Veenendaals dagblad „Verschil van inzicht met N.K.V. ernstige zaak Buiten K.V.P.-(oud)-mmisters zijn niet aanwezig Reconstructie van beroving kamerontbinding m.i.v. 22 februari '67 Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ontslagen in Oss, Yenlo, Deventer en Heerlen VEER BIJ AMERONGEN WERD OP WERF „DOORGESNEDEN" Rente tot Y.N. berispen Israël Minder gevaar in Toscane Nederland wil Peking in Y.N. :Ook morgen nog I j kans op regen E 5'2 Nutsspaarbank VOORZITTER AALBERSE OP K.V.P.-PARTIJRAAI) Grotere capaciteit door sterke motor Vinkenbaan We rel zonder licht rijden fietser noodlottig VERWIJTEN Loongrens omhoog tot f 12.400 Nederlander zoek in Columbia 1 Bur. voor redactie en administratie l Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent Zaterdag 26 november 1966 - 40e jaargang no. 116 AMERONGEN Sinds enkele dagen staat veerbaas Willem van Eek weer op zijn „eigen" pont. Zes weken lang heeft hij een pont, die was geleend van de Culemborgse veerdienst, moeten be dienen, omdat het oude, getrouwe Eek en Wielse veer een grondige opknap beurt moest ondergaan. Op een scheepswerf te Dodewaard werd de pont onder handen genomen en de ingrijpendste verbetering was wel de nieuwe sterke motor, die werd aangebracht. Het publiek dat van de diensten van het veer gebruik maakt, kan die verbetering niet alleen op de pont zelf waarnemen, maar ook daad werkelijk merken. Iïe overtocht neemt nu minder tijd in beslag en daardoor wordt de totale overzet-capaeitHt van het veer aanzienlijk groter. De pont is ook groter geworden. Op de scheepswerf hebben knappe vaklui het gevaagte in de lengte doormidden „gesneden". Daarna is er een stuk van ongeveer twee meter lengte tussen ge bouwd en daarmee kwam de totale breedte van het veer op negen meter. hebt gisteren wel begrepen, dat indertijd de vinkerij een geëerde en veel-beoefende buitensport was (voornamelijk in het Hollandse duin), waarmee zelfs gekroonde hoofden zich plachten te vermaken. Zo bezaten onze prinsen van Oranje een vinken- huis met baan in het Scheveningse Bos, gesticht door prins Willem V. Het heette het Prinsevinkenhuis en stond ongeveer ter plaatse van het huidige Prinsevinkenpark; ongeveer 'n eeuw geleden liet de latere minister van Oorlog, de generaal Van den Bonk dit huis inmiddels reeds tot een soort uitspanning gedegradeerd slechten en verrees er een buitentje. Uiteraard valt van dit alles (evenmin als van de meer bescheiden glorie van Vallei en Kennemerduin), niets meer terug te vinden; straten en woonwijken verdrongen nuchter en onbekommerd de eens zo historische, idyllische plek. Geleidelijk verdreef de alles nivellerende cultuur de in veler ogen nutteloze vogelarij, maar van welk een betekenis zij geweest is, be wijzen de vele bewaard gebleven, aparte woorden en uitdrukkingen, die ermee annex zijn en waarvan ik er enkele overschreef, want weinige er van vindt ge in een woordenboek: bos, rijzen, roer, lurf, haam, wip, plug, druip, lopertje, slotje, winde, bordje, slaan, roeren, rissen, getouw en andere verdwenen uitdrukkingen, ontleend aan de apparatuur van dit merkwaardige bedrijf onzer voor vaderen. 26 november '66 A. B. WIGMAN Er kunnen nu vier personenauto's naast elkaar staan. Wat de capaciteit van de motor be treft, deze bedroeg voorheen 80 pk. Het vermogen is nu opgevoerd tot 100 pk. Het overtochtje van oever naar oever duurt nu niet langer meer dan een minuut. De motor betekent echter niet, dat het veer geheel op eigen kracht is gaan varen. Het is een gierpont gebleven, die aan een kabel vastligt en die zijn stuwingskracht ten dele aan de stroom en ten dele aan de hulpmotor ontleent. Zoals wij reeds eerder berichtten be staan er ook plannen om het Ingense veer bij Eist van een motor te voor zien. WOERDEN De 26-jarlge A. van der Neut uit Zegveld is vrijdagavond dicht bij zijn woning om het leven geko men, toen hij met zijn fiets in botsing kwant met een hem tegemoetkomend personen busje. Het busje was juist bezig een andere auto te passeren. Vol gens de verklaring van de bestuurder, zou de wielrijder zonder licht hebben gereden, zodat hij hem b\j het regen achtige weer niet kon opmerken. Het slachtoffer werd In de naast de weg ge legen wetering geslingerden is op weg naar het ziekenhuis overleden. 