Filmkeuring in feite meer formele zaak Raadslid v. Genderen is er voorzitter van Achterberg zou best een dorpje kunnen zijn Wie vindt de fout in deze foto? Ponyclub in Kesteren definitief opgericht Sinds 1962 heeft Veenendaal een eigen bioscoopcommissie GYYY-pupillen naar St.-Nicolaasfeest HENNY JANSEN Sint bij bejaarden Schoolhoofd De Waal tilt zwaar aan ontvolkingsprobleem Wielrijdster brak been R. A alkenburg schreef boek over ondergang „Titanic MARKTEN MAC jubileert op 9 december Ds. J. v. d. Haar spreekt voor j.v. „Nathanaël" Parfumverstuivers LUXOR I THEATER ,j Jailhoase Rock Tarzai trekt naar India Scherpenzeel TOEKOMST; EEN BEJAARDE GEMEENSCHAP? Bekendmaking Streek toonde belangstelling WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 VEENENDAAL Eens of tweemaal per week l'ietst de beheerder van het Veenendaalse Luxor Theater, de heer J. Hardeman, naar de Jac. van Ruys- daelstraat, waar de heer C. van G#nderen, de voorzitter van de plaatselijke bioscoopcommissie, woont. Dat fietstochtje is een indirect uitvloeisel van de Bioscoopwet, die bepaalt, dat elke gemeente waar een bioscoop gevestigd is, over een commissie moet beschikken, die de films voor ze in het plaatselijke theater worden vertoond aan een selectie dient te onderwerpen. Zo gebeurt het ook in Veenendaal. In de praktijk komt het er op neer, dat voorzitter Van Genderen zich van de inhoud van de films op de hoogte stelt,- door het uit treksel van de inhoud dat bioscoop-beheerder Hardeman hem heeft bezorgd, even door te lezen. De overige commissie-leden blijven vrijwel werkeloos. Slechts de wet houdt hen op hun plaats. Voorzitter Van Genderen komt eer lijk voor zijn mening uit als hij dan ook zegt: „Van een echte filmkeuring komt niet veel terecht De bioscoop-commissie werd op 1 Januari 1962 aangesteld. Na de grens wijziging in 1960, die tot gevolg had dat een deel van Renswoude door Vee nendaal werd geannexeerd, kwam het Luxor Theater aan de Vendelsweg op Veenendaals grondgebied te liggen. Naast het innen van de vermakelijks- heidsbelasting stond de nieuwe „eige naar" ook voor de taak een filmkeu ringscommissie te formeren. De vorig jaar overleden mr. J. F. v. Leeuwen, toen raadslid voor de A.R. werd er de eerste voorzitter van. Hij werd door de heer Van Genderen, die de C.H.U. in de raad vertegenwoordigt, opgevolgd. De nieuwe voorzitter grondvest het bestaansrecht van de commissie in de eerste plaats op de wet. „Het is nu eenmaal een formaliteit, waar de ge meente aan voldoen moet", zo zegt hij. Daarnaast vindt hij toch ook dat er van de commissie eer zeker preventieve wer king uitgaat, want tenslotte blijft hij als voorzitter bevoegd de leden bijeen te roepen om een film, waaraan qua inhoud wordt getwijfeld, speciaal voor hen te laten vertonen. In werkelijkheid is dat, voor zover de heer Hardeman en de heer Van Genderen zich herin neren slechts eenmaal voorgekomen. C. VAN GENDEREN je krijgt er vaardigheid m O „Ach", merkt de laatste op, „in dat beoordelen van de inhoud, krijg je een zekere vaardigheid. Als je de naam James Bond of weet ik veel hoe al die sterren heten, leest, weetj e al hoe laat het is. Zelf ga ik hoogst zelden naar een biocoop. Onze secretaris, de VEENENDAAL De jongelingsver eniging „Nathanaël" houdt woensdag avond 7 december een bijeenkomst in de Vredeskerk. Ds. J. v.d. Haar uit Achterberg zal op die avond het onder werp: „De witte en de zwarte duivel" behandelen. VEENENDAAL Op vrijdag 9 de cember 's avonds om half negen in ho tel „La Montagne", zal de Motor- en Autoclub Veenendaal haar twintig-jarig bestaan vieren. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat 't met behulp van 'n goed stuk muziek, een gezellige jubileumvie ring zal worden. VEENENDAAL De voetbalvereni ging GVVV organiseert vanavond in de kantine van het Sportpark weer het tra ditionele Sint-Nicolaasfeest voor de pu pillen. ADVERTENTIE Drogisterij en parfumerie Zandstraat 7 - Veenendaal heer K. Philips, ging er zo nu en dan nog wel eens neuzen..." Voordat de heer Van Genderen be sloot om ons wat mededelingen over den, tja, misschien dat men destijds bij het vaststellen van de bioscoopwet niet al te veel vertrouwen in de landelijke commissies had, maar zeker weten doe ik 't niet". Wat zekerder vanz ijn de commissie te doen, zei hij: „Er is maar bitter weinig over te vertellen... we hebben een aantal keren vergadei-d om een zekere gedragslijn uit te stip pelen, daar is in feite alles mee ge zegd". Persoonlijk heeft hij het idee, dat de landelijke filmkeuringscommissies hun kleine Veenendaalse collega het gras voor de voeten wegmaaien. „De films zijn, als ze bij ons komen al door de VBKtftKftAAL v*i! tfiüidSiitas *>n<Sa# 37 BOV Bk* svwut mt- Zondag 3 u-ar. Khrt» ktwtry 3miy tyi*r - 0«M i in Hij voebi zijn we? omboog ia ren m- fw^rigg werfeid. w*r*S<i d«r mitti»* li jaar. Vun ïtwSag J7 wocnsd»* 30 nov Bits 7.30 aut. Sac* Matemey Cnrfoa üj ?»rï3f> twig <San «ui «vo ren. Tóeg, ia*r DINSDAGS J$ ONS THEATER GESLOTEN - Voordat de advertentie van Luxor in de krant komt, weet de bioscoop commissie al wat er draait. grote zeef gegaan. Waarom wij er ons dan ook nog eens mee gaan bezig hou- zaak is de Renswoudse Gereformeerde predikant ds. B. Slingerberg, die lid is van de Centrale Filmkeuringscommis sie. Hij zegt: „Door de A.R. is destijds een amendement op de bioscoopwet in gediend om de mogelijkheid van een plaatselijke keuring te krijgen. Ik ben het met de heer Van Genderen eens als hij zegt, dat zijn commissie min of meer overbodig is. Afschaffen, zegt u? Dat zou ik dan eerst geval voor ge val willen bekijken, daar ben ik ten slotte gereformeerd predikant voor VEENENDAAL Ongeveer honderd bejaarden waren naar het O.C.B.-ge- bouw gekomen voor het jaarlijkse Sint- Nicolaasfeest. Onder het zingen van bekende Sinter klaas-liedjes, begeleid door mej. D. Davelaar, kwam Sint-Nicolaas binnen, vergezeld van zijn zwarte knecht. Sint was blij om toch nog even tijd gevonden te hebben om naar deze jeug dige oudjes te gaan. Mevr. Boers verwelkomde Sint-Nico- laas en Piet, maar zou ook heel graag zien, dat op elke wekelijkse ontspan ningsmiddag de bejaarden in zo groten getale opkwamen. Op de vraag van Sint-Nicolaas of er ook eens iemand een liedje wilde zin gen, werd er spontaan een koortje ge vormd van dames en heren, dat met pianobegeleiding enkele bekende vers jes zong. Eén van de aanwezigen, de heer Bos, declameerde weer onder hilariteit het gedicht „Tien communisten". De heer Van Haaften zong later een ernstig lied, dat met aandacht beluis terd werd. Nadat Siht aan iedere aanwezige een cadeautje uitgereikt had en nog een chocoladeletter voor de dames en siga ren voor de heren, was het tijd voor hem om te vertrekken. Sint wenste al len een zeer goed 1967 en hoopte op een weerzien bij zijn volgende verjaardag. Onder gezang van „Dag, Sinterklaas je" en nagewuifd door alle bejaarden, vertrok de Goedheiligman. Daarna werd een verloting gehouden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de onkosten van deze middag. Na een quiz met zeven dames en heren, die door de dames gewonnen werd, ging iedereen opgewekt naar huis. Dinsdag 6 december is er geen ont spanningsmiddag. Op dinsdag 13 decem ber zal der heer Van der Schee, jeugd werkleider van de Instuif een vrolijke film vertonen. SCHERPENZEEL, 30 nov. 1966. Eier markt. Aanvoer ca. 900.000 stuks. Prij zen grote eieren f 16.00f 16,50, henne- eieren f 12,00f 15,00, alles per 100 stuks. Handel redelijk. SCHERPENZEEL, 30 nov. 1966. Big- genmarkt. Aanvoer 98 biggen. Prijzen f 78,00f 84,00 per stuk. Handel ma tig- ACHTERBERG Elk jaar loopt het leerlingenaantal van de christe lijke lagere school in Achterberg terug. Enkele jaren geleden stonden er nog meer dan tweehonderd leerlingen bij de administratie