Grote verwarring in de raad Burgemeester in het nauw Beslissing grondverkoop aan supermarkt week uitgesteld Rommelige Sinterklaasoptocht S.G.P. in Kesteren dreigt goede naam te verliezen f 2600.- voor brandweer Brommer naar Opheusden Raadsleden herinneren burgemeester aan mondelinge beloften aan de middenstand Oud-raadslid H. Pleijler overleden Mensapen in reliëf AGENDA Fractie bestaat uit twee partijen Sneeuwjacht verblindde bromfietser SUBSIDIE SCHOOLRAAD UITBREIDING SCHOOLHOOFD GEEN FLATS WETH. J. VAN ECK: Onze kiezers krijgen verkeerde indruk" Verontrustend „Zang en kleur" exposeerde Turkse gasten bij Ouwehand Eerste prijzen voor E. H. B. O. Jammei Hui op s vrouwen excursie Niet kundig Oneens WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 RHENEN In de gisteravond gehouden raadsvergade ring, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, hebben de debatten over het voorstel van burgemeester en wethou ders 0111 aan de Valleiweg, naast kruidenier Van der Beek, een stuk bouwgrond te verkopen voor f 35.000. aan een inwoner van Arnhem voor de vestiging van een supermarkt, dusdanige wendingen aangenomen, dat de vergadering op een gegeven moment werd geschorst om het college de gelegenheid te geven zich te bezinnen hoe verder in deze zaak te handelen. Er waren brieven bin nengekomen van de R.M.C. en de Groep '64 een win kelierscombinatie waarin scherp werd geprotesteerd, op grond van het feit, dat hier destijds door de gemeente een plaatselijke middenstander was aongetrokken voor de bouw van een grote zelfbedieningszaak, die wan neer het voorstel zou worden aangenomen vlak naast zijn deur een zware concurrent gevestigd zou krijgen. Volgens verschillende sprekers zou de burgemeester des tijds aan betrokkene en ook aan een iets verderop geves tigde middenstander hebben beloofd, dat er géén gelijk soortige zaken naast zouden worden „gepoot". De Groep '64 wil het gehele complex kopen en samen met het col lege van burgemeester en wethouders bepalen welke branches op het uitbreidingsplan „Doniineesberg" zou den moeten worden gevestigd. Toen de burgemeester in eerste instantie verklaarde, dat hij zes jaar geleden inder daad halve beloften had gedaan en de opmerkingen van de verschillende sprekers betitelde als „halve waarheden" zei de afgevaardigde Van Donselaar (CHU), dat de be treffende middenstanders onder ede willen bevestigen, dat de burgemeester bedoelde beloften aan hen heeft gedaan. De heren E. P. van Dijk (Vrije Partij) en H. Griffioen (ARP) waren met de heer Van Donselaar van mening, dat die belofte hun zwaar op de maag ligt. Ook de heer P. Kerkstra (CHU) was die mening toegedaan. „Wanneer de burgemeester dat heeft beloofd, dan kunnen wij niet vóór het voorstel stem men." De VVD-afgevaardigde, de heer A. Jansen, hield een soort requisitoir, waarin hij verwees naar een publikatie in de pers van 1963, waaruit viel te concluderen, dat aan de Valleiweg zouden worden gevestigd een groentehal, een banketbakkerij, een melkhal, een slagerij, een drogisterij, een textielzaak, een zaak in elektrotechniek, radio, tv en wasmachines. Dit alles in verband met het niet beconcurreren van de twee toen in aanbouw zijnde zaken. Wet houder mr. J. Deen (PvdA) vestigde er herhaaldelijk de aandacht op, dat het hier slechts ging om de verkoop van een stuk grond. In de stukken had hij nergens iets van een belofte van de burgemeester kunnen vinden. De heer A. Jansen (VVD) riep: „Dat zijn advocatenpraktijken". De heer Griffioen (ARP) bracht in het midden, dat een woord, een woord is. „Een belofte moet nage komen worden", zo zei hij. De burgemeester schorste tenslotte de vergadering. Na een klein