„Ik geef vaak iets weg, als men het mooi vindt" VELASQUES ZAMORA Gelders molenbezit in fraai boekwerk Financiën en Economie Veenendaalse huis- en kunstschilder Peter van Rotterdam: Als je alles naschildert kun je ook een foto maken" Openb. kleuterschool koos nieuwe oudercommissie Nog plaats voor kleuters feestelijk cadeau: ziehier de Provinciaal krediet van f 50.000 WISSELMARKT NATUUR IN OPDRACHT LES SABENA naar laagste tarieven Ook AMC kijkt naar Rusland Veroordelingen in Madrid De sfeervolle verpakking, het verfijnde aroma, de volmaakt-gave afwerking èn de prettige prijs maken de Velasques ZAMORA tot een waarlijk feestelijk cadeau. 10 stuks voor f 3,40 25 stuks voor f 8,50 1 Kunstmest voor rood-China Uruguese Peso gedevalueerd Stijgende kosten Nijverdal/ten Cate Einde KPM is nieuw begin Fusie in Brits staal Euro-rakel gelanceerd Pagina 6 DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 maar je moet een keer ophouden. Ik heb hier twee dagen aan gewerkt. Je kunt er wel twee maanden aan werken. Maar als je het uiterste zou willen geven, dan komt zoiets veel te duur", vertelt hij. „Overigens was het moeilijk wer ken daar in dat café. Iedereen stond er bij en meende adviezen te moe ten geven: Dat hek moet er nog bij, en daar nog een raampje enzovoort. Als je precies alles naschildert, als het er in werkelijkheid uitziet, kun je net zo goed een grote foto ma ken." De huis- en kunstschilder praat graag over zijn hobby, die niet al leen uit schilderen bestaat. Ook heeft hij veel geboetseerd. Boven dien maar eigenlijk hangt dat ook weer met zijn grote hobby samen is hij natuurliefhebber. „Ja, ik houd van de natuur. Het is alleen jammer, dat het haast nergens meer rustig is. Overal staan auto's en lopen men sen." Als het even kan trekt de heer v. Rotterdam er met ezel en schilder- kist op uit. („Niet zoveel meer als vroeger, ik heb nu veel minder tijd"). Ergens op een mooi plekje ontstaat dan een schilderij. In de kamer getuigt daarvan een klein doekje, gemaakt aan het Be nedeneind. Er hangt niet veel werk van hem in die woonkamer. Slechts een tweetal doeken, Benedeneind en de Cuneratoren. VEENENDAAL Peter van Rotterdam (51) heeft" zeker 45 jaar getekend en geschilderd. Zo lang hij zich kan herinneren heeft hij geprobeerd, wat hij zag in lij nen aan het papier toe te vertrou wen. Toen hij 12 jaar was, kwam hij bij zijn vader in het huisschil dersbedrijf, waar hij de hele dag met verf en kwasten omging. Als de dagtaak er op zat, dan was hij weer in de werkplaats te vinden, maar in plaats van het schilderen van deuren of ramen, probeerde hij toen zijn tekentalent bot te vie ren. Dat lukte steeds beter. Te hooi en te gras kreeg hij aanwijzingen van oudere kunstbroeders en zo leerde hij zichzelf het moeilijke métier. Nu is hij als zondags- schilder bekend. Bovendien kent men hem door de muurschil deringen, die hij voor particulieren en in openbare gelegenheden heeft gemaakt. In Veenendaal maakte hij bijvoorbeeld de voorstellingen in het Luxortheater. In Renswou- de is de muurschildering in café De Zwaan van hem. „De heb niet veel meer. Ik kan ge makkelijk van mijn werk afstand doen", zegt de heer Van Rotterdam. „Ook heb ik veel in opdracht ge schilderd. Vaak zijn naar Amerika en Canada geëmigreerde Nederlan ders bij me geweest, die gemerkt hadden, dat het huisje waarin hun moeder altijd gewoond had, er nog stond. Dat wilden ze dan geschilderd hebben. Ik geef ook vaak iets weg, als ik merk dat men het mooi vindt. Daar heb ik wel eens spijt van gehad. Ik had indertijd een mooi schilderij ge maakt in het Sauerland (Duitsland), dat ik graag terug zou willen heb ben. Ik verkoop ook wel graag eens wat, want voor de opbrengst kun je weer materiaal kopen, dat nogal prijzig is." Peter van Rotterdam vertelt, dat hij nog wel eens een muurschilde ring maakt. Omdat hij weinig nieuw- culieren en dan kan hij vaak ook een muurschildering maken. Het liefst werkt hij op een gestu kadoorde muur, dat werkt het pret tigst volgens hem. Hij gebruikt daarvoor speciale muurverven, die goed houdbaar zijn. Op hout, zoals in het Luxortheater, moeten olie verven gebruikt worden. Van Rotterdam is een tijd lang lid geweest van een Veenendaalse kunstkring. In het oude „koetshuis" in de Tuinstraat nu in gebruik als mantelfabriek kwam men