Veel PvdA-hulde voor Joh. van Har de veld Wie vindt de fout in deze foto? Terugblik op een j strijdbaar leven Ergens in mij leeft de CD U-gedachte Ds. Nijeboer komt pas in april 1967 Nieuwe A.-R. voorzitter Hiensch: Publicist D. Philips sprak over Yeenendaals ontstaan Twee premières van „Theater" op komst „Ik heb nooit veel letters gegeten maar ik liet mijn hart spreken C. G. van Hall: Hij kon soms keihard zijn Ds. Langbroek voorgoed in het leger? Joh. v. Hardeveld's carrière: Auto's bij botsing beschadigd Zang en kleur op vogelshow Kamerlid Kieft spreekl voor A.-R. Ds. Abma spreekt voor S. G. P. SOCIALE NOOD Bedenktijd NIET TE VEEE CHRISTELIJK GEPRAAT Zakelijk „HANS IS MAK DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 VEENENDAAL Tijdens de jaar lijkse ledenvergadering van de Veenen- daalse afdeling van de Partij van de Arbeid is de heer Joh. van Hardeveld, die 31 jaar raadslid is geweest en bij na drie jaar wethouder, gehuldigd van wege de vele verdiensten die hij zijn partij heeft bewezen. In september van dit jaar had hij al officieel afscheid ge nomen van de raad en het college van B. en W., nu deed hij dat van zijn par tijgenoten, van wie velen hem als hun politieke leermeester beschouwen. Na mens het liestuur bracht voorzittter C. G. van Hall zijn dank over aan de pio nier van de socialistische vakbeweging in Veenendaal. Hij deed dat in een kort toespraakje, waarin hij onder meer op merkte, dat de heer Van Hardeveld „keihard" kon zijn, als het om de be langen van de arbeider ging. „Wij weten dat u niet van al dat of ficiële gedoe houdt", zo ging de voor zitter verder, „maar toch willen de le den u gezamenlijk een geschenk aan bieden". Het cadeau was het boekwerk „De Bezetting" van dr. L. de Jong, dat dankbaar door de vitale „Hans" van Hardeveld in ontvangst werd genomen. Die dankbaarheid uitte hij ook in een geestige speech. „Met uw woorden en uw geschenk heeft u een gevoelige snaar in mijn lichaam geraakt", zo zei hij. Zijn politieke carrière liet hij daarna door tal van sprekende gebeurtenissen uit vroeger dagen gestaafd, in eigen woorden de revue passeren. „Weinigen van u zullen kunnen begrijpen hoe moei lijk de socialistische beweging 't hier had in de begin-periode. De eerste ja ren hadden we maar twaalf leden. Na dat we vele jaren slechts met één man In de raad waren vertegenwoordigd, ■teeg dat aantal na de oorlog tot vier. Tijdens de eerste algemene beschou wingen die ik toen heb gehouden heb ik het college, maar ook de pers scherp gekritiseerd. Wij bestonden voor de krant niet. Van wat wij zeiden werd niets geschreven. Later is dat gelukkig veranderd en ik heb de per» dan ook in mijn laatste raadsvergadering be dankt". De heer Van Hardeveld besloot met een goede wens aan het adres van de huidige fractie: „Al die jaren dat ik heb gewerkt, heb ik dat met succes ge daan. Ik hoop dat we op deze weg zul len voortgaan. Uit Utrecht was wethouder Harteveld gekomen om de 75-jar. Veenendaler na- meng het gewestelijk bestuur van de P.v.d.A. toe te spreken. Na vele woor den van lof („U bezit eigenschappen die in de politiek onontbeerlijk zijn") bood hij de heer Van Hardeveld een atten tie aan. De heer B. van Remmerden, fractie- OPHEUSDEN In de zaal hoven het gymnastieklokaal aan de Hamse- straat te Ophcusden vond dezer dagen de jaarlijkse tentoonstelling plaats van de plaatselijke vogelvereniging „Zang en Kleur". Het aantal geëxposeerde vo