autoshop VAN DE KOLK Deze week 's avonds tot 9 uur geopend DIEPEVEEN heeft goed goed, dat de Sint zint J Strafzaak tegen agent Wegens mishandeling Ziekenhuis voor de dieren alleen Openbaar Kunstbezit over kubisme HOOFDSTRAAT VEENENDAAL Dagblad De Vallei te Veenendaal Nooit meer spijzen aanbranden Hoogst moderne operatiekamer Dierenarts werkte voor ideaal spaargeld eigen ontwerp ziekenzaal kijkers Kerkewijk 128 - Veenendaal Van maandag 28 november t.e.m. vrijdag 2 december iedere avond tot 9 uur geopend (óók woensdag), zaterdag 3 december tot 6 uur geopend. V SABELHOUW 1321600 DENEDERLANDSCHE BANK/VIJF GULDEN Brand in Brits bejaardentehuis Pagina 6 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 Leuk cadeau voor moe der! Handschoenen In nappa, gev. met flanel 10.90 to winternylon reeds va. 4.25 Grote collectie dames sjaal» o.a. met Dirndel dessin, ta. 4.21 Herenoverhemden Bel-O- Fast. Vele bekende mer ken, o.a. El-Mior, Kerko en Seidensticker, v.a. 15.90 Wollen herentrui met col. Diverse modieuze kleuren, v.a. 14.90 Dainw twinset in vele modieuze tinten, v.a. 24.7* Slaapzak met warme acrylvulling. Verkrijg baar in diverse kleuren en dessins, ta. 29.75 Poufe net „geheimpje". Onder de deksel gaat 'n handige naaibak schuil. In vele kleuren en uit voeringen, reeds va. 32. Import. Kameelzadels. In vele kleuren, o.a. groen, wit, zwart en rood, 57.50 Kussens in vele kleuren en dessins, passend in ieder interieur, van .4.50 tot 25.—» Nylon damesparaplu met charmant klein bloemmotief of uni, ta j 14.26 Moderne teakkleurige fauteuil met gkai bekle ding. Stevige constructie 9&— Gfote collectie manchet knopen in een leuke ca- deauverpakking, reeds v.a. 2.75 Een fijn Sint-Nicolaas- geschenk. Piccarisé he renhandschoenen, gev. met flanel. In de kleuren nègre, grijs, zwart, v.a. 10.90 VerpaKte Daüdoeken met washandje. Vele bekende merken, o.a. Nicolientje, Jorzolino en Seahorse, van 3.95 tot 9.90 Ontbijtlaken met vier brj passende vingerdoekjes in luxe verpakking, van 6.95 tot J 24.96 Cretonne spreien. 1-pers. 45.— Nylon huishoudduster. Een cadeau, dat moeder Iedere dag gebruikt. Maten S - M - L van 8.75 tot 22.95 Nylon dusters, gewat teerd, in leuke vlotte dessins, ■'a. j 18.90 AMSTERDAM De officier van Jus titie en hoofd van het Amsterdamse ar rondissementsparket, mr. J. F. Hart suiker, meent dat er termen aanwezig zijn voor het instellen van een straf vervolging tegen een politieagent, we gens mishandeling van de 22-jarige stu dent Casparis Wouters uit de hoofdstad. Hij heeft dan ook besloten hiertoe over te gaan en de zaak zal woensdag 28 december voor de meervoudige kamer van de Amsterdamse rechtbank die nen. Het is de enige der 74 klachten, die in de periode 19 maart tot 1 november bij mr. Hartsuiker zijn ingediend, over het optreden van de politie bij diverse gelegenheden, die tot een strafvervol ging heeft geleid. Zaterdagavond 23 juli zou de student nabij de ingang van het Vondelpark op de Nassaukade door een politieagent in zijn gezicht zijn geslagen. Met een beschadiging van het netvlies van zijn rechteroog moest de student in de oog heelkundige kliniek van het Wilhelmina- Gasthuis worden opgenomen en geope reerd. De student was aangehouden en geverbaliseerd terzake van belediging van de agent. De bewuste zaterdagavond was de student met zijn meisje naar een bio scoop op het Leidseplein geweest, waar het die avond weer rumoerig was en de politie charges uitvoerde. Nadat de rijksrecherche, in opdracht van de of ficier een onderzoek had ingesteld naar het gebeurde, was er voor mr. Hart suiker aanleiding een gerechtelijk voor onderzoek tegen de agent te