Reorganisatie-voorstellen werden druk besproken Veel treinreizigers vinden 2de klas „zo gezellig" (Nog) geen ministerssteek voor dr. Hoefnagels N\ V -voorzitter bekritiseert prof. Witteveen en dr. De Meijer Koffieprijs en kostenstijging Ook Kabinet denkt aan algemene loonronde coldrex Afbrokkeling op Damrak ging door Onderzoek reisgewoonten Voor salarissen tot 20 mille 4 S.E.R.-rapport afwachten GEKORTWIEKT Weinig berichten Middenkoers weg? Autobezitters Politie-inval bij Vasco-Bau Aken „Achterdeurtje*' voor Calsen Wordt Afsluitdijk een lang lint van alleen asfalt? Nachtelijk rumoer in It recht BELANGRIJK «Nog geen kans op vervangende dienstplicht" Herv. moderamen vraagt voorbede voor r.-k. concilie Kleuter stierf aan brandwonden Koorts is maar een deel van uw verkoudheid Verdrijf uw hele verkoudheid met coldrex Paalna 6 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 (Van onze economische medewerker) AMSTERDAM Het nieuwe kabinet heeft tot nu toe weinig invloed op de beurskoersen gehad. Weliswaar is in een persconferentie het een en .ander over de nieuwe ploeg bekend gemaakt, terwijl wij bovendien wel ten naaste bij weten welke kant de minister van Financiën uit wil, maar de officiële re geringsverklaring moet nog komen. Wij moeten aannemen, dat de beurs die verklaring eerst wil afwachten. De kapitaalmarkt zou, volgens de be kend gemaakte plannen van de mi nister van Financiën een steun krijgen van f 500 a f 600 miljoen, waardoor de gemeenten (via de Bank voor Neder landse Gemeenten) en indirect het be drijfsleven wat gemakkelijker geld zou den kunnen aantrekken. Indien hier door de kapitaalrente niet verder zou stijgen en mogelijk zelfs onder druk zou komen, kan dit een impuls voor de aandelenmarkt zijn. Dat zou wel nodig zijn, want de koop lust blijft afwezig. Het publiek begint zelfs als verkoper op te treden door gebrek aan vertrouwen. En. als die koopdrang op een bepaalde dag ge paard gaat met buitenlandse verkopen, dan is de druk extra-groot. Het slaat natuurlijk in het bijzonder op de internationale fondsen. Het is al leen maar een geluk, dat die buiten landse verkoopdruk niet elke dag plaatsheeft. Al met al ging Koninklijke van f 131,40 via f 127,50 naar f 126,70, Unilever van f 81,50 via f 79,20 naar f 81 80, Philips van f 77,60 via f 74,30 naar f74,80 en AKU van f 55,30 via t 53,60 naar f 53,-. Nieuws van de internationale fondsen was er deze week niet, met uitzonde ring dan van het bericht, dat een En gelse dochter van Philips een bod van bijna f 100 miljoen heeft uitgebracht op de radio- en televisie-producent Pye In Engeland. Het bestuur van die En gelse onderneming acht het bod te laag, zodat er wel een gevecht tussen concurrenten om deze zaak zal ont staan. Hoe de koop betaald zal wor den, als de transactie mocht door gaan. ■uilen wij nog wel horen. Er waren weinig tussentijdse berich ten deze week. Meelfabriek „De Ko renschoof" is niet pessimistisch over de naaste toekomst, IJzerindustrie en Handelmaatschappij Asselberg heeft in de eerste negen maanden betere resul taten geboekt, Verpakkingsmachine- Industrie Metaverpa heeft meer winst gemaakt, plaatwerkerij en verzinkerij Bammens heeft tot nu toe dezelfde re sultaten behaald als vorig jaar, het Verenigde Ingenieursbureau VIBA keert een onveranderd tussentijds dividend uit en Smit Nijmegen Elektrotechnische Fabrieken bezit een goed gevulde or derportefeuille. Met opzet memoreren wij deze be richten, omdat zij veelal te v/einig ac cent krijgen. Althans wegzakken door de berichten over inkrimpende en soms «luitende bedrijven. Wij geven toe, dat er ook onder de aan de beurs noteren de ondernemingen zwakke zusters zit ten. Eind vorige week hebben wij kun nen lezen, dat de Fittlngfabriek Crane dit jaar een verlies van f 2,5 miljoen moet verwerken, waartegenover onvol doende reserves staan. Van een divi dend over 1966 en zelfs over 1967 zal geen sprake zijn. De koers was vorige week vrijdag 