Kapitein Ross: brein van neo-nazi NPD In Engeland meer dan V2 miljoen werklozen MOSKOU LAAT BROWN IN KOU STAAN Neo-nazidebat in het Britse Lagerhuis O.E.S.O. behaalde de gewenste doelen Grivas beschuldigde Andreas Papandreoe Eerste officier in parlement het KERSTMIS WERPT LICHT AL VOORUIT „Ik heb alles militair geregeld" Weer kerken en zerken beklad Londen in de mist VAN ONZE LEESTAFEL Cl Ds K In Emmen komt meer werkgelegenheid Wilson: ik neem verantwoording Twaalf arrestaties in fraudezaak Staatloze na 2 jaar aan wal Martelkamers in Chinees ministerie Heemsteedse raad niet achter burgemeester Conally: slechts een moordenaar Oostduitser uit Ghana gezet Privé-detectives op rooftocht Heilloos plan Lof voor waterpolitie Aspida-proces in Athene VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 (Door Werner Zwick, UPI) NEURENBERG De 31-jarige kapitein-vlieger, Wolfgang Ross, zal van af 2 december in de Beierse Landdag als afgevaardigde van de National De- mokratische Partei Deutschlands (N.P.D.) beginnen aan „het herstel van de waardigheid van de Duitse soldaat". Ross kan gerust het brein achter de N.P.D. genoemd worden. Hij is de man die de campagne van deze extreem rechtse partij voor de onlangs gehouden Landdag-verkiezingen in Beieren, heeft geleid en niet zonder succes. Met 14 anderen zal hij volgende week plaatsnemen in het Beierse bestuur. In feite is kapitein Ross tevens de „redder" van de NPD geweest. De gro te beslissing viel namelijk in het kies district Midden-Franken, waar Ross voor de NPD als lijsttrekker optrad. Daar haalde de als neo-nazistisch be schouwde NPD 12,2 procent van de stemmen. Volgens het Beierse kiesstel sel moet een partij, om zich een plaats in de Landdag te kunnen verzekeren in minstens één kieskring meer dan 10 procent van de stemmen behalen. In andere kiesdistricten slaagde de NPD hier niet in. Ross is geenszins verbaasd over zijn succes. „Ik heb dit zaakje volgens de militaire principes aangepakt," zegt hij. „Al mijn mannen heb ik op strategi sche punten gebruikt. Het effect van iedere bijeenkomst heb ik van tevoren berekend. Zo ook van elk verkiezings pamflet en iedere advertentie. En ik heb voorspeld dat we 12,8 procent van de volkstemmen zouden krijgen. Ik zat er dus erg dicht bij." De kapitein-vlieger blijkt een man met een wrok te zijn. „Toen ik in eind 1956 als soldaat in dienst trad, durfden wij slechts in groepen van vijf naar München te gaan." In het Beierse dis trict Schwabing, waar veel pacifisten en individualisten wonen, werd hij be kogeld met stenen en bespuwd. Hij vertelt dit met een verbitterde trek op zijn gezicht. „Door deze ervaring zijn er wrokgevoelens in mij ontstaan," geeft hij volmondig toe. Door de neo-nazistische betiteling van de NPD is over de hele wereld op schudding ontstaan om het succes van Ross en zijn partijgenoten. Ross zelf is er echter van overtuigd, dat de NPD zich aan de regels van de democratie zal houden. „Er is geen plaats voor na zi's, neo-nazi's en radicalen in onze partij," verklaart hij. Hoe hij dit kan rijmen met het nazi verleden van sommige NPD-leiders? „Een groot aantal mensen is een of an dere keer in de nazi-partij geweest. Zelfs Herr Kiesinger, die de christen democraten als Bondskanselier willen. Wij hébben niet meer nazi's in onze ge lederen dan elke andere partij." Tot januari van dit jaar zag Ross niets in de politiek. „De partij die mijn politieke denkbeelden vertegenwoordig de, bestond toen eenvoudig nog niet," verduidelijkt hij. Toen vond ik een pamflet van de NPD in mijn bus. „Ik gooide het ech ter in de prullenmand. Ik dacht dat het weer iets was van een communistische organisatie als de „Duitse Vredes- bond"," zegt