Donderdagavond op t.v. KRO neemt met „De verhuizing" zelfde risico als VPRO ARAM De Gouden Cobra Subsidie geeft kansen aan „Eigentijdse dans Finse onderscheiding voor Picassc NTS boos op NTB Akkertjes Jongen met fiets verongelukt VANAVOND Morgen Hulppostkantoor tientje rijker na mislukte overval TELEVISIE T.V. LANGENBERG Onderscheiden Pagina 2 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 Weliswaar wordt ook nu de pasgebo ren dochter meteen na de geboorte van haar moeder afgenomen en naar de keizerin gebracht maar ditmaal ia Catharina daarop voorbereid, ze voelt geen verdriet, haar moederge voel is voor eens en voor altijd ge smoord. Weliswaar bekommert zich ook ditmaal niemand om de kraam vrouw, het hof viert zonder haar de heerlijkste feesten, de grootvorst be drinkt zich zonder haar met zijn ka meraden maar ditmaal heeft ze zelf voorzorgsmaatregelen getroffen voor haar afleiding, en al vermaakt ze zich dan ook stiekem, de gewaag de manier waarop ze dat doet be wijst dat ze zich heel zeker voelt: on der het voorwendsel het koud te heb ben, heeft ze naast haar bed een reeks kamerschermen laten opstellen zodat er een geheim kabinet ontstaat dat een uitgang heeft naar de voorka mer en aan de kant van het bed met een gordijn kan worden afgesloten. In dat kabinet staan verscheidene stoe len en tafeltjes en een gerieflijke ca napé, en als het gordijn open hangtn bevindt de kraamvrouw zich te mid den van een opgewekt gezelschap dat door de voorkamer naar haar toe komt maar op ieder moment verbor gen kan worden door het gordijn dicht te trekken. Op een avond als de stemming uiterst geanimeerd is, wordt er geklopt door de gevaarlijk ste bezoeker. Alexander Sjoewalow, die Catharina nooit anders noemt dan „de grootinquisiteur". Alles gaat schitterend, de vrienden achter het gordijn geven geen kik en de boeman verdwijnt na een lang onderhoud met Catharina in de vaste overtuiging haar helemaal alleen aangetroffen te hebben. De geslaagde poets stijgt de overmoedigen naar het hoofd, ze wil len wat te eten en wat te drinken hebben. Catharina belt en bestelt een souper van maar liefst zes goede ge rechten tegelijk, want, zegt ze, ze sterft van de honger. Haar bevel wordt woordelijk gehoorzaamd en een uur later ruimen de verblufte bedien den de volkomen lege schalen weer af. „Dat een van de vrolijkste avonden van mijn leven," schrijft Catharina. Ze is overmoedig geworden. De aanbidding van Poniatowsk.y de eer biedige waardering van Williams en de meegaandheid van Bestoesjew zijn haar naar het hoofd gestegen. Ze wordt onvoorzichtig bij haar verma ken en hoogmoedig jegens haar vij anden. Ze maakt de Sjoewalows be lachelijk, negeert de Franse gezant en schiet zelfs tegenover Elisabeth te kort in de gewone eerbiedigheid. Haar zelfverzekerdheid maakt haar ongelooflijk fascinerend. „Een vrouw voor wie een fatsoenlijk man graag een paar karwatsslagen over zou heb ben," zegt generaal Lieven. Ze is mooi, zij het niet zo volmaakt, zo on weerlegbaar mooi als Elisabeth in haar beste tijd was geweest. Maar ze heeft een veel verblindender geest op haar rivale vóór, een gelijkmatige tintelend-levendige aard en bovenal een weergaloze vaardigheid in het omgaan met mensen. Wie eenmaal in haar nabijheid komt, bezwijkt voor de zegevierende bekoring van haar persoonlijkheid. De „fonkelende blik van een wild dier" boezemt sommi gen angst in maar dat zijn uitzon deringen. De meesten voelen zich bij zonder goed op hun gemak in haar gezelschap want zij verstaat de kunst met iedereen te praten over datgene wat hem interesseert en ze geeft iedereen de gelegenheid zijn eigen licht te laten schijnen. Haar vrienden zien de tsarenkroon al op haar hoofd prijken en haar vijandendie hou den al evenzeer rekening met die mo gelijkheid. Ze intrigeren tegen Catha rina maar ze dingen tevens naar haar goedgunstigheid. Alleen in haar allernaasteomge ving bemerkt ze af en toe iets van een openlijk verzet: haar eigen hof dames schieten