Concilie besprak zonde en biecht KSï!?Dampo Voor (laniesmehoiiken Uw modehuis HIENSCH I Wie vindt de fout in deze foto? ,De Instuif' wil dependance in Veenendaal-Zuid PULLOVERS ROKKEN KOSTUUMS JAPONNEN en STOFFEN 0 P E CHEVROLET Arnhems Lyceïstenkoor zingt in jeugd-appèl Dikke en Dunne bij Oranje Wit-jeugd Ha Over enkele weken derde vaste kracht Ru imtege brek wreekt zich Schietuitslagen „Willem Teil" Jailhouse Rock VAN WOUT BLAUWKOUS ^NYLONS C. v. d. PAVERT Veenendaal BURGERLIJKE STAND Nummerplaten verwisseld HOOFDSTRAAT 27 VEENENDAAL V.A.B. Geslaagd Bazaar van v.v. „ScherpenzeeP Sint-Nicolaasfeest voor „Wilskracht"-jeugd Wie heeft fiets? Opbrengst collecte Fraaie opbrengst van collecte Een kado van Sint Drogisterij Rein Kok Luxor Theater VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 Minstens twee keer in de week maken wij gebruik van de ons door de alge mene ouderdomswet geboden gele genheid om zonder enige verplich ting een soort werkbezoek af te leg gen op die plaatsen waar de meeste groei in Veenendaal zit. Onze inspec- tiegroep heeft een vaste bezetting van zo'n vier tot zes man. Allemaal oudgedienden, die ontsnapt zijn aan de antieke doos van de heer Valken burg. Om algemene beschouwingen die in 'n gemeenteraad van een stukje papier worden opgelepeld moeten wij echt een beetje glimlachen. De meeste za ken die daaruit voortspruiten zijn voor ons al lang niet origineel meer. Omdat ze in ons college van week tot week aan de praat te pas komen. En dan vanzelfsprekend niet van pa pier, maar zo uit de blote bovenka mer. Er is, dacht ik, één punt van vergelij king. De beschouwingen van de be stuurders zijn even algemeen als van ons, bestuurden. Ook wij komen op de momenten waarop we uitrukken steevast weer op hetzelfde terug en we deinzen er ook niet voor terug om dingen te zeggen die reeds door een vorige spreker zijn afgeschoten. Daarmee wil niet gezegd wezen, dat de zeer algemene raadsbeschouwin- gen (een enkele uitschieter, b.v. van een in de vroedschap verdwaalde pre dikant die staande de vergadering een boerenduo tracht te bekeren, daargelaten) het wil niet zeggen, dat dezelfde beschouwingen ons geen stof tot een nabetrachting opleveren. Daarom was onze eerste opdracht de ze week: ons mee laten voeren op de bouwstroom in „De Engelenburg". We zijn de stroom deze keer gena derd vanaf de noordkant om zo ook nog even het karkas van de stedelij ke volière mee te pikken. Eén van ons groepje vertrouwde de zaak niet erg. „Ze hebben 'em nou rondom ge spalkt" zei hij, wijzend op het over vloedige latwerk waarin het beton is verpakt. „Zo'n dure bedoening mot wel op de lat worden gebouwd" grapjurkte Bram. Het bouwvak, voor zover in „de Enge lenburg" aanwezig, zag ons op de brug al aankomen. Een bouwvakker met belangstellenden voelt zich als een kunstenaar op het grote toneel. Uitgewerkte mannetjes, zoals wij vormen zijn dankbaar publiek. En al houden we de handen diep in de zak ken van de bonker, wij zijn in feite zijn applaus. Dat is waarschijnlijk de reden, dat ze ons niet links laten liggen. Er schiet voor ons altijd wel een woord over in dit drukke bestaan. „En schieten we al op, opzichters?" galmde een schrale van de vierde laag naar beneden. „As de spinazie", riep één van ons terug, „veel te hard". Aan de voet van de bouwdoos was nog een gesprek gaande. Een arbei- der, niet meer achter de broek geze ten door de heer Bogaers, had even de tijd genomen om een jong paar tje enige voorlichting te verschaffen. Het gesprek werd