HUNTER OCB-werk in Veenendaal draait voor 't tiende jaar C.H.-kiesvereniging verhoogt contributie Werktijdverkorting bij tr ico t agebedr ij f Universele eredienst behandelt in lezing Eigen gebouw helpt bij kostenbestrij ding Wie vindt de fout in deze foto? L MARKTBERICHTEN Overwinning van Damclub Ederveen Dames BoersVan de Lest graaf en Slinkman: We willen graag nog meer bejaarden Dame viel door hond Chauffeuse in het nauw Wie won mixer Oud-papier-aetie „Ons Genoegen" Bazaar voor „Bartimeus" Turnen voor diploma Groene Kruis huldigde bestuursleden Vrachtwagen uit (Ie koers CBB nam afscheid van L. R. A. Ester DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 menlijk weggebracht. Daar wordt dan een uitgaansdagje van gemaakt. Zo bracht men dit jaar een bezoek aan de Groesbeekse Tehuizen. Men kan tegenwoordig gratis de be jaarden een schat aan ontspanning bieden, dat verkregen wordt doordat men eigen inkomsten heeft uit de ver huur van het OCB-gebouw voor brui loften, allerlei vergaderingen en uit de opbrengst van de jaarlijkse collectie. Het beheer van het OCB-gebouw is volkomen interkerkelijk. Vrijwel alle protestantse kerken en de rooms-katholieke kerk zijn in het bestuur vertegenwoordigd, evenals een afgevaardigde van een buitenkerkelij ke organisatie. Ook de bezoekers vor men een gemêleerd gezelschap. Alleen op de dinsdagmiddagen zijn de dames van het comité aanwezig. De andere dagen zorgt de concierge dat het de heren en de eventuele da mes aan niets ontbreekt. Toch is het werk van de dames niet met die ene middag in de week afgelopen. Bijna iedere week moeten ze nog bezoeken afleggen, omdat men iedere keer als een van de leden van de damesclub verjaart gaat feliciteren, evenals bij huwelijksjubilea en dergelijke. Ook wordt er veel aan ziekenbezoek gedaan en brengt men condoleantiebe- zoeken. Het is op die manier een tijd rovende bezigheid voor de dames, maar ze verzekeren, dat ze het altijd met groot plezier doen. De slotopmerking van de dames: „We willen hier graag nog veel meer bejaarden hebben". FILTER AMERICAN VEENENDAAL Mevrouw H. J. H. S. uit Rhenen reeds dindagmorgen per bromfiets over de Spoorlaan. toen er plotseling een hond voor de wielen liep. Mevrouw H. kwam ten val, waarbij haar kleding schade opliep. De hond, een soort herder nam de benen. De politie stelt een onderzoek in. VEENENDAAL Dinsdagavond is in een bestuursvergadering van de af deling Veenendaal van het Groene Kruis officieel afscheid genomen van de in mei afgetreden bestuursleden. Men heeft deze afscheidsbijeenkomst vastgesteld, zo werd meegedeeld, om dat hieraan op de ledenvergadering niet die aandacht besteed was, die be stuursleden met een staat van dienst van ongeveer 20 jaar toekomt. De huidige voorzitter, de arts de heer H. E. G. Pilon, sprak de schei denden, de heren J. H. Kets, F. H. van Schuppen en W. J. Schoemaker respectievelijk 22, 18, en 23 jaar be stuurslid alsmede de heer Schot toe. Hij betreurde het, dat een traditie ver broken werd, want de vaders van de heren Kets, Van Schuppen en Schoe maker hadden vanaf de begintijd van het bestuur van het Groene Kruis deel uitgemaakt. Deze traditionele band met die families is nu verbroken. Als afscheidscadeau overhandigde hij de oud-bestuurders een boeken- of platen- bon. VEENENDAAL Omstreeks het middaguur deed zich gisteren een onge luk voor op de hoek van de Klaas Ka terstraat/Patrimoniumlaan waarbij drie auto's betrokken waren. De heer J. H. uit Veenendaal wilde met zijn trekker met oplegger linksaf vanuit de Patrimoniumlaan de Klaas Katerstraat inrijden. Waarschijnlijk nam hij de bocht wat te kort, waardoor mevr. v. L.