soms tekort in het al lernoodzakelijkste respect. De hofda mes scharen zich aan de kant van Peter, die nu eens de een dan weer de ander zijn gunsten schenkt, en al len koesteren zij de zoete verwach ting eenmaal de rol van een Pompa dour te spelen. Het grootste vooruit zicht heeft gravin Worontzow; zij ver staat de kunst de vlinderachtige Pe ter blijvend te boeien, zelfs dwars door af en toe optredende hevige on enigheden heen waarbij het niet al leen scheldwoorden maar ook oorvij gen regent. Volgens Catharina is zij de domste en lelijkste vrouw aan het hof. Catharina's mening over Peters vlammen is altijd heel onvriendelijk. Soms heeft het er de schijn van dat ze, in tegenstelling tot haar man en ondanks al haar afkeer, aan jaloezie lijdt; in ieder geval blijft ze er zich boos over verbazen dat hij aan ande re, minderwaardige vrouwen de voor keur geeft boven haar. Maar over Elisabeth Worontzow zegt zelfs de Duitser Scherer, een apologeet van de grootvorst: „Ze vloekte als een soldaat, loenste, stonk en spuugde als ze praatte." En Stehlin vertelt dat ze pokputten had en een veel te grote boezem. Maar Peter die beslist niet normaal is, vindt om een of andere onbekende reden juist in die vrouw zijn ware gezellin. Net zoals hij de voorkeur geeft aan het nietige Hol- stein boven het grote Rusland, zo verkiest hij die vogelverschrikker ook boven zijn beeldige echtgenote. De bloeiende, gezonde Catharina kan t niet begrijpen maar ze begrijpt wel dat juffrouw Worontzow een heel ander gevaar vormt dan een vrouw Karr, Korff of Sjafirow. Deze hier is de nicht van de machtige vice-kanse- lier, en haar droom gaat veel verder dan die van het simpele liefje van een koning. In Peters intieme vrien denkring wordt er vaak over gepraat dat men „de kop van de adder ver morzelen moet". In een zo onmiddel lijke nabijheid van de Russische troon is iedere gewelddadigheid mo gelijk. Catharina weet dat juffrouw Worontzow niets minder wil dan Pe ters wettige echtgenote en de tsarin van Rusland worden. En het staat nu al vrijwel vast dat na de dood van Elisabeth de vijandelijkheden tussen de echtgenoten beslissende vormen zullen gaan aannemen. Reeds nu is alles op die gebeurte nis voorbereid. In november krijgt Elisabeth een nieuwe beroerte; het wordt stil om haar heen. Het komt een enkele keer voor dat ze deze of gene heer wenst te spreken en te ho ren krijgt dat hij bij de grootvorst of bij de grootvorstin is. Elk van beiden heeft zijn eigen clan, zijn aanhan gers, in binnen- en buitenland. Ca tharina's partij aan het hof is de zwakste die staat of valt met Bes toesjew. Desondanks ziet ze niet op tegen het stervensuur van Elisabeth: ze weet en voelt nog meer met al haar vezels dat er achter de zelfzuch tige partijgangers van alle partijen, achter de kasteelmuren een duistere geheimzinnige, reusachtige macht staat het volk. En ze weet, ze voelt dat deze duistere geheimzinnige macht aan haar kant staat. Dat is wat haar zo zeker maakt. Ze over schat haar eigen kracht niet, ze on derschat haar tegenstanders niet ze onderschat enkel de taaie levens vatbaarheid van Elisabeths kwijnen de lichaam. De keizerin is voorbe stemd om nog enige jaren te leven en Catharina is voorbestemd om een zware tegenslag, een diepe beproe ving door te maken, voordat haar op voeding werkelijk voltooid is en het uur der beslissing slaat. O O O Peters brutaalweg aan de dag ge legd enthousiasme voor Frederik van Pruisen baart de Weense gezant, graaf Esterhazy helemaal geen zor gen; maar Catharina's stille sympa thie voor Engeland blijft de Franse diplomatie bezighouden. Alle hoven zijn overtuigd van de omkoopbaar heid van beide echtgenoten en nie mand schijnt daar enige speciale aan stoot aan te nemen. Met Peter, als regerende hertog van Holstein, sluit Maria Theresia een verdrag dat hem honderdduizend gulden waarborgt waarvoor hij zijn Holsteinse troepen te harer beschikking heeft te hou den. Niemand twijfelt aan de on bruikbaarheid van die