Openbaar kunstbezit nu ook als versiering in trein ARAM De Gouden Cobra Nieuw! 1 PERSONALIA UIT DE KERKEN Renniesf Belangstelling voor Openbaar Kunstbezit Carol Linssen won AVRO-concours Scheepvaartberichten VANAVOND Morgen Benoem Onderscheiden Overleden knisperbrosse Turkstra-beschuit - nu met bon voor luxe sleutelhanger! TELEVISIE EEI T.V. LANGENBERG Pagina 2 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 Peter heeft een voorliefde voor mooie jonge mannen, hij is een voor sugges ties vatbare slappe vent, al gauw staat hij helemaal onder Saltykows invloed en kan geen dag meer buiten zijn nieuwe vriend tot grote vreug de van zijn keizerlijke tante die hem veel liever ziet in het gezelschap van de twee Russen dan in dat van zijn Holsteinse officieren. Saltykow en Narysjkin verzuimen ook geen enkele dag mevrouw Tsjog lokow hun opwachting te maken. Ze is weer eens zwanger en daarom aan haar kamer gebonden; de in haar hoede bevolen Catharina moet haar natuurlijk onverstoord gezelschap houden. Mevrouw Tsjoglokow is heel dankbaar voor die telkens terugke rende attenties die twee zulke schit terende cavaliers haar bewijzen, die overigens nooit en door niets de schijn wekken dat hun aanwezigheid niet uitsluitend haar zou gelden. Door zoveel hoffelijkheid wordt zelfs hóAr prikkelbaarheid wat minder en is ze minder knorrig, ze neemt geen aan stoot aan Leo Narysjkins potsierlijke invallen, ze vindt het goed dat ze vro lijk zijn, dat er gelachen wordt en ze lacht zelfs mee. 'e Avonds komen ze bij de groot vorst bij elkaar. Hier waakt het oog van meneer Tsjoglokow en wel dub bel zo waakzaam omdat de bewaker verliefd is. Pas hier ontplooit zich Saltykows genie: hij ontdekt dat Tsjoglokow... een dichter is. Hij krijgt hem zover dat hij iedere avond over een of ander onderwerp een lang gedicht maakt dat dan dat volgt er automatisch op door het hele gezelschap geestdriftig wordt ontvan gen en door Narysjkin meteen op mu ziek gezet. De gestreelde ijdelheid stijgt de simpele man naar het hoofd, hij laat zich dodra hij een gedicht heeft gemaakt ertoe overhalen aan een tweede te beginnen, en terwijl hij op zijn verzen broedt, terwijl Peter zijn nieuwste vlam, een zekere juf frouw Sjafirow het hof maakt, terwijl Narysjkin op het klavecimbel musi ceert kan Saltykow eindelijk aan Catharina vertellen waarom hij met de grootvorst uit rijden gaat, bezoek jes aflegt bij mevrouw Tsjoglokow en meneer Tsjoglokow een dichter noemt. Eindelijk kan hij, zij het in tegenwoordigheid van een half dozijn anderen, maar toch zonder afgeluis terd te worden, van zijn liefde ge wagen. Hij doet het fluisterend maar vurig en elke dag weer. Catharina beweert dat ze van alles heeft gedaan om hem van zijn liefde af te brengen, dat ze zijn aanhoudend pogen heeft beantwoord met een even aanhoudend verzet. Dat is mogelijk: ze weet wat er op het spel staat, voor haarzelf zowel als voor Saltykow. Desondanks komt dit verzet enkel voort uit verstandelijke overwegin gen, niet uit haar hart. De man die avond aan avond vurige woorden tot haar fluistert, is mooi, hij houdt van haar, hij waagt zelfs zijn bestaan voor die liefde. Als ze haar ogen af wendt, ziet ze haar lelijke pokdalige man die haar onverbloemd met zijn hartstocht voor juffrouw Sjafirow blameert zoals hij haar reeds alle acht jaar van hun huwelijk zonder ophouden blameert met de een of an dere juffrouw. Het is onmogelijk om alleen maar verstandig te zijn. Haar mond zegt dan wel allerlei verstandi ge dingen herinnert Saltykow aan zijn vrouw, aan haar bedreigde posi tie maar in de mond van een ver liefde vrouw heeft ieder „nee" de toon van een „ja". En Saltykow kent de toon der liefde. Hij neemt geen enkele van haar tegenwerpingen ern stig op. Op een keer nodigt Tsjoglokow het hele gezelschap uit voor een jacht op een Newa-eiland. Terwijl ze allemaal op hun paarden de hazen nazitten, ziet Saltykow kans met Catharina in het hoge riet achter te blijven. Voor de eerste keer is hij met haar alleen. Voor de eerste keer kan hij van zijn liefde spreken zonder zijn stem