen en sociale verzekeringspre mies, een moeilijke opgave zal zijn. In dit licht moet volgens hem ook de be- grotingspolitiek en de politiek ten aan zien van de sociale verzekeringen wor den gezien. „Verbeteringen op deze terreinen kun nen alleen worden doorgevoerd ten kos te van onmiddellijke offers in het reële loon. Offers, die in de afgelopen jaren verschillende verbeteringen met zich brachten, zijn mijns inziens nogal eens vervaagd door compensatiebeloften en door grotendeels illusoire wensen ten aanzien van de herverdeling van inko mens". Volgens spreker, valt thans niet meer te ontkomen aan een reële afwe ging van gewenste verbeteringen en de daarvoor noodzakelijke offers, hetgeen tot een zekere ombuiging van het be leid moet leiden. Economisch noodzake lijk acht prof. Witteveen het om than.s in elk geval strikt binnen de grens van de nationale produktie te blijven. De strijd om de export noemde hij een levensbelang voor ons land. De groei van de uitvoer wordt, zo meende hij, bemoeilijkt door onze relatief ster ke bevolkingsgroei en onze betrekkelijk late industriële ontwikkeling. Sinds 1965 is men er in ons land niet in geslaagd een verdere relatieve kos tenstijging ten opzichte van andere landen te voorkomen. Daardoor is onze concurrentiepositie opnieuw met een twee procent achteruit gegaan. Vroeg of laat zal deze kostenstijging een te rugslag in de uitvoer veroorzaken, al dus de hoogleraar. De meest recente cijfers wijzen al op een afneming van de exportgroei. Een gevaarsignaal bij uitstek noemde hij, dat thans niet, zoals bij de vorige over- besteding, de uitvoer juist extra sterk omhoog is gegaan bij stijging van de werkloosheid. Prof. Witteveen staat sceptisch tegen over de schatting van dq uitvoer in 1970 door het Centraal Planbureau. „Het heeft geen rekening gehouden met de achteruitgang van onze concurrentiepo sitie", meent hij. AMSTERDAM „Onder de grote religieuze invloed van het Calvinisme, leeft by de Nederlanders vaak nog het Idee, dat wy het uitverkoren volk zijn". Dit Is volgens prof. dr. A. Chorus, hoogleraar in Leiden, een van de redenen, waarom de gemiddelde Nederlander een te gunstig idee heeft van zichzelf en daardoor van „de image" van ons land in het buitenland. De hoogleraar gaf zijn oordeel in een op filmband vastgelegd interview, dat woensdag werd vertoond in het R.A.I.-Congrescentrum, als onderdeel van de daar gehouden Nationale Exportdag. Het was een antwoord op een door Nico van Vliet gestelde vraag hoe het verschil is ontstaan tussen de „image", die de Nederlan der in het buitenland denkt te hebben en de „image" die ons land blijkens onder zoekingen in de vorm van een macrotest werkelijk heeft. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat bijv. ontwikkelingslanden als Peru en Ni geria ons land als een hoog ontwikkeld gebied beschouwen, dat deel uitmaakt van de hele Westeuropese beschaving. In bijv. Frankrijk en Japan ziet men ons echter als een agrarisch land, dat het bestaan van industrie gewoon uitsluit. Ty perend is ook, dat de Nederlander in deze landen gierigheid wordt toegedacht. Volgens prof. Chorus is een belangrijke oorzaak, dat het Nederlandse produkt niet zo hoog in deze landen staat aangeschreven de geringe aandacht, die wij aan de uiterlijke vormgeving besteden. Frankrijk en Japan noemde de hoogleraar in dit verband een gematigde resp. extreme schaamtecultuur, waar het „verlie zen van je gezicht" als een schande wordt ervaren en dus aan het uiterlijk van de dingen niets mag mankeren. MOSKOU De Sovjet-Unie besteedt een groot deel van haar militaire in spanning aan het leggen van kordons van anti-raket-raketten rond Russische steden, aldus is vandaag uit Russische bron vernomen. De zegslieden geven toe, dat deze kordons miljarden roebels kosten welke de Sovjet-Unie in haar huidige staat TILBURG Gisternacht is voor f 60.000,- aan ringen, armbanden en andere sieraden gestolen uit de etala ge van de juwelier August Pijnenburg in de Heuvelstraat in Tilburg. Met een gloednieuw bijltje, waarvan delen in de etalage werden teruggevonden, heb ben de tot dusver onbekende daders een grote etalageruit ingeslagen en een greep gedaan naar de uitgestalde sieraden. Door het in werking treden van de alarminstallatie en het tumult, ver oorzaakt door het inslaan van de ruit, hetgeen door enige buurtbewoners werd gehoord, moesten de daders zich bijzonder haasten. van ontwikkeling maar node kan mis sen. De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert S. McNamara, heeft begin deze maand gezegd, dat er „aanzienlijk veel bewijsmateriaal" voorhanden is, volgens