Ross. Bij een gesprek met andere officieren over politieke partijen hoort hij voor het eerst dat de ADVERTENTIE Natuurlijk Citroen De Kuyper. Dit vond ook de bartender die in 1952 met zijn longdrink „Bazi" de eerste prijs won op de Nationale Cocktail Longdrink Competitie. Het recept is heel eenvoudigneem een nor maal drinkglas, giet hierin een glaasje De Kuyper Citroenjenever en vul het glas verder met tonic. Houdt U van een extra-koude longdrink, dan een paar stukjes ijs toevoegen. TILBURG Een onbekende van daal heeft donderdagmiddag in een tweetal katholieke kerken in Tilburg, t.w. de parochiekerk op de Heuvel en een kapel in de Bisschop Zwijnsen- straat, op muren, pilaren en vloeren hakenkruisen getekend. Bovendien heeft de man het wordt namelijk uitgesloten geacht, dat hier van kinderwerk sprake is in bloklet- ters kreten als „Satan is onze god", en „Satan heil" aangebracht. In de pa rochiekerk werden verder ongeveer dertig misboeken in het wijwatervat gesmeten, terwijl op het tapijt voor het Maria-altaar een beschamende uitdruk king was geschilderd. De politie heeft de zaak in onderzoek evenals dat van andere recente schen dingen in kerkhoven in het zuiden des lands. Gisternacht blijken meer dan veertig grafzerken op de nieuwe algemene be graafplaats in Nijmegen te zijn beklad met hakenkruisen en het opschriftO „Satan is onze god". De opschriften waren aangebracht met inktviltstift. In de rooms-katholieke „Nebo- kerk" in Nijmegen werden woensdag middag drie altaren op gelijke wijze beklad. EMMEN Twee fabrieken in Em men gaan drastisch uitbreiden De Dan- lon, dochter van een Deens kousencon- cern, bouwt op het industrieterrein te Emmen een nieuwe fabriek voor het veredelen van garens. Het bedrijf krijgt een oppervlakte van 5.000 m2 en kan in eerste instantie zeventig arbeids krachten opnemen. Niet minder dan 2% miljoen gulden gaat de tankfabriek Ido investeren in uitbreiding van het bedrijf met ruim 5.600 m2. De personeelsbezetting kan hierdoor met circa 60 arbeidskrachten worden vergroot. NPD een „nationale partij" is. Ross gaf zich voor de partij op en werd al gauw de belangrijkste organi sator. Nu zal hij de eerste Duitse offi cier zijn die in een volksvertegenwoor diging plaatsneemt, hoewel hij hier voor de komende vier jaar zijn uniform zal moeten uittrekken. Voor de verkie zingscampagne in Beieren heeft hij van het ministerie van Defensie verlof ge kregen. Hoewel aanvankelijk een van haar grootste tegenstanders, is de echtgeno te van Ross een overtuigd NPD-aan- hangster. „In het begin was ik bang voor een herhaling, bang voor de pri mitieve krachten in deze partij. Partij voorzitter Thielen en mijn man hebben mij ervan weten te overtuigen, dat er nooit meer een herhaling zal komen van de nazi-methoden," zegt mevrouw Ross. Zij zegt volwassen genoeg te zijn om te begrijpen waarom de meeste Duitsers, haar ouders inbegrepen, niets tegen Hitier konden doen, toen deze eenmaal vast in het zadel zat. Haar echtgenoot vindt dat de NDP in Midden-Franken een eerlijke verkie zingsstrijd heeft gevoerd. Om dit te il lustreren zegt Ross: „Ofschoon onze te genstanders onze aanplakbiljetten van de muren hebben gescheurd, hebben wij ervoor gepast dezelfde methoden te gebruiken." De verkiezingscampagne van de NPD is voornamelijk door vrijwilligers uitgevoerd. De partijvoormannen plak ten zelf de biljetten aan, die kosteloos waren gedrukt. Zo slaagde Ross erin met veel minder geld dan de andere partijen een goed lopende campagne op touw te zetten. Het aantal verdeelde strooibiljetten ligt boven het miljoen. De NPD moest het tevens zonder finan ciële steun van de staat stellen. Om toch aan het benodigde geld te komen, vroeg de