Mertens blijft partijlid na uit bestuur treden anders dan andere B.M.C. ontdekt defect aan remleiding Kardinaal Alfrink opende pastoraal concilie Beschuldigende P.v.d.A. maakt de politieke verhoudingen slechter9 9 Partijraad K. V.P. achter de leiding Drs. Schmelzer op partijraad: constante kwaliteit 11 Kosygin prijst kapitalisme GEKORTWIEKT NKV-BIJVAL Uitvlucht Dank MET PvdA Ethiopisch generaal aangehouden Minderheidskabinet in Denemarken Hotel in Arosa afgebrand Onderdeel gratis vervangen Zoontje van jane Mansfield gewond Holt en Holyaake winnen 3 broers ter dood veroordeeld In Voorburg weer brandstichting MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 (Van onze parlementaire redacteur) DEN BOSCH De heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het Nederlands Katho liek Vakverbond, is uit het hoofdbestuur van de K.V.P. getreden, maar hij blijft lid van de party. De heer Mertens deelde dit zaterdag mee aan het slot van een rede op de vergadering van de K.V.P.-partijraad, die te Den Bosch werd ge houden. De heer Mertens wees op het ontstane politieke klimaat in de maanden, vooraf gaande aan de val van het kabinet-Cals. Er was een latente crisissfeer, die mede veroorzaakt werd door de geruchten en gissingen, die betrekking hadden op de opstelling van de Ryksbegroting voor 1967. De vraag werd in commentaren opge roepen of de K.V.P.-fractie het kabinet naar huis zou sturen. Ook binnen de party zelf werd met de mogelykheid van de val van het kabinet meer rekening gehou den. Binnen het partybestuur is deze problematiek meermalen aan de orde geweest. De heer Mertens herinnerde er aan, zowal in het partybestuur als in besprekingen met de leiding en de leden van de fractie, herhaaldelyk te hebben gesteld, dat een kabinetscrisis in werknemerskringen niet zou worden begrepen en als een onverantwoordelijke zaak zou worden aangevoeld. De regering heeft, volgens de heer Mertens, alles in het werk gesteld om een solide begroting te presenteren. Dat was, volgens hem ,een zaak van zelfbe houd van de regering, omdat zij op de hoogte was van de politieke spanningen en van het sociale klimaat, alsook met de sociale onrust in het land. Naar de mening van de heer Mer tens, had de fractie te weinig rekening gehouden met deze regeringsinzet en had zij ook onvoldoende zwaar de ge volgen van een kabinetscrisis laten we gen .Op dat moment was er geen al ternatief, waarmee gepaard ging de lange tijdsduur voor de vorming van een nieuw kabinet. Kostbare tijd ging verloren, nodig voor de aanpak van de problemen, zoals de loonpolitiek, de be teugeling van de werkloosheid en ande re maatregelen van enorme betekenis voor de sociaal-economische situatie. „Er zal tussen ons een duidelijk ver schil van mening over deze gang van zaken blijven bestaan." De heer Mer tens vond het dat niet erg; in een par tij als de K.V.P. moet dat mogelijk kunnen zijn. „Het mag als bekend worden veron dersteld", zo ging de heer Mertens voort, „dat ik reeds jarenlang bezwa ren heb tegen de cumulatie van het lid maatschap van het partijbestuur van de K.V.P. en de functie van voorzitter van het N.K.V. De bezwaren, verbon den aan een dergelijke cumulatie van functies, hebben zich onlangs nog zeer zwaar laten gelden. Ik heb echter ge wacht met het neerleggen van mijn functie in het partijbestuur, totdat par tijbestuur en partijraad bijeen waren geweest." „Ik leg nu mijn functie in het be stuur neer, doe dat echter zonder rancune. Ik zal de K.V.P. niet de rug toekeren. Integendeel, ik zal lid blijven." De heer Mertens besloot: „Ik hoop getuige te zijn en ik hoop er aan mee te werken, van nieuwe