Amerika verzot op de oude filmprodukten vleesconserven Breznjef: „Rode top niet tegen China T oestand al lang in Boeroendi gespannen Shows en sensatie gehad uit de gratie Peking niet in V.N. Harster moet Bronchi letten Half jaar alleen onder de grond geleefd VAN ONZE LEESTAFEL Verloving" in amusementswereld e*é f Bezoek? Babbeltje, borreltje en borrelhapje! terechtstaan Is uw'keukenwinkeltjë óók zo welgevuld met blikjes Brits afgezant in Rhodesië Archieven JKlt Jhl Jfctf JUt JKt» JUt JAtf jH/g jUg- BOLS SKY CREAM Italiaanse rechter fascist James Bond Fractieleider in comité Benelux Chinese kernproef op komst Joods monument in Dachau besmeurd internationale allure... Verlies in Italië voor socialisten internationale allure... Bij de N.M.B. is het goed sparen. Lagere en hogere prijzen Episcopaat uit het veld WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 ADVERTENTIE (Van een „Financial Times"-correspondent) LOS ANGELES In Amerika is een hoogst opmerkelijke televisieprimeur geboekt. Op een zondagavond waren twee netten in beslag genomen door de National Broadcasting Company en het Columbia Broadcasting System en zij kwamen om 9 uur. een uiterst gunstige tijd, met respectievelijk „Bonanza" en de „Garry Moore Show", allebei uiterst populaire programma's. Maar wat gebeurde? Op hetzelfde moment zette een felle concurrent, de American Broadcasting Company, op het derde net een bejaarde film „De brug over de rivier de Kwai". Het was de première van deze film voor de televisie. Volgens nauwkeurige peilingen hebben niet minder dan zestig miljoen kijkers geboeid naar de oude rolprent gekeken. Voor de twee andere programma's had praktisch niemand belangstelling. Het was een enorm succes voor de Ford fabrieken, waarvan de reclame rond de film werd uitgezonden. Diepe verslagen heid heerste daarentegen bij General Motors, die de show en „Bonanza" voor zijn rekening had genomen. Hoe vreemd het ook moge klinken, op dit moment is in Amerika elke film van goede kwaliteit in staat, andere programma's volkomen van de beeld buis te verdrijven. Het is afgelopen met de populariteit van de shows, de spio- nageavonturen en de Wild West-toestan den, die jarenlang aan de televisiekij kers werden opgediend. Vroeger vielen juist de „Garry Moore Show" en „Bo nanza" uitermate in de smaak. Het gevolg is, dat de televisiestations gaan snuffelen in de archieven van de filmmaatschappijen in de hoop weer in de gunst van het publiek te komen. Zij willen nu opeens allemaal films op de beeldbuis en zij zijn graag bereid er flink voor te betalen. Gelukkig is er geen gebrek aan be jaard filmmateriaal van goede kwali teit, dat in de archieven ligt te sluime ren. Zodoende heeft ABC-TV in aan sluiting op de film „De Brug over de Rivier de Kwai" beslag kunnen leggen op de tv-rechten voor 32 films van Paramount Pictures en nog op zeven tien films van de Twentieth Century- Fox. De concurrentie blijft daarbij niet ach ter. CBS-TV heeft 63 films van Metro- Goldwyn-Mayer in de wacht gesleept. Er is veel geld mee gemoeid. ABC zal bijna 40 miljoen dollar op tafel moeten leggen, CBS circa 53 miljoen. Het zijn forse bedragen want het materiaal is tenslotte niet origineel. De tv-onderne- mingen zijn echter kennelijk van me ning, dat het stellig 'de kosten zal lo nen. t - ut Alles wijst erop, dat in de Verenig de Staten een markt voor tweedehands films bezig is zich te ontwikkelen, waar op voortdurend betere prijzen worden genoteerd. Nog slechts een paar jaar geleden was het iets bijzonders als een ADVERTENTIE Ik ben in de 7e sky want eindelijk heb ik een after- dinner likeur ontdekt voor man nen, zo droog en robuust als een ferme whisky. Het is