Hoe staatt met Het Dorp „Ik vind 't een voorrecht er voor te mogen werken Nog meer vrienden en vriendinnen van „Het Dorp" Wederom fraaie zege voor Rhevo dames- en herenteam Jeugd in onbarmhartig gewetensonderzoek naar kerk en maatschappij Rhenense inwoner gaf antwoord op de vraag: Panters-dames tegen Soester Olympia RTTV wil tegen Velp revanche nemen Parochieel concilie Voorlichtingsfunctionaris H. Th. Scholten: 4- Niet opsluiten 4- y oor wie 4- Geen hek Tafeltennis Exploitatie Pagina 9 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1964 ARNHEM/RHENEN Ongetwijfeld herinneren velen zich nog de 24 uur durende marathon-uitzending voor radio en t.v. ten bate van de actie „Open het Dorp". Wat was het Nederlandse volk enthousiast over dit enorme plan; een dorp bouwen voor de blijvend lichamelijk gehandi capte medemens. Bijna iedere Nederlander droeg op eigen wijze zijn steentje bij voor dit prachtige project. Het werd een knalsucces, dat waar schijnlijk niet spoedig geëvenaard zal worden. Vast en zeker heeft men zich na de actie meermalen afgevraagd: hoe staat het met „Het Dorp"; wat is „Het Dorp" nu eigenlijk en welke functie krijgt „Het Dorp" pre cies? Nu, bijna vier jaar later, spraken wij met de heer K. Th. Scholten, voorlichtingsfunctionaris van „Het Dorp", uit Rhenen. Hij gaf ons een afdoende antwoord op al deze vragen. Vanzelfsprekend komen we aller eerst tot de vraag: Wat heeft dok ter Klapwijk bezield om te zeggen: „Er moet een dorp komen voor blijvend lichamelijk gehandicapte landgenoten en ik ga 24 uur voor het Nederlandse volk staan om er een beroep op te doen". „Voordat dokter Klapwijk bij de Johanna Stichting een revalida tiecentrum voor jeugdigen kwam", zegt de heer Scholten. „was hij enige tijd werkzaam bij het Ro de Kruis". Hij heeft toen als arts enkele boottochten meegemaakt met het hospitaalschip „Kasteel Staverden". Deze tochten werden georganiseerd voor zwaar lichame lijk gehandicapten. Hij werd toen voor de eerste maal geconfronteerd met het pro bleem van deze gehandicapten. Uit gesprekken met hen, bemerkte hij hoe intens blij en dankbaar deze mensen waren met deze welkome afleiding. Dokter Klapwijk besefte toen echter ook, hoe somber en zonder uitzicht de overige 51 weken van het jaar voor hen waren, ter wijl en dat is het belangrijkste de maatschappij geen voldoende mogelijkheden bood voor hun wen selijke ontplooiing. Mede door deze arbeid groeide bij hem de gedachte: „Bouw dan een eigen maatschappij voor deze groep Nederlanders". Dokter Klapwijk kreeg toen het geniale idee deze maatschappij „Dorp" te noemen. In dit kleine woordje wordt feitelijk alles samen gevat. De heer Scholten meent, dat voor een juist beeld van „Het Dorp" allereerst moet worden na gegaan, wat in de normale maat schappij als primaire voorwaarden voor een zelfstandig bestaan gel den. Hij zegt: „Een woning voor lichamelijk gehandicapten stelt bij voorbeeld bepaalde voorwaarden. In die woning moet voldoende be- weegruimte aanwezig zijn. De ge handicapte moet zich gemakkelijk in zijn rolstoel kunnen verplaatsen, hetgeen inhoudt, dat hij er met de rolstoel gemakkelijk in en uit kan. Wat ook van belang is, is dat de bewoners, die dit kunnen, zelfstan dig naar het toilet kunnen gaan en zichzelf kunnen wassen en baden. Dat kan natuurlijk niet bij alle maal, maar als het met aanpassin gen kan, dan moet dit ook in „Het Dorp" mogelijk zijn. Een tweede belangrijk punt is de verzorging. Het is begrijpelijk, dat de gehandicapte mens meer verzor ging nodig heeft dan de valide mens. Vandaar ook, dat er per straat van negen invalide bewo ners een valide verzorgster in