half uur werd de zitting heropend, met de mededeling van de voorzitter, dat de zaak van de agenda werd afgevoerd en in een speciale zit ting op dinsdag 6 december a.s. opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De heer Van Donselaar (CHU) kwam nóg een keer terug. Hij legde de vin ger op de rommelige intocht van Sinter klaas tijdens de ontvangst van de Bis schop vóór het gemeentehuis. Hij vroeg de voorzitter wie hiervoor aansprake lijk moest worden gesteld. „Het is eigenlijk een politiezaak", al dus de burgemeester, „waarover ik niet interpellabel ben. Ik geef toe, dat de hele zaak ons uit de hand is gelopen. De politieman, die hier moest optreden, was met vakantie. Een nieuweling heeft het nu gedaan, maar het is niet gelukt. Ook gemeentewerken is fout geweest met het plaatsen van de afzetting. Maar de plaats is ook niet meer houdbaar in verband met het drukke verkeer. We zullen moeten uitzien naar een andere gelegenheid. Wie mij suggesties daar omtrent kan doen zal ik met open ar men ontvangen." De heer Van Donselaar legde ook de vinger op de verzorging van de public voorlichting in Rhenen, Eist en Achter berg d.m.v. bijeenkomsten met de burgerij fantastisch, maar hij was van mening, dat er dan een verzoek moet komen van de organiserende instanties. De voorzitter was het met zijn wet houder eens. „Wij kunnen zelf moeilijk propaganda gaan maken." De heer Van Donselaar drong aan op het houden van maandelijkse perscon ferenties. „Die hebben we al eens ge houden", was het antwoord van de bur gemeester, „maar die hebben geen' suc ces opgeleverd. Wat er nu zal gaan ge beuren werd niet goed duidelijk. De publieke tribune was geheel be zet. Nadat een commissie van onder zoek de geloofdsbrieven had beoordeeld, deelde deze bij monde van de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) mee, dat de heer J. Wisgerhof (SGP) als lid van de raad kan worden toegelaten. De heer Wisgerhof volgt de heer Verhoeks op. Deze en de heer D. de Jong (PvdA) waren afwezig. Het jaarverslag over het streekmu seum was aanleiding voor de voorzit ter een woord van hulde uit te spreken aan het adres van de conservatrice mej. Aleid van de Bunt. „Het museum in Rhenen telt méér bezoekers dan een provinciaal museum in een grote stad", aldus de voorzitter. „En dat wil wel wat zeggen." De heer G. van Gesink (PvdA) had met verwondering kennis genomen van de nieuwe bijstandsnormen, zoals de ze door het college van B en W waren samengesteld. In 'n „welles-nietes"-dia- loog met de voorzitter stelde hij vast, dat op verschillende punten de in zorg zijnde bewoners erop achteruit zullen gaan. De voorzitter beloofde de zaak te zullen narekenen. Deze zaak werd aan gehouden tot de volgende vergadering. De afdeling Rhenen van de Algemene Bond voor Bejaarden diende een klacht in omdat in „Bella Vista", waar men J. VAN DONSELAAR (C.H.U.) relations. Hij vond dat maar matig. De voorzitter antwoordde dat de gemeente secretaris de pers moet voorlichten. Mr. Deen wilde de raadsstukken ter in zage léggen in de binnenkort te openen openbare leeszaal. De heer Kerkstra (CHU) vond dat be slist niet nodig. „Ik lees alles wat er in de raad zal worden besproken in de krant." de voorzitter vond de voorlich ting aan het publiek de laatste tijd in derdaad sterk verbeterd. Wethouder Van Lienden (CHU) vond Veel belangstelling op de tribune voor de raadszitting te Rhenen. RHENEN Op 82-jarige leeftijd is in Rhenen overleden de heer H. Pleij ler. Hij was één van de oudste socia listen die nog in leven was. Destijds kwam hij met nog twee andere leden van de toenmalige S.D.A.P. voor het eerst in de Rhenense gemeenteraad. Daarbij was ook