DVSA krijgt te doen met snelle Zwaluwen Vooruit-aanval Dames van Panters met hakken over de sloot Terugval van HVC kon wel eens voortzetten zich Ook voor keurturnsters bestaat er geen weg terug Noorse schaatsers bereiden zich beter voor dan ooit RHC-handballers zien druk weekeinde hoopvol tegemoet Niet eenmaal 13 in toto goed Voetbal al in negen afdelingen afgelast Elftallen voor morgei Drie Nederlandse equipes starten in Raliye Monte Carlo Rivaliteit speelt nog steeds grote rol Blokkeer heeft nog drie mille nodig Kampioenschappen van Victoria Volleybalcompetitie Sport voor radio en televisie Afdeling Utrecht internationale allure... Instuif- en DSA-jongens ontmoeten elkaar Nieuwe mode in olie? Inderdaad, want met Shell's SHELL BIEDT MEER! Ingeburgerd Echt vrouwelijk? Teleurstelling Tennis Fagina 7 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 VEENENDAAL De verwachtingen voor het voetbal van morgen zyn dat drie elftallen uit onze streek het moeilijk zullen krygen en wel Candia '66, Zwaluwen Vooruit en RK Unitas. Candia zal uit tegen WIJ hard moeten vechten, DVSA zal het tegen Zwaluwen Vooruit in Amerongen niet gemakkelijk krijgen en IJnitas zal 't tegen 't hard op weg naar de eerste klasse zijnde Utrechtse Boys ook moei lijk krjjgen, alhoewel het op eigen veld goed party bood tegen de Utrechters. Veenendaal moet in Utrecht tegen Midlandia uitkomen. De Veenendalers hebben lange tyd kunnen uitrusten en tegen het zwakke Midlandia zal het stellig tot winst moeten komen. Oranje Wit zal tegen streekgenoot Scherpenzeel spelen. Scherpenzeel doet het tameiyk goed, Oranje Wit iets minder. Een duel van twee middenmoters. Spil Gerritsen van Veenendaal: makkelijke middag ge- RHENEN Het wordt een druk week einde voor de Rhenense handballers, want voor zondag staan in de Bernhard- hal in Utrecht maar liefst negen wed strijden op het programma. Het eerste herenteam speelt twee wed strijden en wel tegen U.D. 3 en tegen Spirit 2. Deze beide wedstrijden moeten door R.H.C. kunnn worden gewonnen. Het tweede herenteam komt in het veld tegen Attiïa en ook dit moet in een overwinning voor de Rhenenaren kunnen eindigen. De heren-junioren treden ook tweemaal aan en wel tegen Attila 2 en SVU. Hier liggen goede kansen voor de Rhene naren. De jongens-adspiranten komen uit te gen UD. Van deze jongens zagen we 'n kleine nederlaag en een grote overwin ning. Ditmaal verwachten we van deze knapen een flinke overwinning. Het kan nietop, maar ook de dames senioren die uitkomen tegen Cleritas 2 zien wij tot een zege komen. De dames-adspiranten, die er steeds beter in beginnen te komen, draaien ook weer twee wedstrijden en wel tegen W.W.V. en U.H.V. Van WWV uit Kerk-Avezaath heb ben de meisjes al eens met 10 verloren maar len de ervaring is er nu kans op een gelijk spel of op een kleine over winning. Tegen U.H.V zullen de meisjes het waarschijnlijk wat zwaarder hebben. de DEN HAAG De cijfers van sporttoto van deze week waren: Aantal deelnemers 670.868; bruto inleg f 928.065,prijzenbedrag f 306.251, Eerste prijs: geen meldingen. Het prij zenbedrag van f 168.443,55 werd voor tweederde gevoegd bij de tweede prijs en voor eenderde bij de derde prijs, tweede prijs: f 204.174,60 meldingen van 12 punten. Per kolom wordt een bedrag van f 3402.90 bruto uitgekeerd, derde prijs: f 102.087; 537 meldingen met de eerste negen goed; waarvan vijf met twee kolommen. Uitgekeerd wordt per kolom een bedrag van f 189, D.V.S.A.Zwaluwen Vooruit. Zwalu wen Vooruit speelde tegen Veenendaal een zeer knappe partij voetbal, Enkele zeer jonge spelers in de voorhoede vorm den toen een voortdurend gevaar. Ook het combineren en het uitvoeren van aan vallen konden zij verrassend goed. Kort om, D.V.S.A. zal met deze ploeg veel te stellen krijgen. Een wapen tegen de Utrechters Een goede mandekking. Zwaluwen Vooruit 811; D.V.S.A. 95. Veenendaal-Midlandia. 