Pruisisch ge drilde, Pruisisch geüniformeerde en Pruistisch voelende troepen in een oorlog tegen Pruisen maar Maria Theresia verkeert in de mening dat ze de naar geld hongerende Peter heeft omgekocht en dat ze, in geval van zijn troonsbestijging die hem tot tsaar maakt, op zijn dankbare loya liteit mag rekenen. Het geval Catha rina ligt moeilijker. Ondanks het ver trek van Williams, blijft het vermoe den bestaan dat er nog steeds Engels geld door ondergrondse kanalen de weg vindt naar Catharina's gulzige zak; omdat Frankrijk momenteel te arm is om aan een tegenomkoperij te kunnen denken, bezint men zich daar op andere mogelijkheden om de Russische grootvorstin tot toenade ring te brengen. Men weet dat Ca tharina in correspondentie staat met haar moeder, en aangezien men zich van de persoon van Johanna Elisa beth een even verkeerde voorstelling maakt als van haar invloed op Catha rina, krijgt een Franse officier, mar kies De Fraigne, op een goede dag de netelige opdracht om de oude vorstin van Zerbst te bezoeken en er haar toe te brengen haar hele moederlijke in vloed voor de „goede zaak" aan te wenden. Daar Zerbst zich neutraal heeft verklaard, gelukt het de mar kies in burgerkleding via Hamburg in het oude slot te komen, waar hij uit stekend wordt ontvangen: nadat haar dienstijver voor Frederik H de vor stin weinig dank en lof bezorgd heeft maar daarentegen veel onaange naamheden, is haar geestdrift voor de koning van Pruisen aanmerkelijk bekoeld. Ze is nu wel helemaal de moeder van de Russische tsarin, en Frankrijk is een met Rusland be vriende mogendheid; daarbij komt dat De Fraigne een plezierig onder houdend man is en dat Zerbst zo ver velend is als altijd. Het doet haar ple zier dat men haar persoon in Parijs, in Versailles combineert met de po litiek; en ze is nog altijd belust om een rol te spelen, dus ze zet zich aan een lange brief aan haar dochter, die echter nooit in Catharina's, maar daarentegen waarschijnlijk in Frede- riks handen komt. In ieder geval hoort Frederik op deze of een andere manier van de aanwezigheid van een Frans officier in Zerbst en hij geeft bevel de verdachte vreemdeling on middellijk te arresteren. Prins Heinrich van Pruisen onder handelt een volle vierentwintig uur met de regerende vorst van Zerbst, Catharina's broer, over de uitleve ring van De Fraigne. Tenslotte blijkt de neutraliteit van Zerbst maar een zwak argument te zijn tegen de ka nonnen die op de oude slotmuren worden gericht. Om zijn gastheer te sparen geeft De Fraigne zich over en laat hij zich arresteren. Hij zit niet minder dan vijf volle jaren in de ge vangenis, voor Catharina in 1763, als ze reeds tsarin van Rusland is, erin slaagt zijn bevrijding te bewerkstel ligen. Het vorstendom van Zerbst wordt een straf van honderdduizend dukaten opgelegd, omdat het ondanks zijn neutraliteit een Frans officier verborgen gehouden had. Johanna Elisabeth begeeft zich naar Ham burg, naar het huis van de Franse resident Champeaux, maar haar zoon gaat naar het Oostenrijkse leger waarin hij de zoon van de trouwe vazal Christian August! tegen Fre derik vecht. In Hamburg beleeft Jo hanna Elisabeth een laatste, late prille liefde: Champeaux' neef wordt haar minnaar en samen met hem gaat ze naar Parijs waar ze eindelijk dat leventje leidt waarvan ze bijna een halve eeuw heeft gedroomd: Lo- dewijk XV laat haar plechtig begroe ten als bloedverwant van zijn hoge bondgenoot, ze beheert een groot, vorstelijk huishouden, houdt er een voorname hofhouding op na, bezoekt alle feesten en alle theaters en maakt in twee jaar tijd schulden tot een half miljoen francs. De emigratie van de oude vorsten- familie van Zerbst uit haar stamslot, De Fraignes gevangenneming, de la te vervulling van Johanna's wens dromen het zijn allemaal louter indirecte gevolgen van de Franse po gingen om Catharina van Engeland te verwijderen. Catharina heeft zelfs niets gehoord van die pogingen. Maar terwijl de vorstin er in Hamburg nog over