Nieuw instrumentarium Rhenense harmonie OBK Investering van zestien mille Bouwstroom Rhenen in op gang Ons Genoegen bracht goede uitvoering Wie vindt de fout in deze foto? Restauratie Doesburgerniolen wacht op beslissing rijk Sinterklaas in Scherpenzeel Olifant plotseling gestorven Ruim 'n ton voor nieuwe wegen DE KOGEL DOOR DE KERK Nieuw hoofd Bantuinschool Gevallen met Scherpenzeels raad komt woensdag bijeen Twee leden gehuldigd de fiets Edese schaatsers willen beslagen ten ijs komen Geen voorrang op kruising Kalf veroorzaakt ongeluk Weer slippartij nabij hotel Gouden Leeuw Auto in hotsing met zwijn DRIE UUR BUGELS OORKONDEN Plattelandsvrouwen Overberg zagen show Flink krediet voor waterafvoer Meent Weinig animo voor Sinterklaasralley MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 RHENEN Bij de Rhenense Harmonie „Oefening Baart Kunst" is de kogel door de kerk. Tijdens een persconferentie, die zaterdagavond laat werd gehouden in het „Eigen Gebouw", hebben beschermheer Mr. J. Deen, voor zitter Van Driel en secretaris Van de Pol medegedeeld, dat de vereniging heeft besloten een compleet nieuw instrumentarium aan te kopen, waarmee 16-000,zal zijn gemoeid. De oude instrumenten zullen niet worden inge ruild, maar ten dienste worden gesteld van de jeugdleden van de vereniging. „Al een paar jaar geleden," aldus mr. Deen, „is er intern bij „OBK" overlegd dat er een hele nieuwe opzet moest ko men. Alles kan niet tegelijk. Eerst kwa men de nieuwe uniformen aan de beurt en voordat er een nieuw instrumenta rium moest komen werd nauwkeurig nagegaan op welke wijze daartoe de geldmiddelen bijeen moesten worden ge bracht. De huidige instrumenten zijn op een bijzonder slecht tijdstip gekocht, na melijk vlak na de oorlog. Ze zijn niet alleen versleten, maar het is bovendien wenselijk gebleken, dat de harmonie zal moeten overgaan op de zogenaamde „lage" stemming. „OBK" speelt altijd nog op de „hoge" stemming en maakt daarmee een uitzondering op de meeste muziekgezelschappen. Een lage stem ming geeft een mooier en dieper geluid. Verder zal de zaak geheel nieuw wor den aangepakt. In dit verband wees de heer Deen op de plannen om een zogenaamd majoret- tencorps samen te stellen en op te leiden, waaraan momenteel hard wordt ge werkt. De vereniging hoopt hiermee ook bulten Rhenen mee te doen aan verschil lende evenementen, zoals in het naaste verleden al verschillende malen het ge val was en waarmee geld in de kas wordt gebracht om de hoge kosten weer wat te kunnen dekken. Met dat geld zullen ook de leningen weer kunnen wor den afgelost, die gesloten moeten wor- dlen om het nieuwe instrumentarium te kunnen aankopen. „Minstens 16.000,zal voor de aan koop nodig zijn. Dank zij medewerking van de gemeente Rhenen, het bedrijfs leven en talrijke particulieren is er on geveer 12.000,bijeen gebracht. Er zal met de „pet" worden rondgegaan", aldus de heer Deen, om de nog ontbre- j kende 4000,tot 6000,op te ha- j len". Er is een actie te verwachten aan het adres van verschillende bedrijven en ook buiten de gemeente. Er zijn reeds bepaalde toezeggingen in die richting gedaan. De instrumenten die aange kocht zijn, zijn héél mooi. Ze zijn vorige week al op zicht geweest. De firma die voor de leverantie zorgt, heeft een kor te levertijd nodig, zodat men niet moet verwachten, dat „OBK" er morgen al mee voor de dag zal komen. Bovendien worden verschillende instrumenten ver vangen door de nieuwste exemplaren. Verwacht wordt, dat de aflevering zal plaats vinden in het voorjaar van 1967. Het oude instrumentarium zal bijzonder nuttig zijn voor de vele jeugdleden van de vereniging, die ook aan de gang moet blijven. De vereniging zal