Kabinet hoeft van P.v.d.A. geen hulp te verwachten NYY vreest cijfer van 70.000 werklozen Eigen risico wegwerken tegen 70 et per week Artsen kunnen tien procent meer krijgen Proces-Van der Lubbe opnieuw voor Rennies^É Albert Vogel eerste Kerstdag op t.v. met „One-man-show" Voor de kenner een begrip voor u een openbaring Scheepvaartberichtcn Felle oppositie tegen nieuwe belastingmaatregelen Plafond op ambtenaren GEKORTWIEKT Rembrandt bracht 3 ton op Lord Snowden werd geopereerd Bankroof in België In nieuw gebouw Verzoek aan regering om strenge aanpak Proces Dhani werd uitgesteld Bezwaren van CNV tegen handtering van inkomensgrens Export naar V.S. boven 1 miljard Ziekenfondsen verklaren Mededeling uit Berlijn: A.R.-jongeren vóór Smallenbroek In Utrecht minder brommers ontvreemd Engels concern laat Zaans bedrijf los Dienstplichtigen van luchtmacht eerder groot verlof onbegrensde fotografische mogelijkheden EXA la v.a. 165.- Kind in lied je geslikt WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet-Zyistra heeft zyn eerste tegenslag al te Incasseren gekregen. De Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. besloot gistermiddag, na langdurig beraad, geen enkele steun te zullen geven aan de beide belastingmaat regelen, die het kernstuk uitmaken van het nieuwe regeringsprogram. Wat de vervroegde verhoging van de omzetbelasting betreft lag dit In de verwachting, omdat de P.v.d.A. van stonde af aan heeft laten weten geen lastenverzwaring door hogere indirecte belastingen in 1967 te dulden. Met het uitstel van de belas tingverlaging stond het er anders voor, maar ook hiertegen zal de nieuwbakken socialistische oppositie front gaan maken. De hoop van prof. zyistra om met wisselende meerderheden in de Kamer te kunnen laveren, is daarmee in belang rijke mate verminderd. Direct na de schorsing van de Twee de-Kamerzitting, kwam de Partij van de Arbeid-fractie onder leiding van drs. N'ederhorst bijeen. Aanwezig wa ren ook de socialistische leden van het kahinet-Cals, op prof. Samkalden na, die met vakantie is. De gedachtengang, die de P.v.d.A.- fractie tegenover de belastingverlaging nu volgt, is dezelfde, die voor de cri sis ook door de K.V.P. werd verde digd, maar heeft tegelijkertijd anti-re volutionaire accenten. Men gaat er van socialistische zijde vanuit, dat de belastingverlaging met ingang van 1 januari 1967 een onderdeel van het regeringsprogram-Cals vormde en bo vendien bij de wet vastligt. „Niet an ders dan een catastrofe" zou tot af zien van deze gemaakte afspraak kun nen voeren, zo formuleerde K.V.P.- fraotievoorzuter drs. Schmeieer net medio mei. Deze uitspraak heeft de P.v.d.A. nu tot de hare gemaakt en aangezien er naar de mening van de ze fractie op het ogenblik geen cata strofe is, moet de verlaging gewoon doorgaan. Of om het met een a.r.-va- riant te zeggen: men moet „trouw blij ven aan het gegeven woord". De tijden, dat deze belastingverla ging de P.v.d.A. „zwaar op de maag" lag, zoals ex-minister van Financiën, Vondeling, het niet lang geleden uit drukte, zijn voorbij, zo mag men nu wel concluderen. Deze harde oppositielijn is het eer ste resultaat van het optreden van lijstaanvoerder Den Uyl, pas afgetre den als minister van Economische Za- LONDEN Een gravure van Rem brandt uit 1653 heeft op de veiling Sotheby in Londen f 300.000 opgebracht. Het is de op een na hoogste prijs die ooit voor een gravure is betaald. De gravure, voorstellende drie kruisen, Is door Rembrandt gesigneerd en thans eigendom van een Londense kunsthan delaar. LONDEN Lord Snowdon, de 36-ja rige echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, is momenteel herstellen de van een operatie die hij heeft onder gaan, aldus zijn persoonlijke secretaris. Deze wilde echter niets mededelen over de aard van de medische ingreep. Hij verklaarde