piekert hoe ze haar halsstarrige dochter tot bezinning kan brengen, heeft de Franse partij in Petersburg een veel doeltreffender middel gevon den om de verontrustende politiek van de grootvorstin onschadelijk te maken. Het begint ermee dat L'Hopital te gen vice-kanselier Worontzow zegt dat hij van zijn regering het bevel heeft gekregen nog slechts te onder handelen met grootkanselier Bestoes jew als de uitsluitend gevolmachtigde van de regering. De ijdelheid van Worontzow wordt daardoor allerge voeligst geraakt en zijn haat tegen Bestoesjew tot een verterende hitte aangewakkerd. De Sjoewalows spe len ook al onder één hoedje met L'Höspital. Het komt er nu op aan de keizerin wakker te maken uit haar lethargie en haar ertoe te brengen beslissende maatregelen te nemen te gen Bestoesjew. Elisabeth heeft nooit van Bestoes jew gehouden; zijn droge, pedante aard strookte nooit met haar fantas tische natuur. Maar hij was een erf stuk van haar verafgode vader, ze vertrouwde hem en had er zich aan gewend alle vervelende regeringsza ken aan hem over te laten. De indo lente Rasoemofsky was nooit jaloers geweest wat betreft die agenda, en de eerzuchtige Sjoewalows was het nooit gelukt de luie, verstrooide mo- narche ertoe te bewegen veranderin gen aan te brengen in haar regering. Maar nu belagen ze haar van alle kanten, het is een weloverwogen, ge concentreerde aanval. Men verzekert Elisabeth dat Wenen en Versailles weten dat Bestoesjew door de Engel se koning is omgekocht, ze noemen haar zelfs een nauwkeurig bedrag: twaalfduizend dukaten per jaar. Ze vertellen haar dat brieven van Ca tharina aan Apraxin door Bestoes- jews handen zijn gegaan, ze noemen mensen die die brieven zouden heb ben gezien. De keizerin, wier eergevoel er haar toe heeft gebracht haar kas uit te putten en haar soldaten te offeren om te voldoen aan haar verplichtingen uit hoofde van haar bondgenootschap, is diep verbitterd bij de gedachte dat haar bondgenoten zich in de steek ge laten voelen door de omkoopbaarheid van haar generaals en ministers, door de hoogverraderlijke intriges van het jonge hof. Alexander Sjoewa low wordt naar Narwa gestuurd om Apraxin persoonlijk te verhoren. Apraxin zweert dat Catharina hem nooit tot iets heeft willen verleiden dat tegen het bevel van de keizerin geweest zou zijn, maar hij moet toe geven brieven van haar te hebben ontvangen en hij geeft die brieven af. De inhoud ervan is volkomen on schuldig maar de grootvorstin wie iedere politieke correspondentie ten strengste verboden is, heeft dan toch maar dit verbod overtreden en Bes toesjew heeft haar daarbij gesteund. Als er twee brieven van onbeduiden de inhoud worden gevonden, waarom zouden er dan niet andere, veel ge vaarlijkere zijn geschreven, vernie tigd of verstopt? En waarom mengt Catharina zich in aangelegenheden van de kroon? De zwakke plek van de oude autocrate is geraakt en wordt niet meer met rust gelaten. Doet het jonge hof niet al lang enkel en alleen zijn eigen zin, spot het niet met alle bevelen van de keizerin? Blijft Poniatowsky niet tegen Elisa beths uitdrukkelijk verlangen in Pe tersburg, enkel en alleen omdat Ca tharina het wil en omdat Bestoesjew liever haar gehoorzaamt dan zijn mo- narche? Heeft de Holsteinse minister Stamke niet zonder Elisabeths toe stemming, maar op Peters verlan gen en door bemiddeling van Bestoes jew de Poolse orde van de Witte Adelaar gekregen? Loopt de hele we reld niet in en uit bij het jonge hof, vleit de vorstin van morgen, en ver waarloost hare majesteit? Tot zover ziet het eruit als een in trige tegen Bestoesjew, gemengd met beschuldigingen jegens het jonge hof. Dan komt de grootvorst op een dag bij zijn tante, bidt haar smekend om vergiffenis voor zijn slechte gedrag en beweert dat Bestoesjew zijn raad gever is geweest. Nu krijgt de zaak een heel ander aanzien: Peter zit mede in het komplot dat zich slechts indirect tegen de kanselier richt. Het ware doel ervan is Catharina. Alle vijanden hebben