gels bedroeg ruim 150 en de belang stelling van de zijde van het publiek was enorm groot. De vogelliefhebbers kwamen zelfs uit. de naburige dorpen om de tentoonstelling in Opheusden te kunnen bezichtigen. Het was voor de liefhebbers een waar evenement om na de ruiperiode de mooiste vogels te kunnen bewonde ren. Ranke tropische vogeltjes poseer den naast de grotere kanaries trots voor de deskundige blikken van de vele kenners. Ongelooflijk mooie en intensie ve kleuren maakten grote indruk op de bezoekers. Vooral de combinatie zang en kleur kwam tijdens de tentoonstel- lingsdagen bijzonder tot uiting. De laatste jaren blijkt, dat het kwe ken van vogels uit liefhebberij een steeds grotere perfectie gaat bereiken. Er ontstaan betere rassen, betere kleu ren en gezondere vogels. Deze vooruit gang maakt het de jury dan ook ieder jaar weer moeilijker om de kampioen aan te wijzen. De uitslag was als volgt: Kanaries: Algemeen kampioen 1966 enkel P. Verhaaf met goud agaat. Stamkampioen 1966 D. Hendriksen met goud Isabel. Kampioen stel 1966 T. J. van Brenk met goud isabel. Eerste prijzen: P. Verhaaf met agaat, P. Verhaaf met isabel, G. J. van La- vieren met oranje-rood intensief pastel, P. Verhaaf met goud agaat en M. van Lienden met oranje-rood isabel. Tropische vogels: Kampioen 1966 C. van Lent met ze- bravink. VEENENDAAL Volgende week woensdag 7 december zal in hotel „de Korenbeurs" een bijeenkomst worden gehouden van de sectie zuidoost-Utrecht van de Anti-Revolutionaire Partij. Het Tweede-Kamerlid de heer G. A. Kieft die in de A.R.-fractie speciaal be trokken is bij de financiële zaken zal in zijn betoog speciaal aandacht schenken aan het financieel beleid van de rege ring. Op vrijdag 2 december houdt de Staatkundig Gereformeerde Kiesvereni ging afdeling Scherpenzaal een openba re vergadering in gebouw Filalethes (achter de Ned. Herv. Kerk). Spreker is ds. H. G. Abma uit Gouda, partij voorzitter en lid van de Tweede Ka mer. Hij spreekt over het onderwerp „De komende verkiezingen". Er is gelegenheid t:t het stellen van vragen. VEENENDAAL De chr. geref. predikant ds. C. Langbroek heeft van de hoofdlegerpredikant een verzoek ontvangen als iegerpredikant met een lang dienstverhand dienst te gaan doen. Ds. Langbroek heeft dit zon dagmorgen in zijn gemeente hekend gemaakt en daarbij een brief voorge lezen van de deputaten van de chr. geref. kerken voor de geestelijke ver zorging van de militairen waarin deze het verzoek steunen. Ds. Langbroek is reeds meermalen in militaire dienst geweest. Toen hij nog predikant was te Nieuwe Peke- la is hij geruime tijd iegerpredikant geweest en gedurende zijn verblijf in Veenendaal (vanaf 1961) ging hij van oktober 1963 tot oktober 1964 weer naar het leger terug. Ook toen is reeds een beroep op hem gedaan als langverban- der in dienst te treden waarvoor hij toen heeft bedankt. Geveltjes van Veenendaal In St.-Nicolaas-prijsvraag IVe zesde foto van een Veenendaal» geveltje, behorende bij onze Sint- Nicolaas-prijsvraag, gaat vandaag mee. Nee, moeiljjk is het deze keer niet. Deze foto dus weer goed bekijken, de fout er in noteren op een brief kaart en zo verder gaan tot en met vrijdag als de laatste foto gepubli ceerd zal worden. Tot de volgende week dinsdag heeft men dan de tijd om de briefkaart op te sturen naar de Redactie van De Vallei, Prins Bernhardlaan 28 te Veenendaal. De inzenders van een goede oplossing maken kans op een van de acht prij zen ter waarde van f 150.