Veenendaals dagblad Drs. Neder horst vindt visie Kabinet te pessimistisch 2 Egyptische MIG's in Israël neergehaald Bulten Offers gevraagd in alle sectoren Ontwerp recreatieplan Utrechtse Heuvelrug Kiesinger en Brandt zijn het eens Rhenenaar belde voor Turkse moordenaar SOMBER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Reactie op prof. Zijlstra's regeringsverklaring: Zeer onrustig V ogelzorgjes HOESSAN Poging om Thant te overreden Johnson en Ky steunen bestand DE VERKIEZINGEN WEINIG NIEUWS99 Dagblad „DE VALLEI11 Sneeuw in Italië Twee doden door verschuiving kolenstortberg Dur. voor redactie en admlnistrati* Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.5C, ieder woord meer 15 cent Woensdag 30 november 1966 - 40e jaargang no. 119 A Minister-president prof. dr. J. Zijlstra, tijdens het voorlezen van de regerings verklaring in de Tweede Kamer. TEL AVIV Een militaire woord voerder van Israël heeft verklaard dat twee Egyptische MIG's boven Israël neergeschoten zijn en wel door één pi loot van Israël. Hij boekte het eerste succes met een zogenaamd air-to-air projectiel en het tweede met recht streeks vuur. De piloot, die op een persconferentie verscheen, maakte zich alleen als „Michael" bekend. De woordvoerder zei dat het luchtge vecht begon toen drie paar Egyptische MIG's boven grondgebied van Israël verschenen. Het eerste paar, van het type MIG-17, achtervolgde een licht verkenningsvliegtuig van Israël, een Piper Cub, boven Nitzana. Toen de Pi- per Cub op „sproeihoogte" ging vliegen, keerden deze MIG's naar Egyptisch ge bied terug. Vervolgens kwamen twee toestellen van het type MIG-19 ongeveer vijf ki lometer over de grens. Ze kwamen vanuit Sinai, op een hoogte van 5.000 meter vliegend. Het opperbevel van de Egyptische luchtmacht heeft dinsdagavond 'n com muniqué uitgegeven, waarin wordt me degedeeld dat een jachtvliegtuig van "Duim veertig jaar geleden gebruik ten wij het destijds door de Plan- tenziektenkundige Dienst uitgegeven boekje „Vogeikasten en Vogelstudie"; nu zijn we aan de vijftiende, gemoder niseerde druk toe en het heet „Be scherming van nuttige vogels". De grondgedachte van de samenstellers, Kluijver en wijlen Van Koersveld bleef bewaard, doch er vond een plezierige uitbreiding plaats, vooral van de illustraties, o.m. ettelijke ge kleurde en zwart/wit foto's van Jb. v. d. Peppel, alle van prima gehalte, zoals we dit vanouds van hem gewend zijn. Onbestreden blijft hij als vogel fotograaf tot de pioniers horen, maar hij verbergt zijn licht helaas teveel onder de korenmaat en daarom was ik verheugd, wat van zijn werk in dit gezellige boekje terug te vinden. De liefhebber-vogelbeschermer is er echt mee gebaat; mooi ook voor de lessen voor handenarbeid, knutselaars en doezelvers. want er staan allerhande duidelijke werktekeningen in van voedertafeltjes en nestkasten. De aan leg van vogelbosjes en drink(bad)- bakken wordt eveneens vakkundig uit de doeken gedaan en zo is het een echte handleiding geworden, waar menigeen plezier aan kan beleven voor de wel zeer lage prijs van f 1,50, overgeschreven op postgiro 592072 van Faunabeheer (ministerie van Landbouw en Visserij) te 's-Graven- hage, waarvan dr. J. D. F. Harden- berg de nieuwe editie deskundig ver zorgde. 30 nov. '66 A. B. WIGMAN het type MIG-19 tijdens een verken ningsvlucht in bergachtig gebied van de Sinai-woestijn is neergestort. Het com muniqué maakt geen melding van een luchtgevecht met Israëlische jagers. Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferentie in Amman ver klaard dat Jordanië al zijn strijdkrach ten zal inzetten, als Israël nog eens zijn grondgebied binnenvalt. Hoessein zei dat het dan oorlog zal zijn, wat ook de consequenties hiervan mogen zijn. Hij verwierp het voorstel om troepen van de V.N. te legeren langs de grens tussen Jordanië en Is raël. De persconferentie ging over de Is raëlische overval op het Jordaanse dorp Samoea in het district Hebron en de re acties die deze overval in Jordanië zelf heeft uitgelokt. De koning sprak op bittere toon over „het gebrek aan samenwerking tussen de Arabische landen tijdens de gevech ten tegen Israël". „Mogelijk", aldus Hoessein, heeft Israël met zijn overval op Samoea de reacties willen peilen van de Arabische bondgenoten van Jordanië. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan, hadden de Israëliërs zich geen betere reactie kunnen wensen. Jordanië had zijn hele strijdmacht gemobiliseerd om Egypte te helpen toen het in 1956 werd aangeval len. En wat hadden de Egyptenaren nu gedaan? Zij hadden de Jordaanse troe pen zelfs geen luchtdekklng gegeven, toen deze in Samoea tegen de Israëliërs vochten. Bij deze fout was het niet ge bleven. Met andere Arabische landen sa men was Egypte een pers- en radio campagne tegen Jordanië begonnen." Jordanië is er kennelijk op uit snelle aflevering te bewerkstelligen van 36 su personische jets die de Verenigde Sta ten aan dit land hebben beloofd. Naar verder verluidt zouden de V.S. ook het zenden van pantserwagens en anti-tankwapens naar Jordanië overwe gen. Jordanië heeft vorig jaar ongeveer 50 Patton-tanks van de V.S. gekregen. Het ontving ook een niet genoemd aan tal jachtbommenwerpers met straalaan drijving op grond van een in het voor jaar getekende overeenkomst. NEW YORK De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft dinsdag avond na een geheime vergadering een delegatie naar secretaris-generaal Thant gestuurd om hem te overreden van zijn voornemen om af te treden, af te zien. Thant stelde gisteren, na een korte vergadering met de ambassadeurs der vier grote mogendheden, een besluit omtrent zijn positie tot „later in de week" uit. Hij zou vandaag uitsluitsel gegeven hebben. Wat voor voorstel de delegatie van de Veiligheidsraad aan Thant heeft ge daan, is niet naar buiten uitgelekt. Er is gespeculeerd dat de raad heeft willen weten op wat voor voorwaarden de se cretaris-generaal overgehaald zou kun nen worden ook na 20 december datum waarop hij zou willen aftreden aan te blijven. DEN HAAG Verscheidene vooraanstaande politici en financieel-econo- mische deskundigen hebben gisteravond via de radio commentaar geleverd op de regeringsverklaring die premier Zijlstra 's middags in de Tweede Kamer had uitgesproken. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) achtte de regeringsverklaring teleurstellend. Zijns inziens zijn er aanwijzingen, dat het dieptepunt van de recessie alweer voorbij is. De bestedingen zouden, volgens hem, in verband met de conjunc tuur moeten worden opgevoerd, in plaats van afgeremd. De door de nieuwe regering te voeren politiek achtte hij onverstandig en de visie van prof. Zijlstra te pessimistisch. De nieuwe minister-president, prof. dr. J. Zijlstra, had er in zijn regerings verklaring geen twijfel over laten be- taan, dat er offers zullen worden ge vraagd van het Nederlandse volk, om- lat zo spoedig mogelijk aan de drei- ;ende inflatie een halt zal moeten wor- !en toegeroepen. De maatregelen die het kabinet-Zijl stra denkt te nemen zijn: Uitstel van de verlaging van loon- en inkomstenbelasting van 1 januari naar 1 juli 1967. De verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten zal niet ingaan op 1 januari 1968 maar al op 1 juli 1967. In beide gevallen zal het mogelijk zijn de datum van ingang respectie velijk naar voren of naar achteren te verplaatsen. Met het op deze wijze verkregen geld zal getracht worden de kapitaalnood in andere sectoren te lenigen. Met name wordt gedacht aan sanering van de gemeentefinanciën in de ka pitaalsector. Bij het uitgavenbeleid gaat het ka binet-Zijlstra uit van de door minis ter Vondeling ingediende begroting- 1967. Het geheel van uitgaven zal echter nogmaals nauwkeurig en kri tisch worden bekeken om na te gaan of verminderingen mogelijk zijn. Hierbij mogen geen vitale belangen worden geschaad en mogen geen di recte gevaren voor de werkgelegen heid worden Veroorzaakt. De loonstijging zal in 1967 sterk moeten achterblijven bij die van vo rige jaren. De loonontwikkeling zal in sterke mate bepaald moeten wor den door de produktiviteitsstijging. Ook de prijsstijging zal zo beperkt mogelijk moeten blijven. Met het ge organiseerde bedrijfsleven zal op korte termijn overleg worden ge pleegd. De regering zal alle mogelijkheden benutten om de werkgelegenheid te bevorderen. Wetsontwerpen kunnen worden ver wacht met betrekking tot veilig stel len van pensioenen en tot verlenging van de opzegtermijn van oudere werknemers in geval van bedrijfs sluiting. AUSTIN (Texas) President John son heeft ingestemd met een bestand in Viëtnam dat de bombardementen op Noord-Viëtnam insluit met Kerstmis, Nieuwjaar en het boeddhistische nieuw jaar. Ook premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Viëtnam heeft vandaag bekendge maakt dat de Zuidviëtnamese troepen en de buitenlandse troepen die Zuid- Viëtnam helpen in zijn strijd tegen de communisten, met Kerstmis en Nieuw jaar een bestand van 48 uur in acht zullen nemen. De Viët-Cong had zaterdag al tot zulk een bestand besloten. Prof. Zijlstra was zijn verklaring be gonnen met een woord van dank voor de vele belangrijke werkzaamheden, die tot stand werden gebracht door de mi nisters en staatssecretarissen, aan wie op 22 november j.l. op de meest eervol le wijze ontslag werd verleend. Inmiddels is bij het daartoe strek kende K.B. van 25 november 1966 de ze Kamer met ingang van woensdag 22 februari 1967 ontbonden verklaard. De kandidaatstelling zal op 3 januari 1967 plaatsvinden. De verkiezingen worden op 15 februari 1967 gehouden. Op donderdag 23 februari 1967 zal de eerste samenkomst in verenigde ver gadering der Staten-Generaal plaats hebben van de Eerste Kamer en de nieuw samengestelde Tweede Kamer. Sprekend over de te treffen maatre gelen op het financiële, economische en sociale terrein, zei prof. Zijlstra dat het kabinet is uitgegaan van de situatie, welke het bij de aanvang van zijn op treden aantrof. „De werkgelegenheid verslechtert duidelijk, waarbij vooral het tempo van de verslechtering de aandacht verdient. De betalingsbalans is slechter dan in 1965. Weliswaar verwacht het Cen traal Planbureau op dit ogenblik nog steeds een belangrijke omkeer ten goe de voor het jaar 1967 maar ook indien men van dit vooruitzicht/ uitgaat, dan betekent het, dat volgend jaar een gro tere werkloosheid dan dit jaar gepaard zal gaan met nauwelijks een overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans. In een commentaar op de regerings verklaring zei de heer Toxopeus (VVD) weinig nieuws gehoord te hebben na hetgeen vorige week reeds door de pre mier aan de pers was meegedeeld. Hij verwachtte van dit kabinet weinig op het gebied van de