gevoerd tegen een bescheiden achtergrondmuziekje dat uit één van de zakken van zijn over al kwam. Wij zijn er even onbescheiden bij gaan staan. We begrepen, dat het stelle tje uit ambtelijke toefluisteringen had mogen opmaken dat hun een vakje van de bouwdoos zou worden toebe deeld. „Klare narigheid, die krengen" zei de werkman weinig opbeurend voor de twee parkietjes. ,Die wandjes, hè" hij maakte een gebaar alsof hij met z'n vinger in het beton zou prik ken „die muurtjes, dat is net borstplaat. As jij straks mot niezen, dan pakt je buurman z'n zakdoek. En dan met z'n allen op zo'n hopie. Mij niet gezien. Weet je wat ik een paar jaar gelejen gedaan heb? Ik heb een oud huisie gekocht. De helft van de centjies d'r ingehaald. De boel mooi vertimmerd. Boordplafon- netjie, gladde deuren, een doesjie d'r in gemaakt met een levetvoor moeder de vrouw. En as ik straks weer een paar centen heb dan zet ik er ok nog een andere bel in. Zo'n mooie ding-dong, weet je wel. En ik zit voor nou? alles bij me kaar nog voor geen twee tientjies in de week. En het is van m'n eige", „Maar dacht u", zei één van de vers getrouwden, „dat wij niet liever een eengezinswoning met een ouderwetse vuilnisbak hadden?" „De gemeenteraad hebben ze in ieder geval mee", zei iemand toen we weer' stroomafwaarts gingen. „Maar dat schijnt ook al niet veel te hel pen". WOUT BLAUWKOUS. VEENENDAAL Het wordt, meent men, als een grote weldaad ervaren, dat het parochieel concilie werkelijk is wat het woord betekent: een onderling beraad. Zonder wrevel brengt dit bij de priesters en de leken een erkenning mee van in het verleden gemaakte fouten. Wanneer men eenmaal de goede wil in het heden ziet, vergeet men gemakkelijk het historisch tekort. Gisteravond vond het beraad plaats in de Willibrorduszaal (De Ruif) aan de Nieuweweg. Het bewoog zich ditmaal rond de tere punten van zonde en biecht. Zowel het zonden-besef als de zon denbelijdenis gaan naar een verinnerlij king. Juist bij deze dingen wordt men zich zo bewust, dat de vernieuwing in de Kerk geen kwestie is van leerstuk ken, bepalingen of vormen. De christen-mens zelf. onze persoon lijke levenshouding is de plaats waar de vernieuwing zich moet voltrekken. Directieven van boven af blijven ste riel, als ze in de individuele persoon niet tot verwezenlijking komen. Ook om de kerk te verbeteren moet men bij zichzelf beginnen. Het is onmiddellijk duidelijk hoe be langrijk dan het besef van zondigheid en de openbelijdenis daarvan in de echte vernieuwing zijn. Wat de zondigheid van de christen betreft, viel als zeer verhelderend bij de bespreking op, dat een zonde nooit bestaat in een bepaalde handeling, maar in het doorleefde motief van die han deling. De mentaliteit is de zondigheid. Trots, egoïsme, ondankbare geest, ge brek aan verantwoordelijkheid, haat en afgunstigheid zijn zonden. De, zonde bevindt zich in het hart en niet in de handen. En als ergste kwaal werd er kend: zich niet inzetten voor de ander, niet naar de medemens toe leven. Want de liefde is de wet van het christendom. De innerlijke ondeugde lijkheid onderkennen is zondigheidsbe sef. ADVERTENTIE Dorpsstraat 23 RENSWOUDE Geboren: René, z. v. G. Hoedeman en H. C. van den Dikkenberg; Louisa Antoinetta, d. v. A. Keuken en D. Stui- venberg; Emilie Maria, d. v. W. L. de Jong en M. M. C. Diepeveen; Henriët- te Jannette, d. v. W. van Engelenburg en J. H. van Manen; Petronella Antoi nette Wijnanda, d. v. R. A. de Boer en W. J. Bol; Dirk, z. v. W. B. Kroesber- gen en