Met de... x op 350 meter boven Vallei en Heuvelrug Van Ekris: 94 jaar Geen paniek in de Betuwe over lage fruitprijzen Veiling Septer Tiel MARKTBERICHTEN Veilingdirecteur T. van Westrheenen Nieuwe aanplant kan uitkomst brengen Merci! AGENDA Rat hield huis in volière Napret van tuint jesschouw Tl(Tie op een heldere dag in een vliegtuig hoven de Gelderse Vallei en de Utrechtse Heuvelrug vliegt en het daarbij op de hoogtemeter zo'n beetje rond de 3000 meter houdt, ziet de stadjes, dorpen en buurtschappen als keurige, afgebaken de vlekjes verstrooid in het vlakke land schap, dat hier en daar onderbroken wordt door uitgestrekte boscomplexen. Je zou 't vanaf die hoogte niet zeggen, dat Nederland het dichtst bevolkte land van West-Europa is. Wie wat meer van de woongebieden wil zien een duidelijk panorama van het woningbouw- en stratenstramien moet in duikvlucht gaan. Dat hebben on ze vlieger en fotograaf onder meer gedaan boven Scherpenzeel. Op 300 meter la ger mag niet! heeft men het beste over zicht over het dorp. Scherpenz.elers zullen geen moeite heb ben met deze foto, waarop de toren van de Ned. Hervormde Kerk een goed oriën tatiepunt is (bovenaan in het midden). Rechts van deze toren, eveneens boven aan de foto, in het bomen rijke gebied buiten de kom van Scherpenzeel, ligt Huize Scherpenzeel en recht daar onder in het midden de werkzaamheden aan het nieuwe bejaardencentrum van Scherpen zeel en de Gereformeerde Kerk aan de Molenweg. De denkbeeldige vertikale lijn naar be neden verder volgend, z.iet men duidelijk hotel „De Witte Holevoet" en het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente van Scherpenzeel. 'n Heel duidelijk oriën tatiepunt is verder het fabriekscomplex van de N.V. „De Driekleurmet daarbo ven op de foto de „bomenbuurt"En dan zijn er nog de tientallen grote en kleine woninkjes oud en nieuw die duide lijk te onderscheiden zijn. SCHERPENZEEL. Dagelijks kunt U hem nog tegen komen met zijn juk en zijn emmers: Scherpenzeels oudste mannelijke inwoner Van Ekris uit de Marktstraat. De heer Van Ekris werd op 29november 1872 geboren in Maartens dijk en is vandaag 94 jaar geworden. Hij komt uit een gezin van tien kinderen, waarvan er zes ouder dan 90 mochten worden. Zelj heeft hij vier kinderen. Reeds 45 jaar woont hij in Scherpenzeel Trots vertelt hij van vroeger. Hoe hij een grote boerderij had in Maartensdijk en later kastelein en boer was in hotel „De Prins in Scherpenzeel. Jaren had hij het beste vee van de West-Veluwe, waarmee hij vele medailles gewonnen had, waaronder twee gouden. In de oorlog werd „De Prins" verwoest en vele waarde volle bezittingen, zoals de medailles, gingen verloren. Na de oorlog kwam zijn zoon in de nieuwe „Prins" en de heer Van Ekris kreeg nieuwe veeschuren aan de Eikenlaan. Hij is nog een bijzonder vitale krasse baas. Hij is er trots op dat hij nog zeer goed ter been is en dat hij al zijn haar nog heeft. Graag gaat hij nog naar de kerk, maar hij vindt het jammer dat hij nog wel eens iets van de preek mist. Zijn dagelijkse bezigheden zijn o.a. het verzorgen van zijn tuin en die van zijn zoon. Verder houdt hij nog zo'n 110 kippen. Heden, dinsdag VEENENDAAL: Postkantoor: Stand Kinderpostzegels ge opend. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal: Geen voorstel ling. Morgen, woensdag VEENENDAAL: Postkantoor: Stand Kinderpostzegels geopend. Legerzaal 16 uur: Jeugdvoorstelling Le ger des Heils. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Jailhouse Rock". VEENENDAAL Eiermarkt, aanvoer 58.000. Prijzen voor grote eieren van f 16.00 tot f 17.00 per honderd. Voor kleine eieren f 14.00 tot f 15.00 per hon derd. Handel redelijk. Biggenmarkt: Aanvoed 20 stuks. Bij een trage handel varieerden de prijzen van f74.00 tot f82.00. SCHERPENZEEL Een rat heeft deze week bij de familie V. aan de Nieuwstraat vrijwel de gehele levende' have van een volière om zeep gebracht, 's Morgens kwam men tot de ontdek king dat het vreetzuchtige dier alle ka naries en andere tropische vogels in totaal ruim twintig exemplaren had doodgebeten. Slechts een kanarie had het rattenfeestmaal overleefd. De rat kon de volgende dag worden gevan gen. Zijn galgemaal kostte de heer V. echter circa tweehonderd gulden. SCHERPENZEEL. Ook