Sokagakkai doet gooi naar macht in Japan Mysterie rondom Boerenpartij BB Engelands toetreding tot E.E.G. besproken Boek van Sint? St. Nicolaas Vage doelstelling zonder juiste omschrijving Winstdeling in de houw moeilijk te realiseren Lagor Waard wenst „brood en spelen" op 10 januari Ned. Auschwitz-Comité tegen gratieverlening In Nederland nog geen klachten over remgebreken bij B.M.C.-auto's Voorzitter Chr. Schilderspatroons: Taxichauffeur mishandeld In Europese parlement: GEKORTWIEKT Boeddhistische beweging in opkomst Nog 5 dagen... dan is het Man slikte bijna in gehaktbal Man lag twee weken dood in zijn bed Vaag Kamervragen over overheidsinvloed in bedrijfsleven Planbureau nog met nieuwe raming voor 1967 Klap met troffel op hoofd was dodelijk voor Geen Framboise Jordan gratie BOEKENNIEUWS Reislustig viertal weer thuis Drs. L. J. M. van Son onderminister van Economische Zaken Nederlanders gewond bij autobotsing in België DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE TOKIO Met massa-gymnastiek bijeen komsten en kadaverdiscrpline. wil Daisaku Ikeda, de leider van de hecht georganiseerde boeddhistische bewe ging „Sokagakkai" zijn pogingen om bij de komende verkiezingen politieke macht te vergaren, kracht bijzetten. En zijn kansen om in het parlement te komen zijn niet gering. De politieke afdeling van „Sokagakkai" waarvan de naam „Komeito" of te wel „schone regering" luidt, heeft reeds 1200 zetels in plaatselijke bestuursorga nen en verwacht bij de komende ver kiezingen in de lente van het volgende Jaar vertegenwoordiging tot meer dan (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bij het hoofdbestuur van de Boerenpartij is niets bekend van het indienen van een kandidaten lijst van de B.P., die kiezers in Em- men, Zweeloo, Oosterhesselen, Coevor- den en Sleen zouden hebben samenge steld. Volgens mevrouw Van de Brake uit Elspeet, echtgenote van de tweede voorzitter van de B.P., is nog niet één kandidatenlijst binnen. De heer H. Koe koek vond het niet noodzakelijk com mentaar te geven op de samenstelling van de lijst, die volgens het ANP wél zou zijn ingediend. Die samenstelling heeft enig opzien gebaard. Na lijstaanvoerder Koekoek en kamerlid Harmsen, staat als derde ir. Adams uit Velp vermeld, de man, die na de rel over zijn oorlogsverleden bedankte voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Ook ir. Stam uit Castricum prijkt op de lijst. Hij is geen lid meer van de B.P. Desondanks staat hij als twaalfde op de in totaal vijftien leden tellende lijst. Hij is oprichter van de partij Pro gressief Rechts. Als elfde op de lijst staat ex-Boeren- partijlid F. Schregardus Sr. uit Haar lem, voorzitter van de Noodraad. „Grappenmakerij", zo reageerde hij. „Als ik kandidaat was gesteld, had ik dat moeten weten, maar ik weet van niets. Ik begeer trouwens helemaal geen zetel in de Tweede Kamer." Het Drentse statenlid voor de Boeren partij J. de Grijs zegt: „Deze lijst kan nooit zijn samengesteld door leden van de B.P. Ik weet van geen lijst af!" UTRECHT Een 77-jarige Utrech ter is zondagmiddag bijna bezweken aan de gevolgen van het naar binnen werken van een malse gehaktbal. Dat deed hij in een Utrechts café, nadat hij de weg voor de gehaktbal met een flinke hoeveelheid bier had bereid. Het bier was er allemaal de oorzaak van, dat de man het allemaal niet zo scherp meer zag, maar het lukte hem nog wel met de bal zijn mond te vin den. Dit werd hem by na noodlottig: doordat hij plotseling moest lachen, be landde de bal in zijn volle omvang in de luchtpijp. De man moest snel naar het beade mingscentrum van het Academisch Zie kenhuis worden gebracht. De bal kon daar worden verwijderd. UTRECHT Tijdens het afgelopen weekeinde is de 77- jarige heer J. Ver meulen uit Utrecht