te dempen, zonder zijn gezicht in de plooi te moeten houden voor onbe voegde ogen. Catharina is niet in staat haar gevoelens te verbergen. Om weerstand te blijven bieden, had ze een heilige moeten zijn. Ze is geen heiilge ze is een normale gezonde jonge vrouw die acht jaar lang na meloos eenzaam is geweest. De grootvorst is lang niet zo onno zel als Tsjoglokow. Met zijn perverse nieuwsgierigheid is hij er gauw ge noeg achter wat er aan de hand is, en een paar dagen na het jachtpar- tijtje zegt hij tegen juffrouw Sjafi row: „Sergej Saltykow en m<jn vrouw bedriegen Tsjoglokow. Ze maken hem wijs wat ze willen en lachen hem uit." Deze manier van uitdrukken is hoogst typerend: niet hij, de echtge noot, maar de waakzaamheid van de bovendien nog tot over zijn oren ver liefde Tsjoglokow wordt bedrogen. Peter is er ook niet boos om, maar wordt erdoor geprikkeld tot stuitende gesprekken. Net zoals hij Catharina alles vertelt over zijn diverse aange bedenen, vertelt hy alles over Catha rina aan juffrouw Sjafirow. En die heeft ook niets dringenders te doen dan de woorden van de grootvorst overal verder te vertellen, die berei ken ook het oor van de keizerin en de arme mevrouw Tsjoglokow moet te horen krijgen dat haar man een suk kel is die zich door een paar snotneu zen bij de neus laat nemen. Het risi co is momenteel wel wat al te groot; Saltykow en Narysjkin trekken zich voor een paar maanden op hun land goederen terug, zomer en herfst gaan voorbij vol verlangen en verveling. In de winter begeeft het hof zich naar Moskou en pas dan keert Saltykow terug uit zijn vrijwillige ballingschap. Bij het eerste weerzien blijkt hem tot zijn genoegen hoe smartelijk hij gemist is. Zijn hevig verlangen wordt even hevig beantwoord. Hoe evenwel is dit verlangen te bevredigen? In het Moskouse slot is Catharina nog meer in haar vrijheid belemmerd dan in het Zomerpaleis. Hier zijn geen jacht- partijtjes, hier is geen kans elkaar onder vier ogen te spreken. Pas nu komt Saltykow op 't idee en dit idee lost meer op dan alleen het probleem van de ogenblikken van intiemer samenzijn, het lost ook het brandende vraagstuk van de troon op en verandert met één slag Cathari- na's positie. Het gaat enkel om haar verzoening met Bestoesjew. Saltykow heeft zeer juist opgemerkt dat noch de Tsjoglo- kows noch Elisabeth noch Peter Ca tharina's eigenlijke gevangenbewaar ders zijn maar enkel en alleen Bestoesjew. Dat weet Catharina ook en ze is onmiddellijk bereid haar vijand de hand te reiken. Haar harts tocht mag daarbij dan een grote rol spelen deze verzoeningsgezindheid strookt ook volledig met haar karak ter. Bestoesjew is haar vanaf het eer ste ogenblik vijandig gezind geweest, vanaf het moment waarop ze voet op Russische bodem zette, en ze heeft ontelbare narigheden aan hem te wij ten; toch grijpt ze zonder aarzelen de eerste mogelijkheid aan om die „ge zworen vijand" tot haar vriend te maken. Ze stuurt meteen een zekere Bremse naar Bestoesjew om de kan selier te zeggen dat ze niet meer zo ver van hem af staat als tot dusver. Deze verzoening komt Bestoesjew bijzonder gelegen. Zijn positie is door verschillende oorzaken niet meer zo onaantastbaar als een paar jaar gele den. Dat hangt vooral samen met de nieuwe gunsteling Sjoewalow. Sjoe- walow is niet zo belangeloos en indo lent als Raeoemofsky was, hij heeft zichzelf, zijn broer en zijn neef in vloedrijke posten bezorgd, de Sjoewa- lows vormen een nieuwe politieke macht in Rusland en ze dreigen de oude kanselier boven het hoofd te groeien. Verder begint Elisabeths ge zondheid te lijden onder haar onregel matig leven, ze heeft dikwijls last van kolieken die hevige depressies tot gevolg hebben en naar alle waar schijnlijkheid in feite epileptische aanvallen zijn. Ze kan op een dag wel doodgaan en dan wordt Peter regeer der die kinderlijke dwaas die Fre- derik II verafgoodt en bereid is het heilige Rusland voor Holstein te ver kopen. Ondanks zijn oude antipathie heeft Bestoesjew al lang moeteri er kennen dat Catharina verstandiger is dan haar man en dat er haar even