ge registreerd. Nu zijn het er nog hon derddrieënzeventig. Het is in de ogen van schoolhoofd A. M. de Waal een triest evrschijnsel, dat zijn oorzaak vind in een probleem, dat al geruime tijd aan de kleine Achlerbergse gemeenschap knaagt: de ontvolking, het wegtrekken van de jeugd. De buurtschap is lang zaam maar zeker een bejaarde sa menleving aan het worden, waar simpel gesteld voor de jonge mens geen plaats meer is. Het klinkt wat droefgeestig, maar het is niets an ders dan de waarheid. De heer De Waal is het er roerend mee eens. Het probleem is niet van vandaag f of gisteren. Het leeft al jaren in Achterberg, het is al vele malen ge signaleerd maar intussen doet het zich in nog steeds sterker wordende mate gelden. „En het wreekt zich op allerlei gebied", zo stelt het school hoofd vast. De heer De Waal woont en werkt al 35 jaar in Achterberg. Zes jaar geleden vonden hij en nog 'n aantal inwoners van de buurtschap (in hoofdzaak middenstanders) de tijd gekomen, dat er door de bevolking daadwerkelijk iets aan „het pro bleem" gedaan moest worden. Er werd een vereniging opgericht met als naam „Achterbergs Be lang" en als hoofddoel woningen voor de jonge plaatsgenoten. De vereniging, waarvan de heer De Waal al vanaf de oprichting voor zitter is, heeft niet stilgezeten. Wat is er bereikt. „Wel", zo be gint het schoolhoofd, „laten we voor op stellen, dat we in de gemeente Rhenen niets te vertellen hebben, in die zin, dat de gemeente ons nooit eens zal vragen; wat willen jullie nu eigenlijk? Wij moeten onze wensen via de raadsleden naar voren, zien te brengen. Op die wijze hebben we al enkele kleinere verlangens in ver vulling zien gaan. Een betere straat verlichting en bewegwijzering b.v." De kern van het probleem ligt vol gens de heer De Waal in de wo ningbouw, waarvan Achterberg vrij wel verstoken is gebleven. Na de oorlog werden er slechts enkele nieu we huizen gebouwd. „Daar willen wij tegen ageren, want de bouw is hier nog steeds niet van de grond ge komen. Waarom krijgen we hier geen woningwetwoningen. Nu moet het jonge gezin wegtrekken. Zo heeft de hervormde kerkeraad hier de laatste jaren al ongeveer tachtig lid maten zien verdwijnen..." Achterberg is de kwalificatie „dorp", gezien structuur en omvang, in feite niet waard. „Maar het zou best een dorpje kunnen worden", zo liaakt de heer De Waal snel in. Meer verenigingsleven, meer ont spanning, meer jongelui. We hebben hier geen goede ruimte om bijvoor beeld een uitvoering te houden. Dat gebeurt nu in de gymnastiekzaal van de school. Maar als het zo blijft wonen ongeveer 1800 mensen. De be volking is sinds een aantal jaren met 4 pet. terug gelopen. Het ziet er voorlopig nog niet naar uit, dat deze ontwikkeling tot stilstand zal komen. Voor de buitenwereld lijken onze problemen misschien van weinig be tekenis, omdat het allemaal zo in het klein gaat. Wij zien dat uiteraard heel anders...". De heer De Waal weet te vertellen, dat de gemeente de open riolering als argument aan voert om zich tegen de bouw van woningen te keren. Daarover heeft hij zo zijn eigen theorie. „Als er meer huizen komen, wordt de riole ring zwaarder belast en aangezien deze in een sloot uitmondt, wordt het er op die manier niet beter op. Daar naast mag men de kosten van ver betering, naar mijn idee, niet op die A. M. DE WAAL triest verschijnsel O paar bewoners gaan verhalen, die er voordeel bij hebben. Rioolbelasting betalen, akkoord, maar de overige komen er geen nieuwe verenigingen bij. Wij hebben er nu twee, „Excel sior", de „gym" en de P.J.G.U., een organisatie van plattelandsjongeren. 'Als de bevolking zou toenemen, kon den we misschien aan de oprichting van een muziekkorps of een zang koor gaan denken." Is er in Achterberg geen behoefte aan een café? „Wat mij betreft niet", zo stelt hij vast.