uitgavenbeperking, hetgeen juist door zijn partij wordt be pleit. Voor het overige wilde hij niet op het debat van vandaag vooruitlo pen. Zijn fractiegenoot prof. Witteveen had in een andere radio-uitzending nog opgemerkt het met de visie van prof. Zijlstra op de economische si tuatie in ons land eens te zijn. De regeringsverklaring vond hij over de hele linie niet teleurstellend. Prof. Wemelsfelder uit Eindhoven stond sceptisch ten aanzien van de praktische mogelijkheden om nog tot uitgaven verlaging te komen. Hij voor zag nog verdergaande prijsstijgingen in het komende jaar, omdat verwacht wordt, dat de lonen in ieder geval sterker zullen stijgen dan de produkti- viteit. Prof. Heertje uit Amsterdam zag in het optreden van de nieuwe regering weinig wezenlijke veranderingen. Hij vroeg zich af of de aangekondigde be lastingmaatregelen wel juist zijn, in verband met de teruggang van de con junctuur. AMERONGEN De Delftse inge nieur N. P. H. J. Roorda van Eysinga heeft in opdracht van de vereniging „De Utrechtse Heuvelrug" een recre atieplan voor 't gehele gebied van de Utrechtse Heuvelrug ontworpen. Het is een zeer globale ideeënschets, waar mee het bestuur wil bijdragen tot het op gang helpen van het interne beraad op provinciaal en gemeentelijk niveau over het recreatievraagstuk. Het plan beoogt enerzijds het sterk toenemend aantal recreatiezoekenden op gemakkelijk bereikbare plaatsen op te vangen en anderzijds de boseigena- ren zoveel mogelijk te steunen in de pogingen hun bezit rendabel te maken en te houden, opdat dit voor het pu bliek toegankelijk kan blijven. In 't plan wordt onder meer gespro ken over „recreatiebanen" met eenvou dige recreatieve voorzieningen bedoeld om de toeristen zoveel mogelijk aan bepaalde plaatsen te binden, over re creatiecentra, waar met medewerking Denk bij Uw betalingen aan te Veenendaal om vermelding van het nieuwe gironummer 1321600 van de eigenaar uitgebreidere voorzie ningen voor de dagrecratie worden ge troffen (speelweiden, kampeerplaatsen en consumptiekiosken,, alles met ruime parkeermogelijkheden) en over con centratiegebieden voor massaal bezoek. Hier zijn onder meer restaurants, zwembaden, speelvijvers, stranden e.d. geprojecteerd. Tenslotte wordt in het plan ook nog een aantal .stille zones" genoemd. A De Noorse tanker „Vigrafjord" heeft bij het afmeren in de haven van Kopen hagen vanmorgen vroeg de Langelinie Kade geramd en daarbij een gebouw van de douane volledig verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BONN Kandidaat-kanselier Kurt Georg Kiesinger en zijn sociaal-demo cratische onderhandelingspartner, de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, hebben vandaag een overeen komst bereikt over de vorming van 'n nieuwe coalitieregering, die waar schijnlijk morgen zal worden geïnstal leerd. Kiesinger, de leider van de christen democraten (CDU), en Brandt begon nen hun slotgesprek dinsdagavond om 22.30 uur. Zij beëindigden hun gesprek vanochtend om vijf uur. Besloten is om de portefeuille van de Defensieraad af te schaffen. Dit minis terie zal in het nieuwe kabinet onder Defensie komen te vallen of onder toe zicht van de kanselier zelf komen te staan. Later op de dag zal de overeenkomst ter goedkeuring aan de parlementsfrac- tis van de CDU en de SDP worden voorgelegd. De christen-democraten, die 245 zetels in de Bondsdag innemen, zullen waarschijnlijk 10 kabinetszetels gaan bezetten. Negen zouden er naar de sociaal-democraten, 202 afgevaar digden in de Bondsdag, gaan. ROME Het grootste deel van Nrd- Italië is vandaag bedekt met