veel gelegen is aan de genegenheid van de Russen als die Peter onver schillig laten; Catharina als bondge note dat is voor het ogenblik alvast iets, en in de toekomst kan het alles zijn. Bestoesjew ontvangt Catharina's boodschap met open armen. De groot vorstin moge in alles over hem be schikken. laat hij haar zeggen, en zij gelieve de methode aan te wijzen om alles wat nodig is te bespreken. De volgende dag maakt Saltykow zijn op wachting bij de kanselier. Niets blijft onuitgesproken in het onderhoud tus sen deze beide mannen. Catharina's wensen zijn momenteel van totaal on politieke aard: „Ze moet zien dat ik helemaal niet de weerwolf ben waar voor ze mij houdt," zegt Bestoesjew. „Ik zal vrouw Wladyslawa zo zacht maken als een lammetje." Maar waarom de persoonlijke ver langens niet verbonden met politieke noodzaken Een paar dagen later zegt mevrouw Tsjoglokow tegen Ca tharina: „Ik moet eens heel ernstig met u spreken." Ze houdt ook inder daad een heel lange en slechts schijn baar onduidelijke toespraak. Ze praat over echtelijke trouw, over de heilige geboden van godsdienst en zeden, over haar eigen eerbaarheid en deugd. „Maar," voegt ze eraan toe, „er zijn gevallen van hoger belang die een uitzondering op de regel nood zakelijk maken." Dan spreekt ze over de liefde voor het vaderland die bo ven de liefde voor de echtgenoot zou moeten gaan, en tenslotte flapt ze er uit: „U hebt de keus tussen Narysj kin en Salt-kow. Als ik me niet ver gis, geeft u de voorkeur aan de eer ste?" Catharina heeft zwijgend de hele toespraak aangehoord, niet we tend of dit alles eerlijk bedoeld of een val is. Maar nu zegt ze: ,,Nee, nee." „Goed," antwoordt mevrouw Tsjog lokow, „dan is het de tweede. U zult merken dat ik u geen moeilijkheden zal bezorgen." Ze houdt woord, want ze heeft nieu we instructies gekregen. Bestoesjew is al aan de slag gegaan, hij heeft de belangen van Catharina op zeer voor de hand liggende manier doen sa mengaan met die van Elisabeth. De grendels van de gevangenisdeur vlie gen los. Onder bescherming van de almachtige kanselier, geduld door Hare Majesteit, voorgegaan door Tsjoglokow en onder de ogen van vrouw Wladyslawa betreedt Saltykow eindelijk de vertrekken van Cathari na. Tot zover is alles volmaakt duide lijk. Maar welke rol speelt Peter? Catharina vertelt dat meneer Tsjog lokow, terwijl zijn vrouw alles in het werk stelde terwille van haar, zich bezighield met de grootvorst en een paar ontmoetingen tot stand bracht tussen Peter en een knappe jonge we duwe, een zekere mevrouw Grooth. Een heel ander verhaal klaarblij kelijk het verhaal dat in die tijd al gemeen werd rondverteld aan het hof meldt de jonge Champeaux aan zijn vader, de Franse gezant in Hamburg: Saltykow heeft tydens een drinkpartij de belofte aan de groot vorst ontfutseld dat deze zich zal on derwerpen aan een noodzakelijke kleine operatie; en Peter heeft die belofte nog niet gedaan, of Boerhaave verschijnt al met de chirurg en alles wat er nodig is en houdt Peter aan zijn woord; Saltykow zou voor deze dienst een prachtige diamant hebben gekregen van de keizerin. Het valt onmogelijk na te gaan welke van deze beide lezingen en óf een van beide waar is. Maar ook al zouden ze beide zijn verzonnen, dan nog bewijzen ze wel dat Peter niet :n het komplot zit, dat ze hem niet domweg geconfronteerd hebben met de noodzaak ten behoeve van de staat, maar van alles hebben gepro beerd om eindelijk een man van hem te maken, opdat hij zichzelf in geval van Catharina's zwangerschap als vader kan beschouwen. Tweemaal wordt de hoop op een erfgenaam van de troon door onbe grijpelijke onvoorzichtigheden teniet gedaan: een keer tengevolge van een overhaaste reis, een tweede maal tengevolge van een jachtpartij naar Loebertzy waar Catherina onder de blote hemel in een kletsnat geregen de tent moet overnachten, krijgt ze een miskraam. De tweede brengt haar in levensgevaar. Maar waar zit mevrouw Tsjoglokow die zeven kin- deren gebaard heeft en met haar er- varingen hier voor het eerst werke- lijk van pas had kunnen komen Me- vrouw