initiatieven, die zullen leiden tot re organisatie en vernieuwing van de K.V.P., waardoor vooral het vertrou wen in de partij wordt hersteld" De woorden van de heer Mertens werden door de leden van de partij raad met langdurig applaus beant woord. De heer Nooy, uit Roelof arends veen en lid van het N.K.V., bracht dank aan de heer Mertens voor diens woorden waarvan hij hoopte, dat deze in het N.K.V. zouden worden verstaan. Ook uitte hij de wens, dat deze woor den van de president-commissaris van De Volkskrant (ook een functie van de heer Mertens) ook ten goede zouden komen aan de voorlichting door dit dagblad. „Het doet mij pijn", zei deze afgevaardigde „als ik in „De Volks krant" een prent ziet met de woorden: „Weg met de confessionelen". Dat be tekent ook: Weg met het N.K.V. en ook: Weg met „De Volkskrant". De heer Nooy hoopte, dat de leden van het N.K.V. actief zullen meewer ken aan de voorbereiding van de ver kiezingen en ook aan de verkiezingen zelf. Verder hoopte hij, dat „de men sen uit de mottenballenvloot van het N.K.V.", daarmee doelende o.a. op de oud-voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruyn, een „juist" advies aan de N.K.V.'ers zullen geven. Een andere N.K.V.-er, lid van de partijraad ,de heer Dijks uit Amster dam, dankte de heer Mertens voor zijn (Van onze parlementaire redacteur) DEN BOSCH Drs. W.K.N. Schmelzer, de voorzitter van de KVP-Tweede-Ka- merfractie, stelt de P.v.d.A. verantwoordelijk voor de slechtere politieke verhou dingen, die het gevolg zullen zyn, als deze partij doorgaat de K.V.P. ervan te be schuldigen, dat zy de val van het kabinet-Cals heeft gewild. Deze» beschuldigin gen noemde drs. Schmelzer „in volstrekte strijd met de waarheid en met de wer kelijkheidszin". De fractievoorzitter zei dit zaterdag öp de te Den Bosch gehouden vergade ring van de partijraad, waar de fractie verantwoording aflegde van het door haar gevoerde beleid. Drs. Schmelzer, die met langdurig applaus werd be groet, zette uiteen, dat de begroting voor 1967, volgens de fractie, op veel te optimistische veronderstellingen berust te. Tijdens de algemene beschouwingen had het kabinet geen enkel uitzicht ge boden om in nader overleg aan de wen sen van de fractie tegemoet te komen. Direct werd het vertrouwen van de Kamer gevraagd, maar het zou, vol gens drs. Schmelzer, onwaarachtig zijn geweest dit vertrouwen te geven, zon der dat het kabinet aan de financieel- economische bezwaren tegemoet was getreden. Men kan deze crisis niet begrijpen, als men niet teruggaat tot 1965, zo ver klaarde de fractievoorzitter, die nog eens de gang van zaken naging bij de begrotingsbehandeling in dat jaar. „Toen de regering in 1965 kwam met een belastingverhoging in de orde van grootte van f 900 miljoen, hebben we aangedrongen op bezuiniging. Het kabi net kon toen niet verder gaan dan een bezuiniging van f 70 miljoen, maar in mei 1966 werden door het kabinet bezui nigingen en temporiseringen voorge steld van ongeveer f 160 miljoen. We hebben ons toen afgevraagd hoe dit mogelijk was. Nog afgezien van het feit, dat bepaal de toegezegde verlichtingen in de belas tingdruk achterwege zijn gebleven, had deze gang van zaken tot gevolg, dat de fractie „omzichtig" te werk moest gaan. We moesten zien of de politieke wil aanwezig was om beneden het uit gavenniveau te blijven. Toen gebleken was, dat wij helaas in onze zorgelijke vermoedens alleen maar bevestigd wer den, moest de fractie meer vertrouwen op haar eigen inzicht dan op dat van de bewindslieden, wier oordeel tot nu toe teleurstellend en te weinig vertrou wenwekkend was geweest. Toch hebben we de pijn ervaren van de beslissing," zo merkte de fractieleider op. De bewering van drs. Nederhorst op het P.v.d.A.