-. voorzitter, fnemoreerde, dat ook de po litieke tegenstanders van zijn scheiden de partij-genoot hem met bewondering hadden bekeken. „Blijf ons doen en la ten volgen met je kritische blik", zo besloot de fractie-voorzitter. Aan het eind van het officiële gedeel te nam de heer Van Hardeveld nog maals het woord. Na nog een aantal er varingen uit zijn loopbaan te hebben verteld, merkte hij stemverheffend op: „Politiek is een kwestie van aanvoelen. Ik heb nooit veel letters gegeten, maar ik liet mijn hart spreken P. v. d. A.-voorzitter C. G. van Hall overhandigde de heer Joh. van Harde veld het boekwerk „de Bezetting" als stoffelijk blijk van waardering. De jaarvergadering werd verder in beslag genomen door huishoudelijke za ken, die vlot werden afgehandeld. Het bestuur deelde in de loop van de rede lijk goed bezochte bijeenkomst mee dat het ledental van de afdeling 131 be draagt. VEENENDAAL Joh. van Harde.veld, door ds. Van Enk tijdens de la raadsvergadering een der beste raadsleden genoemd, I» voor verslaggevers de jaren heen al een „moeilijk mens" geweest. Zo gauw het om zyn persoon om persoonlijke ervaringen ging, hield hij zich op de achtergrond. Deze gereser veerdheid leek hij gisteravond overboord te hebben gegooid, toen hy vrijuit over zyn bewogen politieke loopbaan vertelde. Zyn strijdbare leven begon als jongen van 17 jaar, toen hij zich voor het eerst roerde in de textielarbeidersbond „De Eendracht". „Als broekie ging ik met de voormannen mee als de belangen van de arbeider besproken moesten worden". Joh. van Hardeveld werd op 7 janua ri 1891 in Veenendaal geboren en trad op 12-jarige leeftijd in dienst bij de Ko ninklijke Veenendaalsche Stoomspinne rij en Weverij als textielarbeider. De sociale nood van die dagen greep VEENENDAAL Het is maan dagmiddag, half vier. Drs. H. Hiensch, sinds enkele weken voor zitter van de A. R.-kiesvereniging, heeft zich comfortabel in een fau teuil van een der vertrekken van het Christelijk Lyceum genesteld en zegt: „Wel, vraagt u maarEr komt dan een gesprek op gang dat bijna anderhalf uur duurt, want om even voor vijven verzucht hij: „Ik ben er echt moe van geworden..." Anderhalf uur praten over zaken, waarbij je op je woorden moet pas sen, inderdaad geen sinecure. Zo be schouwt de heer Hiensch het ook. En vanuit die zienswijze formuleert hij. „Ergens leeft de C.D.U.-gedach- te in mij," zo stelt hij halverwege het gesprek. „Ik ben een heel ster ke voorstander van samenwerking, van een eventueel samengaan van de christelijke partijen. Eerst de pro testantse, later zou de K.V.P. er nog bij kunnen komen. Daarom moeten we beginnen met contacten te leggen. Als we eerst maar eens samen rond de tafel willen gaan zitten, dan zijn \ve al een heel eind Drs. Hiensch, geboren en getogen in Veenendaal, con-rector van het Christelijk Lyceum heeft oud-byrge- meester A. Bakker onlangs als voor zitter van de Veenendaalse A.R. op gevolgd. Op de ledenvergadering, waar hij als zodanig werd benoemd, heeft hij een speech gehouden, die „nogal aangeslagen" is. Hij stelde toen het begrip „duidelijkheid in de politiek" min of meer centraal. Op die woor den van toen, wil hij nu nog wel even ingaan. „Ik heb dit bedoeld: het is de taak van een politieke partij de mensen te laten zien dat het in de ingewik kelde maatschappij om meer gaat dan om een klein persoonlijk be lang. Vooral vele ouderen kennen