Schilderij kwam terecht door Openbaar Kunstbezit 'Les Brigands' van Offenbach zondagavond op t.v. ARAM De Gouden Cobra Tentoonstelling van oud aardewerk UIT DE KERKEN VANAVOND Morgen Maandag JONGE GENEVER WYNAND FOCKINK TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG Fagina 2 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 Maar als ze een maal de lichamelijke zwakte na het kraambed en de diepe depressie na de teleurstelling te boven is, begint zij zelf heel vlug te begrijpen dat deze zoon, al mag hij haar dan ontno men zijn en al mag zij dan nog zo weinig dank ondervonden hebben, haar positie in Rusland versterkt en totaal veranderd heeft. Haar ver stand vindt nieuwe gedachtengangen, ze komt tot nieuwe conclusies en dienovereenkomstig is haar houding vanaf het eerste moment waarop ze weer in het openbaar verschijnt, op een beslissend punt totaal anders ge worden: ze wendt zich duidelijk en voorgoed van haar echtgenoot af. Peters gebreken waren haar na tuurlijk altijd precies bekend ge weest, ze wist beter dan Frederik hoe weinig de grootvorst werd geacht door zijn toekomstige onderdanen. Maar tot nu toe heeft ze alles wat haar mogelijk was gedaan om zijn gebreken te verhullen voor de buiten wereld en ze te vergoelijken; zijn dwaze spelletjes, zijn herhaalde dron kenschap, zijn domme liefdesaffaires heeft ze tegenover iedere buitenstaan der geloochend. Ze heeft zich samen met hem verzet tegen de Tsjoglokows. Ze heeft hem naar beste kunnen ge adviseerd: toen in 1751 de Zweedse graaf Lynar naar Moskou kwam om Peter te bewegen Holstein te ruilen voor Oldenburg, was de grootvorst, hoe gek hij ook mocht zijn op alles wat Holstein was. uit geldverlegen heid tot ruilen bereid geweest als Catharina hem niet aan zijn verstand had kunnen brengen hoezeer zo'n koe handel met zijn aloude geboortegrond het aanzien van een toekomstige kei zer wel moest schaden. Ze heeft haai man liefgehad noch gerespecteerd maar ze heeft zich toch tegenover de buitenwereld solidair met hem ge voeld, ze meende met hem te staan of te vallen, aan de macht te komen of te moeten ondergaan. Zijn afstam ming van de Romanows was het eni ge wat haar, een Duitse prinses, aan spraak op de Russische troon kon verlenen. Hij heeft haar vernederd, versmaad en nameloos verveeld, ze heeft hem verafschuwd, veracht en bedrogen maar buiten het echte lijke slaapvertrek is ze hem in alles trouw gebleven, ze heeft altijd en in alles zijn spel gespeeld: het ging ook om haar inzet. En juist d&t is nu anders geworden. Ze heeft een zoon die met de namen Paul Petrowitsj is gedoopt, voor wie ln alle Russische kerken wordt gebe den als voor de jongste telg van het huis Romanow, wiens aanspraken op de troon onaanvechtbaar zijn en niet aangevochten worden. Ze gaat begrij pen dat zij met deze erfgenaam als steun de moeilijke en gevaarlijke so lidariteit met Peter niet meer van no de heeft. Ze heeft niet voor niets de nieuwe maatschappijbeschouwingen gelezen, ze heeft geleerd dat er ook achter de meest autocratische rege ring een groter publiek staat welks mening niet ongestraft veronacht zaamd kan worden en Peter lokt elke dag opnieuw de woede uit van de openbare mening. Ze heeft zich niet voor niets beziggehouden met de Rus sische geschiedenis, ze heeft geleerd dat in dit land meer dan elders ter wereld de persoonlijkheid, de geliefd heid van een persoonlijkheid op be slissende momenten de doorslag geeft en Peter is niet geliefd; zij is echter wel geliefd en ze zou nog duizendmaal geliefder kunnen zijn naarmate ze de tegenstelling tot haar man .openlijk deed uitkomen. Dus waarom zou ze haar lot en dat van haar zoon verbinden aan de onzalige dwaas Peter die Rusland haat en Rusland laat weten dat hij het haat? Er is geen gemeenschap meer tussen haar en Peter, geen lichamelijke, geen geestelijke, niet eens meer de uiterlijke van een gemeenschappelij ke slaapkamer. De affaire-Saltykow heeft, al heeft zij Peter dan schijn baar koud gelaten, het restje echte lijke gemeenschapszin in beiden ka pot gemaakt en een afgrond gescha pen die niet te overbruggen