dan ook de beroemde niet-zoete whisky likeur die heet Bovendien heb ik voor f 13.75 per fles de keus uit nog vier andere Bols likeuren in deze serie: Bernardine (Liqueur Nlonastique) en Bolsherwhisk (Cherry Whisky Likeur) en Moccafé (Coffee Liqueur) en Oragnac (Fine l'Orange/Cura- gao Brandy). Alle in hoogst nobele flessen en tot de rand gevuld met kieslikeurige Bols kwaliteit! ROME In Italië wordt felle kritiek geleverd op de hoogste rechter van het land, Silvio Tavolaro, omdat deze een neo-fascistische bijeenkomst ter herden king van een vooraanstaand fascistisch jurist heeft bijgewoond. Elf linkse par lementsleden eisten maandagavond on middellijk in afzonderlijke vragen van minister van Justitie, Oronzo Reale, disciplinaire maatregelen tegen Tavola ro, die president is van het Italiaanse Hof van cassatie. De rechter was, zo werd van communistische zijde be toogd, tegenwoordig geweest bij de her denking van „de wetgever van de fas cistische tirannie" (Alfredo Rocco), waarbij het oude bewind verheerlijkt was. De minister heeft al laten weten dat hij Tavolaro's houding afkeurt. De rech ter heeft zich tegenover verslaggevers verweerd, door te zeggen dat uit de uitnodiging voor de bijeenkomst niet was gebleken dat deze door neo-fascis- ten was georganiseerd. Toen hij eenmaal aanwezig was en tot hem doordrong welk karakter de plechtigheid had, had hij het niet nodig geacht weg te gaan, „omdat ik toch boven alle politieke par tijen sta". tv-station bereid bleek te zijn een paar honderdduizend dollar voor zo'n bestof te film te betalen. Op basis van de re cente contracten met ABC en CBS kan evenwel worden geconcludeerd, dat de prijs van een film tot 800.000 dollar is opgelopen. Voor bepaalde films wordt nog aan zienlijk meer geboden. Zo heeft ABC- TV voor „De Brug over de Rivier de Kwai" twee miljoen dollar betaald aan Screen Gems, een dochteronderneming van Columbia. En dit geldt dan nog slechts voor twee vertoningen. De her haling staat voor april 1968 op het programma. Nog opzienbarender was de cheque van vijf miljoen dollar, die CBS heeft uitgeschreven om zeker te zijn van de tv-rechten van „Cleopatra" als onder deel van de transactie met MGM. Bo vendien zal ook „Cleopatra", die in eerste instantie niet zo'n overweldi gend kassucces is geweest, slechts twee maal op de beeldbuis komen en de eerste keer pas in 1971. Maar zeker is zeker! Intussen wordt gemompeld, dat er voor de tv-rechten van de twee po pulaire thrillers van James Bond „Gold- finger" en „Thunderball" al 8,5 mil joen dollar per stuk is geboden, doch dit voorstel is kennelijk niet interessant ge noeg bevonden. Tal van films, die in de bioscoop in financieel opzicht zijn mislukt, zullen stellig meer tv-kijkers weten te trekken dan de traditionele uitzendingen. MGM heeft alvast 145 en Fox 200 zogenaam de „varia-films" opzij gelegd in afwach ting van de komende klanten. Vakmen sen zijn van oordeel, dat de deur zal worden platgelopen bij Walt Disney Productions, die in zijn archief unieke schatten heeft verzameld. De slimme Walt Disney zit kalm te wachten bij de ingang van zijn goudmijn, waarvan de waarde geruisloos stijgt. Toen de televisie omstreeks het jaar 1950 als een keiharde commerciële on derneming haar intrede in de Verenig de Staten deed, heeft niemand gedacht dat zij nog eens een gelukkig huwelijk zou sluiten met de filmindustrie. Op dit moment is er in elk geval al sprake van een stevige verloving. Trouwens de oude filmproducenten zijn reeds gerui me tijd de belangrijkste leveranciers van tv-series. Hun studio's worden meer gebruikt voor tv-materiaal dan voor films, die speciaal voor de bioscoop zijn bestemd. Voor de nabije toekomst