Heel langzaam zakt Venetië in de zee Rock and roll-feest werd vechtpartij Over de grenzen Warren Zware gisting in Midden-Oosten GROTE RAZZIA'S IN DJAKARTA DAF VARIOMATIC: de meest volledige automatische transmissie 4.995,- Water ondermijnt thans oude funderingen Waarschuwing van Amerikaanse geleerde Duitsers tegen NPD-gevaar Subandrio vroeg geen gralie Breznjef zoekt steun op het spel Niet elke "matic" is een variomatic! zonder schakelen zonder koppelen zonder meerprijs van zes-a zevenhonderd gulden mmmam mm 'mam. TE SOMBER VERSTOORD CONFEREREN Kettingbotsing in Ruhrgebied Nasser stookt tegen Hoessein Algemene prijsverlaging oceaan vlucht Goudzwendel in Algiers fel accelereren snel rijden zonder horten of stoten topsnelheid is kruissnelheid# automatisch de beste versnelling altijd beide handen aan het stuur steeds alle aandacht voor weg en verkeer Reeds voor koopt u een DAF met dit volmaakte rij-comfort. Bezoek uw DAF-dealer. Zie en rij de Daffodil of Daf 44 Belgische premier bij De Gaulle Pagina S ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 (Van een Sunday Times-verslaggever) |^|nrustbarend nieuws komt uit Venetië. Professor Frederick Licht van de Brown-universiteit in de Verenigde Staten kwam een kijkje nemen nadat zulke zware schade was aangericht aan de pieren, die het binnenwater tegen de zee moeten beschermen. „Als er nóg eens zo'n hevige storm opsteekt, kunnen de pieren gemakkelijk worden weggeslagen", voorspelde hij. Spoedig daarna heeft de storm ander maal toegeslagen. Venetië staat er nog, gehavend doch overeind. Maar de Britse dichter Byron heeft een visioen gehad, dat de stad op zekere dag heel plechtig door de zee zal worden verzwolgen en deze nachtmerrie is eigenlijk hoogst reëel. In de loop der eeuwen zijn talrijke oude bouwwerken in elkaar gestort. Velen herinneren zich nog nog hoe de klokketoren van San Marco op 14 juli 1902, 's morgen om 9.55 uur, opeens in een puinhoop werd veranderd, en tien jaar later werd herbouwd. De eiland-stad wordt van twee kan ten belaagd. Het gevaarlijkst is een rechtstreekse aanval van de Adriati- •che Zee. Op langere termijn bezien moet echter rekening worden gehou den met het voortschrijdende verval van de funderingen der gebouwen, een gevolg van het inzakken van de alluviale ondergrond. De lagune, het typische strand- meer van Venetië, is in lang vervlo gen tijden ontstaan door slib, dat werd aangevoerd door drie rivieren, de Brerita, de Piave en de Sile. De landtongen tussen het meer en de zee zijn al in een vroeg stadium door de inwoners van Venetië verstevigd aanvankelijk met palen. Later groei den zij uit tot gigantische pieren, 5.500 meter lang, opgebouwd met forse brokken graniet uit Istrië. Zo kwam de stad met haar haven tot bloei, tegen de Adriatische Zee be schermd door deze barricade en te gen vijandelijke legerscharen door het water van de lagune. Het water van de drie rivieren werd in zee ge loosd door kanalen, die ten noorden en ten zuiden van de lagune waren gegraven opdat de binnenzee niet verder zou verzanden. Drie openin gen in de pieren de Porto di Lido, vlak bij de stad, de Porto di Mala- mocco en de Porto di Chioggia ge ven vrij spel aan de krachten van eb en vloed. De scheepvaart heeft op de ze wijze gemakkelijk toegang tot de stad. Nu de pieren zo zwaar zyn geha vend, worden de grondvesten van Venetië, reeds hevig belaagd door voortschrijdend verval, ernstiger bedreigd dan ooit tevoren. Toch zijn de plaatselijke autoriteiten van beweging van het water in de lagune. Het drukke scheepvaartverkeer naar de moderne industriehaven Marghe- ra, dat door de Porto di Lido komt, dicht bij het centrum, neemt ieder jaar in omvang toe. De „vaporetti", de motorboten die een geregelde dienst in het Canal Grande onderhou den, brengen heel wat meer beroe ring in het water dan de lieflijke gon dels. NEUMUNSTER In Neumtinster, een stad van 90.000 inwoners in de Koordduitse deelstaat Sleeswijk-Hol- stein, heeft een groep mensen