Jezuïeten begrijpen terechtwijzing niet microfined' Snoezige Set Babykleertjes Portugal, Z.-Afrika en Rhodesië uit Unesco Ook Kadar dringt aan op „Rode Top" Speurtocht naar stoffelijk overschot van vermoorde Brusselse agent Leiding-N.P.D. meest oud-nazi's Gevangene? Uruguay kiest voor presidentschap I oorzichtigheid misschien wel te groot Wat bedoelde de Paus precies? Want:'ASPRO'is nu Hakkerup uit Deens kabinet Waarschuwing Bezorgdheid helpt u nu nóg sneller van uw pijn af! Gevaar Niet onbekend Rassendiscriminatie struikelblok Verticale Mirage neergestort Scholen in Florence weer open Duits vakverbond: gevraagd Gratie voor Subandrio Otto van Habsbunj weer in Oostenrijk Zwitserse minister treedt af Staatsgreep Boeroendi in Pagina 9 DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 (Redactie „Sunday Times") TToe reageert de orde der Jezuïeten, de machtigste en meest kritische orde 1 van de rooms-katholieke kerk, op de scherpe, onverwachte terechtwijzing van Paus Paulus wegens vermeende afvalligheid De reactie is wellicht het best onder woorden gebracht door de Amerikaanse theoloog pater Courtney Murray, de bekendste jezuïet in de Engels-sprekende wereld. „De paus is een hoogstaand mens, doch hij ondergaat sterk de invloed van de mensen in zijn naaste omgeving", aldus pater Murray. „Zij suggereren hem bepaalde dingen. Zij knippen stukjes uit de krant en leggen die dan op zijn bureau. Ook is het niet de eerste keer dat hij dit soort opmerkingen heeft gemaakt en zich dan tevens een beetje op de vlakte houdt". Pater Murray gaf intussen duidelijk te kennen, dat hij voor een „groot raad sel" staat. Voor een raadsel staan ook jezu ïeten in Rome sinds zij kennis hebben genomen van de toespraak van de paus tot de in de Sixtijnse kapel bij eengekomen leiders van de orde. Met verbazing hoorden zij de niet erg dui delijke beschuldigingen aan hun adres. Verbaasd zijn zij ook door de innerlijke tegenstrijdigheid, die aan het licht kwam toen de eerste, nog onvolledige berichten over de pause lijke toespraak bekend werden. Alles wijst erop, dat de verwondering van nu zal uitmonden in een thema voor een boeiende discussie: wat mag een rooms-katholieke geestelijke eigenlijk zeggen? Volgens de tekst van de pauselijke redevoering, die werd uitgesproken in het Latijn doch in het Italiaans voor publikatie beschikbaar is ge steld, begon Paulus VI met de jezu- ieten te waarschuwen tegen elke ac tiviteit die hun energie als frontstrij ders voor het katholicisme zou kun nen aantasten. Met nadruk zei hij, dat zij vooral niet mogen tornen aan de gelofte van gehoorzaamheid, een gelofte die alleen jezuïeten afleggen en waarmede zij een persoonlijke band met de paus tot stand brengen. Het meest geschokt waren de jezu- ieten doordat de paus woorden bezig de die in de vertaling zijn weergege ven als „geruchten en berichten" in zake „vreemde en verontrustende" verschijnselen in de Sociëteit van Jezus en in andere orden. Paus Paulus wenste de jezuïeten minzaam en met nadruk geluk omdat zij in eigen kring orde op zaken had den gesteld. Hij gaf te kennen, dat de uitspraken op hun 31ste algemene vergadering „veel wolken die de he mel verduisterden" hadden verdre ven. Paus Paulus kenschetste deze bijeenkomst als een „samenkomst van grote historische betekenis". Toen vooraanstaande jezuïeten na afloop enige kritische opmerkingen lieten horen, waren de anderen nog niet veel wijzer geworden. Hun uit eenzetting was immers opzettelijk even vaag gehouden als die van de Heilige Vader. Na betuigingen van gehoorzaamheid en de toezegging dat het „streven van allen om wijze be slissingen te nemen" door de vereiste tucht zou zijn bezield, werd in de ver klaring een betrekkelijk bescheiden hervormingsprogram aangekondigd. Op lager niveau zijn namelijk enige democratische beginselen geïntrodu ceerd. De verklaring eindigde