bijeen. Eenmaal per week was daar een kunstschilder Van Lom aan wezig, die de leden van de kring voorthielp en aanwijzingen gaf. Dat en enkele jaren in het begin van de oorlog, toen hij les kreeg van een schilder, is de enige opleiding, die Peter ooit gehad heeft. „Och, echt leren kun je het niet het moet er inzitten." En het zit erin, dat bewijst wel het werk, dat uit zijn handen geko men is. „Och ja dat kasteel op de muur bjj Vink in Renswoude. Weet je, je kunt het nog veel mooier maken, BRUSSEL De Belgische Lucht vaartmaatschappij SABENA heeft be kendgemaakt, van plan te zijn zich per 1 april van het komend jaar aan te sluiten bij de laagste tarieven van wel ke andere luchtvaartmaatschappij dan ook. De SABENA riep in herinnering, dat enkele luchtvaartmaatschappijen reeds hebben aangekondigd hun tarieven aan zienlijk t ezullen verlagen indien hun re gering daarmee akkoord gaan. hoewel de LATA pas op 6 december zal verga deren om te trachten het eens te wor den over de tarieven die met ingang van 1 april 1967 zullen geldnen. SABENA betreurde deze aankon diging welke, naar haar mening nauwe lijks de vestiging van een geunificeed tariefstelsel begunstigen die in overeen stemming met de belangen van de ge bruikers zal zijn. „Hoe het ook zij, SABENA heeft besloten de laagste ta rieven toe te passen waartoe zal zijn besloten hetzij per gemeenschappelijke afspraak of door unilaterale invoering door welke andere maatschappij dan ook, aldus het communique. DETROIT De „American Motors Corporation" gaat proberen auto's te verkopenn aar Rusland en andere com munistische landen om een sterke ver mindering van de afzet op de binnen landse makrt te compenseren. Slaagt de poging, dan zal de kleinste van de vier grote Amerikaanse autofabrieken, de eerste Amerikaanse onderneming zijn die wagens levert aan een commu nistisch rand. De AMC heeft over het pas geëindigde belastingjaar een verlies geleden van meerd an twaalf miljoen dollar en haar binnenlandse afzet in twee jaar zien dalen van 480.000 tot 346.000 auto's. AMERONGEN De openbare kleu terschool „Margriet" in Amerongen be stond 22 november acht jaar. Ook ter gelegenheid daarvan werd vorige week een ouderavond gehouden. De leidster van de school, mevrouw E. A. Ottoy en de tweede kleuterleidster mejuffrouw H. Lenos konden een redelijk aantal ouders welkom heten in de smaakvol ingerichte, moderne klaslokalen. Er werd een nieuwe oudercommissie gekozen, bestaande uit mevrouw P. van bouw schildert, is hij veel bij parti- Egdom-Vogelenzang, mevrouw O. N. L. ADVERTENTIE 576ste STAATSLOTERIJ DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 TWEEDE KLASSE Prijzen f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 0 - f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 440 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 454 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 473 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 334 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 1616 Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van f 2000 is gevallen 2000 is gevallen f 2000 is gevallen f 2000 is gevallen 2000 is gevallen 5000 is gevallen op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer 003867 041832 057037 062644 017545 095951 De prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer 067275 Let wel Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Gelok- v.d. Maysenberg en mevrouw M. A. Wagensveld - Muilwijk, zodat ook hieruit kan worden afgeleid, dat de ac tiviteiten van deze openbare kleuter school zich gunstig ontplooien. Dat bleek trouwens ook uit de vele, zeer gevarieerde leuke werkjes die ter inzage lagen of hingen en waaruit de ouders konden concluderen, dat hun jonge spruiten een boeiende tijd op de school doormaken, waarbij zij op eigen tijdse, verantwoorde manier worden ge vormd. Het zich steeds uitbreidende speel- en leermateriaal biedt de kinderen volop gelegenheid, hun schooltijd „met lof" door te brengen! De ouderavond werd voorts gevuld met een voortreffelijk dia- en muziek programma over Spanje, gepresenteerd door de heer en mevrouw Guliger-Jon ge jan uit Sliedrecht; een toepasselijk onderwerp, nu de Goedheiligman uit Spanje ook dit jaar op 5 december een bezoek aan de „Margriet"-school zal brengen om er alle