de eigen partij niet meer terug, omdat de leiding van een partij, door ver anderende levensomstandigheden, denk maar eens aan de welvaart, haar blik moet gaan verruimen. Het gaat niet meer enkel en alleen om het verbeteren van een groepsbe lang. Om de mensén dat aan de weet te brengen is voorlichting no dig, duidelijke voorlichting, hoe dan ook." De heer Hiensch is dit jaar pas lid geworden van de A.R. Daarvoor koesterde hij evenwel al een grote interesse voor de politiek, ook al een gevolg van zijn beroep (leraar geschiedenis en aardrijkskunde). „Zo lang als ik bewust kan denken," zo zegt hij het zelf, „heb ik me er al voor geïntereseerd. Dat ik nu pas actief aan politiek ga doen heeft een drieledige oorzaak..." Als eerste noemt hij de televisie. dige wijze de verschil lende begro tingsposten moeten doorlichten." Nog even terug naar die C.D.U.- gedachte. Is hij optimistisch ten aanzien van het slagen van dit idee „Ja". De heer Hiensch zegt het vol mondig. „Een directe fusie zit er niet in, dat kan ik als historicus al verklaren, want wat gedurende lan ge tijd uit elkaar is gegroeid, komt maar niet zo maar weer bijeen." Nieuwe bezems vegen schoon, een oude zegswijze die ten dele op het voorzitterschap van drs. Hiensch kan worden toegepast. Hij heeft zijn mede-béstuursleden nieuwe ideeën voorgelegd; een teach-in, huisbe-* zoek door een propaganda-commis- sie en een soort kader cursus om geïnteresseerden wegwijs te maken in het gemeentelijk bestuursappa- taat. „Ik heb verbijsterd gekeken naar het publiek, als het door een ver slaggever iets werd gevraagd. Meest al giechelden de mensen maar wat. Van eenvoudige politieke zaken weet men maar weinig af. Het tweede punt ligt dichter bij huis. De school. „Als ik voor de klas eens kritische geluiden liet ho ren, vroegen de leerlingen me; wat doe je zelf? Niks, moest ik dan des tijds zeggen..." Tenslotte de algemeen geconsta teerde ontevredenheid van de kiezer ten opzichte van de bestaande par tijen. „Er bestaat een neiging om het naar links bij de P.S.P. en de C.P.N. te zoeken en naar rechts bij de Boerenpartij. Dat vind ik wel begrijpelijk,, maar ik acht het niet juist..." De nieuwe voorzitter is van me ning dat hij zich nog te kort op het plaatselijke politieke strijdtoneel be weegt, om specifieke Veenendaalse aangelegenheden op hun merites te kunnen beoordelen. De algemene be schouwingen van de A.R. bijvoor beeld, zoals die in de laatste raads vergadering naar voren werden ge bracht vormen zo'n aangelegenheid. Toch wil hij zich niet aan 'n oor deel onttrekken. „Algemeen kan men stellen, dat ik er een voorstan der van ben dat de algemene be schouwingen op zakelijke en deskun- Toen voor de voorzittersfunctie eenmaal de keus op hem was geval len, heeft hij een week bedenktijd -gevraagd. Het is een week van wik ken en wegen geworden, een moei lijke week. Er waren plus- en min punten. School, gezin, kerkelijke functies, de verwarring binnen de A.R. allemaal facetten die het over wegen waard waren. Tenslotte heeft hij toegestemd. „Maar om nu nog meer politieke activiteit aan de dag te leggen, nee, ik zou bijvoorbeeld beslist geen lid van de gemeente raad willen zijn." Wat het toekomstbeeld van de ge meente Veenendaal betreft, is de heer Hiensch van mening dat de ont wikkeling die zich hier voltrekt veel sneller verloopt en veel omvangrij ker is, dan menigeen op dit moment vermoedt. „Ik geloof dat we ons in Veenendaal