dood in zijn bed aangetroffen. Het bleek, dat de man al op 9 of 10 november is overleden. De man is een natuurlijke dood gestorven. Een zoon, die al twee weken niets van zijn vader had gehoord, ont dekte het stoffelijk overschot, nadat hij door een keukenraam het huis was bin nengekomen. ADVERTENTIE 2500 zetels uit te breiden. Bovendien heeft zij 32 kandidaten voor het La gerhuis van het Japanse parlement be noemd. terwijl Daisaku Ikeda als zijn tegenstanders geloven dat op ongeveer 20 zetels staat kan worden gemaakt. Daisaku Ikeda werd in 1960 de derde voorzitter van de „Sokagakkai" en is met zijn 38 jaren in een land waar de meeste politieke leiders tussen de 60 en 70 jaar oud zijn. een van de jongere po litici. In de „Sokagakkai", waarvan een van de doelstellingen is „een wereld" te schep pen, zijn 5.921.000 gezinnen verenigd, of te wel meer dan 10 miljoen Japan ners zijn lid. Toen Ikeda voorzitter werd in 1960, bedroeg het ledenaantal slechts een miljoen. Vele tegenstanders van Ikeda zien in hem een fascist en een potentiële dic tator, die de volksmassa bespeelt. Dergelijke beschuldigingen wijst Ike da resoluut met „onzin" van de hand. In vage bewoordingen tracht hij dui delijk te maken waarbij het in de „Soka gakkai" beweging om gaat, schermend met „alle stromingen, denkbeelden en cultuurpatronen moeten worden gebun deld, die leiden tot pacifisme, humanis me en internationale eenheid. „Wij willen", zo zegt hij, „de groot ste beschaving aller tijden opbouwen met het vaststellen van nieuwe waar den gebaseerd op het werkelijk geloof." DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid de heer Slotemaker de Bruine (P.S.P.) heeft schriftelijk aan de minister van Economische Zaken gevraagd of er enig verband bestaat tussen de inmid dels opgeloste kabinetscrisis en uitla tingen van de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer De Meijer, dat men in ons land zich meer terughoudend moest opstellen met "betrekking tot de gewenste onder nemingsstructuur en de mogelijke ont wikkeling van overheidsinvloed in het bedrijfsleven, zulks met het oog op de wenselijkheid van het aantrekken van buitenlandse vestigingen. Ook vraagt hij of de regering van mening is, dat vestiging van buiten landse ondernemingen hier gestimu leerd moet worden, ook wanneer daar mee ons sociaal-economische beleid zich aan buitenlandse wensen zou moe ten conformeren. Is de regering bereid, waar nodig, de expansie van het binnenlandse be drijfsleven uit eigen krachten te stimu leren, eventueel door opvoering van overheidsdeelneming?, zo vraagt het Kamerlid tenslotte. DEN HAAG Het Centraal Planbu reau is nog steeds bezig met de opstel ling van een nieuwe raming voor het jaar 1967, aldus minister Zijlstra en staatssecretaris Bakker, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Witteveen (V.V.D.) die in verband met het debat over de regeringsverklaring had gevraagd of vooraf nadere infor maties konden worden gegeven over de huidige economische situatie, mede in verband met het tweede halfjaarlijkse S.E.R.-rapport (waarover nog discus sie gaande is). De bewindslieden willen echter wel meedelen, dat voor wat de binnenland se ontwikkeling betreft een geringe stijging van de produktie wordt ver wacht. Naar het zich laat aanzien, zal de mutatie van het totaal van de bin nenlandse bestedingen niet wezenlijk afwijken van het beeld van de macro- economische verkenning. Wel tekenen zich binnen dit totaal enkele verschui vingen af. Zo zal hetvolume van de bedrijfsinvesteringen in vaste activa waarschijnlijk wat meer toenemen dan de marco-economische verkenning 1967 met betrekking tot het jaar 1966 raamt. De oorzaak ligt voornamelijk bij een grotere toeneming van de investeringen in bedrijfsgebouwen en