't Is zo langza merhand wel bekend dat de geelblauwen vooral dankzij hun inzet (hoewel zij in de laatste wedstrijd tegen K.D.S. ook een zeer mooie partij voetbal lieten zien) zo hoog op de ranglijst staan. Zon der twijfel zal Midlandia verliezen, het is alleen de vraag met hoeveel. Veenendaal 8—12. Midlandia 95. Candia gaat naar V.V.I.J., dat één punt meer heeft dan de Rhenenaren en twee wedstrijden minder speelde. Can dia liet het er twee weken geleden tegen D.V.S.A. nogal bij zitten. Toen echter speelde het met enkele invallers. Met het elftal geheel of bijna geheel op „oorlogssterkte" zullen Rhenenaren het toch wel tot 'n goed resultaat weten te brengen. V.V.I.J. 8—9. Candia '66 10—8. Unitas gaat naar Utrechtse Boys. Ge heel zonder zorgen zullen de Veenenda lers die reis niet ondernemen. Utrechtse Boys staat bovenaan, Unitas bijna on deraan. Op eigen veld verloor Unitas van deze ploeg. Wij voorspellen dan ook weinig succes voor Unitas. Utrechtse Boys 1018. Unitas 94. Oranje WitScherpenzeel. Een streek- derby dus. De ploegen ontlopen elkaar niet zoveel, hoewel wij Scherpenzeel toch wel iets sterker achten. Dus span ning volop. Aanvaller Moutaan van Vooruit: gevaarlijk Zwaluwen DEN HAAG Negen afdelingen van de KNVB hebben de voor zaterdagmid dag op het programma staande voetbal wedstrijden in verband met de gesteld heid van de terreinen afgelast. De af delingen zijn: Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden, Gouda, Rotterdam, Nij megen, Twente en Zeeland. Voor wat de zaterdagcompetitie van de KNVB betreft wordt het keuren van de terreinen aan de consuls en scheids rechters overgelaten. ADVERTENTIE. HORLOGES AMERSFOORT. De dames van Panters konden donderdagavond in de sporthal te Amersfoort tegen het Soes- ter Olympia niet imponeren. Het werd een langdurige en saaie wedstrijd met weinig hoogtepunten. Panters was niet in normale doen. De verdediging liet het, op enkele uitzonderingen na, vol ledig afweten en dat betekende, dat Olympia steeds gemakkelijk kon uit lopen en Panters zelfs tweemaal heel ruim een set kon afsnoepen. Ook in de aanval klopte het niet helemaal bij Panters. Dat het toch nog kans zag deze wedstrijd te winnen pleit voor 't moraal van de formatie (2-3). In de eerste set leek het er op, dat Panters een vrij gemakkelijke over winning tegemoet ging. De aanval draaide naar behoren en in het ach terveld konden de ballen nog aardig worden opgevangen. Nadat Olympia een 4-1 voorsprong had opgebouwd, kwam Panters in het geweer. Slag op slag was raak en vooral een serie goe de en rake serves van Lineke van Hardeveld, die er verdedigend deze avond overigens helemaal geen oog in had, deed Panters uitlopen tot 4-10. Verder dan 6-13 kwam Olympia niet, want Panters won deze set later met 8-15. In de tweede set veranderde het hele spelbeeld. Panters kon doen wat het wilde, maar vrijwel alle ballen werden door Olympia