wel dat de gezondheids toestand van de patiënt goed is en dat de operatie uitstekend was verlopen. Maandag werd bekendgemaakt dat de vroegere fotograaf een kleine operatie zou moeten ondergaan, nadat hij vrij dag een diner niet had kunnen bijwo nen. TURNHOUT Vlak na de opening dinsdagmorgen is het filiaal van de Bank Société Géneral de Belgique in Eupen door drie gewapende mannen overvallen. Onder bedreiging van hun pistolen wisten zij een buit van circa een miljoen Belgische franks te be machtigen en zij verdwenen in een donkerrode Opel-Rekord die later op de dag nabij Kornelienmünster een Duits plaatsje ten zuiden van Aken werd teruggevonden. Van de daders ontbreekt elk spoor. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! W DEN HAAG. Ambtenaren en publiek zochten gisterenmiddag om streeks twee uur met spoed een goed heenkomen, toen in het bureau aan de Waldorpstraat in Den Haag, waar in tegenwoordig de ontvanger der Wegenbelasting is gehuisvest, een onheilspellend gekraak het instorten van een deel van het plafond aan kondigde. De luttele seconden die nog restten voor het plafond omlaag kwam, waren voor de omstreeks veertig ambtenaren en ambtenaressen, die zich in het ambtelijke deel van het kantoor bevonden, net voldoende om onder bureaus en in andere schuil plaatsen het vege lijf te bergen, en er, in letterlijke zin, zonder kleerscheu ren af te komen zij het dan dat voor een drietal de schrik wel wat al te hevig is geweest. Het plafond boven het voor het publiek bestemde deel liet het bij een waarschuwing en bleef halverwege hangen. Van het totale plafond, dat beide ruimten overspant, is ongeveer 250 vierkante meter of een kwart van het geheel omlaag gekomen. Geestige lieden menen dat het plafond de op waartse druk van de wegenbelasting niet langer zou hebben kunnen dragen. Het gebouw is vrijwel nieuw en werd eerst op 17 juni jl. officieel in gebruik genomen. ken. Hij heeft zich al geheel in de rol van oppositieleider ingeleefd, maar wordt nog gehandicapt, doordat hij al leen een partijpolitieke functie heeft. Hij zal de uitwerking van zijn nieu we koers in het parlement aan drs. Nederhorst moeten overlaten en aan deskundigen in de fractie, zoals drs. Peschar, die wel hun sporen hebben verdiend, maar niet van het kaliber zijn, dat de P.v.d.A. graag tegen prof. Zijlstra en zijn mannen in het vuur had willen werpen. Het zal moeilijk worden, zo menen politieke waarnemers, het nieuwe be leid van de P.v.d.A., anders dan van opportunistisch oppositioneel gezichts punt, als consequent voor te kunnen stellen. Het moet de P.v.d.A. toch vooral ook om behoud van de werkge legenheid gaan, getuige de eerste re acties van met name oud-minister Den Uyl. vlak na de kabinetscrisis. Juist met het oog op de werkgelegenheid, is de huidige minister-president tot de conclusie gekomen, dat de staatskas over meer middelen moest beschikken dan de begroting-Vondeling voorzag. Daarom ook zal van socialistische zijde een voorbehoud gemaakt wor den. Als prof. Zijlstra met cijfers in de hand kan aantonen, dat de extra-be lastingmiddelen bestemd zullen wor den voor specifieke overheidsuitga ven of investeringen, die ook de P.v.d.A. kan onderschrijven, zou het negatieve standpunt van de socialis tische Tweede-Kamerfractie herzien kunnen worden. Omdat het prof. Zijlstra echter gaat om verruiming van de kapitaalmarkt in het alge meen, is het weinig waarschijnlijk, dat hij aan deze voorwaarde zal kunnen voldoen. LEUNEy OP CM. U. Het gevolg kan niet anders zijn dan dat het nieuwe kabinet, meer dan prof. Zijlstra waarschijnlijk lief is, afhank-e lijk zal zijn van fracties als die van de C.HLU. Ook voordat de socialisten hun standpunt hadden bepaald, werd in parlementaire kringen aangenomen, dat het nieuwe kabinet de uitgaven voor 1967 minder ongemoeid zou laten