0 Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur is de 80-jarige mej. A. G. Schrijvers uit Heerlen bij het oversteken van de Heerlerbaan door een personen auto aangereden. De vrouw, die een ooggebrek had. was vrijwel op slag dood. 0 Op een kruispunt in het Friese dorpje Hoornsterzwaag bij Heeren veen is vrijdagmorgen omstreeks kwart voor elf de bestuurder van een perso nenauto, de 18-jarige Bouwe van der Meer uit Jubbega, om het leven geko men. Hij werd geramd door een vracht wagen. waarvan de bestuurder zijn auto niet opmerkte. 0 In de Borgerstraat in Amsterdam is vrijdagmiddag de 63-jarige dak- bedekker H. Holthuis tijdens hijswerk zaamheden van 15 meter hoogte van een dak op een stenen binnenplaats ge vallen en kort daarop overleden. Aan een staaldraad hees de man, die alleen op het dak was, materiaal op. Het hys- blok, dat aan de achterzijde met een tegengewicht was vefzwaard, helde voorover en kwam tegen de dakbedek- ker aan, die zijn evenwicht verloor en viel. NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Israël gelaakt voor de aanval van IS novem ber op Jordanië en de waarschuwing geuit, dat de raad zich over „doeltref fender stappen" zal moeten beraden, wanneer Israël weer zo'n actie onder neemt. Op Nieuw-Zeeland na, dat zich van stemmen onthield, stemden alle leden van de raad voor de door Nlgerië en Mali ingediende resolutie, hoewel sommige o.a. Nederland van hen tijdens het debat van enige gereserveerdheid blyk hadden gegeven. (Van onze parlementaire redacteur) DEN BOSCH Mr. P. J. M. Aalberse. voorzitter van de K V.P.. heeft vanmorgen bij de opening van de partijraad, die ter bespreking van het frac- tiebeleid was bijeengeroepen, het verschil van inzicht met het Nederlands Ka tholiek Vakverbond over de val van het kabinet-Cals een ernstige zaak ge- hoemd. De opvatting, vertolkt door de voorzitter van het N.K.V.de heer Mertens, is „een ernstige negatieve kant" van de zaak geweest, zei mr. Aal berse. „Het spreekt vanzelf', zo betoogde de partijvoorzitter, „dal een verschil van inzicht over een zo belangrijke zaak tussen de K.V.P. en een van de grootste maatschappelijke groeperingen een ernstige zaak is". Mr. Aalberse had het echter gewaardeerd, dat de heer Mertens ook had verklaard, dat hij er niet aan twijfelde, dat degenen, die het meerderheids-standpunt van de K.V.P. had den gedeeld, naar eer en geweten hadden gehandeld. De partijvoorzitter meende, dat hier het aanknopingspunt ligt. Het standpunt van het N.K.V.-bestuur is immers in hoofdzaak, dat in de huidige omstan digheden de consequentie van een kabi netscrisis niet had mogen worden ge trokken. terwijl de overgrote meerder heid van de fractie van oordeel was. dat gezien de belangen die op het spel staan, aan het Ingenomen standpunt moest worden vastgehouden. Mr. Aalberse hoopte, dat uit de dis cussie zou mogen blijken, dat over en weer begrip kan worden opgebracht voor deze standpunten en dat zou ko men vast te staan, „dat een dergelijk verschil van inzicht in de partij moge lijk is, zonder dat daaraan ernstige en door onze tegenstanders zo vurig gehoopte consequenties behoren te worden verbonden". Sprekende over eigen verantwoorde lijkheden wilde mr. Aalberse ook nog iets zeggen over de door sommigen ge stelde vraag of in de vergadering van deze partijraad ook K.V.P.-ministers of oud-ministers aan de discussie zouden deelnemen. Het antwoord is: „Natuur lijk nietMinisters hebben hun verant woordelijkheid tegenover het parlement, niet tegenovereen politieke partij". De discussie tussen regering en volks vertegenwoordiging in het parlement heeft plaats gehad en de regering heeft haar standpunt duidelijk uiteengezet en verdedigd. Zij heeft de meerderheid in de Kamer, waaronder de K.V.P.