in de afgelopen zomer heeft onder leiding van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer te Scherpenzeel de keuring van allerlei tuinen plaatsgehad. De jury bestond uit: mevr. De Zwaan, en de heren Al- Iers en Van 't Boveneind, allen uit Wou denberg. Door verschillende oorzaken is de uitslag niet eerder bekend gemaakt. De vereniging brengt de jury haar hartelijke dank voor het verdienstelijke werk dat zij met de keuring verricht heeft. Bijzonder dankbaar is ze ook voor. het feit, dat de jury ook zelf prij zen beschikbaar heeft gesteld. V.V.V. verzoekt de prijswinnaars hun prijzen af te halen. Dit kan geschieden op vrijdag 2 december 's middags van 2 tot 5 uur ten huize van de heer H. Verkerk, Eikenlaan 17. De prijswinnaars zijn: Grote tuinen: le prijs: A. J. M. v.d. Drift, Doornboomspark 37, 2e pr.: Da mes Van Gent en Van de Baan, Doorn boomspark 1; 3e pr.: H. Roos, Brin kanten. Gecombineerde tuinen: le prijs J. H. Tannen, Pr. Beatrixlaan 9; 2e pr.: H. D. Hietbrink, Pr. Margrietlaan 54; 3e pr.: W. v.d. Scheur, Glashorst 43. Eenjarige tuinen: le prijs: W. Eder- veen, Lindelaan 3; 2.e pr.: G. C. Schoon hoven, Pr. Margrietlaan 42; 3e pr. G. v. d. Lagemaat, Glashorst 41; 4e pr.: J. v. Eist, Lindelaan 2; 5e pr.: H. v. Vel- zen jr. Berken. INGEN „De slechte prijzen, die momenteel gelden voor het fruit, met name voor appels hebben onder de fruittelers nog niet geleid tot een paniekstemming. Wel heerst er bij velen van hen een zeker gevoel van onbehagen en men vraagt zich af wat het eindresultaat zal zijn als deze tendens zich voortzet. De lasten voor de teler stijgen, terwijl de prijzen van het fruit eerder lager worden dan hoger. Dit is op langere termijn onmogelijk vol te houden". Dit zegt de heer T. van Westrheenen, directeur van de veiling te Kesteren en zelf eigenaar van een groot fruitbedrijf in Ingen. De heer Van Westrheenen noemde het een gelukkige omstandigheid, dat er op het ogenblik een zogenaamde flinke bodem in de markt ligt, doordat de fruitverwerkende industrieën zoveel fruit afnemen. Hij merkte verder op: „De lage prij zen van het fruit hebben tot gevolg, dat de fruittelers niet voldoende kun nen beschikken over een reserve-kapi taal. Dat hebben zij echter wel nodig, bijvoorbeeld in het geval van een mis oogst. Aangezien men op het ogenblik de inkomsten hard nodig heeft voor het eigen levensonderhoud en om de kosten voor de teelt van het volgende seizoen te kunnen dekken, is het voor vele fruittelers ook onmogelijk gewor den het bedrijf te moderniseren en uit te breiden". Volgens de directeur van de veiling in Kesteren dient een fruitbedrijf wil het een verantwoord bestaan kun nen hebben minstens 25.000 kg ap pels van één hectare te telen. „Het blijft in de fruitsector echter altijd vechten om de centjes per kilo. De prijs is namelijk nooit stabiel. Over het algemeen verwacht ik, dat de gemiddelde prijs per kilo dit jaar iets hoger zal liggen dan in 1964, toen de oogst groter was dan dit jaar. Mijns inziens zal de opbrengstprijs van het opgeslagen fruit het voor de fruittelers dit jaar nog wel goed ma ken. Dit wil niet zeggen dat er grote winsten gemaakt zullen worden. Je kunt eigenlijk beter zeggen, dat de ge middelde prijs van het fruit minder slecht zal zijn dan het er op het ogen blik naar uitziet", aldus de heer Van Westrheenen Men zal, volgens zijn zeggen, tot een gelijkmatiger afzet moeten komen. Dit is noodzakelijk, omdat de oude en de nieuwe oogst elkaar de laatste ja ren veel eerder ontmoeten. Vorig jaar hebben veel fruitbedrij- ven enorme schade gehad, doordat ze zoveel fruit hadden opgeslagen. Nu moet gezegd worden, dat het fruit, dat wordt geteeld in het rivierengebied, bij uitstek geschikt is om te bewaren. Toch heeft het nare gevolgen als er te veel wordt opgeslagen. De behoefte blijft namelijk gelijk, zodat de aanvoer en de afzet ook gelijk dienen te blijven. „Om efficiënt te kunnen blijven wer ken zegt de heer Westrheenen is het geloof ik wel noodzakelijk, dat de boomgaarden, die zijn aangeplant voor 1945, gerooid worden. Bij een nieuwe aanplant kunnen er meer bomen op één hectare worden gezet. Bovendien zal men er toe moeten overgaan om minder appelrassen te telen". Al met al vindt de heer Van West