dan prof. Zijlstra in zijn regeringsver klaring voorgaf. Dit, zo meende men, zou de Christe- lijk-Historische Unie tot meerdere be reidwilligheid moeten stemmen om tenslotte dit minderheidskabinet, als het er op aankwam, over de drempel te helpen. Maar een terughoudende formulering was nodig om de zittende ministers niet voortijdig kopschuw te maken. De houding van de P.v.d.A. zal deze ontwikkeling naar een meer omvangrijke besnoeiing van de over heidsuitgaven niet anders dan kunnen versterken. Deze beide agenten ontdekten in Zwol le het volkswagenbusje waarmee de zes Groningse studenten het omstreden Am sterdamse „Lieverdje" vervoerden, dat zij in de nacht van maandag op dinsdag bij wijze van studentengrap in de hoofdstad van zijn sokkel hadden gelicht. 0 In de middag van 13 december zal burgemeester mr. G. van Hall een begin maken met de bouwplannen in de Bijlmermeer door er de eerste paal te slaan. Daarmee is dan een lange strijd afgesloten en een voor Amsterdam be langrijk gebeuren een feit. UTRECHT Het Nederlans Verbond van Vakverenigingen, dat op grond van de thans bekende cijfers tegen het einde van dit jaar 70.000 ingeschreven werk loze mannen verwacht, verlangt van de nieuwe regering een reeks maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. Het NVV heeft opgesomd wat er naar z\jn mening op korte termijn moet ge beuren i De vestiging van nieuwe industrie- en in het noorden, oosten en zui den moet met kracht worden be vorderd 0 de mogelijkheid tot omscholing naar beroepen die perspectief bie den als ook de propaganda en de voorlichting voor die omscho ling dient te worden uitgebreid; 0 ook de omscholing naar beroepen die niet in de centra voor vakop leiding worden onderwezen, moet worden bevorderd; de cursis ten moeten financiële steun krij gen. 0 waar de overheid zelf de activitei ten van het bedrijfsleven kan be vorderen (bijvoorbeeld door grond onteigening, bouwrijp maken, ver lening van bouwvergunningen) dient zij allies te doen om het be drijfsleven doelmatig, snel en soe pel te helpen; 9 de aanvullende werkgelegenheid dient snel en onorthodox te worden aangepakt. Men mag niet schro men „dure werken" aan te pak ken. Ook moet worden nagegaan of door basissubsidies ondernemers ertoe gebracht kunnen worden werken aan te pakken die anders wellicht onrendabel zouden zijn of om andere reden zouden blijven liggen 0 Mocht het nodig blijken, dan mag men niet aarzelen de betreffende rijksdiensten te versterken, opdat zij de op de hen afkomende taken snel en bekwaam kunnen verrich ten. Het NVV vindt het getal van 70.000 werklozen vanuit een bepaalde ge zichtshoek niet onrustbarend. nu de economen een percent of twee van de ze beroepsbevolking aanvaardbaar Kleine vaart: Anne Christina pass 28 Stromboli nr Beiroet; Argonaut 29 100m nno Kp Fi nisterre nr Palma de Majorca; Bree- horn pass 25 in Panamakanaal nr Puerto Cabello; Calchas 28 vn Lissa bon nr Gibraltar; Philetas 27 te Salo- niki; Zus pass 28 Beachyhead nr Gran ville'; Ubberge 29 vn Hamburg nr Bre men. Grote vaart: Aagtekerk pass 28 Gibraltar nr Mar seille; Aegis 28 300m wzw Landsend nr Bridgetown; Alkmaar 28 t.a. Southend; Alnltak pass 29 Rastanura nr Koeweit; Amstelhoek 27 te Aden; Aristoteles 28 150m n Flores nr Le Havre; Baltic borg 27 te Delfzijl; Banggai 28 300m o Ceylon nr Aden; Bengalen 27 te Mauntmauga- nui; Blitar 28 75m n Kp Finisterre nr Kaapstad; Cinulia 26 vn Punta Cardon nr Callao; Deneb 27 te Valencia; Dintel- dyk 28 te Portland; Gaaster kerk pass 28 Perim nr Suez; Goeree te Algiers verw; Gooiland pass 28 Kp Finisterre nr Sao Francisco do Sul; Kara 28 te Sundsvall; Karimun 29 te Genua; Ken- nemerland 27 te Santos: Kinderdyk 27 te Los Angeles; Koningswaard 28 150m no Turks ell. nr. Punta Cardon; Kopio- nella 28 420m no Mogadiscio nr Dur ban; Koudekerk 1 te Adelaide verw.; Krebsia 28 425m w Azoren nr Rotter dam; Ladon 28 3??m n Dominicaanse Rep. nr Aruba; La .