NPD toegangsgeld op haar bijeenkomsten. „Zelfs onze politieke vijanden betaalden grif om naar ons te luisteren," beweert de kapitein. De vader van Ross, een SS-officier, kwam in 1945 in Tsjecho-Slowakije om het leven. „Wij hebben alleen maar ge hoord dat de Tsjechen alle patiënten van het legerhospitaal, waarin mijn va der lag, uit het raam hadden gegooid," zegt de NPD'er zonder enige emotie. „Mijn hele leven ben ik een vaders- kindje geweest. Toch koester ik geen wrok tegen de Tsjechen. Als volk zijn zij niet verantwoordelijk voor deze mis daden, evenals wij (de Duitsers) niet altijd en eeuwig verantwoordelijk ge steld moeten worden voor de misdaden van Hitier." Ross is van mening dat het succes van zijn partij gedeeltelijk te danken is aan de wens van het Duitse volk om het verleden te vergeten. „Ze willen niet altijd de zondebok blijven." Ross besluit het vraaggesprek met de hoop uit te spreken dat „hij in staat zal zijn om te bewijzen dat zijn partij niet de extremistische groepering is waar voor zij wordt uitgemaakt." LONDEN De Britse regering heeft Kamer, dat de economische maatrege- bekend gemaakt, dat haar economische maatregelen de werkloosheid hebben opgevoerd tot 541.585. Premier Harold Wilson heeft het parlement verteld, dat hij de „volledige verantwoordelijk heid" nam. Het werkloosheidscijfer was afkom stig van het ministerie van Arbeid. Het was onmiddellijk aanleiding tot nieuwe aanvallen op de loon- en inko- menpolitiek in het Lagerhuis. De liberaal Eric Lubbuck vertelde de Nijmegen Frauderende personeels leden bij de melkfabriek „Lent" te Nij megen blijken het bedrijf in de afgelo pen jaren te hebben benadeeeld voor een bedrag van ongeveer 100.000 gul den. Uit het onderzoek van de recherche is gebleken, dat de plv. expeditiechef bij „Lent" op auto's van chauffeurs, die in het komplot waren betrokken, grotere vrachten melk en melkproduk- ten liet opladen dan waren besteld. Het aldus verkregen overschot werd tegen halve prijs afgeleverd bij melkhandela ren in Berg en Dal, Gennep en Mils- beek. Ook dreef het personeel een winst gevende handel in lege flessen. Grote partijen lege flessen werden van de fabriek naar enkele melkhandelaren ge bracht, die er de halve statiegeldprijs (12i/£ cent) voor betaalden en ze daar na voor een kwartje per stuk terug brachten naar de fabriek. Het onderzoek van de politie heeft geleid tot arrestatie van de plv. expe ditiechef bij de melkfabriek, zeven chauffeurs en vier melkhandelaren. KAAPSTAD. Een staatloze, die ge durende twee jaar op alle wereldzeeën heeft gezworven zonder een voet aan wal te zetten, is een paspoort verleend. In 1964 ging Josia Salues Ribeiro als verstekeling aan boord van de Britse vrachtvaarder Oakbank in Buenos Ai res. Drie dagen na de afvaart werd hij door de kapitein van het schip ontdekt, die hem bij de eerstvolgende haven wil de afzetten. Hij mocht echter niet aan land gaan, omdat hij geen papieren be zat. In diverse landen heeft Ribeiro ge probeerd een paspoort te krijgen, doch tot voor kort tevergeefs. Brazilië heeft hem nu een paspoort verleend, dat al leen geldig is voor dat land. MOSKOU In het gebouw van het Chinese ministerie van Handel bevin den zich, naar op een twee dagen gele den in het ministerie gehouden bijeen komst is onthuld, cellen en martelka mers die nog altijd worden gebruikt. Dit meldde het Russisch persbureau TASS uit Peking. De Rode Garde heeft in pamfletten verslag ge daan van de bijeenkomst, die door twee hoge functionarissen, Tsjan Po- da, een lid van het Chinese „politbu- ro", en van Li, deel uitmakend van 't „directoraat van de culturele revolu tie", was bijgewoond. Het kwam nog steeds voor, dat arrestanten met be