H. W. Visscher; Gerrie Wilhel- mina Geertruida, d. v. K. J. Versteeg en T. van Manen; Willem, z. v. H. Hiensch en G. Lucas; Martine Lucien- ne, d. v. M. B. Diesman en E. C. Co- hen (geboren te Utrecht); Robert Cor- nelis, z. v. F. V. Blokland en M. Drost (geboren te Rhenen). Ondertrouwd: N. van Ginkel en T. Davelaar; E. C. Davelaar en A. C. J. Hage; J. Ditewig en H. J. de Kleuver; A. H. F. Radt en A. M. v. Kooten; H. L. Ariesen en W. H. v. Engelenburg; W. A. Blankesteijn en P. L. Heikamp. Getrouwd: M. Niessen en M. v. Wal- sem; L. G. van de Pest en W. Hasse laar; J. C. van de Weerdhof en D. van Ravenswaaij. ADVERTENTIE VEENENDAAL De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de heer J. v. d. B. De heer Van de B. had de nummerplaten van zijn truck met oplegger vervangen door andere, die niet voor dit voertuig waren afge geven. Een dergelijke daad is voor de wet een misdrijf. Heden, vrydag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Jailhouse Rock" Morgen, zaterdag Veenendaal Salvatorkerk 9 uur: Gezinsmis. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Jailhouse Rock" riiuiiiiiiiiit ADVERTENTIE u/#//#/////////////« onder andere De biecht heft deze ondeugdelijkheid niet op. maar maakt ze onschadelijk. De eerlijke bekentenis bevrijdt en snijdt de stroomtoevoer af, die het kwaad in bedrijf houdt. De Biecht helpt ons om met onze zondigheid te leren leven: God aanvaardt ons met onze gebreken, zoals een vader dat doet hij zijn kind. De Biecht kan eigenlijk alleen uit in nerlijke behoefte gebeuren. Het minder gaan biechten werd door de vergadering niet erg pessimistisch gezien: het is een voorbijgaande reactie tegen minder gezonde situaties in de vroegere biecht-praktijk. De Biecht is bovendien lang niet de enige boetemo gelijkheid. Typisch was ook de overtui ging van de vergaderde parochianen, dat nl. een biecht die niet naar moge lijkheid gepaard gaat met een „de zaak met de medemens in orde ma ken" een onzinnig iets zou zijn. Dit en nog veel meer maakte de avond tot een zeer verrijkend samen zijn. ADVERThNl ifc KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL Voor het praktijk diploma van de Ned. Unie Stenografie Duits, (systeem Groote), slaagden de dames: Dicky J. Diepeveen en Gerda M. Comelissen, beiden te Veenendaal. Voor het praktijkdiploma Nederland se Stenografie van de Ned. Unie, (sys teem Groote) slaagde de heer A. D. van den Dikkenberg te Veenendaal. Voor het praktijkdiploma machine- schrijven van de Ned. Unie slaagden de dames: Geertje van de Bovenkamp te Veenendaal: Riet Doornenbal te Over- berg; Tanja L. de Groot te Rhenen; Maartje E. van Harselaar te Veenen daal; Ria J. E. Jongbloed te Scherpen- zeel; Ria G. van de Kraats te Veenen daal; Alie Randewijk te Achterberg; Ineke M. van Tuil, Jannie Tijssen en Sarie Tijssen allen te Veenendaal; Riek Veldhuizen te Overberg; Tonnie Ver beek te Achterberg; Corrie Verbeek te Renswoude; Joke M. A. Verhaar te Rhe nen; Maud Visser, Jennie C. van 't Voort beiden te Veenendaal, Femmie Vos te Rhenen, Lenie M. van Wakeren te Veenendaal, Jannie C. B. C. van Wijk te Rhenen, Dinie E. Wijnen te Veenendaal en de heren H. W. Hoefak- ker te Scherpenzeel; J. G. C. Radema ker en L. J. van Ravenhorst beiden te Veenendaal. Geveltjes van Veenendaal in St-Nicolaas-prijsvraag ¥Ae eerste reacties op onze geveltjes- puzzel zyn nogal uiteenlopend. „U moet het niet al te moeilyk maken, want anders komen we er niet uit", hoorden we van een onzer abonnees, die er al meteen met foto en al