een or ganisatie gevormd tegen de uiterst rechtse Nationaal-Democratische Par tij Duitsland. De nieuwe beweging heeft de burgemeester al gevraagd, een verbod uit te vaardigen tegen een bijeenkomst die de NPD op 2 decem ber in Neumiinster wil houden bij de opening van de campagne voor de in april te houden verkiezingen voor de landdag van Sleeswijk-Holstein. De NPD hoopt bij haar successen in Hessen en Beieren een overwinning in de noordelijke deelstaat te voegen. De voorzitter van het verbond van werkgevers in de Duitse industrie, Fritz Berg, heeft vrijdag in Keulen kritiek goefend op de buitenlandse bla den, „die ons Duitsers wegens de zeven tot acht procent stemmen voor de NPD bij verkiezingen in twee deel staten en bloc met verwijten overstro men". Volgens Berg gaat men steeds aan „de positieve prestaties in Duits land en het vast in de bevolking ge wortelde democratische stelsel" voor bij. „Een nationaal bewustzijn is iets waarop elk volk aanspraak mag ma ken. Overdrijving is echter gevaarlijk", aldus de voorzitter van de werkgevers organisatie. Hij vindt dat men zich in Duitsland met beslistheid moet keren tegen hen „die in plaats van met ver stand te blussen, olie op het vuur gooien". Het is de hoogste tijd zich te bezinnen, als men hét met de toekomst van de democratie ernstig meent", al dus Berg. mening, dat prof. Licht de zaak te somber ziet. Alleen een enorme vloedgolf zou de stad kunnen ver zwelgen, beweren zij. Iedereen is er evenwel van overtuigd, dat de toestand er bepaald niet beter op is geworden. Akkoord: dan geen zondvloed vol romantiek. Venetië gaat langzaam maar zeker ten on der doordat de historische gebou wen wegbrokkelen. De meeste gebouwen staan op ,,pa- rafitti", palen van eike- of larikshout van 20 centimeter doorsnede en negen meter lengte. Dicht bijeen werden zij in de slappe grond geslagen om een soepele fundering te vormen. Zij wer den bedekt door een laag horizontaal geplaatste stenen. Op die vloer werd dan verder gebouwd. In het oude centrum van Venetië wordt praktisch niet meer gebouwd. Als het echter een enkele maal ge beurt, krijgt zo'n gebouw meteen een stevige fundering van palen van ge wapend beton. Er wordt trouwens al leen gebouwd op veilige afstand van oude gebouwen. Om de monumenten te ontzien, worden de palen boven dien uiterst voorzichtig in de grond geheid. Schade aan oude gebouwen .ontstaat door velerlei oorzaken. Er kan spra ke zijn van erosie door de gestage In de middeleeuwen waren de Ve- netianen, toen zij hun stad bouwden, terdege op de hoogte van de stroming van het water in de lagune. Van jongs af aan waren zij 'ermee ver trouwd. Uiterst nauwkeurig konden zij berekenen, hoe de stroming door het getij werd beïnvloed. Sommige deskundigen zijn van oordeel, dat het natuurlijke evenwicht met het water in de lagune werd verstoord toen de oude kanalen ten behoeve van de in dustriële ontwikkeling werden uitge diept en zelfs nieuwe kanalen werden gegraven. Nu zouden eb en vloed de fundamenten veel heviger aantasten dan voorheen. Gevaarlijk is ook de periodieke stijging van het waterniveau in de lagune, het „acque alte". Als de sneeuw smelt in de bergen, kolken enorme hoeveelheden water in de vergaarbak in het noordelijke deel van de Adriatische Zee, terwijl juist dan vaak een krachtige wind, de „sirocco", de zee opstuwt. De pleinen van de stad staan blank, de beneden verdiepingen van de gebouwen wor den bedreigd. Bij uiterst felle wind slaan stukken uit de zeewering. Uiteindelijk zal het lot van Vene tië worden bezegeld doordat de stad wegzakt. In de afgelopen vijf tig jaar Is de stad tien centimeter gezakt, doch dit is een gemiddelde, het varieert al naar gelang de plaats. Onder de gerestaureerde klokketoren van San Marco bijvoor beeld is de grond in deze halve eeuw niet minder dan zeventien centimeter gedaald. Franco Montanarini, het hoofd van het stedelijk bureau van Waterstaat, heeft opgeruimd geconcludeerd, dat het minstens duizend jaar