met een verontschuldiging aan het adres van niet-katholieken wegens de „ver gissingen in het verleden begaan" door de jezuïeten, toen zij zich mani festeerden als de agressieve voorhoe de van de contra-reformatie. De verklaring was zodanig gefor muleerd, dat niets bleek van een pauselijke aanval op te liberale theologische opvattingen onder de jezuïeten. Wat kon er dan toch aan de hand zijn geweest? Niemand ontkent, dat de paus inderdaad over bepaalde aspecten hogelijk bezorgd is. Volgens gegevens die een betrouw bare indruk maken, heeft paus Pau lus het woord gevoerd over vooruit strevende beschouwingen. Hij sprak trouwens over verscheidene andere onderwerpen. Sommige jezuïeten heb ben zich inderdaad met progressieve denkbeelden op glad ijs gewaagd. Waarschijnlijk heeft de paus daarom de gehele jezuïetenorde, die in staat moet worden geacht terechtwijzingen te kunnen incasseren, willen gebrui ken als een klankbord voor de gehele wereld om enkele aanzienlijk minder terughoudende provocateurs, zowel in andere orden als onder de wereldlijke geestelijken, te berispen. In elk geval geeft het incident te Rome katholie- 'i (H'h.V M i It 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nög sneller herstel ken een niet mis te verstane aanwij zing hoe paus Paulus VI het hoofd wil bieden aan de toenemende druk, waaraan hij is blootgesteld. Van nature zijn jezuïeten autoritair ingesteld. Zij beroemen zich op hun strikte discipline naar militaire trant. Bij andere katholieken, die soms blijk geven van jaloezie of argwaan, wekt het optreden der jezuïeten de indruk van buitenissige geheimzinnigheid. Toch kunnen de huidige priesters van de orde zich ontpoppen als gevoelige, openhartige mensen. Zij aarzelen dan ook niet om mee te werken aan een verklaring van de gebeurtenissen, die nu zo sterk de aandacht hebben ge trokken. Een van de simpelste pogingen tot uitleg komt uit de mond van een vooraanstaande, doch niet met name genoemde jezuïet te Rome. Hij heeft te kennen gegeven, dat de paus wordt „gekweld" door hetgeen hij als een gevaar beschouwt. De paus staat vol komen achter de besluiten van paus Joannes met betrekking tot het conci lie, doch hij is nu eenmaal een hoogst behoedzaam mens en, ondanks de be slissing van het concilie dat de paus bij de beleidsvorming terzijde zal worden gestaan door een raad van bisschoppen, is hij nog altijd omringd door al even bedachtzame adviseurs. Dat zijn bijna allemaal Italianen en zij hebben in de eerste plaats het oog gericht op de kerk in Italië. Het gevolg hiervan is aldus deze theorie een element van twijfel in pauselijke toespraken, een hele reeks toespraken tot bijna elke beschikbare schare toehoor ders. Vandaar dat de paus wel eens is gekwalificeerd als „Amletico", een soort Hamlet, besluiteloos. An deren die de gebeurtenissen in het Vaticaan nauwlettend volgen, spre ken liever van „een te ver gaande scholastieke geest en een streven tot behoud van het gewenste even wicht." Twee maanden lang zijn de jezu- ieten te Rome bijeengeweest. Het was het tweede deel van hun alge mene vergadering. Ia de eerste fase kozen zij in die typische sfeer van geheimzinnigheid hun nieuwe gene raal, hun „zwarte paus", pater Pedro Arrupe, een Bask die met beide be nen op de grond staat, die jarenlang in Japan heeft gewerkt en de onder gang van Hirosjima heeft meege maakt. Zo'n algemene vergadering is een evenement; de voorafgaande werd in 1957 gehouden. Zij zijn een soort con cilie van een „kerk binnen de kerk" en er wordt levendig van gedachten gewisseld over nieuwe denkbeelden. Op buitenstaanders maakt dit wel eens een griezelige indruk. Jezuïeten zijn gewend geraakt aan verwijten uit het Vaticaan, doch die komen dan doorgaans toch niet van de paus zelf. De invloed van de pro gressieve kardinaal Bea S.J., die aan het hoofd staat van het secretariaat voor Christelijke