een laag sneeuw, die dit jaair een maand eerder is gevallen dan meestal het geval is. Het zuiden van Italië heeft nog steeds te lijden onder regenval. Dinsdagavond, even voor zonsonder gang, begon het te sneeuwen en mede door mist en gladheid ondervond het verkeer hiervan veel hinder. De tempe raturen zijn gedaald tot om het vries punt. BRUSSEL Een 41-jarige vrouw, moeder van tien kinderen, en een man van 44 jaar zijn dinsdagmiddag bij Charleroi bedolven bij de gedeeltelijke instorting van een kolenstortberg en om het leven gekomen. De berg wordt door arbeiders afge graven ten behoeve van wegenaanleg. Ondanks waarschuwingsborden maken omwonenden hiervan gebruik kolenaf- val uit de stortberg te halen. Dinsdag middag deed zich daarbij een enorme grondverschuiving voor, waardoor drie personen werden bedolven. Slechts een, eveneens een 41-jarige vrouw, kon bij tijds worden bevrijd; zij is met vrij ernstige verwondingen naar een zieken huis overgebracht. RHENEN/KESTEREN De Rhenenaar H. B. is zonder dat hij het wist be hulpzaam geweest bij de vlucht van de Turk, die zondag in Baarn een land genoot neerschoot. Na zijn daad heeft de moordenaar zich per taxi naar het Turkse huis te Kesteren laten rijden om met hulp van zijn aldaar verblijven de landgenoten het land uit te vluchten. Met nog vier Turken kwam hij naar het nabij gelegen benzinestation waar zij zich telefonisch in verbinding stelden met een adres in Soest. Zij vroegen aan de benzinepompbediende B. uit Rhenen een taxi te bestellen voor station Arnhem. Daar aangekomen vroegen zij aan de chauffeuse mej. M. van N. uit Kesteren of zij bereid was hen door te rijden naar Maastricht. Dit heeft zij geweigerd. Ook de chauffeuse was echter niet op de hoogte, dat zij de Turkse moorde naar vervoerde. Brandt zou minister van Buitenland se, feaken en vice-kanselier worden. De huidige minister van Buitenlandse Za ken, Gerhard Schröder, zou de porte feuille van Defensie in beheer krijgen. Het ministerie van Financiën zou zijn weggelegd voor Franz Joseph Strauss, de leider van de Beierse tak van de CDU, de CSU en oud-minister van De fensie. Minister van Economische Za ken zou Karl Schiller worden, de Ham- burgse professor die jarenlang de Eco nomische Zaken van West-Berlijn heeft behartigd. Hij volgt dan de christen-de mocraat Kurt Schmücker op. Het ministerie voor Duitse Zaken zou in handen komen van Hebert Wehner, de ex-communist, die met Brandt de sociaal-democraten in een rechtse koers heeft gestuwd. In dit ministerie worden alle zaken die met de hereniging van Duitsland te maken hebben afgehan deld. Fritz Erler, die de sociaal-democra tische parlementsfracties lange tijd ge leid heeft, maar reeds verscheidene maanden ziek is, is niet in aanmerking gekomen voor een kabinetspost. De minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Hamburg, Helmut Schmidt, zal waarschijnlijk fractielei der van de sociaal-democraten in het parlement worden. Verwacht wordt dat kanselier Ludwig Erhard vandaag formeel zijn ontslag zal indienen. Kiesinger zal dan donder dag door het parlement gekozen kun nen worden. Om 15.00 uur zal de Bonds dag bijeenkomen. De beëdiging van het nieuwe kabinet zal drie uur later plaats hebben. De regeringscrisis in Duitsland begon vijf weken geleden toen de Vrije De mocraten zich uit de regeringscoalitie terugtrokken, omdat zij zich niet kon den verenigen met de begroting van 1967. (Van onze weerkundige medewerker) Een depressie uit IJsland heeft zich in het afgelopen etmaal uitge diept van 995 tot onder 960 millibar (720 mm). Het