50, afgelopen maandag 42 maar gisteren 48. Voorts konden wij lezen, dat Jonker-Du Croo dit jaar ont staan door fusie van Du Croo en Brauns en H. K. Jonker en Zoon, dit jaar een verlies van twee ton heeft ge leden, welk verlies op de reserves werd afgeboekt en waardoor er geen divi dend wordt uitgekeerd. De koers be weegt zich iets boven de 40. Nogmaals, deze als een koude douche werkende berichten moeten de gun stige berichten niet maskeren. De bedrijven, die met dezelfde resulta ten als vorig jaar te voorschijn kun nen komen, om dan nog maar niet te spreken van de beter werkende be drijven, zijn nog verre in de meer derheid. In de koersen komt dit praktisch niet tot uitdrukking. Bammens trok woens dag plotseling 11 punten aan tot 206, maar dan hebben wij het eigenlijk ook wel gehad. Wie nog wel aantrok, was E.M.S. De eind vorige week eindelijk bekend gemaakte omwisselingsmogelijk heid heeft de moed er weer wat inge bracht. Vorige week vrijdag was de koers 142, afgelopen donderdag 164 en gisteren 163. De druk op de koersen van de aanne mingsmaatschappijen is wat minder geworden, zodat de verliezen deze week wel mee vielen. Het viel ook op, dat er minder laatkoersen waren. Kopers en verkopers vonden elkaar dus, zij het dan op een lager niveau. Op de obligatiemarkt is het wachten op de uitslag van de inschrijving op de 7 procent lening van f 150 miljoen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, tegen een koers van 99, die gisteren plaats had. Er wordt op een succes ge rekend. Geen succes was overigens de inschrijving op de 7 V2 procent lening van de Groninger Industriële Crediet- bank, tegen een koers van 98. De in schrijvingen werden volledig toegewe zen, zodat wij kunnen zeggen, dat zij mislukt is. Wel een veeg teken voor kleinere, minder bekende ondernemin gen. Tot slot de beursreorganisatievoor- stellen. Het bestuur van de vereniging voor de effectenhandel heeft zijn oor spronkelijke voorstellen gewijzigd. Het belangrijkste voorstel is nu wel om het middenkoerssyteem af te schaffen. Hier bij wordt de koers bepaald op het ge middelde van de hoogste en laagste koers, die tijdens de handel in actieve fondsen tot stand kwam. Dit zijn dan de fondsen met zeven no teringstijden; in feite alleen AKU, Ko ninklijke Olie, Philips en Unilever. De beursmensen zijn hier over het alge meen wel voor. Bij het nieuwe systeem zal een order, als kopers en verkopers elkaar kunnen vinden en er geen limiet wordt opgegeven, direct worden uitge voerd. Hierdoor ontstaat er snel een re- ele koers, die als uitgangspunt voor de verdere handel kan dienen. Het bestuur verwacht, dat de handel hierdoor geac tiveerd zal worden. Ook de beurstijden zijn weer veran derd. Nu is voorgesteld van 11.30 tot 3.15 achter elkaar voor de actieve fond sen en van 11.30 tot 12.15 en vervol gens van 12.45 tot 13.15 voor de lokale fondsen. Momenteel wordt de beursno tering van de lokale fondsen pas aan het eind van de handel (14.30 uur) vast gesteld. Voortaan zal dit zijn aan het einde van de eerste periode (12.15). Op basis van deze koers, kan er dan in de tweede periode verder worden ge handeld. Is de belangstelling voor een fonds groot, dan kan de hoek worden opengemaakt, waardoor net als bij de actieve fondsen van 11.30 tot 13.15 continu handel kan worden gedreven. Maandag 28 november zullen de leden van de Vereeniging over de voorstel len gaan vergaderen en donderdag zal er gestemd worden. Is de meerderheid er voor, dan kan op 2 januari 1867 met het nieuwe systeem worden begonnen. UTRECHT De man, die eerste klas pleegt te reizen in de trein, is zelfwerkzaam van aard. Hij houdt van lezen, studeren en zelfs werken. Het zelfde geldt voor de vrouw. Gezellig heidsbezigheden zoals praten met me dereizigers of het leggen van en kaar tje zyn dingen die men meer in de tweede-klascoupés aantreft. Dit zijn enkele conclusies uit een marktonderzoek, dat de Nederlandse Spoorwegen hebben laten uitvoeren. De