is. Een eigenaardigheid van slechte huwelij ken is, dat pas hun volledige ineen storting bewijst dat er nog iets was dat kapot kon gaan. Als Catharina (door een ironie van het toeval precies op de verjaardag van haar man) voor het eerst weer in het openbaar verschijnt, heeft ze het definitieve besluit van haar leven genomen: ze heeft innerlijk haar lot losgemaakt van dat van haar man en wat ze voortaan doet, heeft niets meer met hem te maken. Ze staat nog wel tot zijn beschikking als hij haar om raad vraagt, ze beheerst zelfs nog verscheidene jaren zijn Holsteinse zaken omdat de onrustige en onzekere jongeman er niet toe in staat is de vele saaie documenten die hij uit zijn hertogdom krijgt door te lezen, te onderzoeken en af te dqpn. Ze leert daardoor, zij het ook op klei ne schaal, het beheren van een staathuishouding, ze leert tegenstrij dige belangen tegen elkaar af te we gen en met elkaar te verenigen en ze leert vooral de oneindige moeilijkhe den beoordelen die de idealen der fi losofie ontmoeten in het rijk der wer kelijkheid. Peter is heel tevreden over haar beheer en geeft haar de eervolle bijnaam „Madame la Res source". Maar de oekaze die haar machtigt tot het beheer van de Hol steinse agenda is geheim; in het openbaar is Catharina geenszins meer de kameraad van haar man maar er geregeld op uit in alles en overal zijn tegenpartij te vormén. Omstreeks die tijd komt er een Holsteiner, Brockdorff, naar Rus land en wint snel het vertrouwen, de vriendschap en tenslotte de totale geestelijke afhankelijkheid van de grootvorst. Catharina behandelt hem met beledigende koelheid, ze maakt hem tot mikpunt van boosaardige grappen en zet hem voor spot voor haar omgeving. Voor de eerste keer maakt ze zich bewust een vijand: maar het gaat erom te laten zien hoe onverschillig al het Holsteinse haar is, in tegenstelling tot Peter. Brock dorff zet het haar betaald. Als zij hem „de pelikaan" noemt, noemt hij haar „de adder". Zelfs als ze al oud is houdt ze nog vol dat Brockdorff een deugniet en een domkop was. Maar hij treedt, althans zover het zijn eigen belangen betreft, heel ver standig op. Hij toont een groot begrip voor de grillen van de grootvorst en stelt hem voor om in plaats van zijn belachelijke loden soldaatjes een echt regiment uit Holstein te laten komen. Hoewel de balans van het hertogdom toch al passief is en Peter om die re den constant in grote geldnood ver keert, raakt hij van dit idee bezeten: om het uit te voeren is de toestem ming, althans het dulden nodig van de nieuwe hofmeester Alexander Sjoewalow. Hem belooft Brockdorff de eeuwige sympathie van de toe komstige keizer als hij in deze kwes tie beide ogen wö dichtknijpen. Waar om moeilijkheden gemaakt? Het gaat in feite toch enkel om een onschuldig vermaak. Het gaat in feite om een onschul dig vermaak; maar hoe gevaarlijk, hoe tactloos is het op dit ogenblik, terwijl in het hele land de geprikkel de geladen atmosfeer heerst van een naderende oorlog een oorlog tegen Pruisen! De Russische garderegi menten die met de bewaking van Oranienbaum belast zijn en die weten dat ze wellicht spoedig voor hun vor stenhuis te velde moeten trekken, zien met onverholen verontwaardi ging de vreemde troepen hun kamp opslaan in de buurt van het slot. „Ze hebben verraders in ons land ge haald," zeggen ze, „die vervloekte Duitsers zijn allemaal aan de koning van Pruisen verkocht". Alexander Sjoewalow staat op het balkon als het Holsteinse regiment langs defileert en knippert met zijn ogen: een lelijke tic waarvan hij altijd last heeft als hij zenuwachtig is. Hij heeft zijn eigen bijbedoelingen: hij verzekert zich van de sympathieën van zijn toekomstige keizer door hem toe te staan zich grootscheeps onmogelijk te maken. Peter kwetst en ergert de wereld. Hij brengt dag en nacht door in het Holsteinse kamp, hij die offi cier is van twee Russische regimen ten draagt dag in dag uit de Holstein se uniform die hij ten tijde van de brave Tsjoglokow alleen maar stie- De laatste tijd betracht Catharina uiterst punctueel alle dogma's en ge- bruiken van de Griekse kerk: Peter die zich Duitser en Lutheraan voelt, spot met die dogma's, verzaakt de voorgeschreven riten en verstoort J zelfs door hardop te lachen en te pra- ten de godsdienstoefening. Catharina heeft vroeger een \yerktuiglijke 3 vroomheid betracht, waarvan later de werken van de Franse Verlichters 5 de bodem hebben weggeslagen; wat «en bundels met reproduces van 2 kunstwerken (voor de eerste jaargan- ADV Eli i ze nu doet dat dient gezegd schiedt enkel en alleen terwille van 8 T.e_ 5 gen wordt al meer dan vijftig gulden M de uitwerking; het draagt bij tot het pboden) vormen onder meer Het resul- sympathieke beeld van een nieuwe, taat van tien jaar openbaar kunstbezit. - 3 Hn/lor nn«or" u>ant tionna «oor bij het volk beminde Wie de Voltairiane hierom van reli- kern in zijn kamer aan mocht heb ben. Hij exerceert met zijn troepen naar Pruisische trant. Wat moet dat, vragen de mensen zich af. Terecht wordt Peters hartstocht voor unifor men als volmaakt onrussisch gevon den en zijn fanatisme als sergeant majoor een toekomstig vorst onwaar dig. Zelfs de eenvoudigste mannen voe len dat Peters liefde voor het solda teske volkomen uiterlijk is. Nooit heeft hij een ernstig strategisch werk gelezen, nooit de omgang gezocht met ervaren Russische militairen. Wat hem zo verrukt, is de uniform en het ruwe soldatenoptreden waarin hij, de zwakkeling met het tere ge stel en de schuchtere aard, zijn man nelijke gevoel van eigenwaarde tracht te vinden dat hij zich op an der terrein niet kan verwerven. Wat hij van zijn Holsteiners leert is: ta bak roken en in goed Pruisisch vloe ken. Op een ochtend ziet zijn voor malige leermeester Stehlin hem in de kring van zijn soldaten in het gras zitten, een fles bier naast zich en een grote pijp in zijn mond; en als de brave Zwaab die weet dat Peter nooit tabakslucht kon verdragen, zijn ver bazing daarover uit, antwoordt de jonge man de oudere: „Wat is daar voor raars aan, dwaze duivel? Heb je fwel eens een rechtschapen soldaat 'gezien die niet zijn pijp tabak rook te?" Als hij al om zo'n kleinigheid zijn beste leraar een „dwaze duivel" noemt hoe praat hij dan wel als hij boos is tegen zijn ondergeschik ten? Hij vindt het soldatesk tegen ze uit te varen en ze scheldwoorden, oorvijgen en af en toe ook gevaarlij ker dingen naar het hoofd te werpen. Van de top van de Russische adel tot de laagste lakei gaat er een geloei van ontstemming over zijn gedrag op. Intussen doet Catharina alles om haar afkeuring over het gedrag van haar man zo duidelijk als maar kan aan de dag te leggen. Ze zet niet één keer een voet in het Holsteinse kamp. Op de dagelijkse wandelingen met haar dames slaat ze ostentatief een andere richting in en ze zegt tegen iedereen die het maar horen wil, zelfs tegen de lakeien, de tuinman, de stal knechts, dat ze het militaire gedoe van Peter, maar vooral de aanwezig heid van de vreemde troepen hart grondig verfoeit. Dat gaat als een lo pend vuurtje rond en komt tenslotte ook aan het juiste adres: bij de Rus sische militairen die leren in haar een Russische patriotte te zien en die daardoor haar Duitse afkomst verge ten. Terwijl Peter exerceert, legt zij met hulp van haar Italiaanse tuin man een mooie tuin aan. Terwijl hij vloekt en bij de geringste aanleiding grof en opvliegend wordt, betoont zij de meest gelijkmatige en milde vriendschap tegen iedereen. Als Peter nislaus Poniatowsky. Aan beiden be- feesten geeft waarvoor hij ook toneel speelsters en danseressen uitnodigt, dan blijft zij op haar kamers en uit haar misnoegen. Dat is weliswaar in tegenspraak met haar in feite min zame karakter en haar democrati sche beschouwingen, maar omdat de wijn op deze feesten zeer rijkelijk vloeit en er juist door haar afwezig heid doorgaans een uitgelaten, bac chantisch gedoe ontketend wordt, maakt haar afzondering een decente indruk en lokt hij bijval uit. Ze verstaat de kunst om die simpe le handelingen en gebaren te vinden die in simpele lieden het levendige sympathieke beeld oproepen van een persoonlijkheid. Die kunst deelt ze met alle lievelingen van het volk, met de gekroonde als