op uit was getrokken om het plaatje in de krant te vergelijken met het originele geveltje. Een ander zei. dat de puzzel gerust een beetje pittig mag worden. Welaan, hierby vandaag dan de derde foto in onze geveltjes-serie, met de vraag: „waar zit in de foto de fout?" Het is niet de bedoeling de oplossin gen per stuk op te sturen naar onze redactie. Er volgen na vandaag nog zes foto's. Dus pas vrijdag (of zater dag) een briefkaart sturen naar „De Vallei", Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Op deze briefkaart negen antwoorden invullen en in ieder geval vóór 7 december verzen den om in aanmerking te komen voor een van de pryzen. VEENENDAAL Het nieuwe ge bouw van het jeugdwerk „De Instuif", de vormalige Dokter Heksterschool, werd nog niet zo lang geleden door jeugdwerkleider G. van der Schee ge kwalificeerd als „een der modernste jeugdgebouwen van Nederland". Daar mee heeft hij ongetwijfeld niets te veel gezegd, maar ondanks de tevredenheid over de moderne accommodatie blijft het ruimtegebrek de aandacht van de leiding van „De Instuif" vragen. Het aantal jongens en meisjes dat het gebouw wekelijks bezoekt, is in vergelijking tot voorheen, toen het ge- SCHERPENZEEL Op vrijdag 25 en zaterdag 26 november zal de voet balvereniging „Scherpenzeel" in de ge meentelijke eierhal van Scherpenzeel een bazaar organiseren met vele at tracties. RHENEN Het Sint Nicolaasfeest voor de jeugd van de Gymnastiekvereni ging „Wilskracht" (t/m 12 jaar) wordt gehouden op vrijdag 2 december aan staande en wel in de gymnastiekzaal aan de Prins Bernhardstraat. bouw aan de Industrielaan nog in ge bruik was, ongeveer verdubbeld. Elke wtek bezoeken ruim negenhonderd jeugdige Veenendalers de nieuwe huis vesting. De heer Van der Schee zegt: „Dat is natuurlijk prachtig, maar het moet ook kunnen, je moet al die kinderen verantwoord bezig kunnen houden. Als we het zo gaan bekijken, komen we echt ruimte tekort. Onze gedach ten gaan in dit verband uit naar een soort dependance in Veenendaal- Zuid". Het gaat speciaal om de jonge kin deren. De heer Van der Schee: „De kinderclubs hebben met nog veel meer probleempjes te kampen dan alleen het gebrek aan ruimte. Ons huidige ge bouw ligt voor veel kinderen wat ver weg. Ze moeten zich eerst een heel eind door het drukke verkeer wagen, voordat ze hier zijn. Vooral nu het 's avonds al zo vroeg donker is, gaat dit een rol spelen..." De leiding van „de Instuif" is zich er overigens van bewust, dat een de pendance in zuid voorlopig niets meer of minder betekent dan een vrome wens. Maar omdat de noodzaak van 'n ruimere accommodatie zich dagelijks laat voelen, zal men alles nastreven om het gestelde doel zo spoedig moge lijk te bereiken. Ds. Pieterse In Eist rijden momenteel twee perso nen op een verkeerde fiets. Bij het win kelen in het dorp werd op 18 november namelijk van de familie Van Viegen een fiets meegenomen, terwijl een an- Mere fiets achterbleef. Adres van fami lie Van Viegen: Woudweg 3, Eist. SCHERPENZEEL De collecte ten bate van de Stichting Federatie Sociale Pedagogische Zorg voor Zwakzinnigen heeft in Scherpenzeel het bedrag van f 976,20 opgebracht VEENENDAAL. Op zondag 27 nov. wordt er in de Petrakerk te Vee nendaal weer een jeugd- appel gehouden, waarin de Culemborgse Geref. predikant ds. Pieterse, zal voorgaan. Een spiri tualkoor uit Arnhem ver leent zijn medewerking aan deze dienst, waarin het orgel zal worden be speeld door de bekende organist. Bob v. Stemp- voort. In het Jeugd-Appel van zondag hoopt ds. Pieter se van Culemborg voor te gaan. Ds. Pieterse, die in 1935 werd geboren, werd op 10 januari 1965 als predikant van de Geref. Kerk te Culem borg bevestigd. „Wees vrolijk in je jeugd" is de titel van de toespraak die hij in de Petrakerk hoopt te hou den. Het C.L.A.