zich aaneengesloten om op de strijd tussen de beide echt genoten vooruit te lopen en vlug, voordat het te laat is, voordat Elisa beth dood is en Catharina de gele genheid heeft zich te beroepen op de openbare sympathie, maar met het stempel van hoogverraad te brand merken en haar voor eeuwig onmo gelijk te maken. Ze houden Elisa beth voor dat ze Bestoesjew maar hoeft te laten arresteren en zijn pa pieren te laten doorzoeken, om dan stellig documenten te vinden die het bewijs leveren van de overeenkomst tussen de kanselier en de grootvor stin, ook wat betreft de troonopvol ging- De KRO zend morgenavond een tv- spel uit, waaraan ze geen publieke eer zal behalen en dat haar mogelijk, gezien de ervaringen van de VPRO na de uitzending van „Ryder gaat naar huis", leden zal gaan kosten. Ook „De verhuizing" is namelijk absurdistisch avant-gardetoneel. De handeling is onbegrijpelijk, de humor versluierd en zo ze er is, zwart van vorm, en de bedoeling moeilijk te herkennen. Er komen sadistische scènes in voor en het taalgebruik is niet altijd ge kuist. „Ze hebben de plee zeker opge blazen toen je zat te schijten." Gelijk soortige scènes en dialogen in „Ryder gaat naar huis" hebben de VPRO een ledenverlies opgeleverd, dat inmiddels (Wordt vervolgd) 96 Bij Arams nadering laat Ares snel de kruik zak- ken en trekt zijn zwaard. „Kalm blijven, makker", bijt hij Aram toe, „ik versta geen grapjes...." „Als er nog een laatste restje menselijkheid in jouw ver- dorven ziel over is, red dan een uitgeput meisje, dat sterft van dorst en geef mij die kruik", zegt Aram op ijskoude toon. Even aarzelt Ares, zijn koortsachtig fonkelende ogen kijken de ander strak aandan zet hij de kruik in het zand, draait zich om en loopt verderMet bevende handen grijpt Aran de kruik en strompelt terug naar zijn metgezellen. Voorzichtig, om geen druppel van het kostbare water te verspillen, brengt hij de kruik aan Ambre's lippen. Verder en verder buigt hij de kruik vooroverer komt geen druppel uit.... de kruik is kurkdroog De honende schorre schaterlach van Ares doet Aram weer tot zichzelve komen „De duivel", sist hij woedend, „hiervoor zal hij boeten...." En Am- bre ondersteunend zo goed hij kan, zeult hij met een hart vol haat verder naast Otto, uit wiens ogen alle leven reeds geweken schijnt Een uur later, /er voor hen uit en door een zand- heuvel aan hun oog onttrokken, wankelt Ares voor- over en stort languit neer in het zand NIJKERK. Dinsdagmiddag had op de weg Hoevelaken-Zwolle onder de gemeente Nijkerk een verkeersonge luk plaats, waarhij de 13-jarige H. M. van den Heuvel dodelijk werd gewond. De jongen reed op zijn fiets op het linkerrijwielpad. Toen hij wilde over steken, stapte hij van de fiets en liep met de fiets aan de hand zonder op het verkeer te letten de weg op. Hij werd hierbij geschept door een perso nenauto. De jongen werd naar het zie kenhuis De Lichtenberg te Amersfoort vervoerd, waar hij is overleden. O De 25-jarige Sj. Sijben uit Neer is dinsdagavond verongelukt op de Napoleonsweg te Haelen bij Roer mond. De man raakte met zijn perso nenauto plotseling op het linkerwegge deelte en botste frontaal tegen 'n tege moetkomende Belgische vrachtauto, waarvan ten gevolge van de botsing beide voorwielen afgerukt werden. De personenauto werd totaal vernield. Op de Van Heemstraweg in Deest is dinsdagmorgen de 55-jarige heer A. van den Heuvel uit deze plaats door een slippende auto geraakt en zwaar gewond. In het ziekenhuis in Nijmegen, waarheen hij werd overge bracht, is hij later aan zijn verwon dingen overleden. Dinsdagmorgen is de negentienja rige H. J. Nederhoff uit Reeuwijk dodelijk gewond, toen hij met zijn bromfiets op de Rijerskoop te Boskoop tegen een rechts van de weg gepar keerde vrachtauto reed. De vrachtauto stond onder een brandende lantaarn. 