de status van „mede-bewoonster" ge huisvest zal worden. Zij zal in haar werk voor zover dat gewenst is worden bijgestaan door verpleeg hulpen, gezinsverzorgsters of meis jes met een INAS-opleiding". De Rhenenaar, die aan deze prachtige arbeid medewerking ver eent, vertelt enthousiast over „Het Dom". HU. vindt het een voorrecht aan dit project te mogen werken. Dagelijks houdt hij lezingen door geheel Nederland en tracht hij op deze wijze het Nederlandse volk het juis te idee van „Het Dorp" te doen krijgen. De arbeid in „Het Dorp", die door de bewoners zal kunnen wor den verricht is een bijzonder be langrijk punt. De heer Scholten ver telde: „Wij zullen ze niet opsluiten, maar wij willen de bewoners tot 't geheel van de samenleving laten horen. Dat houdt dus in, dat zij, die dit ondanks hun handicap kunnen, met de hulp van „Het Dorp" elders in de stad Arnhem zullen gaan wer ken. Deze mensen zullen iedere mor gen in een aangepast busje met hun broodtrommeltje naar hun werkge ver worden gebracht. Wij houden er echter rekening mee, dat dit maar een zeer klein percentage zal zijn en dat de meerderheid dit niet zal kunnen. Voor hen worden ar beidsmogelijkheden in „Het Dorp" geprojecteerd. Om een voorbeeld te noemen: „Als er bewoners zijn die achter 't loket van het hulp-postkantoor kun nen werken, is dit mogelijk". Dit zelfde geldt voor de verschillende winkels, het benzinestation en ande re werkgelegenheden, die tevens zullen dienen als dienstverleningen voor de bewoner zelf. De heer Scholten merkte op, dat de leiding van „Het Dorp" bijzon der blij is, dat men door een goede samenwerking met de kerken in Arnhem, één kerkgebouw krijgt voor alle erediensten. Er komen dus aparte kerkdiensten voor her vormden, gereformeerden, katho lieken etc., maar in één gebouw. Dit gebouw zal door een bepaalde bouwkundige vormgeving name lijk in L-vorm tevens een cen trum zijn voor kleine culturele ac tiviteiten. Wij denken hierbij aan huisconcerten, klein cabaret, film voorstellingen, lezingen etc De architecten zijn er op bijzon dere wijze in geslaagd om deze combinatie tot stand te brengen. In wezen is het een kerk, waarin op passende wijze ook culturele ac tiviteiten kunnen worden ontplooid. „Het Dorp" krijgt voorts een grote sporthal, waarin een zaal komt, die tevens dienst kan doen voor grotere bijeenkomsten voor de gehele „Dorps"-bevolking, aldus de heer Scholten. Over de ontspanning in „Het Dorp" vertelt de heer Scholten: „Wij denken aan recreatie in de ac tieve en passieve zin van 't woord. „Het Dorp" krijgt actieve recreatie mogelijkheden in de vorm van hob- Men ontvangt als vriend (in) voor 'n bijdrage van ten minste f 2,50 p. p. per kalenderjaar viermaal per jaar „De Dorpskoerier", waardoor men de ont wikkeling van Het Dorp van naby kan volgen. 1NVULFORMUL1ER Aan de stichting „Vrienden van Het Dorp", Heijenoordseweg 150, ARNHEM. Onderget(voorl. en naam) wonende (adres) te (woonplaats) geeft zich hiermede op als donateur van uw stichting tegen een jaarlijkse bijdrage van (bedrag), welk bedrag op gironummer 1.123.000 ten name van de stichting „Vrienden van Het Dorp" te Arnhem is/zal worden overgemaakt. (datum en handtekening) De tweede bouwfase 90 woningen in Het Dorp nadert haar voltooiing. byruimten. De passieve recreatie heeft echter ook de volle aandacht. Hieraan heeft ieder mens behoefte, doch deze mensen in het bijzonder" De voorlichtingsfunctionaris merk te verder op: „Het Dorp zal wor den geschoeid op een democrati sche leest". Wat dit betekent bleek uit zijn volgende uiteenzetting. „De gezonde mensen zijn zich niet be wust, dat in het kleinere of