bij die snelle ontwikke ling op de juiste wijze moeten aan passen. Als we het niet doen, dan worden daar de tieners en ongeschoolden de slachtoffers van. Daarom moet er een grote aandacht bestaan voor al le vormen van het voortgezet onder wijs en een ruime mogelijkheid tot omschakeling, 'n Gedifferentieerd in- dustrieputroon is daarvoor een eer ste vereiste. De plaatselijke over heid moet een dergelijk streven sti muleren. Landelijk gezien, geldt dat nog sterker in verband met het vol ledig uitgroeien van de E..E.G In dit opzicht ben ik het dan ook niet eens met de Boerenpartij, die te veel wil over laten aan het individu en het „laissez faire"-idee hanteert." Een andere pijl op zijn politieke boog is de recreatie. „Ik geloof dat er binnen niet al te lange tijd werk tijdverkorting zal komen. Er moet ruimschoots de gelegenheid worden gegeven tot besteding van de vrije tijd." Tussen de regels door heeft hij tenslotte nog gezegd, dat er bij dit alles niet te veel „christelijk ge praat" moet worden, want „de mensen moeten gaan ervaren dat Je christelijk bent-..." hem sterk aau en dat was voor hem een reden om contact te zoeken met de socialistische vakbeweging. Hij werd al gauw voorzitter van de. plaatselijke af deling van „De Eendracht". „Als we bij de directie op kantoor moesten ko men, dan schoven de anderen mij naar voren, omdat ze vonden dat ik wat meer inzicht in de dingen had", herin nert hij zich uit die periode. „De Chris telijke organisaties vormden verreweg de meerderheid en zij beschouwden ons als boertjes Door zijn werk als vakbondsbestuur der kwam hij in aanraking met de toenmalige SDAP. „In maart van het jaar 1919 bezocht ik een vergadering van die partij en gaf me na afloop als lid op. Veertien dagen later zat ik al in het bestuur. Ik werd toen penningmees ter, dat was heus geen gemakkelijk baantje, want er waren er bij die al in geen twee jaar een cent contributie hadden betaald. In 1937 werd ik voor zitter Twee jaar eerder was hij gekozen als raadslid. Op 65-jarige leeftijd legde hij de voorzittershamer neer, ook in de P.v.d.A. had hij zich prima thuisge- voeld. Daarna kwam de bijna driejari ge periode als wethouder van volks huisvesting en verzorgende bedrijven. Verschil van mening met de fractie over de kwestie „wel of niet te oud als wethouder" had in 1962 een breuk met de partij tot resultaat. Van Hardeveld nu: „Nee, dat hoeft u heus niet in de krant te verzwijgen. Ik ben steeds so cialist in hart en nieren gebleven." In het voorjaar van 1965 had de her eniging plaats. Nadien kregen velen de indruk dat het vuur van het strijdbare raadslid langzaam aan het doven was. „Hans is mak geworden", werd er in Veenendaal gezegd. „Dat klopt", be aamt hij nu. „Na mijn terugkeer In de partij heb ik me niet zo druk meer ge maakt. Nu is het wel genoeg geweest, de jongeren moeten het nu maar eens gaan opknappen, zo redeneerde ik. Ik besefte bovendien dat ik mijn laatste zittingsperiode inging." Dat wil niet zeggen, dat hij zijn poli tieke belangstelling nu maar laat va ren. Hoewel hij nu niet langer als raadslid' actief zal zijn, is hij toch van plan „bij te blijven" door de vergade ringen te gaan bezoeken. Er komt een abrupt einde aan het gesprek als hij plotseling van zijn stoel opstaat en verontschuldigend aanvoert: „Zo is het wel genoeg, ik geloof dat het zo wel kanHoe welwillend hij zich ook dit keer liet interviewen, tien minuten praten