-fractie, niet kunnen overtuigen. Nu komt in de partij aan de orde de houding, die de fractie heeft ingenomen. Dit is een zaak tussen de partij en de fractie. Ministers en oud-ministers z(jn dan ook terecht, zo vond mr. Aalberse, geen leden of ad viserende leden van de partijraad. De afgetreden ministers Cals en Bogaers, noch de K.V.P.-ministers, die overgegaan zijn naar het kabinet- Zijlstra, wonen vandaag dan ook de partijraad te Den Bosch bij. Wel heeft een intensief beraad plaats ge had, aldus verklaarde mr. Aalberse, tussen K.V.P.-bewindslieden uit het kabinet-Cals en het dagelijks bestuur en met een delegatie uit het partij* bestuur. „Het verwijt wordt gemaakt, dat de K.V.P. voor de tweede maal In één par lementaire periode een kabinetscrisis heeft veroorzaakt. Dit wordt ook be weerd door mensen, die beter konden weten. Men zal zich herinneren", zo zei mr. Aalberse, „dat het kabinet-Marynen geen overeenstemming heeft kunnen be reiken over het radio- en televisiebeleid en dat het dientengevolge intern uiteen is gevallen. WQ zyn in die periode let- teriyk en figuurlyk dag en nacht bezig geweest om te trachten een oplossing te bereiken en daardoor een kabinetscrisis te voorkomen". Men zegt dan: de K.V.P. is toch maar gekomen met een motie, waarin een termijn werd genoemd, binnen welke Binnenkort kan de afkondiging van een Koninklyk Besluit worden verwacht, waarby het bedrag van de loongrens voor de verplichte ziekengeld- en zieken fondsverzekering met Ingang van 1 ja nuari 1967 wordt verhoogd van f 11.500 tot f 12.400 per jaar, zo deelt het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid mee. Het bedrag van het maximum-dag loon voor de berekening van de premies en van de uitkeringen krachtens de so ciale werknemersverzekeringen, zal met ingang van dezelfde datum worden ver hoogd van f 36,tot f 38,40 bij een vijfdaagse werkweek en van f 30,tot f 32,bij een zesdaagse werkweek. het kabinet met voorstellen over deze kwestie zou moeten komen. Dit is juist, maar het betekent, volgens mr. Aalber se, natuurlijk allerminst, dat wanneer deze datum zou zijn overschreden er niet te praten zou zijn geweest over een iets ruimere termijn. „Een ander verwijt is", zei mr. Aal berse, ,,dat de K.V.P. zich by haar op stelling tegenover hel kabinet-Cals zou hebben laten leiden door de belangen van oliemagnaten en grondspeculanten. Wanneer men denkt, dat er één KVP'er gevoelig zou zijn voor een dergeiyke notoire demagogie, dan vergist men zich deerlijk". Duidelyk wilde mr. Aalberse stellen, dat de K.V.P. open staat voor kritiek. Maar wat de partij meent te mogen ver langen is, dat deze kritiek positief ge richt is en ook dat zij evenwichtig is. Mr. Aalberse besloot zyn rede met er aan te herinneren, dat de K.V.P. by her haling heeft verzekerd, dat haar stand punt zich niet richtte tegen de politieke samenstelling van het kabinet-Cals en dat men blijft staan o hh-i de doelstel lingen, waarmee men fcicw akkoord heeft verklaard. „Volgende week zaterdag zul len wij ons verkiezingsprogramma gaan bespreken, waaruit onomwonden blijkt, dat het ons ernst is met deze doelstel lingen. Met dit program, dat tot uit gangspunt heeft onze visie op mens en samenleving, hopen wij onze kiezers de steeds gevraagde duidelijkheid te bie den", aldus de voorzitter van de K.V.P. ROME Dank zij inderhaast opge worpen dijken, is het gevaar voor nieu we overstromingen in Toscane vrijdag verminderd. Mede doordat de regen was opgehouden, bleef de sterk gezwollen rivier de Ombrone binnen haar oevers. De bewoners van de buitenwyken van Grosseto hadden donderdag al hun hui zen verlaten, omdat zij op nieuwe over stromingen rekenden. De spoorwegver binding met Rome is hersteld. De man, die op deze foto de hoofd rol speelt bij "n geënsceneerde be roving, is de 29-jarige boekhouder J. A. Arendsen, die gistermorgen op de Prins Bernhardlaan in Die- men door twee gemaskerde