-P. in moeilijkheden kwam. Om een aanrijding met de grote vracht- combinatie te voorkomen zette zij haar personenauto achteruit, met het gevolg dat zij tegen de personenauto van de heer K. uit Arnhem aanreed. Beide per sonenauto's liepen schade op. VEENENDAAL Tijdens de in het NW-gebouw gehouden vogeltentoonstel ling van de vereniging „De Gelderse Vallei" is er een verloting gehouden. De uitslag hiervan was: eerste prijs lot nr. 447, tweede prijs lot nr. 340, derde prijs lot nr. 849 en vierde prijs lot nr. 638. De tweede prijs, een handmixer is nog niet afgehaald. De gelukkige bezit ter van het waardevolle lot kan zich vervoegen bij firma Van de Weerd in de Beatrixstraat om tegen overlegging van het lot zijn prijs in ontvangst te De dames Slinkman, Van de Lustgraaf en Boers, die veel vrije tijd beschik baar stellen om de wekelijkse ont spanningsmiddag voor de Veenen daal se bejaarden te organiseren. AMERONGEN De muziekvereni ging „Ons Genoegen" zal zaterdagmid dag 26 november weer het oude papier ophalen. Men wordt verzocht het pa pier zoveel mogelijk gebundeld, tijdig klaar te zetten. AMERONGEN Het was een zeer ganimeerde CH-vergadering met een redelijk goede opkomst, die dinsdag avond werd gehouden in „Buitenlust" De voorzitter van de C.H.-kiesvereni ging, de heer K. G. Tiel richtte na het VEENENDAAL Een tiental vrouwelijke personeelsleden van N. V. J. Diepeveen en Zn., Tricotagebedrijf in De Klomp is een werktijdverkorting aangezegd, die tweeënhalve dag per week omvat. De heer J. C. Havinga, districtsbestuurder van Unitas, deelde mee, dat er in overleg met de vak bonden een alleszins redelijke regeling is opgesteld, waarbij de betrokken personeelsleden geen financiële schade ondervinden, omdat de wachtgelduit kering aangevuld zal worden tot 100 procent van het netto-loon. De reden van de werktijdverkorting moet gezocht worden in de verschui ving van het seizoen, leder jaar omstreeks deze tijd wordt er op een nieuwe collectie overgegaan in dit bedrijf, maar dit jaar brengt het extra moeilijkhe den mee uitsluitend in de personeelssfeer. Over ongeveer zes weken zal de omschakeling een feit zijn en zijn de moeilijkheden opgelost. Volgens de heer Havinga is er geen enkele reden voor verontrusting, omdat het bedrijf in wezen volkomen gezond is. openen der vergadering, speciaal het woord totde heer Ch. Brinkman, die de C.H. 20 jaar lang in de raad heeft vertegenwoordigd en nu wegens drukke werkzaamheden dit raadslidmaatschap moest neerleggen. Hartelijk dankte de voorzitter, de heer Brinkman namens de kiesvereni ging en bood hem een boekwerk aan over het leven van de onlangs overle den dr. Tilanus. Vervolgens kwam de financiële situ atie van de vereniging aan de orde. De ze staat er niet erg best voor in ver band met verhoogde verplichte afdracht aan het hoofdbestuur en de hoge onkos ten tijdens de laatste verkiezingen. Met algemene stemmen werd besloten dat verhoging van contributie met ingang van 1967 zal moeten plaats vinden ter wijl de leden werden opgewekt naar vermogen de kiesvereniging financieel te blijven steunen. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de heer E. Blaauwendraat, die zich niet herkiesbaar stelde en de heer K. G. Tiel. Eveneens waren 2 bestuurs- plaatsen opengevallen door het vertrek I van de heren Beumer en Van Oeveren. Als Overbergs bestuurslid werd geko zen de heer G. Davelaar en als Ame- rongse bestuursleden de heren K. G. Tiel, A. A. van Doorn en H. de Groot jr. Allen namen hun benoeming aan. nemen. Scherpenzeel, 23 november Eier markt: Aanvoer 900.000. Prijzen henne- eieren f 12f 16 en kippeëieren f 16,75- f 17.75 per 100 stuks. Handel redelijk. Varkensmarkt: 91 biggen f 73f 80 en 6 zeugen f 375f 525 per stuk. Handel matig. ining voor de tijd van twee jaar aan vaard heeft. Het dagelijks bestuur van de CBB is met een aantal vice-leden uitgebreid. Het bestaat nu, naast de heer Havin ga uit de heren Berkhuizen als eerste secretaris, Bijl als eerste penningmees ter, Oosterweerd tweede voorzitter en Schuit tweede secretaris. De als twee de penningmeester gekozene heeft deze benoeming nog niet aanvaard, zodat men bekendmaking van deze naam prematuur achtte. Het bestuur van de CBB hoopt door deze uitbreiding van het dagelijks be stuur de taken, die het vervullen moet op het terrein van het sociaal fonds „Draagt Elkanders Lasten" en de Spaarbank Protestants Nederland, be ter te kunnen uitvoeren. Ook de ande re werkzaamheden zullen nu een nog ruimere aandacht kunnen krijgen. VEENENDAAL Mejuffrouw R. H. Klaassen hield gisteravond in de boven zaal van hotel Vonk een lezing over het Soefisme. Uit deze lezing werd duidelijk, wat het Soefisme in grote lijnen inhoudt, terwijl zij aan het eind van haar le zing enkele activiteiten van de beweging opsomde. In het woord Soefi ligt, volgens spreekster besloten het woord Safa, van Per zische oorsprong, dat zuiverheid betekent en het Griekse Sophia, dat wijsheid is. Het Soefisme is nooit eigendom van enig ras of godsdienst geweest. Ook de groe pering in de Islam, die men met Soefisme aanduidt, is niet geheel, wat men er nv: onder verstaat. Het Soefisme is in feite een universele godsdienst, waarin de we reldideeën over God zijn samengevoegd. VEENENDAAL In 1956 begon de afdeling Veenendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond, voornamelijk in de persoon van mevrouw Meier, een werk, dat nog steeds in de belangstelling staat, namelijk het ontspannings werk voor de bejaarden, dat toen opgezet werd in gebouw „Eltheto". Nu tien jaar later beschikt men voor dit werk over een eigen gebouw, heeft men een speciale kas om de activiteiten te financieren en kan men de bejaarden dage lijks een gezellige middag bieden. We hadden een gesprek met het drietal dames, dat thans de dagelijkse gang van zaken regelt. Het zijn de dames A. Boers, D. Slinkman en T. van de L^ust- graaf. Heden, donderdag VEENENDAAL Willibrordkerk, 20 uur: Zonde en boete, wet en geweten. AMERONGEN Dorpshuis, 20 uur: Gemeenteavond Ne derlandse Hervormde Kerk. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal19.30 uur: „Jailhouse Rock". Morgen, vrydag BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal. 19.30 uur: ^iaiUiouisa Rock". VEENENDAAL Duizenden witte en gele lichtjes flonkeren avond aan avond in Veenendaals centrum. Evenals vorig jaar heeft de commissie uit de winkeliersver eniging „Handel en Nijverheid", die zich belast met het „gezellig aan kleden" van de Hoofdstraat en om geving tientallen lichtmasten laten Mej. Klaassen stelde het zo voor: het Alwezen is vergelijkbaar met de zon. De stralen van deze zon zijn de mogelijkheden om de diepere achter grond van de dingen kenbaar te ma ken. Zij zijn alle een deel van deze zon. zo is ook alles een deel van het Alwe zen. Hoe dichter men bij het Alwezer staat, hoe beter men de ander kan be grijpen, zoals ook de stralen van de zon steeds dichter bij elkaar staan, als men dichter bij dit hemellichaam is. De Soefi's zien alle grote geestelijk* leiders van de wereldgeschiedenis ge lijkwaardig. Zo ook de godsdiensten. Volgens