Schapen „lammen" nu ook in november PREMIE SPAARPLAN „James Bondbleek inbreker met stoute plannen te zijn Ml iele Woonwagenbewoners mogen nog tot april blijven Misdrijven in 1965 met 166.338 op recordhoogte Nieuwe bedragen van de sociale uitkeringen Sparen in spaarbewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. CITROENGENEVER Voorlichtingin de stal Land van fietsendieven 37 ontslagen bij confectiebedrijf Beroving van fabriek te Nieuw-Milligen verijdeld I CITROENBRANDEWIJN GEKORTWIEKT internationale allure... BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Drink uit of thuis die opwekken de Bootz Citroengenever. Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. f 9,20 per liter Fijnproevers vragen altijd naar Bootz Citróenbrandewijn. Vol van smaak, het beste wat u koopt: 1 f 7,90 per liter MAN IN HUIS Snoep verstandig eet n appel er is geen betere! Snoep verstandig eet 'n appel 0 Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben een commissie „Weten schappelijk Onderzoek" ingesteld, die opdracht heeft gekregen te rapporteren over „Overijssel als wenselijke en mo gelijke vestigingsplaats voor een in stelling van wetenschappelijk onder wijs". Snoep verstandig eet 'tl appel DONDERDAG 24 NOVEMBER 196 ADVERTENT 11 (Van een onzer verslaggevers) Helaas, een mooie mythe is voor- by. Niet langer zullen pasge boren lammetjek kunnen worden beschouwd als de typische voorbode van een nieuwe lente. Dat is de schuld van ir. D. Y. Schuurmans, die op het proefbedrijf van de fir ma Eng. Smit in het Friese dorp Veenwouden de heer Jaap de Haan wat met lichtknopjes liet toveren om negen schapen in een donkere schuur in de war te brengen om trent de tijd van het jaar, waar naar hun voortplantingsinstincten zich plegen te regelen. Nadat de negen schapen dit voorjaar hadden gelamd, werden zij al gauw „voor gelicht" dat het tijd werd zich an dermaal op te maken voor een ont moeting met de ram, die ook in het hok was. Zodoende zijn nu drie lammen gevangen van schapen, die in het voorjaar ook al jongen heb ben gehad. Het schaap staat nog dicht bij de natuur en de cyclus van bevruchting en geboorte past zich aan bij jaarge tijden. Het was eigenlijk een uitzon dering als jonge ramlammeren zich niet konden bedwingen. Die zorgden dan voor de „vroege lenteboden", waarvan de krantelezers altijd in ver rukking raken. Deskundigen waren vorig jaar nog van mening, dat schapen niet het ge hele jaar in een hok konden worden ondergebracht. Zij zouden er wat van krijgen. Ir. Schuurmans zette echter met de heer R. Smit een proef op. waarbij schapen in een schuur van 28 vierkante meter bleven. Een van de dieren bleek zo ziek te zijn dat het dood ging, doch de anderen leefden fleurig verder en brachten vijftien lammeren ter wereld, die door een boerin in Drente werden opgefokt met kunstmelk. Zij zijn nadien als zuig- lammeren naar de slager gegaan en als lekkernij naar Parijs gestuurd. Dat was trouwens de achtergrond van de proef, die ir. Schuurmans deed. Hij meende, dat het mogelijk moet zijn het gehele jaar zuiglamme- ren af te leveren. Die zouden hoge prijzen kunnen opbrengen, speciaal in de tijd van het jaar, wanneer deze normaal niet aan de markt komen. Aangezien schapen één keer in de twaalf maanden lammeren krijgen, terwijl de tijd van drachtigheid vijf maanden is, zou het moeten gelukken de periode van niet-drachtigheid van vijf maanden te verkorten tot twee. Uit de literatuur was ir. Schuurmans wel bekend dat dit met verandering van de daglichtinterval mogelijk was, terwijl hetzelfde resultaat ook zou kunnen worden bereikt met hormoon injecties. Op dit gebied heeft prof. dr. Th. Stegenga te Wageningen met suc ces proeven gedaan. Wanneer de heren Schuurmans en Smit hun proeven voortzetten, zullen zij dat waarschijnlijk doen in samenwerking met het Texels Scha penstamboek in Friesland. Zij zul len de behandeling