Kunst aangepast aan de praktijk Mens boven de machine Kunsthandel Baars bewees in vier jaar bestaansrecht r Veel animo bij kunstenaars om te exposeren INDUS „Ons Genoegen" in 1967 in het marine-blauw Politiepetten met het gemeentewapen Vlaardings bedrijf naar Ede Geslaagde bridge-drive Hervormd Eist bracht weer beroep uit Een kado van Sint Drogisterij Rein Kok Naaldhakken taboe in het Dorpshuis INSTRUMENTEN EEUWFEEST Ook in Barneveld steeds minder zieke dieren Studenten - in geld nood proberen er het Beste van te maken DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 RHENEN Hoe is de Rhenenaar Jacob Baars ertoe gekomen aan het Frederik van de Paltshof in de Greb- bestad vier jaar geleden op beschei den wijze een kunsthandel te begin- nèn? Hij weet er zelf direct een ant woord op. „De kunst was van jongs- afaan mijn grootste hobby. Ik heb er altijd in gewild. Maar het vak van on derwijzer was beter. Wim Sonneveld moest van z'n vader kruidenier wor- len. Ook hij kwam in de kunst terecht, al is het dan op een ander terrein dan waarop ik mij heb begeven". Tja, daarmee is het dan eigenlijk allemaal gezegd. Job Baars wilde kunstenaar worden. Hij heeft het in zijn vinger toppen, heeft leraar Douwenga uit Wa- geningen eens gezegd. Maar voorlopig kwam Baars in de sigarenzaak, die vijftig jaar geleden door zijn vader werd gesticht. De familie zat toen „dik" in de tabak. Baars sr. dreef een sigarenfabriek, vandaar Toch zocht zoon Jacob contact met kunstenaars, ook met leraren. Douwenga uit Wageningen was er een van. Verder kwamen nog op het toneel Melle Wil- lemsz, Jan Haak, Havinga en nog vele anderen. Het resultaat was, dat de jon ge Baars terecht kwam op de Kunst academie in Arnhem. Inmiddels zat hij al midden in die kunst waaraan hij zijn hart zo had verpand. „Ik werkte hoofdzakelijk buiten Rhe- nen. De reden daarvan was, dat ik in mijn geboorteplaats geen emplooi zag. Vier jaar geleden heb ik aan verschil lende mensen gevraagd hoe ze er over dachten wanneer ik in Rhenen een kunsthandel zou openen. Die „mensen", allemaal met goede kennis van zaken in de provincie, verklaarden me voor gek! Maar ik hakte de knoop door en ik deed het tóch. Nu, vier jaar geleden. Ik beschouwde het zelf als een proefje. Telkens bracht ik er meer in. Al mijn spaarcentjes gingen eraan en nu kan iedereen het resultaat bekijken. Mijn kunsthandel is definitief gevestigd. Ook is het antwoord gegeven op de vraag: Zou een zaak als deze in Rhe nen verantwoord zijn en zou er mee aan een bepaalde behoefte worden vol daan. Uit de achterliggende vier jaar is gebleken, dat de groei van mijn kunsthandel zodanig is geweest, dat we dit durven doen." Kunsthandel Baars is stap voor stap gegroeid. Telkens kwam er een stukje vloeroppervlak bij. Vorige week nog werd de nieuwste ruimte met een of ficieel tintje door Sinterklaas geopend. Het is letterlijk een doorbraak naar achteren geworden. De tussenmuur is blijven staan. Die moet benut worden om schilderijen aan op te hangen. De nieuwe ruimte zal worden gebruikt voor expositie van schilderijen en kunstnij- verheidsprodukten. Ze heeft een opper vlakte van 40 m2. Er zijn in de oorspronkelijke zaak al verschillende tentoonstellingen geweest. Voor de naaste toekomst bestaat er bij talrijke kunstenaars belangstelling om in Kunsthandel Baars te exposeren. Pottenbakkers en schilders zijn al aan de beurt geweest, maar er komen er nog beslist meer. En nóg zijn er mogelijkhe den voor