-congres, dat de K.V.P. niet de botte bijl van de motie had moeten gebruiken, maar bij de behandeling van de wetsontwerpen amendementen had moeten indienen, was volgens drs. Schmelzer „een doorzichtige uitvlucht", omdat drs. Nederhorst een belasting verzwaring in 1967 reeds volstrekt on aanvaardbaar had genoemd. De K.V.P. had dan dus met amende menten moeten komen, die de P.v.d.A. al bij voorbaat onaanvaardbaar had ge noemd, zei de heer Schmelzer. „Wie weet was de heer Vondeling van dit standpunt van zijn partij al op de hoog te, toen hij ons geen uitzicht bood." „Het wordt gortiger", zei drs. Schmelzer. „Altijd hebben we het ver wijt gekregen, dat we uitgaven wilden zonder de middelen aan te geven. Nu we de uitgaven goed vonden, maar aan drongen op een betere dekking, was het weer niet goed. Laten we daarom ons hoofd koel houden en onze eigen weg gaan." De fractieleider deelde mee een be zoek te hebben gebracht aan mr. Cals om hem te danken voor het vele positieve, dat onder zijn leiding tot stand is gebracht. Hij wilde die dank in de partijraad herhalen. Drs. Schmelzer vond het niet alleen be grijpelijk, maar ook juist, dat mr. Cals als exponent van zijn kabinet niet is overgegaan in het kabinet- Zijlstra. Jammer vond hij het, dat ook de heer Bogaers dit niet heeft ge daan, al wilde hij diens motieven re specteren. Passend vond drs. Schmelzer het, dat de K.V.P. haar welgemeende erkente lijkheid tot uitdrukking bracht aan prof. Zijlstra, die het heeft aangedurfd om de leiding van een kabinet op zich te nemen onder zo moeilijke financiële en sociaal-economische omstandighe den. Bij deze erkentelijkheid betrok hij ook de eigen geestverwanten, onder wie drs. L. J. M. van Son, wiens benoeming tot staatssecretaris van Economische Zaken aanstaande is. De K.V.P. is met uitstel van de be lastingverlaging akkoord gegaan, om dat de omstandigheden „indrukwek kend" verslechterd zijn, hoewel de frac tie beseft welk offer dit vraagt van de middengroepen en van de agrarische sector. Tegenover dit offer staat echter een ontspaiming op de kapitaalmarkt en een verlaging van de rentedruk. Ook de consumenten brengen een offer door de vervroegde ingang van de ver hoging van de omzetbelasting. Volgens drs Schmelzer zal dit echter een lichte stijging van de kosten van levensonder houd meebrengen De vraag of het plan-Zijlstra niet het zelfde is als hetgeen de heer Vondeling deze zomer bij de ministerraad heeft ingediend, beantwoordde drs Schmel zer met te zeggen, dat hij de notulen van de ministerraad niet kent. Ook wist hij niet hoe lang de heer Vondeling zijn plan had verdedigd ,Toch hoopte drs Schmelzer, dat de PvdA in de Twee de Kamer begrip zal hebben voor de veranderde omstandigheden en het plan-Zijlstra zal steunen „Het zou de PvdA niet ontsieren, want ook in haar kring leeft verantwoordelijkheids besef" Hoewel hij de kritiek van de heer Mertens, de voorzitter van het NKV, niet kon onderschrijven, had drs Schmelzer er wel begrip voor, omdat die kritiek voortkwam uit de wil het po sitieve van het kabinet-Cals te behou den Hij hoopte, dat zij, die kritiek heb ben, zullen aanvaarden, dat de fractie in het belang van het land heeft gehan deld „Begrip voor eikaars standpunt kan ertoe leiden, dat we met elkaar de verkiezingen ingaan." „constructieve" bijdrage. Deze afge vaardigde zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat de Pv.d.A. op deze crisis heeft aangestuurd. „Ne- derhost ging op de stoel van de regering zitten. Na de nacht van Schmelzer brak