goed afgeblockt of door prachtige reddingen in de ver dediging weer in het spel gebracht. Ada Siefkes speelde aan het net en in de verdediging een vrij solide partij, maar de rest van het team leed aan een volslagen black-out. De anders aan het net altijd opvallende Wil De kans dat HVC zondag nög verder nogal van slag zijnde Amersfoortse terugvalt is lang niet denkbeeldig. De ploeg moet op bezoek bij koploper Haarlem, die een prachtige vorm de monstreert en over een bijzonder schot- vaardige voorhoede beschikt. Er be staat volgens ons niet veel hoop op succes voor HVC. Ook Wageningen stelde in de laatste wedstrijden teleur, maar morgen moet in de thuiswedstrijd tegen Heerenveen toch een overwinning t.e behalen zyn, waardoor de situatie weer aanzienlijk kan worden verbeterd. Immers, Roda JC treedt aan tegen De Baronie en zal vermoedelijk wel op de volle winst beslag leggen, terwijl voorts Limburg^ en Veendam elkaar het leven gaan zuur maken. Hetzelfde doen FC VVV en Excelsior in Rotter dam, zodat er dus in de kopgroep door een aantal titel-gegadigden puntenver lies zal worden geboekt. Fortuna VI. lijkt wat betere vooruitzichten te heb ben in de wedstrijd tegen het Bossche Wilhelmina Noad zal wel te sterk blijken te zijn voor SC Gooiland en Hermes DVS moet Z.F.C.P.E.C. kon wel eens uitlopen op een puntenverdeling en die mogelijk heid is ook groot bij Zwolse Boys-EDO. AGOVV tenslotte moet in staat worden geacht op eigen terrein te winnen van Helmondia '55, hoewel de Brabanders zondag j,l- een opmerkelijke zege boek ten op PEC. Eredivisie In de eredivisie staat koploper Ajax voor de opgave zijn voorsprong van drie punten op Feyenoord tegen GVAV Vallei-sport, v.d. Pol, vrijd. te verdedigen. Voor de Amsterdammers een vrij moeilijke opgave, omdat GVAV in eigen omgeving altijd een bij zonder moeilijke tegenstander is. Fey enoord gaat in Geleen de strijd aan binden met het erg teleurstellende For tuna '54 en moet vrij gemakkelijk tot winst kunnen komen. Sparta zal zijn ni vrspln. En spannnd eetee vbgkq xzè. dwinst kunnen komen. Sparta zal zijn derde plaats in de wedstrijd tegen DWS niet verspelen. Een spannend duel kan het worden op „Höutrust" in Den Haag waar ADO en Go Ahead elkaar ontmoe ten. De ploeg uit Deventer zal alles in het werk stellen om via een overwin ning de thuisclub op de ranglijst te pas seren en van de vierde plaats te verdrin gen. In de onderste regionen is vooral de wedstrijd Elinkwijk-Will^m II van be lang. Door een overwinning zouden de Utrechters zich namelijk naast de Til- burgse ploeg en mogelijk ook naast Telstar, dat MVV op bezoek krijgt, kunnen werken. De overige prognoses voor de eredivisie: XerxesDOS 3, NAC-PSV 2, FC Twente-Sittardia 3. Schoemaker verdedigde weliswaar soms uitstekend, doch haar altijd ge vaarlijke aanvallen bleven uit. Olym pia zwoegde fanatiek door en had Pan ters volledig in zijn macht. Met maar liefst 15-2 won het deze tweede set en de stand was weer gelijk: 1-1. In de derde set bleef Panters volharden in het steriele spel. Onmachtig aan het net en gaten als bomtrechters in de verdediging. De soms helemaal niet hard ingeslagen ballen van Olympia vonden hun weg meestal tot aan de achterlijn, waar niemand aanwezig was om de bal op te vangen. Mede door het uitstekende verdedigingswerk van Olympia verloor Panters deze der de set weer heel ruim met 15-5 en keek tegen een 2-1 