nieuwe uitbreidingen. Achter deze kunsthandel ligt namelijk nog een open terrein braak. Maar dat zal een volgende stap zijn. Want het gaat nu eenmaal stap-voor-stap, verant woord en op niveau. Kunstnijverheid en handenarbeid op het hogere vlak zijn bij de heer Baars ruimschoots te vin den. Het is bijna geen doen een com plete opsomming te geven, die zullen we dan ook maar achterwege laten. Wat je ook ziet, pottenbakkerswerk, houtsnijwerk, schilderkunst of gevloch ten prullenmanden, telkens zie je weer EDE In het voorjaar van 1967 zal het bedrijf van de Verenigde Ne derlandse Reformhuizen (V.V.R.) uit Vlaardingen zich op het Edese Indus trieterrein aan de Frankeneng gaan vestigen. Momenteel is men bezig met de bouw van een bedrijfshal van 2000 m2, die grotendeels dienst zal doen als op slagruimte. Het bedrijf is een distribu tiecentrum voor ongeveer 1400 artike len, waarvan het hoofdbestanddeel uit plantaardige vetten bestaat. Het kader personeel zal met het bedrijf naar Ede verhuizen. Een twintigtal werknemers zal aan getrokken worden. ELST De Ned. Hervormde Kerk van Eist heeft een beroep uitgebracht op ds. B. G. Donkersgoed, predikant te Sint-Philipsland in Zeeland. ADVERTENTIE heeft een feestelijke verrassing voor U. Het kopen van een Indus horloge is* al - tijd een prettige ge beurtenis. Een Indus Compressor .bij voorbeeld... dat beroemde 100% waterdichte hor- oge. Of een sierlijk Indus dameshorloge. Als u tussen 15 november en 31 de cember uw Indus koopt, be leeft u een dubbel genoegen! U krijgt dan geheel gratis een prachtige ka- lender met kleuren- föfij foto's van euro- pese landschap pen, leder Indus horloge is bo vendien 2 jaar verze kerd tegen verlies en diefstal! de mens terugkomen. De hand van de mens, de geest van de mens, de ideeën van de mens. Bij kunsthandel Baars wordt de ma chine buiten de deur gehouden. En toch staat die deur bij hem wagenwijd open. Want de kunst komt uit alle hoeken van de wereld. Je vindt er Chinees porselein, Japans lakwerk, Braziliaanse sieraden, Italiaanse schilderwerken, Pools houtsnijwerk, Perzische tapijten, Indiase kunstvoorwerpen uit geel koper, Indiaanse glazen, Hollands boerenhout- snijwerk, Spaanse doosjes met die ty pische uitstekende nagels, en alles van een gehalte en een niveau om „u" te gen te zeggen. Deze zaak leeft. Wie hier komt, ziet zo maar dat de mens bezig is geweest. De Etrusken, de Thailanders, de Duitsers, de Tsje chen, de Zweden, de Denen, de Noren, Joegoslaven, de Egyptenaren, de Hinde lopers, de Genemuiders, de Italianen, de Polen, de Japanners, de Chinezen, de Moren, de Spanjaarden, de Indiërs, kortom teveel eigenlijk om op te noe men zonder het risico te lopen er een paar te vergeten. Ook de Nederlandse kunstenaars zijn hier vertegenwoordigd. Zakelijk en artistiek „Mijn vrouw is enorm voor de zaak", zegt de heer Baars tenslotte. „Zij heeft zakelijk inzicht. We maken samen de keus bij de inkopen". We geloven het. De zakelijke inzichten van me vrouw Baars zijn hier gepaard aan de artistieke van haar man. Dat is samen uitgegroeid tot dit unicum voor Rhenen en omgeving. Een kunsthandel op ni veau. Geen prullen, maar verantwoorde kunst. „Ik zal u er één voorbeeld van noe- mtn," zegt de heer Baars op de drem pel. „Ik heb alleen maar goed potten bakkerswerk, aangepast aan de prak tijk. Want wat heb je aan bijvoorbeeld een vaas, waarin je geen bloemen kunt zetten. Dat is een onding, daar heb je niks aan!" Zo is het totale