man nen in een auto werd beroofd van een tas met zeker honderdduizend gulden. Gistermiddag was hij de po litie behulpzaam bij 'n reconstruc tie van het misdrijf. De twee da ders waren bij het ter perse gaan van deze editie nog steeds op vrije voeten. De overval werd vrijdagochtend om 10.20 uur gepleegd en gezien door twee vrouwen, die in de Prins Bernhardlaan wonen, namelijk me vrouw Bagijn en mevrouw Bertens. Deze laatste waarschuwde onmid dellijk de politie. Zij was ook in staat te vertellen in wat voor auto de mannen waren verdwenen. Er verliepen slecht een paar minuten Lussen de aangifte en het tijdstip, dat de politie in actie kwam, maar deze waren voor de daders vol doende om te kunnen ontkomen. De auto waarin ze zaten was een zogenaamde „Volkskikker". De heer Arendsen, die inviel voor een zieke bankloper, is boek houder bij het Super-centrum „De Hoop", een groothandel in levens middelen. Het was gebruikelijk, dat het geld van het bedrijf meermalen per week naar de Middenstands- bank werd overgebracht. Het be drag, dat op vrijdagochtend werd vervoerd, was altijd hoger dan op andere dagen. De route, die de heer Arendsen gisterochtend volgde, was dezelfde als op andere dagen. Een en ander wijst er op, dat de da ders van de situatie zeer goed op de hoogte waren. De Prins Bern hardlaan is een+zeer rustige laan. Op het moment van de overval was er niemand op straat. OSS De directie van H. Har-log* Fabrieken (2100 werknemers) te Oss heeft aan 90 Belgische arbeiders met ingang van 81 december a.s. ontslag aangezegd. Het betreft hier grensarbeiders, die dagelijk per bus vier uur pendelen. Aangezien de nioeilyker wordende situatie op de traditionele exportmarkten (Engeland en de Verenigde Staten van Amerika) uitbreiding van de export van vleesconserven ge durende het komende jaar niet waarschynlijk maakt, voorzag de directie, mede In verband met de voortschrydende mechanisatie in het bedrijf, de noodzaak van een beperkte personeelsinkrimping in 1967. Twintig personeelsleden van H. J. Smit's Confectie-industrie N.V. te De venter hebben ontslag aangezegd gekre gen. Het betreft voornamelijk vrouwelijke werknemers, die ten hoogste ruim een jaar aan het bedrijf zyn verbonden. En kelen werden ten gevolge van reorga nisatie en koppeling van functies, over bodig. De oorzaak van het ontslag is volgens de directie, onverwachte inkrim ping- van de, ordeepo'-t fteuillo. Het Venlose aannemersbedrijf C. Over- devest ziet zich genoodzaakt 36 man van zijn personeel te ontslaan. Reeds is aan 26 personeelsleden ontslag aangezegd, terwijl het ontslag van nog 10 bouwvak kers binnen een paar weken zal volgen. Er zullen dan nog slechts zeven man in dienst zijn van het Venlose bedrijf. De aannemer was met 8 miljoen gul den de laagste inschrijver voor de bouw van het Venlose stadskantoor, waarvoor de aanbesteding in juli jl. plaats had. terwijl de gemeente reeds over rijks goedkeuring beschikte. In verband hier mee had de aannemer zich ook wat de personeelsbezetting betreft reeds op de bouw van het complex ingesteld. Het werk was hem echter nog niet gegund. In verband met financieringsmoeilijk heden. is de bouw van het stadskantoor evenwel voor onbepaalde tijd opgeschort. De directie van het A.M.F. (Algemeen Mijnwerkers Fonds) in Heerlen heeft haar personeelsleden door middel van DEN HAAG De minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken hebben H.M. de Koningin een ontwerp besluit aangeboden, strekkende tot ontbinding van de Twee de Kamer met Ingang van woensdag 22 februari a.s. De Ko ningin heeft dit met haar handtekening bekrachtigd. Als datum voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Ka mer wordt in het ontwerpbesluit genoemd 15 februari en als dag voor de kandidaatstelling dindsdag 3 januari. Tenslotte bevat het ontwerpbesluit de bepaling, dat de' huidige zitting der Staten-Generaal 21 februari zal worden gesloten, terwijl 23 februari de eerste samenkomst van de Eerste Kamer en