Tsjoglokow heeft bij de alge- g meen heersende onzedelijkheid haar hoofd verloren. Zij. de deugdzaamste van allemaal, is ontbrand in een late maar des te onstuimiger liefde voor vorst Repnin en verwaarloost onder alle mogelijke voorwendselen haar fc plichten. Catharina is niet langer haar gevangene maar haar vertrou- welinge, de enige op wier onverbre- kelijke zwijgzaamheid zij durft ver- trouwen. Meneer Tsjoglokow laat in- tussen niet af met zijn verliefdheden voor de grootvorstin. In zijn simpel- heid laat hij zich door Saltykow wijs- maken dat deze voor hem zijn best doet bij Catharina en dat dit het on- derwerp uitmaakt van zijn gesprek- ken met haar. En weer is het de grootvorst die deze komedie doorziet j en onthult, niet uit jaloezie maar om Tsjoglokow te laten zien „wie zijn ware vriend is" dus uit vijandige 5 rivaliteit jegens Catharina. Maar Sal- j tykow, die „demon der intrige" heeft meteen een nieuw idee: hij maakt Tsjoglokow wijs dat de keizerin zelf j een welgevallig oog op hem heeft la- ten vallen. Tsjoglokow gelooft even gereed in zijn geluk als in zijn dich- 5 tersgaven, hij komt zo vaak mogelijk aan het grote hof, tracht Elisabeth te benaderen op maskeradefeesten en wordt inderdaad zeer goedgunstig ontvangen. Maar niemand heeft reke- S ning gehouden met de waakzame na- ijver van de £joewalows die vrezen J voor hun nog zo nieuwe invloed en die de keizerin tenslotte zo zeer tegen de arme Tsjoglokow opstoken dat ze hem aan tafel openlijk een „domkop j en verrader" noemt. Dat trekt de be- schimpte man zich zo hevig aan dat hij er geelzucht van krijgt. Er wordt een arts aan het ziekbed geroepen die de Sjoewalows volslagen is toegewijd en Catharina beweert dat deze arts i Tsjoglokw in opdracht van zijn par- tijgangers heeft omgebracht, „in elk geval zeiden alle doktoren die er la- ter bij gehaald werden dat ze hem behandeld hadden als een mens die ze wilden doden." Een paar dagen na de dood van haar man wordt ook mevrouw Tsjoglokow uit haar ambt ontheien. Catharina is dan juist voor de derde maal in blijde verwachting. De verhouding tussen Elisabeth en Catharina wordt van jaar tot jaar slechter. Maarer blijft altijd een levendige verhouding tussen deze twee vrouwen van buitengewoon for- j maat en temperament, een span- 3 De Nederlandse Spoorwegen zullen in de nieuwe treinstellen geen foto's van steden en landschappen meer aan brengen, maar reprodukties van kunst werken in het bezit van Nederlandse worden be- „Openbaar ENTIE ningsverhouding die geenszins gela- den is met uitgesproken negatieve energieën. Tien jaar geleden heeft Elisabeth het prinsesje van Zerbst met stormachtige moederlijke liefde J aan haar boezem gedrukt en Catha- rina heeft in de wondermooie grote keizerin haar eigen ideaal gekoesterd en bewonderd. Er is sindsdien veel veranderd: de oud wordende Elisa- beth is in Catherina haar mededin- ster gaan zien, de ouder wordende Catharina heeft de lelijke kanten van haar idool leren kennen. Ondanks de altijd en in alles aan de dag gelegde devotie van de jonge vrouw voelt en vreest Elisabeth de grotere geest, de vastere wil en de krachtiger persoon- lijkheid van Catharina; en Catharina heeft duizendvoudig aan den lijve on- dervonden dat de geweldige tsarin vaak niets 'anders is dan een ijdele, grillige en despotische zottin. Bij de aanvankelijk warme wederzijdse ge- S negenheid zijn nu hatelijke, vijandige gevoelens gekomen die de eerste heb- ben verduisterd en verdrongen en soms in haat doen verkeren maar nooit helemaal hebben doen bekoelen. Weliswaar heel zelden, maar dan met alle tekenen van waarachtige echt- heid komt als een zon door een dik zwart wolkendek de tederheid van Elisabeth voor de jonge vrouw te- voorschijn. Dan stromen de tranen uit haar ogen omdat er bij Catharina een kies getrokken moet worden, dan troost ze de huilende vrouw omdat Peter onrechtmatig tegen haar is uit- gevaren, een andere keer plakt ze een paar schoonheidsmoesjes op de onopgemaakte wangen. Toen Catharina tien jaar geleden naar Rusland kwam om met Peter te