0 Dinsdagmiddag is bij een verkeers ongeluk de 81-jarige mevrouw E. J. Snijder -de Waal-Malefeit uit Den Haag om het leven gekomen. Me vrouw Snijder stak de Laan van Meer- dervoort over en werd daarbij aange reden door een personenanto. Zij werd naar het Rode-Kruisziekenhuis ver voerd, waar zij enige uren later aan haar verwondingen bezweek. 0 Dinsdagmiddag omstreeks half twee is op de Zuiderweg tussen Opper does en Twisk in Noord-Holland een bus van de NA CO bij een inhaalma noeuvre van de weg geraakt en na tegen twee bomen en een lichtmast te zijn gebotst in een sloot terecht ge komen. De meeste passagiers, onge veer twaalf, kwamen met de schrik vrij. Enkelen liepen wat schrammen en een bloedneus op AMSTERDAM Dank zij een schen king van het Prins Bernhard Fonds ten bedrage van f 20.000 zal de dans groep „Eigentijdse Dans" haar pro gramma in dit seizoen aanmerkelijk kunnen uitbreiden De dansgroep zal ruim 36 voorstellingen geven, zowel in Nederland als in België. De artistieke leider van de dansgroep Koert Stuyf, heeft voorts van de ge meente Amsterdam de opdracht ge kregen om een choreografie te maken. HEERLEN Een man van onge veer dertig jaar heeft dinsdagmiddag omstreeks v{jf uur getracht de geldla van het hulppostkantoor te Heerlerhei- de te lichten. Dank zy het kordate op treden van de lokettiste, mej. G. Peer boom, moest de overvaller onverrich- terzake vertrekken. De man, die een militair windjack droeg met de capuchon omhoog en een sjaal voor het gezicht kwam het post kantoortje binnen op het moment, dat geen andere klanten aanwezig waren. Hij ging eerst naar een zich in de hoek bevindend boekenstalletje, waar hij twee pockets uitzocht. Vervolgens gaf hij de lokettiste een biljet van tien gulden, daarmee te kennen gevend, dat hij winde afrekenen. Op het moment, dat zij het wisselgeld wilde teruggeven, gaf de overvaller haar een klap in het gezicht en deed een greep naar de geldla. Mejuffrouw Peerboom wist echter haar tegenwoor digheid van geest te bewaren en gaf de aanvaller een slag terug, waarvan de laatste zo schrok dat hij zowel met ach terlating van de tien gulden als van de pockets de benen nam. Tot nu toe is hij nog niet opgespoord. ADVERTENTIE II MEESTERWERKEN VAN Z TOT A is opgelopen tot boven de 500. Hoewel, ook als men het stuk om zijn vorm en inhoud niet wilde slikken, toch erkend moest worden, dat er regie- en ac teursprestaties te zien waren, die de Nederlandse televisie in lange tijd niet heeft opgebracht. De KRO heeft deze vergoeding voor 'n eventueel ledenverlies niet eens, want „De verhuizing" wordt gespeeld door amateurs onder regie van een ama teur, de auteur zelf. De auteur is Lo- dewijk de Boer. Hij is altviolist in het Concertgebouworkest, maar in de we reld van het moderne toneel is hij geen onbekende. Hij is een van de medewerkers geweest aan „Labyrint". Hij schreef het toneelgedeelte uit deze „soort opera" van elkaar tegenspelen de vormen concert, zang, opera, to neel. film en ballet. De toneelgroep Studio speelde zijn toneelstuk „Het gat". „De verhuizing" verwerkt eenzelfde onderwerp als „Het gat" en is in een gelijksoortige absurdistische vorm ge schreven. Enkele attributen in het stuk: een man in een rolstoel, die blijkt te kunnen lopen, een hartelijke maar misdadige jongen. Een vrouw. Een buurman, niets anders dan een lappenpop, gekleed als een oude morsige zwerver, een pop die getrei terd en geslagen wordt. De man in de rolstoel. Costal, is is een gedesillusioneerde musicus, die de beklagenswaardige speelt teneinde op die manier aandacht te trekken. Hij wordt, zo wordt later in het stuk duidelijk, gedreven door vaderhaat. Het meisje Nerja, is zijn zuster of zijn vriendin, zijn praatpaal. De aardige maar misdadige jongen, Maks, is een moordenaar op de vlucht. Maks dacht een schuilplaats te kun nen vinden bij zijn vriend, Guus, maar in diens kamer wonen nu Costal en Nerja. Ze zijn net verhuisd. Het is in een volksbuurt. „Aardige mensen", zegt Nerja, die zojuist een kijkje is gaan nemen. „Aardige behulpzame mensen". Costal: „Hebben ze je ge holpen?" Nerja: „Ik had geen hulp no dig." Deze aanhaling als proeve