kleuters met een presentje te verrassen. Dit is weer mogelijk, dank zij het ene dubbeltje, dat de kinderen iedere week, mét het geld voor hun dagelijkse flesje schoolmelk, meebrengen. De school kan, aldus mevrouw Ottoy, nog een aantal leerlingen plaatsen. MADRID In Madrid zijn maandag vijf mannen en een vrouw veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot tien jaar, wegens een poging in de Spaanse hoofdstad een il legale politieke partij op te richten. Het zestal was in april in een Madri- leens café gearresteerd. De leider, Paulino Garcia Moya, kreeg tien jaar. Hem werd bovendien een boete van 50.000 peseta's (ongeveer 3000 gulden) opgelegd wegens het binnenkomen van Spanje op een vals paspoort. Drie be schuldigden kregen vier-en-een-half jaar en boetes van 20.000 peseta's. De vrouw, Epifania Perez, werd tot twee jaar en 10.000 peseta's veroordeeld. De groep was communistischs acti viteit ten laste gelegd. EUROPA'S G*c ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland vragen de Staten een krediet van f 50.000 beschikbaar te stellen om de uitgave van een „Gel ders Molenbroekmogelijk te maken. Een uit de leden van de Gelderse missie gevormde redactiecommissie is vrijwel gereed met haar taak. Deze bestond om op basis van de in 1962 verzamelde documentatie over de Gel derse wind- en watermolens definitieve beschrijvingen te ontwerpen van alle Gelderse molens, de daarbij behorende foto's te vervaardigen en een aantal artikelen omtrent Gelderse molenon- derwerpen te verzamelen, dan wel te redigeren. Over de vorm van het uit te geven boek is de redactiecommissie in con tact getreden met De Walburg Pers te Zutphen als mogelijke uitgever. Het boek zal een omvang krijgen van J/64 bladzijden, waarvan ongeveer 125 blad zijden tekst met een 25-tal platen en tekeningen en ongeveer 295 bladzijden molenbeschrijvingen met foto's. De kosten van de uitgave zullen, bij een oplage van 2000 exemplaren voor de Zaterdagmiddag gingen in Veenen daal de deelnemers aan de Sint-Nico- laastocht van start. Ondanks de slechte weersgesteldheid verschenen ongeveer 450 wandelenthousiasten by het vertrek punt, gebouw 't Trefpunt aan de Den nenlaan. Op de foto één van de groepen, die de vereiste kilometers achter zich lieten. Na afloop van de tocht kwam men bij een om een St.-Nicolaasfeest, compleet met enkele films, te houden. verkoop en 200 als present- en recen sie-exemplaren, rond f55.000 bedragen, terwijl als winkelprijs van het boek f 27J>0 is gedacht. De uitgever is be reid f 5000 voor zijn risico te nemen en de kosten van prospectus en adverte ren voor zijn rekening te nemen. Van elk verkocht exemplaar zal f 10,- aan de provincie worden terugbetaald. G.S. zijn van mening dat op deze manier een zeer representatieve uitga ve van het Gelders Molenbezit kan ont staan. PEKING Een consortium, waarin West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Zwit serland en België vertegenwoordigd zijn, gaat tegen contante betaling drie miljoen ton kunstmest aan China leve ren tot een bedrag van circa 22 miljoen dollar. Dit wordt van betrouwbare zijde in Peking vernomen. De aflevering be gint volgend jaar, met Westduitse sche pen. CARACAS De Uruguese peso is maandag gedevalueerd. De nationale bank heeft de dollarkoers gesteld op 75 pesos tegen voorheen 69. In econo mische kringen schrijft men deze deva luatie toe aan het verlies, dat de rege ringspartij, „Blanco" bij de recente al gemene verkiezingen heeft geleden. Om politieke redenen mocht de nationale bank tot dusver de koers niet wijzigen. ALMELO De directie van de Ko ninklijke textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate N.V., Almelo, bericht, dat een vergelijking van de eerste 40 weken van 1966 met de overeenkomstige perio de van het vorige jaar de volgende re sultaten opleverde: De weefselproduktie is in gewichts eenheden uitgedrukt gelijk gebleven. De afleveringen zijn zowel in gewicht als in geld gestegen en momenteel in evenwicht met de produktie. Verder is de orderstand vrijwel dezelfde als die per eind oktober 1965. De directie doet het uiterste om door verdere rationalisatie de produktivi- teit, d.w.z. de produktie per man per uur, te verbeteren. Het is echter niet meer mogelijk de voortdurende stijgen de loonkosten hierdoor geheel op te