woningen. Daartegenover zullen de overheidsin vesteringen waarschijnlijk enigszins bij de raming achterblijven, vooral onder invloed van de kapitaalschaarste. MAASTRICHT Wegens eenvoudige mishandeling, de dood tengevolge heb bend, heeft de rechtbank in Maastricht de 37-jarige textielarbeider -J. van L. uit Kerkrade veroordeeld tot zes maan den celstraf, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Op 31 juli 1965 had de textielarbeider in zijn tuin een Duitse jongeman uit Aken een klap met een troffel op het hoofd gegeven. De jongeman overleed enkele dagen later. De textielarbeider had zich boos gemaakt op de Duitser, die enkele dagen tevoren de verkering met zijn dochter had verbroken en op die 31ste juli enkele persoonlijke bezit tingen wilde ophalen. De jongeman had een brutale houding aangenomen en ge weigerd de tuin te verlaten, nadat de textielarbeider hem daarom had ver zocht. „Er zijn twee belangrijke stromingen in de wereld: de westerse beschaving gegrondvest op het christendom en de beschaving gebaseerd op atheïsme. Het is betreurenswaardig, dat het antagonis me tussen deze beide beschavingsvor men een nooit eindigend conflict heeft geschapen." Vandaar de „derde bescha ving", die volgens Ikeda noch commu nistisch noch anti-communistisch is, maar meer een centrumbeweging moet zijn. De inspiratiebron voor „Sokagakkai" is een Japanse heilige uit de dertiende eeuw, Nichidren Dai Shon. Alle andere godsdiensten, waaronder ook andere Boeddhistische sectes worden als „on waarachtig" van de hand gewezen. Gedurende de tweede wereldoorlog stond de „Sokagakkai"-beweging aan de onderdrukking bloot, omdat de toen kleine groep van boeddhistische voor mannen van deze beweging tegen de oorlogspraktijken van de keizer preekte. Volgens de „Sokagakkai"-beweging, beschikt de organisatie over ongeveer 100.000 buitenlandse leden, over de he le wereld verspreid, waaronder afdelin gen in de Verenigde Staten, Zuid-Ame- rika. Europa, Afrika en Zuid-Azië. Vele modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service VOOR DE HANDEL: B O IEEFSMA NV I KERKSia 25. AMSTEROAM TEL 23 27 27 I UTRECHT „De winstdeling is in het bouw- en nevenbedryf een moeiiyk te realiseren zaak". Dit stelde de di recteur van het bureau van de Neder landse Bond van Christelijke Schilders- patroons, de heer P. A. Schaafsma, vanmorgen in Utrecht op de jaarverga dering van deze organisatie. Hij vreest spanningen als er geen winst wordt gemaakt, omdat men winst deling waarschijnlijk zal gaan zien als een onderdeel van het inkomen. Boven dien vraagt hij zich af, hoe men winst deling wil toepassen voor personeel met een zo sterk wisselend dienstverband. Daarnaast, aldus de heer Schaafsma, is een winstdelingsregeling maar voor een beperkt aantal ondernemingen mogelijk, zodat de concurrentie in de personeelsbezetting ongunstig zal wor den beïnvloed. Een andere vraag is, wie vaststelt of er winst is gemaakt en wie bepaalt welke winst voor verdeling in aanmerking komt. De heer Schaafsma zei, dat hij sterk het idee heeft, dat de hele begeerte naar bezitsvorming meer een gevolg is van de in ons land gevoerde loon- en prijspolitiek dan van een heilig begeren van de status van bezitter. Hij heeft de indruk, dat de bezitsvorming, die de DORDRECHT Gisternacht is een Rotterdamse taxichauffeur mishandeld door twee klanten, die hij van Katen- drecht naar Dordrecht had moeten brengen. Toen de chauffeur wrilde afrekenen, vielen ze hem aan. Een van hen tracht te zijn portefeuille uit zijn binnenzak te halen. De chauffeur zag tijdens de wor steling, waarbij de andere man trachtte zijn mond open te scheuren, kans zijn claxon in werking te stellen. Hierop na men de rovers de vlucht. werknemersorganisaties op het oog heb ben, niet leeft bij