grotere levensverband, waarin zij meespe len, hun stem meetelt". Bij onze gehandicapte medemens i« dat niet het geval. Door hun immobiliteit krijgen zij het gevoel: „Mijn stem telt niet meer mee". Dit is een van de belangrijkste dingen, die het gevoel van zelfstan digheid ondergraaft. En als je dan in „Het Dorp" deze mensen een maatschappij kunt geven, waarin hun stem meetelt, dus op de een of andere manier de gang van zaken in „Het Dorp" mee laat bepalen, dan is dat een bijzonder belangrijke bijdrage. Naast al die speciale ac commodatie krijgt de bewoner van „Het Dorp" dan het gevoel van eigenwaarde. Zij krijgen een zekere mate van zelfstandigheid terug. Over dit mee bepalen van de gang van zaken in „Het Dorp" wordt nog zwaar gestudeerd, want om een zodanige maatschappij- vorm aan de gehandicapten te ge ven, dat hun stem meetelt, kan op verschillende manieren. Vast staat, dat „Het Dorp" zelf zijn leiding gaat kiezen met grote verkiezingen. Het grote vraagstuk is hierbij ech ter, dat de praktijk nog zal moeten uitwijzen tot welke verantwoorde lijkheid de bewoners in staat zijn. Op de vraag voor wie „Het Dorp" bestemd zal zijn. antwoord de de heer Scholten: „Dan moeten we even in het kort stilstaan bij de mogelijkheden. die de maatschap pij biedt aan deze lichamelijk min der validen. Ook de mate van inva liditeit is belangrijk. Wanneer ben je gehandicapt en behoef je zorg. Als je een vinger van je hand mist, ben je wel ge handicapt, maar dat is niet van in vloed op je zelfstandigheid en per soonlijkheidsontwikkeling, maar als je kinderverlamming krijgt en je kunt alleen maar met behulp van een ijzeren long in leven worden gehouden betekent dit het andere uiterste. Nu heb je de gehandicapte, die in het gezin leeft en met de verzorging vanuit dit gezin zich kan handha ven. Een stapje verder heb je de aangepaste woningen, die zich meer en meer in onze samenleving gaan ontwikkelen. Het is echter nog geen uitge maakte zaak of deze vorm van in tegratie wel zal voldoen. Ook hier in is nog geen grote ervaring opge daan. Het grondprobleem is, dat de li chamelijk minder-valide zichzelf met zijn handicap en ondanks de beper kingen van die handicap, toch een normaal mens voelt. De valide mens stoot de invalide men» af, door hem niet te accepteren als een volwaardig mens. Dat uit zich in het gedragspa troon van de valide in een afstotende of een neerbuigende honingzoete hou ding. Weer een stapje verder krijgen we het zogenaamde pensiontehuis. Dat is dus eigenlijk de aangepaste wo ning plus een stuk verzorging, maar daar is veelal het gezinsverband ver vangen door de individuele opname met een andere groep van deze men sen. Er zijn een hoop invaliden, die met deze ruggesteun verdere voor waarden vinden om toch een zo ge lukkig mogelijk bestaan te hebben. Aan de andere kant daarvan heb je de verpleeginrichting, die eigen lijk geïndiceerd is als een 24-uurs verpleegkundige begeleiding, indien dit voor de betrokkene nodig is. Tussen het pensiontehuis en de ver pleeginrichting zit die grote groep, waarvoor «Het Dorp" zo belangrijk is en waarvoor „Het Dorp" de brug wil slaan naar een zo goed mogelij ke integratie, naar het bereiken van een stuk normaal menselijk levensge luk. Die zwaar lichamelijk minder-vali- den, die te goed zijn voor de ver pleeginrichting en daar niet thuis ho ren en die met de aangepaste woning of het pensiontehuis niet voldoende geholpen zijn, vormen het grondgege- ven van de selectie-normen. Een feit is, dat men zich ook nu nog kan aanmelden voor „Het Dorp". De heer Scholten raakt ge woon niet uitgesproken over „Het Dorp". Men kan merken dat hij