vorderen bij de rechter-commissaris. Bij de officier van Justitie in Am sterdam heeft de 26-jarige magazijnbe diende L. Hortinga een klacht inge diend over het optreden van een poli tieagent tegen hem op zaterdagavond jl. in de Nieuwe Nieuwstraat. Hij zou van deze agent een klap met diens sa bel op zijn schedel hebben gekregen. De heer Hortinga vraagt de officier zonodig een strafvervolging tegen de betrokken agent te willen instellen. De officier deelde mee, dat hij de procu reur-generaal zou voorstellen deze klacht door de rijksrecherche te laten onderzoeken. Zaterdagavond was de politie ter as- Denk bij Uw betalingen aan om vermelding van het nieuwe gironummer sistentie geroepen voor een vechtpartij in de Nieuwe Nieuwstraat tussen Ne derlanders en Grieken, die al voorbij was toen zij verscheen. De magazijn bediende, die hierbij niet betrokken was, zou van achteren zijn armen om een agent hebben geslagen, omdat hij van mening was dat deze agent een jongen niet heus had behandeld. De magazijnbediende, aldus de politie, had toen van de agent een duw gekregen en de agent zou met zijn sabel in zijn richting hebben geslagen. y Een Oostenrijkse fabriek van metaalwaren brengt een pan op de markt, waarin de spijzen niet kunnen aanbranden of overkoken. Vlees kan er zonder vet in worden gebraden, voor het opwarmen behoeft geen vet of wa ter te worden toegevoegd, terwijl roeren overbodig is. Deze eigenschappen krijgt de pan door een luchtmantel tussen binnen- en buitenwand. Het artikel wordt geleverd in de afmetingen 18 en 22 cm, compleet met metalen onderzet ter. m l|pjM ttömMmWMÊËM W 5 Zoals de Nederlandsche Bank reeds In haar jaarverslag over 1965 heeft aan gekondigd, zal zij tegen het eind van dit jaar bankbiljetten van vijf gulden in omloop brengen. Het nieuwe biljet is ontworpen door R. D. E. Oxenaar en gedrukt bij Johan Enschede en Zonen, grafische inrichting n.v. Het is ge dateerd 26 april 1966. De biljetten dragen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop, als president, en van mr. J. Schreuder, als secretaris. Zij zijn alleen aan de achterzijde genummerd. Het formaat is 76 x 136 mm; watermerk: inktkoker met ganzeveer en rol papier. Aan de voorzijde zijn de voornaamste kleuren groen, blauw en oker. Rechts prijken een portret van Vondel. Aan de achterzijde zijn de voornaamste kleuren eveneens groen, blauw en oker. In het midden is daar een gestileerde afbeelding van de Amsterdamse schouw burg ten tijde van Vondel te zien en rechts is de strafbepaling opgenomen. (Van een medewerker) Roerloos ligt de patiënt op de operatietafel. De atmosfeer in de operatiekamer is drukkend. Dok ter Smit kiest zijn instrumenten en geeft kalm een aanwijzing aan zijn assistente. Zij reikt hem, zonder iets te zeggen, de gevraagde vlij men aan. Regelmatig zucht naast de patiënt een beademingsappa raat. Onder het felle licht van de grote schijnwerper boven de tafel doet dokter Smit feilloos zijn werk. Een goed uur later is de operatie voorbij. De dokter is tevreden over het verloop van de ingreep en staat fluitend zijn handen te wassen. „Het is gebeurd," zegt hij tegen zijn assistente. „We houden hem twee weken in observatie en dan is hij weer kerngezond." Langzaam maar zeker komt er weer een beetje leven in de patiënt. Zijn ruige lijf gaat weer rustig op en neer. De patiënt, een drie jaar oude bas taard-herdershond, was ernstig ziek. Het dier had niet veel kans het er Ie? vend af te brengen. Toch wilde de eigenaar van de hond het dier niet laten afmaken, want hij is de trouw ste kameraad van zijn tienjarige dochtertje. De dierenarts loopt op zijn gemak naar de