welk kordons van anti-raket-ra- ketten rond de grote steden in Rusland worden gelegd. In september gaf het Britse instituut voor strategische studies een brochure, getiteld „Military Balance", uit waarin melding wordt gemaakt van dergelijke projectielen rondom Moskou en Lenin grad. Maar de Russische zegslieden hebben laten doorschemeren, dat een program ma van deze strekking op het ogenblik in volle gang is. Economische plannenmakers in het Kremlin zouden bezwaar tegen het pro gramma hebben gemaakt, betogend dat het geld beter besteed zou zijn aan de ontwikkeling van de economie. De Sovjets beschikken naar schatting over 300 intercontinentale ballistische projectielen (ICBM's) tegenover 800 Amerikaanse ICBM's. ADVERTENTIE HOUSTON (Texas) De laatste twee Gemini-astronauten, James Lovell en Edwin Aldrin, hebben in het ruimtecen trum van Houston in Texas mededelin gen over hun avontuur gedaan. Een van de merkwaardigste onthul lingen was dat Aldrins vingertoppen gingen gloeien, toen hy ze buiten de Ge- mini-12 tegen elkaar wreef. Direct na hun persconferentie vlogen Lovell en Aldrin naar de ranch van president Johnson, waar hun onderschei dingen wachtten. President Johnson prees wat aan ruim tevaartprestaties is verricht in het ka der van het Gemini-programma, en hij SUMMERSEAT (Engeland) Aan de lijst van de Verenigde Naties van brandhaarden in de wereld kan Sum- merseat worden toegevoegd. Zo wil het dit dorp van 800 mensen in Lancashire. Het heeft de secretaris generaal van de V.N., Thant, al meege deeld, dat het voornemens is Engeland ter verantwoording te roepen voor de „schending der grondwettelijke rech ten". De ruzie gaat over de plannen dié de Britse Spoorwegen met Summerseat hebben. Zij willen het aantal keren dat hun treinen per dag in het dorp stop pen, van 34 terugbrengen tot 17, een inkrimping van liefst 50 pet. Het besluit om hierover de Verenigde Naties in de arm te nemen werd geno men tijdens een protestbijeenkomst in de kantine van een katoenfabriek. Het desbetreffende telegram werd verstuurd door voorman George Strutt. „De Britse regering heeft een gezag ingesteld dat niet door gewone burgers kan worden aangevochten", staat in het telegram. De dorpelingen van Summerseat zijn nu geld gaan inzamelen om iemand uit hun midden naar New York te sturen om er hun zaak bij de V.N. te gaan be pleiten. „Wij willen dat de hele wereld van onze strijd weet. Deze zaak bete kent een aanfluiting van de democra tie", zegt het 65-jarige gemeenteraads lid Andrew Mooney. Aanvankelijk hadden de Britse Spoor wegen besloten het station van Summer seat helemaal te sluiten. Er volgden onderhandelingen die de spoorwegen de den besluiten te volstaan met inkrim ping van de dienst. Als de spoorwegen doorzetten zien de dorpelingen van Sum merseat het ervan komen dat ze ruim een kilometer moeten gaan lopen om bij bushaltes te komen. Van het telegram aan secretaris-ge neraal Thant hebben premier Harold Wilson en minister van Verkeer Barba ra Castle afschriften gekregen. noemde ze successen die tegen 1970 ge volgd zouden worden door dat van de man op de maan. De twee astronauten herinnerden er aan dat hun moeilijkheden al bijna met een begonnen, toen een radarstoring optrad. Voorts vertelden ze van de vier stuwmotoren die ermee ophielden, en van een watervoorziening die aan het opdrogen was. Het voordeel van de radarstoring was volgens Lovell geweest, dat hij en Aldrin de noodgrepen hadden kunnen uitvoeren die alle Geminibemanningen waren bijgebracht, maar die nooit no dig waren geweest. Door de storing stuurden Lovell en Aldrin hun capsule visueel naar de Agena-doelraket. Aldrin vertelde dat de ruimtewande ling van 2 uur en 9 minuten, die hij had gemaakt en tijdens welke hij had gewerkt, volmaakt verlopen was. Hij zei, dat hij en Lovell geen enkele moei lijkheid hadden gehad tijdens dit onder deel van de reis. Over het verschijnsel van zijn gloei ende vingertoppen kon Aldrin geen verklaring geven NIJMEGEN Bij een alleenstaan de bewoner van een bungalow in Nij megen werd dinsdagavond aangebeld door twee mannen, die hem direct na het opendoen van de deur beetgrepen en de keuken induwden. Het tweetal eiste geld en nam geen genoegen met een aangeboden bankbiljet van f 10.- Zij sloten de bewoner op in een kleer kast op zijn slaapkamer, waarna zij de bungalow doorzochten. Na hun ver trek kon de bewoner zich bevrijden door de kastdeur in te trappen. Er wordt niets van waarde uit de woning vermist. Staat goed. Zit goed. Draagt goed. Lente, zomer, herfst en winter een jas met altijd grote stijl.

De Vallei | 1966 | | pagina 11