wel met de revolu tionaire. Er is altijd heel wat kome die bij, maar onbewuste komedie die een even echte karaktertrek is als die andere trekjes die verborgen blijven voor wie haar van verre ziet. De stil le en zedige grootvorstin die bloemen en bomen plant terwijl haar man het Russische leger bespot en zich met twijfelachtige vrouwen bedrinkt, is een uitvinding van de geniale Catha rina die haar onbekwame dwaze man heeft laten vallen: maar in die uitvin ding ligt een waarachtig eerlijk be grip voor de volksziel en dat begrip HILVERSUM Verruimde kennis en bijkantoor te Eindhoven een lampj ging branden. Hij besteeg de zoldertrap, rommelde boven wat rond enjawel. Het herontdekte schilderij werd eerst te koop aangeboden aan het huidige be stuur van het door de gefortuneerde heer Brentano te Amsterdam gestichte hofje voor bejaarden. Dat kon het niet betalen. Het Rijksmuseum wel. Daar prijken nu naast elkaar twee schilderijen die enig zijn in hun soort. karaktertrek. S °nder meer" want het tiende jaar S openhaar kunstbezit blijkt bovendien gieus standpunt uit een verwijt wil 5 aen bezit opgeleverd te hebben voor maken, heeft gelijk. Maar hij vergeet 5 dp meewerkende musea: een dat de religie die alle grote heersers- 2 8<hUd*riJ waarvan het bestaan bekend naturen gemeen hebben, het opportu- was' maar waa/van kunsthistorici n.et nisme is. En daarvoor had in de acht- w,sten waar het WM galeven, tiende eeuw niemand een beter be- Het gaat hier om een werk, dat Adri- grip dan Voltaire. aan de Lelie rond het jaar 1800 schil- -oo o 5 derde voor een zekere Jan Gildemees- De eerste die haar beginnende ter, die zijn privé-collectie in zijn huis strijd om de macht doorziet, goed-aan de Heerengracht 475 te Amsterdam keurt en steunt, is haar voormalige v*er rÜen hoog aan de muren had han- j seum van Arnhem zal tot en met 8 ARNHEM In het gemeentemu- doodsvijand Bestoesjew. De grootkan- gen. Daarvan maakte De Lelie een selier speelt in zijn vrije tijd graag, schilderij. Het bevond zich tot voor en en wel bij voorkeur hazardspelen, 8 le jaren in Frankrijk, werd al eens maar dat is wellicht slechts een psy- 2 aan het rijksmuseum aangeboden in chologische compensatie omdat hij 1953, afgewezen omdat men het te duur als politicus een door en door nuchte- vond en in 1964 toch uiteindelijk aange- re en zeer beleidvolle rekenaar is. kocht. Hoewel hij ongeveer twintig jaar S Het pand Heerengracht 475 is thans ouder is dan Elisabeth is hij vastbe- van een verzekeringsmaatschappij. De sloten de dartele keizerin die haar 2 tentoonstellingszalen zijn nog intact, al krachten zinloos verdoet, te overle- 2 zÜn de schilderijen aan het zwerven ven. Twee kwesties brengen zijn rust 2 geraakt. Toen de directeur van deze in de verdrukking: hoe hij tot Elisa- maatschappij vernam dat openbaar beths dood weerstand moet biedend kunstbezit het schilderij van De Lelie aan de dagelijks toenemende vijande- J en het pand zou bespreken, liet hij dat lijke invloed van de Sjoewalows en J de directeuren van zijn filialen weten, hoe hij na Elisabeths dood in vrede 2 Hij meldde erbij, dat De Lelie nog een leven moet met Peter, met „Frede- tweede soortgelijk schilderij geschil- riks aap". Dat is een zee van onze- 2 derd zou hebben, nl. van de collectie- kerheid en in die zee moet hij een 2 Brentano maar dat dit werk spoorloos eiland vinden waarbij hij in geval was' Waarop hij de directeur van zijn van storm kan aanleggen. Daarvoor is Catharina de enige oplossing. Hij wil haar sterker maken opdat ze straks sterk genoeg zal zijn om hem te steunen. Hij begint ermee haar op 2 te voeden tot toekomstige keizerin en 5 tegelijkertijd de toekomstige keizerin jjed. Herv. Kerk: aan zich te verplichten. Hij was het Beroepen: te Scheveningen (vac. J. J. die Catharina ertoe bewogen heeft de "poldervaart): H. van Niel te IJmuiden- Holsteinse zaken te beheren voor Pe- West; te St. Maartensdijk (toez.): S. ter, omdat dit „dat andere, grotere de Jong te Houten (Utr.j. plan in de toekomst een handje hel- 2 Geref. Kerken: pen kan". Hij die haar voordien de 2 Beroepen: te Zaandam (vac. W. Bos): correspondentie met de vorstin van H Lyesen te Schoonebeek. Zerbst zo streng verboden heeft, Aangenomen: de benoeming 'tot gees- wördt nu bemiddelaar daarbij. Hij jj telijk verzorger in de verschillende in- helpt en steunt Catharina waar hij richtingen te Apeldoorn: D. C. Tie- maar kan. mens te Eindhoven. Maar hij is een grijsaard en Catha- j Bedankt: voor Nieuweroord: G. Sinia rina een warmbloedige jonge vrouw. 