hen zijn alle godsdiensten ir. wezen gelijk en zijn de leiders, als Mo- zes, Christus, Mohammed en Boeddha „grote zielen", die de bedoeling van God op aarde gebracht hebben, toen zijn bedoelingen steeds minder verstaar werden. Als de volgende leider kwam werd dat veroorzaakt, doordat de volge lingen van de vorige niet voldoende he universele van de godsdienst meer er kenden. Steeds als er dogma's ontstaar raakt het wezen van de godsdienst o de achtergrond. Zij vertelde aan het eind iets over d universele erediensten, die de soefibe weging houdt. In de zaal ziet men eei altaar met daarop een geel (de kleu van het soefisme) kleed. Op dit kleei is een voorstelling geborduurd, bestaar. de uit een gevleugeld hart met daari: een ster en de maansikkel. De betekenis: het hart, dat ontvan lijk is, is bevrijd. Boven op het altaü brandt een licht, dat het godsoog vei beeldt. Hiervoor staan 7 kaarsen, die d 6 grote wereldgodsdiensten beduidt', plus de weg, die onbekenden gaan o. tot God te komen. Deze symboliek k; rakteriseert het wezen van het soefi: me. Vooral, omdat er ook op het altay de boeken liggen, die bij deze godsdier sten horen, als de bijbel en de korar Na afloop van haar lezing ontstond e een discussie, waarin enkele van haa: uitspraken nog wat nader uitgewerkt werden. AMERONGEN De Ned. Chr. Vrou wenbond houdt op 1 december een bf zaar ten bate van Bartimeüs te Zeis Dit Blindeninstituut bestaat 50 jaar er bestaan plannen voor een nieuw j. bouw te Doorn voor dubbel gehar capte kinderen. Gehoopt wordt, dat len naar deze bazaar zullen komen. AMERONGEN Op dinsdagavond 29 november worden door de Sportver eniging „Amerongen" weer vaardig- heidsproeven turnen gehouden en wel voor de groepen dames, meisjes en jongens. De puntenbeoordeling geschiedt door afgevaardigden van de Stichtse Turnkring. Bij een voldoende aantal punten worden de oefeningen met een diploma gehonoreerd. In 1956 begon men in Eltheto met ontspanningsmiddagen, die voorname lijk bestonden uit een handwerkclubje voor tiames en de mogelijkheid tot le zen of een spelletje doen voor de he ren. Iedere bijeenkomst was er een lid van de NCVB aanwezig, om thee in te schenken. De accommodatie in „Eltheto" was eigenlijk voor dit werk niet geheel ge schikt, en daarom werd er uitgezien naar een andere ruimte, die uiteinde lijk gevonden werd in het zelf bouwen van wat men nu kent als het OCB-ge bouw. In dit gebouw is het werk direct op grotere schaal aangepakt. Iedere mid dag is er een soort „Sociëteit", waar van vooral door de heren gebruik wordt gemaakt. Men kan er biljarten, kaarten, lezen, dammen en wat al niet meer. Voor de som van f 0,05 een vooroorlogse prijs wordt er een kopje thee geserveerd en verder is alles gratis. Toen bleek, dat de soos-middagen voornamelijk door heren werden be zocht, heeft men de speciale „gemeng de" ontspanningsmiddagen in het le ven geroepen. Iedere dinsdag wordt er nu een middag verzorgd, nu eens met 'n spreker dan weer met dia's of Geveltjes van Veenendaal in St.-Nicolaas-prijsvraag T"|it is onze tweede foto in de serie „Geveltjes van Veenendaal". Wie vindt in deze foto de fout? Er komen nog zeven foto's, die samen met de twee voorgaande onze Sint-Nicolaas-prijsvraag vormen. Het enige wat onze lezers te doer hebben, is de fouten in de foto's op te zoeken, die genummerd op een brief kaart in te vullen en de briefkaart vóór 7 december op te sturen naai de Redactie van De Vallei, Prins Bernhardlaan 28 te Veenendaal. Voor de beste oplossingen zijn acht prijzen beschikbaar: een prijs van f 50, twee