^..oeas 28 te Djed- dah; Limburg 28 25Óm zzo Calcutta nr Calcutta; Mainlloyd 28 215m o Saigon nr Port Swettenham; Merseylloyd verm. 3 vn Auckland nr onbekend; Merwe- lloyd 28 80m zw Costa Rica nr Los An geles; Mississippilloyd 28 80m o Moga discio nr Dar Es Salaam; Musilloyd 27 te Burnside; Oostkerk 29 te Antwerpen; Palamedes 28 90m zo Kp Kennedy nr. Hamburg; Parthenon 28 te Nickerie; Provenierssingel 4 te Cristobal verw; Schouwen 28 230m z Adelaide nr Lorenzo Marques; Sepia 28 te Rotterdam; Solon 26 t« Houston; Tero 27 te New York; Utreoht 26 vn Detroit nr Montreal; Vi- trea 14 te Mena Al Ahmadi verw; Zaan- kerk 27 te Mombasa. noemen. Maar de vakbeweging ziet achter elke werkloze een werknemer en een gezin, die in hun bestaan zijn bedreigd. De sociale voorzieningen zijn mooi, nuttig en nodig, maar ze mogen ons nooit de ogen doen sluiten voor de schok die de mens ondergaat wanneer hij zijn werk kwijtraakt, zo meent het NW. Het NW is zich ervan bewust, dat de bedrijfssluitingen en reorganisaties tot het werkloosheidscijfer hebben bij gedragen. Sinds oktober van het vori ge jaar zijn daardoor 10.000 werkne- DJAKARTA Het speciale militaire tribunaal in Djakarta heeft dinsdag het proces tegen Dhani, dat heden zou be ginnen, uitgesteld tot 5 december. Als reden werd opgegeven dat de president van het Hof ziek is geworden. De 42- jarige gewezen luchtmachtbevelhebber, vice-maarschalk Omar Dhani, moet te rechtstaan wegens medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Volgens sommige berichten van vorige week had hij een zenuwinstorting gekre gen. Dhani heeft negen maanden in voorarrest gezeten. mers hun baan kwijt geraakt. De werkloosheid steeg in de provincies waar de zwaarste klappen vielen ster ker dan elders. Limburg, Brabant, Gelderland en Overijssel hebben nu ruim 8.000 werklozen meer dan eind oktober 1965. Voor het hele land be droeg de stijging 12.750. Tweederde van de totale stijging wordt dus in de ze vier provincies gevonden. Eerste Kamer Alg. beschouwingen eind december DEN HAAG In verband met het houden van algemene financiële en po litieke beschouwingen en de behande ling van enkele wetsontwerpen van spoedeisend karakter, die binnenkort door de nieuwe regering zullen worden ingediend, zal de Eerste Kamer ook 20, 21, 27 en 28 december bijeenkomen, zo is gistermiddag door de voorzitter, professor Mazure, meegedeeld. Als lid van <le Eerste Kamer werd beëdigd de heer P. H. Koppes, die de plaats van dr. De Quay zal innemen. De Eerste Kamer keurde vervolgens een aantal wetsontwerpen tot naturali satie en enkele wijzigingen in de be grotingen 1965 en 1966 goed. Een aan tal andere op de agenda voorkomende wetsontwerpen werd aangehouden. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platcnbonnen zwarte schijven. Aanvullend verzekeren tegen ziekenhuiskosten UTRECHT Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft alle ziekenfondsen gevraagd de ziekenfondsleden in de gelegenheid te stellen zich op eenvoudige wijze te ver zekeren voor een bedrag van f lp,- per dag, dat ingevolge het besluit van mi nister Veldkamp gedurende de eerste 30 dagen van ziekenhuisopneming niet meer door de wettelijke en de vrijwil lige verzekering kan worden gedragen. Het G.O.Z. heeft de ziekenfondsen nu verzocht door middel van de zogenaam de aanvullende verzekering voor de ver zekerden de mogelijkheid te openen zich te dekken tegen de financiële gevolgen van dit eigen risico. Meer dan 90 pro cent van alle ziekenfondsverzekerden is momenteel al in een aanvullende verze kering opgenomen, waarmee zij recht hebben op diverse aanvullende verstrek kingen in gevallen waarin de wettelijke of vrijwillige verzekering niet voorziet. Verwacht