rheenen het maar een gespannen zaak. In verschillende EEG-landen verstrekt de regering een subsidie aan de fruit- bedrijven. Men heeft dan een soort ga rantieprijs, die altijd net iets boven de gemiddelde kostprijs ligt. „Daar ben ik nooit voor geweest", zegt hij. „Ik voel meer voor het systeem, dat men in België hanteert. De fruittelers zijn daar bij de belasting ingedeeld in klas sen al naar gelang de produktie-capa- citeit van het bedrijf. De aanslag vindt plaats overeenkomstig de geschatte produktie en alles wat de teler meer teelt valt buiten de belasting. Op het ogenblik zijn wij ook bezig deze regeling in Nederland te krijgen Tijdens overleg met regeringsfunctio narissen is gebleken, dat men niet on welwillend tegenover een dergelijk be lastingsysteem staat. Als de prijzen om het produkt te kunnen brengen bo vendien in de EEG-landen gelijk ge trokken worden zit er voor de Neder landse telers meer muziek in de afzet. Hopelijk zal men dit zogenaamde in terventieplan in 1970 rond hebben" Over de fruitprijs, die de consument moet betalen zegt de heer Van West rheenen: „Ik geloof, dat de consument, die zich de moeite getroost de prijzen van het fruit te gaan vergelijken, niet kan zeggen dat het fruit uitgesproken duur is. Vooral op de markten koop je tegenwoordig in tegenstelling met vroeger heel goed fruit voor weinig geld. Natuurlijk komt het voor, dat er in sommige winkels appels verkocht wor den voor 90 cent, die op de veiling 30 cent hebben gekost. Veelal ligt dit aan de omvang van de zaak. Een appel is nu eenmaal aan bederf onderhevig en wordt in kleine winkels niet in zulke grote hoeveelheden verkocht. De win kelier moet bij het berekenen van de prijs met al deze factoren rekening houden. Als de fruitconsument echter om zich heen kijkt, komt hij spoedig tot de ontdekking, dat hij elders heus wel fruit kan kopen, zonder dat hij hiervoor te veel betaalt. VEENENDAAL Bijna was de kopij voor de stadspagina's van ons dagblad niet in de krant, maar in een drassige sloot langs de Buurt- laan-Oost in Veenendaal terecht ge komen. Dat het zo ver niet kwam is te danken aan de daadwerkelijke hulp die enkele koene redders een onzer verslaggevers bodentoen hij vanmorgen in alle vroegte met auto en al in de genoemde sloot was te rechtgekomen. 't Fortuinlijke afgelo pen incident was het directe resul taat van een langgerekte slippartij over het gladde wegdek van de Buurtlaan. Met man en macht werd de „Vallei-man" weer op het droge gebracht ivaarna hij zelfs op eigen kracht zijn reis naar Apeldoorn kon vervolgen. Nadat de auto weer met vier wielen op de grond stond sprak een der heldhaftige redders: ,JDat is dan voor het eerst van mijn leven dat ik eigenhandig een bijdrage aan De Vallei lever." Dat die bijdrage door de redactie werd gewaardeerd, sja, daar hoeven we niet verder over uit te weiden! Merci! J. B. Opgave na klasse mm maat. 75/opw 70/75 65/70 60/65 50/60 1 22—25 25—34 21—24 31—44 15—19 61—67 54—55 52—64 46—63 42—46 30—41 49—58 37—56 40—46 30—42 23—30 32—39 13—18 27—36 26—29 22—26 20—24 27—31 43—45 34—36 26—29 17—29 17—23 17—20 25—29 11.00—16.30 18.30 Zoetkroet 4.80 54—56 42—45 16—29 17—24 16—27 20—24 20—27 22—25 36—42 40—53 40—56 39—61 11—17 11—16 Appelen Allington Pippin Enkele binderzoet Engelse bellefleur Brabantse Bellefleur x Cox Orange k.l x Cox Orange k.2 Dijkmanszoet x Golden Delicious k.l 4751 x Golden Delicious k.2 3648 x Goudreinet k.l 2638 x Goudreinet k.2 2337 Goudreinet verpakt k.l 3941 Goudreinet verpakt k.2 3335 Ingrid Marie k.2 Jasappel x Jonathan k.2 2426 Koningsrood Laxton Superbe Lombarts Calville k.2. 2630 Notarisappel Kroet per 100 kg (rood) Fabrieksappelen per 100 kg Peren Avezaathse Kapelle x Brederode Conference k.2 Giezewildeman Legiponts k.2 Doyenne de Com. k.l x St. Remy x Winterjannen IJsbouten Zwijndr. Wijnperen k.2 Perenkroet per 100 kg 6. Groenten: Andijvie 27—57, 12—18; Boerenkool 10—16; Koolraap 9—11; Prei 18—29, 14—17; Rode kool 14—16, Groene Savooie kool 23—25; Spruiten 88—92; Witlof 100—110; Wortelen 1014; Aardappelen middel 10—15. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 36—45 22—39 119-121 118—120 13—15 32—34 24—32 31—35 9—12 22—28 32—38 21—35 20—27 15—25 20—26

De Vallei | 1966 | | pagina 5