met een verslaggever is voor Joh. van Hardeveld nog altijd meer dan lang genoeg WOCDENBERG/VEENENDAAL Voor de Stichting „Oud Woudenberg" hield de publicist de heer I). Philips vorige week een voordracht over het ontstaan van Veenendaal. B(j ontstentenis van de voorzitter de heer De Beaufort, leidde de se cretaris, de heer I.. YV. H. van Oyen, gemeentesecretaris van Woudenberg, de spreker in. Deze zag het wordingsproces van Veenendaal in vier fasen: die van de Oude Grift, de Nieuwe Grift, van de be woning en van het kerkelijk leven. De eerste periode viel tijdens het be wind van bisschop David van Bourgon- dlë, die van 1473 tot 1481 de Oude Grift liet graven onder leiding van Jacob van Balionestein. Aannemers waren Hubert van Zuilen, naar wie onlangs een straat in Veenendaal werd genoemd, en een zekere Warmbold. Voor het eerst wordt dan gerept van de scheepsnamen same- reusen, maasschepen en lórdennen. Lijfstraffelijke sancties werden bij het graven op onwillige eigenaars toege- De exploitatie van de venen werd echter belemmerd door de vervuiling en het dichtgroeien van de Grift, voor al veroorzaakt door de herhaalde oorlogen van Geldersen en Stichtena ren. Na Davids dood nam de verwaarlo zing nog toe, hetgeen duurde tot 1545, toen Karei V octrooi verleende tot her- graving van de Grift, de tweede fase. Het werk werd toen degelijker aange pakt. Er was veel turf nodig. Vooral voor de Zeeuwse zoutzieders. die hun eigen venen uitdampten oni het zout te bekomen. Hun ketels eisten veel brand stof. vooral na de vrede met de Schot ten in 1551. Wie vaarrecht op de Grift verlangde, moest contributie betalen. Een 50-tal eigenaars wenste dat. Wie in 1547 nog niet toegestemd had, moest 25 jaar- wachten! In 1552 was de Grift bevaar baar en nam de veenexploitatie een ho ge vlucht. De derde fase is die der vestiging en VEENENDAAL Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal ds. H. Nijeboer uit Beilen in april van het volgend jaar zijn intrede doen als op volger van ds. A. A. Bos bij de Her vormde wljkgemeente in wording „Sola Fide". Hendrikus Nijeboer werd op 15 maart 1924 in de burgerlijke gemeente Har- denberg in de provincie Overijssel ge boren. Hij bezocht eerst de U.L.O. te Hardenberg en na de oorlog het ge meentelijk lyceum te Doetinchem. Ver volgens bezocht de heer Nijeboer de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1950 zijn kandidaatsexamen theologie en ongeveer een jaar later in de zo mer van 1951 ook zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Nijeboer van oktober 1951 tot februari 1952 eerst ongeveer vier maanden bij ds. P. J. de Geeter, toen nog predikant te Deventer stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervicarls) en hij op 16 juli 1952 na een te Zwolle gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk was hij daarna van 1 oktober 1952 tot 1 april 1953 een half jaar te Holten werkzaam als vicaris. Hij werd op 26 april 1953 door ds. M. J. W. Knipscheer uit Arnhem, toen nog predikant te Holten, bevestigd als predikant van da hervormde gemeente van Ouwsterhaule en Scharsterbrug ln de classis Heerenveen. Op 20 oktober 1957 verwisselde ds. Nijeboer deze gemeente met die van Beilen. waar hij werd bevestigd door ds. mr. J. W. Koelman uit Lichten voorde, toen nog predikant te Beilen. Ds. Nijeboer heeft in de loop der ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de hervormde gemeente van Ouwster haule