wordt, dat alle ziekenfond sen de door het G.O.Z. aanbevolen weg zullen volgen en hun aanvullende ver zekering zullen uitbreiden opdat de zie kenfondsleden op eenvoudige wijze en tegen een zo laag mogelijke premie het eigen risico kunnen verzekeren. De premies van de aanvullende ver zekering die momenteel ongeveer 15 tot 20 cent per week bedragen, zullen door deze uitbreiding vermoedelijk stijgen tot ongeveer 65 80 cent per week per persoon boven de 16 jaar. UTRECHT Er komen steeds meer regelingen waarin inkomensgrenzen worden gehanteerd. Het inkomen zon der meer zegt echter nog lang niet al les van de draagkracht van een gezin, is de mening van het C.N.V., neerge legd in een artikel in zijn blad „De Gids". Een inkomen bijvoorbeeld van f 15.000.- geeft een vrijgezel heel wat grotere mogelijkheden dan een gezin met kinderen. Wij moeten daarom aldus 't C.N.V. ernstig bezwaar ma ken tegen het veelvuldig toepassen van allerlei inkomensgrenzen. Het C.N.V. dringt er op aan de vraag te bestude ren of er niet beter een andere grens gehanteerd kan worden, die wel reke ning houdt met de individuele draag kracht en daardoor billijker zou wer ken. Het komt het C.N.V. voor dat zo'n grens vrij eenvoudig kan worden ge vonden. Het C.N.V. vraagt daarom of het niet veel redelijker zou zijn om in allerlei regelingen van premiespaar regelingen af tot een eventuele „wo ningwetheffing" toe belastingbedra gen als grenzen te gebruiken. DEN HAAG. Albert Vogel zal op Eerste Kerstdag 's middags In Dili- gentia in Den Haag zyn nieuwe one- man-show presenteren. Hij heeft deze voordracht de titel „In Vogelvlucht" genoemd. Hij laat bekende dichters en literatoren de revue passeren, daarbij puttend uit het repertoire, dat hij ge- beleefd en wordt nog gevraagd. Het jongste programma „Dagboek van Europa", waarvan de première in ja nuari 1966 was, werd reeds meer dan 75 keer opgevoerd. Het „Portret van Andersen", dat tussen deze beide pro gramma's in werd samengesteld en uitgevoerd, sloeg niet zo bij het publiek aan. „Gebleken is, dat het verbazend moeilijk is een vooroordeel te doorbre- durende meer dan twintig jaar voor- ken", commentarieert Albert Vogel. dragen heeft opgebouwd. Het wordt, volgens Albert Vogel, een literair en tertainment, „waarbij het zoals altijd mijn bedoeling is dat op de eerste plaats de tekst wordt voorgedragen en niet dat de man zichzelf voordraagt". „Het gaat", volgens Albert Vogel, die zich bij voorkeur letterkundige noemt, „om de literatuur. Ik koos als uitgangspunt vanuit de tekst mijn on derwerp te benaderen dat is heel an ders dan bij het toneel. Het is hetzelf de verschil dat ook aangetroffen wordt In de benadering van de opera en die van de liedkunst". Programma's van de laatste jaren hadden alle een thema. Albert Vogel wil daarmee doorgaan. De keuze uit meer dan twintig jaar voordracht is 'n soort adempauze, een aangenaam te rugblikken. Hij heeft voor „In Vogel vlucht" gekozen uit werken van Shake speare, Sophocles. Couperus. Allan Poe, Aart van der Leeuw, Andersen, Garcia Lorca en Albert Helman. In tussen werkt Albert Vogel aan een nieuw programma, dat begin volgend jaar in het Engels zal worden ge bracht. Dit heeft als tjtel „Portrait of Holland" gekregen. Daarnaast staan nog zijn laatste voordrachten op het programma. Zijn „Van en over Coupe rus", dat in 1963 werd gelanceerd, heeft reeds honderden voorstellingen ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven piatenbonnen zwarte schijven. ..Enige tientallen keren werd „Portret van Andersen" gebracht, maar de mensen schijnen niet af te brengen te zijn van de mening dat de sprookjes niet voor volwassenen zijn geschre ven'-'. IJet succes van „Dagboek van Europa" schrijft Albert Vogel toe aan het element authenticiteit. Daardoor wordt dit programma gezien als een menselijk