Eenheid, heeft voor uitstrevende jezuïeten niet kunnen be schermen tegen aanvallen van de zij de van kardinaal Ottaviani, de barse „politieagent" van de kerk. Twee jaar geleden bijvoorbeeld ontsloeg hij twee jezuïeten, hoogleraren aan het Bijbels Instituut te Rome, nadat zij blijk hadden gegeven van een per soonlijke kijk op wetenschappelijk on derzoek met betrekking tot heilige manuscripten. Later heeft paus Pau lus beiden in ere hersteld. De laatste maal dat de orde als ge heel een terechtwijzing van een paus moest incasseren was toen Pius XII haar op het hart drukte, terug te ke ren tot „een bij het geloof passende eenvoud" door zich beperkingen op te leggen bij het roken en vrijaf te vra gen om bij elkaar op visite te gaan. Voor het eerst heeft toen een paus de loyaliteit en de principes van de jezu- ieten in twijfel getrokken. ADVF.RTENTIf. 11 JE se Een pyamajasje, een luierbroekje met zijdezacht plastic gevoerd plus een royale trappelzak - alles in hetzelfde vrolijk gedessineerde zwanendons, prachtige stevige kwaliteit - voor slechte f 7.50 totaal en 5 Molenaar waardezegels (winkelprijs f 11.40). Stuur uw waardezegels aan: Babyset-actie, Postbus 161, Westzaan. Vermeld duidelijk uw naam en adres en ook welke kleur u wilt hebben - rose, bleu of wit. U ontvangt dan een ingevulde giro- stortingskaart. Binnen 10 dagen na ontvangst van het bedrag krijgt u de set babykleertjes thuisgestuurd. jt SC SC 'je Molenaar waardezegels vindt u op alle pakjes Molenaar's Kinder meel - Rijstebloem, Bordklaar Rijstebloem, Tarwebloem, Smulklaar Tarwebloem en Kindergries (Molenaar's Kindermeel is als enige in een assortiment van 5 soorten verkrijgbaar). it ;c PARIJS De algemene vergadering van de educatieve, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties (UNESCO) heeft in Parjjs be sloten, Portugal, Zuid-Afrika en Rhode sië van toekomstige activiteiten uit te sluiten, wegens toepassing van rassen discriminatie. Een motie hiertoe werd met 72 tegen 11 stemmen, met 26 onthoudingen, aan genomen. Engeland stemde tegen, Ame rika en Frankrijk behoorden tot de lan den die zich van stemming onthielden. Zij stelt dat Portugal, Zuid-Afrika en „het illegale regime in Zuid-Rhodesië" geen recht hebben op V.N.-hulp op edu catief en wetenschappelijk gebied en dat deze landen van alle UNESCO-conferen- ties en andere activiteiten moeten wor de uitgesloten. Volgens UNESCO-functionarissen, heeft de motie alleen invloed op Portugal, dat pas in maart 1965 lid werd en bijna on middellijk op een krachtige Afrikaanse boycot stuitte. Zuid-Afrika trad enige jaren geleden uit de organisatie en Rro- desië heeft het UNESCO-lidmaatschap nooit aangevraagd. Een resolutie van Portugal, waarin dit land verzocht de kwestie van zijn uit sluiting voor het Internationale Ge rechtshof te brengen, werd met 60 tegen 38 stemmen verworpen. BOEDAPEST Met een rede die ruim vier uur duurde heeft de eerste secretaris van de communistische par tij in Hongarije, Janos Kadar, het ne gende partijcongres van de Hongaarse communisten geopend. Hij riep daarbij op tot het houden van 'n communisti sche topconferentie inzake het vraag stuk China. Aan het hoofd van de Russische de legatie die het congres bijwoont, staat partijleider Leonid Breznjef. Volgens het Hongaarse persbureau, heeft Kadar gezegd dat de sterkte van het socialisme verdeeld wordt door het gebrek aan eenheid: „Het eenheid ver brekende beleid van de Chinese leiders wat hun bedoeling ook moge zijn speelt de imperialisten in de kaart", aldus Kadar, die vervolgde: „dit doet echter niet af aan 't feit dat historisch bezien onze eeuw een periode van omwenteling van het kapitalisme naar het socialisme is". Volgens deze leidraad bracht Kadar ook de „koloniale landen" ter sprake, zeggende dat „in de voorm&lige kolo niën interne, feodale, bourgoise en mi- litairistische elementen