vangen. Door de hoge kapitaalrente stijgen verder de door nieuwe investe ringen ontstane vaste kosten. Dank zij het bevredigende niveau der afleverin gen in de eerste helft van dit jaar, is het saldo van de exploitatierekening tot dusverre niet lager dan dat van de overeenkomstige periode van 1965. Over de liquiditeitspositie kan worden mede gedeeld, dat medio 1966 een bedrag van twintig miljoen gulden aan kortlo pende middelen op middellange en lan ge termijn werd geconsolideerd. De li quiditeitspositie maant tot voorzichtig heid en zal tevens mede bepalend moe ten zijn ten aanzien van de in het-ro jaar van 1967 te volgen dividendpoli tiek, aldus de directie één proce adea nav emfwü vbgkq xz£ (Over 1965 werd het dividend met één procent verlaagd tot zes procent). AMSTERDAM Vandaag is in het Amsterdamse Scheepvaarthuis de laat ste aandeelhoudersvergadering gehou den van de n.v. Koninklijke Paketvaart- Maatschappij (KPM), die zoals bekend is, na een geslaagd bod op haar aan delen en winstbewijzen door de Konink lijke Java-China-Paketvaart Lijnen n.v. (KJCPL) in de Java-China Paket zal opgaan. De voorzitter, jhr. mr. E. W. Röell, deelde in de buitengewone ver gadering mee, dat 98,44 procent van de aandelen en 98,25 procent van de winst bewijzen KPM nu in het bezit zijn van de KJCPL. De nog bij derden uitstaan de stukken kunnen tot 31 december van dit jaar worden aangemeld. De voor zitter wijdde een ietwat weemoedige speech aan het verdwenen van de KPM als zelfstandige rederij, na 76 vaak veelbewogen jaren, waarin de activitei ten zich dikwijls hebben uitgestrekt tot ver buiten haar oorspronkelijke vaarge- bied. Aan dit vaargebied, de voormali ge Nederlands-Indische Archipel, heeft de KPM haar geboorte te danken ge had. Nu deze Archipelvaart voor haar verloren is gegaan, is aan haar roem rijke taak een eind gekomen", aldus jhr. Röell, Het einde van de KPM is tevens een nieuw begin, zo meende hij. Gezamenlijk met de KJCPL kan en zal men meer doen. „De telegraaf staat volle kracht vooruit, in het vertrouwen dat met haar bekwame mensen aan boord en aan de wal de nieuwe rederij een goede en behouden vaart zal wach ten." LONDEN In Londen zijn vandaag plannen bekendgemaakt tot fusionering van drie grote Britse staalindustrieën die in staat zijn een-vierde van 's lands behoefte aan staal te dekken. De fusie zou „Dorman Long" en twee stalen- buizen-fabrieken, South Durman Steel en Iron co. en Stewarts and Lloyds, in elkaar doen opgaan. Samen zijn de drie firma's ruim 300 miljoen pond sterling waard. Ze produ ceerden vorig jaar samen 5.400.000 ton staalstaaf. Reden voor de voorgestelde fusie is „rationalisering van de gehele industrie voor de over ongeveer acht tien maanden te verwachten naasting door de regering." Maar ook zou de fusie een produktie- verbetering van grote stalen buizen voor de aanleg van kanalen naar de Noordzee voor het transport van het daar gevonden aardgas met zich mee brengen. Als de fusie doorgaat de goedkeu ring van de regering is ervoor nodig dan wordt de nieuwe firma verreweg de grootste van Engeland en een van de meest vooraanstaande wereldcon cerns in de staalbranche. De nieuwe maatschappij die nog geen naam heeft zou aan ongeveer 80.000 mensen werk bieden en een klei ne 25 procent van Engelands jaarpro- duktie aan staal voor haar rekening ne men. Grootste der drie firma's is Stewarts and Lloyds, die een jaaromzet heeft van 141 miljoen pond sterling. STOCKHOLM De Europese orga nisatie voor ruimteonderzoek heeft maandag met goed gevolg een experi mentele raket gelanceerd. De proef had plaats op de basis in Kirun, in het noorden van Zweden. De raket be reikte een hoogte van 140 km. Schuldig. Een 14-jarige schooljongen uit Newcastle upon Tyne, Michael David Wyber, is schuldig bevonden aan moord op een politieagent met behulp van een pennemes. Wyber werd ter beschikking gesteld van de regering en zal vermoedelijk door de kinderbescherming worden on derzocht. AMSTERDAM 28 nov. 1966.— Londen 10.091—10.10*; New York 3.61*2— 3.62,"*; Montreal 3.341—3.34 Parijs 73.201—73.25*; Brussel 7.24*—7.24'; Frankfort 91.0591.10; Stockholm 69.93—69.98; Zürich 83.864—83.91*; Mi laan 57.894—57.94*; Kopenhagen 52.39*- 52.44*; Oslo 50.65*- 50.704; Wenen 13.99*14.00*Lissabon 12.59*—12.61.

De Vallei | 1966 | | pagina 6