wachtkamer, waar de eige naar van de hond ongeduldig op en neer loopt. „Hij haalt het wel," zegt de heer Smit als hij de deur opent. De eigenaar is blij en rent de wacht kamer uit, naar de auto waarin zijn dochtertje zit. „Hector moet twee weekjes in het ziekenhuis blijven en dan komt hij weer thuis." Hij tilt het kind uitbundig op en maakt een ron dedansje. De dierenarts staat in de deurope ning en kijkt tevreden naar dit tafe reeltje. „Je behandelt niet alleen het dier, maar ook de eigenaar," mom pelt hij. Dierenarts J. E. Smit zal voor vele Rotterdammers geen onbekende zijn. Hoe kan dit ook anders? Hij had ruim twaalf jaar zijn praktijk als dieren arts aan de 's-Gravendijkwal. De heer Smit wilde echter iets heel an ders. Toen de heer Smit vyftien jaar geleden aan z(jn praktyk begon, stelde hij zich een ideaal. Hij wilde in de toekomst een echt dierenzie- kenhuis openen. Een ziekenhuis, waaraan niets zou ontbreken, com pleet met een ziekenzaal voor de dieren, een operatiekamer, enz. De dierenarts werkte hard en spaarde een flink kapitaal bij elkaar. Dit jaar zag hij zijn ideaal verwezen lijkt. De kleine man, die zich in zijn Rotterdamse periode veel had ontzegd en samen met zijn vrouw (zijn assistente) veel voor de die- renbezitters had gedaan, verhuisde naar Bosschenhoofd, tussen Etten en Roosendaal. Vlak achter die oude korenmolen moest het zijn, hadden enkele bewo ners van het kleine dorpje Hoeven ons verzekerd. Daar woont de nieu we Wij rijden door een bosrijk gedeelte van dit zeer landelijke stukje Bra bant. Het is hier doodstil. Dan komt een groot huis in zicht, omgeven door heerlijk geurende dennebpmen. Een kleine oprijlaan geeft toegang tot het betegeld plein, dat voor het huis ligt Wij stappen uit. Onmiddellijk rennen honden op ons af. Even daar na een zacht getrippel en een heel fijn geblaat. Wij worden verwelkomd door vele dieren, gevolgd door twee meisjes, dochtertjes van de heer Smit. Dan worden wij uitgenodigd binnen te komen. Bij de deuropening komt een vertrouwde hondelucht ons tegemoet. Dierenarts Smit leidt ons rond door zijn nieuwe ziekenhuis. Wij komen eerst een ruime, lichte wachtkamer binnen. Deze staat met een kleine gang in verbinding met de operatiekamer. De chirurgische afde ling is werkelijk het summum van wat de moderne wetenschap heeft te bieden. In het midden staat een hy permoderne operatietafel, die gemak kelijk in alle standen kan worden be wogen. Deze tafel is, evenals trou wens het gehele ziekenhuis, naar een eigen ontwerp van de heer Smit ge maakt. Verder staan er de ingewik keldste apparaten, zoals een beade mingsapparaat voor patiënten in slechte toestand, een narcoseappa- raat. Er hangt een kast vol blinkende chirurgische messen en andere in strumenten. De wastafel, waaraan de heer Smit voor de operatie zijn handen wast, is voorzien van voetpedalen voor de kranen om alles zo steriel mogelijk te houden. De temperatuur in de ka mer wordt geregeld door een ther mostaat. Direct grenzend aan de operatieka mer ligt de röntgenafdeling, waar eveneens een uitgebreid instrumenta rium staat uitgestald. De röntgenfo to's, die de heer Smit maakt kunnen hier meteen worden ontwikkeld. Alles is ook hier zeer overzichtelijk inge deeld. „Behalve voor superspecialistische ingrepen hebben wij hier alle instru menten," zegt de dierenarts trots. Wij lopen de röntgenkamer uit en steken de gang over. Dan komen we terecht in de apotheek van het zieken huis. Hier staan de instrumenten voor het bloedonderzoek. Verder is er een grote kast vol medicijnen. Ook hier is de heer Smit helemaal thuis, want hij maakt zelf de recepten klaar voor zijn