hulp van martelwerktuigen bekentenis sen werden ontwrongen, zo was meege deeld. TASS meldde voorts dat men in Pe king dagelijks verkleumde „Rode wachters" vaak nog kinderen in de vrieskou kan zien exerceren onder leiding van militairen en politieman nen. Ook komen er nog steeds veel mensen van het platteland te voet naar de hoofdstad. len te ver waren gegaan en hij opper de een ontspanning van de restricties met betrekking tot huurkoop, bankta- rief en krediet. Ook het labourlid Norman Buchan verklaarde: „Stellig is nu het tijd stip gekomen om selectieve en vér strekkende maatregelen van reflatie te nemen." Over de stijging van de werkloosheid zéi Wilson: ,Ik lïeem de volledige ver antwoordelijkheid voor de op 20 juli aangekondigde maatregelen". Deze maatregelen hadden ten doel overtolli ge mankracht te verschuiven naar voor de export werkende bedrijven. De premier zei dat die herschikking nog steeds aan de gang is en dat de werkloosheidscijfers mede onder de in vloed stonden van een wilde staking bij de British Motor Corporation. „We zul len de cijfers echter zeer zorgvuldig in het oog houden", beloofde hij. Wilson vertelde zijn critici, dat het te vroeg zou zijn om met maatregelen voor ontspanning te beginnen, daar an ders over drie opnieuw stringente maatregelen genomen zouden moeten worden. De nieuwe werkloosheidscijfers vor men het hoogste novembertotaal sinds 1962 en betekenen een sprong van 105.340 vergeleken met de voorafgaan de maand. Bij vorige gelegenheden had Wilson gezegd, dat onder de bestaande om standigheden een totaal van 500.000 werklozen 2 pet van de arbeids markt een aanvaardbaar peil zou zijn. De leider van de oppositie, Edward Heath vroeg aan de premier of er be wijzen waren dat verplaatsing van ar beiders naar de produktiesector heeft plaats gehad. Uit de persberichten had Heath geconcludeerd, dat de verschui ving in de richting van de dienstverle ning, was gegaan en niet in die van de exportproduktie. Wilson zei dat de verschuiving nog in het beginstadium verkeerde. Daar bij was 50 procent naar de produktie- ve sector gegaan en 30 procent naar de dienstverlenende. ADVERTENTIE MOSKOU De Russische autoritei ten hebben de Britse vredesvoorstellen inzake Viëtnam afgewezen, zo is uit welingelichte bron vernomen. Ook de Brits-Russische onderhandelingen over het nemen van ondergrondse kernproe ven zijn, aldus de zegsman, op niets uitgelopen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko zou zijn Britse collega, George Brown, ge zegd hebben, dat Engeland zich beter tot Washington dan tot Moskou kan wenden, als het een einde van de Viet namese oorlog wil bewerkstelligen. De Russen hebben er, aldus de zegs man, de nadruk opgelegd dat vrede al leen mogelijk is als „Amerika zijn agressie tegen het Vietnamese volk staakt". Zij zouden ook het Britse voor stel hebben verworpen over de vorming van een Brits-Russisch-Amerikaans we tenschappelijke commissie ter bestude ring van het probleem inzake de onder grondse kernproeven. De Russen vin den dat het een „politiek en geen tech nisch" probleem is. Brown heeft woensdagavond zijn tweedaagse besprekingen met Gromy ko afgesloten. Vandaag zal hij premier Alexei Kosygin ontmoeten. De Britse minister zou geen nieuwe voorstellen op tafel hebben gelegd en de Russen zouden de besprekingen niet LONDEN Waarschijnlijk zal op korte termijn in het Britse Lagerhuis een debat worden gehouden over een motie, waarin om viermogendhedenbe- sprekingen wordt gevraagd over de op komst van het neo-nazisme in West- Duitsland. De Labourleider Richard Crossman zei in het Lagerhuis, dat de kwestie kan worden opgenomen in een debat over de buitenlandse politiek, dat bin nenkort