beeld in deze Rhenen- se kunsthandel, die in vier jaar tijds langzaam maar zeker, geheel verant woord en doordacht, is opgebouwd. Ve len hebben er hun weg al heen gevon den. AMERONGEN. De bridge-drive, die door de Amerongse Tennisvereni ging in het Dorpshuis is georganiseerd is een groot succes geworden. Vele bridge-enthousiasten uit Amerongen, maar ook uit vele plaatsen uit de om geving kwamen naar het Dorpshuis om aan deze wedstrijd mee te doen. Er werd gespeeld in vier groepen. In groep 1 gingen de prijzen naar: le prijs de heer en mevrouw Van Ommeren te Amerongen; de heer en mevr. De Lange te Veenendaal. 2e prijs de heer en mevr. Hughes te De Klomp; de heer en mevr. Buningh te Leersum. Groep II: le prijs de heer en mevr. Slijoer te Rhenen; de heer en mevr. Ooms te Amerongen. 2e prijs de heer Dorpema en mej. Meyer te Amerongen; de heer en me vrouw A. Meyër te Veenendaal. Groep III: le prijs de heer en mevr. Arendse te Rhenen; de heren Bekink en Van Vloten te Rhenen. 2e prijs de heer en mevr. De Ridder te Eist; de heer en mevr. De Ruiter te Veenendaal. Groep IV: le prijs de heer en mevr. Buningh Sr. te Rhenen; de heer en mevr. Visch te Rhenen. 2e prijs de heer Bolwijn en de heer Meyer te Amerongen; mevr. Holzshu- her en mevr. Potasse te Amerongen. Voor de prijswinnaars waren er vele aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Al met al is het een buitengewoon ge slaagde, gezellige avond geworden. Aangezien dergelijke evenementen voor bridgespelers in deze omgeving vrij sporadisch voorkomen zou het een goede gedachte zijn als de ATTC meer van dergelijke wedstrijden zou organi seren, zo was men unaniem van me ning. AMERONGEN. Het Ontspan ningscomité organiseert op zaterdag 3 december a.s. haar laatste beat- avond van dit jaar. Onder leiding van het comité wordt met medewerking van de beatgroep „Lijn 6" uit Doorn een grootse beatavond gehouden. De avond wordt gehouden in het Dorps huis en dat betekent, dat men met naaldhakken geen toegang heeft. ADVERTENTIE Qnder het motto „Een KADO van Sint voor ieder kind", heeft Sint-Nicolaas een grote zak neergezet bij een bekende Veenendaalse drogisterij. leder kind, dat met een oude re mee komt in deze feeste lijke weken, mag er een KADOOTJE uithalen. De zak staat tot en met maandag 5 december bij Gelderland - hoek Hoogstraat Ruim gesorteerd in geschenken RHENEN De harmonie „Ons Genoegen" is al enkele jaren toe aan nieuwe uniformen voor de muzikanten. De kleding, die nu in gebruik is wordt oud en der dagen zat. De pakken zijn al achttien jaar oud en dan zal het nie- mandverwonderen, dat er een drastische vernieuwing moet worden doorge voerd. „We hopen het nog ontbrekende geld met een bliksemactie bij elkaar te krijgen", zegt voorzitter E. Veenendaal, wanneer we een ogenblikje met hem alleen zitten tijdens de uitvoering van zaterdagavond in gebouw „Irene". Hij vertelt trots, dat op Koninginnedag van het komende jaar „Ons Genoe gen" geheel in het nieuw gestoken de straat op zal gaan. Er zijn nieuwe uni formen aangekocht in donker marineblauw. Een dubbele bies op de broek en een politiepet met daarop het wapen van de gemeente Rhenen. Het bestuur van „Ons Genoegen" heeft het driemanschap benaderd, dat destijds de nieuwe uitgaansuniformen bijeen heeft weten te brengen voor de vrijwillige brandweer. Het zijn de he ren Klaassen, De Rooder en Van der Mark. „Ons Genoegen" hoopt dat dit driemanschap hét verzoek zal inwilligen en er moeite voor