de hel los. De P.v.d.A. had deze crisis nodig", meende de heer Dijks, „om de moeilijkheden in eigen kring in de ijskast te zetten." De uitspraak van het Kamerlid Westerterp, volgens wel ke hij tegen de motie zou hebben ge stemd, als hij nog een nachtje had ge slapen, noemde de heer Dijks een „dolk steek" in de rug van de fractie. Verder kritiseerde de heer Dijks de voorlichting via radio en televisie. Van de voorzitter van de K.R.O., mr. Van Doorn, „eiste" hij objectieve verslagen. „Wij eisen bij de komen de verkiezingen het volle pond en wij hopen, dat de heer Van Doorn zal tonen, dat hij een echte voorzitter is." Op deze woorden volgde een ova tie. Mr. Van Doorn, een van de vier le den van de fractie, die tegen de mo- tie-Schmelzer hadden gestemd, vond het jammer, dat deze keer niet was af geweken van de traditie om geen be windslieden voor de partijraad uit te nodigen. Graag had hij de heren Cals en Bogaers hier gezien, die hij veel te hoog achtte om door enige activiteit een splitsing teweeg te brengen. De voorzitter van de K.R.O. vond de partijraad niet de plaats om uitleg te geven van bepaalde uitzendingen. Wel wilde hij, als lid van de fractie, verkla ren, waarom hij tegen de motie had gestemd. Die verklaring luidde: „Er was geen alternatief en verder waren er ook gezaghebbende economen ge weest, die de begroting solide vonden, inclusief de dekking" De afgevaardigde van de kring-Dor- drecht deed het voorstel bij de komende verkiezingen niet met vier lijsttrekkers te komen, maar met één; de heer Schmelzer. Mr. Boot, afgevaardigde van Den Haag, was het met de heer Nooy eens, dat niet matiging van loon eisen op de voorgrond moet staan, maar matiging van de inkomens in het algemeen. De K.V.P.-fractie zal, volgens mr. F. Crijns uit Brussel, na de verkiezingen ernst moeten maken met de uitvoering van het program en de KV.P. zal, zo meende hij, niet in een kahinet moeten gaan zitten met partijen, die de uitvoe ring vertragen. Zijn voorkeur ging dan ook uit naar een kahinet met de P.v.d.A Ook drs. J. M. Aarden, lid van de Tweede Kamer, die wegens ziekte niet aan de stemming over de motie-Schmelzer had kunnen deelne men, betoogde dat als we in de komen de jaren ernst willen maken met struc turele hervormingen, de K.V.P. en de P.v.d.A. op elkaar zullen zijn aangewe zen. De afgevaardigde van de kring-Haar lem was daarentegen van mening, dat de mogelijkheid van samenwerking met de P.v.d.A. wel open moet blijven, maar dat samenwerking af zal hangen van de houding van de Pv.d.A. Deze spreker vond, dat men zich niet moest binden. Drs. Schmelzer was van oordeel, dat de vraag welke samenwerking na de verkiezingen, zal worden aangegaan, niet alleen afhangt van de P.v.d.A., maar ook van de V.V.D., de C.H.U. en de A.R.P. „We zullen die combinatie kie zen, die volgens de uitslag van de stembus mogelijk is" Mr. Van Doorn zei in tweede instan tie dat hij zich ook niet met de zakelijke inhoud van de motie-Schmelzer had kunnen verenigen. „Dit ls de eerste keer dat ik dit hoor", repliceerde de heer Schmelzer. De overige drie tegenstem mers lieten zich op de partijraad niet horen. De partijvoorzitter, mr. P. J. M. Aalberse concludeerde in zijn slot woord, dat de partijraad zich duide lijk en in het algemeen in positieve zin had uitgesproken over het door de fractie en het partijbestuur gevoerde beleid. Mr. Aalberse, die sprak van een voortreffelijke partijraad, meen de, dat hij uit de discussies kon con cluderen, dat unaniem de wens was uitgesproken, dat thans ondanks ver schillen van inzich, het oog op de toe komst moest worden gericht. ADVERTENTIE