van Lo- dewijk de Boers dialoogstijl, die aan- HELSINKI De beroemde Spaanse schilder Pablo Picasso zal door de Fin se artiestenvereniging worden onder scheiden met de medaille die ter gele genheid van de 110de verjaardag van de vereniging is geslagen. Een afvaardiging van de vereniging heeft de medaille maandag aan de Finse ambassadeur in Parijs, R. R. Seppaelae, overhandigd die voor de verdere verzending zal zorgen. In 1964 is Picasso benoemd tot erelid van dee Finse artiestenvereniging. leunt tegen die van Beckett, Pinter en de op hen gelijkende moderne schrij vers. De stijl levert een sterk muzikaal rit me op. Misschien daarom dat het stuk zoal niet begrepen, toch wel aange voeld werd toen de „associatie studen tentoneel" uit Utrecht het in septem ber speelde op een internationaal stu dententoneelfestival te Zagreb in Joe- goeslavië. Het kreeg er de prijs voor de meest avant-gardistische voorstel ling. Het is deze zelfde voorstelling die nu, in een tv-aanpassing van tv-regis- seur-acteur Frits Butzelaar, op het scherm wordt gebracht. UTRECHT De bij de NRIT en NTS niet erkende Nederlandse Toon kunstenaars Bond heeft vorige week in zijn orgaan ernstige kritiek geoefend op het beleid van de NTS ten aanzien van de vaststelling van de tarieven voor losse medewerking van musici aan televisieprogramma's. Naar aanleiding hiervan deelt de Ne derlandse Televisie Stichting mede, dat de thans geldende regeling terzake is vastgesteld in overleg met de officië le vakbonden, te weten de Algemene Bond van Kunstenaars (NWI, de Bond van Christelijke Kunstenaars in Ne derland (CNV) en de Nederlandse Ka tholieke Bond van Musici en Artiesten (NKV). Van een „a-sociaal dictaat" is volgens de N.T.S. derhalve geen spra ke. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep l Herv. Kerken. Beroepen te Wolsum en Western H.R.J. Reyenga te Ierseke; te Capelle aan de IJssel, vacature B. Baks, W. Ver- wey te Alphen a/d Rijn; te Strijen, wijkgemeente 1, J. den Besten te Hui- zen-N.H.; te Opende, Groningen, Toez. M. de Jong kand. te Scheveningen; t« Bodegraven, vac. A. den Hartogh, toez. A. van Eijk te Bergschenhoek. Aangenomen naar Vlagtwedde M. J. Kalvenhaar te Hendrik-Ido-Ambacht, naar Elburg, tweede predikantsplaats, C. Jongeboer te Apeldoorn. Bedankt voor Wezep J. van der Velden te Amersfoort; voor Ruurlo toez. H.E. K. Vegter te Borger; voor Strijen, wijkgem. 2, K.C. van Gorcom te 's-Gravenzande en voor Schoonhoven, vac. H. Jongerden, G. van Estrik te Genemuiden. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muz in vrije tijd: muz.prog. door amateurs. 18.30 Spek- trum: nws. uit de prot. chr. organisa ties. 18.50. Stereo Licht instr. kwartet 19.00 Nws en weerpraatje 19.10 Radio krant 19.30 Muz. van Het Leger des Heils 19.45 Wereldpanorama 19.55 Lich te muz. uit Denemarken (opn.). 20.25 Reportage van de voetbalwedstrijd Ne- derland-Denemarken. 22.15 Avondover denking 22.30 Nws. 22.40 Geestel. lied. 22.55 Chaos rond Eros?, lezing 23.10 Klass. gramm. muz. 23.15 Stereo: Pla- tennieuws 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Actualit. 18.20 Uitz. van de PvdA: Socialistisch bekeken 18.30 Licht platenprogramm. en praatje 19.05 Dansmuz. 19.30 Artist, staalkaart 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, radiofeuil. 20.55 Ik loop door het land, licht programm. 21.05 21.05 Lichte gramm. muz. 21. Vragen- vuur 22.00 Liedjespr. 22.30 Nws. 22.40 Actualitéiten. 22.55 Jazz magazine. 23.3 Jazz-ork. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 18.30 Teleac: De boerderij als onderneming (10). 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Mona- TV-film. 19.30 Openbaar Kunstbezit. 19.45 Mijn vrienden in de wereld. 19.55 Uitzending Stichting Socutera. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Uit zending van het G.P.V. 20.30 Hurrica ne, rep. 21.00 Botsende jeugd (Rebel without a cause), speelfilm, (beide keuringen: 18 j.). 