de heer E. P. van Dijk, die momenteel nog in de raad zitting heeft voor de „Vrije Partij". Wijlen de heer Pleijler is de socialis tische beweging steeds trouw gebleven. Toen de P. v.d. A. werd opgericht, bleef hij lid van de partij. de soos houdt, de bestuurders van de „Instuif", die daar met de jeugd weke lijks activiteiten ontplooien, een ruimte in gebruik hadden genomen, waarin voorheen de oudjes konden biljarten. Daarvoor moeten ze nu de trap op, het geen niet alleen moeilijk is, maar bo vendien tot gevolg heeft dat de bejaar den gescheiden worden. Wethouder mr. Deen lichtte de zaak in eerste instantie toe. Hij bewonderde de activiteiten van de „Instuif" maar betreurde het, dat het „Instuif'-bestuur en het bestuur van de bejaardensoos niet voldoende overleg hadden gepleegd. B en W hebben toen maar de knoop doorgehakt. Het ligt in de bedoeling voor de bejaarden een ander onderko men te zoeken. De voorzitter was met dit onderko men erg geheimzinnig. De heer Van Gesink (PvdA) trok par tij voor de bejaarden. Ook hij vond een ander onderkomen het verstandigst De heer Griffioen (ARP) betreurde de gang van zaken. Vooral het gebrek aan overleg tussen beide instanties. „In het H. GRIFFIOEN (A.-R.) dagelijks leven gebeurt het zo vaak dat een „jong stel" bij de oudjes „inkruipt" en dat later die oudjes eruit worden ge werkt. Zo is het hier ook. De bejaarden hebben de oudste rechten." De voorzitter zei dat een tafelbiljart was aangeboden ter compensatie van de verplaatsing van het grote biljart naar een andere kamer. „Zo'n tafelbiljart is een onding, voor iemand die het goed kan", was het commentaar van de heer Griffioen. De heer E. P. van Dijk (Vrije Par tij) vond het maar gek, dat B en W in hun antwoord hadden gezegd, dat beiden gelijk hebben. „Er kan er maar één gelijk hebben", was zijn nuchtere commentaar. „De Instuif" met jonge benen moet de oudjes niet naar boven laten lopen! De voorzitter en de heer Deen wezen de heer Van Dijk erop dat het hele ge bouw vol zit. Commentaar van de heer Van Dijk: „Laat er dan maar een hok bijtimmeren." Het schrijven van de bejaarden werd voor kennisgeving aangenomen. De harmonie „Ons Genoegen" krijgt een renteloos voorschot van f 5000,-. De heer E .P, van Dijk (Vrije Partij) was van mening, dat deze vereniging destijds niet zo hoog van de toren had moeten blazen, waardoor het idee van samen werking met „OBK" werd getorpedeerd. De voorzitter was het daarmee eens. E. P. VAN DIJK» (Vrije Partij) „Maar gelijke monikken, gelijke kap pen", was zijn antwoord. Enkele raads leden drongen er op aan samenwerking te bewerkstelligen tussen beide muziek verenigingen. Maar niemand zag er heil in. Er komt een schoolraad, maar de heer Griffioen (ARP) was er tegen. De weth. mr. Deen (PvdA) verweet hem dat hij daarmee te kennen gaf niet iets te willen voor het openbaar onderwijs, wat het bijzonder onderwijs al lang heeft. Wethouder Van Lienden (CHU) greep terug op de vroegere ouderraad. „Dat was een dood geboren kindje met een lam handje", zei hij „Ik hoop dat het met de schoolraad beter zal gaan". De voorzitter trok het wel in twijfel. Hij had heel slechte ervaringen met de ouderraad, waarvan dé schoolraad een verlengstuk is. De heer Griffioen (ARP) werd op zijn vingers getikt door de heer Van Gesink (PvdA), toen de ARP-afgevaardigde be weerde, dat de gemeente bijzonder veel heeft gedaan voor het openbaar onder wijs in de gemeente. De heer Van Gesink bracht in het midden, dat alles wat gedaan was, be rust op een wettelijke verplichting. „Er zou nog véél meer kunnen gebeuren", was zijn oordeel. De raad besloot met algemene stem men het uitbreidingsplan te wijzigen om de