zal gaan doen. Dat moet dan die bliksemactie wor den, waarover de voorzitter van „Ons Genoegen" spreekt. Er worden doorlo pend al acties door de vereniging ge voerd. Onder andere met oliebollenver koop, hetgeen ook weer zal gebeuren op Oudejaarsdag. Dan bakt de vereniging zelf de oliebollen. „Ze zullen van uit stekende kwaliteit zijn", zegt de voor zitter. „En we bezorgen alle bestellin gen aan huis. Moeder-de-vrouw behoeft die dag dan niet zelf te bakken". Uit het gesprek blijkt verder, dat van het benodigde bedrag voor de nieu we uniformen de helft binnen is. Ove& de muziekinstrumenten gespro ken, ook daaraan werkt men bij „Ons Genoegen" regelmatig. Het ligt niet in de bedoeling een compleet nieuw instru mentarium aan te schaffen, omdat daar mee een bedrag gemoeid zou zijn van bijna een halve ton en dat is niet te be talen volgens de heer Veenendaal. Vol gens hem is dat* ook niet nodig. Op ge zette tijden worden oude en verouderde instrumenten door nieuwe exemplaren vervangen en zo blijft men op peil. Vandaag zal de gemeenteraad weer een beslissing nemen over een renteloos voorschot van f 5000, waaruit dan weer geput kan worden. Al eerder leende „Ons Genoegen" voor dit doel van de gemeente. Dat geld is overigens al te rugbetaald. Er werden twee nieuwe saxofoons van verkocht, een hoorn en 'n zestal nieuwe dieptetrommen. Voorzitter Veenendaal rekent voor, dat gemiddeld elk instrument zo'n slor dige vierhonderd gulden kost. Laatst had men nog een buitenkansje. Een in strument dat was gebruikt door een fir ma als model en dat f 2300 moest kos ten, werd door „Ons Genoegen" aange kocht voor f 1000. Er mankeerde niets In 1968 bestaat „Ons Genoegen" hon derd jaar. „Dat wordt straks gevierd met een feest van een week", zegt de heer Veenendaal. „Er zal onder andere een lunapark worden georganiseerd, waarvoor we de medewerking van het gemeentebestuur zullen inroepen met het oog op het beschikbaar stellen van een stuk uiterwaard. Aan de plannen wordt nu al gewerkt. Het ligt ook in het voornemen enkele grote muziekgezelschappen naar de Grebbestad te laten komen, die hier concerten zullen komen geven. „Men wil de feestelijkheden dicht bij de stads kern houden, omdat het gemeentelijk sportpark „Candia" te ver weg ligt voor het publiek." Voorzitter Veenendaal besluit met de hoop uit te spreken, dat de inwoners van Rhenen zijn vereniging de nodige financiële steun zullen blijven geven om niet alleen de harmonie in stand te kun nen houden, maar ook om straks op waardige wijze voor de dag te kunnen komen wanneer men de honderdste ver jaardag viert. Intussen loopt de uitvoering ten einde en nemen we afscheid van een voorzit ter, die mèt de vereniging grijs is ge worden, maar van wie nog altijd een grote stimulans uitgaat en wiens hart warm klopt voor deze oudste harmonie ter plaatse. Over de muzikale vooruitgang van „Ons Genoegen" spraken wij met de nog jonge dirigent de heer Johan van Ingen. „De muzikanten hebben het bij mij niet best. Ik ben beroepsmusicus en ik stel hoge eisen. Ik kom zelf met heel goede dirigenten in aanraking (de heer Van Ingen is lid van de Gelderse Or- chest Vereniging) en dat is voor mij een heel goede leerschool. Ik probeer het goede zoveel mogelfjk over te bren gen. Je leert de manier van repeteren en de goede manieren van de dirigenten, die dat bij ons doen, neem je over. Ik leg vooral het accent op de tech- Dirigent Van Ingen in volle actie. nische dingen. De muzikanten