document. Het is volgens hem veel minder briljant en virtuoos dan de andere programma's. Dit is voor hem mede een bijkomstige reden om de reeks programma's met één thema even te onderbreken met „In Vogelvlucht". OSS. Op de algemene ledenverga ring van de Nederlandse Kamer van koophandel voor Amerika, die vandaag bij de N.V. Zwanenberg-Organon werd gehouden, heeft de voorzitter, jhr. P. R. Feith, medegedeeld, dat de Ne derlandse export naar de V.S. voor het eerst over een jaarperiode nl. van ok tober 1965 tot oktober 1966, het bedrag van één miljard gulden heeft over schreden. Over de eerste 9 maanden van 1966 nam de export naar de VS met niet minder dan 24.5 pet. toe, waartegenover de totale Nederlandse export slechts 6.7 pet. steeg. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven piatenbonnen zwarte schijven. WEST-BERLIJN. De procureur-ge neraal in West-Berlijn, dr. Hans Guen- ther, heeft dinsdag verklaard, dat bin nen afzienbare tijd de zaak tegen de Nederlandse Martnus van der Lubbe, die op 23 december 1933 op beschuldiging van het in brand steken van het Rijks daggebouw in Berlijn ter dood werd veroordeeld en. later terechtgesteld, op nieuw zal worden behandeld. Dit zal ge schieden naar aanleiding van een revi- sieverzoek van een broer van de terecht gestelde, de thans 61-jarige Johannes Marlnus van der Lubbe uit Amsterdam. Dr. Guenther verklaarde dat de heer Van der Lubbe al in de jaren vijftig een verzoek om herziening van het pro ces had ingediend. Toen moest dit ech ter op grond van verjaringsbepalingen worden afgewezen. Een in 1965 aange nomen wet inzake de schadeloosstelling DEN HAAG Het besluit van het versterkt centraalcomité van de A.R.P. om oud-minister Smalleniirock niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Ka mer te plaatsen heeft onder A.R.-jonge ren kritiek uitgelokt. De voorzitter van de Arjos. de heer J. v.d. Ploeg uit Groningen, schreef in een hoofdartikel van het officiële orgaan van de Arjos, het blad „Op Wiek", on der meer: „De besturen van Kamer en statepcentrales zouden alsnog de kies verenigingen moeten duidelijk maken dat de heer Smallenbroek op de A.R.- lijst thuishoort. Als zjj dat niet doen, wordt het tijd dat de jongeren duidelijk maken dat zij trots op de A.R.P. willen blijven. Hoe kan dat echter als de par tij één van haar bekwaamste mensen uit electorale overwegingen laat vallen Winst voor de A.R.P.? 'Graag. Maar dan niet dank zij de politieke dood van een der kopstukken met zoveel verdien sten", aldus het blad. van slachtoffers van de nazi's maakt een aanvaarding van het nieuwe ver zoek nu mogelijk. In Westberiynse justitiële kringen is men van mening dat de doodstraf te gen Van der Lubbe in ieder geval moet worden herzien, omdat hij krachtens een wet veroordeeld werd, welke pas een dag na de brand van kracht werd. Daarmee ;s, aldus de zegslieden, aan een oud rechtsprincipe voorbijgegaan dat een verdachte alleen naar een wet veroordeeld kan worden die ten tijde van de overtreding van kracht was. Het wordt mogelijk geacht dat het hof Van der Lubbe nu postuum zal ver- oordcleh tot enkele jaren gevangenis straf wegens brandstichting, omdat Van der Lubbe de misdaad gepleegd heeft op een tijdstip waarop het bewind van Hitier slechts enige weken aan de macht was en de verkrachting van de democratische rechtspraak toen in be ginstadium verkeerde. De brand heeft levens in gevaar gebracht van mensen, die niets met het nazi-regime te ma ken wilden hebben. Het hof werd des- tijd om politieke redenen belet een diepgaand onderzoek in te stellen naar het aandeel van de nationaal-socialisten bij de brand in de rijksdag. (Van een onzen redacteuren) DEN HAAG Voor de verhoging van de huisartsenhonoraria onder de huidige omstandigheden is voor 1967 niet meer ruimte dan tien procent be schikbaar. Dat