het gros van hun le den, laat staan bij vele ongeorganiseer de werknemers. In de bouwsector denken de werkne mers aan invoering van het investe- ringsloon en de werkgevers aan gepre mieerde spaarregelingen. De heer Schaafsma meent echter, dat men hier mee niet tot een vermogensaanwasde- ling komt. Hij gelooft niet, dat de werk nemers veel voelen voor gedwongen sparen: „We zijn teveel geneigd het leven van de mensen door allerlei col lectieve maatregelen te leiden". De heer Schaafsma vroeg zich in dit verband nogmaals af of de werknemer bij voortdurende geldontwaarding wel geïnteresseerd zal zijn in bezitsvor ming. Als spaarloon in de toekomstige loon politiek een integrerend bestanddeel moet gaan vormen, verdient de gepre mieerde spaarregeling, volgens de heer Schaafsma, de voorkeur. Hij meent, dat het voor het schildersbedrijf moeilijk zal worden aan de mogelijkheid tot me dewerking aan een collectieve premie spaarregeling weerstand te bieden, in dien de bouwnijverheid besluit (en van werkgeverszijde is dat al gedaan) die medewerking wel te geven. Tegen investeringsloon heeft de heer Schaafsma overwegende bezwaren, om dat dan de vraag rijst hoe investerings loon als loonkosten moet worden door berekend bij de bouw van woningen en of deze *kostenverhogende invloed wel gerechtvaardigd is in deze sector. MiVyv TAe Hagenaar Lagor Waard, een langharige jongeman, die voor heen opzien baarde met de organisa tie van stunts, jazz- en beatavonden en die nog steeds van plan is een opzienbarend boek te schrijven, heeft de koningin verzocht de Haagse be volking op de huwelijksdag van prin ses Margriet en mr. P. van Vollen hoven te trakteren op „brood en spelen". Daarmee zou een oud, vor stelijk en nog zinvol gebruik in ere worden gehouden, aldus Lagor Waard in een open brief aan H. M. de Koningin. Hij wijst op de volksfeesten, die vroe ger op hoogtijdagen van het Konink lijk Huis de Haagse burgerij ten deel vielen. Zoals de plannen thans zijn, zal het overgrote deel van de bur gerij niets feestelijks ten deel vallen. Hij zegt ervan overtuigd te zijn, dat met „brood en spelen" op 10 januari relletjes worden voorkomen. Hiervoor voert hij aan, dat zich de gelukkige omstandigheid voordoet, dat het tra ditionele gebruik van „brood en spelen" in ere wordt gehouden en hersteld „bij gelegenheid van het huwelijk van uw dochter met een van ons". In het plan voor „brood en spelen", zo heeft Lagor Waard gedacht, komt voor: gratis entree in de amusements gelegenheden en bij volksfeesten en enkele gratis consumpties voor de feestvierders. Wie niet aan de fees telijkheden kan deelnemen, zou bij voorbeeld een beker warme soep of anijsmelk gratis kunnen worden ver strekt. Q Het gerechtshof In Amsterdam heeft de 28-jarige ex-onderwijzer H.A. uit Laren, wegens het plegen van een groot aantal aanrandingen op de hei in de omgeving van Hilversum en Laren, conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. Dit arrest is ge lijk aan het vonnis van de rechtbank in Amsterdam. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten STRAATSBURG Minister Luns wil in de tweede helft van december de ge legenheid scheppen voor informele dan wel formele gedachtenwisselingen in de E.E.G.-ministerraad over Engelands toe treding tot de E.E.G.. Dit zei hij maan dag in Straatsburg, waar het Europees parlement zijn jaarlijkse samenspraak hield met de ministerraad en de exe cutieven van de drie gemeenschappen. Minister Luns zei het zinvol te ach ten te wachten op de resultaten van 't topoverleg dat de landen van Europese vrijhandelszone begin december in Lon den gaan houden. „Voorts wachten wij met begrijpelijke spanning af wat mi nister-president Wilson en de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Brown gedurende hun voor het begin van 1967 aangekondigde reis langs de zes hoofd steden zullen bereiken", aldus de be windsman, die op het ogenblik fungeert als voorzitter van de E.E.G.