vraag, die bij dit onderzoek cen traal stond, was: „Waarom reist men eerste en waarom tweede klas?" Vast kwam te staan, dat de reizigers in de tweede klas meer behoefte hebben aan contact met anderen; die in de eerste klas zit liever alleen. De „eerste klasser" hecht veel waarde aan de grotere en wat meer riante ruimte, maar hij hecht ook aan de grotere kans op een zitplaats. Het zich in zijn eentje ontspannen door naar het landschap te kijken, met de ogen dicht te zitten of werkelijk te slapen, komt in beide klassen evenveel voor. Het onderzoek wees uit, dat er een nauwe relatie bestaat tussen het gebruik van de eerste klas en het feit, dat de reiziger daarvoor van zijn werkgever de kosten krijgt vergoed. Degenen die een dergelijke vergoeding niet ontvangen en toch in deze klasse reizen, vinden, dat zij dat aan hun functie of positie verplicht zijn. Er is ook een categorie, die nu eens eerste, dan weer tweede klas reist. Reizigers, die gewoonlijk tweede klas nemen, betalen dan in het spitsuur bij, óf kiezen de eerste klas, wanneer zij in het weekend met hun vrouw dp reis gaan. Ook het omgekeerde komt voor: als mensen, die meestal eerste klas reizen met het hele gezin op stap zijn, nemen zij tweede klas. Uit het onderzoek bleek, dat ongeveer eender de deel van alle reizigers tot deze zo genaamde „tweeklassige" groep hoort. De meeste reizigers in de tweede klas slaan de rust, het comfort en de kans op een zitplaats in de eer ste klas hdger aan, maar zij verkie- ADVERTENTIE 'Zaterdag jj. is dit grafiekje al gepubliceerd. Het "hoe" en "waar om" van de sedert begin 1964 lager gebleven prijs van Neuteboom Dinee koffie beantwoorden wij nu. De overzeese prijzen van ruwe koffie zijn de laatste jaren erg op en neergegaan. Als koffievakman probeer je op het juiste moment extra voordelig in te kopen en te wachten met nieuwe aankopen, totdat de prijzen weer voldoende zijn gedaald. Naast vakmanschap vereist een goede inkoop het "aanvoelen" van de overzeese markt verhoudingen. En soms een beetje geluk! De laatste jaren heeft onze branderij van deze omstandigheden kunnen profiteren, waardoor onze gemiddelde inkoopprijs lager is gebleven dan de gemiddelde wereldmarktprijs. Dank zij deze situatie heeft U sinds 14 januari 1964 voor Neuteboom Dinee koffie minder betaald dan voor andere merken. Daarom betaalt U vandaag geen 1,92 maar 1,79 voor Uw geurig- krachtige Neuteboom Dinee. En 3,50 voor het extra voordelige 500 grams familicpak. Waarom wij deze weg volgen? Omdat wij rotsvast overtuigd zijn, dat in een tijd van kostenstijgingen een zo constant, laag mogelijke- prijs even belangrijk is als ons principe van een constante kwali teitsmelange. Deze weg lijkt ons rechtlijnig, zonder kronkels. Waardoor vele consumenten hun vertrouwen hebben geschonken aan de geurig-krachtige Neuteboom Dinee koffie. - 200 ontwikkeling consumentenprijs van het 250 grams pak koffie 1964 t/m heden. prijzen in centen per pak roodmerk 200 196S zen de tweede uit financiële overwe gingen. Toch waardeert eenvierde deel van hen de gezellige, drukke en lossere sfeer in die klas zo, dat men deze niet voor de eerste zou willen ruilen, ook al kostte die evenveel als de tweede. Van de reizigers met eerste klas treinkaartjes bezit 40 pet. een auto. Van de reizigers In de tweede klas heeft 81 pet. dagelijks een auto ter besehikking. Van degenen, die om urgente rede nen voor zaken of beroep, naar een vergadering of cursus op reis gaan, heeft zelfs de helft een auto. Deze groep automobilisten maakt reisgeval voor reisgeval een keuze tussn parti- oulier en openbaar vervoer. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In opdracht van de officier van Justitie te Aken, heeft de politie een inval gedaan in de kanto ren van Vasco-Bau, de Duitse dochter onderneming van Vascomij, Eian de Hohenstaufen alleen te Aken. Daarbij werd de hele administratie in beslag genomen en het gebouw vervolgens verzegeld. Het politiële optreden had plaats om na te gaan of er strafbare feiten zijn gepleegd door de directie van Vasco- Bau, naar aanleiding van klachten over opzettelijke benadeling van schuldei sers, onder meer door het afgeven van ongedekte cheqiles en het achterhouden van kindertoelagen en premies voor sociale verzekeringen van het perso neel. Naar wij vernemen, heeft een West duits fonds voor bouwnijverheid bij de politie te Aken aangifte gedaan van het achterhouden van kindertoelagen en premies voor sociale verzekeringen tot een totaal bedrag van 575.000 mark. Bevestigd noch ontkend werd, dat de officier van Justitie te Aken samen werkt met het parket bij de Maastrich- se rechtbank. Op last van mr. Houben, hoofd van het parket te Maastricht, stelt de rijks recherche een onderzoek in naar klach ten van crediteuren van Vascomij te Heerlen over betalingen met ongedekte chèqus en naar andere klachten, die in beide landen zijn ingediend tegen het Vasco-concern. Het bedrijf te Aken werd geleid door een broer E. M. Joos- ten, de oprichter van het concern. (Van onze Haagse redactie) T?x-premier Cals is op zoek naar een huis, want hij wil het Catshuis nu zo snel mogelijk verlaten. Dat is een nadeel van een ambtswoning en van het ongewisse leven van een excellentie. Zijn vrouw is de vrijdag na de „nacht van Schmelzer" al op zoek gegaan. De huidige vice-premier De Quay, heeft dat Catshuis indertijd gekocht en mr. Marijnen was de eerste minis ter-president, die erin trok. Optimis tisch als hij was, verhuurde hij zijn vorige woning aan de Haagse Arons- kelkweg voor drie jaar. Toen zijn kabinet echter voortijdig de laan uitging, stond hij op straat. Hij ruilde echter met zijn opvolger, mr. Cals. die in een ruim huis aan de Van Soutelandelaan woonde. Mr. Marijnen verhuisde een poos later naar de Rijnmond en de Rijksgebou wendienst verhuurde het huis toen aan generaal F. van der Veen. Die woont er nu en hij blijft er, in elk geval tot 1 januari 1969. Een woningprobleem voor het gezin Cals dus. Na de beruchte nacht ver zuchtte „Vader Cals" wel, dat hij in ieder geval nog een caravan had. Een Twentse kampeerterreinhouder bood hem toen een gratis staanplaats aan. De familie Cals heeft dus nog een „achterdeurtje" (Van onze correspondent) HARLINGEN Bij Rijkswaterstaat zijn plannen in studie om de Afsluit dijk van waterlijn tot waterlijn van een stenen of asfalthuid te voorzien. Het is een van de twee oplossingen, die de dienst voor ogen staat. De andere ophoging tot Deltahoogte (9.25 m plus N.A.P.) zou minder de voorkeur genie ten. Mocht Rijkswaterstaat tot het eerste besluiten, dan zal de 30 km lange dijk tussen Friesland en Noord-Holland een kaarsrecht lint van bitumen worden. De binnendijkse grasbekleding ver dwijnt dan en automatisch ook de hon derden sbhapen, die er een groot deel van het jaar lopen te grazen en voor fleurige afwisseling zorgen. Volgens een zegsman van Rijkswa terstaat, is uit de twee mogelijkheden om de Afsluitdijk in het kader van de Deltawet te versterken, nog geen keus gemaakt. Het plan is nog in studie. Het aanbrengen van een gesloten be kleding (van steen of asfalt) moet de dijk, die tijdens de stormvloed van 1953 onder het hoog opgezweepte water plaatselijk flink te lijden had, „golf- slagbestendig" maken. De Afsluitdijk heeft een kruinhoogte van 7.50 meter, terwijl het dijkgedeelte van de kop van de Afsluitdijk tot Har- lingen inmiddels op 9.25 meter en 9.50 meter is gebracht. Aan het maken van deze hoogwaterkering zal volgende maand de laatste hand worden gelegd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet-Zylstra zou, in navolging van de suggesties van a.r.- z(jde, waarover wy eerder al berichtten, overwegen een algemene loonronde af te kondigen. Deze zou 4 procent bedragen, maar een uitzondering toelaten voor de laagstbetaalden waarvan het minimumloon hoger zou worden opgetrokken. Ook aan extra-verhoging van de kinderbijslagen wordt gedacht. Salarissen boven de f 20.000 zouden met niet meer dan f 800.