-Spiritualkoor uit Arnhem zal enkele spirituals ten gehore brengen. Het brengt o.a. „Gimme that ol' time re ligion" en „The Lord is my Shepherd". (De Heer is mijn Herder). Dit koor wordt gevormd door leerlingen en leer krachten van het Chris telijk Lyceum te Arnhem. Het koor be staat nu ruim zeven jaar, maar van de oorspronkelijke bezetting is niemand meer over. Onder leiding van drs. P. A. van der Loo komt het „Spiritualkoor" met een vrijwel nieuwe bezetting naar Veenendaal. De Nederlandse teksten worden in het appèl door een van de koorleden voor gelezen. De soli worden gezongen door de heer Van der Wilde. Op het programma staat ook een orgel solo van Bob van Stempvoort. Hij speelt een werk van de bekende Engelse com ponist Samuel Wesley (17661837). Het is een achttiende-eeuws werkje, air en gavotte. De bekende trompettisten uit Heelsum hebben wederom hun medewerking toe gezegd. Aan het appèl dat om acht uur 's avonds begint, gaat een kwartier samenzang vooraf. De toegang tot deze avond is geheel vry. Een andere „oude kwaal" ls het ont breken van voldoende personeel. „Toen ik hier kwam", zo merkt de heer Van der Schee op, „vonden de mensen één jeugdwerkleider al aan de ruime kant. Er is hier wel werk voor vier, heb ik toen gezegd. Die woorden van toen, zijn nu realiteit geworden..." Naast de vaste krachten van de jeugdwerkleiding mej. C. van Beek en de heer Van der Schee, zal er per 1 ja nuari een derde jeugdwerkleider of -leidster de Instuif komen versterken. „Wie dat is weten we voorlopig nog niet. Wel staat vast dat het een stu dente) van het instituut te Baarn is, waar de jeugdwerkleiders-opleiding van de Kerk wordt gegeven." De nieuwe kracht zal een jaar in Veenendaal blijven om hier praktijk ervaring op te doen, als onderdeel van de 3-jarige studie. Jeugdwerkleider Van der Schee tenslotte: „Natuurlijk zijn we blij met die versterking, want het is voor ons echt niet meer bij te sloffen. Daarnaast zien wij de komst van de nieuwe kracht ook als erken ning van ons werk. Het is toch een eer om hem of haar hier te ontvan gen en hier een jaartje praktijk-erva ring te laten opdoen I VEENENDAAL De collecte voor „Het. Geestelijk Gehandicapte Kind", die in de eerste week van november werd gehouden, heeft in Veenendaal het fraaie bedrag van f 4850,74 opgebracht. Het plaatselijke comité dat de collecte heeft georganiseerd, zegt allen die heb ben meegeholpen, hartelijk dank. ADVERTENTIE Qnder het motto „Een KADO van Sint voor ieder kind", heeft Sint-Nicolaas een grote zak neergezet bij een bekende Veenendaalse drogisterij. leder kind, dat met een oude re mee komt in deze feeste lijke weken, mag er een KADOOTJE uithalen. De zak staat tot en met maandag 5 december by Gelderland - hoek Hoogstraat Ruim gesorteerd in geschenken Jeugdwerkleider Van der Schee heeft op een statistiek de groei van het In- stuif-werk aangegeven. In korte tijd is het aantal kinderen, dat wekelijks op bezoek komt, verdubbeld. AMERONGEN Deze week werden door de leden van de schietvereniging Willem Teil uit Amerongen weer de volgende puntenaantallen bijeen gescho ten. W. Engelaar 98 pnt; G. v.d. Horst 96 pnt; P. v.d. Stigtenhorst 95 pnt; A. de Haas 95 pnt; W. van Veenendaal 95 pnt; G. Wijnbergen 