achterstand aan. In de vierde set veerde Panters weer wat op. De aanval kon weer aan het werk worden gezet en Olympia ver zuimde nu op zijn beurt door te druk ken. De partijen gingen gelijk op tot 11-11, maar toen was het Panters, dat doordrukte en de set met 11-15 won: 2-2. In de beslissende vijfde set ver kreeg Olympia al snel een 6-2 voor sprong en een nederlaag scheen voor Panters onafwendbaar. Het pleit voor de veerkracht van de Veenendalers, ze tot het einde toe bleven doorknok- ken. Bij de stand van 7-7 waren ze weer naast Olympia en via de stand 6-10 maakten ze, met Wil Schoemaker op de serveplaats, toch nog onver wacht met een 9-15 setwinst een einde aan deze wedstrijd. Een op deze ma nier opererend Pantersteam zal het in de toekomst nog heel moeilijk krijgen. Eén der hoofdredenen van dit slechte spel is ongetwijfeld, dat enkele jonge speelsters gebrek aan zelfvertrouwen beginnen te krijgen. Dit is volslagen onnodig, want ze bezitten capaciteiten genoeg om voor honderd procent mee te kunnen draaien. Vooral verdedigend moet men feller op de bal zitten en en sneller reageren. VEENENDAAL Maandagavond zal in het Instuif-gebouw aan de Sandbrink- straat een gezellige avond met een wed- strijdkarakter gehouden worden. Onge veer 25 jongens van het jeugdwerk „De Instuif", in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar, zullen dan namelijk onder meer dammen, sjoelen en „quizzen" tegen de jongens van „De Straat Af" uit Rens- woude. De avond zal om 8 uur begin nen. ADVERTENTIE nieuwste olie (Shell Super motorolie) in het carter van uw wagen bent u immers uw tijd ver vooruit Nu één olie (10W 40!) want voor alle rij-stijlen, voor alle rij-omstandigheden, voor alle tem peraturen en voor alle typen auta's is Shell Super motorolie de modernste smering en bescherming. Motorslijtage wordt drastisch beperkt en de prestaties worden verhoogd! Shell Super motorolie - voor smering In veelvoudl WSD-666 D.V.C.A. (thuis)- Zwaluwen Vooruit: Doel: D. van Brink;-achter: J. D. Buis. E. A. van Viegen en B. C. Drost. Mid den: J. v. Esterik en E. v.d. Water. Voor: J. M. v.d. Pol, G. Breeschoten, C. van Ommeren, B. van Ommeren en J. A. C. Veenhof. Veenendaal (uit)Midlandia: Doel: A. Blankespoor; achter: A. Muller, C. Ger ritsen en P. van Soest. Midden: G. Hey- kamp en H. Stuivenberg. Voor: W. Derk- sen, K. Henzen, H. Imbos, D. van Dijk en T. Heykamp. Candia '66 (uit)—V.V.I.J.Doel: M. Kok; achter: G. Szabang, P. van Baal, G. P. van Beek en H. v. Walsum. Mid den: H. Evers en L. v.d. Berg. Voor: J. Eibers, J. Tenbraak, G. van Veenendaal en J. Mol. Scherpenzeel (uit)Oranje Wit: Doel: C. van Geel; achter: H. Schipper, A. Veldhuizen en C. Vonk. Midden: M. Lau- wers en H. Hoefakker. Voor: G. Tins, W. J. Vonk, F. Rebergen, G. v.d. Broek en G. Vermeulen. Oranje Wit (thuis)Scherpenzeel: Doel: C. van Rotterdam; achter: J. Hausch, S. Veenendaal en H. de Vries. Midden: J. van Rijn en K. van Burken. Voor: H. Slok, T. Drost, W. Bos, R. Lit en A. Takken. HILVERSUM In het N.R.U.-zondag- middagsportprogramma, Marathon- Sportrevue, zijn rechtstreekse reporta ges te beluisteren van de voetbalwed strijden G.V.A.V.—Ajax, A.D.O.—Go Ahead en D.F.C.-Holland Sport. Verder beschouwingen over D.W.S.Sparta, Elinkwijk-Willem II, N.E.C.-Vitesse en Haarlem-H.V.C. Dit alles in de eerste aflevering, van 14.30-17.00 uur via Hil versum 2. In het t.v.-programma „N.T.S.