zich aan de zij de der imperialisten hebben geschaard, om de sociale ontwikkeling stop te zet ten. Een verdacht voorbeeld hiervan is Indonesië waar de crisis van vorig jaar september in een ongekende crisis voor het Indonesische volk is uitgelopen". Kadar vervolgde: „enkele Europese kapitalistische landen, de NAVO-landen daarbij inbegrepen, beginnen de overtui ging te krygen, dat het doeltreffender is een vreedzame coëxistentie op te bou wen met de socialistische landen dan de AMBASSADE Amerika, Hongarije en Bulgarije hebben over en weer hun legaties tot ambassades verheven, zo wordt van gezaghebbende zijde in Wash ington vernomen. Met uitzondering van Oost-Duitsland heeft Amerika nu am bassades in alle Oosteuropese landen. Terwijl Belgische rijkswachters met machinepistool in de aanslag de ge pantserde politiewagen bewaken, waarin de Franse gangster Jacques Zanotto wordt verhoord, staat een helikopter gereed om hem weer naar Frankrijk terug te brengen. Zanotto zou een aandeel hebben gehad in ver schillende bankovervallen en de moord op de Brusselse agent Leener. De KNOKKE Met hulp van de Fran se gangster Jacques Zanotto, zijn de Belgische politie en de polite-rechte een reusachtige speurtcht begonnen naar het stoffelijk overschot van Albert de Leener, een Brusselse politle-agent, die vermoedelijk in februari van dit jaar is vermoord. In verband met deze „operatie-Zanot- to" is de Wanse gangster per helikop ter naar het natuurreservaat „Het Zwin" bij de Nederlandse grens gevlo gen. De wegen in het gebied zijn afge zet door ongeveer 500 agneten en gen darmes. Zanotto heeft de handboeien aan en hij wordt geëscorteerd door ge wapende gendarmes. Men heeft zijn hulp nodig om de plaats te vinden waar De Leener vermoedelijk is be graven. Zanotto wordt door de Franse politie in Parijs vastgehouden, op beschuldi ging van diefstal. Voor deze zaak wort hij aan de Belgische politie „uitge leend" om bij het zoeken te helpen, waarvoor een welhaast unieke wettelij ke stap nodig is geweest. Frankrijk heeft hem niet aan België uitgeleverd, ondanks het feit dat hij vol gens de Belgische politie medeplichtig is geweest aan de moord die hij samen met Marius Salvati en Lucien Sarti (twee Fransen) zou hebben gepleegd. Zanotto wordt elke dag nadat het zoe ken is gestaakt teruggebracht naar een tijdelijke cel in de gevangenis van Va lenciennes in Noord-Frankrijk. Pas als de speurtocht is beëindigd, zal hij naar Parijs worden teruggebracht. Na zijn arrestatie in Frankrijk op 12 augustus, heeft Zanotto verteld dat hij bij de moord op De Leener wel aan wezig is geweest, maar dat hij niet als medeplichtig kan worden aange merkt. De overheidspersonen en pers vertegenwoordigers moeten speciale in signes dragen om tot „Het Zwin" te worden toegelaten. De politie vreest voor een aanslag op Zanotto's leven, door mensen die hem het zwijgen wil len opleggen. De jagers en vogeldeskundigen zijn door de politie uit het gebied verwij derd, nadat hun identiteit was ;eeon- troleerd. Zonder toestemming mag het 100 hectare grote reservaat tijdens de „operatie-Zanotto" zoals de speur tocht in de Belgische pers wordt ge noemd door niemand betreden. De 34-jarige Albert de Leener werd op 24 februari omstreeks middernacht neergeschoten, toen hij bij de Nationa le Bank in Brussel een auto onder zocht, die vermoedelijk was ge tolen. Terwijl hij hiermee bezig was, kwamen er drie mannen aan die in de wagen stapten. Volgens de reconstructie van de politie, heeft De Leener hierna zijn revolver getrokken en het drietal naar hun papieren gevraagd. Toen één der mannen aan dit verzoek voldeed, schoot een van de anderen de politieman met een half-automatisch geweer in de borst. Een der getuigen, café-houder Pierre de Meersman, vertelde later, dat er toen een tweede auto is komen aanrij den. De drie mannen borgen het li chaam van de