patiënten. Vervolgens komen wij in de zie kenzaal, die een lange rij hokken bevat, die voor de helft binnen en voor de andere helft buiten het ge bouw liggen. Tegen de muren zijn hokken voor katten geplaatst. In deze zaal kunnen ruim 45 honden en twaalf katten worden verpleegd. Dit gebeurt ook alweer door de heer Smit en zijn vrouw, die samen een hecht team vormen. Wij gaan naar de grote woonkeuken van het ziekenhuis. Dan gaat dokter Smit vertellen. „Ik heb ook in mijn praktijk te Rot terdam altijd met iedereen rekening gehouden. Of de mensen nu met een rioolterrier komen of met een dure rashond, al die dieren zijn welkom geweest. Dit zal in mijn ziekenhuis zo blijven. Ik heb dit geheel opgezet als een dierenhospitaal. Mensen, die bijvoorbeeld in de vakantie echt om hoog zitten met hun huisdier kunnen ze trouwens hier ook wel een tijdje kwijt." ,.Wij krijgen van de rijkspolitie hier ook veel zwerfhonden aangeboden. Ze zijn hier allemaal welkom, want ook deze dieren moeten een levenskans hebben. Ik zal ze dan ook nooit met een afmaken, dat is zo gemakkelijk, maar ik probeer altijd een goed te huis voor hen te vinden. Misschien zijn er onder uw lezers nog mensen, die graag een hondje zouden willen hebben. Een telefoontje is hiervoor genoeg." Dierenarts Smit heeft al veel be langstelling gehad voor zijn zieken huis. Uit alle delen van het land ko men de mensen naar hem toe. 's Morgens om zes uur staat de fa milie Smit op. Dan maakt zij de zie kenzaal schoon en handelt de routi nezaken af. Na tien uur behandelt de dierenarts met zijn vrouw de zieke dieren. „Ik heb geen materiële wen sen meer," zegt de heer Smit. „Nu ik in mijn nieuwe omgeving ben ga ik verder studeren, want het dieren rijk fascineert me. Ik wil in de toe komst trachten mijn bijdrage aan de wetenschap wat groter te maken, hoewel deze natuurlijk altijd maar heel bescheiden zal blijven." De televisie uitzending over Neder land 1 om half negen vanavond is een programma van drs. R. W. D. Oxe naar, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Muller te Otterlo over de veer tien schilderijen en acht tekeningen van Jaun Gris uit het bezit van het museum. Gris is een van de beste vertegen woordigers van het kubisme. Hij be hoort niet tot de ontdekkers van de ze uitdrukkingsvorm, maar leert het kubisme in een vroeg stadium kennen van Picasso. Bijna steeds schildert hij stillevens. Er is een uitspraak van hem, dat hij een landschap te mooi ten te gaaf vond om te weten wat hij er als schilder mee moest doen. Het stilleven is in de schilderkunst een genre, dat per traditie niet bijzonder in ere is. Voorwerpen, door de schilder zelf ge rangschikt, lenen zich tot geduldig en systematisch onderzoek en zo is het stilleven bij Gris aanduiding voor het bijna laboratorium-achtige van zijn werk. Hij kiest voorwerpen die uit zichzelf al een duidelijke vorm hebben: een pot, een lamp, een kan, een glas. De kleuren ook. Verscheidene van Gris' werken zijn in tinten van één kleur ge houden. Er gebeurt met de voorwerpen iets vreemds: ze worden alleen maar elementen in het vlak, vervloeien ook met hun achtergrond. Dat alles toch weer net niet hele maal. „Ze zweven" in de stillevens van Gris ergens tussen twee- en drie-dimen- sionaal. En in dit onwerkelijke tussenge bied dan ineens dingen, die zo werke lijk zijn als het maar kan, snippers van een krant bijvoorbeeld. TORQUAY Vanmorgen vroeg zijn vier mensen omgekomen bij een brand in een tehuis voor ouden van dagen in de buurt van Torquay in het zuidwesten van Engeland. Veertien mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen. I

De Vallei | 1966 | | pagina 6