moet er nu rekening mee worden gehouden, dat bij de produktie van traditionele films meteen aan latere vertoning via de te levisie wordt gedacht. Deze ontwikke ling zal er ongetrwijfeld toe bijdragen de financiële resultaten van beide me dia aanzienlijk te verbeteren. Zelfs na een mislukking in de bioscoop kan een film dank zij de televisie nog een suc ces worden. En televisiestations die angstwekkend daalden in de gunst van het publiek, kunnen er weer bovenop komen door gebruik te maken van oude kwaliteitsprodukten uit de bioscoop. De twee concurrenten van vroeger, die tegenover elkaar hebben gestaan als gezworen vijanden, worden goede vrien den. De rinkelende kassa begeleidt hun minnekozen. ADVERTENTIE NEW YORK. De algemene verga- dering der V.N. heeft dinsdagavond op nieuw een resolutie om de volksrepu bliek China tot de volkerenorganisatie toe te laten verworpen. Een Albanees voorstel in die zin, waarin tevens uit sluiting van de „vertegenwoordigers van Tsjiang Kai-Sjek" werd geëist, kreeg 46 stemmen, 57 landen stemden tegen en 17 onthielden zich. Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie behoorden tot de voorstemmers. De V.S. kantten zich tegen toelating van Peking. Met 66 tegen 48 stemmen bij zeven onthoudingen, had de algemene verga dering van de V.N. een ontwerp-reso- lutie goedgekeurd, die is uitgegaan van de V.S., volgens hetwelk de kwestie van de toelating van Peking-China tot de V.N. een belangrijke kwestie is en een besluit hieromtrent derhalve met een meerderheid van twee derden dient te worden genomen. Voor goedkeuring van de Amerikaan se ontwerp-resolutie, die als een proce dure-resolutie werd beschouwd, was Machinefabriek De Goeje werd in de- stemmen nodig. De Amerikaanse resolu tie was door nog twaalf andere landen mede-ondertekend. Natuurlijk had u die borrelworstjes al in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven klaarstaan. Dat winkeltje van u is trouwens helemaal zo plezierig welgevuld met blikjes smakelijke vleesconserven. Met zorg bereid (dat proeft u), hygiënisch verpakt (dat ziet ui). Enu haalt er zo véél uit 'n blikje! BOEDAPEST De Russische partij leider, Leonid I. Breznjef, heeft er nog maals de aandacht op gevestigd, dat zijn regering er voor is een communis tische wereldconferentie te houden om „de huidige taken van de internationa le communistische beweging te bespre ken". In een toespraak tot de 32 delegaties op het negende congres van de Hon- DEN HAAG Op voorstel van de voorzitter van het comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwer king, oud-staatssecretaris Keyzer, is het nationale hoofdbestuur van dat co mité uitgebreid met de fractieleiders der grootste vijf politieke partijen in de Tweede Kamer. Van het nationale hoofdbestuur van het comité zullen voortaan deel uitma ken de fractieleiders Schmelzer (KVP), Toxopeus (VVD), Roolvink (ARP) en Beernink (CHU) en de vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der PvdA, J. M. Willems. In de vacatures ontstaan door het be danken van de heren dr. W. Albeda (CNV) en ir. L. L. Hoëst (provincie Limburg) zijn in het algemeen bestuur gekozen, drs. G. Gerritse en mr. P. G. Meyer Viol. WASHINGTON Communistisch China is bezig zijn vijfde kernproef voor te bereiden en zal die misschien in de nabije toekomst laten ontploffen, heeft het State Departement bekendge maakt. LONDEN Sir Morrice James, on der-minister van Gemenebestzaken, is uit Londen naar Rhodesië vertrokken, belast met een buitengewone opdracht van premier Wilson van Engeland, al dus is van betrouwbare zijde vernomen. Het gerucht gaat, dat Wilson bereid zou zijn zelf met de Rhodesische rege ringsleider te spreken. Onder