prijzen van f 25,en vijf van f 10,Als er eens een moeilijke foto tussendoor loopt, de moed niet opge ven! Tot morgen voor de derde foto. ELST Dinsdag vond op de Elster- straatweg te Eist een aanrijding plaats. Langs de weg stond een grote vracht wagen met aanhanger geparkeerd. Op een gegeven moment kwam er eveneens 'n vrachtwagen uit de richting Rhenen welke deze wagen passeerde. Tevens kwam er een vrachtwagen uit de ande re richting. Deze zag plotseling, dat de weg was versperd. De chauffeur rem de krachtig doch kon niet voorkomen, dat de wagen begon te glijden en te-' recht kwam tegen een uitstekend muur tje van een woonhuis. Gelukkig bleef de schade beperkt tot het materieel. VEENENDAAL De plaatselijke Christelijke Besturen Bond (CBB) heeft dinsdag in een vergadering afscheid genomen van zijn voorzitter, de heer L. R. A. Ester, die wegens zijn vertrek naar Utrecht voor deze functie moest bedanken. Tot zijn opvolger is de dis trictsbestuurder van „Unitas" de heer J.C. Havinga gekozen, die zijn benoe- aanbrengen om aan de Si'nt-Nico- laasactie wat meer cachet te geven. SLIJK EWIJK Dinsdagavond s. eelde de damclub Ederveen haar bondscompetitiewedstrijd tegen dam club D.J.Z. II Hoewel de spelers laat in Slijk Ewijk aankwamen, boekten ze snel een overwinning. Het werd tenslotte een 6-14 overwin ning voor Ederveen. De uitslagen wa ren: D. Jansen - G. Heerdt 2-0; Th. de Bruin - A. v. Hunnik 0-2; A. Math)js- sen - S. Vierwinden 0-2; D. Paul Wzn - J. Boeve 0-2; J. Elings A. Wegen 0-2; R .Derksen - T. Boer 2-0; C. Paul - B. Post 0-2; G. Mathijssen - B. v. Beek 0-2; Reglementair - Reglementair 2-2. De onderlinge competitie werd maandagavond voortgezet; de uitsla gen hiervan waren: G. Heardt - G. Vlastuin 1-1; B. Post - G. J. Dikkenberg 1-1; F. Middelman - W. v. Veldhuizen 0-2; L. v. Jiel - A. v. Hunnik 2-0; B. v. Beek - J. Lager- weij 2-0; S. Vierwinden - E. Hendriks 2-0; W. Veldhuizen - J. de Koning 0-2; B. v. Beek - E. Hendriks 2-0. of filmen en ook wel eens een caba retgroep of iets dergelijks. Viermaal per jaar houdt men een zogenaamde „grote bijeenkomst". Dit zijn onder meer de kerstwijding en de paaswijding. Eerstgenoemde wordt meestal door zo'n vierhonderd bejaar den bezocht. Het normale bezoekers aantal op de dinsdagmiddagen ligt rond de zeventig. Voor de dames heeft men in de klei ne zaal van het gebouw een hand werkclubje opgericht, waar voor te huizen en inrichtingen veel nuttiger vervaardigd wordt. Men zamelt ook gedragen kleding in en eenmaal per jaar wordt dit door alle leden geza- 0 VEENENDAAL De gehandicapte 42-jarige vrijgezel C. Beyer leverde een unieke prestatie door na tweemaal examen te doen zijn rijbewijs te halen; een prestatie omdat „Cees" Beyer doof stom is. Daar hij niet op geluiden reageert gaat het rijden bij hem helemaal op het voe len van de trillingen welke de motor maakt, en het kijken naar de snelheids meter. Bovendien is hij gewend zijn ogen intensiever te gebruiken dan andere men sen. Zijn instructeur begon hem les te ge ven nadat hij van de geneeskundige dienst had vernomen, dat van deze kant geen bezwaar bestond. In dertig lessen was Cees klaar voor het examen, waarvoor hij de eerste keer zakte doordat hij een examinator, die kwam vragen of hij al klaar was met z'n vragenlijst, niet begreep en de lijst in leverde waarop enkele vragen nog niet ingevuld waren. Op z'n pas gekochte wagen moet een extra zijspiegel zijn aangebracht hetgeen op z'n rijbewijs is aangetekend. Op de foto Cees Beyer achter het stuur met z'n instructeur naast hem.

De Vallei | 1966 | | pagina 3