- worden verhoogd om aan de voet van de loonschaal ruimte te kweken. Alvorens het kabinet een definitief besluit kan nemen, moet het eerst ken nis nemen van het negende halfjaar lijkse economische rapport van de SER. Dit zal, naar het zich laat aan zien, volgende week woensdag de dag na de regeringsverklaring in de Tweede Kamer worden vastgesteld. Werkgevers- en werknemersleden van de SER zijn thans druk bezig met hun achterban te beraden om tot een eens gezind rapport te komen. Bij dit beraad speelt tevens mee de UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisternacht de 3S-jarige Duitse machinemonteur O. F. B. uit Oberhau- sen en de 23-jarige Surinaamse lasser W. E. G. D. uit Utrecht in het politie bureau ingesloten. De Duitser had ver schillende keren met een alarmpistool geschoten, terwijl de Surinamer met een mes zou hebben gedreigd. Het rumoer ontstond, toen gister nacht omstreeks één uur drie Duit sers en even zoveel Surinamers elkaar op het Vredenburg tegenkwamen. Zij hadden lichtelijk aan Bacchus geofferd. Ze kregen ruzie en de woordenwisse ling leidde tot een kleine vechtpartij. Daarmee was de zaak echter niet ge sust: ze bleven elkaar achterna lopen. Toen op het Leidseveer het publiek zich met de ruzie ging bemoeien, zou de Surinamer de indruk hebben gewekt een mes te willen trekken. Direct daar op haalde de Duitse machinemonteur een pistool tevoorschijn. Hij loste een schot, dat een van de Surinamers bo ven het oog verwondde. De Duitser koos het hazenpad, achtervolgd door een der Surinamers. Weer schoot de Duitser, maar hij miste. Een inmiddels gearriveerde surveil lance-auto van de Utrechtse politie stortte zich ook in de jacht. Een ad junct-inspecteur raakte het spoor van de Duitser kwijt, maar een hoofdagent wist de man klem te rijden. De Duit ser gaf zich nog niet gewonnen: hij richtte zijn pistool op de bulk van de hoofdagent, die hem echter met een snelle beweging het pistool afnam. La ter werd ook de Surinaamse lasser mee naar het bureau genomen. (Van onze Haagse redactie) Staatssecretarissen dragen soms een mEiarschalkstafje in hun ransel of toepasselijker een ministerssteek in hun aktetas. Soms komt die er uit. Drs. Bakker is het gelukt. De geboren Bolswarder, ex-burgemeester van Andijk en Hoogeveen, promoveerde tot minister van Economische Zaken. By dr. Hoefnagels, de fiscus van het kabinet-Cals, wilde het (nog) niet lukken. En hij wil het zo graag, zo weet men in Den Haag. Toen hij achttien maanden geleden voor het kabinet werd uitgenodigd, bedong hij de portefeuille van Fi nanciën voor het volgende kabinet. Zo'n toezegging kan zelfs de onmisbare regeringspartij, die de KVP is, niet voor 100 procent zeker geven, maar een hoog percentage haalde hij wel. Toen kwam prof. Zijlstra. Een ministerspost zat er toen voor dr. Hoefnagels niet meer in. Bovendien accepteerde de K.V.P.-fractie het uitstel van de belastingverlaging waar dr. Hoefnagels zich op aandrang van die fractie, zo heftig tegen had verzet. Waarom dan nog als de loopjongen van de anti-revolutionaire profes sor te gaan optreden Om „persoonlijke redenen" heeft dr. Hoefnagels nu bedankt als staatssecre taris. De K.V.P. schijnt de bekwame Limburger echter te willen bedenken met de (nieuwe) functie van regeringscommissaris voor de industrialisatie. Wat hij moet gaan doen, wordt in het ontwerp-verkiezingsprogram al aange duid: „Een nieuwe industriallsatieronde, gericht op een Eian moderne eisen be antwoordende hoogwaardige industrie", en uitvoering van „een beleid, gericht op de zo dringend nodige herindustrialisatie en industrialisatie van de stimu leringsgebieden (Zuid- en Midden-Limburg, de noordoostelijke provincies en Zuid-West-Nederland UTRECHT Tijdens een lunchbyeenkomst van de Utrechtse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft de heer A. Kloos, voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, vrijdagmiddag