2 te Ee (Fr.). Bestoesjew is geen grote wijze op het 2 Chr. Geref. Kerken- gebied van de liefde, dat heeft hij g Aangenomen: naar Werkendam: met die „instructies voldoende januari een tentoonstelling worden ge houden van Nederlands aardewerk uit vervlogen tijden onder de titel „Wat potters bakten". De opening van de tentoonstelling, samengesteld door het bureau van de rijksinspecteur voor roe rende monumenten, zal op vrijdag avond 25 november worden begeleid door een optreden van Studio Laren, die met muziekv taal en beeld een impressie zal geven van Nederland „In wat de „Gouden Eeuw" wordt ge noemd". In do handig© kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant Lvoorl Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter be- M. Vlietstra te IJmuiden. wezen; maar twintig jaar in dienst Gprpf c^m^nten: van een vorstin van Elisabeths slag g Beroepen: te Boskoop: G. Zweerus te hebben hem de gevaren leren kennen Nunspeet. waaraan een serieus politicus is 2 blootgesteld door de dwaasheden van 2 een vrouwenhart. Iedere welgeschapen fat kan in èèn enkele nacht al zijn in- J> spanningen vruchteloos maken en Ca- tharina totaal voor zich opeisen. Hij 2 kan Catharina niet ongevoelig maken 2 voor de uitwerking van vurige jonge 2 ogen maar hij kan het toeval wel 2 in de kaart spelen en de eenzame, 2 naar het leven hongerende vrouw een man bezorgen die in gelijke mate te- gemoet komt aan haar behoeften als nr.M Ar, r.N«A mo» Iron /4a PolfL 5 Een Duitse uitvoering van de in het Frans geschreven operette „Les Bri gands" op muziek van Jacques Offen bach zal in een produktie van de tele visie in Hamburg, zondagavond door de KRO op Nederland 1 worden uitgezon den. De operette is in haar oorspronkelijke versie voor het eerst uitgevoerd te Pa rijs op 10 december 1869 in het The&tre des Variétés. Offenbach was toen 50 jaar oud en had in Parijs al een lange carrière achter de rug. De inhoud van „Les Brigands" is in het kort als volgt: De bandietenhoofd man Falsacappa heeft dringend geld nodig, want hij heeft de boer Fragolet- to overvallen, maar deze werd prompt verliefd op Fiorella, de dochter van Falsacappa en hij werd diens schoon zoon. Falsacappa gelooft dat er wat te ha len is bij het huwelijk tussen de „Prin ses van Granada en de vorst van Bra- ganza. Zijn schoonzoon neemt een van het hof van Granada gevan„. Hij heeft een boodschap voor de vo van Braganza bij zich. Hij moet, zod. zijn bruid arriveert, een bruidschat va. drie miljoen franc overhandigen. De bode heeft een portret van de Prinses van Granada bij zich. Het wordt ver ruild voor een portret van Fiorella. De bende neemt in een herberg, waar de partijen van beide huwelijkspartners el kaar zullen ontmoeten, iedereen gevan gen, inclusief de echte prinses, en trek ken naar het hof van Braganza. Daar loopt alles mis. De vorst van Braganza kent zijn bruid weliswaar niet, maar wel Fiorella. Ze heeft hem eens laten lopen toen haar vader hem gevangen genomen had. Het spel is uit. Maar de vorst is goedertieren. Falsacappa wordt hoofd van de politie. Er was trouwens toch geen geld in kas. Ook dat nog. De uitzending begint om half negen en duurt twee uur. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Licht ensemble met aan de zijne. Zo'n man kon de Balti- S zangsoliste. 18.20 Licht orkest. 18.40 L. O T tKol AOAl' - A. II i r, aa v sche graaf Lehndorff wel eens zijn, 2 ensemble met zangsolist. 19.00 Nws. die even voortreffelijk gebouwd is als 2 19.10 Actualiteiten. 19.30 Zingening: L.- hij Bestoesjew van ganser harte is j* progr. 20.30 Verzoekplaten. 22.10 Roulet- toegewijd. te: een spelletje met gramm.platen. Op Pieter-en-Paulsdag neemt Bes- t ten. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 toesjew zijn jonge beschermeling mee 5 Goal...: muzikaal sportprogr. met com- naar Oranienbaum om hem aan de 2 mentaren, reportages, nieuwtjes en grootvorst voor te stellen. De keizerin 2 muziek. 23.55-24.00 Nws. heeft het hof bevolen die grootste van alle Russische feestdagen in Oranien- k HILVERSUM II baum te vieren maar zelf is ze met 18.00 Nws. en comm. 18.20 Stereo: de kleine Paul in Petershof gebleven. 2 Klass. en mod. orkestmuz. (gr.). 19.15 Catharina mag haar zoon dus niet 2 Boekbespr. 19.35 Stereo: Spelenderwijs zien op zijn eerste naamdag, ze moet 2 met de lichte muze. 20.00 Nws. 20.05 als huisvrouw en vertegenwoordigster 2 Promenade-orkest, klein Omroepkoor en van het hof de gasten ontvangen die zangsol.: amusementsmuz. 21.00 Aan de in een brede eindeloze stoet van koet- k andere kant van de grens, hoorspel sen komen aanrijden, de elite van 21.55 Weerklank, muziekrevue. 22.30 N. adel, diplomatie en generaliteit. Ze 2 22.40 Stereo: Instrumentaal kwartet: heeft er geen idee van dat deze dag 2 jazzmuz. 22.50 Rakelinks: actueel prog. beslissend zal zijn voor haar hart. Na 2 23.25 Babysitten: gevar. gramm.muz. het diner wordt er gedanst en bij die 2 met praatje. 23.55-24.00 Nws. gelegenheid wordt graaf Lehndorff k ..AAMryAafAU r mat 9 aan haar voorgesteld, tegelijk met 2 een jonge Poolse edelman die zich in 2 het gevolg bevindt van de nieuwe 2 Engelse gezant, een zekere graaf Sta- 2 NEDERLAND I VARA: 16.00 Voor de vrouw. 16.30 nislaus Poniatowskü. Aan beiden be- k Koning Klant: consumentenrubr. 17.00- steedt Catharina de beminnelijke k 17.45 Voor de jeugd. 19.00 NTS: Journ. woorden en flitsende blikken van een 2 19.01 Pipo de clown. VARA: 19.05 vrouw die weet dat ze een „beau 2 Rawhide, TV-film. 19.55 Reactie op re- jour" heeft. Onmiddellijk daarna be- 2 acties. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 vindt ze zich in een kring van spion- 2 Achter het nieuws. 20.45 Wie verre rei- nen van Bestoesjew die de lof zwaai-2 zen doet...: een muzikale soirée. 21.25 en over Lehndorff en van Catharina k Tel uit je winst: quiz. 22.00 Opus 13, een bemoedigend woord voor Lehn- k amusementsprog. NTS: 23.00-23.05 Jour- dorff verwachten. Maar Catharina 2 naai. zegt onbevangen: dat haar van die 2 twee jonge mensen de Pool het best J NEDERLAND II bevallen is. 5 NTS: 20 00 Journ. NCRV: 20.01 Mu- (Wordt vervolgd) 5 ziek uit de Nieuwe Wereld: Amerikaan- se blues en folksongs. 20.15 Farce Ma- is het. waaraan het Peter ontbreekt. se blues en folksongs. 20.15 Farce Ma jeure: licht prog. 20.35 Politiemuseum, TV-film (afl.2). 21.35 Attentie. 22.00 Morgen is het zondag. NTS: 22.05-22.10 Journaal. menade (opn). NRU: 14.30 Marathon Sportrevue I. VARA: 17.00 Zondagclub: progr. van toppers en poppers. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws. en sportme- dedelingen. NRU: 18.05 Marath. Sport revue II. VARA: 18.30 Vrij entree: cabaretprogr^18.50 Bij nader inzien, discussies. VPRO: 19.30 Voor de jeugd'. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Omroepork. en solist (opn): klass. muz. 21.15 Boe ken met. plaatjes: boekbesprekingen afgewisseld met muz. 21.45 Voordracht. 21.55 Franse chansons. 22.25 Ik geloof, dat... praatje. 22.30 Nws. 22.40 Actuali teiten. TROS: 22.55 Voorgerecht. 23.00 Op de valreep: felicitaties. 23.10 Lich te gramm, muz. NRU: 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Gevarieerd platenprogr. KRO: 10.00 Nws. 10.02 Verknipt. 11.00 Nws. 11.02 Lichte plaat jes en praatjes. VARA: 12.00 Nws. 12.02 Loco, een progr. zonder motief. 13.00 Nws. 13.07 Beat- en Popfestival. 14.00 Nws. 14.02 Rome - Athene: pla tenprogr. voor de buitenlandse arbei ders. 14.32 Militaire orkesten. 15.00 Nws. 15.02 Ankara-Madrid: platenpro- gramma voor de buitenl. arbeiders. 15.30 Country en Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Gevarieerd muz. progr. (16.30 Voetbaltoto-uitslagen). 17.00 Nws 17.02-18.00 Nederl. artiesten op de plaat NEDERLAND I NTS: 15.30-17.00 Monitor met om pl. minus 15.50 Flipper en pl.m. 16.30 Sportuitsl. CVK/IKOR/RKK/19.00 Bijbelvert. voor de kinderen. CVK IKOR: 19.05 Opspraak: discussie. NTS: 19.30 Sport. 