kalkzandsteenfabriek „Vogelen zang" de mogelijkheid te geven tot uit breiding van het bedrijf. De voorzitter deelde mede, dat deze fabriek aan een nieuwe produktie begint. Tot hoofd van de openbare „Bantuin- school" benoemde de raad de heer R. J. L. Kappetijn te Rotterdam in de va cature Nab. Toen het besluit viel voor de bouw van 24 woninwetwoningen aan de Klap- P. KERKSTRA (C.H.U.) roosstraat, betoogde de heer Griffioen (ARP) in het vervolg geen flatwonin gen meer te bouwen. „Er komt alleen maar meer ruzie van", zei hij. „Ik zie liever ééngezinswoningen met een tuin tje" De heer Kerkstra (CHU) pleitte voor de zoveelste maal voor woningbouw in de buurtschap Achterberg. Aan het slot van de vergadering drong de heer M. Lodder (BP) erop aan de bebouwde kom op Zwijnsbergen in Eist te verplaatsen naar de Rijksstraatweg. Verder was hij buitengewoon te spre ken over de nieuwe straatverlichting in het dorp Eist. Maar vanaf Eist tot aan de Stokweg vond hij het maar een miserabele toestand. Daarin wil hij ver betering zien. Op de Franseweg is het volgens de heer Lodder zo druk, dat op verschil lende punten voorrangskruisingen moe ten worden gecreëerd. De voorzitter beloofde de zaak te zul len onderzoeken OPHEUSDEN „De SGP-fractie in de gemeente Kesteren dreigt haar goede naam te gaan verliezen. Onze fractieleider, de heer M. de Zeeuw is hiervan de oorzaak. Zijn optreden en verwarrende discussies worden door een deel van onze fractie ernstig veroordeeld", aldus de heer J. van Eek (SGP) wethou der in de gemeente Kesteren. 99 De heer Van Eek, die de S.G.P. ruim 20 jaar in de raad vertegenwoor digt, vindt het optreden van het raads lid De Zeeuw volkomen in strijd met de Bijbel. Onze fractieleider hanteert een methode, die volledig afbreuk doet aan onze beginselen. Als christelijke partij dien je allereerst respect te hebben voor een andermans overtui ging. Bovendien moet je altijd beleefd -blijven en geen vooroordelen hebben. De beschuldigingen, die het raadslid De Zeeuw regelmatig richt tot het col lege van B. en W. en zijn wantrouwen de houding vindt wethouder Van Eek bijzonder verontrustend. „Onze kiezers krijgen op deze manier een verkeerde indruk van ons politieke beginselpro gramma. Het geloofsprincipe dient in de politiek door onze partij altijd voor opgesteld te worden. Wij mogen niet oordelen over iemand en wantrouwend zijn. Onze par tij moet harmoniërend kunnen samen werken met het college en de overige OPHEUSDEN Op vrijdag 25 en zaterdag 26 november hield de vogel vereniging „Zang en Kleur" haar jaar lijkse tentoonstelling. De opening werd vrijdagavond door burgemeester D. J. Pott verricht. Op de tentoonstelling was veel aan natuurpracht te zien en te horen. Kam pioen werd P. Verhaaf met goud -agaat. C. van Lent werd kampioen in de afde ling tropische vogels, terwijl D. Hen- driksen als beste eindigde met de stam, d.w.z. vier vogels van dezelfde kleur. De keurmeesters waren J. v.d. Wa ter uit Wijchen, P. Buitenhuis uit Rhe nen en voor de tropische vogels G. Reurink uit Bemmel. RHENEN Ouwehands Dierenpark heeft geen Turkse gastarbeiders in dienst en toch is de Turkse nationali teit er sinds kort sterk vertegenwoor digd. In de hoge bomen rond het park op de Grebbeberg huizen namelijk honderden Turkse tortels. Deze prachtige vogel is omstreeks 1950 ons land binnen gekomen. In kor te tijd werd het broedgebied verplaatst van Zuidwest-Azië naar Noordwest- Europa. De vogels brengen hier ook de winter door. De Turkse tortel is te her kennen aan de vale effen bovenzijde, aan de lange staart met aan de onder kant een brede witte zoom en aan de donkere vleugelpunten. Hij lijkt sterk op de als