-minister raad. Over hetzelfde pnderwerp sprak ook de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde, de heer P. A. Blaisse. Naar diens me ning „moet er nu maar eens een eind komen aan de platonische beschouwin gen en moet het spreken over Enge lands toetreding uitmonden in nadere concretiseringen". „Het wordt tijd", al dus de heer Blaisse, „dat van Engelse zijde wordt toegelicht, dat men bereid is om offers te brengen". De heer Blaisse vond ook, dat het Europese parlement recht heeft op een inzicht in de beleidslijn, die de minis terraad hanteert bij de associatie, spe ciaal met Europese landen. Is associa tie een veredeld handelsverrdag of heeft het een institutionele opzet? zo, vroeg hij. Minister Luns antwoordde daarop dat de raad geen duidelijke associatiepoli- tiek heeft. „Een bepaalde filosofie is niet altijd in regels vast te leggen". De' minister memoreerde onder meer, dat Israël een verzoek om associatie heeft ingediend. „Hoewel de raad zich hier over nog niet heeft uitgesproken, juich ik, op persoonlijke basis sprekend, dit Israëlische initiatief van harte toe", al dus de miinster. PARIJS Frangoise Jordan, nicht van de modekoning Christian Dior en vrouw van de leider van de Britse na zi-partij, krijgt geen amnestie in Frank rijk. In juni jl. werd zij tot vier maan den gevangenisstraf en een verblijfs- verbod voor vijf jaar veroordeeld, om dat zij nazi-pamfletten op het gebouw van de Britse ambassade in Parijs had aangebracht. Sinds 2 oktober zit zij in Nice gevangen. Zij had gevraagd te mogen profite ren van de algemene amnestie, die op 18 juni jl. na de herkiezing van pres- sident De Gaulle was afgekondigd. De rechtbank in Parijs die over dit ver zoek moest beslissen, was echter van oordeel, dat de amnestie niet geldt voor misdrijven betreffende de veilig heid van de staat, waarvoor Frangoise is veroordeeld. Duistere passage „Men moet zich afvragen", zo zei minister Luns verder nog, „of 't wor dingsproces van de economische unie ons niet dwingt tot nadenken over de wijzigingen, die we moeten aanbrengen in onze opvattnigen over de ontwikke ling van de gemeenschappen. Het komt er niet zo zeer op aan om te wijzigen wat in de verdragen is vastgelegd, ech ter veeleer om na te gaan op welke fac toren de nadruk moet worden gelegd, ten einde steeds beter te voldoen aan de eisen van een snel evoluerende we reld". De Nederlandse socialistische afge- Tn deze tijd van geven en ontvan gen attenderen wij graag op een drietal boeken van uiteenlopende aard, die wellicht een welkom geschenk zul len zijn. Voor de liefhebbers van een Zweedse roman is bij de uitgeverij „Hollandia" in Baarn de Nederlandse vertaling ver schenen van het boek „Utvandrarna" van Vilhelm Moberg, De Nederlandse vertaling is van mevr. drs. J. C. Tor- ringa-Timmer en kreeg als titel mee „De emigranten". In dit lijvige boek van 342 pagina's, dat het eerste deel is van een roman trilogie vertelt de schrijver hoe een handjevol doodarme mannen en vrou wen honderd jaar geleden vanuit Zwe den de Atlantische Oceaan overstak in het vertrouwen, dat aan de andere kant van het water een land lag waar ze in vrijheid en geluk zouden kunnen leven. Het boek geeft een scherp beeld van naar onze begrippen erbarmelijke om standigheden waarin de mensen in Ljuder in de provincie Sm&land van ge slacht op geslacht leefden. Boeiend wordt beschreven hoe schoorvoetend het verlangen rijpt bij deze en gene om dit arme land te verlaten en in het nog volkomen onbekende, maar met een magische aantrekkingskracht om geven Amerika een nieuw leven op te bouwen. Spannend en zeer menselijk beschreven is de episode van de lange verschrikkelijke zeereis over de Atlan tische oceaan. Een boek dat van begin tot eind boeit en niet snel vergeten zal worden. Van geheel andere aard is de roman „Vertrap het koren niet" van Nelly van Dijk-Has. dat verscheen bij de uit geverij Kok in Kampen en deel uit maakt van de V.C.L.