en Scharsterbrug ruim een jaar scriba van het breed moderamen van de classicale vergadering van Heeren veen. quaestor van het breed ministe rie van de ring Joure, bestuurslid van de woningstichting Doniawerstal. be stuurslid van de afdeling Haskerland - Doniawerstal van het Rode Kruis en bestuufslid van de afdeling Joure van het Nederlands Bijbelgenootschap. Thans is hij o.a. kerkvisitator in de kerkprovincie Drenthe en te Beilen: voorzitter van de hervormde jeugdraad, voorzitter van de Open Deur-commissie, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke militaire Bond „Pro Rege" en voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Neder lands Bijbelgenootschap. Ds. Nijeboer is getrouwd en vader van drie kinderen: een zoon van twaalf, en twee dochter» van elf en zes jaar. bewoning. Er verrezen hutten en bak- huisjes zonder staand gebint, hard dak, stenen wanden en schoorsteen. De stad houder verbood het bouwen ervan om het brandgevaar. In 1554 vaardigde hij een placaat uit, waarin het in brand steken van de hei de om die te verjongen, verboden werd. Voorts moesten de primitieve huisjes binnen twee weken worden afgebroken en door nieuwe vervangen, met een ge raamte van balken, harde daken en stenen schoorsteen, stenen of lemen wanden. Zodoende werd Veenendaal in 1554 herbouwd! Wat het kerkelijk leven aangaat, de eerste sporen hiervan vond spreker te Emmikhuizen. waar de prior Petrus Sas van het Karthuizerklooster te Utrecht in 1535 een kapel stichtte. In 1566 werd te Veenendaal een kerk ge sticht en verdween de kapel. De eerste pastoor was Corhelis Wal- mer. Op hem volgden Joh. Petrus He- ny en Adriaan van der Meiden. In 1592 kwam de eerste predikant Theodorus Siliginius (Rogge), beroepen uit Leer dam .waar hij bedienaar des Woords was na dat ambt reeds te Ooltgens- plaat en Hulst vervuld te hebben. De oude kerk aan de Markt werd in dat jaar voor de reformatorische diensten ingericht. Tenslotte wees de heer Philips op de vergrotingen van het kerkgebouw, resp. in 1753, 1835 en 1906 en prees hij de laatste restauratie van 1962. De heer Van Oyen dankte de spreker voor zijn boeiende voordracht en riep hem een tot wederhorens toe. In de pau ze maakten velen gebruik van de gele genheid de talloze oude prenten te be zichtigen. EDE Omdat de buschauffeur van A. uit Wageningen op de kruising Park- weg-Verl. Parkweg-Vincent v. Gogh- straat-Kerkweg geen voorrang verleen de aan de personenauto van A. uit Utrecht kwamen de bus en de auto met elkaar in botsing. De auto werd zwaar beschadigd, de autobus licht. ARNHEM Toneelgroep „Theater" geef! in Arnhem op 1 januari als nieuw- jaarspremiëre een voorstelling van „Herbergierster" van Carlo Goldoni in de nieuwe vertaling die Dolf Verspoor maakte. Het stuk wordt uitgevoerd on der regie van Theo Klink, in een decor van Frank Raven. Utvoerenden zijn .Margriet de Groot, Sjoukje Hooymaay- er, Else Valk, Eric van der Donk, Jan Gorissen, Carol I.inssen, Johnny Peters en Jan Verhoeven. Bertolt Brechts „Trommelen in de nacht" wordt door „Theater" op 7 ja nuari in première gebracht in Nijme gen. De regie voert Hans Croiset. Niels Hamel ontwierp het decor! Meespelen den zijn Albert Abspoel, Liselot Beek- meijer, Margreet Blanken, Arthur Boni, Bemhard Droog, Ben Groenier, Joop Keesmaat, Anita Menist, Hans Pau wels, Henk Schaer, Hans Tiemeijer, Kris van de Velden, Henk Voges en Siem Vroom.

De Vallei | 1966 | | pagina 3