agent in de kofferruim te van deze wagen. De politie ver moedde aanvankelijk dat de moorde naars van mening waren dat De Lee ner het identiteitsbewijs in zijn zak had gestoken en dat zij het lichaam had den meegenomen om de papieren op 'n stille plaats terug te pakken. Het be wijs werd echter later in een plan van De Leeners bloed teruggevonden. Het bleek te zijn vervalst en op naam te staan van de Fransman Lucien Saba- tier, geborens in Nimes op 8 oktober 1937. Aan de hand van de foto kon ech ter worden achterhaald dat het hier om Lucien Sarti ging, een ex-veroor deelde uit Marseille. oorlogszuchtige Amerikaanse plannen te dienen met alle risico's van dien. Inzake Duitsland zei Kadar, dat „de politieke, economische en militaire om helzing van Noordamerikaanse met Duitse monopolistische kapitalisten, de Europese vrede ernstig in gevaar brengt". Over de Westduitse toena dering tot de Oosteuropese landen zei Kadar, dat deze landen een gerecht vaardigde schroom jegens W.-Duitsland koesteren. „Om de schroom te doen verminderen, moet de Bondsrepubliek de landsgrenzen met de Sovjet-zone er kennen en de uit de tfld zijnde ontken ning van het bestaan van twee Duitse staten opgeven". Zoals bekend, z(jn Roemenië en Zuid- Slavië geen voorstanders van een com munistische wereldconferentie. KOPENHAGEN De Deense minis- T-president Jens Otto Krag heeft z(jn >ositie In de sociaal-democratische party, /erstarkt, door een drastische herziening van de sociaal-democratische minder heidsregering. Hy heeft de nieuwe rege ring aan koning Frederik IX voorgesteld. Grootste verrassing is de vervanging /an de dynamische en populaire minister van Buitenlandse Zaken, Per Hakkerup, door Krag zelf. Hfikkerup werd benoemd tot regeringswoordvoerder in de Folke- ',ing (parlement) en fractievoorzitter van ie sociaal-democratische partij. De kabinetsverandering is het recht streeks gevolg van de verkiezingen van vorige week dinsdag, waarin de partij van Krag slechts 69 van de 175 parle mentszetels verwierf, en de op niets uitgelopen onderhandelingen met de linkse socialistische volkspartij van de voormalige communist Axel Larsen over de vorming van een coalitie. H&kkerup zei later in een vraagegsprek voor de radio, dat hy op eigen verzoek het ka binet heeft verlaten. MARSEILLE Het nieuwste proto type van de Franse Mirage 111-v, eep vliegtuig, dat verticaal kanopstijgen en landen, is maandag bij een proefvlucht verongelukt. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen. Dit is het derde ongeluk met een derge lijk toestel. Bij de eerste twee kwam de piloot wel om het leven. FLORENCE In Florence zijn maandag voor het eerst sinds de over stromingsramp de scholen opengegaan. Ook de beurs van de stad is weer open. Het operaseizoen begon zondag avond met een uitvoering van een ope ra van Monteverdi. MÜNCHEN Het Duitse vakverbond heeft de beschuldiging geuit, dat 18 van de 27 leiders van de ultra-rechtse na- tionaal-democratische party (NPD) oud nazi's zyn. Volgens het vakverbond, tracht de NPD het publiek te misleiden, over het nazi-verleden van haar leiders door „in het donker rond te scharrelen" en foutive en elkaar tegensprekende ver klaringen uit te geven. Toen Franz Florian Winter aftrad als voorzitter van de Beierse partijafde ling, bestond volgens het vakverbond de NPD-hiërarchie uit een voorzitter, twee plaatsvervangers (Winter niet mee gerekend) vijf gkozen en vijf aangewe zen leden van het partypresidium. Van deze 13 personen waren er volgens het vakverbond acht NSDAP-lid geweest en hadden vier onder het nazi-bewind ta melijk hoge posities bekleed. (De NSDAP was de officiële naam van Hit- Iers nazi-partij). Van de 27 leden van de partijraad, zyn er 18 lid van de NSDAP geweest, waar door de nazi-infiltratie in de partij op 66 procent bedraagt. Acht hiervan waren geen nominaal, maar actief lid van de