in het Lagerhuis zal worden ge voerd. Crossman gaf hiermee antwoord aan het Labourparlementslid Sir Barnet Janner, die zijn aandacht had geves tigd op een motie die woensdag door meer dan vijftig parlementsleden en al- HEEMSTEDE De gemeenteraad van Heemstede heeft met dertien te gen acht stemmen een motie van mr. J. Rutgers (V.V.D.) aangenomen, waarin als mening wordt uitgesproken dat burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard een te ruime interpreta tie heeft toegepast van zijn bevoegd heid, zoals artikel 221 van de Gemeen tewet voorschrijft waardoor Sieto Ho ving ervan heeft afgezien met zijn ca baret „Tingel Tangel" naar Heemstede te komen. In de motie wordt opgemerkt, dat de burgemeester door zijn handelwijze het door hem gekozen doel heeft gemist en voorbijgeschoten. Voorts wordt er in de motie bij de burgemeester op aange drongen om in de toekomst met het gevoelen van de gemeenteraad reke ning te houden. Dit was de conclusie van het debat van twee uur, waarin de heer H. J. Verkouw (P.v.d.A.) zijn vragen over het niet optreden van Sieto Hoving toe lichtte, waarna vele raadsleden hun mening gaven. De burgemeester merk te o.m. op, dat hij een daad heeft wil len stellen, omdat hij een toenemende verontrusting ten aanzien van beledi ging tegen het Kinklijk Huis heeft ge constateerd. De burgemeester kondigde aan ook in de toekomst niet t<^_ dulden dat in zijn gemeente snerende opmerkingen aan het adres van het koninklijk huis worden gemaakt. Als een burgemees ter vrees koestert dat de openbare or de in gevaar komt, heeft hij het recht in te grijpen, zo zei hij. Na afloop van de raadsvergadering ontving burgemeester Van Rappard een aantal studenten uit Rotterdam, die de bijeenkomst hadden bijgewoond. Een v&n hen bood de burgemeester een grammofoonplaat aan van Sieto Hoving met de wens, dat de familie Van Rap pard door het luisteren naar de plaat over de telrustelling zal heenkomen, omdat zij het cabaretgezelschap niet gehoord heeft. de burgemeester antwoordde, dat hij geen lange tenen heeft en niets tegen Sieto Hoving. Het ging om een prin cipiële beslissing. Hij verklaarde de plaat gaarne te zullen beluisteren. Ie drie partijen in het parlement la bour, conservatieven en liberalen was ondertekend. In de motie wordt uitdrukking gege ven aan „diepe bezorgdheid" over de verkiezingsoverwinningen van de neo- nazistische N.D.P. in Hessen en Beie ren en wordt een lans gebroken voor besprekingen tussen Engeland, Frank rijk, Rusland en de Verenigde Staten over wegen en middelen om de nazi dreiging het hoofd te bieden. Janner zei, dat er in Duitsland een zeer ernstige situatie was ontstaan, on danks de luide vertogen van de neo nazi-partij dat zij geen sinistere bedoe lingen heeft. Hetzelfde argument werd door de nazi's gebruikt toen zij aan de macht kwamen met rampspoedige ge volgen voor de beschaving, aldus Jan ner. Crossman merkte op, dat het een ieder die zich de gebeurtenissen van de jaren twintig herinnert, angstig te moe de moet worden, maar men mag niet onmiddellijk de conclusie trekken dat de geschiedenis zich herhaalt. als „onderhandelingen" hebben willen beschouwen. Waarnemers zien de Russische afwij zing van een wetenschappelijke com missie als een verrassing, daar Brown onlangs in het Britse parlement heeft verklaard dat zo een commissie reeds gevormd werd. LONDEN Grote delen van Enge land en West-Europa hebben donder dagavond last gehad van dichte mist. Londen Airport bleek voor veertien internationale vluchten met een kleine tweeduizend passagiers niet te berei ken. Reizigers uit Amerika, Amster dam, Parijs, Ziirich en Athene moes ten de rit naar Londen maken in au tobussen vanaf vliegvelden