-sport", zal aandacht worden besteed aan de Nederlandse judo-kampioenschappen in Amsterdam, de voetbalwedstrijden ADO- Go Ahead, Elinkwijk - Willem II en de jeugdwedstrijd Telstar - Go Ahead, de Nederlandse kampioenschappen trampo line-springen in Amersfoort, de vereni- gings-kampioenschappen keurturnen in Haarlem, de nationale schaatswedstrij den op de Deventer kunstijsbaan, de hockeywedstrijd S.C.H.C. - Kampong in Bilthoven en de basketballwedstrijd Flamingo's - Punch in Amsterdam. DEN HAAG Drie Nederlandse equipes twee minder dan in 1966 zullen starten in de Rallye Monte Car lo 1967, die van zaterdag 14 tot en met donderdag 19 januari wordt gehouden. De DAFfabrieken, die in 1963 zeven equipes aanmeldden, waarvan er zes de finish haalden, hebben na een onderbre king van viei; jaar wederom voor 's we relds zwaarste winterrit een fabrieks- team ingeschreven. De Eindhovense af vaardiging bestaat uit de Nederlandse equipes Gijs en David van Lennep (Aerdenhout) en Oscar Rosenblatt - Frits Vonfioff (Amsterdam/Eindhoven), alsmede de Franse combinatie Laurent - Marché, die al geruime tijd onder con tract van de Nederlandse fabriek staat. Alle drie equipes rijden met de nieuwe DAF-44 en hebben Reims als vertrek punt voor de tocht naar Monte Carlo gekozen. Het DAF-team heeft ingeschre ven voor categorie 2, waardoor de wa gens op het gemeenschappelijk traject Monaco-Chamberry-Monaco en in de slotklassementsproef slechts beperkt banden mogen wisselen. Alleen vier ex tra in de wagen mee te voeren wielen mogen worden gebruikt. Hier tegenover staat, dat bij de bepaling van de klas sementen de aantallen strafpunten, die de equipes oplopen, met 12 procent wor den verminderd. De derde Nederlandse vertegenwoor diger is de Amsterdamse debutant Bier man, die met een Simca rijdt. Het is nog niet bekend in welke plaats hij zal starten en wie zijn co-equipier is. "l/oor topprestaties op sportgebied bestaat geen weg terug. Nóch voor voet- bal, atletiek, zwemmen, hockey of turnen, nóch voor enige andere tak van sport. Het tegendeel is waar: bij elke wedstrijd of toernooi worden steeds betere resultaten geboekt en blijkt opnieuw dat aan menselijke prestaties nau welijks grenzen kunnen worden gesteld. De techniek, de verbeterde maatschap pelijke omstandigheden, de moderne oefengelegenheden, de wetenschappelijke benadering van de sportbeoefening dragen alle tot de opvoering van de presta ties bij. Een weg terug is niet mogelijk. Wellicht tot teleurstelling van enkele vooraanstaande figuren, in het bijzonder in de turnbeweging, waar stemmen opgaan tegen de steeds hoger opgevoerde prestaties bij het keurturnen van dames en meisjes. Voor die prestaties werden indertijd richtlijnen gegeven door de uit dames bestaande technische commissie van de Internationale Turn bond. Want hoewel dat in de verscheidene nationale turnbonden wél gebeurt, mogen op internationaal gebied de mannen zich niet met de techniek van het vrouwenturnen bezig houden. Want men wilde vóór alles het vrouwenturnen echt vrouwelijk hou den, alleen geschikt zo redeneerde men blijkbaar voor het zwakke ge slacht. Als ook mannen leiding zou den geven, kwam daar natuurlijk niets van terecht. Dus richtten de leidsters van de Internationale Turn bond zich geheel op het vrouwelijke ele ment in de lichaamsbewegingen, vooral voor de toesteloefeningen. Ingewijden herinneren zich mis