zal duren alvorens Venetië beneden het peil van het water verdwijnt. Maar al veel eerder zal de stad praktisch onbe woonbaar worden, tenzij het nodige wordt gedaan om het onheil te keren. •Een paar jaar geleden werd daar mee een begin gemaakt toen de Ita liaanse regering de winning van methaan (moerasgas) ten zuiden van Venetië verbood. De structuur van de bodem werd er ernstig door verzwakt want ondergrondse water lopen droogden op. De enige doel treffende oplossing is waarschijnlijk de aanleg van dijken met de nodi ge sluizen, waarmee het waterpeil in het strandmeer zou kunnen wor den beheerst. Het lijkt een kostbaar project. Intussen heeft de regering te Rome een bedrag van 30.000 miljoen lire be schikbaar gesteld om in de komende vier jaren een aantal noodvoorzienin gen te treffen, zoals het uitbaggeren van kanalen en de. versterking van de zeewering. In 1963 werd reeds een commissie van Italiaanse deskundi gen in het leven geroepen om het „probleem Venetië" van alle kanten te bestuderen. Volgens Montanarini zal het evenwel zeker tien jaar duren alvorens de commissie „voorlopige" plannen op tafel kan leggen. De Venetianen hebben al eeuwen lang de aanvallen van de zee over leefd. Zij staan vreemd tegenover de haast van de bezorgde hoogleraar uit Amerika. KANSASCITY (Missouri) Een rock en roll-festyn in de stadsgehoorzaal van Kansas City, is op een massale vechtpartij uitgelopen, waarbij 30 personen wed den aangehouden en een groot aantal personen, onder wie drie politieagenten, werden gewond. Een menigte van 8000 op rock en roll beluste jeugdigen, was gekomen om hun Idool James (Jimmy) B. Brown te zien optreden. De enkele aanwezige politie agenten bleken niet by machte de plotselinge uitbarsting van baldadigheden, waarbij flessen werden gegooid, en de toeschouwers elkaar met de vuisten be werkten, te bedwingen. Onder de gewonden is een vrouw die buiten op de parkeerplaats werd neergesto ken. Haar toestand is echter niet ernstig. DJAKARTA De voormalige Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Subandrio, die verleden maand wegens hoogverraad ter dood veroor deeld werd, heeft president Soekarno niet binnen de gestelde tijd om gratie gevraagd, aldus rechter Surjadi, presi dent van het Hooggerechtshof. Ter dood veroordeelden kunnen een maand na hun veroordeling aan het staatshoofd gratie vragen. Voor Suban drio is de termijn verstreken. ESSEN Op de autosnelweg tussen Essen en Dortmund heeft zich bij dich te mist een kettingbotsing voorgedaan van twee bussen, zeven tankauto's en 35 personenwagens. Er zijn doden en gewonden gevallen. Korte tijd later reed op dezelfde weg een tankauto met aanhanger achter op een zware vracht wagen en raakte in brand. De be- bentuurder kwam in de vlammen om. De inzittenden van een autobus, die op de brand inreed, konden zich ternauwer nood redden. Een vrachtauto met flessen zuurstof en verscheidenen personen-auto's kwa men de ravage vergroten. ADVERTENTIE w&mw'?- 'mmmsseaH BEIROET In de Arabische hoofdsteden vraagt men zich af, of koning Hoes sein van Jordanië er in zal slagen, het verzet van de Palestynen tegen zijn rege ring te breken. Sedert een week wordt in de voornaamste plaatsen heftig gedemonstreerd, zoals in Hebron, Nabloes, Jeruzalem en Irbid. In Beiroet is vernomen, dat In Irbid vyf Sedert een week wordt in de voornaamste plaatsen heftig gedemonstreerd, zoals Jordaans-Jeruzalem is al twee dagen verlamd door een staking. Nabloes is ge- isoleerd. Daar heeft men uit de huizen1 op de politie geschoten. In vlugschriften, ondertekend met „de vrije Jordaanse officieren", wordt het aftreden van de rege ring geëist en afzetting van koning Hoessein. Radio-Cairo styft de bevolking in het verzet. De organisatie tot „bevrijding van Palestina" heeft via dat radiostation, de Jordaanse regering een ultimatum ge steld. De ministers zullen als „agenten van de v(jand" worden beschouwd als zy deze week niet heengaan. De reizigers uit de Jordaanse hoofd- stad