in omlig gende gebieden. Het zicht in Engeland bedroeg in ve le gevallen nog geen tien meter, waar door trein- en wegverkeer ernstige moeilijkheden ondervonden. In de modderige Theemsmonding bot sten een tanker en een vrachtschip, en sportwedstrijden moesten worden afge last, omdat bezoekende ploegen het speelterrein niet konden bereiken. De gelukkigste man in Londen giste- Arthur Johnson. Een trident van de British European Arways landde op Londen Airport en steeg er zes keer van op, terwijl de meeste andere toe stellen bleven rondcirkelen of naar an der landingsterrein zochten. Chef-invlieger group captain John Cunningham zei dat de trident nu in staat was op elk vliegveld met een ge schikt landingsapparaat automatisch neer te strijken. AUSTIN, (Texas). Gouverneur John Connally van Texas heeft ver klaard, het op een punt volledig eens te zijn met het rapport van de com missie-Warren over de moord op pre sident Kennedy. Connally zat in de zelfde wagen en werd zelf ook ge wond, maar de kogel die hem geraakt heeft kan nooit dezelfde geweest zijn als de kogel die de hals van John Ken nedy had doorboord. De tijd tussen 't raken van de president en waarop hij zelf voelde dat hij getroffen was, was daarvoor te lang, zei hij. „Het feit dat zijn mening op dit punt van die van de commissie-Warren afwijkt betekent echter niet, dat ik de conclusies van dat rapport verwerp", zei Connally. Hij is ervan overtuigd dat er slechts één moordenaar is geweest, kwamen. PARIJS In het Chateau de la Muet- te in Parijs is donderdag de zesde jaarvergadering van de organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) begonnen. Als voorzitter fungeert de Zweedse minis ter van Handel, Gunnar Lange. Het eerste agendapunt is de econo mische situatie in de 21 aangesloten landen, met inachtneming van het doel dat de OESO zich in 1961 heeft gesteld: evenwichtige groei. Het over leg van de ministers of staatssecreta rissen van de 21 aangesloten landen wordt bijgewoond, door waarnemers van Joego-Slavië en de Europese Com missie. Minister Lange zei in zijn openings toespraak dat afgaande op de economi sche groei die in elk van de ledenlan- den sedert 1961 is tot stand gekomen de doelstelling van de OESO, een groei van vijftig procent in de jaren zestig, is overtroffen. Hij herinnerde aan de zware verantwoordelijkheid van de in dustrielanden ten aanzien van de ont wikkelingslanden. ook zei hij dat de leden van de OESO zich over een jaar, tijdens de tweede wereldhandelsconfe rentie, geplaatst zullen zien voor de eisen van de niet-gebonden landen De secretaris-generaal van de OESO, Thorkil Kristensen, deelde mee dat de gemiddelde economische groei in de twintig Europese landen van de orga nisatie 4,7 pet per jaar heeft bedra gen, terwijl 4,1 pet voldoende zou zijn geweest voor het bereiken van de voor 1970 vastgestelde vijftig procent. Met inbegrip van Japen, dat in 1964 lid is geworden, heeft de gemiddelde groei in de jaren 1961/1966 4,9 pet bedragen. Kristensen zei, niet te verwachten dat het einde van de oorlog in Viët- nam een economische recessie in de Verenigde Staten zal teweegbrengen. Zijns inziens zal de economische om schakeling veel minder ingrijpend zijn dan de omschakeling die het einde van de oorlog in Korea met zich meebracht. ACCRA De regering van Ghana heeft de Duitser Karl Heinz Grafe, correspondent van het Oostduitse pers bureau ADN, gelast Ghana te verlaten wegens subversieve activiteit. Grafe was drie jaar in Ghana. Uit officiële bron is vernomen dat de regering over duidelijke bewijzen be schikt, dat Grafe in het geheim subver sieve boodschappen had verstuurd en ontvangen. Het is niet duidelijk of de maatregel tegen Grafe