Met de... op 350 meter boven Vallei en Heuvelrug Omzet in kolen daalde Geen angst bij kolenhandel door toepassing aardgas Nieuwe predikant van „Sola Fide" Sinister tweetal dupeerde Veenendaalse kruidenier WISSELMARKT HARTKLACHTEN BOTERHAM CONTROLE Toeti ome vlieger en fotograaf enkele weken geleden op een mooie, zonnige middag boven Amerongen vlogen, is deze foto gemaakt. A cm de' schaduwen is dui delijk te zien dat zij zich ten zuiden van het dorp bevonden en ten noorden vm de Rijn. En daar stond dm, zoals in bijna ofte beelden van dorpen en stadjes die vanuit de lucht worden bekeken, de toren hoog boven het panorama van Ameron gen de toren van de St.-Andrieskerk. Vlak daar achter ,,Lievendal" en op de foto, links van de kerk, de Overstraal met voor het gemeentehuis vm Amerongen (nog nét zichtbaar) een paar auto's ge parkeerd. Boven het midden van de foto is duidelijk te zien de Koningin W ilhelminaweg en even lager de Burgemeester van den BoschstraatTussen deze twee wegen, in een betrekkelijk grote, groene omgeving, het Dorpshuis en ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg het nieuwe gedeelte vm Amerongen, waarvan een gedeelte te zien is met het complex marinewonin gen" en het laatst gerealiseerde bestem mingsplan. Helemaal onderaan de foto (links) Huize ,,Oranjestein" en een voorgebouw vm kasteel Amerongen. Overigens, wat een heerlijke ruimte, ver geleken met de dicht opeengepakte men senmassa's, die men in andere, grote de len vm Nederland z.iet. Hoe het Ameron gen vm de toekomst er zal uitzien, weet niemand, maar wie kennis heeft genomen van de nieuwe Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland (waarin de Utrechtse Heuvelrug en het gebied bezui den de lijn Alkmaar-Arnhem als toekom stig stedelijk gebied wordt gekenschetst) kan zich voorstellen, dat dit plaatje nog eens antiquarische waarde" krijgt. VEENENDAAL Alle kolenhande laren in Veenendaal zijn aangesloten bij een vereniging van Brandstoffen- handelaren. Deze vereniging heeft voor de aangeslotenen enkele voorde len, waarvan waarschijnlijk de meest in het oog lopende het bijhouden van een zogenaamde „zwarte lijst" van niet-betalende klanten is. Onder elkaar zijn de kolenhandelaren overeengeko men om iemand, die bij een van hen een belangrijke schuld heeft niet als klant aan te nemen. Volgens de woordvoerder van de vereniging, de heer Hasselaar (geen bestuurslid, maar secretaris, de heer C. van Koo- ten had naar hem verwezen „hij weet er alles van en heeft de meeste tijd") zegt er van: „Het is noodzakelijk om ons bedrijf vol te kunnen houden. Overigens zijn er niet veel mensen, die helemaal niet betalen, slechte betalers komen meer voor, maar die heb je in iedere branche". We spraken verder met hem over de kolenhandel in het algemeen. „Vorig jaar is de kolenomzet met 20-30 pet teruggelopen", vertelt de heer Hasselaar, „maar momenteel loopt hij niet verder terug. We krijgen de indruk, dat gas de mensen toch niet zo goed bevalt, als men gedacht heeft. De warmte is nu eenmaal min der prettig dan kolenwarmte; alleen ko len geven leefwarmte. Het is een re clamezin, maar het is waar. Er zijn zelfs al weer mensen, die hun gas haard voor een kolenhaard hebben in geruild. Dat flats centrale verwarming zou den krijgen, was te voorzien. Ook als het aardgas niet gekomen was zou men de flats c.v. gegeven hebben. Dat is eigenlijk alleen een gunstige ontwikkeling, ook al scheelt het ons in de omzet. Maar het is ondoenlijk om kolen op een vierde of nog hogere eta ge te bezorgen. We hadden al lang ge leden afgesproken, dat alleen te doen zij zieken en bejaarden, omdat bij 'n rgelmatige bezorging op de flats de ge zondheid van het personeel in de brandstoffenhandel in gevaar komt. Sommigen bleken hartklachten te krij gen van het trappenklimmen met de zware vracht. Voor de bewoners is het ook een voordeel dat ze c.v. hebben. Aan het stoken is een eind gekomen, maar het grote nadeel is volgens mij dat de ketel centraal geregeld wordt, zodat de verwarming vaak kouder wordt op momenten, dat men het niet wenst". Gaskachels hebben volgens de heer Hasselaar voor veel mensen het na deel, dat ze door een thermostaat ge regeld worden. Als de temperatuur in de kamer op een bepaald punt komt, dan slaat de kachel af. Eerst als het dan weer (onbehaaglijk) koud wordt, slaat hij