centrum ervan lag vanmorgen op de Noordzee. De vlieg basis Leeuwarden registreerde wind stoten uit het zuidwesten van 90 tot 100 km/u; dat is 11 Beaufort, oftewel orkaankracht. Meer in het binnenland was de windkracht 8 9 Beaufort. Na de passage van een koufront, ma tigt de wind zich tijdelijk om later opnieuw op te steken tot stormachtig in 't binnenland en storm in de kust provincies, uit de ongunstige noord westhoek. Wij komen dan in een gu re stroming met hagel-, regen- en natte sneeuwbuien. Verder is er een reële kans op onweer. De algemene vooruitzichten wijzen op een aanhou den van het zeer wisselvallige weer type, met de mogelijkheid van nieu we depressie-ontwikkelingen in het Groenlandse. Het weer zal dan ook morgen guur zijn. pen als daarop een zekere rem gelegd zou zijn (bijvoorbeeld door verplicht te stellen dat de verzekerde zelf een gulden per doktersvisitie be taalt) zou dat bij ons geen bezwaar ontmoeten. Nu echter treft men de mensen die niet voor een wissewas naar de dokter zijn gelopen, maar die in een ziekenhuis moeten worden op genomen. Die mensen zitten toch al in de zorgen, ook al omdat ziek-zijn meestal extra geld kost doordat het inkomen terugloopt of hulp moet wor den gezocht. Dat de minister het eigen risico juist daar heeft gelegd lijkt ons niet bijster gelukkig. Zelfs niet als aantoonbaar zou zijn, dat dit de inflatie helpt bestrijden wat we nog niet zien. Het was nauwelijks anders te verwach ten: de regeringsverklaring, die prof. Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer heeft uitgesproken, was een door wrocht stuk werk maar bepaald niet optimistisch. In de docerende betoog trant die men van deze oud-hoogle raar gewend is, heeft hij een per spectief getekend dat somber is als deze sombere dagen voor Kerst feest. Mét als we deze vergelijking even mogen doortrekken de verze kering dat de zon niet voorgoed ver dwenen is: we kunnen ons gezamen lijk door die moeilijkheden heenwor- stelen. Het dilemma dat prof. Zijlstra ziet na deren en waarvoor hij ons land wil behoeden is dit: de noodzaak om een keus te maken tussen werkgelegen heid en een evenwichtige betalingsba lans. In eenvoudiger termen gezegd: we zullen de buikriem wat moeten aanhalen, zorgen dat inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht ko men doen we dat niet, willen we op de oude voet doorgaan, dan zul len we moeten accepteren dat er op vrij grote schaal werkloosheid ont staat. Het kabinet meent dat dit laatste kan worden voorkomen. Ook al is dan het economisch perspectief niet zo roos kleurig, het hoge peil van werkgele genheid kén gehandhaafd blijven. Maar dan zullen we ook de bereidheid moeten opbrengen om aan de inflatie, aan de geldontwaarding, een halt toe te roepen. Dat dit in ons aller voor deel is, wordt wel duidelijk als men even nadenkt over de zogenaamde weistandsgrens die straks de twaalf duizend gulden zal overschrijden. Twaalfduizend gulden, rond duizend gulden per maand, was vroeger een zeer behoorlijk salaris nu is het nog maar juist genoeg om de stijgen de kosten te kunnen opvangen. Van deze spiraal van loon-, prys- en kos tenstijgingen worden we niets beter integendeel, we worden er slechter van. De positie van onze export wordt er namelijk slechter door en het weg vallen van exportorders is de laatste tijd al meermalen oorzaak geweest van bedrijfssluitingen en dus van werkloosheid. Bovendien is ook het geld duur: vele bedrijven hebben moeilijkheden met investeren, investe ringen die dikwijls noodzakelijk zijn om de productiviteit te doen toene men, om