Amman berichtten, dat de span- I T PPHQ ning in het land is toegenomen na de 11 1 CCI XO uitzending van Cairo. Len Goodman, correspondent van UPI in het Israëlische deel van Jeruzalem, meldde: „Ik heb zware salvo's machi negeweervuur gehoord en wat op scho ten uit licht geschut lijkt". Hij zei te geloven dat soldaten van het Arabische Legioen het vuur heb ben geopend op betogers. In het Jordaanse deel van Jeruzalem zijn salvo's machinegeweervuur ge hoord, die erop zouden kunnen wijzen dat ernstige betogingen tegen de jonge koning ftoessein zijn of worden gehou den. Goodman berichtte dat het schieten omstreeks het middaguur begon toen ge lovige Islamieten uit hun moskeeën kwamen. Hij acht het mogelijk, dat hun voorgangers tijdens de bidstonde ophitsende toespraken hebben gehouden. Volgens andere bronnen van infor matie, zijn er in Jordaans Jeruzalem enkele gewonden of doden gevallen. Een VN-functionaris in Tel Aviv zei, dat Jordaansen veiligheidstroepen op het middaguur het vuur hadden ge opend toen de gelovigen uit de moskee- en kwamen. Hij voegde eraan toe dat het in de stad thans rustig was en de straten verlaten waren. In Israël is vernomen dat Syrië de troepensterkte langs de Syrisch-Israëli- sche grens aanvult. Berichten spreken van „omvangrijke" versterkingen met zware bewapening die zich op verschei dene punten langs de grens hebben ge nesteld. Inmiddels zet Egypte zijn propagan da tegen de regering van koning Hoes sein voort. Het invloedrijke blad Al Ahram be schuldigt de Jordaanse premier, Wasfi Tel, ervan „verboden terrein te hebben betreden" in zijn kritiek op de geza menlijke defensiemaatregelen van de Arabische landen. President Nasser zelf zei donderdag avond in een toespraak, dat koning Hoessein, koning Faisal, de sjah van Iran en de president van Tunesië, Ha- bib Bourguiba, een oorlog overwegen tegen de „Arabische revolutionaire machten" om Israël, de aartsvijand van de Arabische wereld, gerust te stellen. 0 Het grootste veetransport van stam boekkoeien, ooit door Nederland verzonden, is vrijdagmorgen uit de Friese havenstad Harlingen vertrokken. Het betreft hier plusminus 650 stuks zwart-bont jong vee, zgn. vaarzen, alle voor de eerste keer drachtig en be stemd voor Tunesië. Koning Hoessein van Jordanië, wiens troon door de recente Israëlische aan val op zijn gebied, weer eens wankel is komen te staan. Zijn Palestijnse onderdanen, fanatici opgezweept door radio-Caïro, eisen wapens, die de koning hun niet wil geven. MOSKOU De Russische partijvoor zitter Leonid Breznjef is aan het hoofd van een Sovjet-delegatie naar Boeda pest vertrokken om, naar men aan neemt, opnieuw het bijeenroepen van een communistische wereldtopconferen tie aan de orde te stellen op het negen de congres van de Hongaarse „com munistische partij", dat vandaag be gint. De Bulgaarse partijleider Todor Zhivkof bracht op 14 november bij de opening van het negende congres van de Bulgaarse communistische partij in Sofia, de door de Sovjet-Unie gesteun de oproep tot het houden van een com munistische wereldtopconferentie in de openbaarheid. Maar de Sovjet-Unie en Bulgarije slaagden er op dit congres niet in de vereiste meerderheid om communis tisch China op een topconferentie aan de kaak te kunnen stellen, te verkrij gen. Slechts 34 buitenlandse communis tische delegaties waren bereid het door Sofia aanhangig gemaakte voorstel te steunen. Roemenië keerde zich openlijk tegen het voorstel, terwijl Italië zich gereser veerd opstelde. Twaalf andere delega ties weigerden zich over deze kwestie uit te spreken. Volgens welingelichte kringen zou de Sovjet-Unie op die landen zware druk uitgeoefend hebben om hun standpunt in Boedapest kenbaar te maken. LONDEN/FRANKFORT De Brit se luchtvaartmaatschappij British Over seas Airways Corp. (B.O.A.C.) heeft meegedeeld dat zij haar prijzen niet min der aantrekkelijk zal maken dan die van de Pan Am op de Noordatlantische lijnvluchten. Een woordvoerder