caballero Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen Drie reeds overleden Vijfling geboren in Pitsburg PITTSBURG Van de zaterdag in Pittsburg geboren vijfling is er vandaag weer een overleden. Van de vijf meis jes zijn er thans nog twee over. De kinderen werden zaterdagmogen vroeg met tussenpozen van tien minu ten geboren. De moeder is de 22-ja- rige Patti Aranson, de vrouw van een student in de rechten. De toestand van de overige zuigelingen is nog zorg wekkend. Volgens artsen bestaat er een kans van tien procent dat alle vijf babies in leven blijven. ADDIS ABEBA De plaatsvervan gende bevelhebber van het Ethiopische territoriale leger, brigade-generaal Ta- desse Birroe, is aangehouden in ver band met een actie tegen de regering in Addis Abeba. De generaal was tezamen met andere „dissidente elementen" aangehouden nadat hij zich enige tijd had schuil ge houden. In 1960 had hij als kolonel een belangrijke rol gespeeld bij het verijde len van een komplot tegen keizer Haile Selassie die hem uit erkentelijkheid tot generaal bevorderde. KOPENHAGEN Premier Jens Otto Krag heeft aangekondigd dat de besprekingen met de linkse socialisti sche volkspartij op de te volgen de fensie-politiek zijn stuk gelopen en dat hij als hoofd van een sociaal-democra tische minderheidsregering aan zal blijven. Hiermede is een einde gekomen aan vier dagen van koortsachtige onderhan delingen om aan Denemarken voor het eerst in de geschiedenis een links meer derheidskabinet te geven. AROSA (Zwitserland) Het Tschug- gen Grand Hotel, het grootste hotel in het wintersportcentrum Arosa, is tot op de grond toe afgebrand. Een politie woordvoerder deelde mede dat nie mand gewond of gedood is doch dat de schade zeker in de miljoenen Zwitserse francs beloopt. Het hotel was gesloten in afwach ting van het seizoen dat op 15 decem ber begint. De oorzaak van de brand is niet bekend. LONDEN De British Motor Corpo ration (BMC) Hasti en Morris heeft vandaag een waarschuwing gericht tot ongeveer 750.000 eigenaren van een door de BMC vervaardigde auto. Op de autofabrieken van het grote Britse concern heeft men ontdekt, dat de pe kel, waarmee besneeuwde of beijzelde wegen worden bestrooid, een aluminium sluitring op een klep van de remolie- leiding kan aantasten. Wordt zo een aangetaste sluitring niet vervangen, dan ls na verloop van tijd mogeelijk dat het remsysteem vol ledig onklaar raakt. Minstens een vierde deel van de au- tos, waarop dit betrekking heeft, zijn, aldus een woordvoerder van de BMC in het buitenland verkocht. De BMC raadt de eigenaren aan met hun au to's naar de dealers te gaan om deze kosteloos na te laten kijken. Ook de eventuele reparaties aan het betreffen de onderdeel zullen, aldus de BMC, gratis worden verricht. O THOUSAND OAKS Een leeuw heeft zaterdag in de Californische die rentuin „Jungleland" het zesjarige zoontje Zoltan van de filmactrice Jay- ne Mansfield aangevallen en ernstige verwondingen aan het hoofd toege bracht. Het ventje is opgenomen in 'n ziekenhuis en zal mogelijk geopereerd moeten worden. De actrice had juist met de leeuw voor fotografen geposeerd toen het dier dat aan een twee meter lange ketting lag, een uitval deed naar het jongetje en het bij de nek over de grond sleur de. Twee mannen sprongen toe en wis ten de deerlijk toegetakelde Zoltan uit de klauwen van het beest te bevrijden. De leeuw was tijdens het „optreden" met de actrice al geïrriteerd geraakt en men had net besloten om de stunt voort te zetten met een leeuwin, toen Zoltan werd aangevallen. Jayne Mans- field zelf bleef ongedeerd. Zoltan is ge boren uit haar inmiddels ontbonden hu welijk met „spierman" Mickey Hargi- tay. De artsen hebben de toestand van Zoltan, die aan hoofd, nek en borst ge wond werd, redelijk genoemd. Hersen letsel heeft hij ogenschijnlijk niet opge lopen, wel een schedelbreuk. UTRECHT Met een plechtige eucharistieviering, gelijktijdig in de kathedrale kerken van alle zeven Ne derlandse R.K. bisdommen gehouden, is zondagochtend de eerste zondag van de Advent het pastoraal conci lie van de Nederlandse R.K. kerkpro vincie officieel geopend. De nationale plechtigheid in de St. Catharina-kathe- draal te Utrecht, geleid door aartsbis schop Bernard kardinaal Alfrink, werd door een kleine twintig vertegenwoor digers van andere kerken, geloofsge meenschappen en levensbeschouwelijke groeperingen bygewoond. In zijn preek tijdens de plechtige mis in de Utrechtse kathedraal, om schreef kardinaal Alfrink nogmaals doel en streven van het Nederlands „herderlijk beraad" als uitvloeisel van het enige jaren geleden door wijlen paus Joannes XXIII bijeengeroepen algemene tweede Vaticaanse Concilie. Dit pastoraal concilie is opgezet, al dus de kardinaal, als een gezamenlijk beraad van allen over hetgeen de Kerk van vandaag in de wereld van van daag nodig heeft, opdat de Kerk haar opdracht kan vervullen. Dit gezamen lijk beraad wil de bisschoppen en de andere gelovigen bewust maken van de verantwoordelijkheid, die ieder per soonlijk voor deze opdracht van de kerk draagt. Daarnaast gaat het om een doorlichten van de Nederlandse kerksituatie in de Nederlandse verhou dingen, om bevestiging en verlevendi ging van het geloofsleven in de eigen katholieke gemeenschap, maar even zeer om het omschrijven van de juiste verhoudingen in de samenleving met andere christengemeenschappen en Kardinaal Alfrink las gistermorgen in de Utrechtse kathedraal een bood schap van Paus Paulus VI voor, aan het begin van het Pastoraal Concilie. ook de niet-christen-groeperingen in Nederland. Kardinaal Alfrink voegde daar ven later aan toe, dat bij de voorlopig niet op te heffen verscheidenheid van ge loof het beleven van de onderlinge liefde een levensvraag vormt, maar dat het uiteindelijk gaat om het vinden van de door de Heer bedoelde eenheid van geloof. „Niet als grootste gemene deler van christelijk geloof, maar als zoeken naar de ene boodschap van de Heer, die ons allen verplicht." En zo beschouwd kan men zeggen, dat dit concilie ons ook moet doen zoeken naar datgene, wat ons niet behoeft te ver plichten, altijd binnen het kader van de universele katholieke kerk, aldus de kardinaal. Paus Paulus had ter gelegenheid van de opening van het pastoraal concilie aan kardinaal Alfrink een boodschap doen toekomen, waarin hij zijn vreugde uitsprak over dit initiatief van de Ne derlandse kerkprovincie en waarin hij uiteenzet welke verwachtingen hij van dit concilie heeft. De paus gaf de ver zekering dat hij dit gezamenlijk be raad van de Nederlandse geloofsge meenschap met liefdevolle aandacht en gebed blijft begeleiden. Het schrijven, dat in het Nederlands was gesteld, is in de kathedraal van Utrecht voorgelezen. Tevens had de paus aan de kardinaal een kelk met pateen doen bezorgen, als teken van persoonlijke waardering en genegen heid. Deze kelk werd bij de eucharis tieviering in de Utrechtse kathedraal gebruikt. De andere zes bisschopskerken in Nederland, waar de respectieve bis schoppen officieerden, waren door mid del van de radio met de Utrechtse ka thedraal verbonden, zodat men ook daar de toespraak van de kardinaal en de voorlezing van de boodschap van paus Paulus kon volgen. De wagens die nagekeken moeten worden Morris en Austin Mini's Riley, Wolseley Hornets, Morris