ple zier in zijn werk heeft. „Kijk", zegt hij. „Het Dorp" wil zoals langzamerhand wel bekend is een normale open wijk van een stad zijn. Het mag geen inrichting zijn met een hek erom, geen portiersloge met melden voor bezoek, maar ge woon een aangepaste wijk van de stad met een maximum aan verzor ging. Geen inrichting betekent ook, dat in „Het Dorp" geen dokter in een witte jas zal rondlopen. Aan de ande re kant hebben deze blijvend lichame lijk gehandicapten wel een medische begeleiding nodig. Vooral wat men noemt de poloklinische revalidatie- geleiding." Een andere vraag die men onge twijfeld zal interesseren is: Hoe is de stand van zaken? Er komen 405 blij vend lichamelijk gehandicapten plus het benodigde verzorgende personeel. Onlangs hebben de eerste 25 bewo ners hun intrek genomen in „Het Drop". De heer Scholten zegt: „Er is hier en daar in de pers wel eens kritiek geuit dat het allemaal zo lang ge duurd heeft. De staf van „Het Dorp" heeft hier volledig begrip voor omdat tijdens de radio- en tv-actie zonder dat dit is gezegd bij zeer velen heel begrijpelijk de gedachte is ont staan: Jongens hier staat een stel veel vermogende lui; die willen nu eens een fantastisch project gaan aanpakken, zo in de geest van „van daag betalen, morgen bouwen". Toen het geld er was en de grootte van het bedrag groter was dan men had durven hopen, moest er nog veel be studeerd en geregeld worden. Ieder, die met het bouwen iets te maken heeft gehad, weet dat dit niet kan. Er was nergens een voorbeeld van zo'n dorp te vinden waar je eens kon gaan kijken om ideeën op te doen." Met Inbegrip van alle bijbehorende gebouwen is „Het I)orp" medio 1969 gereed. De eerste bewoners voelen zich al aardig thuis en leven in „Het Dorp" zoals zij eigenlijk nog nooit geleefd hebben. Ten behoeve van die gemeenten zal het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk de ver- zorgingsprijs controleren. Het minis terie is in principe reeds akkoord ge gaan met dit voorlopig vastgestelde bedrag. Via het ministerie is met de ge meenten overeengekomen dat de werkende bewoners f 15,- per week, alsmede 10 pet. van hetgeen ze zul len verdienen, mogen behouden voor zakgeld en aanschaf van diversen. Veel extra dingen zullen zij met het resterende bedrag echter niet kunnen doen. Vandaar de stichting „Vrienden van Het Dorp", waarvan nog iedere dag Nederlanders lid worden. Via de jaarlijkse contributie-opbrengst wor den dan onder andere St.-Nicolaas- feest, Kerstfeest enz. betaald. Een nuttige instelling, die zich inzet en zal blijven inzetten voor „Het Dorp". Vier jaar geleden toonde het Ne derlandse vólk met een enorme gul heid zijn enthousiasme jegens de gehandicapte medemens. Als alle sympathisanten van toen lid zouden worden van de stichting „Vrienden van Het Dorp", zal het de dorpsbe woners nu en in de toekomst aan niets behoeven te ontbreken. Mede hierdoor zullen zij ook volop kunnen genieten van de dingen waar Iedere gezonde Nederlander van wil en kan genieten. VEENENDAAL Hedenavond trekt het eerste damesteam van Panters naar Amersfoort om in de sporthal aan te treden tegen het Soester Olym pia. Er is tot nu toe weinig bekend van deze Soesterploeg, maar gezien de standenlijst moet het voor Panters mogelijk zijn de beide punten mee naar huis te nemen. Panters komt compleet binnen de lijnen, hetgeen inhoudt, dat de aanval volledig en op volle toeren kan draaien. Alleen het spelen in de ruime sport hal mag als nadeel worden beschouwd doch in het verleden is gebleken, dat deze Panters-formatie daar niet al te veel hinder van ondervond. De sport hal te Amersfoort is gemakkelijker te