nationaal-socialistische Duitse arbeiderspartij. Van de vijf aandeelhouders van het DJAKARTA De verdediger van de ter dood veroordeelde Indonesische vi ce-premier Subandrio heeft het militai re tribunaal een gratieverzoek laten toekomen, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. Subandrio is ter dood veroordeeld we gens zijn aandeel aan de mislukte com munistische staatsgreep Indonesië in oktober vorig jaar. Volgens de Indo nesische wet moet het tribunaal het gratieverzoek aan het Hooggerechtshof overleggen dat op zijn beurt het ver zoek de president moet laten toekomen. De termijn waarin Soekarno zich moet uitspreken is onbeperkt. Verwacht wordt dat dit niet spoedig zal zijn. WENEN Otto von Habsburg (53), zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, is maandag naar Oostenrijk gereisd, 't Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bevestigd, dat hij op een Oostenrijkse pas het land is binnengekomen. Werknemers in bepaalde bedrijven hebben gedreigd het vwerk te zullen neerleggen, wanneer Von Habsburg het land zou binnenkomen. Aartshertog Otto von Habsburg is uit Oostenrijk geweerd sinds zijn vader, keizer Karei I, na het instorten van 't Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk in 19 werd uitgewezen. Toen de conservatie ve volkspartij in maart van dit jaar 't ministerie van Binnenlandse Zaken be zette, werd Otto von Habsburg een pas poort verleend met het recht terug te keren als hij dat zou willen. NPD-dagblad „Deutsche Nachrichten", zyn er vier voormalig NSDAP-lid, heb ben twee vooraanstaande posten be kleed in nazi-Duitsland en zijn alle vyf lid geweest van de inmiddels verboden neo-nazistische „Deutsche Reichspartei", aldus het vakverbond. Hoewel het vakverbond erkende, dat alle ex-nazi's niet hun hele leven nazi hoeven te blijven, noopt de concentratie van ex-nazi's in d, NPD volgens het ver bond tot de conclusie dat „een aanzien lijk deel van de nazi-ideologie herboren is in de NPD. Alle Duitsers moeten daarom deze rechts-radicale wolf in de mocratische schaapsvacht geen voedsel verschaffen". BERN De Zwiterse minister van Defensie, Paul Chaudet treedt per 1 januari af. De 62-jarige minister heeft 12 jaar lang de portefeuille van Defen sie beheerd. Op Chaudet werd in 1964 ernstige kri tiek geoefend, toen het parlement een regeringsverzoe k verwierp tot aanvul lende gelden ter betaling van de aan koop van 100 Franse Mirage-straaltoe- stellen. Het parlement besloot toen de order tot 57 te beperken. Chaudet is twee maal tot president van Zwitserland gekozen, in 1959 en in 1962. X/olgens doorgaans goedingelichte zegs- lieden vanachter het ijzeren gor dijn, is de communistisch-Chinese lei der Mao Tse-toeng, „praktisch" de ge- /angene van de minister van Defensie, Lin Piao, nadat het leger eerder dit jaar een staatsgreep had gepleegd. De staatsgreep, beraamd door Lin Piao, zou Lin Piao niet de volledige macht in Peking hebben kunnen geven, daarom zou hij thans een campagne voeren om de rest van het machtsappa raat van de communistische partij te on dermijnen. ]%/fao is intussen, vermoedelijk door ouderdom of onvermogen om de strijd aan te binden, praktisch de ge vangene geworden van Lin en zijn aan hangers en wordt gebruikt als een „fa- gade" in de huidigè" strijd om de hoog ste macht, aldus de zegslieden. De Rode Garde zou voornamelijk op geroepen zijn door de grqep van Lin Piao en wordt in het hele land in toe nemende mate gebruikt tegen de partij. Deze zegslieden wijzen erop dat Mao zelf in de laatste maanden geen belang rijke redevoeringen meer geeft gehou den, hoewel hij bij een aantal gelegen heden in het openbaar verscheen of ge dwongen werd te verschijnen. Beslui ten en daden werden in zijn naam ge steld. Lin Piao schijnt het leger vast in han den te hebben, nadat hij aanvankelijk MAO TSE-TOENG in handen van oppositie had