22.35-22.40 Jcwrnaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. NCRV: 20.01 Sherlock Holmes: Een mysterieu ze verdwijning, verfilmd TV-spel. 20.50 Een avond in de Waag: volksliederen- progr. 21.15 Attentie voor sport. 21.35 Uit de kunst: maandel. cult, kijkschr. 22.05 Avondsluiting. NTS: 22.10-22.15 Journaal. beloverdenking. 16.30 Musiciana: muzi kale herinneringen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Nederlandse liederen en liedjes. 17.30 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte grammofoonmuz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Modern strijkkwartet (gr.) 9.40 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (Om 11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Stereo: Lichte orkestmuziek en zang soliste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Johan Willem Friso Kapel. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 Stereo: Moderne kamermuziek. 14.00 Beiaardconcert. 14.15 Huishoudelijke zaken, praatje v.d. vrouw. 14.30 Amateurs muziekprogram ma. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Voordracht. 16.25 Stereo: Piano recital: moderne muziek. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte voka- le muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.02 Dixie- landmuziek. 10.30 Nieuwe langspeelpla ten met commentaar. 11.00 Nieuws. 11.02 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Nieuws. 12.02 Variant: lichte muziek met actualiteiten, reportages en be richten uit binnen- en buitenland. 13.00 Nieuws. 13.02 Top twintig. 14.00 Nws. 14.02 Instrumentaal allerlei (gr.). KRO 15.00 Nieuws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Sportprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Tienermagazine. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 18.00 Verzoekplatenprogramma. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mevrouw O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heuke- lom uit Leiden, secretaresse van de his torische commissie der rijksuniversiteit aldaar, en conservatrice van het acade misch historisch museum. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek en praatje. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.10 Klassieke gram mofoonmuz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: Licht mu ziekprogramma. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen geloven, lezing. 11.45 Streeksgewijs: De streek Noord- Holland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actu aliteiten. 13.00 Pro memorie, praatje. 13.05 Klassieke grammofoonmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Klassieke kamer muziek en koorzang. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 15.15 Voor de vrouw. NCRV: 15.45 Stereo: Klassieke grammofoonmuz. 16.00 Bij- Woensdag 30 november DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Dein Glück in meinen Han den, Amer. speelfilm. 11.50 Pianocon cert. 12.00-13.30 Act. rubr. 16.40 Nws. 16.45 Optimist, een student uit Praag. 17.25 Progr. over beroepskeuze. 18.00 Nws. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Von Nachbar zu Nachbar. 18.50 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.21 Herinnerin gen van een vleugel. 19.59 Progr. over zicht WDR: 18.05 Zoeklicht op act. ge beurtenissen. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Lautlose Jagd. 19.40 Progr. over bloemen en planten). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Rendez-vous met Rudolf Shock, amusementspr. 21.00 Die Toch- ter des Bombardon, Beierse klucht, (herh.). 22.45 Journ. en weerber., aan sluitend: commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Rep. en muz. 18.55 Detektiv Cliff Dexter, TV- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en the- van de dag. 20.00 Bekannte Namen im Examen, raadselspel. 20.45 Wider- schein der Fackel, doe. Aansl.: Nws. 21.15 TV-films vrij naar fabels van La Fontaine. 22.10 Nws, weerber. en the ma v.d. dag. 20.00 Bekannte Namen slagwerk en plano. r

De Vallei | 1966 | | pagina 2