van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zei, dat de maatschappij de volgende maand op de IATA-conferentie te Ro me een drastische prijsverlaging voor het Noordatlantische luchtvervoer zal voorstellen. Ook de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS is van plan verlagin gen in de tarieven voor trans-Atlanti sche vluchten in te voeren, zoals die door Pan Am zijn voorgesteld, aldus maakte de SAS bekend. TYe commissie is voorbarig in haar oordeel geweest", zei de advo- kaat Mark Lane voor de Amerikaanse televisie. „Ik geloof dat dit duidelijk blijkt uit een aantal verklaringen van de commissieraad. Senator Ford, een van de commissieleden, heeft bijvoor beeld in een boek geschreven hoe de commissie haar taak heeft aangepakt. Ford heeft onder andere geschreven dat aan het begin van de verhoren een van de grootste raadsels de vraag was, „waarom wilde Oswald de president vermoorden?" „Aan 't begin van het onderzoek vroeg ben zich dus af waarom heeft Oswald Kennedy vermoord, en niet wie heeft de president om het leven gebracht," zo zei Lane in zijn betoog. „De commissie begon haar taak in de overtuiging dat Oswald de dader was, en wel de enige dader. Het onderzoek dat toen volgde werd vrijwel geheel overgelaten aan de politie van Dallas, de FBI en verder plaatselijke en fede rale bureaus. Deze bureaus hadden hun conclusies echter al getrokken, voordat er sprake was van een com missie-Warren. Zij waren tot de slot som gekomen dat Oswald de enige da der was". rtebleken is dat Lane op zeker één punt ongelijk had. Hij, en vele an deren menen dat de schoten die Kenne dy hebben geraakt vanaf een viaduct zijn gelost, terwijl de stoet langskwam. ALGIERS In Algerië is men een onwettige handel in goud, diamanten en deviezen op het spoor gekomen, waarbij verscheidene ambtenaren be trokken zouden zijn. Hoofdpersoon is de Tunesiër Oezan Azar, die in 1963 zon der een cent in Algiers aankwam, maar aldra miljonair werd als groot handelaar in juwelen. Door het omko pen van employés van de staatsbank, de politie, het ministerie van Financiën en de douane wist hij o.a. naar schat ting 90 kg goud klandestien het land binnen te smokkelen. T ADVERTENTIE mm Stuur mij zonder enige verplichting in- DOn lichtingen over de Daffodil/Daf 44* 'Doorhalen wat niet verlangd wordt NAAM: - STRAAT: PLAATS: A.u.b. in envelop zenden aan DAF Eindhoven. Frankeren als brief. 59 WÊÊÊÊÊBÊÊ DJAKARTA De commandant van het garnizoen van Djakarta, brigade generaal Sutopo Djuwono, heeft bekend gemaakt, dat in de komende dagen een groot offensief zal worden geopend te gen voormalige leden van de communis tische partij. Volgens hem kon de vei ligheid In de hoofdstad niet langer aan de politie worden overgelaten. Hij deed een beroep op de 3,5 miljoen inwoners om kalm te blijven en de militairen zo veel mogelijk te helpen. Vrijdag trokken al zware tanks de noordelijke wijk Grogol binnen, die vroeger bekend stond als een centrum van communisten. Sinds de mislukte staatsgreep van vorig jaar zijn hier her haaldelijk huiszoekingen verricht. Volgens het officiële blad van het le ger „Berita Yudha" zou brigade-gene raal Supardjo, die als leider van de op stand wordt gezocht, ondanks alle vei ligheidsmaatregelen kans hebben gezien hoofdstad binnen te komen. Een delegatie uit West-Irian heeft de regering in Djakarta gisteren verzocht, de gelden die Nderland voor West- Irian beschikbaar stelt, ook rechtstreeks ten behoeve van dat gebied te gebrui ken. De delegatie heeft minister van Buitenlandse Zaken Malik meegedeeld, dat er een acuut gebrek aan essentiële produkten is. Het zakenleven, dat tot drie jaar geleden in handen van de Ne derlanders was, gaat achteruit. Malik heeft in augustus West-Irian bezocht. Hij heeft de bevolking bij die gelegenheid beloofd, dat de 30 miljoen dollar die Nederland bij het vertrek uit West-Irian aan de Verenigde Naties toe zegde voor hulp aan het gebied, daar voor ook werkelijk zullen worden ge bruikt. PARIJS De