dus in de naas te toekomst de beschikking krijgen over RHENEN Per 1 december vertrekt de heer H. A. W. Nab, hoofd van de openbare lagere „Bantuinschool" in ver band met een door hem aangenomen functie bij het uitgebreid lager onder wijs in de gemeente Ede. Ter voorziening in deze vacature heb ben burgemeester en wethouders een voordracht samengesteld, die er als volgt uitziet: 1. R. J. L. Kappetijn, Rotterdam; 2. Chr. de Klerk, Epe en 3. J. A. Been hakker, Den Haag. De gemeenteraad wordt voorgesteld nummer 1 van de voordracht te benoe men. twee stel instrumenten. Het ligt in de bedoeling in de toekomst met de jeugd leden schoolconcerten te gaan geven." De majoretten hebben momenteel drie uur per week les, deels van een ballet lerares en deels van de beroepsinstruc teur van „OBK". „Dat brengt veel kosten met zich mee," licht de heer Deen toe, „maar het is geheel gesubsidieerd uit een suppor terskorps. Er zijn niet minder dan twin tig meisjes in opleiding, ze zijn stuk voor stuk enthousiast. Ze moeten nog veel leren aan lopen en aan houding, maar ze maken uitstekende vorderingen. Mis schien kunnen ze in het komende voor jaar voor de eerste maal in het open baar komen, gelijk met de nieuwe instru menten. Het zijn allemaal meisjes uit Rhenen. Is de opleiding eenmaal vol tooid, dan hoopt „OBK" volgend jaar minstens zesmaal naar het buitenland te gaan. Voorzitter Van Driel is bijzonder en thousiast. „We hebben het met de meis jes bijzonder goed getroffen," zegt hij. „We hebben practisch nog geen uitval lers. En ze zijn al begonnen om hun eer ste show te leren." Nog even terugkomend op de nieuwe instrumenten, legt secretaris Van de Pol uit, dat in verschillende soorten de nieuwste modellen zijn aangekocht. Zo komen er staande cylinderbassen (de duurste exemplaren), die mooier van toon zijn en voller van klank dan de oude exemplaren. De bügels komen niet meer terug. Daarvoor in de plaats ko men zogenaamde lange pistons. De in strumenten zijn van verschillende natio naliteit. De saxofoons zijn Frans, de bas sen en „het hout" zijn Duits, verder zit ten er Engelse en Nederlandse instru menten onder. Het bestuur van „OBK" is niet over één nacht ijs gegaan met haar keuze. Men heeft doelbewust naar een zodanige samenstelling gezocht, dat er het mooi ste geluid van te verwachten zal zijn. SCHERPENZEKL In de raadsver gadering van woensdagavond zal de heer J. Bakker beëdigd worden als raadslid voor de C.H.U. Hy volgt de heer B. Valkenburg Tzn. op, die zijn functie wegens drukke werkzaamheden niet langer kon uitoefenen. De overige agendapunten behelzen in hoofdzaak fi nanciële aangelegenheden. Zo zal de ge- meenterekening over 1965 van het grondbedrijf, het woningbedryf, het zwembedryf en de vleeskeuringsdienst worden aangeboden. Ook de begroting voor 1967 zal de raad worden voorge legd. Tenslotte stelt het college voor een krediet beschikbaar te stellen voor de aanleg van de weg Oost-West ten wes ten van de Brlnkkanterweg, alsmede een krediet voor de bouw van een berg plaats op de algemene begraafplaats aan de Glashorst. stroom zullen vormen, welke in totaal 243 etagewoningen omvat. Ook het flatgebouw aan de Klaproos- straat is ingedeeld in woningen met twee en met drie slaapkamers. In de onder bouw zijn de bergingen en een twaalftal garages geprojecteerd. Uiteraard is ook weer centrale verwarming toegepast, waarbij rekening is gehouden met be zwaren, die zich elders bij wijkverwar- ming hebben voorgedaan. Bij dit flatge- voor de bouw van dit laatste complex j bouw wordt een centraal ketelhuis ge reeds zijn verricht, lijkt het burgemees- bouwd, dat een installatie zal bevatten, ter en wethouders met het oog op