schien nog wel, dat bij wedstrijden van onze keurturnsters omstreeks 1950 dus niet eens zo erg lang gele den paardvoltigeren en oefeningen aan het hoge rek en de hoge brug werden uitgevoerd. Het wedstrijdpro gramma van de dames was vrijwel gelijk aan dat van de heren. Aan de ringen voerden de dames, bij het hoog opzwaaien aan de lange touwen, oefeningen en afsprongen uit, die de voorstandsters van specifiek vrouwe lijke bewegingsvormen koude rillin gen bezorgden. Internationaal bewan delde men toen de weg van de minste weerstand en schrapte deze toestellen eenvoudig van het wedstrijdprogram ma voor keurturnsters. Al zoekende naar een goede rich ting werd internationaal voor het vrouwenturnen een andere koers in geslagen. Vooral in de Oosteuropese landen volgde men die weg trouw, Deze Tsjechische turnster bewijst bij haar oefening op de evenwichtsbalk duidelijk, welke invloed de ballet techniek op haar turnen heeft gehad. Men kijke maar eens naar de arm bewegingen en, vooral, de handen. fff* i^3K j if ha'mmé met het gevolg dat daar al spoedig na 1950 een nieuwe werkwijze was ingeburgerd. Vrouwelijke gymnas ten kregen les in ballettechniek ten einde souplesse en charme in de vrije oefeningen te kunnen leggen, die op muziek moesten worden uit gevoerd. Paardvoltigeren, turnen aan de hoge brug, het hoogrek en ringenzwaaien met steunoefenir.gen en hoge salti als afsprongen, wer den taboe. Ongeschikt voor vrou wen, luidde het internationale von nis. In ons land hield men nog énige tijd vast aan de hier gevolgde metho de, die men in internationale kringen „onvrouwelijk" vond. Wij ondervon den echter weldra de nadelen ervan, vooral bij internationale contacten, zoals landenontmoetingen. Want ook de ons omringende landen, waarmee wij in de eerste plaats in contact kwamen, hadden al veel van het oude losgelaten. Bij wedstrijden moesten wat de uit te voeren oefeningen betreft compromissen worden ge sloten. Zoals het hiermee ook op an dere gebieden gaat, zij schenken aan beide partijen maar weinig voldoe ning. Tenslotte bleek het niet mogelijk onze keurturnsters ten opzichte van de internationale richtlijnen in een uitzonderingspositie te plaatsen. Wij volgden, zij het met een flinke ach terstand, die in internationale wed strijden dan ook duidelijk werd aan getoond. Vooral het prijsgeven van het ringenzwaaien was voor onze turnsters een bittere pil, die met gro- |te tegenzin werd geslikt. Met de beste bedoelingen overigens streefde de vrouwelijke leiding van de Internationale Turnbond ernaar, het keurturnen van de dames echt vrouwelijk te houden. In de vrije oefeningen werd door ballettechniek meer vrouwelijke charme in de uit voering bevorderd, de brug met on gelijke leggers zou de zware oefenstof die voorheen aan de hoge brug was uitgevoerd, niet meer mogelijk ma ken en hoogrek was helemaal van de baan. Om van de steunoefeningen aan het paard en aan de ringen maar helemaal niet te spreken. Wat is er in de praktijk van te rechtgekomen? Vrijwel niets, want de vrije oefe ningen op muziek mogen dan de char- ffte en souplesse hebben bevorderd, de hoge gestrekte salti, de flik-flaks en andere technisch moeilijke spron gen hebben het echt vrouwelijke el ement in de oefenstof geheel genivel leerd. De evenwichtsbalk, die door de internationale leiding als hét toestel voor turnsters was uitverkoren, bleek al evenmin vrij te blijven