20.25 Journ. KRO: 20.30 Die Banditen (Les brigands), operette. 22.30 Epiloog. NTS: 22.35-22.40 Journ. NEDERLAND II NTS: 19.00 Johan en de Alverman (9), verv. verh. voor de jeugd. 19.30 Wie zijn toch die Britten (dl.6), docu mentair progr. 20.00 Journ. 20.05 Dr. Kildare, TV-film. 20.30 Lente voor Fe licity, TV-film uit de Western-serie The Virginian. 21.40 De Bezetting ter discussie: gedachtenwisseling. 22.20 - 22.25 Journaal. fragmenten uit Nabucco en Rigoletto, opera's van Verdi. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Nws. 16.02 Klass. en mod. gr.muz. 17.00 Voor de padvinders. 17.05 Jazz muz. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Licht platenpro- gramma. 10.00 Nws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Niet veel... 11.00 Nws. 11.02 Act. 11.05 A'dam '66: lichte gr.muz. en ie- portages. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Licht platenprogr. 13.00 Nws. 13.02 Ac tualiteiten. 13.05 Gevarieerd platen progr. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Lichte gr.muz. 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.0b Klik: momentopname van een stuk Na derland. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tie nershow. 17 00 Nws. 17.02 Act. 17.05- 18.00 Verzoekplatenprogr. Jan jr. heb hier twee kruiken vol water en jullie met z'n drieën slechts één kruik, waar nog slechts een klein beetje water inzitwe zullen zien wie het haalt." Met een snel gebaar hijst hij de beide waterkrui ken op zijn rug, werpt nog een vluchtige blik op de roerloze gestalten aan zijn voeten en loopt dan de woestijn in. „Daar zul je voor boeten, jij ellen dige schurk!!" schreeuwt Aram in machteloze woe- HILVERSUM I KRO: 8.00 Nws. 8.10 Van Transen en gewelven: Hof- en kerkmuz. uit de j Renaissance, barok en vroegromantiek (gr). 10.00 Audio: gevarieerd muziek- progr. 11.00 Eucharistieviering bij de opening van het Pastorale Concilie. 12.30 Nws. en mededelingen. 12.37 Bui- tenlands comm. 12.50 Operdmuz. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Harprecital: Franse muz. NRU: 14.10 Stereo: Con- certgebouw-ork. en solist: moderne en klass. muz. KRO: 16.30 Cavalcade: licht gevarieerd muz.progr. CVK: 17.00 de. „De dood van deze arme drommels zal met Gereformeerde kerkdienst. 18.00 Gew. jouw dood gewroken worden, al moest ik zonder muz IKOR: 18 30 christelijke luid- een druppel water de gehele Sahara doortrekken!" ki0kken, een heidens lawaai, beschou- Maar zonder ook maar het hoofd om te wenden wing 1845 Kerk veraf en dlchtbij. loopt Ares door.... Als een gebroken man loopt NCRV: 19.00 Nws. en weerpr. 19.07 Aram terug naar het kamp, waar Ambre en Otto Klasi. kamermuz. 19.26 Brusselse kant- hem reeds tegemoet komen. „Wat is er gebeurd?" tekeningen. 19.30 Geestelijke liederen, vraagt het meisje gespannen. 20.00 Daar en nu, lezing. 20.15 Stereo: Klass. gr. muz. KRO: 21.00 Vijf maal Polen 1966: De dansles, hoorspel. 21.35 Instrum. trio: jazzmuz. 22.00 Liedjes- progr. 22.25 Actualiteiten. 22.30 Nws. 22.40 Geloven in morgen: bezinning en gebed. 23.00 Het nieuwe Brabant (III) docum. 23.30 Jazzmuz. met commen- taar. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II VARA: 8.00 Nws., sportmededelin- gen en socialistisch strijdl. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd progr. (9.00 Sport-medede- lingen). 9.45 Nws. IKOR: 10.00 Het Geladen Schip. 10.30 Doopsgez. Kerk- dienst. 11.30 Balans: gebeurtenissen en opinies, gewogen en getoetst. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal: bonte muzika- le show. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.20 Radar: ra- dio-periodiek. 14.00 Pierre Palla's Pro- 93. „Laat vallen dat zwaard!!" Dreigend richt Ares zijn boog en Aram heeft geen keus.... Het krom- me zwaard klettert omlaag langs de rotsen en ploft in het zand, voor de voeten van Ares, die het met een grimmig lachje opraapt. „Maak je maar klaar voor een lange wandeling, Aram", zegt hij spot- tend. „De kamelen heb ik de woestijn ingejaagd, dat wordt dus twee dagmarsen naar de kust. Ik ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (v. gisteren) 10.20 TV-film. 10.45 Report, van buiten landse correspondenten. 