verklaard er geen idee van te hebben hoe prof. Witteveen aan zyn stelling komt, dat elke procent loonstijging boven de 3.5 procent 30.000 werklozen meer zal betekenen. In de macro-economische ver kenningen wordt heel iets anders gezegd; elk procent meer zou slechts 100 werk lozen meer betekenen, zo zei de heer Kloos. De uitspraak van prof. Witteveen was voor hem Eianleiding te conclude ren, dat er kennelijk een duidelijk po litiek doel achter stak. Hij wilde de werknemersbonden, die op het ogen blik aan het onderhandelen zijn over de loon- en andere arbeidsvoorwaarden voor het volgend jaar, op het hart druk ken aan uitlatingen als die van. prof. Witteveen niet te veel waarde te hech ten. Kritiek uitte de N.V.V.-voorzitter ook aan het adres van staatssecretaris De Meijer. Deze heeft onder meer ver klaard. dat een verdere hervorming van de structuur van de onderneming, nivellering van de inkomens en verho ging van de successierechten er toe zouden leiden dat buitenlandse onderne mingen worden Eifgeschrikt zich in ons land te vestigen en dat het Nederland se bedrijven zou kunnen bewegen naar het buitenland te gaan. Hij kwalificeer de dit als een onzindelijke argumente ring. „Misschien heeft de staatssecre taris willen laten blijken, dat hij ook in een conservatief kabinet past", al dus de heer Kloos. Hij ging uitvoerig in op de recente eluiting van een aantal bedrijven. „Men moet oppassen voortdurend te genera liseren. Veelvuldig hoort men verkon digen, dat de stijging van de loonkos ten alleen de oorzaak zou zijn van de moeilijkheden waarin bepaalde bedrij ven zijn komen te verkeren". Hij constateerde, dat in de afgelopen drie jaar de loonkostenstijging in Ne derland 5 procent hoger is geweest dan in de ons omringende landen, met na me in de E.E.G.-landen, maar in 1964 was er in ons land een duidelijke ach terstand in loon- en prijsniveau, verge leken bij die landen. Naar zijn stellige overtuiging is het teruggelopen van de buitenlandse con- juctuur een veel belangrijker oorzaak van de fundamentele verslechtering van de Nederlandse concurrentieposi tie. Een andere oorzaak ziet hij in het liquiditeitstekort. Dit heeft geleld tot kredietbeperkende maatregelen van de banken, waardoor een deel van het be drijfsleven in moeilijkheden kan ko men. Met nadruk wee» de heer Kloo» op de gevaren van een langdurig tekort op de betalingsbalans. Een dergelijk tekort kunnen wij ons niet te lang veroorlo ven. De heer Kloos acht het van groot belEing wat er volgend jaar met onze export gaat gebeuren. Het Centraal Planbureau is zo zei hij in dit opzicht niet zo pessimistisch als prof. Witteveen. Volgens het planbureau kan de uitvoer in 1967 met ongeveer tien procent stijgen. De heer Kloos ziet met name gunstige perspectieven voor de exploitatie van aardgas, die langzaam op gang komt. Zal de uitvoer niet toe nemen, dan zullen wij ongetwijfeld met een dalende werkgelegenheid te maken krijgen. De situatie van het ogenblik geeft, naar zijn oordeel, nog geen aanleiding tot ongerustheid. Van oktober 1965 tot oktober 1966 steeg het aantal werklo zen in ons land van 24.000 tot 30.000, ofwel van 0,8 tot 1,3 procent van de to tale beroepsbevolking. Wel achtte hij het een teken aan de wand dat de werkloosheid in de bouw nijverheid zo sterk is toegenomen. Hij vroeg voorts aandacht voor het feit dat voor het eerst Brabant en Lim burg zich hebben aangediend elIs struc tureel zwakke provincies. Zij nemen van de totale stijging van het aantal werklozen 42 procent voor hun rekening. De situatie kan zo vervolgde hij echter gemakkelijk gevaarlijk worden, wanneer wij elkaar een crisis gaan aanpraten. vraag wat gedaan moet worden met de compensaties voor de te verhogen premies voor de sociale verzekeringen en voor de huurverhoging, die tot 1 ju li is uitgesteld. Het afkondigen van een algemene loonronde tot een bepaald inkomen zou passen in de restrictieve loonpoli tiek, die de huidige minister-president