de nieuw samengestelde Tweede Kamer in verenigde vergadering zal worden gehouden. In verband met het feit, dat de verkiezingen 15 februari zullen worden gehouden, zal de kiesraad geen verdere ver zoeken tot registratie van naam en aanduiding van politieke groeperingen meer kunnen behandelen. De Kieswet bepaalt namelijk, dat verzoeken, ingediend binnen zes weken voor de dag der kandidaatstelling, voor de daarop volgende verkiezing buiten behandeling blijven. Aan gezien thans bepaald is, dat deze kandidaatstelling 3 januari 1967 plaats heeft, is bedoelde termijn ingegaan. Intussen zyn vrydag by de kiesraad nog de volgende po litieke partijen ingeschreven: Democratisch Agrarisch Front t« Eemnes; Landsbelangen te Heusden a/d Maas; Christelij ke Nationale Volksparty voor Monarchale Democratie te Doorn en Wel staat te Amsterdam-Zuid. ,,Haak in", scheen minister Klompé gistermorgen tegen haar collega's, Biesheuvel, De Quay en Zijlstra te zeggen tijdens de eerste vergadering van de nieuwe ministerraad. een circulaire laten weten dat binnen kort „meerdere tientallen personeelsle den" ontslag aangezegd zullen krijgerf. Deze ontwikkeling is te wijten aan de met ingang van 1 januari voorgenomen integratie van A.M.F. en B.F.M. (Be- ambtenfonds voor het Mijnbedrijf) in het Adm in istratiekantoor Zuid-Limburg. DEN HAAG Nederland zou graag zien dat vertegenwoordigers van de volksrepubliek China, de Chinese zetel in de algemene vergadering van de Verenigde Naties gaan bezetten, aldus heeft de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de volkerenorganisa tie, dr. J. G. de Beus, vrijdag in een verklaring in de assemblee gezegd. Dat betekent echter niet, dat Nederland wenst dat degenen die die zetel thans bezetten (vertegenwoordigers van de republiek China op Taiwan), niet langer deel van de Verenigde Naties zouden mogen uitmaken. De Nederlandse delegatie is zich be wust van de talrijke hinderpalen die een rechtvaardige en vooral realistische op lossing van het probleem van China's vertegenwoordiging in de weg staan. Maar zij blijft geloven, dat het met een beetje goede wil en begrip mogelijk kan zijn enkele van die obstakels weg te nemen en andere te omzeilen. Diepgaan de studie is daarvoor noodzakelijk en daarom juicht de Nederlandse delegatie het initiatief van de Italiaanse delegatie toe. om de assemblee een commissie te doen aanwijzen met de opdracht alle aspecten van de kwestie te bestuderen. Nederland is ervan overtuigd, aldus dr. De Beus, dat het in het belang van de vrede en de vooruitgang is, dat de volksrepubliek China de gelegenheid krijgt deel te nemen aan het werk van de organisatie. Indien de regering te Peking die gelegenheid wil grijpen en in opbouwende geest wil bijdragen tot het gemeenschappelijk streven, zal de Nederlandse delegatie dat beschouwen als een grote overwinning voor de ge meenschappelijke zaak van de volkeren gemeenschap. BOGOTA De Nederlander Gerard Croiset die naar Bogota was gereisd om aldaar naar zijn zeggen te helpen een Columbiaanse miljonair, die twee jaar geleden is gekidnapt, op te sporen, is nu zelf spoorloos verdwenen. Politiewoordvoerders hebben verklaard dat Croiset in de Columbiaanse hoofd stad is aangekomen op 20 november. Aangezien Croiset de immigratie ambtenaren een verkeerd adres heeft opgegeven, is de geheime dienst van het voorval op de hoogte gesteld. Deze heeft vier mannen aangewezen om voor de opsporing van Croiset zorg te dragen. ADVERTENTIE KERKEWIJK 6 4 De temperatuur zal dit weekeinde geleidelijk oplopen. Middagwaarden 4 van 7 tot 10 graden zijn bereikbaar. i De toegenomen depressie-activiteit 4 ten noorden van Schotland houdt de 4 kans op regen groot. Nadat er van- 4 daag enkele opklarinkjes zyn ge- 4 weeat, kan morgen een nieuw regen- front onze omgeving bereiken, ver- t 4 gezeld van een krachtige of harde i zuidwestelijke wind. Enige daling van 5 temperatuur bij westelijke wind wordt i later verwacht.

De Vallei | 1966 | | pagina 1