bespelen dan de Utrechtse Jaarbeurs hallen. Van meer belang is hoe do spelverdeling deze avond werkt. In do laatste wedstrijd, tegen WA, haperde er nog wel eens wat aan, hetgeen de aanval niet ten goede kwam. Panters heeft tot nu toe slechts één wedstrijd verloren en blijft derhalve kandidaa' voor de bovenste plaats. RHENEN Morgenavond zal d» belangrijke wedstrijd RTTV 1-Velp ge speeld worden. RTTV heeft drie pun ten en Velp twee. Bij winst is de twee de of derde plaats haast zeker, doei bij verlies zal het er voor de Rhene- naren somber uitzien. Engelaar. Var de Brink en Van Breenen zullen ech ter alles in het werk stellen om re vanche te nemen voor de 6-4 neder laag, die ze in Velp te slikken kregen. Nog een belangrijke wedstrijd vindt op dezelfde avond plaats tusen de ju nioren van R.T.T.V. en Velp. Hier gaat het om de voorlopige bezetting van de plaats. De Rhenense junioren (onder de 16 jaar) moeten deze match winnen wil len ze in the running blijven. A. v. d Wetering, C. Huntelerslag en H. Nieu- wenhuis zullen alles op alles moeten zetten om als overwinnaar uit de bu> te komen. Voor de Rhenense jeugd, die er iets voor voelt zich ook op de tafeltennis sport te gaan toeleggen, bestaat er volop gelegenheid onder deskundig-1 leiding en toezicht te gaan trainen. De trainingen zijn dinsdagavonds vanaf half zes en 's zaterdagsmiddags vanaf 3 uur. Liefhebbers, jongens zowel als meisjes, kunnen zich melden bij de volgende adressen. Herenstraat 100 er. Simon Stevinweg 10. De verdere uitslagen zijn: Derde klas. R.T.T.V. 6 - R.T.T.V. 4. 0-10; Schot 3 - R.T.T.V.5, 4-6; R.T.T.V. 8 - Shot 6. 2-8. Bij de exploitatie van „Het Dorp" wordt de Algemene Bijstandswet toe gepast. In principe betaalt de bewo ner zelf zijn verblijf. Is hij of zij niet daartoe in staat, dan komt de Alge mene Bijstandswet er aan te pas. De verzorgingsprijs per dag is voorlopig vastgesteld op f 39,50. De gemeenten van herkomst van de Dorpsbewoners verlenen hulp ingevolge de Bijstands wet. RHENEN De dames- en heren-vol- leybalploegen van Rhevo hebben de competitie voortgezet met twee verdien de overwinningen. De heren versloegen in eigen huis het Lopikse LVV-2 met 8- 0 en de dames togen naar Lopik om strijd te leveren tegen de dames van LVV-1. Deze Rhevo-formatie had het iets moeilijker, maar won niettemin verdiend met 1-3. De heren van Rhevo schijnen regel recht op het kampioenschap van deze afdeling in de vierde klas af te steve nen. LVV-2 kon maar nauwelijks partij geven, hoewel de Rhevo-ploeg in de eer ste set moeilijk op gang kon komen. Dit aarzelende begin deed de strijd nog wat aantrekkelijk zijn, maar Rhevo won deze set toch verdiend met 15-12. In de tweede en derde set kwam LVV er niet meer aan te pas. De aanval van Rhevo draaide nu op volle toeren, hetgeen in hield dat LVV ternauwernood aan de bal kwam. Met tweemaal 15-3 werden deze sets door de Rhenenaren gewon nen en de strijd derhalve met 3-0. Rhe vo bleef ongeslagen en, hoewel de com petitie nog lang is, het ziet er naar uit, dat geen enkele ploeg deze formatie de weg naar het kampioenschap kan ver sperren. De dames hadden het een dag later in Lopik tegen LVV-1 wat moeilijker. De eerste set gaf al ruim voldoende spanning. Rhevo kon op tijd doordruk ken en de set met 13-15 winnen. In de tweede set kwam Rhevo er beter in en vooral door goed serveren trok het df set vrij snel naar zich toe met 4-15 (0-2). Gedurende de derde set raakten de Rhenense dames van de kook door het gescandeerde geloei van het publiek, dat de thuisspelende dames van LVV door aanmoedigingen zo graag nog naar een gelijk spel wilde voeren. Het lukte niet