Mini- vans, en pickups, Morris Mokes, Coo pers en Coopers, Austin, MG en Van Den Plas 1100's zijn tussen oktober 1963 en april 1965 gebouwd. De woordvoerder meende dat op het ogenblik nog niet veel sluitringen zijn aangetast. „Alle verkeerde sluitringen willen wij voor de winter vervangen", zo zei hij: „Hoe onder de auto's, des te meer kans dat er corrosieverschijn- selen optreden". SYDNEY. De Australische coali tieregering van premier Harold Holt heeft het vertrouwen van de kiezers ge wonnen inzake haar Viëtnam-politiek. De Australische kiezers hebben ge toond het eens te zijn met de Viëtnam- politiek van de regering van premier Harold Holt. De Australische steun aan de V.S. in Viëtnam zal dus worden voortgezet. De gehele verkiezing draaide slechts om één punt: zal Australië voortgaan met het zenden van Australische mili tairen naar Viëtnam. Volgens de resultaten van de alge mene verkiezingen in Nieuw-Zeeland heeft de nationale partij een zetel ver loren. Deze partij, waarvan premier Keith Helyoake de leider is, heeft nu 44 van de 80 zetels in het parlement behaald. De partij van de arbeid heeft haar aantal zetels op 35 ge handhaafd. De partij van het sociale kre- ment vertegenwoordigd was, heeft thans een zetel. MOSKOU Sovjet-premier Alexei Kosygin heeft vandaag verklaard, dat het kapitalistische systeem vruchten voor de Russische economie begint af te werpen. Hij deelde aan een groep van leiders van de Russische vakbewegingen mede, dat iedere Sovjet-onderneming die op het systeem van winst maken was over geschakeld, er niet alleen in was ge slaagd de kwaliteit te verbeteren, maar ook de kosten te verminderen. Het systeem, dat door de Sovjet-eco noom Jefsei Liberman is ontwikkeld, zal geleidelijk aan in alle Russische fabrieken worden toegepast. Voorts deelde premier Kosygin me de, dat in het volgend jaar de overscha keling van de zes- op de vijfdaagse werkweek in de Sovjet-Unie zal zijn vol tooid. De werktijd zal echter 41 uur per week blijven bedragen. MADRID Een militair tribunaal in Madrid heeft zaterdag drie broers Jesus, Pedro en Francisco Rio, ter dood veroordeeld wegens moord op 'n sergeant van de„Guardia Civil", ge pleegd op 1 april jl. Een vierde broer kreeg vijfentwintig jaar gevangenis straf. DEN HAAG In Voorburg, waar al enige maanden een pyromaan ope reert, heeft zich zondagavond om streeks half elf opnieuw een geval van brandstichting voorgedaan. Ditmaal was het kantoor van de N..V Castrol Holland (fabriek van smeeroliën) aan het Oosteinde aan de beurt. De dader, waarvan men overigens nog niet weet, of het dezelfde is, die de vorige branden heeft gesticht, heeft na te zijn ingebroken op de eerste eta ge, een kast doorzocht, waarin waarde papieren werden bewaard. Er werd in de kast geen geld bewaard en mogelijk wat papieren in brand gestoken. Het vuur werd al gauw door omwo nenden opgemerkt, die de brandweer waarschuwden. De schade is hierdoor betrekkelijk gering gebleven. De reeks brandstichtingen in Voor burg begon op 9 oktober en heeft tot dusver een schade aangericht van on geveer f 80.000, 0 Het is de voorzitter van de Tweed' kamer gebleken dat er van verschil lende zijden de voorkeur aan wordt ge geven de discussies over de regerings verklaring niet morgen te doen aan vangen, maar een dag later. Indien de ze voorkeur ook in de Kamer blijkt, zal de voorzitter voorstellen de vergadering van woensdag niet om 13 uur, maar om elf uur te doen beginnen. Naar de P.T.T. verwacht zullen in de komende week ruim twee miljoen briefpakjes en postpakketten moeten worden verwerkt. Normaal wordt per week ongeveer de helft minder verzon den. Gezien deze toeloop zal de P.T.T. tijdige overkomst van St. Nicolaaspak- ketten slechts kunnen garanderen, in dien ze voor 1 december ter post zijn bezorgd. 