-serie. Een een voudige liefdesroman, waarin een meis je door allerlei moeilijkheden heen haar geluk vindt bij een jonge dokter. Voor de nog niet al te grote kinde ren verscheen als ABC-pocket een kos telijk boekje met versjes en verhaal tjes van Annie M. G. Schmidt, dat als titel meekreeg „De spin Sebastiaan." De illustraties, die het boekje extra aantrekkelijk maken, zijn van Wim Bijmoer. J. M. vaardigde, de heer JA. W. Burger, vond dit maar een duistere passage. „Ik ben bang. dat ik er verstandig aan doe om mijn standpunt voor te behou den ten aanzien van alles wat deze zin zowel hier als in Den Haag zou kun nen betekenen", zei hij. Minister Luns heeft in zijn uiteenzet ting ook de stand van zaken voor wat betreft de fusie der executieven uiteen gezet. „Sinds vele maanden wacht de ze fusie (nu het verdrag daartoe in al le zes landen geratificeerd is» op het akkoord van de zes regeringen over en kele belangrijke punten en met name dat van de samenstelling der nieuwe commissie en de taak harer leden". Ook hierover had de Nederlandse af gevaardigde Burger een vraag. Hij vroeg zich af of een der regeringen (de Franse) behalve over de functiever deling wellicht ook moeilijkheden maak te over de taak van de leden van de nieuwe commissie. Minister Luns stel de hem op dat punt echter gerust. c UTRECHT Een week of drie gele den verdwenen vier Utrechtse jongens plotseling. Via de ouders, bereikte de politie een verzoek om opsporing. Dit heeft er toe geleid, dat twee van de knapen, de 18- jarige P. van K. en de 17- jarige W. A. de W. zaterdag in Ge- nève door de politie konden worden aangehouden. Zij zijn daar op de trein gezet met bestemming Utrecht, waar zij - oook weer via de politie - aan hun ouders konden worden afgeleverd. Hun twee vrienden zijn in het weekend lif tend naar de Domstad gekomen. DEN HAAG Maandagmorgen heeft H.M. de Koningin beëdigd als staats secretaris van Economische Zaken drs. L.J.M. van Son. Deze zal, als staats secretaris van Economische Zaken, In het bijzonder belast zijn met aangelegen heden betreffende de regionale industri alisatie, het toerisme, de industriëële eigendom, de produktiviteitsbevordering, het ijkwezen en de wettelijke regeling van het aocoountantswezen. De heer Van Son werd op 22 mei 1922 in Tilburg geboren. Na aldaar de middelbare school te hebben doorlopen, studeerde hij aan de Katholieke Econo mische Hogeschool, waar hij in 1948 doc toraal examen deed. In dat zelfde jaar trad hij in dienst van de „Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging (thans „Nederlands Katholiek Werkge vers Verbond"). Sinds 1 januari 1953 is hij adjunct-directeur van de N.V. dak pannen-en kleiwarenindustrie „De Valk" te Echt. Vanaf mei 1963 heeft drs. Van Son zitting in de Tweede Kamer gehad. De rijkspolitie in Wehl heeft de 32- jarige slager K. gearresteerd, die be kend heeft in de afgelopen weken vier koeien uit weilanden in de omgeving van Doetinchem en Wehl te hebben ge stolen. K. slachtte de dieren en ver kocht het vlees normaal over de toon bank. 0 De nationale donoractie, die het Ne derlands Katholiek Vakverbond de afgelopen zeven maanden ten behoeve van de bloedtransfusiedienst van het Ne- derlandsche Roode Kruis onder zijn le den heeft gevoerd, heeft in totaal 11.632 nieuwe bloedgevefs opgeleverd. 