politie-escorte werd James on middellijk naar Government House ge bracht om gouverneur Sir Humprey Gibbs te ontmoeten. Het is niet duidelijk hoe lang James in Salisbury zal blijven en of hij Smith al dan niet zal ontmoeten. Geloofd wordt dat een extra bemanning met het vliegtuig meekwam, hetgeen bete kent dat James al vanochtend naar Londen zou kunnen terugkeren. Het nieuws over de komst van James heeft in de Rhodesische hoofdstad het pessimisme over de kansen op een schik king iets verminderd. In Salisbury en ook in Johannesburg ontstond wat be langstelling van de zijde der kopers op de beurs. De afgelopen paar maanden was daar weinig activiteit ontplooid. MüNCHEN Het Joodse gedenkte ken voor de slachtoffers van het nazi bewind op het kerkhof der opperbeierse stad Dachau, is met hakenkruisen be klad. Er staan leuzen op als „Joden weg uit Duitsland" en „Ami go home". In Dachau w.erd door de nazi's een van de eerste concentratiekampen ge bouwd. KINSJASA In Boeroendi is giste ren een einde gemaakt aan het mo narchistische bewind dat 17 generaties duurde, met een staatsgreep door pre mier Michel Micombero en het uitroe pen van de republiek Boeroendi. In afwezigheid van de 19-jarige ko ning N'Tare V trok de 27-jarige pre mier, een ex-kapitein van het leger, de macht aan zich en benoemde zichzelf tot staatshoofd van de 300 jaar oude monarchie. Micombero ontsloeg de regering en verving haar met een „nationale revo lutionaire raad", die zonder uitzonde ring uit militairen bestaat. Micombero staat aan het hoofd van de raad. Koning N'Tare was ten tijde van de staatsgreep in Kongo ter bijwoning van de viering van de eerste verjaardag van Joseph Moboetoe's succesvolle greep naar de macht. In een radiotoespraak tot de bevol king van twee miljoen van Boeroendi zei Micombero, dat hij het buitenland se beleid van zijn land ongewijzigd zou laten. Waarnemers uit het Westen ma ken hieruit op, dat de betrekkingen met communistisch China niet zullen worden hervat. De verhouding tussen de 19-jarige koning en zijn premier was al geruime tijd slecht. Het was een publiek geheim dat de Koning, voor zijn troonsbestij ging Charles N'Dizeye geheten, van plan was zijn naaste medewerker te ontslaan wegens machtsmisbruik en onbekwaamheid. Micombero heeft hem kennelijk voor willen zijn. Kapitein Micombero was ten tijde van de eerste staatsgreep, die kroon prins Charles op de troon bracht, staf chef van het leger. Als dank voor zijn steun benoemde de jonge vorst hem tot premier. De 55-jarige Mwami Mwamboetsa IV, die in verband met de stammen strijd in zijn land al ruim een half jaar als balling in Genève vertoefde, ADVERTENTIE P RI SMAV%ï^/tyiHORLOGES waar zijn zoon ook gestudeerd heeft, waarschuwde destijds Charles dat hij zich temidden van extremistische, ge wetenloze politici bevond, die hem op zijn beurt zouden afzetten wanneer zij hun tijd gekomen achtten. De jon ge koning toonde zich bij zijn troons bestijging hervormingsgezind en be loofde o.a. naar een snelle verhoging van de inkomens te zullen streven. Boeroendi, dat 2,8 miljoen inwoners heeft en een van de dichtstbevolkte sta ten van Afrika is (80 mensen per vier kante kilometer), vaart een neutrale koers. Wel zijn in september 1965 de diplomatieke betrekkingen met de Chi nese Volksrepubliek verbroken. De sterkte van de strijdkrachten bedraagt naar schatting achthonderd man, even veel als de politie omvat. ROME De uitslag van de zondag in een deel van Italië gehouden verkie zingen voor gemeenteraden en provinci ale besturen, geeft een achteruitgang te zien voor de „Verenigde Socialisten" in vergelijking tot de vorige verkiezin gen toen Nenni-socialisten en sociaal