trouwen, stond Elisabeth een wonder- schone idylle voor ogen: Zij, die niet getrouwd was om haar onafhankelijk- heid te bewaren, de kinderloze die al- leen voor haar grillen en hartstochten leefde, had een eeuwig ongestild ver- langen naar die andere levensvorm die haar ontzegd zou blijven naar een normaal gezin. Ze schepte altijd welbehagen in een gelukkig echtpaar en van kinderen hield ze boven alles. Ook wist ze dat de staat gegrondvest is op gezinnen en dat een voorbeeldig gezinsleven van het opperste huis de onderdanen verblijdt en de troon ver- stevigt. (Wordt vervolgd) i ...w..ww.v«\\\,\>,\v\\\w*v\\W»»v,v"" -""I.t. 91 Na een overnachting in het tentenkamp der Zlass- stam, bestijgen de reizigers vroeg in de ochtend opnieuw hun kamelen. Het gezelschap is uitgebreid met Otto, de dikke scheepskok, die, scheef wegge- zakt op de bultige rug van zijn rijdier, de ene ver- wensing na de andere slaakt. Zelfs Arams verze- kering, dat ze bij elke stap dichter de zee naderen, kan de dikkerd niet verzoenen met de ongemakken van de woestijnreis. „Nog twee dagen, en wij zijn aan de kust", zegt een der gidsen, als de reizigers 's avonds met verstijfde ledematen uit het zadel klimmen. „Dat is dan twee dagen te veel, „foetert Otto, zijn pijnlijke rug betastend. „Wij blijven hier beneden bij de kamelen, Effendi Aram", zegt de gids. „De kans, dat hier rovers rondzwerven is maar klein, maar men kan nooit weten.... Gij kunt beter een slaapplaats tussen de rotsen zoeken, daar bent u beschut voor de nachtwind". „Uitstekend", zegt Aram. „Deze man blijft bij jullie." Hij wijst op Ares, die geërgerd de schouders ophaalt. „Hou hem goed in het oog!" Die nacht, als Ambre, Otto en Aram reeds enke- le uren diep in slaap zijn, klinkt langs de rotsen een zwakke kreet. Geschrokken veert Aram op van zijn rustplaats en luistert gespannen V/vz MOCO 0 Dinsdagmorgen is de benoeming af gekomen van mej. mr. A. L. G. Ro sier, griffier van de kantongerechten in Leeuwarden, Sneek, Heerenveen en Beesterzwaag, tot kantonrechter in Sneek. Zij zou daarmee de eerste vrou welijke kantonrechter in Nederland zijn. Ds. K. J. Schaafsma is, in verband met het overlijden van ds. H. W. H. van Andel, vervroegd in dienst getre den als actuaris van de generale synode van de Gereformeerde kerken. Ds. Schaafsma was al benoemd tot opvol ger van ds. Van Andel. Hij zou diens functie per 1 januari 1967 overnemen. 0 Dr. L. Schuurman, predikant van de gereformeerde kerk van Voorburg, is benoemd tot docent voor de theolo gische opleiding van de Iglesias Refor- madas en la Argentina. Deze kerkge meenschap, die is ontstaan uit de Ne derlandse emigratie naar Argentinië, be hoorde tot voor enkele jaren tot het kerkverband van de Gereformeerde Ker ken in ons land, maar is nu zelfstan dig. 0 Tot medisch adviseur van de natio nale federatie Het Wit-Gele Kruis in Utrecht is benoemd de heer J. H. Lucas Luyckx, arts in 's-Herenhoek op Zuid-Beveland, die zich inmiddels in Utrecht heeft gevestigd. 0 De Overijsselse Staten hebben be noemd tot directeur van de Provin ciale Planologische Dienst de heer W. A. S. van Meel uit Den Bosch. Hij zal de plaats innemen van prof. ir. A. Kraayenhagen, die is overleden. De heer Van Meel is op het ogenblik werk zaam als adjunct-directeur van de Pro vinciale planologische Dienst van Noord- Brabant. 0 De Provinciale Staten van Overys- sel hebben ir. H. Wieringa be noemd tot hoofd-ingenieur van de Pro vinciale Waterstaat. Hij volgt als zoda nig ir. A. C. H. Toet op, die binnenkort met pensioen gaat. De heer Wieringa. die 42 jaar oud is, is op het ogenblik bij Rijkswaterstaat werkzaam als hoofd van het arrondissement Vlissingen van de directie Zeeland. 0 Bij K.B. is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank het Utrecht mr. D. B. A. Wisselink., ad ministrateur bij het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, te vens rechter-plaatsvervanger in de ge noemde rechtbank. 