al heeft aangekondigd. Hij kan daar bij teruggrijpen op hetgeen zijn voor ganger bij de algemene begrotingsde batten op 13 oktober heeft gezegd. Kennelijk in overleg met de toen malige minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, die ook nu dezelfde porte feuille beheert, liet minister-president Cals toen weten, dat hij de loonstij ging binnen de noodzakelijke begren- zing zou houden. Als de beperkte mo gelijkheden van de regering niet toe reikend zouden blijken, wilde het vo rige kabinet zo nodig „aanvullende wettelijke bevoegdheden" vragen. Minister De Jong DEN HAAG De kans op het in voeren van een „vervangende dienst plicht" in Nederland, waarbij men uit vrije keuze de militaire taak zou mo gen vervangen door bijvoorbeeld een taak in de ontwikkelingslanden, zit er voor Nederland niet in. De kans hierop zou pas verwezenlijkt kunnen worden bij een surplus van dienstplichtigen. Dit surplus is tot nu toe niet ontstaan, als gevolg van een snelle stijging van het afkeuringspercentage onder de Ne derlandse rekruten. Een en ander blijkt uit een interview, toegestaan door de minister van Defen sie, de heer P. J. S. de Jong, aan het blad „Pax Christi", orgaan van de ge lijknamige Katholieke Vredesbeweging in Nederland. Ook kan de minister zich niet vereni gen met de gedachte, dat een krijgs macht zich meer constructief zou moe ten inzetten in de ontwikkelingsgebie den. De hulp, die men aan deze volke ren dient te verstrekken, zo meent hij, is geen zaak van onze eigen veiligheid, maar een plicht, voortkomend uit ons christelijk geweten. Iets anders is een bijkomende taak op dit gebied, naast de hoofdtaak van de krijgsmacht. Zo wijst de minister op het uitroeien van diverse tropische ziek ten gedurende de afgelopen tweede we reldoorlog in Azië, als gevolg van dè militaire operaties in die gebieden. De minister is er van overtuigd, dat binnen de krijgsmacht volledige ruimte moet zijn om „hete hangijzers" als nucleaire bewapening openlijk te bespre ken en ter discussie te stellen. Ook de geestelijk verzorging mag zich hiermee belasten en krijgt van de minister de vrije hand. Iets anders echter wordt het, aldus minister De Jong, wanneer beunhazen op het gebied van de kernbewapening of kwaadwillenden, onder het mom van een vredesactie, binnendringen om de krijgsmEicht veui binnen uit te hollen. DEN HAAG Het moderamen van de generale synode van de N.H. kerk heeft schriftelijk Eian alle Hervormde kerkeraden en predikanten verzocht komende zondag in de hervormde kerk diensten te bidden voor het R.K. pasto raal concilie, dat die dag in Nederland wordt geopend. Het moderamen spoort tevens de hervormden aan deel te ne men aan de gespreksgroepen van het concilie. „Het komt ons voor, dat het in het licht van het Evangelie aanbeveling verdient aan de wens van de bisschop pen te voldoen, dat ook gemeenteleden van onze kerk aan gespreksgroepen van het concilie deelnemen. Wij ver trouwen, dat kerkeraden en predikan ten degenen, die voorlichting en bege leiding in deze verantwoordelijke taak begeren, daarmee zullen dienen", al dus het moderamen. 0 Uit cijfers, die het Centraal Bureau voor de statistiek zojuist heeft ge publiceerd, blijkt dat zich omstreeks 25 oktober bij de gezamenlijke univer siteiten en hogescholen 12.900 eerste jaarsstudenten hadden laten inschrij ven. Dit is bijna 900 meer dan in het jEiar daarvoor, ofwel een stijging van 7 procent. Mr. L. de Block, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, zal, naar in Den HEiag verwacht wordt, tijdelijk worden belast met de taken van ir. S. A. Posthumus, die onder het kabinet- Cals staatssecretaris was van Verkeer en WaterstEiat. Dit betekent, dat mr. De Block belast zal worden met de za ken op .het gebied van het internatio naal verkeer en vervoer. Tijdens een officiële bijeenkomst in Den Haag, is vrijdagavond de op richtingsakte gepasseerd van de Neder landse Centrale van Hoger Personeel. De