0 In totaal hebben 271 van de op 1 sep tember bestaande 944 gemeenten dit jaar aandacht geschonken aan de dag van Europa. Dit wil zeggen, dat 28,5 percent van de gemeenten deze dag herdachten, aldus het weekblad „De Nederlandse Gmeente", het officieel orgaan van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. 0 Prins Claus heeft maandagmiddag in Groningen de nieuwe melkpro- duktenfabriek van de Coöperatieve Melkproduktenbedrijven DOMO-Be- dum G.A. geopend. Het was voor het eerst, dat prins Claus een bedrijf offi cieel opende. De Prins had tevoren van de voorzitter van DOMO-Bedum G.A., de heer H. Dekker, een groot „schilderij" gekregen: een ingelijste partij melkprodukten. 0 Maandag is het Koninklijk Besluit gepubliceerd, waarbij de benoe ming per 1 mei 1967 van prof. dr. Zijl stra tot president van de Nederland- sche Bank N.V. wordt ingetrokken. 0 Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is 'n overeen komst getekend tussen de» Nederland se regering en de Braziliaanse „Asso- ciacao das Escolas Reunidas do Insti- tuto Cristato" voor de verbetering van een middelbare school voor algemeen vormend onderwijs. Nederland zal, als onderdeel van het lopende ontwikke lingshulpprogramma, een bijdrage le veren van 100.000 gulden. De Utrechtse helderziende Gerard Croiset, die volgens buitenlandse persberichten in Columbia zou zijn zoek geraakt bij het opsporen van een daar twee jaar geleden ontvoerde mil jonair, blijkt zaterdag uit Zuid-Ameri- ka in Nederland te zijn teruggekeerd. 9 De redactie van het onafhankelijke studentenweekblad .Trophonios' in Utrecht heeft besloten een door de officier van Justitie, mr. F. G. Wüs- tenberg aangeboden schikking, over de zaak van de op 13 mei van dit jaar in beslag genomen editie van „Tropho nios", op diens voorwaarden te accep teren. 0 Zondag hebben in Zeist zeven ver schillende kerken en geloofsge meenschappen een „gemeenschap van kerken" opgericht. Zeist is de eerste gemeente in ons land, die een derge lijke „gemeenschap" kent. 0 Mr. dr. H. L. Kunneman te Am sterdam wil een vereniging oprich ten om de belangen van particuliere patiënten te behartigen. De vereniging zou bij de medische wereld meer be grip moeten wekken voor de persoon lijke wensen van de particuliere pa tiënt, ook als deze enigszins buiten 't medische terrein liggen. 0 Georganiseerd door het „John F. Kennedy-instituut" in oprichting en het „Nederlands Genootschap voor In ternationale Zaken" heeft maandag in het gebouw van de Katholieke Hoge school te Tilburg een aantal deskundi gen in drie groepen gediscussieerd over het onderwerp: „Non-prolifera- tie en geïntegreerde nucleaire defen sie in de Nederlandse buitenlandse po litiek". 0 Het Grafisch Eporxtcentrum te Amsterdam heeft zijn bezwaren in gediend bij het ministerie van Econo mische Zaken tegen de aangekondigde tariefsverhogingen van de PTT. Er wordt ernstig gewaarschuwd voor de nadelige invloed, die de verhoogde ta rieven zullen hebben op de export van Nederlands drukwerk naar het buiten land. AMSTERDAM Het Nederlands Auschwitz-Comité heeft een brief ge stuurd aan de minister-president en aan de voorzitters van de beide Kamers, naar aanleiding van de kwestie-Lages en de naar de mening van het comité dreigende uitbreiding daarvan tot de andere gevangenen van Breda Ko- talla, Aus der Fünten en Fischer door ze op jaren te stellen. Op geen enkele wijze is, volgens het Auschwitzcomité ooit gebleken, dat de vier bandieten maar iets van wroeging hebben gekend. Integendeel. Gesprek ken met Willy Lages na zijn invrij heidstelling tonen geen spoor van be sef wat hij ons heeft aangedaan, maar des te meer onverzwakte S.S.