van de schapen met licht dan niet voortzetten, maar eveneens overgaan tot hor moonbehandeling, die niet alleen eenvoudiger is, maar ook de moge lijkheid tot een veel grotere worp per schaap biedt. Worpen van vijf lammeren zullen dan, evenals bij het melkschaap nu reeds het geval is, niet tot de uitzonderingen beho ren. Wil men schapen eenmaal in de ze ven maanden laten lammen, dan moeten de lammeren zo gauw moge lijk bij de moeder vandaan en aan een „kunstmoeder" worden toever trouwd. Gebleken is inmiddels, dat schapen het hele jaar binnen kunnen blijven. De lammeren op het proefbedrijf te Veenwouden krijgen melk uit een soort kunstmoeder, die precies zo werkt als een koffieautomaat. Tel kens, wanneer een lam lust heeft om te zuigen aan de speen, kan het ver warmde melk krijgen. De automaat mengt dan melkpoeder (mager melkpoeder en plantaardig vet) met warm water. In het proefbedrijf zijn zij sedert de cember 1965 niet meer buiten ge weest. Dit was mogelijk dank zij een lattenrooster, waarop de dieren lopen. Schapen kunnen het ook stellen zon der saprijk voer. Zij krijgen hooi en stro, aangevuld met meelbrokken. Uiteraard hebben de dieren de be schikking over een drinkbak. Verder is het gelukt om met kunst melk veertien lammeren geschikt te maken voor de slagerij. Wacht men te lang, dan lukt het niet meer het lam aan de kunstspeen te krijgen. Tenslotte is het ook mogelijk geble ken de schapen eenmaal in de zeven maanden te laten werpen. De proef moest binnen worden ge daan, omdat intensief voor de scha penhouderij gebruikt land spoedig „schapenmoe" wordt, terwijl dieren in het land ook veel meer bloot staan een parasitaire ziekten. De proefscha- pen bleken besmet toen ze eind vorig jaar op stal kwamen. Ze hadden bij na alles: leverbot, longworm, luizen en teken, maar geen rotkreupel. Na twee maanden op stal te zijn geweest en tegen de ziekten te zijn behandeld, waren ze volkomen gezond. ADVERTENTIE PRISMAV^^M^/(ytHORLOGES DEN HAAG De steeds stijgende lijn van ter kennis van de politie ge komen misdrijven in Nederland (in 1955 nog 99.193) heeft over 1965 het cij fer 166.338 bereikt. De helft daarvan werd geregistreerd in gemeenten met 100.000 of meer inwoners. Diefstallen blijken van alle misdrijven de meest voorkomende te zijn: over 1965 106.152; in het rijwielland Nederland behoeft het geen verwondering te wekken, dat fietsen tot de populairste voorwerpen behoren, die worden „gepikt": in 1965 waren het er 26.189. f 4110— tot f 4254,- f 2892,— tot f 2994,- p.j. P-j- DEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft zich akkoord verklaard met het onlangs door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, gevraagde advies omtrent de volgende verhogingen per 1 ok tober 1966 van Socialeverzekeringsuitkeringen Algemene Ouderdomswet: gehuwden: ongehuwden: Algemene Weduwen- en Wezenwet: weduwe met kinderen: weduwe zonder kinderen: wezen tot 10 jaar: wezen van 10 tot 16 jaar: studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar: Interimwet Invaliditeitsrentetrekkers: Klasse A: Klasse B: Klasse C: Klasse D: Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen: eerste kind: tweede kind: Algemene Kinderbijslagwet: derde kind: vierde en vijfde kind: zesde en zevende kind: achtste en. volgende kind: f4110,— tot f4254,— p.j. f 2892,— tot f 2994.— p.j. f 906,— tot f 942,— p.j. f 1362,— tot f 1410,— p.j. f 1764,— tot f 1830,— p.j. f 5628,— tot f 5826,— p.j. f 4578,— tot f 4740,— p.j. f 3522,— tot f 3648.