centrale is opgericht door de Neder landse (algemeen), de Christelijke en de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel, alsmede door twaalf zoge- nEiamde brancheverenigingen die het hoger personeel van afzonderlijke be drijfstakken of ondernemingen hebben gereorganiseerd. Het vervoer per autoslaaptrein is dit jaar sterk toegenomen. In het afgelopen seizoen noteerde de N.S. on geveer 7100 auto's en ruim 20.000 rei zigers tegen resp. 5100 en 14.000 vorig jaar. 9 Personeel van de Nederlandse Spoor wegen zal binnen afzienbare tijd worden uitbetaald via een bondsspaar bank: desgewenst wordt het salaris op een bankrekening of girorekening ge stort. De nieuwe uitbetalingsregeling is aanvaard door de Personeelsraad van de N.S. en zal voor elke standplaats in het plaatselijk overleg worden voorbe reid. 0 Een vertegenwoordiger van de Ne derlandse Spoorwegen heeft een in woner van Heemstede een achtdaags treinabonnement, waarmee hij door heel ons land kan reizen, uitgereikt als dank voor het signaleren van nachtelij ke inbrekersactiviteiten in het station HeemstedeAerdenhout. De Federatie Ouderverenigingen Ge handicapte Kinderen heeft bij de Twee de Kamer met klem aangedrongen op invoering van de Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's uiterlijk op 1 juli van het volgend jaar. Het bestuur van de federatie noemt het een eis van sociale rechtvaardigheid, dat de zorg voor gehandicapten gelijkwaardig wordt aan de overige gezondheidszorg. 0 Op initiatief van de V.V.V.'s langs Den HEiag-Scheveningen overwegen de vijftien belangrijkste V.V.V.'s lang» onze Noordzeekust op propagandistisch terrein te gaan samenwerken. Aanlei ding hiervoor is de teruglopende belang stelling van buitenlanders voor onze badplaatsen. 0 Na de stunt van de Rotterdamse studenten, hebben de autoriteiten toch besloten de bewaking van het bu reau van de zaakgelastigde van de Chi nese Volksrepubliek aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag niet te ver scherpen. Zij gaan ervan uit, dat een waterdichte bewaking van het exterrito riale terrein nimmer de bedoeling is ge weest. In aEinwezigheid van de burgemees ter van Brunssum en de president directeur van de Staatsmijnen, is vrij dag de hoeksteen gelegd voor het kan toorgebouw van de plasticfabriek van Curver N.V. in Brunssum. De acht fa briekshallen voor dit bedrijf, dat werk zal gaan verschaffen aan 186 werkne mers, zijn reeds voltooid. 0 In Born hoopt men volgend jaar juli de eerste DAF-personenauto van de band te laten lopen. Van het ongeveer 76.000 vierkEinte meter omvattende fa briekscomplex staan reeds het stalen frame van de montagehal, de lakstraat de carrosseriehal en de pershal over eind. 9 De Algemene Limburgse Vinkenlief- hebbersbond uit Heerlen heeft geen rechtspersoonlijkheid meer. De recht bank in Maastricht heeft dit bij vonnis bepaald, op grond van overtreding van bepaalde artikelen van de koninklijk goedgekeurde statuten. GRONINGEN In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is vrijdag in de loop van de ochtend aan brandwon den overleden de twee en een halfjari ge Maria Agisdina Tuni uit Groningen Het meisje raakte donderdagmiddag in de ouderlijke woning aan de Van Eeden straat in brand, toen het 'n plasticzakje tegen de vlammen van een gashaard hield. Ze was thuis met een baby in een kinderwagen en kind van vier jaar, ter wijl de moeder even een boodschap deed. Toen een buurvrouw zich over haar ontfermde, waren de kleren ai bij na van haar afgebrand. In allerijl werd ze toen naar het ziekenhuis gebracht. ADVERTENTIE Als u verkouden bent, hebt u waarschijnlijk niet alleen koorts, maar soms ook hoofdpijn en een verstopte neus. Neem uw ver koudheid serieus. Pak verschil lende verkoudheidssymptomen tegelijk aan. Coldrex, speciaal 557 A gemaakt om de héle verkoudheid te bestrijden, verdrijft alle narig heden radicaal. Snel herstel en extra weerstand door vitamine C.

De Vallei | 1966 | | pagina 6