boven- ni* alleen dit gebouw maar ook de genoemde datum gewenst één blok van resterende 14, etagewoningen zal ver- 24 woningen, dat volkomen gelijk is aan warmen. De warmtebestunng geschiedt de drie gebouwen, die het complex van 72 woningen vormen, een afzonderlijke behandeling te geven. Hierdoor kan elke vertraging worden voorkomen. Uitdruk kelijk wordt door burgemeester en wet houders gesteld, dat deze 24 woningen tezamen met het voorafgaande „proef project" van 72 woningen en het volgen de complex van 147 huizen één bouw- RHENEN De woningbouw In Rhe nen krygt een flinke injectie, dank zy de zogenaamde bouwstroom, die door een team van deskundigen op gang wordt gebracht. De voortgang van deze bouwstroom in het bestemmingsplan „Domineesberg" maakt het noodzakelijk om op 1 maart 1967 het derde blok van het complex van 72 faltwoningen in aan bouw te nemen. Hoewel de meeste voorbereidingen RHENEN Voor een flink bezette zaal gaf de Rhenense Harmonie „Ons Genoegen" zaterdagavond in het christe lijk verenigingsgebouw „Irene" de jaar lijkse uitvoering met muziek en toneel. Namens het gemeentebestuur was aan wezig wethouder T. van Dienden, die in een korte toespraak hulde bracht aan de vereniging, die aan de vooravond staat van het honderd jarig bestaan en al druk bezig is aan de voorbereidingen van de festiviteiten. Wethouder Van Lienden sprak de hoop uit, dat het „Ons Genoe gen" goed zal blyvên gaan en dat de muzikanten straks in volle glorie het gedenkwaardige eeuwfeest zullen kun nen vieren. Voorzitter E. Veenendaal prees in een gloedvolle speech de huidige dirigent van de vereniging, de heer Johan van Ingen. Hij leidt met hart en ziel het muziek korps. Zijn echtgenote mocht uit handen van de voorzitter een bloemenhulde in ontvangst nemen. Maar er werden deze avond nog méér mensen gehuldigd. Dat waren de muzi kanten Go van Daalen en Hennie van Walsum. Beiden zijn niet minder dan vijfentwintig jaar aan het muziekkorps als werkende leden verbonden. Uit han den van hun voorzitter mochten zij een prachtig uitgevoerde oorkonde in ont vangst nemen, vervaardigd door Kunst handel J. Baars. De heer Veenendaal feliciteerde beide jubilarissen met dit heugelijke feit. Hierna speelde het orkest drie num- VEENENDAAL Mevr. G. uit Vee nendaal kwam met haar fiets op de Ker- kewijk te vallen, toen zij moest uitwij ken voor een auto, die een inrit uit kwam en vervolgens, door een brom fietser, A. v. d. P. uit Veenendaal, werd aangereden. Zij liep bij de valpartij o.m. een hersenschudding op en werd naar het' Julianazi ekenhuis vervoerd. RHENEN Zondagmiddag is in Ouwehands Dierenpark de wijfjesoli fant „Elma" gestorven. Het dier werd zaterdag onwel. Parkarts Dr Gouda Quint werd onmiddellijk gealarmeerd. Nog geen vierentwintig uur later gaf „Elma" de geest. Zij is vermoedelijk gestorven aan een niervergiftiging. Het stoffelijk overschot, dat ongeveer 4000 kg zal wegen, wordt overge bracht naar de Faculteit der Dierge neeskunde in Utrecht, tvaar sectie zal worden verricht. „Elma" werd door Ouwehand in 1947 aangekocht van een circus-eige naar in Londen. Bijna twintig jaar verbleef ze in het dierenpark op de Grebbeberg, vele jaren samen met „Sonja", die nog niet zo lang geleden werd verkocht aan de dierentuin in Boedapest, omdat de beide wijfjes het niet met elkaar konden vinden op den duur. Zowel „Sonja" als „Elma" zijn veel in de publiciteit geweest, omdat ze nog wel eens kattekwaad uithaal den. Het heengaan van „Elma" heeft bij de directie een diepe indruk ach tergelaten, temeer omdat, deze olifant zoveel jaren tot. de levende have heeft behoord. Ze is bijna 25 jaar oud ge- i worden. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnenzwarte schijven. mers. Al bij het eerste bleek, dat het j muzikale peil van de vereniging met j enorme sprongen omhoog is gegaan. On- j der de bezielende leiding van dirigent I Johan van Ingen werd feilloos gemusi- ceerd en wel op een zodanige wijze, dat wij er het predikaat „Uitmuntend" aan zouden willen geven. Wat een beheer- j sing, wat een techniek en wat een muzi- j kaliteit legde hier een als het ware her- j boren „Ons Genoegen" aan de dag. In de pauze speelde de „Tiroler-Kapel" on der leiding van de heer Ernst de Rhoter. Dit orkestje van de vereniging wordt al tijd weer graag gehoord. Het speelt voor treffelijke „hoempa-muziek". Na de koffie maakten de muzikanten plaats voor acteurs van de vereniging. Want naast musiceren kunnen de men sen van „Ons Genoegen" ook toneel spe len. Zij brachten de klucht „Mijn vrouw verlangt salaris", een vrolijk toneelspel in drie bedrijven. Ook dit onderdeel van de jaaruitvoering mocht er zijn. Kortom „Ons Genoegen" kan weer met voldoe ning terugzien op een geslaagd jaarfeest. per flatgebouw afzonderlijk, zodat de warmte-regeling in elk gebouw aan de bijzondere ligging en bezonning daarvan kan worden aangepast. De totale met deze bouw gepaard gaande kosten wor den geraamd op 822.941. Dit betekent dat de huurprijs van deze 24 woningen ongeveer op 29,85 per week komt. De bouw zal geschieden door fa. T. Nieboer en Zonen te Veenendaal als vervolgproject in de bouwstroom. De bouw is daartoe ondershands aanbesteed op basis van de reeds eerder overeenge komen prijzen. Ditzelfde geldt voor het glas-, schilder- en behangwerk, dat weer door de Rhenense firma C. Mol en Zonen zal worden verzorgd. N.V. Verwarmings bureau W. de Kleer te Ermelo zal de centrale verwarmingsinstallatie leveren en monteren. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. EDE Zaterdag zijn enkele vrij willigers begonnen een nieuwe afraste ring aan te brengen rond de ijsbaan achter Reehorst. De oude afrastering was compleet vergaan, waardoor verle den winter per avond naar schatting zo'n tweehonderd personen zonder te betalen binnen kwamen. Het bestuur van de Edese IJsclub heeft de hand weten te leggen op een tweedehands afrastering zodat de controle op de toe gang beter uitgeoefend kan worden, kan worden. Geveltjes van Veenendaal in St-Nicolaas-prijsvraag ie v(jfde foto uit onze serie foto's van de Sint-Nicolaasprijsvraag is vast niet één van de gemakkelijkste. Het zal wel nodig zyn, niet de foto in de hand, het origineel te bekijken. Want liet merkwaardige is, dsfl din gen die dagelijks op onze route liggen en die wij heel goed menen te ken nen toch weer van die details hebben dat we ons kunnen vergissen. Deze foto dus heel goed bekijken en met het echte geveltje van Vee nendaal vergelijken. Na deze vijfde foto volgen dus nog vier. Vrijdag hebben degenen die aan deze prysvraag deelnemen een volle dig overzicht over alle foto's en kan de briefkaart met de antwoorden op onze vraag: „Welke foutjes zitten er iu de foto's" beantwoord worden. Dinsdag 6 december laatste post sluit de prysvraag en' zaterdag 10 december worden de prijswinnaars bekend ganmakt. Er zijn, zoals wij al schreven, acht prijzen beschikbaar: f 50.-, f 25.-, f 25.- en vijf prjjzen van f 10.-. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. RHENEN In de gemeenteraadsver gadering van morgenavond komen bur gemeester en wethouders met een voor stel de uitvoering van grond- en riole- ringswerkzaamheden in verband met de aanleg van de Papaverstraat, de Koren- bloemstr., 'n gedeelte Domineesbergweg en een gedeelte Akeleiplantsoen in het uitbreidingsplan „Domineesberg" onders hands aan te besteden aan de C.V. v/h A. Kosters en Zonen te Eist voor de prijs van 71.200. Daarnaast wordt voorge steld aan te besteden aan de N.V. Arn hemse Asfaltfabriek te Arnhem het aan brengen van asfaltverhardingen ten be hoeve van de hiervoor genoemde wegen voor de prijs van ƒ31.500. VEENENDAAL Op de hoek van de Klaas Katerstraat en de Dr. de Visser straat ontstond zaterdagmorgen een aanrijding toen automobilist J. B. uit Den Haag geen voorrang verleende aan mej. J. van R. uit Rhenen, die eveneens een auto bestuurde. Materiële schade was het gevolg. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. EDE Met pijn In de borst moest de Edese bromfietser v. G. vorige week per GGD naar het Julianazieken- huis gebracht worden. Van G. slipte de natte berm in toen op het rijwiel pad van de Nieuwe Wageningseweg de bromfietser de C. uit Ede plotse ling vóór hem remde. Van C. zag in eens in de stralenbundel van zijn kop lamp een kalf op het rijwielpad lopen en remde krachtig om het dier te ont wijken. Het kalf was door de omhei-e ning, die in slechte staat van onder houd verkeerde, gebroken. Tegen de eigenaar van het dier, Van B. uit Ede werd proces verbaal opgemaakt. OVERBERG In een van de lokalen van de lagere school in Overberg werd een huishoudshow voor de dames van de Chr. Plattelandsvrouwenvereniging gegeven door KALORIK-Nederland N.V. te Vught in samenwerking met de fa. W. van Schuppen en Zn uit Veenendaal. De nieuwste snufjefc op het gebied van elektrische huishoudelijke apparaten werden getoond, van een zelf regelbare haardroogkap tot het lichtste strijkijzer ter wereld. Het aantrekkelijkste voor de dames bleek een keukenmachine te zijn, met behulp waarvan in een minimum van tijd de meest uiteenlopende gerech ten kunnen worden klaargemaakt. Frap pant was b.v. de bereiding van cake beslag in nog geen minuut tijd. Als introductie mochten 12 van deze nieuwe keukenmachines tegen een ge reduceerde prijs verkocht worden. Voor de avond voorbij was, waren er reeds zeven besteld. Natuurlijk moest van het een en ander geproefd worden. Daardoor werd het bovendien nog een bijzonder smakelijke avond. SCHERPENZEEL Ook Scher penzeel heeft Sint Nicolaas en zijn gevolg op hartelijke wijze ingehaald. Om kwart over twee arrivieerde de hoge Spaanse gast bij hotel „De Wit te Holevoet", waar de muziekvereni ging „Ceacilia" gereed stond om hem muzikaal welkom te heten. Het ge volg van de Sint bestond uit enkele Zwarte Pieten, die op provo-fietsen reden en uit de Vallei-ruitertjes. La ter sloot zich ook Pipo de Clown in hoogst eigen persoon bij de stoet aan. Bij het gemeentehuis hoorde de Sint een toespraak van de burgemeester aan. Daar stond ook het bestuur van de winkeliersvereniging E.M.M. dat de Sint. eveneens begroette. Na 'dit officiële gedeelte vervolgde de stoet de rondrit door het dorp, waar veel mensen van hun belangstelling blijk gaven. VEENENDAAL Het afgelopen weekend vloog er weer een auto ter hoogte van hotel „De Gouden Leeuw" aan de Nieuweweg uit de bocht. Het ge beurde zaterdagmorgen omstreeks elf uur. J. D. uit Overberg kwam uit de richting Veenendaal en verloor, waar schijnlijk doordat hij te hard reed, in de bocht de macht over het stuur. Na een paar betonnen palen geramd te hebben, kwam hij in een weiland tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd. De be stuurder kwam er zonder kleerscheuren af. Ook het hotel bleef gespaard RHENEN Burgemeester en wet houders stellen op advies van de Meent commissie de raad voor een krediet ter beschikking te stellen van maar liefst 31.305,—, hetgeen noodzakelijk is ge bleken voor de verbetering van de af watering ten behoeve van de gemeente lijke landerijen ten noorden van de