alleen zijn persoon of ook ADN treft, wat het werken van dit bu reau in Ghana betreft. BAZEL In Bazel zijn twee privé- detectives gearresteerd op beschuldi ging van het plegen van inbraken in heel Zwitserland, aldus de plaatselijke politie. Volgens het hoofd van de criminele recherche heeft het tweetal de 25- jarlge Georg Bugmann en diens drie jaar oudere broer Marcel sinds 1961 85 tot 90 inbraken gepleegd. Zij waren gespecialiseerd in het openen van vei ligheidssloten van het merk „Kaba". Bij hun nachtelijke operaties waren de gebroeders meestal gewapend en voorzien van walkie-talkies. Het tweetal liep vorige week tegen die lamp na een inbraak in het hoofd kantoor van een combinatie van kle dingmagazijnen. De Nederlandse kerk in beweging staat vandaag voor een slinks opge worpen hinderlaag, aldus „D e T ij d" (r.-k.). Een groepje katholieken nauw verwant, wellicht zelfs te vereen zelvigen, met de groep rond het blaad je „Confrontatie" voert een geheime actie tegen 't Episcopaat. Na jarenlang te hebben gesmeekt om het bis schoppelijk woord, dat klaarheid moest brengen in de opvattingen van het Ne derlandse kerkgezag, wil men nu dat woord in de nieuwe catechismus zijn neerslag vindt de paus zelf sme ken de bisschoppen de mond te snoe ren. „Zo blijkt, dat men aan extreem rechtse zijde uiteindelijk geen genoe gen wil nemen met uitspraken van de Nederlandse bisschoppen, tenzij deze uitspraken bevestigen wat sinds jaar en dag en vóór en na het Concilie door deze groep voor klaar en waar gehouden werd: de eigen mening en anders niets. Deze gang van zaken is miserabel. Niet omdat deze rechtse groep bin nen de veelvormigheid van menin gen niet het volste recht, ja zelfs de plicht zou hebben vast te houden aan de opvattingen welke zij niet zonder forcering van haar persoon lijk geweten meent te mogen verla ten. Het betreurenswaardige ligt in de methode welke zij toepast om meer vooruitstrevende gedachten weg te werken: niet langs de weg van overreding in openlijke stelling neming, maar langs geheime sluip wegen, die om Utrecht heen naar Rome leiden. Dit staat ons tegen en wij hopen dat velen uit de „Confron- tatie"-groep zich nu bewust worden van het gevaar waarin zij, niet zo zeer door hun opvattingen als w«l door de geesteshouding en het kli maat in een agressieve minderheids groep dreigen te geraken. Men hoeft het, wat ons betreft, niet eens te zijn met alles wat de ding moet men niet vergeten: de nieuwe catechismus zegt. Maar één ding moet men niet vergetenG de jongere generatie wordt niet meer gegrepen door datgene wat ouderen vroeger te geloven werd voorgehou den. De afstand tussen ouderen en jongeren is onafzienbaar groot. De nieuwe catechismus is een brug tus sen Kerk en jongere generatie. Wat wil men nu? Deze brug barricade ren met de obstakels van een ver steend gelijk; de pijlers ondermij nen door een slinkse aanval op het Nederlands kerkelijk gezag? Is men dan niet oud genoeg om te begrij pen, dat de verwerping van deze ca techismus door Rome bij een over groot deel van Nederlandse katholie ken een apathie en een ergernis te weeg zal brengen waarvan de „Con- frontatie"-groep het einde wellicht niet zal beleven? Laat men afzien van dit heilloze plan. Wie meent het licht van de waarheid te bezitten, moet deze duistere methoden verfoeien." De „W aterkampi oen" (ANWB) steekt de loftrompet over de Rijkspolitie te water. Wat betreft de goodwill kunnen de politiemannent te land jaloers zijn op hun collega's te water. Toegegeven, de taak van de po litie op het water ligt anders en mis schien makkelijker dan die van haar collega's op het droge, het feit is er dan toch maar dat het optreden van de politie te water zich