is een tiende deel van wat de artsen eisen. Het tegenvoorstel van de ziekenfondsen (19 procent meer) is door het centraal bestuur van de landelijke huisartsen vereniging (LHV) nooit besproken. De oppositie binnen de LHV heeft altijd sterk op aanvaarding van het ziekenfondsvoorstel aangedron gen. „Omdat het percentage ver boven de huidige trend ligt". De ziekenfondsen zullen volgend jaar met 82 miljoen minder moeten uitko men dan zij hadden verwacht. Doordat de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1967 is vastge steld op 6,2 procent (thans 5.8), terwijl de ziekenfondsraad de minister had ge adviseerd deze op 7 procent te bepalen, „derven" de ziekenfondsen 172 miljoen aan inkomsten. Daar staan thans negen tig miljoen gulden minder aan uitgaven tegenover tengevolge van het eigen ri sico door verplicht verzekerden bij op neming in een ziekenhuis (maximum 0 Het aantal diefstallen van auto's en fietsen is in Utrecht dit jaar ten opzichte van het vorig jaar toege nomen, maar er werden minder brom fietsen gestolen. Vorig jaar werden in totaal 2700 fiet sen weggenomen, dit jaar zijn dat er al 3050 geweest en de politie verwacht dat dit aantal tot ongeveer 3200 zal stijgen. In 1965 werden er in deze stad 825 bromfietsen gestolen. Dit jaar zijn het er tot nu toe ongeveer 700. De oorzaak van deze daling is de invoering van de verzekeringsplaatjes. Dit jaar kon 75 procent van de vermiste bromfietsen bij de rechtmatige eigenaar worden terugbezorgd. Wat de auto's aangaat: vorig jaar werden er 120 gestolen, waarvan er 100 konden worden opgespoord. Dit jaar zijn er 150 weggenomen en 142 te ruggebracht, oftewel 95 procent. driehonderd gulden voor eigen rekening waartegen men een aanvullende verze kering kan afsluiten). Volgens de woordvoerder van de zie kenfondsen kan met de huidige regeling volgend jaar „net worden uitgespron gen", „maar dan zullen de tariefsver hogingen van de medewerkers, waaron der de artsen, normaal moeten zijn, dus gebaseerd op het loon- en indexcij fer". Méér dan tien procent honorarium verhoging voor de artsen zou volgens de woordvoerder van de ziekenfondsen betekenen dat de premie van 6.2 pro cent zou moeten worden verhoogn. ZAANDAM N.V. Machinefabriek M. J. de Goeje Ing, te Zaandam, zal haar bedrijf per 31 december sluiten. In de loop van de eerste maanden van 1967 zal het 28 man tellende personeel afvloeien. Met de vakbonden is overleg gaande omtrent een afvloeiingsregeling. Machinefabriek De Goeje wrd in de cember 1938 opgericht en was sinds ja nuari 1965 een volledige dochteronderne ming van het Engelse concern De la Rue Company te Londen. Daar de resul taten beneden de verwachtingen zijn gebleven, heeft de Engelse moedermaat schappij besloten het Nederlandse be drijf af te stoten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een aantal dienst plichtigen van de Koninklijke Lucht macht, die in de tweede helft van dit jaar onder de wapens zijn gekomen, zal in 1968 eerder met groot verlof kun nen gaan. De reden: er hebben zich meer kortverband-vrijwilligers gemeld dan werd verwacht. Het eerder met groot verlof gaan van een aantal dienstplichtigen varieert van één tot vijf weken, hetgeen afhankelijk is van de sterkte van de lichtingsploeg en van de vereiste aantallen personeel bestemd voor de opleidingen. 0 Het lot van de lagere technische school te Noordwolde (Friesland), die tegelijk rietvlechtschool en nijver heidsschool voor jongens is, schijnt be zegeld. Er zullen met ingang van de volgende cursus geen nieuwe leerlingen worden aangenomen, zo heeft mr. L.- G. Boe lens, burgemeester van Weststelling- werf en voorzitter van de school bekend gemaakt. De Protestants Christelijke Mijnwer- kersbond heeft in een resolutie aan gedrongen op verbetering van de steun van de Nederlandse regering aan de mijnindustrie. De bond meent dat deze ver achterblijft bij de regeringssteun in andere E.G.K.S.