Veen- weg in de Achterbergse Meent. De meentcommissie heeft geadviseerd hier voor sloten uit te diepen tot gemiddeld 2.50 meter en tevens tussen de Berm- sloot en de Bisschop Davids Grift een nieuwe duiker en een electro-motor te plaatsen teneinde de waterstand meer op peil te kunnen houden. EDE B. en W. van Ede vragen de raad een krediet van 33.000 gulden te verlenen voor de restauratie van de Doesburgermolen. Reeds enkele jaren stelt de gemeente pogingen in het werk om te komen tot restauratie van de mo len. Tot dusver hebben deze pogingen echter niet het gewenste succes gehad. De oorzaak daarvan moet worden ge zocht in het feit dat nog steeds geen beslissing is ontvangen op het verzoek om een rijksbijdrage in de kosten, die thans op 33.000 gulden worden ge raamd. De in november 1963 opgemaakte kostenbegroting wees voor de noodzake lijke herstelwerkzaamheden een bedrag van .21.000 gulden aan^ Op basis van de ze begroting is getracht een provinci ale en een rijksbijdrage te verkrijgen. De Gelderse Molencommissie, aan wie de begroting in verband hiermede werd toegezonden, heeft de ramingen echter herzien en gebracht crp een to taal van 29.700 gulden, daar inmiddels het loon- en prijspeil was gestegen en het bovendien nodig bleek een groter aantal posten op te nemen. De com missie stelde tevens het volgende finan cieringschema op: rijk 40 pet. of 11.880 gulden, provincie 30 pet. of 8910 gul den en gemeente 30 pet. of 8910 gulden. Door G.S. werd daarna in december 1964 het door de Gelderse Molencom missie voorgestelde subsidiebedrag toe gezegd. Aan het rijk werd vervolgens in januari 1965 een bijdrage verzocht van 40 procent van de tot 33.000 gulden verhoogde begroting. Verhoging tot dit bedrag was inmiddels weer nodig ge bleken in verband met gestegen loon kosten e.d. EDE Op de Apeldoornseweg reed W. uit Ede tussen Hoenderloo en Ugche- len onlangs tegen een wild zwijn op. De personenauto werd zwaar beschadigd. Over het lot van het beest tast men nog in het duisteer. Op het verzoek om een rijksbijdrage, nu al bijna twee jaar geleden inge diend, is nog steeds geen beslissing ont vangen. De herstelwerkzaamheden zul len echter niet te lang meer mogen worden uitgesteld, zodat een spoedige toezegging van rijkssubsidie dan ook zeer gewenst is. B. en W. achten het niet verantwoord, zonder deze toezeg ging met de werkzaamheden te begin nen. Om te voorkomen dat nog niet met de restauratie zal kunnen worden be gonnen, nadat een rijksbijdrage is ver leend, zal over een goedgekeurd kre diet moeten kunnen worden beschikt, weshalve B. en W. de raad om een kre diet van 33.000 gulden vragen. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. RHENEN De deelname aan d« Sinterklaasralley, uitgeschreven door de Rhenense Middenstands Centrale, trok zaterdagmiddag niet die belangstelling die de organisatoren ervan verwacht hadden. Er verschenen zeven automobi listen aan de start, die samen achttien kinderen vervoerden. De opgave was eenvoudig gehouden, maar enkele wegen waren Van dien aard, dat één van de automobilisten opgaf met de mededeling: „mijn wagen is geen tractor". De uitslag was als volgt: 1. Ir J. Voor burg, Spoorbaanweg 37, Rhenen 85 strafpunten; 2. H. M. v. d. Pieterman, Bantuinweg 38, Rhenen 174 strafpunten; 3. B. Rengers, Torenstraat 14, Rhenen 187 strafpunten; 4. K. F. Tauber, Voge- lenzangweg 11, Rhenen 191 strafpunten; 5. D. van Setten, Julianastraat 19, Rhe nen 199 strafpunten; 6. R. C. A. van Voorthuisen, Fred v. d. Paltshof 42, Rhe nen 231 strafpunten en 7. K. Dekker, Akeleiplantsoen 22, Rhenen (poedel prijs). Da prijzen bestonden uit boter letters en chocoladeletters.

De Vallei | 1966 | | pagina 3