— p.j. f 2814,— tot f 2916,— p.j. f 90,48 tot f 95,16 p.kw. f 103,74 tot f 109,20 p.kw. f 103,74 tot f 109,20 p.kw. f 138,84 tot f 146,64 p.kw. f 155,22 tot f 163,80 p.kw. f 171,60 tot f 180,96 p.kw. Het desbetreffende Koninklijk Besluit is in voorbereiding. Deze C.B.S. cijfers worden gegeven in het informatiebulletin van het scha deverzekeringsbedrijf. De jaren 1957 1962 en 1964 blijken daaruit telkens krasse stijgingen van het aantal delic ten te hebben gegeven. Neemt het aan tal geregistreerde misdrijven elk jaar met ongeveer vierduizend toe, 1957 no teerde een stijging met 13.000, 1962 met 10.000 en 1964 met 13.500 ten op zichte van het voorgaande jaar. Voor wat de geregistreerde misda digheid betreft staat Amsterdam bo venaan, met 21.221 delicten in 1965. Daarna volgen de steden Rot terdam (18.345), Den Haag (13.148) Utrecht (6.937), Eindhoven (4.808), Groningen (4.589), Heerlen (3.411), Arnhem (2.729), Nijmegen (2.671), Til burg (2.470), Breda (2.351), Enschede (2.262), Apeldoorn (1.719) en Hilver sum (1.465). Per 1.000 inwoners was het aantal- misdrijven in 1956 het grootst in grote re steden als Groningen (30), het laagst in Hilversum (14). Per provin cie staan Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant in absolute cijfers van misdrijven bovenaan; Groningen, Drente, Friesland en Zeeland zijn de hekkesluiters. AMSTERDAM Naar wij vernemen, zijn bij Van Kollem's confectiebe drijf te Amsterdam 37 niet onder contract staande buitenlanders ont slagen, in overleg met de vakbonden. Dit ontslag houdt verband met de reorganisatie, die werd doorgevoerd, nadat het bedrijf enkele maanden ge leden Wiist in Culemborg had over genomen. Het bedrijf heeft geen af- zetmoeilijkheden. De buitenlandse gastarbeiders, die wel een contract hebben, worden normaal gehand haafd. Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker. het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit té komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van f 100,— krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van f 25,Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoeveel Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20 dus maximaal 100,2) Per deelnemer maximaal f 250, Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—. Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500, spaart in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan f 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20 Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochurel DEN HAAG De Haagse politie heeft een „James Bond" ontmaskerd. Het ls de 20-jarige loswerkman D. L. uit Den Haag, die in Ryswyk in de woning van een meisje, by wie hy vertoefde, kon worden aangehouden. H(j wordt verdacht van een aantal inbraken met kornuiten. Deze noemden hem „James Bond". Ze hadden de politie meegedeeld, dat „James" plannen had voor een overval op een fabrlekskantoor in Nieuw-Milligen. Daar moest een nachtwaker met chloroform onschadelijk worden gemaakt om een buit van f 400.000,in de wacht te kunnen slepen. Bovendien zou in de Oudejaarsnacht worden ingebroken in het Haagse Gemeentemuseum. „James Bond" houdt zich tegenover de rechercheurs op de vlakte. Een ali bi, dat hij meende te hebben in ver band met andere, kleinere inbraakjes, is inmiddels in duigen gevallen. Van de overval in de Oudejaarsnacht had den de politiemannen de lucht gekregen door het verhoren van de 21-jarige kantoorbediende J. A. K. uit Den Haag, die 10 november werd aan gehouden met een stel schroevedraai- ers op zak. Hij deed toen een poging om in een winkel in te breken. Naar aanleiding van deze arrestatie, werden ook de 21-jarige kok A. W. M. en de 21-jarige kelner R. H. A. van 't H. aangehouden. Ze bekenden, al dan niet samen, dertien inbraken, waar van twaalf in hun woonplaats Den Haag en een in Maassluis. De 48-jari- ge schoenmaker C. M. P. G. uit de re sidentie bleek de buitgemaakte spullen te hebben overgenomen en verborgen. Hij werd evenals de drie 21-jarigen, in gesloten. Nog dagenlang heeft het geduurd voor de identiteit van de vierde inbre ker „James Bond" kon worden vastge steld. Wel bleek uit een reeks foto's, dat alle mogelijkheden en situaties rond het Haagse Gemeentemuseum nauwkeurig konden worden bestudeerd. De vier verdachten