ontmoet, aldus de zegslie den. Maar hij heeft er de voorkeur aan gegeven het leger buiten de directe machtsstrijd te houden en gebruikt lie ver de Rode Garde als een geschikter en minder riskant werktuig om de va ge doelstellingen van de zogenoemde „nieuwe revolutie" na te jagen. rve zegslieden vinden het veelbeteke- nend dat de voornaamste aanval len van de Rode Garde gericht zijn te gen de hoogste partijleiders, onder wie de seretaris-generaal en leden van het politbureau. Een ander mikpunt is Lioe Sjao-Tsji, het staatshoofd en tot onlangs de sleu telfiguur in partij en regering. Van even grote betekenis is dat Lioe noch andere leden van het partijbestuur tot dusver zijn afgezet, wat erop wijst dat de partij zich niet zonder meer in de hoek laat duwen. Dit is niet alleen in Peking zo maar ook in de provincie waar de partij-afdelingen verzet bieden tegen de Rode Garde. De rol van premier Tsjoe En-lai, een andere sleutelfiguur in Peking, is nog onduidelijk. Enkele maanden geleden stond hij nog op de lijst van topfunctionarissen. Maar de laatste tijd werd er steeds minder van hem vernomen, nadat on bevestigde berichten hadden gemeld, dat ook hij het mikpunt van aanvallen van de Rode Garde was geworden. T^en en ander wijst erop dat de machts- strijd nog lang niet is uitgevoch ten en dat de partij terug vecht. Er is onlangs gesuggereerd dat Lin Piao de eerste ronde heeft verloren en thans naar hardere wapens zoekt. Zolang hij kan beweren dat hij in naam van Mao Tse-toeng handelt, heeft hij nog de beste troeven in handen. Maar de zaken kunnen een dramati sche wending nemen in geval van een plotseling overlijden van Mao, aldus de zegslieden. MONTEVIDEO De kiezers in Uru guay hebben bij de verkiezingen van zondag gekozen voor een terugkeer van het op Amerikaanse leest geschoeide presidentschap n afschaffing van de negen man sterke presidentsraad naar Zwitsers systeem, dat het land sinds '51 heeft bestuurd. Tegen het middaguur, toen meer dan een derde van de stemmen waren g- teld, bleek dat 58 proent der 1,6, mil joen kiesgerechtigden zich voor veran dering van de grondwet voor de herin voering van het eenhoofdig staatsbe stuur had uitgesproken. Om aangeno men te worden heeft het voorstel min stens 51 procent der stemmen nodig. In de strijd om het presidentschap, heeft de 67-jarige generaal Oscar Ges- tido een ruime voorsprong op zijn naas te rivalen en is zo goed als zeker van zijn overwinning. Gestido, kandidaat voor de centraal-linkse Colorado-par tij, had 103.280 stemmen verzameld, Jor ge Battle, eveneens lid van de Colora- do-partij, 75.214. Martin Echegoyan, ka- didaat voor de centraal-rechtse Blanco partij, had een grote achterstand op de ze kandidaten. De Colorado-partij, die na een be windsperiode van een eeuw in 1958 ver drongen werd door de Blanco-partij, staat er volgens onofficiële uitslagen goed voor om het bewind over te ne men. Op de Colorado-partij werden 247. 533 getelde stemmen uitgebracht, op de Blanco-partij 153.386. Naar schatting hebben 1,3, miljoen kiezers de gang nfiar de stembus ge maakt. BOEJOEMBOERA Premier Michel .'licombero van Boeroendi heeft bekend gemaakt dat Mwami (koning) N'Tare V bij een militaire staatsgreep is afge zet en dat Boeroendi tot republiek is uit geroepen waarvan hij, Micombero, presi dent zal zijn. De regering is ontbonden. De 18-jarige koning N'Tara, die op 1 september j.l. met hulp van het leger zyn vader M'vamboetsa IV van de troon stootte en de dag daarop tot Mwami werd gekroond, bevindt zich op het ogenblik in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa als gast van presi dent Moboetoe. Hij zou dinsdagmiddag naar zijn land terugkeren. Boeroendi, tot dusver een constitutio nele monarchie, en de aangrenzende re publiek Rwanda, vormden samen vroe ger het Belgische mandaatgebied, Roe- anda-Oeroendi.

De Vallei | 1966 | | pagina 9