9 Enkele Joodse instellingen in Neder land, waaronder het Nederlands-Is- raelietisch kerkgenootschap, hebben in een telegram aan de nieuwe minister van Justitie, mr. A. A. M. Struyken, geprotesteerd tegen zijn uitlatingen, dat hij op het standpunt staat, dat de drie resterende oorlogsmisdadigers in Breda op jaren en te zijner tijd in vrijheid zouden moeten worden gesteld. O De Nederlandse Studentenraad be gint deze week met een enquête over de huisvesting van de student in alle universiteits- en hogeschoolsteden. De rectores-magnifici hebben hun in stemming met deze enquete betuigd. 0 Dit weekeinde is in Driebergen de najaarsconferentie van de Christe lijk Historisch Jongeren-Organisatie ge houden. In zijn openingstoespraak ging de voorzitter van de C.H.J.O., de heer Huijsen in op de huidige situatie in ons land, waarbij hij een aanval deed op de publiciteitsmedia, die naar zijn me ning vaak tekort schieten bij het geven van objectieve voorlichting over de po litiek. H.M. de Koningin heeft vrijdag avond de jaarlijkse reünie bijge woond van de in net Gooi wonende oud-Leidse studenten in het Singer Me morial Foundation te Laren. De Stichting Bijstand Buitenlandse Studerenden (S.B.B.S.) in Utrecht die vorig jaar is opgericht en zich tot taak steit de studiefaciliteiten voor stu derenden uit de ontwikkelingslanden in ons land te verbeteren, heeft nu al 140 cursisten (uit 38 landen) geholpen met een spoedcursus Nederlandse taal of een adaptatiecursus. Q De eerste twintig van de 460 goede renwagons die Indonesië in Neder land heeft besteld, zijn zaterdag in Soe- rabaja aangekomen met een door de Indonesische regering gehuurd Duits schip. Zij worden in Indonesië in elkaai gezet. 9 In de nacht van vrijdag op zaterdag is de naar Pernis varende en mee olie geladen Engelse tanker „Hamil ton" van 13.315 ton op de Zuiderstrek dam bij Hoek van Holland gelopen. Hel schip, dat een loods aan boord had, was tijdens een regenbui vastgelopen. Za terdagmorgen hebben vier bankboten uit Europoort de „Hamilton" weer vlol gekregen. In de machinekamer van de Neder landse kustvaarder „Janny" heeft een brand gewoed, toen het schip zich ongeveer 15 mijl voor Hoek van Hol land bevond. De kapitein kon aanvan kelijk door de rookontwikkeling niet in de machinekamer komen. De brand was waarschijnlijk ontstaan door een explosie in de verwarmingsinstallatie, maar kon spoedig door de bemanning- worden geblust. De directeur van Publieke Werken te Amsterdam, ir. A. van Walraven heeft zaterdagmiddag de nieuwe brug over de Zoutkeetsgracht officieel in ge bruik gesteld. De basculebrug ver vangt de maar half zo brede ophaal brug, die van 1912 tot 1964 dienst heeft gedaan. 0 Zaterdagmiddag heeft de Commu nistische Partij Nederland een lan delijke loonmanifestatie gehouden in Amsterdam, onder de leuze: „De lonen omhoog de prijzen omlaag". Op een weg in de gemeente Zoeter- woude is 'zaterdagmiddag een wa gen met oplegger, waarop een 35tons graafmachine stond, die werkzaamhe den voor de Gasunie verricht, door de weg gezakt. De graafmachine gleed van de oplegger in een naast de weg liggende sloot, waardoor een buis van de waterleiding werd vernield. Als ge volg hiervan hebben Zoeterwoude, Wei poort en Gelderswoude de rest van het weekeinde zonder water gezeten. 0 In Sittard is zaterdagmiddag het moriument voor de gesneuvelde Limburgse Mariniers onthuld door de commissaris van de Koningin, dr. mr. Ch. van Rooy.

De Vallei | 1966 | | pagina 9