democraten zich nog niet hadden ver enigd. De achteruitgang was vooral groot in steden als Massa, Ravenna en Triëst en de provincies Massa-Carrara en Triëst. In Triëst boekten behalve de libera len en de republikeinen ook „de bewe ging voor onafhankelijkheid van het vrije gebied Triëst" winst. Deze bewe ging kreeg tweemaal zoveel stemmen als bij de vorige verkiezingen. De regering van centrum-links is niet aangetast door de uitslag van de ver kiezingen. Deze uitslag brengt niet veel wijziging in de verhouding tussen de partijen. De christen-democraten hebben de steun gekregen van rond een derde van het kiezerskorps, de communisten bijna 'n kwart. De socialisten, een bundeling van de sociaal-democraten van Saragat en de Nenni-socialisten, komen op de derde plaats met een percentage dat tus sen de 14 en de 18 ligt. gaarse communistische partij zei Brez njef dat „de omstandigheden tot het sa menkomen van de communistische par tijen rijp aan het worden zijn". De berichten dat deze topconferentie tot doel zou hebben om sommige par tijen uit de beweging te stoten bestem pelde de partijleider als „het werk van de bourgeois-pers". „Dit is natuurlijk volslagen nonsens. Onze bedoeling is dat wij op zo een conferentie kameraadschappelijke ge sprekken zullen voeren over de „bran dende kwesties" op internationaal ge bied". Hij beschuldigde echter direct daar na de „leiders van de Chinese commu nistische partij" ervan „dat zij de im perialisten helpen als zij weigeren deel te nemen aan gezamenlijke acties die tot doel hebben het Viëtnamese volk te steunen". Breznjef zei dat de Chinese leiders „veel dingen doen, die niet te verenigen zijn met de leer van Marx en Lenin en met de grondslagen van het communistische internationalisme". Waarop hij precies doelde maakte hij niet duidelijk. In het orgaan van de Russische schrijvershond geeft de journalist Vla dimir Fetof een kritische beschouwing over de positie van de arbeiders en boe ren in communistisch China, naar zijn zeggen gebaseerd op berichten uit de Chinese pers. Fetof komt tot de conclu sie, dat vele arbeiders in China een armzalig bestaan leiden, met te weinig loon, slechte huisvesting en werkdagen van 12 tot 13 uur. Dorpscommunes zou den jonge boeren voor periodes van drie tot acht jaar verhuren om in fabrieken in de grote steden te werken. Op het congres van de Hongaarse communistische Partij heeft Bela Bis- zökö, lid van het Politburo gezegd het te betreuren, dat partijleden, die leidende functies bekleden, misbruik van hun macht maken om zich op ille gale wijze te bevoordelen". MüNCHEN Op 23 januari van het volgend jaar begint in München een proces tegen de 61-jarlge dr. Wilhelm Harster, die bevelhebbed van de „Si- cherheitspolizei" en de „Sicherheits- dienst" (S.D.) in het bezette Nederland is geweest. Met hem zullen terechtstaan zijn voormalige medewerker Wilhelm Zöpf, die nu 58 jaar is en de 64-jarige Gertrud Slottke, die destijds bij de „Si- cherheltspolizei" in Nederland werkte. Naar van betrouwbare zijde in Mün chen is meegedeeld zijn zij beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op een groot aantal Joden. Wilhelm Harster wordt er van be schuldigd medeplichtig te zijn aan moord op 82.856 Joden, Wilhelm Zöpf op 55.382 en Gertrud Slottke op 44.982 Joden. Verder wordt het drietal er van be schuldigd het grootste gedeelte van de ruim 140.000 toentertijd in Nederland le vende Joden voor „de Arbeidsinzet" over de grens gebracht te hebben, het geen voor de meesten van hen neerkwam op een transport naar het vernietigings kamp Auschwitz. Van de in totaal 95.000 gedeporteerden, mannen, vrou wen en kinderen, kwamen slechts 1070 levend uit het kamp, aldus de aan klacht. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct Gisteren is de aanbesteding gehou den voor het uitvoeren van grond werken en het aanbrengen van verhar dingen voor de reconstructie van de weg Utrecht - Den Bosch (Rijksweg 26) tussen de brug over de Lek en de brug over het Merwedekanaal, en van de aansluiting van de weg Utrecht - Vianen (Rijksweg 27). De laagste inschrijver was de Fa. Gebr. De Vos uit Oude-Ton- ge met een bedrag van f 3.498.000. 4 DVFRTb.NTIh PRISMAV^ÖG#w4tf£yi__ HORLOGES ANDON Een jonge Franse res tauranthouder is uit een grot om- hooggetrokken na een eenzaam ver blijf aldaar van een half jaar. Hij heeft hiermee het wereldrecord op dit gebied verbeterd. Toen men de 25-jarige Jean-Pierre Mairetet, gebaard, met een soort ruimtepak aan en voorzien van een zonnebril, vertelde, dat hij het we reldrecord had gebroken, zei hij dat hy in de mening verkeerde dat het pas 28 augustus was. 1 juni begaf Mairetet zich naar zijn verblijf onder de grond, met voorra den voedsel en een berg boeken. Het zal maanden duren om de ge gevens uit te zoeken en te ordenen die het experiment van Mairetet heeft opgeleverd. Zijn temperatuur is tij dens zijn verblijf onder de grond twee miljoen keer opgenomen. De organi satoren van proeven als deze hopen, dat zij van nut zijn voor toekomstige ruimtereizigers. Mairetet heeft veel tijd doorge bracht met schilderen. „Het lijkt wel een schilderijententoonstelling daar beneden", aldus een van degenen, die Mairetet naar de oppervlakte heeft geholpen. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! De textielhandel heeft kort geleden een doorbraak moeten forceren om de verbruikers aan het kopen te krijgen. De mooie en warme herfst noodde niet tot het kopen van winterkleding en juist op het ogenblik dat enkel groten met prijsverlagingen kwamen, zette ook een vorstperiode in. Daarna is er méér ge kocht. Het lykt „V r y Nederland" (onafh. soc.) een leuke opgave voor marktonderzoeker» nu eens na te gaan of er gekocht Is omdat er met prysver- lagingen is gewerkt of omdat het is gaan vriezen. „Na de voortdurende prijsverhogin gen, kwamen deze tijdelijke verla gingen intussen wel als een verade ming. Hetzelfde kan worden gezegd van de prijsverlaging van de koffie. Iets dergelijks zet natuurlijk geen zoden aan de dijk voor het huis houdbudget, maar de opluchting blijft er niet minder om. Temeer omdat de maanden november en december tot de duurste van het jaar gerekend mogen worden. Het ziet er overigens niet naar uit dat de prijsverlagingen véél verder zul len gaan dan enkele sectoren. Op 1 januari gaat bovendien de verhoog de omzetbelasting op textiel in, die wel geen enorme prijsstijging tot gevolg behoeft te hebben, maar die niettemin een prijsverhogende werking heeft. Op pittige prijsver lagingen in de agrarische sector be hoeven we waarschijnlijk helemaal niet te rekenen. Naarmate de EEG meer op gang komt, gaan onze agrarische produkten gemakkelijker naar de andere Euromarktlanden. De boter dreigt alleen maar duurder te worden, de kaas ook. Van het vlees, varken of rund, behoeft men geen prijsdaling meer te verwach ten. En het aantal legkippen is na de moordende prijsdalingen voor ei eren vorig jaar tot 'n dergelijk peil teruggebracht dat het goedkope ei tje heel ver verwijderd schijnt. In het dagelijks levensmiddelen pakket zit dus wat de prijs betreft weinig speling. Wat meer mogelijk heden zitten er waarschijnlijk nog in de duurzame gebruiksgoederen, hoewel we die niet iedere dag ko pen. Voor een aantal artikelen ziet het er naar uit dat de vraag minder groot wordt en dat de fabrikanten, zoals Philips kortgeleden met de te