goedkoper te kunnen produ ceren wat voor de binnenlandse én voor de buitenlandse markt nodig ls. De econoom Zijlstra ziet het dan ook als zijn voornaamste taak die voort gaande inflatie te bestrijden. En de maatregelen die hij daartoe voorstelt komen dan ook neer op 'n bestedings beperking. Uitstel van belastingverla ging tot I juli op dat tijdstip in voering van hogere omzetbelasting een slechts zeer bescheiden stijging van de lonen 't komt erop neer dat we in 1967 minder zullen kunnen uit geven dan we gewend zijn. Vandaag en morgen zal de Tweede Kamer zich over dit complex van maatregelen moeten uitspreken. Onze volksverte genwoordigers zullen moeten zeggen of het Nederlandse volk bereid is zijn regeerders op deze weg te volgen. Wij geloven dat de keus niet moeilijk kan zijn. De eerste symptomen van een dreigende werkloosheid tekenen zich af en werkloosheid is een van de ergste rampen die een volk kan tref fen. Die dreiging kén worden afge wend, als we bereid zijn enkele offers te brengen. De Staat zelf zal hierbij het voorbeeld moeten geven door gro te zuinigheid te betrachten dat sta voorop. Maar dan nog kan het niet zonder onze medewerking. Moet tot deze persoonlijke offers ook gerekend worden het gisteren door de minister van Sociale Zaken, dr. Veld kamp, genomen besluit om niet al leen de ziekenfondspremie iets te ver hogen, maar ook om in deze volks verzekering een zeker eigen risico in te bouwen? Het antwoord op deze vraag is niet zo eenvoudig omdat niet direct het verband te zien is tus sen deze ingrijpende maatregel en de zo nodige inflatiebestrijding. Het lijkt namelijk of men over heel andere za ken spreekt: Inflatiebestryding is voor de meeste mensen een vaag begrip - eigen risico voor ziekenfondsleden is In guldens en centen uit te drukken. Guldens en centen die door de enke ling betaald moeten worden daar om was het besluit van minister Veld kamp gisteren een drukker besproken onderwerp dan de regeringsverkla ring! Eerste vraag is of minister Veldkamp de verplicht verzekerden „onrecht" heeft aangedaan door een eigen risi co in te bouwen. Naar ons besef niet. We onderschrijven de gedachte dat de gemeenschap, wij allen tezamen, een plicht heeft tegenover de enkeling die door ziekte of wat dan ook wordt ge troffen. In een verzekeringssysteem als we nu kennen wordt door het ge zamenlijke bedrijfsleven, werkgevers én werknemers, aan die plicht vol daan. De benodigde premie wordt ge zamenlijk opgebracht door zieken en niet-zieken. Daaraan verandert ook nu niets wél wordt nu van de zie ken een extra-offer gevraagd, hetzij door het risico van driehonderd gul den voor ziekenhuisopname zelf te ne men, hetzij door zich ook hiertegen te verzekeren. Op die manier heeft de minister willen voorkomen dat de gezamenlijke premie al te hoog zou worden. Dit laatste is een juist argument. Ne derland is een land met vele goede sociale voorzieningen maar ont kend kan niet worden dat dit zo langzamerhand een niet onaanzien lijk deel van het loon blokkeert. Het kan gebeuren, dat dat deel van het loon waarover men niet zelf de be schikking heeft, te hoog wordt en aan die grens zijn we in Nederland zeker toe! Erkennen we echter dat die grens er is, dan is het onont koombare alternatief dat iedere bur ger zelf enig risico neemt dat is dan nu gebeurd. Wél blijft het voor ons de vraag of de minister door zjjn nu genomen maat regel niet een verkeerde groep treft. In een volksverzekering als deze schuilt het gevaar dat sommigen wat al te gemakkelijk naar de dokter lo-

De Vallei | 1966 | | pagina 1