-landen. 0 Mevrouw G. Wijsniuller-Meijer, oud- gemeenteraadslid van Amsterdam, is uit Paramaribo op Schiphol gearri veerd met twee Surinaamse poliopa tiënten, die in Nederland zullen worden verpleegd. Het zijn de 20-jarige R. Kloof en zijn elfjarig zusje Juliana. De kinderen zullen worden opgeno men in de Johannastichting in Arn hem, waar zij op kosten van de Neder landse regering zullen worden ver pleegd, totdat zij weer gezond naar hun geboorteland kunnen terugkeren. 0 De gemeenteraad van Schoonhoven heeft met algemene stemmen beslo ten aan de Stichting Bedrijfseconomisch Studiecentrum voor de Goud-, Zilver en Uurwerkenbranche, enkele lokalen te verhuren voor het geven van cursus sen. Het doel van de stichting omvat onder meer het bevorderen van de beroeps kennis van de in de goud-, zilver- en uurwerkenbranche werkzamr personen. 0 De Groninger raad is akkoord ge gaan met het schetsplan voor een nieuw cultuurcentrum op het oude Vee- marktterein zoals dat ontworpen is door prof. M. F. Duintjer uit Amsterdam. De raad aanvaardde het plan met en kel de fractie van de Boeren-partij, bestaande uit drie leden, tegen. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven piatenbonnen zwarte schijven. 4 DVERiENTlt 'KijA e* dó** U4ó £ótóSui4vUl<uvi Imp.: Firms Dr. K. Hsyndsrtckx - Hugo do Groototroot 9-Don Hoog De Utrechtse afdeling van de Jonge renorganisatie Vrijheid en Democra tie heeft het gemeentebestuur van Utrecht gevraagd in de binnenstad een plaats aan te wijzen, waar het ieder een vrij staat in het openbaar te spre ken over politiek en andere zaken. De J.O.V.D. denkt daarbij aan een spea ker's corner zoals in het Hyde Park te Londen, welk idee onlangs ook door het gemeentebestuur van Amsterdam werd overgenomen. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven piatenbonnen zwarte schijven. 0 B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor een betere controle op de huisvesting van buiten landse arbeiders mogelijk te maken. De bestaande bepalingen betreffende volkslogementen zijn volgens het col lege minder geschikt om bij eventuele wantoestanden in de huisvesting van buitenlandse arbeiders toe te passen. 0 In het thater Bijou in Den Haag is dinsdagochtend de eerste voorstel ling gegeven van de ruim dertien minu ten durende kleurenfilm „Met man en macht", die handelt over de Koninklijke Land- en Luchtmacht en een beeld wil geven van de gemechaniseerde krijgs macht van vandaag en van de dienst plichtigen in dit technische bedrijf. Dat de marine en de mariniers in dit filmpje ontbreken, vindt zijn oorzaak in het feit, dat over deze onderdelen van de krijgsmacht vrij recentelijk films zijn verschenen. 0 In het Victoriahotel te Amsterdam is gisteren voor in totaal 5500 gul den aan prijzen uitgereikt aan de win naars van de nationale foto- en film wedstrijd „Camera Ahoy", die in de zo mer van dit jaar werd uitgeschreven door de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. De winnende prijzen kwamen terecht in België en in Dordrecht, Den Haag en Amsterdam. Langs Rijksweg 12 tussen het ver keersplein Oudenrijn en Woerden- Linschoten zullen meer radio-telefoni sche praatpalen komen. In het kader van de proef met een draadloos meld systeem werden in mei 1964 tien meld zuilen geplaatst in de omgeving van dit verkeersplein, waarvan er tot voor kort zes (drie paren) waren aangesloten op de meidpok van de rijkspolitie te Lin- schoten. Bin»bnkort zullen op het weggedeelte ten westen van het verkeersplein Ouden rijn in totaal (8 paren» praats-' staan. VELP Een anderhalf jaar oude kleuter van het gezin Van Maanen uit Velp is maandagavond om het leven gekomen, doordat zij verward raakte in het bedtuigje en stikta.

De Vallei | 1966 | | pagina 8