levisietoestellen, over moeten gaan tot prijsverlagingen teneinde, zoals dat heet, nieuwe kopers in de markt te lokken. De PTT wordt ook weer duurder. Die benauwde kreten van het be drijfsleven daarover hebt u gehoord. Voor deze actie van de reeds demis sionaire minister Suurhoff had mea geen goed woord over. Toch vind ik dat de minister de prijsverhoging op een juiste manier heeft toege past. We zouden, met enige trots, ook kunnen zeggen dat de minister ons advies keurig heeft opgevolgd. Enige tijd geleden schreven wij n.L dat de prijsverhogingen de ho gere bedrijfskosten van de PTT ver oorzaken. En dat zijn niet de een voudige verbruikers, die zo nu en dan eens een brief schrijven aan een ver familielid of een kennis. Bn die rond de jaarwisseling zomaar vijf of zes kaarten de deur uit dur ven te sturen. De grote veroorza kers van de onrustbarend gestegen stroom poststukken is de handel, het bedrijfsleven, in de ruimste zin. Dagelijks krijgen we van degenen die nu klagen, post thuis bezorgd waar we geen enkele prijs op stel len. Bijna allemaal drukwerk. Wel nu, de minister heeft daar ook een deel van de prijsverhogingen laten vallen en niet bij de briefpost. Ik hoop nu maar dat de verzenders van de nutteloze post door de goe de daad van de minister eindelijk ook eens tot goede en nuttige ge dachten komen en... minder post de deur uit doen. Alleen het vooruit zicht daarop is al verrukkelijk". „De Volkskrant" (r.-k.) levert het volgende commentaar op de nieuwe richtlijnen van het Nederlandse episcopaat voor de r.-k. sportbeoefe naars: „Voor de oorlog waren de Neder landse bisschoppen in elke kleedka mer van katholieke voetbalclubs aanwezig om te oordelen over snit en kleur van de broekjes. Na de oorlog verlieten de bisschoppen de kleedkamer, maar zij bleven op het veld. De bemoeienis van het episco paat met de sport werd meer prin cipieel gericht, maar was nooit har telijk of stimulerend. Katholieken horen bij katholieken, luidde het va derlijk vermaan, dat door de oor- logs-fusie van katholieke en neutra le bond slechts voor de jongeren zeggingskracht had. Deze isolering, met het doel te bewaren en goed te houden, is door niet-katholieken dik wijls als een vorm van discrimina tie opgevat. Een nasleep van mis verstand, onbegrip en animositeit is hiervan het gevolg geweest. Voelden katholieke voetballers zich verheven boven anderen, die een afwijkende levensopvatting waren toegedaan? De schijn werd in ieder geval ge wekt, al was de werkelijkheid meestal anders onder dwang en voorschrift. Met royaal begrip voor nieuwe verhoudingen en inzichten heeft het episcopaat de katholieke Nederland se sportbeoefenaars nieuwe richtlij nen gegeven die een meer advise rend karakter dragen. Reeds be staande toestanden zoals 't spe len van katholieke jeugdteams te gen niet-katholieke worden ge sanctioneerd en het ijzeren zondag se begintijdstip van 12 uur wordt met fluweel omgeven. Uit de uit spraak: „Sport kan een vorm van zondagsheiliging zijn", spreekt een geest, die heel ver afstand geno men heeft van vroegere motieven en gedachten. De helpende hand bieden de bisschoppen ook aan de talrijke katholieke verenigingen die met het „principiële" probleem zit ten of zij niet-katholieken als vol waardige leden mogen toelaten. Het mag. al moet de meerderheid van de betreffende club katholiek blijven wat niet helemaal onredelijk is. Het Nederlandse episcopaat heeft op 't sportveld veel spinrag, dat aan de doelpalen was blijven hangen, weg gevaagd. Het isolement, dat beide partijen hebben geweten en gevoeld, is voorgoed doorbroken. Het episco paat heeft in de NKS een goede, bij- de-tijdse adviseur gehad".

De Vallei | 1966 | | pagina 9