weer aan. De heer Hasselaar gelooft niet, dat de kolen geheel ver drongen worden door gasverwarming. Misschien zo zegt hij zal men in de toekomst elektrisch gaan verwar men, als de atoomenergie daarvoor een feit zal zijn, maar daarover hoeft men zich voorlopig nog geen zorgen te maken. Volgens de heer Hasselaar is er voor de kolenhandel geen reden om angst voor het bestaan te hebben. Zelf heeft hij zijn bedrijf uitgebreid met een „witte pomp" en een „autowasserette" Hierdoor is de basis vergroot en is hij zeker van een goede boterham. Maar ook de handelaren, die niet tot een dergelijke uitbreiding in staat zijn, kunnen zijns inziens blijven bestaan. De grote klap is al geweest en de plannen, die er zijn om meer eenge zinswoningen te, gaan bouwen zullen volgens hem weer een grotere klan tenkring voor de kolenhandel geven. Hij verwacht niet, dat er zich nog veel jonge kolenhandelaren zullen vestigen. De bestaande bedrijven hebben echter nog steeds een goed bestaansrecht, al is samenwerking in de toekomst nog meer geboden dan nu. De heer Hasselaar klaagde over de opgeschroefde berichten over kolen dampvergiftiging, die er elk najaar in de pers verschijnen. Volgens hem wordt er aan het aantal gasontploffingen voorbijgegaan. Hoewel hij er begrip voor heeft, dat een geval van kolen dampvergiftiging met dodelijke afloop ook als waarschuwing voor ande ren -in de pers komt, meent hij er goed aan te doen, er op te wijzen, dat het eigenlijk altijd eigen schuld is. Als men aan het begin van de win ter de kachel weer gaat stoken, moet men voorzichtig zijn. De schoorsteen heeft in de loop van de zomer veel vocht opgenomen en eerst als dat ver dampt is, trekt hij weer. Ook moet er aandacht bestaan voor het feit, dat de moderne kachels een zorgvuldiger be handeling moeten hebben. Vroeger zat er altijd wel wat „val se" trek in een kachel, maar tegen Amsterdam 29 nov. Londen 10.09 1 10.09 j; New York 3.61H—3-62A; Montreal 3.34^—3.34^: Parijs 73.71 i—73.22 i; Brussel 7.24 7.24gFrankfort 91.054— 91.10*; Stock holm 69.94*—69.99 Zürich 83.85 J— 83.90*; Milaan 57.894—57.94*; Kopen hagen 52.37 4— 52.42 4: Oslo 50.62 50.67 4; Wenen 13.99 14.00 i; Lissa bon 12.594—12.61. woordig is dat niet meer het geval. Hij raadt iedereen aan tenminste eenmaal per twee jaar de convector bij de smid te laten nazien. Ook het regelmatig ve gen van de schoorsteen is van belang. Indien men een nieuwe haard koopt, moet men zich goed van het ge bruik ervan op de hoogte stellen. Voor namelijk komt het er op neer, dat men een kachel met „zachtheid" behandelt. Dus niet het ene moment de kachel helemaal open en enige tijd later als het te warm wordt weer hele maal dicht. Dat heeft ook nog het voordeel, dat men bij een regelmatige regeling van de warmte veel minder kans op sintel vorming heeft. In dit verband wijst de heer Hasse laar ook op het feit, dat sintelvorming beslist niet hoeft te wijzen op „slechte" kolen. In de meeste gevallen is het al leen te wijten aan een verkeerd ge bruik van de kachel. Slechte kolen ge ven vaak meer warmte, dan goede, maar ze zijn onvoordeliger in het ge bruik. Als men alleen slechte kolen stookt is men aan het eind van de win ter veel meer geld kwijt, dan bij een goede antraciet en aan een teveel aan warmte heeft men tenslotte ook niets. O Het „zwarte goud" wordt nog regel matig atxngevoerd. Bijna dagelijks arriveren er spoorwagons op het emplacement te Veenendaal. De eerste sneeuwval had dinsdag morgen al direct een ongeval tot gevolg. Op de Cuneraweg raakte een auto aan het glijden. Niemand werd gewond. Er was wel aanzienlijke plaatschade. niet bij zich, maar wanneer de heer Van de Kraats zo vriendelijk wilde zijn om hem even naar zijn huis in Leiden te brengen was de koop gesloten. Van de Kraats junior kreeg opdracht van pa om de goede klant naar het westen te rijden. In de stukken was te lezen dat de jonge kruidenier uitdruk kelijk opdracht had gekregen om niet alleen het geld voor de auto te incasse ren, maar ook het geld voor de gele verde levensmiddelen. De raadsman greep deze verklaring aan om te stel len, dat de dagvaarding niet goed was. Kruidenier Van de Kraats was door Van D. helemaal niet bewogen om goe deren af te geven zonder dat er voor betaald werd. De zoon was gewoon ver geten om de levensmiddelen ook mee naar huis terug te