„Veel liever een buurtschapshuis." In het dorp, dat geen dorp is kosten moet men toch echt als ge- meenschapslasten gaan beschou- Wat het onderwijs in Achterberg betreft: het aantal leerlingen dat „doorleert" is betrekkelijk klein. Vooral middelbare scholieren zijn op de vingers van een hand te tellen. Dat is op zichzelf niets onrustba rends. Toch constateert de heer De Waal tot zijn genoegen, dat er van het voortgezet onderwijs steeds meer gebruik wordt gemaakt. „De menta liteit van de mensen hier is ook wel wat veranderd. Bovendien kan men lang alle jongens niet meer op de boerderij gebruiken Geveltjes van Veenendaal in St-Nicolaas-p rij s vraag IIet zevende geveltje, dat wij van daag in de serie voor de Sint- Nicolaasprijsvraag plaatsen, zal wei nig moeilijkheden bij onze puzzelaars opleveren. Men kan het antwoord op de vraag: „Wat mankeert er aan?" misschien wel direct geven zó van uit de huiskamer. Het weer is er bovendien niet naar om met een kranteknipsel in de hand een ver gelijking te maken. Morgen en vrijdag volgen respectie velijk de achtste en de laatste foto. Leg uw briefkaart alvast maar klaar om de antwoorden, genummerd van 1 tot en met 9, in te vullen. Maar men kan er ook nog een weekeinde over nadenken. Dinsdagmorgen 7 december sluit de bus van ons kan toor aan de Prins Bernbardlaan 28 in Veenendaal, waarna met bekwame t spoed gewerkt zal worden aan het uitzoeken van de goede oplossingen t en bet toekennen van de prijzen. O VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: dat ingevolge het bepaalde ln de Win kelsluitingswet 1951, alle winkels in de periode van dinsdag 29 november tot en met zaterdag 3 december a.s. tot 21.00 uur voor het publiek geopend mogen zijn. Veenendaal, 23 november 1966. Burgemeester en wethouders voor noemd de burgemeester, J. Hazenberg, de secretaris, Van Manen. RENSWDUDE Hedenmiddag wilde de bejaarde mevrouw Barten met haar bromfiets de Rijksstraatweg overste ken, maar werd hierbij gegrepen door een uit de richting Scherpenzeel ko mende auto. Met een gebroken been moest zij naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht worden. KESTEREN' In de lagere land- en tuinbouwschool te Resteren vond gister avond de definitieve oprichting plaats van een ponyclub, die „De Batavlertjes" zal gaan heten. Op het ogenblik telt de één dag oude vereniging reeds negentien leden, terwijl wordt aangenomenn, dat dit aantal zich in korte tjjd aanzienlijk uit zal breiden. Vele ouders van kinderen, die zich als lid hadden aangemeld, gaven bljjk van belangstelling en woonden de oprichtingsvergadering bij. Gezamenlijk werden de technische problemen besproken alvorens tot oprichting over te gaan. De heer J. den Hartog een groot paardenkenner uit Opheusden, hield een korte In leiding over de ponysport en de daaraan verbonden kosten en eisen. Nadat de heer W. Schepers de aan wezigen welkom had geheten legde hij uit hoe men tot de oprichting van een ponyclub was gekomen. „In het verle den is er al verschillende malen over een ponyclub voor Kesteren en omstre ken gesproken. Omdat de sport steeds sneller in om vang toe ging nemen is een klein comi té, bestaande uit de heren J. den Har tog, A. Angelino, G. Budding en mij zelf, zich gaan oriënteren of het moge lijk zou zijn in Kesteren zo'n ponyclub op touw te zetten. Het is tijdens dit onderzoek gebleken, dat deze nog betrekkelijk nieuwe sport ook in onze streek bijzonder in de be langstelling staat. Vandaar de oprich tingsvergadering om tot iets definitiefs over te gaan", aldus de heer Schepers. De heer J. den Hartog belichtte in zijn betoog voornamelijk de aan de pony- sport verbonden kosten. Tevens stelde hij zijn manege beschikbaar en gaf adviezen omtrent de aan te schaffen benodigdheden, zoals een zadel en stijg beugels. Volgens zijn zeggen zal de contributie ongeveer f 30,per jaar gaan bedra gen. Voor leden, die niet in het bezit zijn van een pony bestaat volgens de heer Den Hartog waarschijnlijk wel