kooivogel gehouden lachduif. Ook de roep doet aan die soort denken. Het was vroeger een grote zeldzaam- gevangenschap levende vogels rekening heid wanneer je in ons land een Turkse tortel aantrof. Vandaag is het gemeen goed geworden. In korte tijd is het aan tal „boven" Ouwehands Dierenpark sterk toegenomen, zó sterk, dat de op passers er met het voeren van de in mee moeten houden. En dat doen ze dan ook. Misschien is de Grebbeberg daarom zo aantrekkelijk als nieuw woonoord voor de Turkse tortel, omdat hij hier eigenlijk de kost gewoon voor 't kau wen heeft. De Turkse duifjes eten ge woon hardvoer, dat ook de kippen wel krijgen. De heer Ouwehand heeft een zwak voor de prachtige duifjes. „Het zijn er nogal wat", zegt hij, „het lijkt wel of ze met de Turken meegekomen zijn naar Holland". RHENEN Zaterdag 26 november namen drie E.H.B.O.-ers van de afde ling Rhenen-Achterberg van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. deel aan de E.H.B.O.-wedstrijd voor junioren van het district Utrecht. De wedstrijd werd dit jaar georgani seerd door de afd. Bilthoven. Voor dit jaarlijks terugkomende evenement wa ren er maar liefst 14 ploegen, die in een sportieve en leerzame wedstrijd probeerden zo goed mogelijk voor de dag te komen. Rhenen-Achterberg deed dit jaar voor het eerst mee en het was dam ook een bijzonder verheugend feit, dat de ploeg van deze afdeling als winnaar voor de dag kwam, temeer omdat het pas de 2e wedstrijd was, waaraan sinds de op richting van de afdeling werd deelgeno men. De ploeg, bestaande uit mej. T. G. v. Lienden en de heren G. J. Edelman (leider) en J. v. Dijk (als invaller voor een zieke), won met een verschil van 31 punten op nummer 2, de 34 cm. ho ge wisselbeker, die in 1952 beschikbaar gesteld werd door het Utrechts Nieuws blad. Bovendien werden mee naar Rhe nen genomen: 3 zilveren herinnerings medailles voor de leden van de groep en een zilveren legpenning als groeps- prijs. Alsof ook dit nog niet genoeg was, werd de heer G. J. Edelman nog geho noreerd met de le prijs voor de leiders en kwam hierdoor in het bezit van een prachtige lauwertak op standaard. De consequenties van deze le plaats zijn, dat de ploegleden automatisch overgaan naar de senioren-klasse en dat de districtswedstrijd voor junioren in 1967 in Rhenen gehouden zullen wor den. De vijf hoogsten op de ranglijst der ploegen waren: 1. Rhenen- 209 pnt, 2. Baarn- 178 pnt, 3. Utrechtse Ver.- 173 pnt, 4. Utrecht N.S.- 163 pnt, 5. Mont- foort- 156 pnt. Bij de leiderswaarde ring was de volgorde der eerste vijf: 1. Rhenen- 87 pnt, 2. Montfoort- 80 pnt, 3. Utrechtse Ver.- 70 pnt, 4. Amerongen- 69 pnt, 5. Baarn- 68 pnt. fracties. Alleen op deze manier kunnen we dan tenslotte tot een oplossing ko men voor de verschillende problemen in de gemeente. Met geweld en per soonlijke aanvallen bereiken we niets. Dan gaat het gemeentebelang in zijn geheel verloren", aldus de heer Van Eek. Volgens cle SGP-wethouder zal er voor de bestaande situatie spoedig een oplossing gevonden moeten worden. „Zo kan het niet doorgaan", zegt hij. „De goede naani van onze partij en 't gemeentebelang van Kesteren gen beslist niet verloren gaan". Het omstreden raadslid De Zeeuw merkte op: „Ik vind het jammer zo te moeten optreden, maar ik hoop op deze manier de antwoorden en gege vens te ontvangen, die ik zo graag in mijn bezit wil hebben". De heer De Zeeuw geloofde nog niet direct in een afscheiding van zijn frac tie. Op de vraag of hij op het ogen blik dan niet de principes van de SGP in gevaar brengt gaf de heer De Zeeuw geen commentaar. „De SGP moet trachten een christe lijke indruk aan haar kiezers te geven. De kiezers moeten op hun beurt deze indruk trachten te behouden", aldus de heer De Zeeuw. Het raadslid werd tijdens de laatste Heden, woensdag VEENENDAAL Legerzaal 16 uur: Jeugdfilm Leger des Heils. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Jailhouse Rock". Morgen, donderdag VEENENDAAL Postkantoor 912 uur: Stand Kinder zegels. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: G.- man Jerry Cotton. AMERONGEN Op woensdag, 7 december wordt om half acht door een aantal leden van de Amerongse vereni ging voor Huisvrouwen een bezoek ge bracht aan een Kerstfruitveiling te Kes teren. Het veilen van fruit is altijd een belevenis om te zien en het gaat ook niet bepaald om geringe hoeveelheden. De dames zullen deze keer niet zo zeer de economische aspecten in ogen schouw nemen als wel het fraaie uiter lijk van het fruit, dat in de befaam de kerstveiling te Kesteren zijn climax zal vinden. Schittèrend verpakt en op gemaakt komt het fruit in de veiling hal en er wordt gewedijverd om de mooiste inzending. Het is de bedoeling, dat de reis naar Kesteren met eigen auto's wordt ge maakt. De dames wordt verzocht! met hun echtgenoten om half acht op „de Hof" aanwezig te zijn. raadsvergaderingen herhaaldelijk door enige fractiegenoten het woord ontno men, omdat volgens hen de betogen van hun fractieleider vaak te ver gin gen en te verwarrend waren. Op de vraag wat hij daarvan vond zei de SGP'er: „Ik betreur dit ten zeerste. Mijns inziens doen mijn partij genoten dit, omdat zij nog niet ter za ke kundig zijn. Ik zit vanaf september als nieuweling voor de SGP in de raad. Het is een moeilijke zaak om een totaal andere richting in te slaan, want alle vertegenwoordigers voor de recht se partijen hebben reeds een ervaring van minstens enkele jaren. Zij zijn aan een vaste beleidslijn vastgeklonken. Zodra iemand hier ook maar enigs zins van af wil gaan wijken, kan com mentaar begrijpelijkerwijs niet uitblij ven". De SGP in Kesteren is met drie ze tels in de raad vertegenwoordigd, terwijl één SGP'er de functie van wethouder bekleed. Wethouder J. van Eek en raadslid T. van Eldik vormen de ene partij en M. de Zeeuw en C. H. Jansen Schuiling de andere. Uit welingelichte bron vernemen wij echter, dat het raadslid Jansen-Schui- ling op het'ogenblik inzake de heer De Zeeuw een enigszins onduidelijke stel ling inneemt. Zeker is echter, dat ook hij het niet eens is met de manier van optreden van zijn fractieleider. De verdeeldheid binnen de SGP- fractie zou zo men ons zei be staan sinds de wethoudersverkiezingen. RENSWOUDE Vermoedelijk dooi de sneeuw verblind reed de 18-jarige K. v.d. H. gistermiddag met zijn bromfiets tegen een in de Van Reede- weg geparkeerde auto van bakker De W. Met een gapende hoofdwond bleef hij liggen. Dokter Ter Velde, die eerste hulp verleendeachtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Met een ambulancewagen van de Fa. De Haas werd hjj vermoedelijk met een zeer zware hersenschudding en ernsti ge hoofdkwetsuren naar het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal vervoerd. RHENEN In de gevel van het nieuwe mensapenhuis in Ouwehands Dierenpark zal in reliëf 'n voorstelling worden aangebracht van alle mens apensoorten die de wereld (nog) rijk is. Het ontwerp is van de Westduitse dierentuinarchitect Kurt Maywald. Het zal worden vervaardigd uit dood gewone baksteen en binnenkort door een metselaar worden aangebracht. RHENEN De opbrengst van de bazaar voor de vrijwillige brandweer Achterberg komt neer op f 2600.netto. De eerste prijs, een prachtige brom fiets. is gewonnen door de heer Cornelissen uit Opheusden, hier op de foto met zijn nieuw verworven bezit

De Vallei | 1966 | | pagina 7