per groep nemen, of extra repetities inlas sen, en dan beginnen met melodie. Ik bep van plan om dit in de toekomst ook te doen met het zogenaamde „mid- denwerk". Ik trof hier eigenlijk een fanfare aan, want er waren maar drie goede klarinetten, die nu toch al uitgebreid zijn tot bijna vijftien. Het is op het ogenblik zo, dat we een stuk of tien leerlingen hebben, die ook al in het korps komen en in de tijd dat ik er ben geloof ik dat het korps daarnaast ook al met een man of vijftien gegroeid is". De heer Van Ingen is nog niet tevre den. „Het 'is nog lang niet zoals ik het hebben wil", zegt hij onomwonden. „Tegenover de burgerij en tegenover de overheid ben je verplicht ook al vanwege de subsidie bepaalde pres taties te gaan leveren. We groeien al aardig naar de concoursen toe. En ik mag aannemen, dat wanneer je betere prestaties levert, je ook hogere subsi die zult kunnen krijgen". BARNEVELD Onder zeer grote belangstelling hield de afdeling Barne veld van de Gezondheidsdienst voor dieren haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Lagemaat in de kleine zaal van café Vinkenborg te Barneveld. Uit het jaarverslag van de adminis- strateur, de heer G. van Veldhuizen, bleek dat in de afdeling 26095 runderen zijn op 1666 bedrijven, hetgeen 1136 I runderen meer is dan het vorige boek jaar. Het gemiddelde op de bedrijven steeg dan ook van 15.21 tot 15.66 rund per beslag. Niet minder dan 758 bedrij ven met een runderbezetting van 12.241 werden op tbc onderzocht. Eén ver dacht dier werd afgemaakt, doch bleek later geen tbc te hebben. Voor mond- en klauwzeer werden 97 bedrijven met 1417 runderen niet inge ënt, hetgeen een vooruitgang was, daar deze getallen het vorige jaar 125 en 1716 waren. Het waren juist deze be drijven, waar mond- en klauwzeer aan getroffen werd en bij jong vee, dat nog niet ingeënt was. Abortus Bang maakt een zeer be hoorlijke achteruitgang in het rayon. Er werden dit jaar 7918 verklaringen en schaarformulieren afgegeven en 5206 verklaringen ingeleverd. De financiële positie van de vereni ging is zeer goed te noemen. Ook dit jaar was er een behoorlijk overschot, dat aan de reserve werd toegevoegd. Met grote meerderheid werd herko zen tot bestuurslid de heer H. den Hartog. Het bestuur bestaat thans uit de heren A. v. d. Lagemaat, voorzitter, J. Schimmel, secretaris en de heren C. H. Blom, die de vereniging ook ver tegenwoordigt in het district West-Ve- luwe, H. den Hartog, J. Lijbers, G. Mulder en P. Versteeg. Na de pauze sprak dr. W. B. van de Burg, directeur van de Gezondheids dienst voor dieren in Gelderland over „De maatregelen tegen mond- en klauwzeer" en hield de heer J. H. P. Verwei j een causerie over leverbot ziekte, maagdarmwormziekte en long wormziekte. Deze laatste lezing werd toegelicht met lichtbeelden. EDE Dóór het beperken van de toewijzing van beurzen en voorschot ten zijn in Nederland vele studenten in een niet al te rooskleurige financiële positie geraakt, een positie, waarin zij soms met veel moeite het hoofd boven water kunnen houden. De stap naar het werkstudent schap is voor tallozen het enige middel om toch nog te kun nen blijevn studeren, al kost dat dan ook een veel langere tijd dan ge pland" was. In Ede werken momenteel enkele studenten voor een uitgeverij van week- en maandbladen. Huis aan huis proberen zij abonnees te winnen. De student op de foto komt uit Nijme gen, hij tracht er Het Beste van te ma ken.

De Vallei | 1966 | | pagina 7