van de prestatiedrang der topturnsters. Rad slagen, dikwijls op één arm, rollen en draaien in de moeilijkste vormen, zijn nu schering en inslag. Handstan den en balansen worden in de oefe ningen gevlochten en salti en hand standoverslagen in allerlei variaties, besluiten de oefeningen op de tien centimeter brede balk. De brug met ongelijke leggers, het volgens de internationale vrouwe lijke technici bij uitstek geschikte toestel voor vrouwen en meisjes, is geheel een combinatie geworden van de hoge brug en het hoogrek, welke beide toestellen als ongeschikt voor vrouwen van het wedstrijdprogram ma waren geschrapt. Men had het bijvoorbeeld tien jaren geleden niet voor mogelijk gehouden, dat turnsters in staat zouden zijn oefeningen aan dit toestel uit te voeren, die zo'n tech nische vaardigheid vereisen, zo'n ver nuftig combinatievermogen, zo'n kracht en durf vooral, dat het geheel tot een ware topprestatie kon uit groeien. OSLO. Noorwegen, het vorige schaatsseizoen ver naar achteren ge drongen door de onweerstaanbare op mars van de Nederlandse formatie met aan het hoofd wereldkampioen Kees Verkerk en Europees kampioen Ard Schenk, heeft alles in het werk gesteld zich deze winter weer te pre senteren als 's werelds eerste schaats- natie. Willy Reissvang, de nieuwe voorzitter van de Noorse Schaatsbond, verklaarde onlangs: „We hebben ons ditmaal beter geprepareerd dan ooit. Wellicht zijn de resultaten daarvan al te zien by de Europese en wereld kampioenschappen, al kan daar maar één ryder winnen. Maar zeker zal on ze kracht blyken in de landenwed- strijd tegen Rusland en tijdens de vijf- landenwedstrijd in Moskou van half februari. Want in de breedte zyn Noor wegen en Rusland nog altijd superieur aan de rest". De opzet van de Noorse training is na de deb&cle van het vorig jaar ge wijzigd. O ge Johannesen is aange steld als coach en wordt terzijde ge staan door enkele adviseurs, onder wie de beroemde Stein Jonson. Daar naast heeft de medische begeleiding een belangrijke plaats gekregen. De centrale training is meestentijds ge houden op de nieuwe kunstijsbanen „Valle Hovin" bij Oslo. Voor het komende seizoen rekent Oge Johannesen vooral op Willy Gut- tormsen en Ivar Eriksen, beiden nog opkomende sterren. Het vorige seizoen werden zij reeds in de nationale for matie opgenomen maar toen kwam 't er nog niet geheel uit door gebrek aan een degelijke voorbereiding. Deze is er ditmaal wel geweest en vooral de vooruitgang van Guttorm- sen is opzienbarend. Hij haalde een seconde af van zijn 500 metertijd en twee seconden van zijn 1500 meter. Evenals Eriksen blijkt hij een geduch te klassementsrijder te zijn geworden. Verder heeft Noorwegen de beschik king over Fred Anton Maier, „de Mai- er-express" van de lange afstanden, de nationale kampioen 1965 Svein Erik Stiansen en de jonge Roar Groenvold. Deze laatste heeft zijn trainingssche ma moeten wijzigen wegens studie. De eerste maanden trainde hij alleen op de sprintafstanden, maar sinds hij uit stel voor een examen kreeg is hij zich gaan toeleggen op de 5 en 10 kilome ter. Als mogelijke kandidaten voor 't nationale team worden verder nog ge noemd Tveter, Thomassen en de vete ranen Willy Haugen en Granlund. Er klinken de laatste tyd stem men in de vrouwelyke leiding van de Internationale Turnbond, die van oprechte teleurstelling getuigen. Men had het toch zo goed bedoeld. Men wilde