kenden hun me dewerker niet anders dan als „James Bond". Een vaag signalement hielp de politie niet veel verder. Op een ge geven ogenblik hoorde de politie, dat „James" betrokken zou zijn- geweest bij een inbraak. Hij zou daarbij van een schutting of dak zijn gevallen en zijn linker pols hebben gebroken. Uit een onderzoek bij alle ziekenhui zen in Den Haag bleek, dat zich in de bewuste nacht een persoon had ge meld voor behandeling van zijn gebro ken linker pols. Deze patiënt gaf als naam op C. de Water, Noorderbeek straat 136. Hij zou 28 jaar zijn. Deze gegevens klopten met die van de bur gerlijke stand. De W. bleek er, volgens het politieonderzoek, echter al lang niet meer te wonen. Wel kenden buren hem; hij was nog bij hen geweest na zijn pols te hebben gebroken. De buren hadden dit even wel niet opgemerkt. Toch leidde het spoor weer naar de Noorderbeek- ADVERTENT1E straat. Op het opgegeven adres belden rechercheurs opnieuw aan, maar er werd niet opengedaan. De politie klauterde via een leertje het woninkje binnen en trof er een volledig uitgebroken kamer aan met veel puin. Op de zolder was een woon kamer ingericht, waar such de zwange re 23-jarige ongehuwde vrouw E. A. N. met haat twee en een halfjarig kind bevonden. Daar de gong van de bel vlak bij de vrouw zat en de bel niet kapot was, vond de politie het verdacht, dat niet werd opengedaan. Op de vraag of er een man in huis was, kwam als antwoord „nee", zoals op vele vragen. Dat er al lange tijd geen man over de vloer was geweest, werd gelogenstraft door de aanwezig heid van herenschoenen, -kleding en toiletartikelen. Bovendien bleek er een doosje pillen te staan, waarop de naam Warnar voorkwam. In huis, noch op het dak was een man te vin den. Daar de vrouw niets wilde ver tellen en „James Bond" wellicht door haar was geholpen bij zijn vlucht, werd de vrouw, die zich ook niet kon beroepen op verschoningsrecht, mee genomen. Later bleek, dat de vrouw onschul dig en onwetend was. Warnar, met wie zij samenwoonde, en zij zelf geno ten uitkeringen van de sociale dienst, omdat ze werkloos waren. Warnar had bovendien een florerende autohan del. De vrouw mocht van de man in verband hiermee geen enkele ambte naar in huis laten. Speelde dit zich allemaal maandag af. nog dezelfde dag wist de politie wie „James Bond" moest zijn. Zijn identiteit kwam uit het milieu-onder- zoek te voorschijn, waarvoor inlichtin gen werden gewonnen o.m. in cafeta ria's, waar „James" wel kwam. Bij zijn aanhouding bleek hij niet gewapend. Hij had inderdaad een ge broken linker pols. Nader onderzoek wees uit, dat C. de Water toch niet de enige was geweest, die in de be wuste nacht zijn gebroken pols had la ten behandelen in een ziekenhuis in de residentie. Ook „James Bond" had het laten doen, maar in een ander zieken huis. Dit was bij het onderzoek door de politie niet naar voren gekomen. 0 Het Nederlandsche Roode Kruis verzendt vandaag per trein een grote partij baby- en kleutervoeding, dekens en wollen truien (beschikbaar gesteld door de Nederlandse regering) naar het rampgebied in Italië. De to tale waarde van deze zending be draagt f 71.000,—. 0 Het aantal Nederlandse lederindus trieën met meer dan 10 werkne mers is sinds 1955, toen hun aantal 91 beliep, in 1965 teruggelopen tot 72. In dezelfde periode liep echter de omzet op van 135 miljoen tot 159 miljoen gul den, terwijl de export steeg van een waarde van 32 miljoen naar 74 miljoen gulden. De voorzitter van de Federatie van Nederlandse lederfabrikanten, de heer P. van Heesbeen, ziet dan ook mo gelijkheden voor de toekomst van de Nederlandse lederindustrie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE OOK IN HET KLEINE IS MIELE GROOT! Zoals dit strijkijzer. Vederlicht met grote zoolplaat, die snel en gelijkmatig warm wordt. De regelknop kunt u instellen voor elke soort textiel. Prijs: 28,75 0 Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, is voornemens in de komen de weken werkbezoeken te brengen aan enige provincies, waar de werkgelegen heid stagneert, teneinde met de pro vinciale besturen overleg te plegen. Daarbij zal met name ook worden be sproken de mogelijkheid tot uitvoering van aanvullende werken. 