93 pnt; R. Brink man 92 pnt; H. den Uijl 91 pnt; J.L. Engelaar 90 pnt; R. Labruère 84 pnt; H. van Veenendaal 84 pnt. en J. van Leeuwen 83 pnt. Weekenddienst Tandartsen te Wageningen, Renkum, Heelsum en Rhenen. Uitsluitend voor spoedgevallen telefoon 08370-3346. ELST Zaterdag 3 december zal de voetbalvereniging Oranje Wit uit Eist een Sint Nicolaasfeest voor haar jeugd organiseren. Welpen, adspiranten, als mede kinderen van de Oranje Wit-leden in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar zullen in de zaal van café „Morgenster" onthaald worden op enkele vrolijke films (w.o. de Dikke en de Dunne) en enkele versnaperingen. VEENENDAAL „Jailhouse Rock" is een film met Elvis Presley in de hoofdrol. Vince Everett (Presley) komt na een gevecht, waarin hij zijn tegen stander doodt, in de gevangenis. Daar wordt hij celmaat van Hunk Houghton (Mickey Shaughnessyeen linke Droe- der, die in de gevangenis een zogenaam de chef is, voor de opgeslotenen te ver staan. Al gauw ontdekt hij de zangers kwaliteiten van Vince Everett en nadat een televisieploeg een opname maakt van „zingende gevangenen", waaronder ook Everett, is Hunk Houghton over tuigd van Everett's talent. De stapel brieven van bewonderaars die de vol gende dagen de gevangenis bereiken worden door de schrandere Houghton voor celmaat Everett achter gehouden. Ondertussen leert hij Presley goed om gaan met een gitaar en wanneer Eve rett na enige tijd ontslagen wordt, kan hij een stuk beter gitaar spelen. Ook heeft Houghton met zijn nietsvermoe dende celgenoot een contract afgesloten, waarin staat, dat zij beiden wanneer ook Houghton vrijgekomen is, tournees zullen gaan maken en waarbij de winst gedeeld zal worden. Dat is het eerste deel van de film. Een wel aannemelijk begin, hoewel het in het dagelijks leven nu niet alle dag zal voorkomen. Presley heeft in deze film al gauw getoond ook over acteer talenten te beschikken. Hij 'speelt een onverschillige en ongevoelige jongen. De gevangenis laat hij nu achter zich. Dit gebouwencomplex komt ook niet meer in de film voor, alleen in een lied dat Everett tijdens zijn roemrijke da gen zal zingen. Hij ontmoet in een bar een meisje, Peggy van Alden (Judy Tyler). Deze is bij een platenfirma werkzaam. Eve rett zegt haar, dat hij kan zingen en om deze bewering kracht bij te zetten springt hij zonder toestemming van de bar-eigenaar op het podium, begint te zingen, maar de klanten in de bar heb ben er weinig belangstelling voor over. Een man, die constant schaapachtig zit te lachen krijgt tenslotte Everett's gitaar op zijn hoofd. Peggy van Alden laat Everett niet los. Ondanks het feit, dat ze niet weg is van zijn zingen, brengt zij Everett tenslotte in de opname-zaal van een platenfirma. Dat is het begin van zijn roem. Na weliswaar moeilijke tijden, wordt hij uiteindelijk een ster; zijn stem komt op platen, Everett zelf komt voor televisie en op het filmdoek. Dit is het einde van de film niet. Eve rett stijgt de roem namelijk langzamer hand naar het hoofd, terwijl zijn vroe gere celmaat uit de gevangenis komt en hem herinnert aan zijn in het .Jail house" opgestelde contract: „Sam-sam met de winst". Presley heeft in deze film getoond te kunnen acteren. Zijn rocknummers strooit hij tussen het ver haal in en dat loopt allemaal wel goed. Het' is een ontspannende film, waarin men tevens enkele diepzinnige onder werpen heeft willen aanroeren en waar in de roek-koning van weleer deze be titeling volkomen waar maakt.

De Vallei | 1966 | | pagina 3