nemen, toen tij in Leiden in de gaten kreeg dat Van D. niet van plan was om de auto te kopen. De officier van justitie, die meedeel de dat 's morgens nog twee processen verbaal waren binnengekomen vrijwel gelijk aan dat van Veenendaal, zei dat de winkeliers goedgelovig zijn en heel snel toehappen naar de prooi in de vorm van iq de toekomst te leveren bestellingen die Van D. hun voorhoudt „Dit is misdadig, de houding van een parasiet", aldus de officier. Voor een andere zaak waarvoor Van D. terecht stond werd ook de Eindho- venaar R. op het matje geroepen. Men had elkaar ontmoet in het Brabantse Vlijmen, op het adres waar ook Lug ters en Daamen regelmatig kwamen. Vandaaruit werd een tocht gemaakt naar Otterlo, waar een geparkeerde wagen werd opengebroken. Alles wat maar enige waarde had werd meegeno men. Voor R. was er nog een tweede pro ces verbaal over de diefstal van em mers van een elektrisch® melkmachine in de buurt van Bennekom. Ter infor matie van de rechters was er voor Van D. in de stukken nog een achttal pro cessen verbaal gevoegd, die niet ten laste werden gelegd. Zowel voor R. als voor Van D. vond de officier van justitie het bijzonder kwalijk dat zij behoorden tot het gezel schap dat zich rond de uitgebroken Lutgters en Daamen had geformeerd. Tegen R., nog nooit eerder in contact met de justitie geweest, eiste hij vijf maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. Van D. hoorde een jaar met aftrek tegen zich eisen. De raadsman van deze laatste vroeg de rechtbank uitdrukkelijk om een psychiatrisch rapport, gezien het verle den van de man. Weliswaar verzette Van D. zich hiertegen, omdat hij ®r niets voor voelde en het ook niet nodig achtte, maar de raadsman vond het wel belangrijk. Uitspraak over veertien dagen. Ds. H. Nijeboer uit Beilen, die volgend voorjaar als predikant van de Ned. Hervormde wijkgemeente in wording „Sola Fide" de vacature zal vervullen ontstaan door het vertrek van ds. A. A. Bos. ARNHEM Twee mannen die in de maand augustus gelieerd waren met de uitgebroken woonwagenkampbewoners Piet Lugters en Petér Daamen stonden dinsdag voor de Arnhemse rechtbank. De relaties die de 50-jarige J. van D. met de Brabantse bende Had, waren zo nauw, aldus de officier van justitie, dat hij na zijn arrestatie had aangeboden om met twee rechercheurs Lugters uit zijn schuilplaats te halen. Van D. vertelde hierover zelf: „Ik heb de politie alleen maar willen helpen toen ik hoorde over de gewelddaden van Lugters. Daar beni k tegen. Indertijd heb ik Peter Daamen ook gewaarschuwd dat hij zich niet aan gewelddaden moest schuldig maken". Voor zijn bemiddeling vroeg hij twee procent en maakte tevens van de gele genheid gebruik om een kleine bestel ling ter waarde van bijna dertig gul den te plaatsen. Voor direct gebruik: boter, kaas, tabak en wat sigaretten. En passant lonkte Van D. nog naar de auto van de kruidenier, die hij wel voor f 1400.- wilde kopen. Geld had hij De nadruk die de officier van justi tie had gelegd op de contacten, die Van D. en de 24- jarige F. H. J. R. uit Eindhoven hadden met, zoals de offi cier zei, de levensgevaarlijke Lugters en Daamen vond de raadsman niet he lemaal juist. Het was, juist in het licht van het milieu waarin men verkeerde, toch maar heel klein kruimelwerk ge weest waarvoor ze nu terecht stonden. Van D. had de Veenendaalse kruide nier Van de Kraats op 9 augustus jl. blij gemaakt met een bestelling van mondvoorraad ter waarde van bijna vierhonderd gulden. Wanneer de order goed werd verzorgd kon de levensmid delenhandelaar op nog meer bestellin gen rekenen. Van D. was, zoals hij zich bekend maakte, uitvoerder van het wegen bouwbedrijf Bruil dat in de buurt van Veenendaal met een ploeg van 46 man aan het werk was. Van D. moest voor het eten zorgen. „Maak de bestelling maar klaar en lever de spullen over een week af by de keetwagens. Het geld kan je dan op kantoor komen ha len" sprak Van D. I xo: y*: Amerongen heeft nog geen flats. Wij hoorden, dat het ook niet in de bedoe ling ligt binnen afzienbare tijd tot flat- bouw te komen. Maar het zal de vraag zijn, of het, overigens zeer aantrekkelijke patroon van ..huisjes-tuintjes-beestjes boompjes", het Img zal uithouden tegen de steeds verder opdringende verstedelij king vm de Randstad Hollmd naar dk gebied.

De Vallei | 1966 | | pagina 5