een mogelijkheid om deze te lenen. Nadat de aanwezigen in de gelegen heid waren gesteld vele vragen op de paardenliefhebber af te vuren ging men over tot de bestuursverkiezing. In het voorlopig bestuur, dat uüu- stens een jaar zal aanblijven namen zitting: A. Angelino, voorzitter; me vrouw G. Budding-Van Schuppen, sec retaresse; W. Schepers, penningmees ter en mevrouw J. B. van Riemsdijk Teunissen. Als deskundig adviseur werd de heer J. den Hartog aangesteld. De heer J. den Hartog uiterst links op de foto, hield in een gemoedelijke sfeer een praatje over de ponysport en de daaraan verbonden kosten. Het vijftal zal in samenwerking met de leden de verdere plannen gaan uit werken om zo spoedig mogelijk nog voor het komende voorjaar met een af gerond plan te komen, zodat actief met de ponysport kan worden begonnen. VEEMARKT DOETINCHEM M. mm Aanvoer: slachtvee 377 stuks: ge- bruiksvee 754; vette kalveren 70; vaars kalveren 280; stierkalveren 843; schapen 26; lammeren 12; geiten 5; paarden 15; veulens 2; biggen 524; totaal 2908 stuks. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien per stuk 8901450; mest- en weidevee 830—1145; drachtige vaarzen 9001430; guste vaarzen 8601160; pinken 440—710; graskalveren 420 620; vaarskalveren 80240; stierkal veren 80230; schapen 90120; lam meren 80—110; biggen 6676; vette kalveren le kw., per kg lev. gew. 4,20 4,55; 2e kw. per kg lev. gew. 3,854,10; 3e kwal. per kg lev. gew. 3,503,75; slachtvee le kw. per kg gesl. gew. 3,90— 4,25; 2e kw. per kg gesl. gew. 3,603,80; 3e kw. per kg gesl. gew. 3,103,50; worstkoeien per kg gesl. gew. 2,70 3,10; slachtpaarden per kg gesl. gew. 2,903,30; veulens, per kg gesl. gew. 3,00—3.40. VEEN EN DA Al. Dezer dagen verscheen van de heer Rik Valkenburg hel reeds aangekondigde jeugdboek: „Walther en Belly op de Titanic". Op boeiende wijze beschrijft de heer Valkenburg de lotgevallen van twee jongens, die de (eerste en enige) reis van de Titanic meemaakten. Aangrijpend hier en daar is zijn verhaal van de rampnacht, waarin dit „onzinkbare" schip ten on der ging. Valkenburg weet dergelijke verhalen zo te brengen, dat men het boek „in een adem" uitleest. Toch zijn er wel enkele dingen, die enigermate storen bij het lezen. De af schuw van de schrijver bijvoorbeeld, die hij met twee uitroeptekens en een aantal puntjes tot uitdrukking brengt, als verscheidene passagiers direct na de aanvaring met de ijsberg rustig doorgaan met „het kaartspel!Dit is irreëel, want deze mensen waren zich van geen gevaar bewust tot zelfs de gezagvoerder toe heeft iedereen tot het laatste moment gedacht dat de „Tita nic" werkelijk onzinkbaar was. Verder merkten wij een fout op. in een Engelse uitdrukking die geen zich zelf respecterend leraar van zijn leer lingen zou dulden, indien ze drie maan den les in dat vak gehad hebben. Zo merkten we nog wat kleinigheden op. die storend werken ,maar aan het ge heel van het verhaal doen ze niets af. We kunnen ondanks de tekortkomin gen het boek aanbevelen. De stijl is goed te noemen, het verhaal ls span nend en de feiten zijn voor zover wij het kunnen beoordelen historisch juist. Ook spreekt er uit het verhaal een goede christelijke gedachte. Zondagsschoolleiders hebben met dit boek een goed kerstgeschenk en vrij wel alle jongens zullen het graag met Sint Nicolaas willen hebben. Een op merking tot slot. Het geheel ziet er keu rig verzorgd uit. ware het niet, dat de rugzijde van de band de titel enigszins anders geeft, dan de voorzijde. Op de voorzijde en overal elders in het boek wordt gesproken over „Walther" de rugzijde geeft (het Duitse) Walter. Het boek omvat omstreeks 120 pagi na's op goed papier en met een duide lijke druk. De band is stevig gekarton neerd en het is de prijs van bijna f4. meer dan waard. De uitgave ie van Van den Tol in Dordrecht. Bij Iede re boekhandel is het verkrijgbaar.

De Vallei | 1966 | | pagina 3