Belgische premier, Paul van den Boeynants en de minister van Buitenlandse Zaken, Pièrre Har mei, hebben met president Charles De Gaulle van Frankrijk gesproken over de toekomst van de Europese Econo mische Gemeenschap en de Noord atlantische verdragsorganisatie. Ook de Franse minister van Buiten landse Zaken, Maurice Couve de Mur- ville, was met andere hoge Franse functionarissen aanwezig Later bood het Franse staatshoofd zijn Belgische gasten een noenmaal aan. LEE OSWALD alleen? Deze theorie is echter op een verkeerde indruk gegrond. Er zou een kogelgat zitten in het windscherm van de presi dentiële wagen. Uit het bewijsmateriaal van de commissie-Warren bleek echter duidelijk, dat zich in het windscherm een barst, maar geen kogelgat bevond. De verdedigers van het rapport-War- ren beweren dat Lane en andere tegen standers van het rapport kleine tegen strijdigheden in het rapport hebben op geblazen. Het resultaat is, dat hun be wijs een „monument van twijfels is" ten opzichte van dat van de commissie. Veel besproken is de vraag of gou verneur Conrally verwond werd door dezelfde kogel, die Kennedy had getrof fen. Uitgezocht is dat minstens 2,3 se conden nodig zijn om twee schoten te lossen met het geweertype waarmee Kennedy is doodgeschoten. Deze vraag is belangrijk omdat er mee bewezen kan worden, of meer dan één moordenaar aan het werk is ge weest. Als de kogel die Kennedy heeft geraakt Conally niet verwond heeft, kan één persoon geen tijd gehad heb ben om binnen de 1,8 seconden zowel Kennedy als Conally te beschieten. Volgens de commissie-Warren zijn drie kogels afgevuurd, waarvan er twee Kennedy hebben geraakt en één zijn doel gemist heeft. Deze laatste kogel is nooit teruggevonden. De commissie-Warren beweert, dat de eerste kogel via de nek van de pre sident het lichaam van Conally is bin nen gedrongen. De tweede kogel, zo to nen films aan, raakt de president in de schedel. Aangenomen wordt dat dit schot de president noodlottig is ge worden. TVe sleutel die dit raadsel zou kunnen oplossen en opheldering zou kun nen verschaffen over de plek vanwaar- af het fatale schot is gelost, ligt voor particulieren achter slot en grendel. De röntgenfoto's en opnamen van de lijk schouwing op de president zouden kun nen aantonen of de eerste kogel door de nek van Kennedy is gegaan en van welke richting de kogels zijn gekomen. De familie Kennedy heeft de foto's in bewaring gegeven bij het nationale ar chief en publicatie ervan verboden. De komende vijf jaar zal het materiaal al leen gebruikt mogen worden door de fe derale bureaus. President Johnson heeft eerder het Amerikaanse volk de verzekering gege ven, dat het materiaal aan de bevin dingen van de commissie-Warren geen afbreuk doet. Hij zei dat er „geen nieuw bewijs" in zat. Zo ook beweer den de doktoren die de lijkschouwing hebben verricht. Johnson achtte het verstandig, dat de foto's in de nationale archieven zijn op geborgen en niet aan „iedere belang stellende" ter beschikking worden ge steld. pioofdzakeiyk op getuigenverklarin gen gegrond, is de commissie-War ren tot de slotsom gekomen dat slechts drie schoten werden gelost, en dat ze werden afgevuurd door Oswald vanaf de vijfde verdieping van het schoolboe kenmagazijn. De commissie kwam verder tot de conclusie dat Jack Ruby, de nachtclub eigenaar die Oswald voor de televisie camera's om het leven bracht, geen contact had met de man die van de moord op de president beschuldigd werd. De slotconclusie van de commissie- Warren was, dat Kennedy door Os wald, een linkse psychopaat, om het le ven is gebracht. Hij loste zijn schoten, aldus de commissie, vanaf het school boekenmagazijn. Enig bewijs dat er sprake was van een „binnen- of buiten lands complot" werd niet aanwezig ge acht. Ondanks alle kritiek is het rapport- Waren aanvaard door de president, het Congres, de familie Kennedy, Os wald's vrouw Marina, en door verreweg het grootste deel van het Amerikaanse volk.

De Vallei | 1966 | | pagina 5