meer en de zenuwen hadden de overhand bij Rhevo. Het verloor deze derde set dan ook ruim met 15-4 (1-2). Maar in de vierde en laatste set kon men de zenuwen weer bedwingen. Ook nu zaaiden de goed geplaatste serves van Stans van de Berg weer veel pa niek in de LW-verdediging en Rhevo kon mede daardoor snel uitlopen. LVV trachtte fanatiek de bakens te verzet ten, maar Rhevo bleef nu de betere ploeg en won deze vierde set met 8-15 en de wedstrijd verdiend met 1-3. Ook de Rhevo-dames bleven door deze uit slag ongeslagen en kanshebber op de titel. Maandagavond spelen de beide teams thuis in de zaal aan de Prins Bernhard- laan. Om acht uur treden de dames aan tegen VKS-2 uit Utrecht en om ne gen uur de heren tegen de Utrechtse studenten II. Dit lage „nummer" van USS zegt hoegenaamd niets. Het duidt alleen maar een bepaalde jaargang aan en dit team kan net zo goed voor de dag komen als bijv. een veel hoger geplaatst team van USS. Ook ditmaal zien we beide Rhevo-teams in eigen huis de volle buit binnen halen. VEENENDAAL Gisteravond hield het parichieel concilie een gespreks bijeenkomst met de jongeren van 18-25 jaar. Ook de katholieke gemeenschap beseft, dat zij geen hoop mag hebben op vitaliteit als de jongeren sceptisch te genover het geloofsleven zouden staan. Een Kerk waarvoor de jongeren zich niet zouden interesseren is een Kerk, die haar testament moet maken. Even natuurlijk als de vasthoudend heid is voor ouderen, is de soepelheid eigen aan de jeugd. De jongeren zijn het onbarmhartig geweten-onderzoek voor maatschappij en Kerk. Zij doorbreken de dijken, waarachter een andere generatie haar rustige vei ligheid zoekt. En het betekent iets, dat de jonge mens Christus een wereld on- derste-boven keerde. Zo maakte Hij van meet af aan Zijn Kerk tot een Kerk van jongeren. Zoals Hijzelf zullen de jongeren die in Hem geloven steeds weer het elan en de frisheid verzekeren in Gods Konink rijk. En nooit behoeft men bevreesd te zijn voor gemakzucht en burgerlijkheid, omdat de totale inzet van zichzelf en het idealisme de jongeren eigen is. Een Kerk die het waagstuk aandurft staat er beter voor dan een die saai is van voorzichtigheid. Daarom achtte de parochiële advies raad een jongeren-gesprek zo belang rijk. Omdat ook de jongeren een geweten hebben en midden in een wordende we reld staan, wil ook de Kerk (i.e. de pa rochie) luisteren naar hun oordeel. Vertrouwend op de goede wil van de mens, is de Kerk juist in de laatste ja ren meer luisterend geworden. Dus be stond deze jongeren-avond niet hoofdza kelijk in een inleiding, maar in de on derlinge gesprekken en de weergave van de inhoud daarvan door de jongeren zelf. De aangeboden gespreksstof loog er waarlijk niet om. Hoewel zij uiteraard slechts een klein gedeelte van de aan stormende problemen kon omvatten, zij was wel symptomatisch voor de open heid en durf die zich in het kerkelijk leven baan breken. Een van de gespreksthema's handel de over de Mis (Eucharistie). Bijzonder over de verplichting daartoe, die men niet geheel in overeenkomst achtte met de tegenwoordig 2o aanbevolen persoon lijke beslissing. Een andere tafel (de kringen waren erg groot vanwege de grote toeloop» besprak grieven en wensen met betrek- kint tot het biechten. In een bijzondere belangstelling ver heugde zich uiteraard het thema „Hu welijk", gemengd huwelijk, voorafgaan de gemeenschap, huwelijkswetten van de Kerk. De animo voor deze gesprekken kunt u wel vermoeden. Vanavond om 8 uur gaat het concilie weer verder met gesprekken over gewe ten en zonde, in de zaal bij de Willi- brordus-kerk, aan de Nieuweweg.

De Vallei | 1966 | | pagina 9