kenmerkt door een gemoedelijkheid en een begrip voor de situatie, die bijzonder prettig aandoen. „Laten wij eerlijk zijn, er moet heus wel eens regelend opgetreden worden op het water. Maar naast deze primaire taak van handhaving van orde en veiligheid krijgen de varende mannen van de Rijkspolitie vaak de rol van reddende engel te vervullen. Ook als redder in de nood staan zij hun mannetje. De goede naam die dit korps bij de water sporters heeft, is hieraan natuurlijk ook niet vreemd. In een brief van de Rijkspolitie te water die wij onlangs onder ogen kregen, werd gesteld dat bij vele watersportliefhebbers een ontstellend gebrek aan verantwoordelijkheid t.o.v. uitrusting van het eigen vaar tuig en kennis van het vaarregle- ment bestaat. Nu kan men als poli tieman hiertegen met harde hand optreden en voor de rest basta. Het is echter tekenend voor de manier van werken van het voornoemde korps, dat men voorstelt aan water sportverenigingen op bijeenkomsten instructie te gaan geven over het vaarreglement om op deee manier de veiligheid op het water te vergro ten. Deze positieve benadering vin den wij zeer toe te juichen, zeker in onze tijd waarin zo veel geschermd wordt met verbodsbepalingen, dwangmaatregelen en andere nega tieve zaken zonder dat daar iets po sitiefs tegenover staat. Als er nu maar veel verenigingen van dit sympathieke aanbod gebruik ma ken!" Londen maakt zich al op voor Kerstmis, het feest waarin de Britten religieuze en commerciële gevoelens combineren. Als bij ons op St. Nicolaas worden er geschenken gegeven. Hier het hart van de Lodense City, Oxfort Street badend in het licht ATHENE De man die naar ver luidt onlangs het bestaan heeft ont huld van een militaire junta die van plan was de Griekse regering omver te werpen, heeft meegedeeld dat de moeilijkheden op Cyprus zijn begon nen. Generaal George Grivas, de held van de Cypriotische guerrillastrijd te gen de Britten en momenteel comman dant van de Grieks-Cypriotische troe pen op Cyprus, was een der getuigen in de zaak tegen 28 Griekse officieren die volgens de beschuldiging lid zijn van de „Aspida" (schild) organisatie. De plannen van deze organisatie stammen van vorig jaar. Na de uitvoe ring ervan zouden zij er 'n regime in de stijl van dat van Nasser voor in de plaats stellen. Grivas getuigde dat de organisatie op Cyprus is ontstaan. Hij had verdachte feiten ontdekt na een bezoek van An dreas Papandreoe, de zoon van de voormalige premier. Andreas werd destijds genoemd als leider van de sa menzwering die moest resulteren in de verdwijning van de 26-jarige koning Constantijn. Naar aanleiding van zijn bevindingen had Grivas naar hij ver telde, een onderzoek laten instellen naar de waarheid van de geruchten die omtrent de organisatie de ronde deden. Defensie in Athene hiervan op de licht kwam, had hij het ministerie van Defensie in Athene hiedvan op dt hoogte gesteld. Volgens Grivas, die een der beschuldigde officieren persoonlijk tot andere gedachten heeft trachten te bewegen, moest voor het lidmaat schap van de Aspida een eed worden afgelegd. De organisatie zelf beschreef hij als „tegen het regime en revolu tionair". De rechtszaak tegen de 28 officieren is op 14 november begon nen. De tegen hen geëiste straffen va riëren van vijf tot 20 jaar. Volgens de beschuldiging zou An dreas Papandreoe in juli vorig jaar de macht hebben overgenomen Er brak toen echter een kabinetscrisis uit waar uit het ontslag van zijn vader voort vloeide. Premier Papandreoe zou van het be staan van de organisatie hebben gewe ten. Vader noch zoon is echter beschul digd, omdat ze niet aan 'n militaire rechtspraak kunnen worden onderwor pen.

De Vallei | 1966 | | pagina 9