11.30 Licht mu zikaal prog. 12.00-13.00 Act.kron. 13.55 Nws. 14.00 Filmreport. 14.30 Film over architectuur. 14.45 De laatste vaart van het m.s. Berlin, filmreport .15.15 Dans- demonstratie. 16.00 Econ. kron. 16.30 Amusementspr. 17.45-18.30 Sportjour naal. (Regionaal prog.: NDR: 18.30 TV- film. 19.00 Actualiteiten en muziek.19.58 Prog.-overzicht. WDR: 13.30 Weekjourn. 18.30 Journaal. 19.10 Prog. over kamer- nood onder de studenten 19.38 Progr.- overzicht voor de komende week. 19.40 Film). 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.15 TV-film. 21.15 Horst Jankowski- koor. 21.55 Lotto-trekking. 22.00 Journ. weeroverz. en Woord voor de zondag. 22.15 Baby Doll, Amerikaanse speel film. 0.05 Nws. DUITSLAND II 14.30 Prog.-overzicht. 15.00 Jeugdpro gramma. 15.25 Kinderprog. 15.30 Wes ternfilm. 15.55 Reisreport. 16.20 Boeken nieuws. 17.05 Muziek voor de jeugd. 17.55 Nieuws en weerber. 18.00 Informa ties en meningen uit de Bondsstaten. 18.30 Filmkroniek. 18.55 Walt Disney- film. 19.27 Weerber. 1930 Nws. en w.- kroniek. 20.00 Duitse speelfilm. Aanslui tend: Nieuws. 21.30 Comm. 21.40 Sport 23.00 Nws. en weerber. 23.05 Marir Magdalene, treurspel van Friedrk Hebbel. ZONDAG, 27 NOVEMBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren) 10.20 - 10.50 Die Fernseh-Eltern Schule. 11.00 Progr.-overz. van de lo pende week. 11.20 Warten, filmische beschouwing. 12.00 Borreluurtje met 6 journalisten uit 5 landen. 12.45 Week journ. 13.15 Region, weekjourn. 14.30 Er komt een leeuw aangevlogen, kin derfilm. 15.00 Die sieben Weltwunder. 15.45 Die Kalapalos, filmreport. 16.35 Die Launen des Herrn Lasukow, blij spel. 17.40 Hinter der Leinwand: bios coop tussen geld en kunst. 18.15 Sport journaal. 19.00 Report, van buitenland se correspondenten. 19.30 Sportjournaal 20.00 Journ. 20.15 Sei willkommen Her- re Christ, adventzang. 20.20 Der gute Mensch von Sezuan. spel. 23.20 Nws. DUITSLAND II tt 12.00 Die Römer sind unter uns, do- J. Roethof. 17.10 Voor de Kleuter,: JS?° 17.25 Voor de jeugd. 17.40 Stereo: Licht HILVERSUM i. NCRV: 7.00 Nws en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.15 Licht instrumentaal ensemble (opn.). 7.30 Nws. 7.32 Lichte orkestmuziek (opn.). 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 NCRV- lied. 8.15 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.25 Theologische ether leergang. 11.00 Lichte gr.muz. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Va riant: act., reportages en muz. 14.05 Schoolradio. 14.35 Koorzang. 14.40 Ste reo: Klass. gr.muz. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Sopraan en gitaar (bpn.): intern, volksliederen. 16.50 Klass. gram mof oonmuz. 17.00 Overheidsvoorl.: Su- instrumentaal ensemble. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klank juwelen (gr.) 9.40 Stereo: Kinderkoor met piano. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen (gr.). (11.00 - 11.02 Nws). 12.00 Promenade-orkest (opn.): amus.- muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Modern platteland, praatje. 12.35 Licht instrumentaal ensemble (opn.). 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursber. 13.30 De ontwikkeling van de opera: voor de komende week. 13.00 Amuse- mentsprogr. voor Italianen en Duitsers. 13.45 Report, en lichte muz. 14.30 Nws. en weerber. 14.35 Leistungssport in 2000 m. Höhe, report. 15.20 Avonturen in het dierenparadijs, Engelse speel film (herh.). 15.45 Das Geheimnis der Mine: TV-film. 16.00 Das Eichhörnchen im Rad, filmvertelling. 16.10 Robinson Crusoe, TV-film (herh). 17.40 Advents- liederen. 17.45 Nws., weerber. en sport. 18.00 Progr. over beroepskeuze. 18.30 Godsdienstig progr. 19.00 Sportreport. 19.27 Weeroverz. 19.30 Nws. 19.40 In formaties en meningen uit de hoofd stad van de Bondsrepubliek. 20.00 Va- ter einer Tochter, comedie. 22.00 Nws. en weerbericht. 22.05 Dagsluiting.

De Vallei | 1966 | | pagina 2