0 De Amerikaanse ambassadeur in Nederland de heer William R. Ty ler, heeft vandaag de Pieter Stuyve- sant pryzen uitgereikt aan een aantal Nederlanders, die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor de versterking van de vriendschappelijke Nederlands-Amerikaanse betrekkingen, met name op het gebied van handel en industrie. Voor de eerste maal is een buitengewone Pieter Stuyvesantprijs toe gekend, en wel aan prins Bernhard. De andere Nederlanders, die dit jaar de onderscheiding ontvingen, zijn ir. F. J. Philips, president van N.V. Philips Gloeilampenfabrieken in Eindhoven, de heer G. F. Dalenoord, voorzitter van de raad van commissarissen van de Koninklijke Scholten-Honing in Foxhol (Gr.) en mr. B. ter Haar, president-di recteur van Thomassen en Drijver Ver- blifa N.V. te Deventer. 0 De heer J. Fentener van Vlissingen heeft namens het bestuur van de Stichting S.A.Z.U. Roosje een roosje uitgereikt aan mej. K. W. Haveman, verpleegster in het academisch zieken huis in Utrecht. Dit gouden ereteken wordt jaarlijks toegekend aan personen, die zich in het bijzonder hebben on derscheiden bij de theoretische en prak tische opleiding in de verpleging onder auspiciën van de Stichting Academisch Ziekenhuis Utrecht. 0 In een rusthuis in Den Haag is op 89-jarige leeftijd overleden mevrouw J. Maste-Rawie, oud-stafofficier van het Nederlandse Leger des Heils. Mevrouw Maste-Rawie heeft het leger in totaal zeventig jaar gediend. In 1921 trad zij met haar echtgenoot uit het internatio nale Leger des Heils. In Nederland werd zij de „Legermoeder" genoemd. Kleine vaart: Anne Christina: 23 te Marseille; Ar gonaut: pass 23 Tuskarr Rocks nr Wa terford; Hoorneboeg: pass 22 Brunsbüt- tel nr Amsterdam; Noordborg: 22 te Delfzijl; Steenbergen: 23 te Le Havre; Vlistborg: pass 22 Brunsbüttel nr Domsjoe; Voorwaarts: pass 23 Schier monnikoog nr Gefle. Grote vaart: Aagtekerk: 22 te Amsterdam; Acila: 21 te Rotterdam; Aegis: 23 te Antwer pen; Alkmaar: 22 60 mijl wnw Den Hel der nr Oslo; Alnitak: 22 250 mijl o Doha nr Doha; Amstelhoek: pass 22 Suezka- naal nr Aden; Balticborg: pass 22 Ska- gen nr Sarpsborg: Blitar: 22 te Amster- dan; Cinulia: 22 vn Curagao nr Punta Cardon; Gaasterdqk: 22 460 mijl o Kp Race nr Rotterdam; Gooiland: 22 vn Bremen nr. Amsterdam; Kara: 23 vn Rotterdam nr Hamburg: Karimun: 22 90 myl w Mekka nr Suez; Konings- waard: 22 170 mijl zo Kp Hatteras nr New York; Krebsia: 22 190 mijl no Bonaire nr Rotterdam; Ladon: 22 te New York; Langkoeas: 22 te Port Said; Limburg: 23 te Alleppey; Mainlloyd: 22 275 myi ozo Shanghai nr Hongkonk; Medon: 22 te Amsterdam; Mississippi- lloyd: 22 vn Khorramshahr nr Bushire; Musilloyd: pass 22 Cuba nr New Or leans; Oostkerk: 23 te Rotterdam; Par thenon: 23 te Georgetown; Proveniers singel: 22 50 mijl z Halifax nr New York; Randfontein: 23- te Rotterdam; Rondo: 24 te Bremerhaven; Schouwen: 21 te Newcastle; Sepia: pass 22 Philip- peville nr Thameshaven; Sloterkerk: 22 te Rotterdam; Solon: 22 175 mijl zw Havana nr Mobile; Straat Freetown: 23 te Lagos; Tero: 22 vn Montreal nr New York; Utrecht: 24 te Detroit; Vi- trea: 23 te Geelong; Vlist: 19 te Shimo- neseki; Zaankerk: 21 te Beira. Musea. De kleurenplaten trokken van de stichting Kunstbezit" die voor de gelijknamige radio- en televisiclessen zorgt. Ze wor den gekozen uit de kleurenplaten, die de abonnees op Openbaar Kunstbezit ontvangen. De Spoorwegen zijn in 1930 begon nen met het aanbrengen van foto's in de rijtuigen. Estetische adviseurs kwa men er niet aan te pas. De foto's wer den gemaakt door medewerkers van de afdeling propaganda, amateurs dus. De foto's zaten in houten lijstjes. Dat heeft geduurd tot 1940. Toen kwamen de metalen lijstjes. Het duurde tot het nieuwe materieel, dat in 1964 in ge bruik werd genomen, dat twee binnen huisarchitecten zich met de keuze en het plaatsen van foto's gingen bezig houden. Toen werden ook erkende kunstfotografen ingeschakeld. De laat ste jaren zijn weliswaar enkele trein stellen opgesierd met reprodukties van kunstwerken, maar dat is alleen ge beurd in de diesel-elektrische stellen, de blauwe engel, en het betreft uitslui tend kunstwerken uit het bezit van het Museum Boymans te Rotterdam. In