-mentali- teit. Het gefemel van de geestelijke ver zorgers over mensenliefde wijst er ook al niet op dat zij begrepen hebben wie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Bij Nederlandse importeurs van produkten van dc British Motor Corporation zQn tot nu toe geen klach ten binnengekomen over vermindering van remvennogen, zoals in Engeland is geconstateerd bij de desbetreffende auto's met voorwielaandrijving, die tussen oktober 1963 en april 1965 zyn vervaardigd. De B.M.C. heeft inmiddels bekendgemaakt dat de eige naars van naar schatting 750.000 door haar vervaardigde auto's waarbij het gebrek in het remsysteem is ontdekt, dat defect kosteloos kunnen laten repareren. Ongeveer 150.000 van die wagens zijn buiten Engeland verkocht en 't aantal auto's in Nederland wordt geschat op ongeveer 10.000. De auto's waar het om gaat, dragen de volgende chassis nummers: Morris Mini 225101 tot 328319, Austin Mini, Riley Elf, Wolseley Hornet, Morris Mlnivan, Morris Pick-up, Morris Moke, Morris Cooper en Cooper S van 4262551 tot 720999, de Austin 1100 van 9290 tot 161838, Morris 1100 van 92636 tot 232686 en M.G. van 28358 tot 72605. Het euvel is in Nederland ontdekt door zeventien geval len van verminderd remvermogen, waarvan vijf ongelukken zonder ernstige gevolgen het resultaat waren. Het defect ontstond, doordat een aluminiumringetje, als onderdeel van het remsysteem, was aangetast door pekel, waarmee de wegen in de winter worden bestrooid. Voor oktober 1963 en na april 1965 is dat onderdeeltje in koper uitgevoerd en als zodanig niet onderhevig aan cor rosie. By Molenaars Automobielbedrijven te Amersfoort, importeurs van o.m. Morris en M.G., vernamen wij, dat auto's die men heeft laten bitaccen en tectyleren, de in En geland gesignaleerde verschynselen niet vertonen. De kosten van de reparatie aan de 750.000 auto's worden door B.M.C. geraamd op ongeveer tien miljoen gulden. Ze zullen worden gedragen door Automotive Products, de fa briek die het remsysteem heeft geleverd. Nederlandse im porteurs van B.M.C.-produkten wachten op instructies uit Engeland om hier het euvel eveneens gratis te verhelpen, ook al is nog geen enkele klacht binnengekomen. en wat hun beschermelingen zijn. Het gaat hier niet om een of meer moor den, het gaan om het weloverwogen sys tematisch en sadistisch uitmoorden en martelen van tienduizenden oude en jon ge mannen, het uitroeien van gehele be volkingen. Het is een schande dat mensen zich geroepen voelen op te komen voor deze aartsbeulen, als waren het stakkerige oude mannetjes, die niemand meer kwaad kunnen doen en die geen gevaar meer zouden opleveren voor een samen leving, waar zij met zoveel oude en nieuwe kornuiten kunnen samenkomen en samen handelen. Immers, in West-Duitsland worden massamoordenaars aan de lopende band vrijgesproken of -gelaten, afgezien van degenen, die nooit zijn vervolgd, aldus het comité. Het zou naar zijn mening van meer begrip getuigen als deze gevoelloze, om recht en menselijkheid bezorgde zielver zorgers, de regering trachtten te bewe gen om Lages en de ontvluchte oorlogs misdadigers van Breda weer onder con trole van de Nederlandse justitie te stellen. „Zq horen hier, in handen van de justitie hun hele allang verbeurde ven lang." Niet voor niets, zo eindigt de brief van het comité, is destijds juist voor hen de bijzondere rechtspleging In gesteld. LEUVEN Drie Nederlanders zijn maandag zwaar gewond geraakt bij een botsing tussen drie wagens te O.L.V. Tielt, tussen Leuven en Dlest in België. Het zijn de heren A. Stulties uit Eind hoven, zijn broer A. Stulties uit Mier- lo en J. VVissenberg uit Eindhoven. Al le drie zijn ze overgebracht naar het St. Pletersziekenhuis te Leuven. 0 Zondagavond is de 22-jarige brom- Jietsberijder L. Jeuken in Venray met zijn bromfiets tegen een stilstaan de auto gereden. Zijn verwondingen wa ren van dien aard, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis is overleden.

De Vallei | 1966 | | pagina 8