0 Dr. J. E. de Quay heeft, in ver band met zijn benoeming tot vice- minister-president en minister van Verkeer en Waterstaat, bedankt als president-commissaris van de KLM. 0 De Centrale Raad van Beroep heeft beslist, dat de oud-gemeentesecre taris van het Betuwse dorp Ophemert terecht is ontslagen. De raad bevestig de daarmee de uitspraak van het Amb tenarengerecht in Arnhem .dat het be roep van de ex-secretaris in eerste in stantie ongegrond verklaarde. De raad bepaalde tevens, dat de eis tot schade vergoeding, die de oud-secretaris had ingediend, niet-ontvankelijk is. ADVERTENTIE AMERSFOORT De Hoge Raad be sliste in de afgelopen zomer, dat 27 woonwagenbewoners, die een stand plaats hadden ingenomen in het zoge naamde „passantenkamp" in Amers foort, het kamp binnen drie weken moesten verlaten. In een eerder stadium had de Utrechtse rechtbank de woon wagenbewoners» veroordeeld tot lichte geldboeten en tevens bepaald, dat zij hun illegale standplaats binnen drie maanden moesten opgeven. Op het ogenblik staan nog steeds ne gen van deze bewoners in het Amers- foortse regionale kamp. Lange tijd heeft er onzekerheid bestaan of de jus titie inderdaad de voorwaardelijke week hechtenis, die in de uitspraak van de Ho ge Raad was vervat, ten uitvoer zou leggen. Pas dinsdag is er een definitieve be slissing genomen. Partijen werden door de Utrechtse officier van Justitie ge hoord en hij heeft de negen woonwagen bewoners de tijd gegeven tot 18 april van het volgend jaar om hun plaats te ontruimen. De officier heeft tegelijker tijd laten weten, dat de week hechtenis beslist ten uitvoer zal worden gelegd, wanneer zij er dan nog staan. Het kamp biedt officieel plaats aan 76 wagens. Op dit moment staan er, in clusief de negen in het „passantenkamp" ongeveer 110. Voor de ingang van het kamD. in de berm van de weg Amers foort naar Soest, hebben bijvoorbeeld een paar woonwagenbewoners hun wa gen neergezet. Zij hebben bovendien hun „handel", een verzameling sloopauto's ook maar in de berm geplaatst. Weer anderen hebben hun salonwa gens op het sportveld van het woonwa genkamp gestald; iets dat natuurlijk ook is verboden. Een ander groepje heeft al maanden geleden in het nachtelijk duis ter een dam in een sloot, die rondom het kamp loopt, opgeworpen en deze kunst matige en tevens illegale standplaats be trokken. Ook tegen deze overtreders zal worden opgetreden, maar niemand in het kamp - ook de gemeentelijke toezichthouders niet - weet wanneer en hoe. Het regiona le woonwagenkamp in Amersfoort oefent door zijn goede outillage een gro te aantrekkingskracht uit op de woon wagenbewoners. 0 In Oudkerk is dinsdagmiddag, na een kort ziekbed, op 96-jarige leef tijd overleden mevrouw Antje Velstra- Van der Meer. Zij was de laatst over geblevene van de tot voor kort oudste tweeling van Nederland. Haar zuster mevrouw Trijntje Bloemhof van der Meer, die ook in Oudkerk woonde, overleed In april van dit jaar. 0 Dinsdagavond is op de scheepswerf van de Gebr. Pot in Bolnes door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De timmerloods op het terrein brand de grotendeels uit. Het hoofdgebouw werd ernstig beschadigd en enige ma chines en meubelen gingen verloren. Volgens de directeur van de werf, komt de oplevering van de schepen niet in het gedrang. 0 De poging tot berging van de Sche- veningse treiler SCH 42 „Nellie", die in de nacht van zondag op maan dag strandde op de rotsen van de zuid kust van Ierland, is door de sleepboot „Utrecht" opgegeven. De treiler is ge heel lek geslagen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 7