de loop van de komende jaren zullen de kleurenreprodukties algemeen wor den. Medio december worden de eer ste platen aangebracht. Heeft de actie succes, dan worden per jaar duizend rijtuigen met de reprodukties van openbaar kunstbezit opgesierd. Er is lang geëxperimenteerd met de uitvoering van de nieuwe wandversie ring. Ze moeten namelijk tegen sterke chemische middelen kunnen, waarmee de rijtuigen worden schoon gemaakt. De reprodukties worden achter glas op een wandpaneel geperst. Naast de foto's staat opgegeven welk schilderij of kunstvoorwerp is afgebeeld en waar het zich bevindt. Tevens staat de naam van openbaar kunstbezit ver meld. Voor degenen onder de half mil joen treinreizigers per dag die wel be langstelling hebben voor schoonheid, mits het die van zichzelf is, wordt naast de reprodukties een spiegel ge monteerd. Ned. Herv. kerk: Beroepen: te Eibergen (vac. H. Gor- deau): T. Veenstra te Ave<reest: te Oost- zaan (toez.): P. L. M. Sterrenburghs te Broek op Langendijk. Aangenomen: naar Ede (vac. I. Schip per) (toez.): G. Spilt te Utrecht. Bedankt: voor Wieringermeer, wijkge- meente Middenmeer (toez.): G. J. F. Versteegh te OudwoudeWestergeest; voor Oude-Tonge: G. van Estrik te Ge- nemuiden. Geref. kerken: Beroepen: te Wierden (Ov.): W. A. Krijger te Sehiedam; te Tiel: P. S. Veldhuizen te 't Harde. Geref. kerken (vrygem.): Bedsnkt: voor Pernis: J. de Feyter te Berkum. Chr. geref. kerken: Beroepen: te 's-Gravenhage-West: A. Hilbers te Zwolle. bij uw bakker (Advertentie) Brandend maagzuur? helpen direkt! AMSTERDAM Tijdens een pers conferentie van de Stichting Openbaar Kunstbezit heeft de voorzitter dr. A. B. de Vries, meegedeeld dat de belang stelling voor de radio- en tv-program- ma's steeds groeiende is, niet alleen ln Nederland maar ook in het buitenland. In 1966 heeft de stichting 110.000 „cursisten" ingeschreven. Met de BBC in Engeland is een overeenkomst geslo ten voor de overname van een of meer uitzendingen van de stichting. Voorts zijn er «onderhandelingen gaande met Hongarije, Zwitserland, Zweden en Frankrijk. De kijkdichtheid voor het programma van openbaar kunstbezit is in Neder land 25%, een cyfer dat het bestuur redelijk goed noemde. Het waarde ringscijfer is zelfs stijgende. 'Ook dit jaar stelt de stichting, daar toe in staat gesteld door bescheiden ex ploitatieoverschotten, enige honderden door haar aangekochte kunstwerken van levende Nederlandse kunstenaars beschikbaar voor verloting onder de abonnees. In de afgelopen tien jaren van haar bestaan heeft Openbaar Kunstbezit f 300.000 voor dit doel ter be schikking gesteld om de belangstelling van de Nederlander voor de hedendaag se kunst te stimuleren. Acteur Carol Linssen, verbonden aan „Theater", heeft gisteravond het twee de AVRO-concours voor jonge beroeps artiesten gewonnen. Hij kreeg 750 gul den. Het is niet de eerste onderschei ding die hij in zijn nog slechts enkele jaren oude carrière heeft gekregen. Hij kwam de toneelschool al af met een prijs. Tweede werd Els van Rooden van de toneelgroep „Centrum", Ook zij heeft, nu drie jaar geleden, eindexamen ge daan waarvoor zij een extra onder scheiding kreeg. Nu mocht ze 650 gul den incasseren. Jeroen Krabbe, eveneens van Cen trum, was derde met 300 gulden, Aart Staartjes van Studio vierde met 200 gulden en Thea Coster van de Neder landse Comedie vijfde met 100 gul den. HILVERSUM 18.10 Sportrubr. 18.30 Voor de twinti gers. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radio krant. 19.30 KI. gr. muz. 19.45 Op de man af, praatje. 18.50 Stereo: Lichte gr. muz. 20.10 De familie Leenhouts, hoorspel (deel 7). 20.35 Samen uit, sa men thuis: steravondpr. 22.00 Lichte gr. muz. 22.15 Wijd als de wereld: in ternationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 22.30 Nws. 22.40 Boek- bespr. 22.45 Kerkorgelconcert: klassie ke muz. 23.15 Hedendaagse muz. 23.45* Stereo: Weens kwintet: amusements- muz. (gr). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de KVP. Kaarten op tafel. Een uit zending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Stereo: Lich te orkestmuz .en zangsolist. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief. 19.05 KI. vrouwenfig. (IV): kl. kamer- muz. IKOR: 19.30 Jehova's uitvaart, gespr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Radio kamerork. en solist: kl. en mo derne muz. 20.55 Stereo: Koorzang: mo derne gew. muz. 21.30 Een droevige gesch., hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Nieuwe gr. pl. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws. in 't kort. 19.01 Pi- po de Clown. 19.05 De Verrekijker: in tern. jeugdjournaal. 19.15 Reg. journ. 19.35 Mensen in de sport: doc.-inform. progr. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 At tentie. 20.45 Een stuk van jezelf, thriller. 21.50 Later is te laat! docum. (deel 1). 22.35 Spirituals, gez. door spi- ritualgroep uit 's Gravezande. NTS: 22.40 Journaal. 22.45 Pauze. 23.00.23.30 Teleac: Gepr. instructie in de praktijk (Bedrijfsprogr.). (Herh. van maandag 21 nov. 1966). NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.01 Mogul, TV-film. 20.50 Achter het nws. 21.15 De graaf van Monte Christo, TV- feuilleton (slot). 21.40 Presentatie van actuele muz. (II). NTS: 22.15-22.20 Journaal. richten en lichte muz. 13.30 Stereo: Amus.muz. (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.25 Stereo: Mod. orkestmuz. (gr.). 15.10 Voordracht. 15.30 Voor oudere luisteraars. 16.30 Pianorecital: klassie ke muz. 17.05 Lichte orkestmuz. (gr.). 17.30 Militair concert (gr.). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 9.00 Stereo: Klass. kamermuz. (gr.). 10.00 School radio. 10.20 Lichte gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Fragmenten uit de opera I pagliacci (gr.). 12.00 Dubbel gebakken: licht mu- ziekprogr. (opn.). 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorlich ting: Voor de landbouw. 12.40 Sportpa- rade. 13.00 Nws. 13.10 Journ. en beurs berichten. 13.30 Stereo: Hoorn en pia no: klass. en mod. muz. 14.00 Bari, de stad van Sinterklaas, lezing. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: ge var. progr. VPRO: 15.30 Thuis, progr. voor thuis zittenden. 16.00 Nws. 16.02 Salzburger Festspiele 1966 (opn.): klass. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Licht platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoekprogr. (11.00 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Buiten lands persoverz. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Buitenlands persoverz. 13.05 Gevar. platenprogram- ma. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenland se pers. 14.05 Lichte gr.muz. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. 15.00 Nws. 16.02 Oude gr.pl. 16.30 Licht gevar. mu- ziekprogr. (gr.). 17.00 Nws. 17.02 Actua liteiten. 17.05-18.00 Pop-Party. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-be- richten. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Licht orkest. 7.30 Nws. 7.32 Stereo: Pia noduo: lichte muz. 7.40 Radiokr. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Klass. gr.muz. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Lichte gr.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: actualiteiten, reportages, be- DONDERDAG, 24 NOVEMBER 1966. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (v. giste ren). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Filmrep. over de Hugenoten in Frankrijk. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Act. kr. 16.40 Nws. 16.45 Kinderpr. 17.05 Kinderprogr. 17.35 Kinderpr. 18.00 Nws. (Reg. progr. NDR: 18.05 Kookpr. 18.30 Journaal. 19.10 Noordelijke dieren. 19.40 Frank rijk door Duitse ogen gezien). 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 La Co- rozza d'Ore, Frans-Italiaanse speel film. 21.50 Filmrep. uit Afrika. 22.35 Journaal en weeroverz., commentaren. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kort TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Musical. Aansl. Nws. 21.30 Liefdadigheidsbazaar. 21.45 Jour nalisten vragen - politici antwoorden. 22.45 Nws., weerber. en thema's van de dag.

De Vallei | 1966 | | pagina 2