de vrouwelijke gymnas ten vrijwaren voor lichaamsoefe ningen die naar haar inzicht on vrouwelijk waren en ook niet ge schikt om door vrouwen en meisjes te worden beoefend enhet is he lemaal anders gegaan. Het moest wel anders gaan. Dat is de grote misrekening geweest van de vrouwelijke technici van de Interna tionale Turnbond. Ze hebben één zaak volkomen over het hoofd gezien. Zij negeerden de prestatiedrang die alle sportmensen gelukkig eigen is, zij vergaten bovendien, dat keurturn sters die de top van de sport willen bereiken, zich steeds meer techniek eigen maken en daardoor steeds ver nuftiger gevonden combinaties van oefeningsvormen trachten uit te voe ren en ze volkomen te leren beheer sen. Ze zagen de gezonde rivaliteit over het hoofd die zo'n belangrijke factor is in de wedstrijdsport en die de in spiratie en stimulans vormen voor het streven naar het hoogste en zo mogelijk volmaakt bereikbare. Wie bij de prestatiedrang remmend wil optreden, bereikt in de sport en dus ook in de tumsport, het tegendeel. Wanneer dat ooit is bewezen, dan ge beurde dat wel tijdens de wereldkam pioenschappen turnen in september van dit jaar in Dortmund. Daar vierde de topprestatie op on gekende wijze hoogtij. Bij de heren zowel als bij de dames. Zij kwam tot stand dank zij technisch bekwame leiding bij de dames ook van man nen! en een verantwoorde medi sche begeleiding. Techniek en weten schap hebben dat in harmonische sa menwerking bereikt. Er moge dan teleurstelling zijn over eigen, niet vervulde verwachtin gen, zolang techniek en wetenschap de sport dienen, is in ieder geval voor ongerustheid geen aanleiding. Ook al is er geen weg terug mogelijk. RIJSWIJK. Om het mogelijk te maken zowel de thuis- als de uitwed strijd tegen Bologna of Tirana te spelen in de achtste finales van het toernooi om de Europese Volleybalbeker, heeft de Nederlandse kampioen Blokkeer nog on geveer drieduizend gulden nodig. Tot voor kort leek het dubieus, of Blokkeer de inschrijving wel gestand zou kunnen doen, omdat de geldelijke middelen ont braken. Inmiddels heeft de gemeente Rijswijk zich garant gesteld voor dui zend gulden en het Ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk voor tweeduizend gulden. De res terende drieduizend gulden hoopt Blok keer binnen te krijgen via een huis-aan- huis-collecte van 6 t.m. 10 december a.s. in Rijswijk. Mocht deze actie niet sla gen, dan volgt alsnog noodgedwongen de terugtrekking van de Nederlandse ver tegenwoordiger in het internationale Cupvolleybalgebeuren. MELBOURNE Arthur Ashe, de sterkste speler van de Verenigde Sta ten, die wegens militaire dienst bij een groot aantal toernooien verstek moest laten gaan, heeft bij zijn tijdelijke come back op de wedstrijdvelden een moei zame viersetszege behaald op de Austra liër Dick Crealy. De wedstrijd vond plaats tijdens de kampioenschappen van de staat Victoria, één van de toernooien waarvoor Ashe' vrijaf heeft gekregen. Ashe bij de niet-Australiërs als le geplaatst won met 6-4, 1-6, 6-3, 8-6. Het was zijn eerste partij op gras sinds maanden. De overige Amerikanen, die in Australië aanwezig zijn, wonnen even eens hun partijen voor de tweede ron de. Het waren Jim McManus, Cliff Richey en Charles Pasarell. Bij de da mes won Frangoise Durr in een ontmoe ting voor de tweede ronde met 6-1, 8-6 van de Australische Helen Gourlay.

De Vallei | 1966 | | pagina 7